f 'Afscheid van een solist' j Fantasierijke dansshow met abstracte invloeden Koester uw Monument TaT 1500 euro voor blindenproject Expositie in kerkje 4 HUIS AANKOPEN??? HULP NODIG!!! Honderdnegenentwintigste jaargang - week 21 - donderdag 22 mei 2008 Venrayse huisarts Ron Gabeler stopt ermee Vanaf augustus 1985 was Ron Gabeler actief als huis arts in Venray. Op maandag 26 mei neemt hij definitief afscheid. Op die dag hebben zijn patiënten tussen 18.00 en 20.00 uur de mogelijkheid om persoonlijk van hem afscheid te nemen in wijkcentrum De Kiosk in het Brukske. Het afscheid van de solist onder de Venrayse huisartsen. De in Indonesië geboren Ron Gabeler studeerde af in Gronin gen om daarna als een van de eer ste huisartsen in Nederland een gezondheidscentrum in Alkmaar op te richten. De 6l-jarige Gabeler was daarmee, zonder zich er echt bewust van te zijn, een trendset ter. "Het liep niet goed, ik moest eindeloos vergaderen, overleg voeren, beslissingen nemen met de medewerkers van het centrum. Dat is iets, wat ik niet van tevoren heb gerealiseerd dat er zoveel nut teloze tijd in gaat zitten. Ik wilde huisarts zijn, de mensen helpen." Gabeler besloot met zijn vrouw Josien uit Alkmaar te vertrekken. "Ik wilde een eigen praktijk, als solist werken. Via een tussenper soon kon ik de praktijk van huis arts Franken in Venray overne men." De overname en het verloop van de praktijk verliep allerminst soepel. Gabeler was donker gekleurd, niet katholiek en kwam uit het westen van het land. Des tijds geen visitekaartjes voor de mensen in het zuiden. Ook de steun van de collega's in Venray viel hem enorm tegen. "Ik heb heel hard moeten werken om mensen naar de praktijk te trekken. Om het vertrouwen van de cliënten te winnen." Toen dat eenmaal was gelukt, was de beminnelijke zesti ger voor vele mensen uit de wijk Brukske huisarts en tegelijkertijd klankbord. Weken van zestig uur werken waren eerder regel dan uitzondering. "De betrokkenheid met patiënten was veel groter dan nu. Het was overzichtelijker en persoonlijker. Ik werkte met de instelling dat de patiënten niet lang hoeven te wachten. Je kende de gezinssituatie, wist wat er bij mensen thuis speelde. Veel mensen betreuren het nu dan ook dat ze een nummertje zijn in het systeem." In al die jaren voelde Gabeler zich een solist en handelde daar ook naar. De band met patiënten was voor hem heilig. De opkomst van gezondheidscentra was voor hem als een rasechte solist een doorn in het oog, dat was niet meer tegen te houden. "Het vak huisarts is in de loop van de jaren steeds meer uitgekleed. Er kwam de zuigelingenzorg, de vroed vrouw, voor acute zaken gaat men nu naar de HAP-post. Steeds meer zaken werden en worden nog steeds bij de huisarts weg gehaald." Het vak wordt er niet mooier op. Om meer inhoud aan zijn werk te geven, heeft Gabeler coassistenten en huisartsen opge leid. Hij heeft verder als SCEN-arts gefunctioneerd (arts voor een tweede opinie bij de beoordeling en uitvoering van euthanasie door huisartsen), palliatieve zorg bij stervensbegeleiding en de oplei ding voor mediator (conflictbe middelaar) gevolgd. VERTROUWEN Gezondheidscentra waarbinnen huisartsen met elkaar samenwer ken is het credo. "Omdat iedereen denkt dat het goedkoper is. Maar dat is niet zo.Vakinhoudelijk is het beroep van huisarts veranderd, evenals de praktijkvoering. Het wordt er echter niet beter op." Als huisarts van de oude stempel heeft Gabeler toch geprobeerd om mee te gaan in de nieuwe ont wikkelingen, maar het viel hem zwaar. "Ik ben een solist, wilde een huisarts zijn die alles in zich heeft. Vanwege de betrokkenheid met de patiënten.Vroeger stond je dag en nacht voor hen klaar. Helaas hebben de mensen tegenwoordig geen keuze meer en moeten ze naar een gezondheidscentrum of groepspraktijk. Ik betreur het dat solisten zich niet meer kunnen handhaven, al wil ik geen waarde oordeel uitspreken." Het kostte Gabeler de laatste jaren steeds meer energie om zich aan te passen in het steeds weer veranderende zorgstelsel. De eisen van de zorgverzekeraars, de praktijkorganisatie waarin hij veel tijd kwijt was aan bijvoorbeeld de administratie, papieren romp slomp en vergaderingen, waren redenen om langzaam af te bou wen. Het nieuwe zorgstelsel was voor hem de spreekwoordelijke druppel die de emmer deed over lopen. "Het moest voor huisartsen de verlossing zijn. Alles via de computer regelen, de medische dossiers, de financiën. Het kost veel tijd en energie en in de prak tijk komt er niet veel van terecht. Heel veel mensen zijn niet verze kerd, de kosten voor gezondheids zorg worden steeds hoger." Voor Gabeler was het dan ook niet moeilijk om de huisartsen praktijk Brukske op te geven.Toch kijkt hij om zonder wrok. "Daar voor heb ik veel te mooie jaren achter de rug.Vanaf deze plaats wil ik dan ook alle patiënten bedan ken voor hun in mij gestelde ver trouwen. Want dat is de basis waar op ik al die jaren heb gewerkt. Gelukkig heb ik in dokter Sie een goede opvolgster gevonden." Bang om in het bekende zwarte gat te vallen, is hij niet. "Nee, absoluut niet", lacht hij, "De tijd is al bijna ingevuld. Hobby's genoeg, tennis sen, bridgen, op vakantie gaan, op een andere manier naar de wereld kijken. En ik ga beslist meer doen met mijn interesse in de filosofie. Bovendien wil ik iets gaan doen in de vrijwilligershulp. Wat weet ik nog niet precies. Ik krijg mijn tijd wel vol." Dizzy Jazzdance presenteert '4 Elementen' Dansschool Dizzy Jazzdan ce uit Venray presenteert op zaterdag 31 mei en zondag 1 juni vier keer het dansspekta- kel '4 Elementen' in Schouw burg Venray. Op beide dagen staan de ruim 650 leerlingen van de dansschool op het podium van de cultuurtempel, om 14.00 en 19.00 uur. Voor haar tiende dansshow koos Wilma Keyzers van Dizzy Jazzdance voor het thema vier elementen: lucht, vuur, aarde en water. "Het is deze keer een vrij abstract gegeven. Het idee ervoor ontstaat gewoon, tussen het koken van de aardappelen", lacht de dansschooleigenaresse. "Vanaf Kerstmis zijn we gestart met de repetities, de kleine kinderen zijn na de carnaval begonnen met de voorbereidingen." In '4 Elemen ten' verloochent Wilma Keyzers niet haar stijl, toch heeft ze con cessies gedaan om het abstracte thema invulling te geven. "Het blijft natuurlijk een echte familie voorstelling, fantasierijk, vrolijk en gevarieerd met bekende muziek voor jong en oud. Geheel in de stijl van Dizzy Jazzdance. Daar naast passen verschillende dansen perfect in het beeld van de vier abstracte elementen. Soms heel gewaagd, aards, maar ook met een knipoog, waarin vier meiden de rode draad van het verhaal voor hun rekening nemen. Met heel verrassende, voor velen onbeken de muziek. Het decor is aangepast aan het thema, vrij strak waarbij we veel werken met doeken en kleuren." De organisatie rond een dans show met ruim 650 leerlingen wordt steeds groter. Wilma Key zers merkt dat ze bijna aan het plafond van haar mogelijkheden zit. "Het liefst laat je iedereen vier voorstellingen dansen. Maar dat is onder andere door de brandvei ligheidsvoorschriften niet meer mogelijk. De kinderen tot vijftien jaar dansen daarom twee van de vier voorstellingen, de overigen Een foto gemaakt tijdens de repetitie van het project vader- dochter dans. doen aan alle shows mee." Gelukkig kan ze terugvallen op haar team van docenten en ouders die op vrijwillige basis meewer ken aan de show. "Het schminken, het werk achter de schermen, het decor, de regie, alles is in goede handen. Zonder die steun is het onmogelijk om een show van deze omvang op de planken te brengen. Zo zijn er meer dan honderd ouders die hun bijdrage leveren." In de jubileumvoorstelling Tijd loos in 2006 verraste Wilma Key zers de bezoekers met de moe der-dochter dans. Voor de nieuwe voorstelling ;4 Elementen' is het project vader-dochter dans dan ook geen verrassing. "De moeder dochter dans was een supersuc ces en toen al werd meteen het idee geboren om iets te gaan doen met vaders en dochters. Het was afwachten of we het van de grond zouden krijgen, maar ik beloof de bezoekers van de show nu al, het wordt iets heel bijzonders. Maar liefst 29 vaders hebben zich aangediend om mee te werken. Ze zijn allemaal bloedfanatiek en altijd aanwezig.Alleen al de repeti ties zijn een lust voor het oog. Het is schattig om te zien hoe kleine meiden hun vader helpen bij het dansen. Het wordt geheid een suc ces." Het grootste deel van de 2400 toegangskaarten is inmiddels ver kocht. Er zijn nog slechts enkele kaarten voor de '4 Elementen' te koop. Dat kan via telefoon 0478- 511148. Deze week een boerderij aan de Lemmenweg 16 in Castenray. Het is een zeer grote vooroor logse boerderij, samengesteld uit verschillende bouwdelen. Woonhuisblok met verdieping en verschillende grote kamers, een aangebouwd bedrijfsgedeel- te met koeienstal, een tegen de andere zijde gebouwde varkens stal en een vrij gelegen schuur van recentere bouwtijd. De woon- huisramen zijn niet authentiek ze geven slechts een indicatie van de ramen die er ooit waren. Ook de voordeur is aangepast aan de eisen van de naoorlogse tijd. Het aantal ramen is erg groot en mogelijk zijn er ramen in de loop van de geschiedenis toegevoegd. Het woongedeelte van deze boer derij heeft een vierdeling, dit wil zeggen dat twee van de ten min ste vier oorspronkelijke wanden, balkdragende in het woongedeel te opgenomen zijn. Eén van de wanden loopt in de gang achter de voordeur, en een in het verleg de daarvan, twee van de wanden staan tussen de ruimten aan de straatzijde en brandgevel in. Het bedrijfsgedeelte is in de loop van de geschiedenis om bedrijfsma tige reden ook aangepast. Het dak is gedekt met gesmoor de muiden pannen. De verdie ping van het woongedeelte is er na de tweede wereldoorlog op gebouwd. Het voegwerk van de kopgevel (linker zijgevel) is ver vangen. Bron bouwhistoricus de heer W. Beelen. TED IV VI A IV Patersstraat 35 - 5801 AT Venray EliIVI^^IllO Einfo@holtermans-vastgoed.nl V A S T G O E D T 0478-511800 of 06-53331412 Bel voor een vrijblijvend adviesgesprek. Documentaire Blindsight twee avonden uitverkocht De bijzonder prachtige verfil ming van de indrukwekkende en spannende trektocht in de Hima laya door zes blinde Tibetaanse kinderen, onder begeleiding van onder andere Venraynaar Paul Kronenberg en zijn blinde Duitse vriendin Sabriye Tenberken, heeft veel waardering gekregen van de bezoekers. Mede door de inzet en betrok kenheid van Jeroen Cattoir kon deze film in de bioscoop van Venray vertoond worden. Jeroen Cattoir: "Jammer genoeg hebben wij verschillende mensen teleur moeten stellen, omdat de beide voorstellingen uitverkocht waren. Mochten Paul en Sabriye in de herfst in Venray zijn, dan zullen wij alle moeite doen deze docu mentaire nogmaals naar Venray te halen, zodat zij zélf een inleiding kunnen geven." Jeroen Cattoir van Luxor Ven ray overhandigt een cheque aan Theo Kronenbergde vader van Paul. Filmdistributeur Cenemien doneerde 500 euro en Luxor Venray doneerde 1000 euro voor het blindenproject van Paul en Sabriye. Voor meer achtergrond infor matie: www.braillewithoutbor- ders.org MartjeVerhoevens expositie Bui ging voor Bont loopt van zaterdag 24 mei tot en met zondag 8 juni in Het Koningskerkje in Vierlings beek. Bovendien opent op zon dag 1 juni Verhoevens expositie in Galerie Bastiaans in Boxmeer. Het gaat dus om een bijzondere dubbelexpositie op twee locaties. Bij Galerie Bastiaans is een over zicht te zien. Het Koningskerkje toont weer andere dingen zoals bijvoorbeeld een groot vlinderei van meer dan twee meter lang. Twee geheel verschillende expo sities die beide de geest van haar werk ademen. De kunstenares is veelzijdig in haar materiaalge bruik. Ze laat zich niet afschrikken of beperken door materiaal. Ze is een gedreven persoonlijkheid die in vrijheid en ongedwongen haar dingen wil maken. Objecten uit de natuur zijn een belangrijke inspiratiebron. Ze heeft oog voor de organische vormen maar ook de natuurlijke wiskundige wet matigheid. Ze is gefascineerd door huid als materiaal en als thema. "Huid", zegt ze zelf,"geeft de erva ringen in het leven van de drager door.' Huid vertoont de sporen van het leven, maar bedekt tegelijk het diepe innerlijk. Huid is kwetsbaar, maar kan zich duurzaam laten ver werken." Verhoeven vindt het dan ook prachtig materiaal om mee te maken. Bij huid moet niet alleen denken aan bont (van afgedragen mantels) maar ook aan zaden, peulen, insecten, eieren. Huid beschermt en heeft vele andere functies. Ook verpakt ze materi alen in een nieuwe huid van bij voorbeeld verf, textiel en touw. Allerlei 'gewone' dingen krijgen zo een nieuwe verschijning, worden speciaal en krijgen nieuwe aan dacht. Het werk van Verhoeven is enerzijds vrolijk, fel gekleurd en bruisend van leven, anderzijds ook sober in natuurlijke aardetin- ten maar met evenveel energie en kracht. Tijdens deze dubbelexpo sitie komt ook een boek uit over haar werk. Het Koningskerkje is open op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Ook kan men een afspraak maken via telefoon (0478)631401. EL EN MAAS AANKOOPBEGELEIDING ADVIES IN ONROEREND GOED

Peel en Maas | 2008 | | pagina 19