Gemeenten: vlotte herindeling Venrays spreekwoordenboek om trots op te zijn 'Fusieontwerp niet compleet' Kritiek op verloop herindeling Geen opheffing gemeente Venray KOOPZONDAG Kurstjens J&i 1 JUNI PEEL EN MAAS Vijf burgemeesters sturen brief naar Tweede Kamer De vijf burgemeesters Bruis (Venlo), De Loo (Gennep), Van Rooij (Horst aan de Maas), Vestjens (Helden) en Waals (Venray) hebben gezamen lijk een brief naar de Tweede Kamer gestuurd om vaart te zetten achter de herindeling in Noord-Limburg. De gemeenten vinden het van groot belang voor de regio dat de nieuwe fusiegemeenten op 1 januari 2010 van start gaan. Indien deze datum niet wordt gehaald, dan schuift de herinde ling automatisch door naar 1 januari 2011. De burgemeesters vinden een jaar vertraging onwen selijk, vooral met het oog op de organisatie van de Floriade in 2012. De regionale samenwerking is gediend met krachtige gemeen ten. Het herindelingsproces is in Noord-Limburg al ver gevorderd. Alleen de kop van de provincie (Mook, Gennep en Bergen) blijft wat achter. De nieuwe fusiege meenten kunnen rekenen op breed politiek draagvlak. Maar het tijdpad is erg krap om in novem ber 2009 verkiezingen te organi seren zodat de nieuwe gemeenten op 1 januari 2010 van start kun nen gaan. Afgelopen maandag stemden de gemeenteraden van Venray, Meer lo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum in met het fusievoorstel. Dit voorstel komt nu acht weken ter inzage te liggen in de gemeen tehuizen. In deze periode kunnen bezwaren en zienswijzen worden ingediend. Op maandag 4 augus tus is er in Venray een extra raads vergadering om het fusievoorstel definitief vast te stellen. Daarna kan het worden doorgestuurd naar de provincie. De planning is dat Gedeputeerde Staten in de vergadering van 12 augustus een besluit nemen. Het college van GS stuurt direct daarna het herinde lingsadvies door naar de minister van Binnenlandse Zaken. Dit moet voor 1 september 2008 gebeuren. Dan gaat het formele wetgevings traject in dat ongeveer anderhalf jaar in beslag neemt. Het wordt dus erg kort dag om de datum van 1 januari 2010 te halen. Vandaar dat de vijf bur gemeesters druk uitoefenen op de Tweede Kamerleden om het herindelingsvoorstel met spoed te behandelen. "Onze strategi sche regionale projecten, zoals Greenport en de Floriade, en onze inwoners zijn gediend met een voortvarend proces", schrijven de burgemeesters. PvdA, Samenwerking en WD gaven maandag in de raadsverga dering de voorkeur aan zorgvul digheid boven snelheid. Voor deze drie partijen is de ingangsdatum van 1 januari 2010 niet heilig. Bur gemeester Waals wil er echter de vaart inhouden. "Venray zal zeker niet op de rem trappen. Hoe lan ger we wachten, hoe meer de drie dorpen op achterstand wor den gezet. Daar is niemand mee gebaat." Volgens Waals is het niet zo'n grote klus om Geijsteren,Wanssum en Blitterswijck in te passen in de gemeente Venray. "Met Geijsteren en Wanssum zitten we al langer op één lijn. Met Blitterswijck erbij res pecteren we ook de grenzen van het dekenaat. Nee, Blitterswijck is vooral van belang met het oog op de Maas en de recreatie. Daar kun nen we straks een wezenlijke rol in gaan spelen." B en W van Venray zullen bin nenkort de drie dorpen bezoeken en zich presenteren aan de dorps raad en andere belanghebbenden. Waals: "We moeten nu veel inves teren in deze dorpen. Leefbaar heid, integratie, samenwerking en dienstverlening zijn van belang. De burgers moeten zich thuis voelen bij de nieuwe gemeente. Als de integratie met de Venrayse samenleving niet deugt, dan is de fusie mislukt." Gezelligheid, koffie, koek jes en een tafel vol met map pen en klappers. Het Venrays spreekwoordenboek wordt met veel ijver samengesteld. Een commissie van vier leden komt wekelijks bij elkaar om tekens, spelling en woorden te beoordelen en waar nodig met rode pen aan te strepen. Jac queline van den Heuvel, Frits Linssen, Ad van Zwol en Edu- ard Messemaeckers zijn druk bezig met het completeren van het Venrays spreekwoor denboek. De tekst is reeds vele malen bekeken, de drukmaat bepaald, de eerste honderd tekeningen zijn klaar. Het wachten is op een mooi resul taat, waarop iedereen uit Ven ray en omstreken trots mag zijn. Jacqueline van den Heuvel is niet op haar mondje gevallen. Het uit merendeels mannen bestaande gezelschap van de commissie kan ze wel aan. "In tegenstelling tot vroeger toen de positie van de vrouw nog onderdanig was en dat komt vaak terug in de spreek woorden. Vrouwen werden als sloofje gebruikt en dat vertaalde men in uitdrukkingen en gezeg des. Dat de vrouw erg vaak werd gediscrimineerd, wil ik toch even kwijt. We lachen er nu hartelijk om, maar als je begrijpt wat het letterlijk én figuurlijk inhoudt, denk ik vaak 'oei-oei-oei'. Een voorbeeld? 'Dén 'n kwoj vrow hit, dén zien hel begint al op aerd1." Ad van Zwol vult vrolijk aan:'"n vrow as 'n meulepaerd'. Hij grapt hartelijk. "Die goede, oude tijd. Het is niet allemaal negatief hoor. 'Schón vrollie en knungels blieven aoveral an hange'. Dat is positief!" Eduard Messemaeckers vult nog aan: "God schiep Adam en zaej:' Dat kan baeter. Toen schiep Heej Eva." Het Venrays is geen dialect, maar een taal. Een streektaal die zelfs ouder is dan het Nederlands en is ontstaan uit de diverse streek talen. Het Nederlands bestaat pas 400 jaar, terwijl veel woorden en klanken in het Venrays al meer dan 2000 jaar oud zijn. Wim Baken, voormalig voor zitter van Veldeke Venroj, heeft gevraagd aan Frits Linssen om zijn imposante verzameling spreek woorden en gezegdes in het Ven rays af te staan. In overleg werd een commissie gevormd waarin namens het bestuur van Veldeke Venroj Jacqueline van den Heu vel zitting nam, aangevuld met de oud-bestuursleden Ad van Zwol en Eduard Messemaeckers, die graag wilden meewerken aan het corrigeren en aanvullen van het Venrays spreekwoordenboek. "En dat is zo gemakkelijk niet geweest. Eerst moesten alle verdubbelin gen eruit worden gehaald. Dan werden de meest gangbare Neder landse spreekwoorden en gezeg des verwijderd, tenzij de woor den geheel anders waren. In het boek zijn ook zaej (zei)- spreuken -weerspreuken en nepspreuken opgenomen. Een voorbeeld van een nepspreuk: 'As alles ien de soep löpt, is ze nie te aete'." INSPIRATIEBRON Veel mensen waren arm vroe ger. De humoristische kijk op het leven is bijzonder opvallend. De uitdrukkingen die zij gebruikten om een situatie te beschrijven die armzalig was, zijn vaak met veel humor omschreven. Daar kan de huidige maatschappij nog wat van leren. Tegenwoordig wordt eerder de negatieve kant benoemd in plaats van de positieve. Een leuke uitdrukking van vroeger is:'Zo arm zijn als Job'. In Venray gebruikte men een aparte versie: 'Nog aermer as Job zien is ermoej, went Job haaj tenminste nóg zwaere'. Alleen daarom moe ten zulke uitdrukkingen bewaard blijven. Ad van Zwol is als presen tator bij Omroep Venray en als lid van een joekskapel zeer betrok ken bij het Venrays en hij ziet veel wijsheid in een aantal spreek woorden. "Een prima inspiratie bron voor menig tekstschrijver van vastelaovesliedjes.Je ziet vaak oude gezegdes en uitdrukkingen terugkomen in de nummers. Zelf ben ik tijdens het corrigeren van onze spreekwoorden een aantal mooie uitdrukkingen tegengeko men, die als lead dienen in mijn nummers. 'Gelazer in de glazer' is er een van." Het spreekwoordenboek zal een mooi verzamelwerk worden voor iedereen die zich verbonden voelt met het Venrays. De 7000 spreuken, uitdrukkingen, spreek woorden en gezegdes waarmee het viertal startte, is teruggebracht tot veel minder dan de helft. De commissie durft niet te zeggen hoeveel pagina's het boek gaat tellen. Eduard Messemaeckers: "Ik schat zo'n 350 tot 400 pagi na's, maar we wachten rustig het eindresultaat af. We laten ons niet opjagen. Het moet een mooi boekwerk worden waar Venray en omstreken trots op mag zijn." Jacqueline van den Heuvel voegt eraan toe, dat het boek prachtig geïllustreerd gaat wor den, door De 22-jarige tekenaar Niels Vergouwen uit Nijmegen. Hij heeft zich laten inspireren door de spreekwoorden en heeft vervolgens op ludieke wijze, sprekende zwart-wittekeningen gemaakt. 'Kiéke as eek' vertaalt hij als 'een verbitterd kijkend gezicht in een glazen fles', 'n Flaow ej kan niet beter worden uitgebeeld als 'een open eierdopje dat duidelijk een potje zout nodig heeft'. VERBINTENIS Uitdrukkingen zijn het zout van de taal. Streektalen verbinden mensen. Frits Linssen noemt het verdwijnen van zulke streektalen betreurenswaardig, zonde. "Tegen woordig leert iedereen Neder lands en vergeet zijn afkomst. Kin deren worden thuis vaak alleen nog maar Nederlandstalig opge voed en niet meer in hun 'eigen' dialect of streektaal. En dat terwijl een gezamenlijke taal zorgt voor verbintenis. Kijk maar naar de vakantiegangers in het buitenland. De meeste zijn nog geen twee dagen uit Nederland en schie ten van hun stoel af wanneer zij iemand 'Hólands' horen spreken. Wat dacht je van de voorbijgan ger die Venrays spreekt? Het pakt elkaar direct.Waarom? Omdat men iets gemeenschappelijks deelt, namelijk verleden en afkomst. Dat is het mooie van de streektaal. Bovendien zijn ze zeer belang rijk voor het Nederlands, Frans, Duits en Engels. Als wij vroeger Venrays onderwijs hadden gehad, dan was het Nederlands leren een heel stuk gemakkelijker geweest. Het verschil tussen een lang ij en korte ei is namelijk heel gemak kelijk uit te leggen doordat de 'ie' in het Venrays altijd een lange ij in het Nederlands is. En wanneer het woord in het Venrays met een lange ij wordt uitgesproken, is het in het Nederlands een korte ei. Kleine ezelbruggetjes die het taal onderwijs eenvoudiger kunnen maken. Eigenwijs: Aegewies. Hoe moeilijk kan het zijn?" Frits Linssen heeft in opdracht van Veldeke Venray mede het Ven rays Woordenboek samengesteld. Hij kan zich het aantal uren dat hij hieraan besteedde, niet precies meer herinneren. Dat het er veel waren, dat weet hij nog wel. "Ik heb mijn halve leven woorden verzameld. In de wintermaanden kwam een groepje Venrayse men sen samen om te corrigeren en aanvullingen in de tekst te verwer ken. En dat toen zonder computer. Jacqueline van den Heuvel, Frits Linssen, Ad van Zwol en Eduard Messemaeckers zijn druk bezig met het completeren van het Venrays spreekwoordenboek. De spreekwoorden, uitdrukkingen, gezegdes en spreuken die we nu gaan uitgeven, zijn gefilterd uit het woordenboek. Gemiddeld heeft de commissie alle spreekwoorden al vier keer onder de neus gehad, dus je kunt je voorstellen dat we bijna in spreekwoordentaal com municeren. Sinds maart vorig jaar komen wij wekelijks een hele middag bij elkaar. We hebben ons zelf een flinke opdracht gegeven, maar het resultaat wordt prach tig." Waarom zijn de (financiële) toezeggingen die de gemeen ten Venray en Horst aan de Maas aan de gemeente Meerlo- Wanssum hebben gedaan tij dens hun promotiecampagne niet in het herindelingsont- werp opgenomen? Dat wilden de oppositiepartijen CDA en GP'94 maandagavond tijdens de raadsvergadering graag weten van burgemeester Joep Hahn. De twee fracties vinden dat het herindelingsontwerp momenteel niet compleet is en zijn bang dat de gedane beloften worden vergeten nu het fusieresultaat bekend is. "Die toezeggingen horen thuis in de bundel", stelde fractie voorzitter Rob van der Heijden (CDA). "Wij willen het dossier compleet hebben", betoogde ook fractievoorzitter Frans Kerstjens van GP'94. De toezeggingen die door de twee gemeenten zijn gedaan, vooral op financieel gebied, moe ten niet vergeten worden tijdens de gesprekken en onderhandelin gen die de komende weken en maanden gaan plaatsvinden tussen de fusiepartners, vinden CDA en GP'94. De twee oppositiepartijen vrezen dat de 'verkiezingsbeloften' aan de kant worden geschoven nu zowel Venray als Horst aan de Maas de buit binnen heeft. "Die toezeggingen moeten uitdrukke lijk meegenomen worden bij het in elkaar weven van het beleid", zei Rob van der Heijden (CDA). "Wat toen toegezegd is, kan snel ondersneeuwen in het geheel. Dat mag niet gebeuren." En dat gaat ook niet gebeuren, antwoordde burgemeester Hahn. "Als het er niet bij zit, dan wil dat nog niet zeggen dat het niet telt." Hahn wees erop dat bijvoorbeeld alle brieven van de gemeenten Venray en Horst aan de Maas in het uitgebreide herindelingsont werp terug te vinden zijn. "En toe zeggingen die mondeling aan de raad gedaan zijn, staan in het ver slag van die vergadering. Maar we zullen de voortgang nauwlettend blijven volgen. En als we voor een dilemma staan, dan zullen we zeker de raad erbij roepen. Dat u met argusogen kijkt, is goed. Dat doen wij als college ook." En daarmee was voor de poli tiek de kous af. Tegelijkertijd met de gemeenten Venray, Horst aan de Maas en Sevenum gaf ook Meerlo- Wanssum maandagavond het startsein voor fusie door het her indelingsontwerp aan te nemen. Raad voelt zich buitenspel gezet door 'achterkamertjespolitiek' De voltallige gemeente raad stemde maandagavond in met de samenvoeging van de gemeente Venray met de drie dorpen Geijsteren, Wans sum en Blitterswijck van de gemeente Meerlo-Wanssum. Er valt ook weinig te kiezen voor de raadsleden die hun onge noegen niet onder stoelen of banken staken. Ze vinden dat het proces alles behalve democratisch is verlo pen. De herindeling is volgens de politiek vooral in besloten ach terkamertjes bekokstoofd door de betrokken burgemeesters en gedeputeerde Ger Driessen. Voor de gemeenteraden was het slik ken of stikken. Oppositieleider Ike Busser (Samenwerking) ging het verst in de kritiek. Hij sprak van regenteske en schimmige ach terkamertjespolitiek waarbij de gemeenteraad buitenspel is gezet. De uiteindelijke splitsing van Meerlo-Wanssum noemde Busser een 'halfslachtig compromis'. Hij hekelde de rol die gedeputeerde Driessen speelde. "Door draaikon- terij van de gedeputeerde kwam er een, ook door hem zo verfoei de, splitsing die in het voordeel van zijn woonplaats Horst uit pakte. Wij spreken onze volstrekte afkeuring uit over deze gang van zaken." Ook de gemeente Horst aan de Maas kreeg ervan langs. "Onberekenbaar en onvoorspel baar", oordeelt Busser. Iedereen is het erover eens dat het niet gelopen is, zoals de bedoeling was. Het college van Meerlo-Wanssum wilde in zijn geheel aansluiten bij Venray. Dat vonden de provincie, en bovenal ook Venray, een prima idee. Horst aan de Maas zou Sevenum krijgen en Arcen-Velden ging naar Venlo. Zo leek iedereen tevreden. Totdat burgemeester Cees van Rooij van Horst aan de Maas zich ontpopte als spelbreker. Hij gooide vlak na de jaarwisse ling een flinke baksteen in de zo rimpelloze Noord-Limburgse vij ver. Horst was niet tevreden met alleen Sevenum. Van Rooij eiste openlijk ook Arcen-Velden en Meerlo-Wanssum op. Toen waren de poppen aan het dansen. Vooral Meerlo-Wanssum raakte in rep en roer. Alhoewel splitsing eerst uit den boze was, bleek dit achteraf toch de enige mogelijkheid om eruit te komen. De gemeenteraad sputterde nog lang tegen, maar onder druk van burgemeester Hahn, met in zijn kielzog Driessen, Waals en Van Rooij, ging de raad uiteindelijk overstag. Het CDA stelde zich maandag gematigd op. Fractieleider Gerda van Stelten deelde compliment jes uit aan het college van Venray en de raad van Meerlo-Wanssum, waarvoor het 'zeer moeilijk' was geweest. "Er was heel wat onrust en de druk was hoog. Mede ver oorzaakt door krachten van bui ten. Logisch, want iedereen had wel een mening", zei Van Stelten. Bert Linskens (PvdA) verklaar de ronduit dat zijn partij onte vreden is over het resultaat. Hij hekelde vooral de burgeravon den in Meerlo waarin Venray het moest ontgelden. "Gebaseerd op emoties, sentimenten en oneigen lijke argumenten. Zo'n negatieve kwalificaties heb ik nog niet eer der gehoord", aldus Linskens, die vindt dat het bereikte compromis 'te mooi wordt geschetst'. "Maar we moeten ons verlies nemen." Frans van der Kruijf (WD) erkent dat de gemeenteraad bui tenspel is gezet. "We zijn inder daad in een inactieve rol gedrukt. Maar ik betwijfel zeer of het resul taat dan anders zou zijn geweest." De SP is normaliter geen voor stander van een herindeling. Grotere gemeenten vergroten de kloof tussen burgers en bestuur en bovendien is het gemeente huis dan fysiek lastiger bereikbaar, zei fractieleider Jolanda Dijkema. "Het proces is erg snel gegaan. We hadden liever een rustiger tempo gezien waarin er meer tijd was voor gesprekken met burgers", aldus Dijkema, die het betreurt dat de Venrayse burgers er geen enkele stem in hebben gehad. Ger- rit Lemmens (Lokaal Aktief) wilde niet meer achterom kijken. "Het is een moeilijke weg geweest. We moeten nu vooruit kijken." Gerard Thijssen (inVENtief) vindt dat er meer sprake was van opportu nisme dan van doordacht beleid. "Venray krijgt nu te maken met een verscheurde gemeente. Het zal moeite kosten de burgers van Meerlo-Wanssum van dit trauma te bevrijden", aldus Thijssen, die hoopt dat de nostalgie op den duur zal plaatsmaken voor tevre denheid. Burgemeester Waals erkende dat het transparanter had moeten verlopen."Er is inderdaad veel ach ter gesloten deuren besproken. Ik betreur het, maar ik kon er weinig aan doen. Het proces is door ande ren zo geregisseerd", aldus Waals, die ook kritiek leverde op zijn col lega Van Rooij. "Hij gooide olie op de golven. Daarmee heeft Horst geen vrienden gemaakt. Maar de regio is niet gebaat bij spanningen tussen gemeenten. We zijn er in redelijk overleg toch uitgekomen. Dit is toen als een voldongen feit aan de gemeenteraden gepresen teerd." Venray neemt rechten en plichten Meerlo-Wanssum over Door de opheffing en split sing van Meerlo-Wanssum is volgens de Herindelingswet een van de twee partners ver plicht alle rechten en plich ten van deze gemeente over te nemen. De keuze is op Venray gevallen omdat die het minst complexe traject hoeft te doorlopen. Horst aan de Maas en Venray krijgen er ieder drie dorpen van Meerlo-Wanssum bij. Daarnaast fuseert Horst aan de Maas met Sevenum. Dit betekent dat Venray op de her indelingsdatum, waarschijn lijk 1 januari 2010, de erfenis van Meerlo-Wanssum op zijn bordje krijgt. Ike Busser (Samenwerking) is er niet gerust op. Hij voorziet grote risico's. "Meerlo-Wanssum kan nog bijna twee jaar zelfstan dig besluiten nemen. Zonder dat er een verdeelsleutel is afgespro ken tussen de twee gemeenten waarover Meerlo-Wanssum wordt verdeeld", aldus Busser, die zich afvraagt hoe het met de herplaat sing van het personeel gaat."Horst kan straks mooi de ambtenaren van Sevenum overnemen en ons laten zitten met de door hen niet gewenste ambtenaren van Meerlo- Wanssum." Gerda van Stelten (CDA) heeft er minder moeite mee. "We heb ben het nagevraagd bij de ambte naren en de gemeentesecretaris. Die hebben ons uitgelegd dat we geen financiële of juridische risi co's lopen. Dit is onderzocht." Ook burgemeester Waals ziet geen beren op de weg. Hij ver klaarde dat de helft van de mede werkers van Meerlo-Wanssum naar Venray komt en de andere helft gaat naar Horst. "Dit is oplosbaar. Ze moeten wel ingepast worden in de organisatie, maar daar heb ben we het management voor." De gemeente Venray wordt niet opgeheven door de herin deling. Dit in tegenstelling tot de gemeenten Meerlo-Wans sum, Horst aan de Maas en Sevenum die alle verdwijnen. Venray blijft als enige voort bestaan omdat slechts drie dorpen (Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck) van Meerlo- Wanssum bij de gemeente worden gevoegd. Voor Venray betekent het slechts een gebiedsuitbreiding. Raad vergadert op kermismaandag De gemeenteraad vergadert, bij hoge uitzondering, op ker mismaandag 4 augustus. Vol gens burgemeester Waals is het gemeentehuis 's avonds tijdens de kermisdagen niet te gebrui ken voor het houden van een raadsvergadering. Vandaar dat de vergadering om 12.00 uur 's middags plaatsvindt. De extra raadsvergadering is nodig vanwege het herindelings voorstel dat afgelopen maandag door de raad is goedgekeurd. Het conceptvoorstel ligt nu acht weken ter inzage in het gemeente huis.Vlak daarna moet de gemeen teraad opnieuw een besluit nemen waarna het voorstel naar de provincie gaat. Niet alle par tijen waren gelukkig met de plan ning op maandagmiddag. Vanwege vakantie of werk zijn verschillen de raadsleden verhinderd. Na het tellen van de koppen bleek dat toch een meerderheid op maan dag 4 augustus aanwezig kan zijn. De vergadering is wellicht slechts een formaliteit. Het valt niet te verwachten dat er in de tussentijd veel bezwaren tegen het herinde lingsplan zullen komen. Indien Meerlo-Wanssum in z'n geheel naar Venray was gegaan, dan waren beide gemeenten opgeheven en was er een nieuwe fusiegemeente ontstaan. De laatste echte uitbreiding was in 1801 toen de gemeente Oirlo bij Venray werd gevoegd. In 1923 zijn de huidige gemeentegrenzen bepaald, zo meldde burgemeester Waals maandag in de raadsverga dering. In het verdrag van Otter- sum zijn toen de grenzen door de Peel getrokken en werd de noord en westgrens van Venray vastge steld. Drie jaar eerder (in 1920) is het dorp Ysselsteyn gesticht. In 1955 kreeg Venray er met Vrede- peel het tiende kerkdorp bij. contactlenzen PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 29 mei 2008 - Pagina 3 11.00 TOT 17.00 UUR Multimate Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray, Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl Noorderhof 20 Venray 0478-550630

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3