Gerd Leers vertelt over leiderschap Verb e !B VERKEERSONGEVAL? Kurstjens Uitverkoop! Grijp uw kans! Advocaten M VAN DER PUTT PEEL EN MAAS Donderdag 22 mei 2008 - Pagina 5 Hoeveel gastarbeiders zijn er eigenlijk in Venray? Steun voor buurt Timmermannsweg/Moostdijk Moeten buitenlandse werk nemers kleinschalig of groot schalig opgevangen worden? Dat was de vraag die maan dagavond tijdens de extra informatieavond over de huis vesting van gastarbeiders in Ysselsteyn centraal stond. De dorpsraad van Ysselsteyn kiest voor kleinschalige opvang en is net als de buurt Moost- dijk/Tïmmermannsweg tegen een grootschalige, centrale huisvesting van buitenlandse werknemers op het mobilisa tiecomplex aan de Timmer- mannsweg in Ysselsteyn. De gemeente Venray is nog niet zo ver als de buurt en de dorps raad. Die hebben alle voor- en nadelen van zowel kleinschalige als grootschalige opvang van bui tenlandse werknemers gewikt en gewogen en hun keuze is duidelijk: ze zijn tegen een grote campus voor Polen en andere buitenlandse werknemers aan de Timmermannsweg in Yssel steyn. De gemeente heeft haar standpunt nog niet bepaald. Ze is nog bezig met het beeld bren gen van alle plussen en minnen, verklaarde gemeenteambtenaar Henk Loonen, die wethouder Hans Teunissen maandagavond verving. Loonen vertelde tevens dat de gemeente Venray momen teel bezig is met het inventari seren van de mogelijkheden die het nieuwe provinciaal beleid biedt. De provincie Limburg heeft namelijk een herziening gemaakt op haar beleidsnotitie huisvesting buitenlandse werknemers en het beleid zodanig versoepelt, dat er veel meer mogelijkheden zijn om buitenlandse werknemers te huis vesten. Zo wordt er bijvoorbeeld geen maximum meer gesteld aan Steeds meer zorgaanbie ders verkennen de mogelijk heden om cliënten met een psychische stoornis via pro jecten terug te laten keren in de samenleving. Om ze er zelfstandig(er) te laten wonen, verblijven en te laten par ticiperen aan het reguliere maatschappelijk leven. GGZ NML geeft dat onder meer vorm door één- en tweeper soons appartementen te bou wen voor cliënten. Er is ook zorg en kritiek op deze visie: veroorzaakt deze zogeheten ambulantisering niet een te grote afstand tussen cliënt en verzorger? Voor Gerard, cli ënt van GGZ NML, absoluut niet. "De komst van de één persoons appartementen geeft mij de kans om te wonen met veel privacy en met de juiste begeleiding die ik nodig heb." In de zorg en de ondersteu nende processen wordt voortdu rend vanuit het belang van cliën ten of opdrachtgever ingezet op verbeterslagen. Dat is niet nieuw. het aantal arbeidskrachten op één locatie. De gemeente mag dit aantal voortaan zelf bepalen. Naast de boerderijwoning is het bijvoorbeeld ook mogelijk om werknemers te huisvesten in omgebouwde schuren of stallen of in niet-agrarische gebouwen. Het is nu aan de gemeente Venray om daaruit een keuze te maken, aldus Henk Loonen. "Het provin ciaal beleid vormt een grote bak met oplossingen waaruit iedere gemeente een keus moet maken. Zo kan de gemeente Venray die oplossingen overnemen in haar beleid die passen bij de Venrayse huisvestingsproblematiek." Er wordt volgens Loonen momenteel bekeken welke de oplossingen voor Venray geschikt zijn. Daar naast wordt medio juni door de gemeente een discussieavond over de huisvesting van buitenlandse werknemers op touw gezet met verschillende partijen, zoals werk gevers, woningbouwcorporaties, uitzendorganisaties, dorpsraden en, op eigen verzoek, ook de buurt Moostdijk/ Timmermannsweg. De bedoeling van deze bijeenkomst is om samen te discussiëren over alle voor- en nadelen van zowel grootschalige als kleinschalige opvang. De input van deze discus sieavond wordt meegenomen in het beleid dat aan de raad wordt voorgelegd. "Het is dus niet zo dat de gemeente Venray al een keus heeft gemaakt voor of groot schalige of kleinschalige opvang van buitenlandse werknemers", benadrukte Loonen. Naar ver wachting zal in het najaar een voorstel naar de raad gaan over het te volgen beleid. "Of groot schalige huisvesting zoals op het mob-complex een optie is voor Venray wordt dan pas duidelijk. Er ligt dan een principe-uitspraak of Nieuw is wel dat cliënten worden ingezet als ervaringsdeskundigen en oprecht deel uitmaken van projecten die de begeleiding en woonvoorzieningen voor mensen met een psychische beperking moeten verbeteren en aanvul len. Gerard leidt aan schizofrenie. Gerard werd door de GGZ NML gevraagd deel te nemen aan diverse projecten en commissies. Hij valt op door zijn enthousiaste houding en fanatieke inzet. "Ik ben begonnen met fotogra feren toen ik een professionele fotocamera kreeg. De nieuwbouw op het terrein van GGZ NML in Venray inspireert mij, daarom vind ik het leuk om de ontwikkelingen met betrekking tot de afbraak van afdelingen en de nieuwbouw vast te leggen. Tot het moment dat ik werd aangesproken door de beveiliging met de vraag wat ik daar deed, of ik toestemming had om foto's te maken. Via deze confrontatie kwam ik in gesprek met Ton van het infocentrum Ser- vaashof. Evenals mensen uit mijn directe omgeving was Ton heel enthousiast over mijn foto's. Ik het mob-complex in aanmerking komt voor het huisvesten van bui tenlandse werknemers." Eind 2008 vindt naar verwachting de besluit vorming over het mob-complex plaats. "Maar alleen als het beleid is vastgesteld, en grootschalige huisvesting wordt toegestaan, wordt overgegaan tot onderhan deling over de aankoop van het mob-complex", aldus Loonen FALIEKANT TEGEN Zoals bekend zijn de omwonen den van begin af aan fel gekant tegen het plan van de gemeente Venray om vijfhonderd buiten landse werknemers onder te brengen op het mob-complex. Ook maandagavond uitte woord voerder Theo Bronswijk zijn grote zorgen over het plan, dat volgens de buurt ondoordacht, slecht onderbouwd en ook moeilijk rea liseerbaar is. Hij wees er nogmaals op dat er in Ysselsteyn totaal geen draagvlak is voor de komst van een grootschalige Polencampus en sprak nogmaals de vrees uit dat het gevoel van onveiligheid, dat de buurt nu al ervaart, alleen maar groter zal worden. De omwonen den zijn dan ook blij met de steun van de dorpsraad, die maandag avond voor het eerst zijn stand punt bekendmaakte. Net als de dorpsraad heeft de buurt niks tegen buitenlanders, verklaarde Bronswijk. "Wij beseffen ons goed dat we in onze huidige maatschap pij niet meer zonder buitenlandse werknemers kunnen. Wij willen dus tot slot ook nogmaals duide lijk maken dat wij niet tegen die buitenlanders zijn. Wij zijn tegen het voornemen van de gemeente om grootschalige huisvesting te realiseren in een klein dorp of waar dan ook. Zeker nu er nieuwe mogelijkheden zijn ontstaan om had toen het idee om twee lijsten te maken: één van de oude bouw en één van de nieuwbouw. Ton gaf me toestemming om foto's te maken, zolang er geen personen op de foto werden gezet. De col lages en de inmiddels 600 andere foto's hangen nu in het informa tiecentrum, zodat iedereen ernaar kan kijken. Fotograferen is echt een hobby van me geworden. Ik doe het met veel plezier en het levert me de nodige afleiding op." "Casemanager Anja vroeg mij en mijn vriendin vervolgens of wij wilden participeren in de gebruikersgroep voor de nieuw bouw van begeleid wonen. In het voorjaar van 2007 begonnen we en namen we tal van beslissin gen. Eigenlijk alles wat met ICT te maken heeft, sanitaire voorzienin gen, brandveiligheid. Geweldig! Een compleet huis inrichten. Eer lijk gezegd ervoer ik in het begin wel een drempel. Tijdens het project ben ik er echter achter gekomen dat het een ontzettende meerwaarde voor mij is. Ik, als cli ënt, mag samen met mijn vriendin meedenken over de inrichting de huisvesting op kleinschalig niveau goed te regelen." ONVEILIGHEID De gemeente Venray wil het mob-complex aankopen en ver volgens verhuren voor de groot schalige opvang van Oost-Euro- pese werknemers, voornamelijk Polen. Het complex wordt niet langer dan tien jaar gebruikt en het maximaal aantal bewoners is vijfhonderd. Veel te veel voor een dorp als Ysselsteyn, vinden buurt en dorpsraad. Natuurlijk, groot schalige opvang heeft voordelen, zoals het beheersen van de pro blemen, het realiseren van goede voorzieningen op één centrale plek, de minimale huisvesting van buitenlandse werknemers op andere plaatsen en de mogelijke aanleg van een vrij liggend fiets pad langs de Timmermannsweg, maar die wegen in de ogen van de Ysselsteynse dorpsraadleden niet op tegen de nadelen. Want die wegen zwaarder, stelde vicevoor- zitter Geert Craenmehr. Hij wees op de gevoelens van onveiligheid in de directe omgeving, het ont breken van voordelen voor de lokale dorpseconomie, het gebrek aan sociale betrokkenheid van de werknemers bij het dorp. Maar het belangrijkste is toch wel dat er in Ysselsteyn totaal geen draagvlak is voor het plan om buitenlandse werknemers grootschalig, op één centrale plek in het dorp, te huis vesten. Daarbij vindt de dorpsraad dat het probleem gemeentebreed, of regiobreed, moet worden opge lost en heeft hij zijn hoop geves tigd op nieuw, provinciaal beleid dat het eenvoudiger maakt om buitenlandse werknemers in klei nere groepen fatsoenlijk onder te brengen in huizen, boerderij en en op campings. "Gezien de van de nieuwbouw. Mijn naam werd genoemd in notulen en ik zag enkele van mijn ideeën terug in het resultaat. Dag gaf mij veel voldoening, een beter zelfbeeld en trots, ik merkte dat ik groeide als persoon." De interieurcommissie werd het derde project in 2007. Ook weer samen met zijn vriendin. "Dit keer ging het niet om draad jes en kabeltjes, maar om de aan kleding van 2x18 nog te bouwen appartementen. Vanaf het eerste moment werden wij betrokken bij de besprekingen. We hebben foto's gemaakt van meubels die in aanmerking komen. Met mijn erva ring in de meubelbranche hoop ik een flink steentje bij te dragen aan een moderne, nieuwe setting." SOCIALE PARTICIPATIE "Dit jaar ben ik via Jolande, mijn eigen casemanager, ook betrok ken bij het project Samen!? Soci ale participatie voor cliënten uit de geestelijke gezondheidszorg. Ik zit als ervaringsdeskundige in een groep met vijf casemanagers. Het mooie vind ik, dat ik erva- huidige kennis van zaken en de mogelijkheden die het provinciaal beleid geeft, is het beter om een gemeentelijk probleem gemeente- breed op te lossen en niet in twee dorpen", stelde Craenmehr, die nadrukkelijk wees op het belang van een goed gemeentelijk beleid en een strenge handhaving. Ook de dorpsraad weet dat de buiten landse werknemers belangrijk zijn voor Nederland om de economi sche motor draaiende te houden. "Zeker ook in onze regio, maar ze moeten ook fatsoenlijk gehuis vest worden. Het is de taak van de overheid om te zorgen dat die huisvesting goed geregeld is." En dat is de overheid ook echt van plan, stelde zowel gemeente ambtenaar Henk Loonen als CDA- Statenlid Jan Loonen, die door de dorpsraad en de buurt was uitge nodigd om het nieuwe huisves tingsbeleid toe te lichten."Er moet wat gebeuren. Dit probleem staat sinds een jaar of zes hoog op de politieke agenda. Het is door de provincie Limburg opgepakt en er zijn nu beleidskaders vastge steld waarmee de gemeenten zelf aan de slag kunnen. Maatwerk is mogelijk, zodat we snel tot ade quate, veilige en vooral menswaar dige huisvesting van deze werkne mers kunnen komen, ook hier in Ysselsteyn." Volgens Jan Loonen heeft de provincie Limburg een heel pak ket aan mogelijkheden samenge steld. "Er staan veel recepten op de menukaart, het is nu aan de gemeenten om uit deze recepten een keuze te maken en een menu samen te stellen. De gemeenten zijn vrij om uit deze provinci ale menukaart te kiezen. Maar ze mogen niet alle recepten kiezen, want daar krijg je buikpijn van. De gemeenten zijn aan zet." Gerard:"Ik sta met één been in de samenleving en ben daar heel gelukkig mee!" ringsdeskundige word genoemd. Mijn ervaring telt! Om cliënten zoals ik te helpen hun plek in de samenleving te vinden en om ons te begeleiden bij onze sociale par ticipatie, is het project Samen?! opgezet. Het uitroepteken staat voor de vanzelfsprekendheid dat cliënten met een psychische aandoening in de maatschappij samenleven met anderen. Het vraagteken verwijst naar de prak tijk: die is namelijk weerbarstiger. Door de toenemende ambulanti sering bestaat het risico dat cliën ten zoals ik vereenzamen, omdat we buiten de zorginstelling een heel beperkt sociaal netwerk heb ben. Dat herken ik. Daarom juich ik het project ook toe. Er wordt voor mij individueel, evenals voor de andere cliënten in het project, een persoonlijk doel nagestreefd. De meerwaarde daarvan merk ik nu al: ik sta met één been in de samenleving en ben daar heel gelukkig mee!" Zijn het achtduizend mensen? Of toch veel meer, dertigduizend bijvoorbeeld? Dat wil de gemeen te Venray graag weten. Hoeveel buitenlandse werknemers steken hun handen uit de mouwen in de regio Noord-Limburg, of liever nog: in de gemeente Venray? Om de exacte cijfers te achterhalen, heeft de gemeente Venray contact gezocht met de belastingdienst en de gemeente Horst aan de Maas, die met behulp van de toeristenbe lasting poogt een beeld te krijgen van de juiste aantallen. "We wil len helderheid over de aantallen", legde gemeenteambtenaar Henk Loonen maandagavond tijdens de extra informatieavond over de huisvesting van gastarbeiders in Ysselsteyn uit. "We willen weten om hoeveel mensen het gaat die gehuisvest moeten worden." Natuurlijk, de gemeente Ven ray beseft ook wel dat het heel moeilijk is om het exacte aantal buitenlandse werknemers dat werkt in Venray te achterhalen. Dat lukt je niet met de cijfers van de belastingdienst in de hand, maar ook niet met een strenge nachtregistratie door verhuur ders van campings, boerderijen of andere locaties die onderdak verschaffen aan gastarbeiders. Er zal altijd een zwart (illegaal) gebied blijven. Maar een enigszins richtinggevende schatting zou het vraagstuk over de huisvesting van buitenlandse werknemers nu en in de toekomst toch al een stuk makkelijker maken. Want iedereen vindt dat er fatsoenlijke en mens waardige opvang moet komen voor deze mensen, en iedereen beseft ook dat ze hard nodig zijn. Zeker in een sterk vergrijzend land als Nederland, maar zeker ook in een sterk op de agrarische sector gericht gebied als de regio Venray. Gastarbeiders verrichten veel werk voor een laag loon en leveren op die wijze zeker hun bijdrage aan het draaiende hou den van de nationale, regionale en lokale economie. HUISVESTING Maar hun huisvesting is vaak erbarmelijk, daar is iedereen het ook roerend over eens. Het is echter niet zo gemakkelijk om locaties te vinden voor het huisvesten van Polen en andere Oost-Europese werknemers. Vaak omdat bij het zoeken naar huis vestingslocaties het Nimby-effect om de hoek komt kijken. Nimby is een acroniem van het Engelse 'Not In My Back Yard' (niet in mijn achtertuin). Het begrip wordt in de ruimtelijke ordening gebruikt om aan te duiden dat veel men sen wel gebruik willen maken van voorzieningen, maar er geen hinder van willen ondervinden. Zo willen veel mensen in een auto rijden, maar wil bijna niemand dat Serviceclub Ronde Tafel 160 Venray-Horst houdt op woensdag 4 juni het jaarlijkse seminar in de schouwburg van Venray. Het semi nar staat dit jaar in het teken van Leiderschap: Uitdaging of versla ving? Het programma start om 19-15 uur. Gerd Leers, burgemeester van Maastricht en uitgeroepen tot beste burgemeester van Nederland, komt over zijn leider schapsmissie vertellen. Wat is zijn uitdaging en wat is zijn visie op lei derschap? Is hij verslaafd aan het zero tolerance beleid? Onder zijn leiding werden regelmatig invallen gedaan in woonwagenkamp Vin kenslag en werden coffeeshops die over de schreef gingen kei hard aangepakt. Het voorstel van Leers om coffeeshops richting de Belgische grens te verplaatsen en daar een drugsboulevard te rea- in zijn directe omgeving een nieu we verkeersweg wordt aangelegd vanwege de geluidsoverlast of aantasting van het landschap. En datzelfde geldt ook voor de huis vesting van buitenlandse werkne mers. We weten dat we ze nodig hebben, maar willen ze liever niet in onze achtertuin hebben wonen. En eigenlijk ook niet in onze voor tuin, verklapte CDA-Statenlid Jan Loonen. "Op het provinciehuis praten we al over het Nivea-effect: niet in voor- en achtertuin. Dat maakt het probleem er niet een voudiger op." DE ZWALUW Sraar Maassen, eigenaar van camping de Zwaluw in Yssel steyn, heeft geen last van een Nivea- effect. De ondernemer, die al twaalf jaar onderdak biedt aan negentig Polen in chalets, wil graag uitbreiden, maar krijgt voor zijn plan maar geen toestemming. Hij vertelde maandagavond bereid te zijn meer Polen op te vangen, maar krijgt maar geen reactie van de gemeente Venray op zijn plan. "Ik wil mijn camping graag legali seren voor de opvang van buiten landse werknemers. Maar voordat ik ga investeren, wil ik wel graag weten of ik voor mijn plan toe stemming krijg van de gemeente. liseren deed en doet nog steeds veel stof opwaaien. Bart Chabot; dichter, schrijver en biograaf van Herman Brood, staat garant voor de luchtige noot! Het doel van het seminar is om geld in te zamelen voor een goed doel in Horst en/ of Venray. Met de opbrengst van het seminar organiseert de Ronde Tafel in 2008 een educatieve thea tervoorstelling voor de leerlingen van groep 7 van de basisscholen in de gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum, Sevenum en Venray. De Ronde Tafel houdt deze activiteit met medewerking van de Horster Stichting Kukeleku die thuis is in het organiseren van the ater en cabaret. Kaarten voor deze avond zijn te bestellen via www. rtl60.com. Het seminar begint om 19.15 uur en duurt tot 22.15 uur. Daarna is er de gelegenheid voor een borrel. Kaarten zijn alleen in de voorverkoop verkrijgbaar. Maar brieven raken kwijt, en tele foontjes worden niet beantwoord. Waarom is er geen overleg?" Het antwoord op die vraag moest ook Henk Loonen schuldig blijven. Wél beloofde hij Maas sen om zijn 'dossier' te bekijken. "U hoort van ons", beloofde de gemeenteambtenaar. Maassen vindt dat hij aan alle eisen voor het opvangen van gastarbeiders voldoet. "Ik woon zelf bij de cha lets en wij hebben in tegenstel ling tot andere verhuurders wél een nachtregistratie. Volgens mij is het ook helemaal niet zo moeilijk om te achterhalen hoeveel buiten landse werknemers in de regio gehuisvest zijn. Stuur gewoon een ambtenaar op pad die 's avonds controleert hoeveel werknemers ergens overnachten. Het gaat om handhaving en strenge controle van de nachtregistratie." Daar was Henk Loonen het roe rend mee eens. "Het is de taak van de gemeente om het geheel zo goed mogelijk in beeld te bren gen. En ik ben het me u eens dat het succes van de aanpak staat of valt bij een goed beheer en een strikte handhaving. De komende maanden gaan we aan een goed gemeentelijk beleid voor de opvang van deze mensen wer ken." Elly van Dijck maandag beëdigd Elly van Dijck (PvdA) wordt in de extra raadsvergadering van maandag 26 mei beëdigd tot nieuwe wethouder van Venray. Aanvankelijk zou Van Dijck op de volgende raadsvergadering van dinsdag 17 juni geïnstalleerd wor den. Vanwege de herindeling van Meerlo-Wanssum worden op 26 mei in de drie betrokken gemeen ten (Horst aan de Maas, Meerlo- Wanssum en Venray) tegelijkertijd raadsvergaderingen gehouden om goedkeuring te geven aan het fusievoorstel. Elly van Dijck volgt Hassan Najja op die per 1 mei is vertrokken. Hij is directeur geworden van Wonen Horst. Tijdens de algemene leden vergadering van de PvdA op 15 mei werd Elly van Dijck met una nieme stemmen gekozen als kan didaat-wethouder. contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 Kortingen tot 70% Alle modellen! Gerard, cliënt en ervaringsdeskundige GGZ NML De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. P.C.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Puft Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl Nimby-effect wordt Nivea-effect Dorpsraad tegen grote Polencampus Ysselsteyn VAN MIERLO (Royal Li"/ Botani;; Onze bestaande collectie wil niets liever dan naar buiten toe, heel normaalvoortuinmeubels... Maardan moet u ze wel even komen kopen. Dat kan nu voor héle scherpe opruimingsprijzen. Of u nou gaat voor strak design of degelijke topkwaliteit. Alles gaat de deur uit vanwege verbouwingsopruiming, met kortingen tot 70%. Grijp nu uw kans! www.rienvanmierlotuinen.nl Helmondseweg 5751 PH Deurne Tel. 0493 314593 Blij met terugkeer naar maatschappij

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5