Zwembad Wanssum gaat weer open "Als je de mensen iets geeft, krijg je er ook iets voor terug" Leerlingen De Peddepoel in actie voor Zambia 'Parkeerverbod Veerweg werkt niet' Meer kansen voor peuterspeelzalen in kleine kernen Gunhoek =i ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 29 mei 2008 - Pagina 13 Tokkelende pastoor en basketbalspeler stelen de show in Meerio Pastoor Ruud Verheggen van de Joannes de Doperparochie in Meerio gaf zondagmiddag het goede voorbeeld door als eerste vanuit zijn eigen kerkto ren te tokkelen. "Als je de men sen iets geeft, krijg je er ook iets voor terug", zo motiveer de de pastoor zijn bijzondere actie. Na hem volgde basket balprof Sjors Poels uit Meerio. Samen zetten ze de tokkel- en abseilactie in gang. Sjors Poels vond het allemaal zo geweldig dat hij ook nog een keer van uit de toren abseilde. Dankzij de actie van de pastoor trok de Meerlose Glas in Nood- actie veel media-aandacht. De twee Limburgse televisiezenders LI en TV Limburg waren van de partij, Hart van Nederland zond een uitgebreide reportage uit en TV Reindonk maakte opnames. Bovendien waren er fotografen van onder andere De Telegraaf en het Katholiek Nieuwsblad. En natuurlijk was ook nieuwsblad Peel en Maas van de partij met een fotograaf en een verslaggever. "Als al die aandacht nu ook voor het nodige geld in het laatje zorgt, is de actie meer dan geslaagd", liet Jan Rutten, een van de organisato ren, na afloop weten. De pastoor deed mee aan de tokkelactie om de actie Glas in Nood onder de aandacht te brengen. Voordat hij in de touwen hing, liep de pastoor mee in de traditionele sacraments processie door het dorp. Vele tientallen mensen volgden de pastoor met het tokkelen, van de achtjarige Jeffery Jilesen tot en met een oma van 75 jaar. Het was een gezellige drukte op het dorps plein van Meerio, waar het comité Glas in Nood een grote dorpsac tie hield met allerlei activiteiten. Zo demonstreerde hobbyist Jan Steeghs uit Meerio het maken van puzzels met daarop Meerlose panden en maakte Greet Denis- sen prachtige werken van glas in lood. Op het plein zorgden diver se muziekgezelschappen voor de sfeer en in Oud Meerio was kunst te bezichtigen die kunstenaars voor het goede doel schonken. Van de twaalf gekozen kunstwer ken worden foto's gemaakt en in het najaar uitgegeven via een nieuwe kalender van 2009- Het is nog niet bekend wat de actie heeft opgebracht, maar de activi teiten in hartje Meerio hebben in elk geval veel publiciteit opgele verd. Pastoor Ruud Vëvheggen tok- kelde zondag van de kerktoren in Meerio om de actie Glas in Nood in gang te zetten. De kinderen van basisschool De Peddepoel in Wanssum zijn de laatste week erg actief geweest voor het SOS-project Meerlo-Wanssum 'Wij bouwen een school in Zambia'. Op school is tijdens verschillende lessen handvaardigheid van alles gedaan om op een posi tieve wijze aandacht te schen ken aan het land Zambia. Zo zijn er tekeningen gemaakt en maskers en beelden. Deze laat ste onder meer geïnspireerd op het Paaseilandbeeld dat zaterdag in Wanssum wordt aangeboden aan de gemeen schap van Meerlo-Wanssum. Al deze acties komen zaterdag avond samen tijdens een zeer bij zondere kindervoorstelling in de kerk van Wanssum. Tijdens deze gezinsviering staan de kinderen centraal en wordt samengewerkt met fanfare Concordia en een gelegenheidskoortje Het thema is 'Een wereld van verschil'. In de kerk is speciaal voor deze voorstelling de mobiele Afrikaanse hut van SOS Meerlo- Wanssum neergezet. In de klas sen hebben vrijwilligers van de SOS-scholengroep de kinderen verteld over Zambia en het dorpje Kalundu View, waar Meerlo-Wans sum een steentje bijdraagt aan de bouw van een school met leraren- huizen en een waterput. Ook heb ben de kinderen de film gezien van Marijn Poels over Zambia, die tot stand is gekomen dankzij een bijdrage van NCDO. Alle kinderen van De Ped depoel hebben een kartonnen steen gekregen die ze zelf mogen bewerken en/of beschilderen. Tij dens de viering in de kerk worden deze stenen opgehangen aan een grote muur en zo beelden de kin deren van Wanssum uit hoe zij een steentje bijdragen aan het project in Zambia. Groep 3-4 maakt een Nederlandse dans en heeft zelf teksten geschreven en groep 5-6 maakt een Afrikaanse dans. Groep 7 en 8 heeft een verhaal gemaakt over tegenstellingen. Alle groepen komen op deze wijze aan de beurt. En tussendoor treden het Pedde- poelkoortje en de fanfare op. Deze bijzondere viering is zaterdag 31 mei om 18.30 uur. Na Kinderen van basisschool De Peddepoel zetten zich in voor het schoolproject in Zambia. afloop, om 20.00 uur, stellen de fanfare en de kinderen zich buiten op bij het grote Paaseilandbeeld van de kunstsmid Juul Baltussen. Kinderen dansen daar en laten ballonnen op, terwijl wethouder Dickie Minken het beeld symbo lisch aanbiedt aan de gemeen schap Meerlo-Wanssum. Vervol gens is iedereen uitgenodigd door SOS Meerlo-Wanssum voor een kopje koffie of een glaasje fris in gemeenschapshuis De Zandhoek. Om 21.00 uur is daar ook de pre mière van de film Millenium War in het kader van 15 jaar SOS Meer lo-Wanssum. Zwembad De Broekberg gaat op zondag 1 juni weer open. Het zwembad in Wanssum is in de maanden juni, juli en augustus geopend. De openingstijden van het zwembad (bij goed weer): maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 15-30 tot 18.00 uur, woensdag, zaterdag en zondag van 13.00 tot 18.00 uur.Tijdens de schoolvakantie van de basisschool is het zwembad bij goed weer elke dag geopend van 13.00 tot Nieuwe wandelroute in Tienray Op zondag 1 juni om 11.00 uur opent wethouder Dic kie Minken-Jansen (PvdA) de wandelroute 'De Acht van Tienray' door het informatie bord te onthullen. Dit infor matiebord is geplaatst bij het voormalig klooster Hotel St. Joseph, Kloosterstraat 10 te Tienray. Belangstellenden zijn van harte welkom. Het is de bedoeling om na de officiële opening de route ook daad werkelijk te gaan lopen. Met de realisatie van de wandel route 'De Acht van Tienray' is de gemeente Meerlo-Wanssum een historische wandelroute rijker. De wandelroute, die past binnen het thema 'wandelen vanaf de kerk', voert de wandelaars langs allerlei historische plekken van Tienray, zoals het klooster, het kruisweg park, het voormalige station en de kerk, waarin een Lourdesgrot aanwezig is. Start- en eindpunt van de wan delroute is het informatiebord bij Hotel St. Joseph. De route is circa 4,5 kilometer lang en duidelijk gemarkeerd met routebordjes. Aangezien de route achtvormig is, is het ook mogelijk de route in twee delen te lopen. De gemeen te heeft bij de realisatie van deze wandelroute dankbaar gebruik gemaakt van de kennis en inzet van twee inwoners uit Tienray: Harrie Raaymakers en Wiel Nab- ben. Wethouder Minken-Jansen: "Ik realiseer me dat het uitzet ten, beschrijven en bewegwijze- ren van de wandelroute een hele opgave moet zijn geweest voor beide heren. Mijn complimenten voor het eindresultaat!"Voor de wandelroute is een officiële VW- wandelfolder uitgebracht, die in de wandelbox 'Peel en Maas' past. Deze folder, die 1,50 euro kost, is verkrijgbaar bij de VW-winkels en enkele lokale verkooppunten. Naast deze wandelfolder heeft een inwoner uit Tienray een Wan- delkrantje uitgebracht, waarin meer achtergrondinformatie over Tienray, de route en de beziens waardigheden is opgenomen. bezoek onze site: www.gunlioek.nl Venray De Hoveniers 0478-571H00 18.00 uur. In het jaar 2007 trok zwembad De Broekberg 1611 bezoekers in drie maanden tijd, ruim 3200 minder dan een jaar eerder."2007 is het minste jaar geweest qua bezoekersaantal", bevestigt Jan Kuijpers van Stichting de Broek berg."2006 had een lange, stabiele zomer, dat was een topjaar qua bezoekersaantal. De zomer van 2007 kende slechts drie kleine Het parkeerverbod op een deel van de Maasweg in Blit- terswijck wordt met voeten getreden. Vooral op zonnige dagen staan auto's half op de weg en half in de berm gepar keerd, op een manier die zorgt voor overlast. Zeker bij mooi fietsweer loopt het parkeer probleem de spuigaten uit, betoogde Wies Hamstra maan dagavond tijdens de raadsver gadering. "Het parkeerverbod werkt niet." De Maas en Veerhuijs Tante Jet aan de Maas met zijn fiets- en voet- veer zijn populaire bestemmingen voor mensen die er graag met de fiets op uit willen. Zeker op zon nige, droge dagen is het vaak een drukte van belang op de smalle weg van en naar Tante Jet en de Maas toe. Dat het druk is op de Maasweg, is geen probleem. Maar dat mensen zich niet houden aan het parkeerverbod, dat is veel In de peuterspeelzaal van Wanssum wordt na de zomer vakantie ook kinderopvang aangeboden. Dit is de start van een project waarbij de Meer lo-Wanssum en Horst aan de Maas, samen met maatschap pelijke organisaties, meer mogelijkheden willen schep pen voor peuterspeelzalen in kleine kernen. Het college van B W heeft onlangs inge stemd met deelname aan dit project. Het is nu eenmaal zo. Er wor den minder kinderen geboren dan enige jaren geleden, dus er dienen zich minder peuters aan voor de peuterspeelzalen. Vooral bij de peuterspeelzalen in de kleine ker nen dient zich de terugloop van peuters aan als een probleem. En dat probleem wordt alleen nog maar groter door de toenemende concurrentie van kinderopvang organisaties. Aan de andere kant pieken en ook nogal wat kwakkel- dagen waarop we het zwembad eerder hebben moeten sluiten." De cijfers spreken voor zich. In 2007 was de Broekberg slechts 31 dagen open (2007: 47), werd het zwembad door 1611 mensen bezocht (2007: 4864) en ontving de stichting 3098 euro aan entree gelden (2007:5582). "Maar de kos ten van bijvoorbeeld elektriciteit, chloor- en waterzuivering en bere genen zijn natuurlijk ook lager als inwoners van het dorp een doorn in het oog, vertelde een bezorgde Wies Hamstra."Er ontstaan gevaar lijke situaties. Mensen zien het bord niet of willen het bord niet zien en parkeren hun auto half op de weg. Er blijft bijna geen ruimte meer over voor andere auto's en fietsers en voor hulpvoertuigen. Er moet iets gebeuren." Hamstra krijgt regelmatig klach ten van mensen over de situatie op de Veerweg, zo verklaarde ze. Ook van bewoners, die door fou tief geparkeerde auto's hun eigen erf niet op of af kunnen rijden. En als je de mensen wijst op hun overtreding, dan loop je volgens Hamstra een grote kans om op een agressieve manier uitgeschol den te worden. En de politie bel len, helpt volgens haar ook niet. "Kunnen we geen eigen oplossing voor dit probleem bedenken?", vroeg Hamstra maandagavond aan de politiek. Het is een bekend probleem dat al vaker aan de orde wil de kinderopvang ook graag opvang dicht bij huis aanbieden. De gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum erken nen dit probleem en streven met het oog op de leefbaarheid in de kleine kernen naar een gezonde toekomst voor het peuterspeel- zaalwerk. De oplossing is gevon den in het project Dagarrange menten: door het combineren van peuterspeelzaalwerk met kinder opvang worden de kansen ver groot om deze voorzieningen te behouden voor de kleine kernen en dicht bij huis aan te bieden. Peuterspeelzaal Wanssum bijt de spits af voor dit project.Als pilot- project gaat de peuterspeelzaal van Wanssum na de zomervakan tie verder als zogenaamd kindcen trum. Naast peuterspeelzaalwerk wordt ook een aantal dagen in de week kinderopvang aangeboden. Het nieuwe kindcentrum richt zich in eerste instantie op kinde ren van 2-4 jaar. In de toekomst is Zwemliefhebbers zijn vanaf zondag weer van harte welkom in zwembad De Broekberg in Wanssum. Foto archief Peel en Maas. je minder open bent. De totale opbrengsten en kosten variëren van jaar tot jaar. Maar het belang rijkste is dat de jeugd in Wans sum kan zwemmen en dat ook de gemeente de voorziening in stand wil houden", aldus Kuijpers. is gekomen in onder meer het verkeersspreekuur, antwoordde wethouder Carla Brugman (PK, Ruimte) op de vraag van Hamstra. "Ook is het al eens besproken met de eigenaar van Tante Jet. Maar het is vooral een kwestie van hand haven." En dus eigenlijk een taak van de politie, die de overtreders op de bon zou moeten slingeren. Maar gezien het takenpakket en het prioriteitenlijstje kan de poli tie niet elke week, laat staan op elke mooie fietsdag, naar Blitters- wijck komen om automobilisten die zich niet aan de parkeerregels houden te bekeuren, beseft ook burgemeester Hahn. "En betaalde parkeerwachters hebben we niet, dus blijft de overlast bestaan op sommige dagen." Wél beloofde hij Hamstra om samen met de onder nemer te overleggen welke ande re maatregelen genomen kunnen worden om het probleem op te lossen. "Al is het maar door het plaatsen van een hek." het de bedoeling om ook aan kin deren van 0-2 jaar opvang te gaan bieden. Het kindcentrum wordt daarmee een belangrijke ontmoe tingsplek van waaruit de peuters later samen naar de basisschool gaan. De gemeentes staan garant voor de helft van een eventueel tekort in de pilotperiode. Voor Meerlo-Wanssum is dit maximaal 16.000 euro. Synthese en Spring nemen het andere deel voor hun rekening. De pilot maakt onder deel uit van het breder project Dagarrangementen. Binnen het project dagarrangementen wer ken naast de genoemde gemeen ten ook Stichting Peuterspeel zalen Meerlo-Wanssum, Spring (voorheen SSK Samen Sterk in Kinderopvang), Synthese peuter speelzaalwerk, Dynamiek scholen- groep en kinderopvangorganisatie 't Nest in Grubbenvorst. Doel is het samen aanbieden van spelen, leren, ontmoeten en opvang in een doorgaand arrangement. Start project na zomervakantie in Wanssum Meerlo-Wanssum -TW,

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13