Lichtprocessie in Tienray Wandelroute in Swolgen "Das zoveel mogelijk met rust laten" Jeugdbeweging wint cultuurprijs Toneelclub Geijsteren Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 29 mei 2008 - Pagina 11 Moed en IJver een grote familie Muziekvereniging Moed en IJver uit Blitterswijck viert dit jaar haar negentigjarig bestaansfeest. De vereniging ontstond in 1918 vlak na de Eerste Wereldoorlog. Na de ontbinding van de toenma lige zangvereniging zetten een aantal heren in Blitters wijck een bliksemactie op om een fanfare op te richten en een aantal instrumenten aan te schaffen. Hiermee werd de basis gelegd voor de huidige muziekvereniging, die ruim 45 jaar geleden werd uitgebreid met een drumband. Nu, 90 jaar later, is de vereni ging nog steeds zeer bloeiend en niet meer weg te denken uit de Blitterswijckse gemeenschap. Momenteel staat de fanfare onder de bezielende leiding van dirigent Chris Derikx uit Broek huizen. "We hebben een zeer vooruitstrevende en enthousiaste dirigent", zegt voorzitter Rob Kos ter van muziekvereniging Moed en IJver. "De kracht van dit korps is dat het een grote familie is met een erg sterke vaste kern. Gezellig heid staat voorop, de muziekver eniging is er op de eerste plaats voor de dorpsgemeenschap." De vereniging telt 90 leden van wie er 48 actief zijn bij de fanfare en 7 bij de drumband. De fanfare en de drumband hebben samen 13 jeugdleden, terwijl het ledenaan tal van de muziekvereniging nog steeds groeiende is. Iets dat niet alle fanfares kunnen zeggen. De drumband van Moed en IJver staat onder vakkundige en inspirerende leiding van instructeur Ruud Log- tens in de derde divisie. "De laatste tijd zijn wij bezig geweest met diverse schouwburg projecten. In 2004 bijvoorbeeld met Music Trends, in samenwer king met de fanfare uit buurtdorp Meerlo, om op die manier eikaars sterke kanten te verbreden en wat het instrumentarium betreft elkaar aan te vullen. Daarna hebben we in 2006 alleen Blittzz on Stage georganiseerd. Twee uitverkochte avonden in de schouwburg in Venray waarbij het publiek getrak teerd werd op zang, dans, muziek en humor. Kortom een theater spektakel van de bovenste plank." Een ander hoogtepunt van Moed en IJver is wel de promotie naar de ereafdeling (tegenwoor dig tweede divisie) in 1993 en de handhaving in deze hoge afdeling in 1996. Omdat het korps door omstandigheden in 2001 niet op concours kon, is de fanfare een afdeling gezakt en speelt ze nu in de derde divisie. In het afgelopen jaar hebben de leden deze positie nog met succes kunnen verdedi gen tijdens het concours in de Maaspoort te Venlo. Zowel aan het programma als aan het enthou siasme van dirigent en instructeur, leden en bestuur valt af te leiden dat muziekvereniging Moed en IJver uit Blitterswijck in de muzi kale lift zit. In het kader van het 90- jarig bestaan worden in het Muziekvereniging Moed en IJver bestaat negentig jaar. weekend van 6, 7 en 8 juni de muziekfeesten gehouden. Het pro gramma start op vrijdag 6 juni om 20.30 uur met een receptie en de huldiging van diverse jubilarissen. Zaterdag 7 juni is de Limburgse avond met optredens vanThei en Marij, Big Benny, Ben Verdellen en Da Ma Zoee.Aanvang 19-30 uur. Kaartjes zijn a 8 euro te ver krijgen in café de Zwart in Blit terswijck of te bestellen via info@ moedenijver.nl. Entree aan de kassa bij de parochiezaal is 10 euro. Zondag 8 juni staat geheel in het teken van drums en blaas muziek en zang in de openlucht. Om 11.00 uur is er een heilige mis en aansluitend begint het muziek spektakel.Alle activiteiten vinden plaats op het kerkplein, dat wordt omgevormd tot een groot ter ras. Voor de kinderen zijn er ook diverse attracties aanwezig. De entree is gratis. In Tienray vindt op zater dag 31 mei om 18.00 uur de plechtige afsluiting plaats van de Mariamaand. Juist van wege het jubileum van 150 jaar Lourdes wordt in Tienray 'klein-Lourdes' dit jaar een lichtprocessie gehouden, na de avondmis. De Mariaviering vindt dit jaar plaats in samen werking met de Organisatie Limburgse Bedevaarten. Zij wil vanwege het jubileum iedere maand ergens in Limburg een Mariaviering houden, en op zaterdag 31 mei dus in Tienray. De 'erekapelaan' van Lourdes, pastoor J.P.Janssen, die tevens de geestelijk adjunct-directeur is van de Limburgse Bedevaarten, zal voorgaan in deze viering en ook de preek verzorgen. Het gemengd koor Tienray neemt de muzikale opluistering van de viering voor zijn rekening. De kaarsen voor de lichtprocessie zijn in de kerk te verkrijgen. De kerk is iedere dag geopend van 10.00 uur tot 18.00 uur. Belangstellenden kunnen tijdens de openingstijden tevens een intentie schrijven in het inten- tieboek bij de Mariagrot. De Lourdesgrot in Tienray. Op dinsdagavond 10 juni om 19.00 uur opent wethouder Dickie Minken-Jansen (PvdA) een nieuwe wandelroute in Swolgen. Deze wandelroute, die is vernoemd naar Jan van Swolgen, voert de bezoekers niet alleen langs de mooie plekken in het dorp Swolgen, maar laat ze ook kennisma ken met het groen en de rust van het buitengebied. De route voert tevens langs diverse mooie kruisen en kapellen. Wethouder Minken-Jansen: "De gemeente heeft bij de realisatie van deze wandelroute dankbaar gebruikgemaakt van de kennis en inzet van de Heemkundever- eniging Meerlo-Wanssum en de Stichting Kruisen en Kapellen. De betrokkenheid van niet alleen deze vrijwilligers, maar ook van de dorpsraad uit Swolgen, heeft in belangrijke mate bijgedragen aan dit prachtige eindresultaat!" Start en eindpunt van de wandelroute is bij de H. Lambertuskerk, Mgr. Aertsstraat 6 te Swolgen. De totale lengte van de wandelroute is ruim 5 kilometer. De route is duidelijk gemarkeerd met routebordjes. Voor de wandelroute is verder een officiële VW-wandelfolder uitgebracht, die in de wandelbox 'Peel en Maas' past. Deze folder, die 1,50 euro kost, is verkrijgbaar bij de VW-winkels en enkele lokale verkooppunten. Het is de bedoeling om na de offi ciële opening de route ook daad werkelijk te gaan lopen. Sraar Beterams 25 jaar voorzitter De Stichting Jeugd en Jongeren werk Wanssunt biedt op vrijdag 6 juni voorzitter Sraar Beterams een receptie aan bij gelegenheid van zijn 25-jarige jubileum als voorzitter van deze vereniging. De Stichting Jeugd-en Jongerenwerk bestaat uit drie clubs die zich inzetten voor de jeugd van Wans- sum vanaf zes jaar tot middelbare leeftijd. Wekelijks worden er acti viteiten gehouden voor en door jongeren. Beterams zet zich vooral in voor de jongerensociëteit OJC Midgard. Ook heeft hij een hele grote rol gespeeld in de realisatie van het nieuwe clubgebouw, vijf jaar geleden. De receptie wordt gehouden in het clubgebouw aan de St. Michaëlstraat in Wans- sum en duurt van 19-30 tot 21.00 uur. Aansluitend wordt de avond voortgezet met livemuziek. Nieuwe koning Op zondag 25 mei schoot, onder grote publieke belangstel ling, commandant Harry Gooren tijdens het jaarlijkse koning- schieten de koningsvogel naar beneden. Met het lossen van het zogeheten 'begenadigd schot van geluk' mag hij zich komend jaar koning van het St. Antonius-Abt Gilde Blitterswijck noemen. Het koningsschieten was dit jaar weer bijzonder spannend, mede gezien het grote aantal deelnemers. Na een strijd van ruim vier uur was het schotnummer 569 waarbij de koningsvogel naar beneden viel. Bij de wedstrijd voor de dames was het marketentster Christien Gooren en bij de wedstrijd voor de jeugd vendelier Job van Kem pen die de vogels naar beneden wisten te schieten. Op de konings receptie, die wordt gehouden op zaterdag 14 juni in het gemeen schapshuis te Blitterswijck (aan vang 20.00 uur), is er gelegenheid het koningspaar Harry en Chér Gooren alsmede de andere win naars Christien Gooren en Job van Kempen te feliciteren. Viering in kapel Geijsteren In de zomermaanden juni, juli en augustus is er elke woensdag avond een eucharistieviering in de kapel van St.Willibrordus in de bossen van Geijsteren. De eerste viering is op woensdag 4 juni en de laatste op 27 augustus. De dien sten beginnen om 19.00 uur. Gemeente maakt pad Broekberg minder toegankelijk Om te voorkomen dat motor- crossers een dassenburcht in het bosgebied ten zuiden van sportpark De Broekberg beschadigen, heeft de gemeen te Meerlo-Wanssum enkele maanden geleden opdracht gegeven om een aantal bomen te kappen en de stronken van deze bomen te gebruiken voor het blokkeren van een wan delpad. Op deze manier wordt geprobeerd crossers te weren uit dit gebied. Was deze maat regel echt nodig? Peel en Maas legde verantwoordelijk wet houder Carla Brugman (Ruim te, PK) een aantal vragen over deze kwestie voor. Dag Carla. Hoeveel dassen- burchten zijn er eigenlijk in het gebied? Is dat bekend? "Ja, op dit moment zijn er in de gehele gemeente negentien das- senburchten bewoond. Dat zijn er behoorlijk veel in vergelijking met de omliggende gemeenten. In het betreffende gebied bij De Broek berg zijn zo'n drie bewoonde burchten." Waarom is het pad nou precies afgesloten, is dit op verzoek gebeurd en kan dit zomaar? "Het pad is niet afgesloten, maar minder toegankelijk gemaakt. Dit is niet alleen bedoeld om crossers te weren. Het gaat erom dat de Carla Brugman (fotoFrido SmeetsVenray). das zoveel mogelijk met rust gela ten wordt. Wij hebben voor deze oplossing gekozen omdat het relatief weinig geld en inspanning kostte. De das is nu eenmaal een beschermd soort en als gemeente hebben wij de taak hieraan te vol doen. De stichting Das en Boom heeft een rapportage gemaakt met wat adviezen voor oplossin gen. Dat kan soms door hekken te plaatsen, zodat de das niet op de weg en dus in de buurt van de mens kan komen en soms door dit soort maatregelen, zodat de mens minder makkelijk bij de das kan komen. Dat het de mens niet altijd goed uitkomt is een tweede. Het kan inderdaad omdat dit niet een openbaar wandelpad was, maar een in de loop der tijd ont staan struinpad. Overigens is het beperkt kappen van bomen daar toegestaan zonder kapvergun- ning." Heb je de schade zelf gecon stateerd? "Ja, ik ben deze winter ter plek ke gaan kijken en heb toen ver schillende burchten bekeken en de schade aan een burcht gezien. Ook is ter plekke overlegd dat dit wellicht een goede oplossing zou zijn." Wat gaat er nu gebeuren? Blijft het pad afgesloten? "Er is wat reactie ontstaan. Ook bij de politiek. Ik heb beloofd de rapportage van de bevindingen en adviezen van Das en Boom aan de raad en commissie te sturen. Er was in eerste instantie voor gekozen er niet te veel ruchtbaar heid aan te geven om zo de dieren zoveel mogelijk met rust te laten. Echter, het tegendeel is nu bereikt. Ik had niet ingeschat dat door sommigen onder ons de claim op de natuur zo groot kon zijn. Het pad blijft wat mij betreft minder toegankelijk voor de mens en ik blijf in dit geval voor de das opko men." Jeugdbeweging Wanssum is beloond met een geldprijs ter waarde van 2400 euro van de Stichting Wilhelmina Sangers Cul tuurprijs. Deze prijs ontving de jeugdbeweging voor haar lang durige en blijvende inzet voor de kinderen van Wanssum. Door de lage contributie is de jeugdbeweging toegankelijk voor alle kinderen, die elke veer tien dagen club draaien waarin activiteiten gedaan worden zoals knutselen en sport en spel. Verder verzorgt de jeugdbeweging elk jaar de Sint-Maartensviering in het dorp, houdt ze de sponsorloop, de Jantje Beton- collecte en als afslui ting van het seizoen een playback- show. Het is een club die volop in beweging is en die met een groot aantal vrijwilligers veel voor elkaar krijgt. "Deze prijs is een erkenning voor al deze vrijwilligers en een mooi begin van ons feestweekend begin juni, waarin wij onze jubi lerende voorzitter Sraar Beterams van de Stichting Jeugd- en Jonge renwerk, waar wij als jeugdbewe ging een onderdeel van zijn, in het zonnetje gaan zetten", aldus bestuurslid Anette Jeuken. ÉT fixyff Een oud plaatje van de toneel club in Geijsteren, gemaakt circa 1938, uit het archief van Heem- kundevereniging Meerlo-Wans sum. Kent u een van de heren op de foto? Neem dan contact op met voor zitter Arie Snellen van de heem- kundevereniging, telefoon: 0478- 692196. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BT Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V ri j willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Muziekfeesten in Blitterswijck Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2008 | | pagina 11