Na 100 jaar psychiatrie nieuwe toekomst voor terrein St. Anna cmeenleV GGZ PEEL EN MAAS In opdracht van GGZ Noord- en Midden-Limburg heeft het bureau B+B een nieuw plan gemaakt voor de toekomst van het terrein St. Anna. Burgemeester en wethouders hebben het plan goedgekeurd en besloten dit voor te leggen aan de gemeenteraad. Afgelopen maandag 19 mei is het plan gepresenteerd in een extra vergadering van de raadscommissie Stedelijke Ontwikkeling. Aanstaande dinsdag 27 mei bespreekt de raadscommissie het plan. In de raadsvergadering van 17 juni neemt de gemeenteraad een besluit. Indien de raad positief beslist, wordt het plan vrij gegeven voor informatie en raadpleging. Daarvoor organiseren gemeente en GGZ NML op 19 juni aparte informatiebijeenkomsten. Daar hoort u nog meer over. Op deze pagina kunt u een samenvatting van het plan lezen. Toekomstplan St. Anna Behoud en versterking karakter St. Anna Bijzonder wonen Informatiebijeenkomsten Hoe verder Bestemmingsplan Toelichting op de onderdelen van het plan Donderdag 22 mei 2008 - Pagina 24 WrtArH- on M Noord- en Midden-Limburg velden ien midden stuifduin St. Annshensemble Het stedenbouwkundig plan St. Anna is opgesteld omdat GGZ NML het terrein en de gebouwen niet meer nodig heeft. GGZ NML concentreert de psychiatrische zorg in Venray op Servaashof. Daarom stoot GGZ NML het terrein St. Anna met uitzondering van een aantal gebouwen af. In het stedenbouwkundig plan staat hoe het gebied er in grote lijnen uit komt te zien. Wat er bijvoorbeeld behouden blijft, wordt opgeknapt en nieuw wordt toegevoegd. Hierbij kunt u denken aan wat voor soort woningen worden gebouwd, waar de woningen komen te staan, maar ook waar parkeerplaatsen, groen en speelplaatsen komen. Het plan is van hoge kwaliteit en houdt rekening met de bijzondere eigenschappen van St. Anna, zoals het bos, het stuifduin, de monumentale bomen, het open midden, de karakteristieke monumenten, de historie van het gebied en de dieren. Er is oog voor behoud en versterking van het landschappelijke karakter, de natuur en de ecologische waarde van het gebied. Helemaal in de lijn van het gemeentelijk groenstructuurplan. De historische structuur wordt hersteld en de bedoeling is om de monumentale gebouwen na een ingrijpende opknapbeurt een nieuwe functie te geven om erin te wonen of te werken. oorspronkelijke infrastructuur openruimten bebouwing Het plan voorziet in de bouw van verschillende typen woningen in uiteenlopende prijsklassen. Dat sluit goed aan op de behoefte van de lokale- en regionale woningmarkt, zoals verwoord in de woonvisie van de gemeente Venray. St. Anna heeft straks een aantal woonbuurten met een eigen sfeer en karakter. Zo zijn er bijvoorbeeld boswoningen, woningen in het teken van de boerderij, woningen in de voormalige kweektuinen en appartementen die deel uit maken van de oude St. Anna enclave. Het terrein is met de auto vanuit drie randen bereikbaar, zodat het midden autovrij kan blijven. De Rijksbouwmeester heeft de kwaliteit van het plan als zeer positief beoordeeld. Om het plan nader toe te lichten, organiseren wij op 19 juni afzonderlijke informatiebijeenkomsten voor omwonenden, belangengroepen en overige belangstellenden. De opstellers van het plan en vertegenwoordigers van GGZ NML en gemeente zijn dan aanwezig voor het geven van toelichting en het beantwoorden van vragen. Concrete informatie hierover volgt nog. Na de bespreking van het plan op de informatiebijeenkomsten, zal het plan zo nodig op onderdelen worden aangepast als de opmerkingen daartoe aanleiding geven. Het eventueel aangepaste plan komt ter goedkeuring bij de Raad van Bestuur van GGZ NML en het College van B en W. Als beide zich kunnen vinden in de opzet van het plan, gaat dit ter goedkeuring naar de gemeenteraad van Venray. Om de uitvoering van het plan juridisch mogelijk te maken, is het nodig een bestemmingsplan op te stellen. De gemeenteraad stelt dat vervolgens vast. stuifduin open midden loofbos 1Het St. Anna ensemble Het hoofdgebouw met de kapel en het lijkenhuisje is een rijksmonument en blijft staan. De gemeentelijke monumenten St. Theresia en St. Eugene blijven ook gehandhaafd. De gebouwen St. Vincent, St. Jan en St. Bernard zijn geen monument, maar wel in een goede staat om te behouden. De overige gebouwen worden gesloopt. Daarvoor in de plaats komen zeven nieuwe paviljoens met appartementen. De nieuwe paviljoens hebben een parkeerkelder. 2. Dokterswoningen De bestaande dokterswoningen aan de Annalaan zijn rijksmonument. Daartegenover worden in dezelfde voorname sfeer nog woningen gebouwd. 3. Boerenhof De boerderij is rijksmonument en blijft dan ook gehandhaafd en krijgt een grondige opknapbeurt. Het terrein rond de boerderij, de boerenhof zogezegd, krijgt een invulling met verspreid liggende woningen, geïnspireerd op de uitstraling en opbouw van een boerderij met van binnen zicht op de spanten van het dak en met hoge ruimtes. 4. Kweektuinen Op de plaats waar vroeger de kweektuinen lagen zijn nu woningen voorzien, op ruime kavels. De woningen hebben lange voortuinen en liggen om en om geschakeerd. Dat geeft een ontspannen sfeer met veel groene ruimte. De fruitbomen in de randen van de tuinen doen herinneren aan de historische betekenis van dit terrein. 5. De Graven Op de plaats van de voormalige begraafplaats is ruimte voor woningen, 'de graven' genoemd. Deze woningen hebben net als de dokterswoningen een voorname uitstraling. De gesmede stalen hekken aan de erfgrens benadrukken status en herinneren aan de geschiedenis van de grond. 6. Bos kavels In de bosrand aan de oostzijde van het terrein komen vrije kavels, om burgers van Venray en regio in de gelegenheid te stellen hun eigen boshuis te verwezenlijken. Door in te spelen op de bestaande hoogteverschillen is het mogelijk huizen te maken met souterrains of splitlevels. Om de huizen onderdeel te laten zijn van het bos, is het voorstel om de huizen op te trekken uit materialen met donkere aardse tinten. Opgestapelde boomstammen vormen een natuurlijke, ecologische scheiding tussen de privétuinen en het bos. 7. Open middengebied Het open middengebied is een prachtige plek in het park. Vrijstaande oude bomen stralen rust uit. De bestaande muziektent en draaimolen zijn rijksmonument. Op een zomerse avond lekker buiten muziek maken behoort dus tot de mogelijkheden. Alleen maar luisteren kan ook. Even bijkomen onder een boom met een goed boek, draaien in de molen, spelen met een bal of gewoon languit liggen op een weitje. Met wat aanpassingen is hier straks voor iedereen wel iets van zijn gading te vinden. 8. Woningen Overloonseweg In de rand van het park langs de Overloonseweg is op twee plaatsen de mogelijkheid om een paar woningen toe te voegen. Vooral de woningen aan de noordrand nabij de noordentree markeren het St. Anna terrein. Hier zijn voorname woningen voorzien geïnspireerd op de huidige dokterswoningen. 9. Stuifduinen De stuifduinen zijn cultuurhistorisch waardevol en blijven dan ook gehandhaafd. In dit gebied komen geen nieuwe woningen. De ecologische betekenis van het stuifduin is door de eenzijdige begroeiing met naaldbomen zeer beperkt. Door een meer gemengd bos te ontwikkelen is het mogelijk om de ecologische waarde van de stuifduinen te vergroten. 10. Het loofbos Met de komst van de boskavels slinkt de omvang van het loofbos aan de oostrand. Het plan voorziet daarom in nieuwe aanplant in de rand langs de St. Anna enclave en het open midden. Dieren op het terrein In het noorden van het terrein, ter hoogte van de kweektuinen ligt een dassenburcht. Het leefgebied van de das is de laatste jaren steeds kleiner geworden. Omdat de das voor zijn voortplanting vooral is aangewezen op andere dassenburchten in het noorden is het voornemen om nieuwe huisvesting te ontwikkelen nabij de overige dassenburchten. Met het overplaatsen van de das in de nabijheid van die andere burchten is het mogelijk de das een goede overlevingskans te bieden. Ook na bebouwing van een deel van het terrein blijft er voor de overige dieren, zoals vogels, vlinders en vleermuizen voldoende leefmogelijkheden over.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 24