Jeugdsportfonds in Venray Gemeente kan moeilijk personeel vinden HOE IS DIT MOGELIJK!!! 2 V 1 j Corridor Mode Zorg op maat voor het kwetsbare kind a Bernie van Lierop nieuwe koning ZOMER VOORDEEL PER ZOMER Div. kleuren, machinewasbaar en ceintuur 29.95 Grote keuze frisse zomerdessins 19.95 PEEL EN MAAS Donderdag 15 mei 2008 - Pagina 9 WMO: steun voor nieuwe initiatieven Onevenwichtig personeelsbestand, jonge medewerkers schaars Een basisschool die kinde ren aan het bewegen krijgt met naschoolse sportactivitei ten, een harmonie of fanfare die leden werft onder alloch tonen, of een judoclub die zich richt op senioren. Het zijn drie voorbeelden van initiatie ven die, als het aan wethouder Mathieu Emonts (PvdA) ligt, op steun van de gemeente Venray kunnen rekenen. "Meedoen in de maatschappij is belangrijk. Of dat nu in een vereniging, in een wijk of in je eigen straat is. Daarom willen we als gemeente geld vrijma ken voor initiatieven die de binding tussen mensen ver sterken." Venray is volgens de Welzijnswethouder tevens van plan om veel plannen te steu nen die mensen met een ach terstand aan het maatschappe lijk verkeer laten deelnemen. "Zoals minima en allochto nen." 'Meedoen': dat is voor wet houder Emonts het kernwoord als we het hebben over de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO), die tot doel heeft zoveel mogelijk mensen aan maatschap pelijke activiteiten te laten deel nemen. Zoals bekend hebben de gemeenten in Nederland van de overheid met de WMO tal Ze worden steeds jonger, hun problematiek en hun levensverhalen steeds com plexer. Om meer recht te kun nen doen aan de ingewikkelde hulpvragen van de kinderen en jongeren die worden aan gemeld en opgenomen, heeft 't Raayke de voorbije jaren een ingrijpende verbouwing en renovatie ondergaan. Met de herinrichting speelt 't Raay ke ook in op de toenemende vraag naar individualisering en privacy. De groepen zijn kleiner geworden: in plaats van twaalf kinderen per groep zijn dit er nu zes. Ieder kind heeft zijn eigen slaapkamer. En waar eerst één specialist zich boog over een groep, krijgt nu ieder kind of jongere zijn eigen deskundige. Maat werk dus voor het kwetsbare kind, geven manager Joost Smedts en teamleider Karin Manders aan. Het vernieuwde Raayke stelt zich vrijdag 23 mei tussen 15.00 en 19.00 uur met een open dag voor aan iedereen die interesse heeft om een keer rond te kijken in het gerenoveerde Raayke voor crisisopvang en tijdelijke opvang in Tienray. Onlangs werd een tien maan den oude baby als crisis uit huis gehaald, omdat de ouders er niet meer voor konden zorgen. Het is een extreem voorbeeld, maar dat de gemiddelde leeftijd steeds jon ger wordt, is wel een trend. Kin deren van vier, vijf jaar zijn geen uitzondering meer. Vaak groeien zij op onder omstandigheden die onhoudbaar worden. Sociaal maatschappelijke zwakke milieus, verwaarlozing, mishandeling, etc. 't Raayke heeft er sinds 1970 de nodige ervaring mee opgedaan. Ook de problematiek wordt steeds complexer. Het beeld van 'het leuke en lieve kind met een van (extra) taken op hun bordje gekregen, zoals de huishoudelijke zorg. Maar ze hebben van het Rijk ook de vrijheid gekregen om eigen beleid te maken. En dat is de gemeente Venray ook vast van plan, vertelde Emonts donderdag tijdens een persconferentie in het gemeentehuis. "De gemeente Ven ray gaat fors inzetten op de WMO. Er wordt veel geld vrijgemaakt voor bestaand wettelijk beleid en noodzakelijk beleid dat uitgevoerd moet worden, maar ook willen we nieuwe initiatieven die passen in de doelstelling van de WMO extra gaan ondersteunen. Die plannen kunnen op sympathie van de gemeente Venray rekenen." Venray wil volgens Emonts bijvoorbeeld starten met een jeugdsportfonds. "Want het moet niet kunnen dat kinderen niet kunnen sporten in verenigings verband, omdat hun ouders de contributie voor de club of de voetbalschoenen of het tennisrac ket niet kunnen betalen. Gezin nen die het minder breed heb ben, kunnen in het kader van ons minimabeleid een beroep doen op dit fonds. Want wij vinden het belangrijk dat iedereen die lid wil worden van een vereniging, ook lid kan worden. Dat vergroot de binding met de omgeving en daar naast is het goed om jongeren aan het bewegen te krijgen." "Die komen bijna niet meer bij ons", beaamt Joost Smedts, mana ger Kind Jeugd van Daelzicht, waartoe 't Raayke behoort. "De problemen van de kinderen die bij ons worden aangemeld, zijn steeds ingewikkelder en com plexer. En wat we ook zien, is dat er steeds vaker broers of zussen worden aangemeld. Soms zelfs meerdere kinderen uit één gezin. Omdat ze ongepast gedrag verto nen of omdat de ouders er door omstandigheden niet meer voor kunnen zorgen, worden ze uit huis geplaatst. De minder complexe hulpvragen worden tegenwoordig vaak via ambulante begeleiding opgevangen. De kinderen kunnen dan in hun eigen thuissituatie blij ven en worden daar ondersteund. Dat juichen wij toe. Ons uitgangs punt is 'thuisblijven, tenzij'. Die tenzij geldt voor de kinderen en jongeren die bij ons verblijven, voor hen is het beter dat ze uit de thuissituatie worden gehaald. Dan is er echt een noodzaak." 't Raayke is erkend specialist in de ondersteuning van crisis situaties en tijdelijke opvang van kinderen en jongeren in de leef tijd van 0 tot 18 jaar in Limburg, Zuid-Oost Brabant en Zuid-Oost Gelderland. Soms kan onder steuning en begeleiding in het gezin een crisis voorkomen. Ook dan speelt 't Raayke een rol. Dat geldt ook voor de ondersteuning van het kind of de jongere bij terugkeer in de thuissituatie. "Op welke manier we ondersteuning en hulp bieden, het gebeurt altijd met warmte, respect en deskun digheid", vertelt teamleider Karin Manders. "Als een kind moet wor den opgenomen, zorgen we aller eerst dat het rust krijgt en dat er weer stabiliteit ontstaat. Dit doen we door veiligheid, bescherming, beaeleidina en structuur in de De subsidieregels worden ech ter niet alleen opgerekt voor jon geren. Ook aansprekende plannen voor senioren worden als het aan Emonts ligt door de gemeente Venray warm omarmt. "Ik denk daarbij aan een judoclub die zich naast 'gewone' leden ook op seni oren richt. Door trainingen te volgen bij een judoclub worden ze weerbaarder en voelen ze zich veiliger. Daarnaast is het ook voor deze groep natuurlijk goed om te bewegen en leren ze valtech- nieken, waardoor ze minder snel iets breken. Het mes snijdt zo aan meerdere kanten." De gemeente is echter niet van plan om alleen sportprojec- ten voor jong en oud te steunen. Ook voor culturele en kunstzin nige initiatieven die passen bin nen de WMO-doelstelling wil de gemeente Venray graag een greep doen in het subsidiepotje. Bijvoor beeld om de maatschappelijke deelname van allochtone jonge ren te bevorderen. Emonts noemt als voorbeeld een muziekvereni ging die actief leden werft onder allochtonen. "Die zie je momen teel nauwelijks bij een fanfare of een harmonie. Ik zou het erg leuk vinden als een muziekvereniging dat eens zou gaan proberen." Een ander voorbeeld, op een vorm van een vast dagritme te bie den. Uiteraard houden we daarbij rekening met de mogelijkheden van ieder kind. De duur van de cri sisperiode is maximaal twee keer zes weken. In deze crisisperiode wordt samen met alle betrokke nen bekeken of het kind voor een tij deli j ke (overbruggings)opvang in aanmerking komt en welke groep daar dan het beste bij past. Ieder kind krijgt een persoonlijk plan en een persoonlijk begelei der, omdat we ieder kind op maat willen begeleiden." VEILIGE OMGEVING Om nog meer recht te kunnen doen aan het kind als individu, is 't Raayke in 2002 begonnen met een ingrijpende verbouwing en renovatie. In twee fases heeft 't Raayke een gedaantewisseling ondergaan. Joost Smedts: "De faci liteiten in het gebouw waren niet meer van deze tijd. Onze samenle ving is geïndividualiseerd en ook in de zorg proberen we steeds meer maatwerk te leveren. De groepen zijn kleiner geworden, in plaats van twaalf kinderen per groep zijn dit er nu zes. Ieder kind heeft zijn eigen slaapkamer. Ieder kind of jongere wordt aan een eigen deskundige gekoppeld. Als iemand bij ons wordt opgevangen, dan heeft hij of zij vaak in eerste instantie rust en veiligheid nodig. Dat creëer je niet door het kind in een grote groep te plaatsen, wel door hem of haar een eigen, veili ge omgeving te bieden in de vorm van een eigen slaapkamer. Je moet je voorstellen dat die kinderen vaak niets meer hebben, behalve zichzelf. En dat ze heel wantrou wend zijn naar volwassenen. Onze taak is het om ze weer vertrou wen en eigenwaarde te geven, en van daaruit verder te werken." ander gebied, waarvan Emonts erg gecharmeerd is, zijn de maat schappelijke stages die leerlingen van het Raayland College volgen in overleg met vrijwilligersorgani satie Match. "Dat project vergroot de maatschappelijk oriëntatie van de jeugd." Ook het Moedercen trum draagt Emonts een warm hart toe."Want dat is erin geslaagd om allochtone vrouwen te laten meedoen aan maatschappelijke activiteiten. Een Marokkaanse van zestig die eerst niet uit haar eigen huis kwam, komt nu wel de deur uit om naar een activiteit in het Moedercentrum te gaan, waar ze allerlei andere vrouwen uit allerlei culturen kan ontmoeten." Tevens is de gemeente Venray volgens Emonts van plan om te starten met een pilot in de groe pen 7 en 8 van de basisschool die in het teken staat van het alco holpreventie. "Dat is een taakveld van de WMO als we het hebben over jeugd en veiligheid. Het idee is om voorlichting in de klas te geven over het gevaar van overma tig drankgebruik op jeugdige leef tijd. Dat gebeurt al, maar nieuw is dat de ouders erbij zitten als de voorlichting wordt gegeven." Emonts is verder erg enthousiast over het plan van de gemeenten Venray, Meerlo-Wanssum, Sevenum ke is hetzelfde gebleven. Er zijn 36 plaatsen voor crisisopvang en tij delijke opvang. "Daarnaast zijn er 12 plaatsen in Belfeld gecreëerd", vult Karin Manders aan."Die plaat sen zijn bestemd voor jongeren die tijdelijk bij ons verblijven, maar wel redelijk zelfstandig in de maatschappij kunnen wonen. Uiteraard in een huis onder onze begeleiding en toezicht. Aan de hand van privileges mogen de jongeren steeds meer. Dat heb ben we in fases opgebouwd. Hoe beter iemand zich aan de afspra ken en regels houdt, hoe meer hij of zij mag. Zo stimuleren we goed gedrag." Het gros van de kinderen en jon geren gaat overdag naar speciaal onderwijs of krijgt gepaste dagbe steding. "Er blijven steeds minder kinderen overdag in 't Raayke. Daardoor hebben we overdag minder capaciteit aan medewer kers nodig. Dat compenseren we door ieder kind meer individuele begeleiding te geven in de tijd dat hij of zij bij ons in huis verblijft. We hebben het efficiënter geor ganiseerd. Daarnaast hebben we de laatste jaren heel veel aan des kundigheidsbevordering gedaan, waardoor we ook meer kunnen." Het imago van 't Raayke in de omgeving is steeds positiever geworden. Dat uit zich onder meer in de goede band met de omwonenden en de inwoners uit Tienray, dat blijkt ook uit het aan tal bedrijven en welzijnsfondsen dat ieder jaar acties voor de kinde ren van 't Raayke opzet of spon sort. Zo zal Lionsclub de Peelpa- rel vrijdag 23 mei de hoogte van het bedrag van haar actie bekend maken en overhandigen. Ook de rotaryclub Sevenum-Horst-Maas- dorpen zet zich in voor 't Raayke. De open dag van 't Raayke op vriidas 23 mei beaint 's ochtends en Horst aan de Maas om voortaan gezamenlijk de vrijetijdsactivitei ten voor mensen met een verstan delijke beperking te gaan coördi neren. "Die activiteiten liepen nu vaak langs elkaar heen, terwijl het veel beter is om samen te werken en gezamenlijk activiteiten op te pakken. De expertise wordt nu bijeengebracht op een plek en dat is een goede ontwikkeling. Want ook deze mensen moeten kun nen blijven sporten, musiceren en dansen. Dit project wordt ontwik keld vanuit Horst en gebeurt in samenwerking met bijvoorbeeld GGZ Noord- en Midden-Limburg, Zorggroep Noord-Limburg en Mee Noord- en Midden- Limburg en wordt meegefinancierd door de vier gemeenten." Het college van B en W stelt in de bestedingvoorstel WMO 2008- 2010 voor om dit jaar 580.000 euro aan allerlei initiatieven uit te geven. Daarvan is 233-000 euro beschikbaar voor nieuwe plannen, 293-760 euro voor noodzakelijke initiatieven en 51.000 euro wordt gespendeerd aan wettelijk vastge legde verplichtingen. In 2009 is het totale budget 745.146 euro en in 2010 568.920 euro. De gemeen teraad van Venray moet zich nog uitspreken over het bestedings voorstel en de bestedingsplanning WMO 2008-2010. met een programma voor geno digden. Vervolgens mag iedereen tussen 15.00 en 19.00 uur een kijkje komen nemen. Er zijn mede werkers aanwezig die rondleidin gen verzorgen, er zijn kinderen van 't Raayke die trots hun slaap kamer laten zien en er is een mini- markt over alle zorgproducten die Daelzicht biedt voor kinderen en jeugd. 't Raayke is gevestigd aan de Swolgenseweg 44 in Tienray. Meer informatie: www.daelzicht.nl Het is voor de gemeente Venray steeds lastiger om vol doende gekwalificeerd perso neel aan te trekken. Dit geldt vooral voor specialistische functies op het gebied van financiln, automatisering, juri dische zaken, management en projectleiding. Gemeenten in Limburg heb ben meer last van de krapte op de arbeidsmarkt dan gemeenten in de Randstad. Het personeelsbestand is onevenwichtig opgebouwd. Er zijn te weinig jongeren in dienst. Slechts vier ambtenaren zijn jon ger dan 25 jaar. In vergelijking met andere gemeenten is het verloop in Venray niet groot. Het aantal medewerkers is in 2007 gestegen van 326 naar 334. Omgerekend in fulltimebanen (fteis) groeide het bestand van 276,6 naar 280,9- Twintig mede werkers verlieten de gemeente. Het ziekteverzuim daalde van 4,8 naar 4,2 procent. Volgens het sociaal jaarverslag is het aantal medewerkers in evenwicht met de opdrachten die gesteld worden door college en raad. Voor tijdelijke opdrachten, projecten, vervanging bij ziekte en specialistische kennis wordt gebruik gemaakt van inhuur. Vorig jaar werden zeventig externe medewerkers ingezet. De gemeente kent veel deeltij ders (45 procent). Dit komt door het relatief hoge aantal vrouwe lijke medewerkers (42 procent). Verzoeken om in deeltijd te wer ken worden ondersteund. Zodat medewerkers werk en privÈ zo goed mogelijk kunnen combine ren. Voorwaarde is dat de bezet ting en dienstverlening daardoor niet in het gedrang komen. De gemiddelde leeftijd van de Tijdens het traditionele koning- schieten van de schutterij 't Zan- dakker Gilde Sint Jan te Venray op zondag 27 april 2008 is het de voorzitter weer gelukt. Nadat hij zich reeds in 1996, 2000, 2004 tot koning schoot, bleek dat hij wéér vier jaar later het geluk weer aan zijn zijde had en zich wederom heeft geschoten tot nieuwe koning. Het schieten om de koning van ere oftewel het publiekskoningschieten kende wederom veel animo. Veel per sonen vanuit de regio waren naar de schuttersweide gekomen om natuurlijk mee te strijden om deze grote eer. Na 162 schoten viel de beslissing, toen Jacqueline Lens ambtenaren is met een jaar geste gen naar 45 jaar. Mannelijke mede werkers zijn gemiddeld ouder (47 jaar) dan hun vrouwelijke colle- gais (43 jaar). Liefst 22,5 procent van de medewerkers is ouder dan 54 jaar, een jaar eerder was dit nog 18 procent. De gemeente probeert intern te rouleren met het oog op nieuwe uitdagingen voor het personeel. Dit geldt ook op management niveau. In 2007 kregen vijf van de zeven afdelingen een nieuwe afdelingsmanager. In drie geval len betrof het een interne ver schuiving. Hoewel het voor zowel medewerkers als leidinggevende een gewenning was, wordt de rou latie als positief ervaren. Buiten staanders kijken er vaak anders tegenaan. Er is afgelopen jaar veel tijd gestoken in het werven en selecteren van twee nieuwe afde lingsmanagers. Hierbij is gebruik gemaakt van werving-en selectie bureau Public Spirit. De response viel tegen. In de praktijk blijkt dat veel managers liever kiezen voor een meer inhoudelijke functie. Na een lange zoektocht is toch ÈÈn van de twee vacatures ingevuld door een externe kandidaat. De andere vacature is intern opge vuld. De gemeente is er vorig jaar evenmin in geslaagd een beleids medewerker economische zaken aan te trekken. Venray zal zich op de arbeids markt moeten onderscheiden om nieuwe medewerkers te interesseren voor een baan. Vooral jonge medewerkers zijn dringend gewenst maar er wordt ook gezocht in het ëverborgeni arbeidspotentieel van vijftigplus sers. Het aantal stagiaires is vorig verdubbeld van tien naar twintig. De tijdelijke instroom van jonge sen (dochter van majoor Martien Lenssen) de vogel ter aarde liet storten. Het belooft dit jaar een feestjaar te worden, want Bernie van Lier- op zal dit jaar samen met zijn part ner, Annemie Nooijen, voortgaan als koningspaar van de schutterij 't Zandakker Gilde Sintjan te Ven ray en ook in die hoedanigheid op vrijdag 8 augustus 2008 in het huwelijksbootje stappen. Verder zal natuurlijk de organisatie van het bondsschuttersfeest in Venray op zaterdag 21 en zondag 22 juni 2008 een hoogtepunt vormen in dit jaar. Bernie van Lierop en Annemie Nooijen. medewerkers met recente kennis komt de organisatie ten goede. Stagiaires zijn ook mogelijke kan didaten voor vacatures in de toe komst. Met Fontys Hogeschool Eindhoven is een samenwerkings verband afgesloten. De zorg is of Venray op de lan gere termijn een voldoende kwa litatief personeelsbestand heeft dat de doelstellingen van de orga nisatie kan verwezenlijken. Het toekennen van een extra toeslag is een mogelijkheid om goede medewerkers te behouden. Deze arbeidsmarkttoelage werd vorig jaar aan drie medewerkers gege ven. Zij vervullen een cruciale functie en een mogelijk vertrek zou de organisatie teveel schaden. De verwachting is dat dit middel de komende jaren vaker wordt ingezet. Op een krappe arbeids markt kunnen zo ervaren en hoog opgeleide medewerkers behou den of aangetrokken worden. In 2007 is aandacht besteed aan de verbetering van de bedrijfs voering. Het grootste knelpunt is de onvoldoende ondersteuning van management en directie. Waardoor omvangrijke taken niet altijd tot succes kwamen. Er zijn coördinatoren aangesteld en er zijn maatregelen genomen zodat managers beter kunnen sturen en beheren.. De afdeling Veiligheid Hand having is medio 2007 opgericht en gehuisvest op Keizersveld. Het team Projecten is toegevoegd aan de afdeling Bestuurszaken. Ter wijl de teams Personeelszaken en Communicatie per 1 januari 2008 zijn overgegaan van de afdeling Bestuurszaken naar de afdeling Middelen. Hierdoor vallen nu alle ondersteunende teams op het gebied van bedrijfsvoering onder EÈn afdeling. Vrouw mishandeld In de nacht van zondag op maandag is een 21-jarige man uit Eindhoven aangehouden op ver denking van mishandeling in dis cotheek Zenith in Oostrum. Voor zover nu bekend wilde hij een sigaret in het gezicht drukken van een 17-jarige vrouw uit Reuver. De sigaret kwam in haar gezicht terecht, maar ze kon hem nog wel enigszins afweren. Daarbij is haar shirt beschadigd. De verdachte is door beveiligingspersoneel over gedragen aan de politie. Feestacties bij Mari Op zaterdag 17 en zondag 18 mei viert Mari Wanssum het éénja rig bestaan van zijn nieuwe show room aan de Stayerhofweg 2c in Wanssum. Deze dagen zijn er tal van fees telijke acties en activiteiten bij Mari, waaronder het gratis testen van het zwembadwater; informa tie over diverse soorten water behandeling, informatie over onderhoudscontracten en diverse kinderattracties. In de regio Venlo-Eindhoven- Nijmegen, maar ook daarbuiten, is Mari Wanssum dé specialist op het gebied van wellness leisure, zoals zwembaden, sauna's, infra rood cabines en spa's. Het assorti ment is door de jaren heen sterk uitgebreid, waardoor Mari Wans sum is geworden tot hét adres voor vrijetijdsproducten in Zuid- oost-Nederland. U bent van harte welkom op zaterdag 17 mei (10.00 - 16.00 uur) en of zondag 18 mei (11.00 -16.00 uur). met ptijl/ erv karakter Vrijdag 23 mei van 15.00 tot 19.00 uur open dag vernieuwd 't Raayke in Tienray i 't Raayke is erkend specialist in de ondersteuning van crisissituaties en tijdelijke opvang van kinderen en jongeren in de leeftijd van 0 tot 18 jaar. henerkinp is al lans» achterhaald De totale ranariteit van 't Raav- HEMBEN PILO S 49? 29? Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387 il k M M

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9