St. Anna krijgt minder maar duurdere woningen De Wieënhof wordt uitgebreid en verbouwd 'Triest als Kunstwerkplaats vernieling ingaat' 'De ziel is verdwenen' Laat u inspireren... Kurstjens flg door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 22 mei 2008 - Pagina 3 Schouwburg en 2,5 hectare bosgebied moeten verdwijnen Het nieuwe bouwplan voor het St. Annaterrein werd dinsdag door de politiek met gemengde gevoelens ontvan gen. Er komen 276 woningen - 171 appartementen en 105 grondgebonden woningen - vooral voor het duurdere seg ment. Het vorige plan uit 2001 telde 350 woningen. Doordat er nu minder appartementen en meer huizen komen met een (ruim) tuintje, is er zeven hectare extra nodig. Het bouwplan uit 2001 kon rekenen op brede steun van de gemeenteraad. Want de stuifdui- nen, de bossen, de monumen tale bomen, de karakteristieke gebouwen, de schouwburg en het groene middengebied bleven behouden. De GGZ Noord- en Midden-Limburg trok vier jaar geleden een streep door dit plan omdat het financieel te weinig opleverde. De GGZ, als eigenaar van het instituutsterrein, streefde naar een opbrengst van ruim 25 miljoen euro. De politiek reageer de verbijsterd toen GGZ-directeur Toine van der Sanden destijds repte over zeshonderd wonin gen om het financieel haalbaar te maken. Na een jarenlange impasse ligt er nu een geheel nieuw plan. De stuifduinen en het naaldbos aan de westzijde (naast de Overloon- seweg) blijven intact. Van het loofbos aan de oostkant (bij de Dr. Kortmannweg) wordt 2,5 hec tare gekapt. Tevens wordt er extra ruimte gevonden op de velden aan de noordkant nabij de boerde rij. De boerderij is een rijksmonu ment evenals de muziekkiosk, de draaimolen, het hoofdgebouw met kapel en lijkenhuisje en de dok terswoningen. Ook de gemeente lijke monumenten St.Theresia en St. Eugène blijven behouden. Om aan de noordkant wonin gen te kunnen bouwen, moet de dassenburcht verplaatst worden naar buiten het St. Annaterrein. Volgens architect Freek Loos van Bureau B+B uit Amsterdam is de verplaatsing volgens de Flora- en Faunawet toegestaan. "Door de oprukkende bebouwing heeft de das er al geen kraamkamer meer. Zijn overlevingskansen zullen er niet beter op worden. We moeten zorgen voor een nieuwe burcht met een goede en voedselrijke leefomgeving", aldus Loos, die weet dat er een organisatie is die hierin gespecialiseerd is. De aan wezigheid van de das vormde in het vorige plan een obstakel voor de ontwikkeling van de noord kant. Ook de schouwburg verdwijnt in het nieuwe plan. Dit ligt heel gevoelig bij de Venrayse gemeen schap. Het groene middengebied blijft behouden evenals de lanen met de monumentale bomen. Op de plek van de schouwburg wordt deels het gekapte bos gecompen seerd met nieuwe aanplant en er komt parkeergelegenheid. In het oude plan was er alleen een ontsluiting vanuit de zuid kant, de huidige hoofdingang. In het nieuwe plan zijn drie ingan gen voorzien die niet bij elkaar uitkomen. Het middengebied blijft autovrij. De drie toegangs wegen komen vanaf de zuidkant, de noordzijde en de Dr. Kortman nweg. Behalve de genoemde monu mentale gebouwen worden ook St. Jan en St. Bernard gespaard. Deze karakteristieke paviljoens worden, evenals St.Theresia en St. Eugène, verbouwd voor appartementen. Het hoofdgebouw, de boerderij en St, Vincent krijgen een andere bestemming. Gedacht wordt aan kinderopvang, dienstverlening en horeca. Vanwege de kosten zijn de vele parkeerkelders uit het oude plan verdwenen. Het bovengronds par keren vraagt eveneens een gro ter ruimtebeslag. Architect Loos had waardering voor het oude plan. "Het was mooi en gericht op behoud. Maar het kostte meer dan dat het zou opbrengen. Dit was het breekpunt." Na een reken- sessie rolde er een groter aantal woningen uit de bus. Er zouden verdeeld over het terrein meer ensembles komen van groepen woningen."Het was gatenkaas.Van de kwaliteit van het mooie terrein zou te weinig overblijven." Uiteindelijk is er voor minder, maar wel duurdere, woningen gekozen. "Er wordt meer geïnves teerd in aanplant, inrichting en infrastructuur", aldus Loos, die eraan toevoegde dat het plan de goedkeuring kan wegdragen van de rijksbouwmeester. De PvdA en Lokaal Aktief heb ben moeite met een toename van de bebouwing. De gemeen teraad heeft altijd vierkant achter het oude plan gestaan. Omdat dit het meeste recht doet aan de historische waarden in het gebied. De volle publieke tribune toonde dinsdag opnieuw aan dat dit onderwerp leeft bij de Venray- naren die zich nauw betrokken voelen bij het terrein. Ton Teeu- wen (CDA) heeft moeite met het kappen van het bos. Wil Mutsaers (Lokaal Aktief) pleit voor behoud van de schouwburg. "Akoestisch is het een van de beste in Neder land." Het CDA vraagt zich af of er wel behoefte is aan zoveel appar tementen, gezien de uitkomst van het recente woningmarktonder zoek. Samenwerking en SP willen weten hoeveel sociale woning bouw er komt. Daar kon wethou der Teunissen (Lokaal Aktief) geen antwoord op geven. "Dit is een globaal plan. Aantallen en typen komen pas terug in het bestem mingsplan." Bert Linskens (PvdA) is er niet gerust op. "Het zijn erg exclusieve woningen voor een selecte groep." Volgens Loos komen er ook klei nere appartementen, seniorenwo ningen en 'nultredenwoningen'. De WD wil weten wie er eigenaar wordt van de groene open ruimte. Ook andere partijen vragen zich wie er straks voor het onderhoud en toezicht zorgt. GGZ-directeur Van der Sanden ziet een rol weg gelegd voor de gemeente. "De gemeente kan eigenaar worden van het openbaar groen. Anders gaat het naar een projectont wikkelaar. Het ligt eraan wat de gemeente er voor overheeft. Ze kunnen een park kopen voor de inwoners." Meer zorgdiensten in één gebouw - verwachte oplevering 2009 De kogel is door de kerk. De Huisartsenpost aan de Leunen- seweg in Venray wordt uitge breid en verbouwd. Ruim een jaar geleden vestigde de Huis artsenpost zich tijdelijk in het voormalige Hotel de Wieën. Een huisartsenpost, huisart sen, ambulancedienst en een apotheek, allemaal 24 uur per dag en zeven dagen per week bereikbaar. En als het aan dhr Te Meij, projectmanager Aly- nia, en Albert Bosch, directeur Cohesie, ligt worden deze dien sten aangevuld met eerste lijn zorgdiensten. "Zoveel mogelijk diensten in één gebouw, zodat iemand niet naar de andere kant van de gemeente hoeft om een medicijn te halen of een fysiotherapeut te bezoe ken. Ideaal voor zorgvragers én zorgverleners." Het medische verzorgingsgebied van Venlo en Venray beslaat zo'n 235.000 mensen. Van dit totaal maakt meer dan 30% op jaarbasis gebruik van een huisartsenpost. Voor klachten die niet kunnen wachten, werken de huisartsen uit deze regio om toerbeurten in de Huisartsenpost (HAP), 's Avonds, 's nachts en in de weekenduren kunnen inwoners voor een spoed geval terecht via het telefoonnum mer 0900-8818. Een speciaal hier voor opgeleide doktersassistente (triagist) schat de ernst van de situatie in en stelt een procedure voor. "Om er voor te zorgen dat iedereen die direct hulp nodig heeft ook meteen wordt geholpen, is het belangrijk dat mensen niet voor een pijntje bij de HAP aanbel len. Spoedgevallen dienen te allen tijde voorrang te krijgen." Dhr. te Meij, projectmanager Alynia Consult bv, en Abert Bosch, directeur Cohesie, hebben de handen ineen geslagen en zetten samen de schouders onder het nieuwe zorgproject dat Venray en omgeving zal bedienen. Het Medisch Centrum wordt door twee private investeerders gefi nancierd. Roel Roelofs en Piet van Koolwijk zien in de maatschappe lijke functie en noodzaak van het Medisch Centrum een zinvolle belegging. Op dit moment maakt de HAP gebruik van de begane grond in het voormalige hotel. Dankzij de investering is het moge lijk het gehele bouw van 3000 m2 geschikt te maken voor medische zorg. De vijf a zes huisartsen, de HAP ambulancedienst en apotheek krijgen hun plek op de begane grond. De eerste en tweede verdie ping biedt voldoende ruimte voor andere eerste lijn dienstverleners, zoals potherapeuten, psychologen, logopedisten, fysiotherapeuten, etc. Voor de bezoeker is het een uitkomst: de pilletjes en medicij nen kan hij bij de apotheek halen en voor de rugmassage kan hij terecht bij de fysiotherapeut. De dienstverleners kunnen gezamen lijk gebruikmaken van openbare ruimten zoals toilet, keuken, ver gaderruimten, automatisering, tele fooncentrale. Albert Bosch zag in 2001 de eerste Huisartsenposten in Neder land uit de grond schieten. Dat ging niet zonder slag of stoot. Nu, 7 jaar later, zijn ze niet meer weg te denken uit het Nederlandse stelsel. Ons land telt meer dan 60 samenwerkingsverbanden van huisartsen en meer dan 100 huis artsenposten. "Een arts moet 24 uur per dag, 7 dagen in de week beschikbaar zijn om medische hulp te verlenen.Voor een huisarts is dit onmogelijk. Krachtenbunde ling is niet alleen effectiever, het levert de huisarts ook een rustiger bestaan op. Eén dienst per week op de huisartsenpost doorbrengen en vervolgens vijf normale werkda gen, spreekt meer aan dan alles in je eentje moeten doen." Daarnaast zorgt samenwerking ook voor een kwaliteitsverbetering van de zorg. Elke zorgverlener gaat volgens de zelfde protocollen werken. Cohesie bundelt alle praktijk- overstijgende diensten in één organisatie. Liefst 106 huisartsen uit de driehoek Reuver, Venray en Panningen maken gezamenlijk gebruik van opleidingen, automa tiseringssystemen en Cure&Care diensten. Albert Bosch is vooruit strevend. "Uitbreiden van dien stenpakketten is de toekomst. Een HAP is alleen compleet als de juiste en complete diensten kunnen worden aangeboden. Een ambulancedienst, apotheek voor dag en nacht, huisartsen, de huis artsenpost en meerdere eerste lijn zorgverleners in één gebouw, goed bereikbaar, dat moet Medisch Cen trum De Wieënhof worden." Om zulke ideeën waar te kun nen maken, is een goede locatie essentieel. Iedere dienstverlener in de zorg moet aan diverse eisen voldoen. De inrichting van het gebouw moet compleet op de zorg zijn ingesteld. De dienst moet goed bereikbaar zijn. Uitvalswegen zijn belangrijk. Geen overlast voor de omwonenden. Cohesie is al ruim twee jaar op zoek naar zo'n plek in Venray. De Wieënhof kan, met een ingrijpende verbouwing, worden ingericht volgens de vige rende wetten en wensen. De wet houders Emonds en Teunissen van de gemeente Venray staan volledig achter het idee. "Locatie en kosten zijn altijd een heikel punt", vertelt dhr. te Meij. "Nu we de investeer ders en de locatie definitief heb ben, kunnen we echt aan de slag. Er staat een gesprek met de gemeente Venray gepland over het bestemmingsplan. Op dit moment is een deel van het gebouw bestemd voor horecagelegenheid. Een hotel ziet er echter anders uit dan de gemiddelde zorgverle- nende dienst. Er zullen veel aan passingen moeten worden gedaan. Denk maar aan zuurstofleidingen, lichtinval, etc. Alynia Architecten bv uit Ravenstein is uitgenodigd om aan de hand van een program ma van eisen, van de gebruikers, vorm te geven aan de inrichting zowel exterieur alsook interieur. De project architect Mare Bell ziet deze opdracht dan ook als een bijzondere uitdaging en hoopt deze week te beginnen met de schetsontwerpen, zodat we begin volgend jaar het gebouw kunnen betrekken." Meer informatie via bureau@ cohesie.org Vervolg voorpagina Fietsblokken Langstraat begin juni weg Een verhoogd fietspad is nog overwogen. Maar de steile drem pel, die het hoogteverschil van tien centimeter moet overbruggen, wordt als te gevaarlijk beoordeeld. "Het is voor fietsers een erg scher pe stoeprand. We hebben daarom alleen voor een witte streep geko zen. Ik heb zelf over de Langstraat gefietst, en ik vond het ook eng. Vooral als je met z'n tweeën fietst en dan vlak langs die hoge blok ken moet. Dit heeft me persoonlijk over de streep getrokken", aldus Van der Broeck. De meeste fietsers kwamen te val bij het uitrijden van een oprit, zoals bij de huisartsen praktijk. Door het smalle fietspad kunnen de fietsers moeilijk de bocht nemen en botsen dan met hun voorwiel tegen de betonnen rand aan. Begin deze week zijn de bewoners en andere betrok kenen schriftelijk op de hoogte gesteld van het voornemen. Van der Broeck is blij dat de kwestie nu is opgelost."Want we hebben al ongelukken genoeg gehad." Ex-bestuurslid Van Els stapte 1,5 jaar geleden uit onvrede op Twan van Els werkte 42 jaar in de psychiatrische zorg. Hij voelt zich nog steeds nauw betrokken bij de Kunstwerk plaats, waarvan hij tot ander half jaar geleden bestuurslid was. Uit ongenoegen over het gevoerde beleid stapte hij op. Zijn naam wordt door de ont slagen coördinator Jos Faessen en de deelnemers nog herhaaldelijk genoemd.Van Els had, in tegenstel ling tot zijn medebestuurders, wel gevoel en affiniteit met de deel nemers van de Kunstwerkplaats. "Het bestuur moet opener, eigen tijdser en democratischer. Het kan niet zo zijn dat mensen geïntimi deerd worden.Er moet ruimte zijn voor kritiek. Het zou erg triest zijn als de Kunstwerkplaats zo de vernieling ingaat. Dit is een goed moment om iemand van buitenaf er eens objectief naar te laten kijken", zegt Van Els, die voorzit ter Harrie Cunnen roemt om zijn grote verdienste en plichtsge trouwheid. Dagelijks komt Cun nen op de Kunstwerkplaats. De keerzijde is dat hij zich tot in detail met uitvoerende zaken bemoeid. "Het klimaat is de laatste jaren verslechterd. De deelnemers zijn kwetsbare mensen die behoefte hebben aan eigen initiatief, bewe gingsruimte en ze moeten mondig kunnen zijn. Het zijn volwaardige burgers. Door de houding van het bestuur wordt hun kunstzin nigheid ingeperkt", vindt Van Els, die regelmatig in botsing kwam met zijn medebestuurders. "Ik heb me daarom teruggetrokken. Want dit was niet in het belang van de Kunstwerkplaats. Alles heeft te maken met de grondhouding. Ook het ontslag van Jos Faessen. Hij wilde de mensen terzijde staan en het artistieke aspect een plek geven. Terwijl het bestuur te veel nadruk legt op structuur en regel maat. Niet dat dit onbelangrijk is, maar je moet geen mensen mond dood maken." Van Els vindt dat er te kramp achtig wordt bestuurd met een te zwaar accent op allerlei regeltjes. "Dit remt mensen in hun ambitie om kunst te maken. Het bestuur mist invoelingsvermogen. Je moet signalen verstaan en begrijpen. Kritiek wordt snel uitgelegd als verzet. De deelnemers dragen een psychische erfenis met zich mee. Ze zijn soms in grote nood. Maar onderschat ze niet. Er zijn zeer ontwikkelde en intelligente men sen bij." Het ex-bestuurslid vindt dat de huidige bestuursvorm niet meer past in deze tijd. Er wordt geen verantwoording afgelegd over de inkomsten en de besteding ervan. Deelnemers voelen zich een 'melkkoe' en ze vragen zich af wat er met geld gebeurt. Er is geen rooster van aftreden, de benoe mingen zijn voor onbepaalde tijd en vinden plaats via coöptatie. Van Els: "Het is een grote machts factor. Andere meningen en kri tiek worden niet geduld. Ik vind het moedig van Katrien van Pelt en Tineke Walravens dat ze naar buiten zijn getreden. Het bestuur is een besloten club. Jantje kent Pietje en die komt in het bestuur. Ze kiezen altijd iemand die bij de club past. Ze controleren mensen, snuffelen in de papieren en ze hebben directe bemoeienis. Maar daar is de leidinggevende toch verantwoordelijk voor. De mensen voelen inderdaad de hete adem in de nek. Het bestuur moet alleen besturen. Ik voorspel dat als er een nieuwe manager komt, dan botst het binnen drie weken." Deelnemers Kunstwerkplaats weten niet hoe het verder moet De deelnemers van de Kunstwerkplaats willen niets liever dan met kunst, hun grote hobby en uitlaatklep, bezig zijn. Daar komt de laat ste weken heel weinig van terecht. Het ontslag van coör dinator Jos Faessen is ingesla gen als een bom. Het heeft de wereld in het zo knusse atelier op het St. Annaterrein op zijn kop gezet. De deelnemers zijn boos, teleurgesteld, gefrus treerd. Ze weten niet waar ze met hun verhaal naar toe kunnen. In gesprek komen met het bestuur is heel lastig. Ze weten niet hoe het verder moet. Enkele deelnemers willen alleen anoniem hun verhaal doen. De Kunstwerkplaats ver vult een belangrijke rol in hun leven. Katrien van Pelt en Tineke Walravans willen zich niet laten muilkorven. Alhoewel ze beseffen dat zich op glad ijs begeven door openlijk kritiek te leveren op het bestuur. "Het is onmenselijk wat er is gebeurd", zegt Tineke Wal ravens. "Mijn vertrouwen in het bestuur is verdwenen." Katrien van Pelt knikt. "Ik heb een gevoel van onmacht. Ik voel me moe deloos en bedreigd. Het bestuur is autoritair. Er is een gebrek aan openheid." Van Pelt komt al bijna tien jaar bij de Kunstwerkplaats en Walra vens vanaf begin 2003- "Ook Guus van Enckevort, de voorganger van Jos, is na een conflict plot seling vertrokken. Ook hij was heel bezielend", vertelt Van Pelt. "Evenals de coördinator van de Muziekwerkplaats die eveneens wegmoest. Ook daarover is nooit uitleg gegeven." Harrie Cunnen is tien jaar voor zitter. De voormalige directeur van de Rabobank houdt er een eigen visie op na. "Je moet deelnemers nier belasten met organisatorische zaken. Ze kunnen het en ze hoe ven het niet ook niet te overzien. We bieden een zinvolle dagbeste ding en structuur. Het valt als lei dinggevende niet meer dit goed in te vullen. We kijken nu rustig uit naar een geschikte opvolger." De deelnemers hebben niet alleen een psychiatrisch verle den, ze moeten ook aantoonbaar kunstzinnig zijn. Na een proefperi ode wordt hun werk beoordeeld. Er wordt kunst op hoog niveau gemaakt."De laatste twee, drie jaar komen er steeds meer regeltjes. Alles wordt veel strakker gecon troleerd", zegt Tineke Walravens. "Als je een keer niet komt, dan word je direct gebeld. Je moet pre cies om kwart over negen begin nen. Je kopje koffie mag je alleen nog in de kantine opdrinken. Er is een heel strak tijdschema. Maar als je bezielend kunst wilt maken, dan moet je ook een keer naar buiten kunnen lopen of een rondje kun nen maken. Jos had het hier ook moeilijk mee. Maar hij heeft heel lang het bestuur gespaard. En nu is hij eruit gewerkt. Er is geen duide lijke communicatie .We worden als tweederangsburgers behandeld" vindt Walravens. "Het is gewoon niet eerlijk. Toen ik op 22 april hoorde dat Jos wegmoest, heb ik iedereen in de kantine bij elkaar geroepen.Wat moeten we nu?" Die vraag is nog steeds onbeant woord. "We merkten al langer dat er iets gaande was", zegt Katrien van Pelt. "Jos en vooral ook May lagen heel goed. Ze functioneer den prima. Iedereen kon zijn zoals ie was. Ze zijn niet alleen aardig maar ze waren bovenal bezielend. Ze hebben zich enorm voor de Kunstwerkplaats ingezet. Ieder een is er heel boos over." Walra vens vult aan. "Dat het hier zo goed draait komt vooral door Jos en Mayke. Maar het bestuur trekt teveel de eer naar zich toe." In een jaar tijd is het aantal deel nemers verdubbeld. Het vermoe den is dat het vooral een centen kwestie is, want iedere deelnemers brengt geld in het laatje. "Eerst had iedereen zijn eigen plek. Dat is nu niet meer. De ateliers wor den gewoon vol gestampt. Dit is een grote belemmering. En dan al die regeltjes en die betutteling. Die onzin hebben wij toch niet nodig", verzucht Walravens. De weigering van het bestuur om tekst en uitleg te geven, is helemaal verkeerd gevallen. Tine ke Walravens veert op. "Weet je wat het is met Harrie Cunnen. Hij mist sociale vaardigheden. Ik heb hem vaker gevraagd of er een deelnemer in het bestuur kan. Hij zegt dat er met hooguit zes deel nemers een gesprek te voeren is. Het is walgelijk. We kunnen niet vrijuit praten. We voelen steeds de hete adem in onze nek. Een heel nare situatie. De ziel is uit de Kunstwerkplaats verdwenen. Natuurlijk zijn er mensen bij die zich er weinig van aantrekken. Mooi Functioneel High-tech Comfortabel zM Zij werken gewoon door en dat is goed ook." Katrien van Pelt: "Er heerst vooral verslagenheid. Ik ga er voor het eerst in tien jaar niet meer met plezier naar toe. Maar ik heb helemaal geen zin in dit con flict. Het bestuur zal ons er nu ook wel uit willen werken. We zijn te lastig." Ze hebben geprobeerd steun van een vertrouwenspersoon te krijgen. Bij het Huis van de Zorg stuiten ze op Cor van der Zwaan tegen tevens bestuurslid is van de Kunstwerkplaats. Die weg is dus afgesneden. De helft van de deelnemers komt van Mensana. "Mensana wil met het bestuur praten maar ze bemoeien zich er liever niet mee", zegt Walravens. "Hadden we nog maar zo iemand Twan van Els in het bestuur. Die missen we echt." Het liefst willen ze het vertrouwen in het bestuur opzeggen. Maar hoe? En kan het juridisch? Walravens: "De meeste deelnemers zijn kwetsbaar en erg afhankelijk van de Kunst werkplaats. Deze plek hebben ze nodig om overeind te blijven in de maatschappij. Ik wil geen stem ming kweken maar ik wil wel eer lijk zijn. Kon ik maar weer lekker boetseren met klei. Maar nu kom ik tot niets..." contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONEN aanpak

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3