sterk in schadewerk de graaf DEZE WEEK 2e ARTIKEL HALVE PRIJS al Sacramentsprocessie Venray in ere hersteld De Maashoeve failliet Heerlijk weertje! 't PELGRIMSHUIS A KOOPAVOND! ijssafon Cbe ^erfeidïng voor specialist tegels mmMm en mij li ig www.eetcafedegraaf.nl - Tel.: 511330 voor de DINNERSHOW Bandoetere En verder: Gouden bruidspaar Drabbels PEEL EN MAAS Nog een keer Going La Paz <b go/in TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN (goedkoopste) De Bleek 78 - Venray 0478-581577 55p.p. www.asteria.nl "Theater op bezoek" in Asteria Venray hotel Asteria venray Na 44 jaar keert aloude katholieke traditie terug Op zondag 1 juni trekt voor het eerst sinds 1964 de sacra mentsprocessie weer door Venray. Het initiatief is afkom stig van een aantal jongeren die het idee opperden bij deken Smeets. Er is een werk groep opgericht om te kijken of het haalbaar is. En dat bleek het geval. "Wij als katholieken mogen best laten zien dat wij geloven in Christus, de litur gie en de Heilige Eucharistie. Daarover hoeven we ons niet te schamen", zegt Toon den Brok. Hij vormt samen met de zestien jarige Glenn Sluijters het pr-comi- té. Sluijters verblijft deze week in Lourdes voor een maatschappelij ke stage. Den Brok vindt dat er in de jaren zestig in katholiek Neder land erg snel afstand is genomen van oude en vanzelfsprekende tra dities. Zoals het biechten, het bid den van de rozenkrans, het vasten en het bijwonen van de zondagse mis en het Lof. Na het tweede Vaticaans Concilie sloeg de ver nieuwingsdrift in de kerken toe. "in Venray werd op 28 mei 1964 de allerlaatste sacramentsproces sie gehouden. Veel katholieken voelden zich destijds bevrijd van allerlei roomse verplichtingen. Is het wel iets van deze tijd om de processie weer nieuw leven in te blazen? Den Brok vindt juist van wel. "Deze wereld kan best wat hulp van boven gebruiken", zegt de oud-geschiedenisleraar. "Er is meer in het leven dan geld, vakan ties en allerlei materiële dingen. Ook elders in het land zie je lang zamerhand verdwenen tradities weer terugkeren. Er groeit weer een vernieuwing die gebaseerd is op bezinning en wat nu echt wezenlijk is in onze geloofsbele ving. In zeker vijftig plaatsen wor den processies gehouden, zoals ook in Oostrum. De grootste is de St. Jansprocessie in Laren. Die is ook nooit afgeschaft geweest." Vooral bedevaartsoorden wor den steeds drukker bezocht. Ook in Venray doen in mei en oktober steeds meer mensen mee aan de vrijdagse bedetochten maar het beeld van Onze LieveVrouw in de Lourdesgrot bij het vroegere Sint Josephgesticht. Sacramentsdag is het herden kingsfeest van het allerheiligste sacrament dat ter vereniging in de processie wordt rondgedragen door de straten. De dag valt dit jaar op zondag 25 mei maar dan doen de kinderen in de Grote Kerk hun eerste heilige communie. Vandaar dat in Venray, in tegenstelling tot in andere plaatsen, de sacraments processie een week later op zon dag 1 juni wordt gehouden. Na de Hoogmis van half tien trekt de processie vanaf de Grote Kerk naar de Paterskerk. De route loopt via de Grote Markt, Grotestraat en Patersstraat. In de Paterskerk vindt de afsluiting plaatst met het Tantum Ergo en de zegen van het Allerheiligste. Het groot koor van de St. Petrus' Bandenkerk doet mee evenals het koor van het Zon nelied en de zangers van St. Frans. Ook de schutterij het Zandakker Gilde St. Jan verleent zijn mede werking. De bedoeling is dat de mensen na de Hoogmis zich aan sluiten bij de stoet en biddend en meezingend meetrekken naar de Paterskerk. In de jaren van het Rijke Room- sche Leven vonder er in Venray jaarlijks wel twintig processies plaats. "De twee bekendste waren die op sacramentsdag en met de kermis op de eerste zondag van augustus", weet Toon den Brok. "De mensen die niet meeliepen stonden langs de kant. De straten en huizen waren versierd en de deuren stonden open. De mensen stonden achter een tafeltje met een kruisbeeld en twee kaarsen erop terwijl ze de rozenkrans baden." In de afgelopen weken heeft Den Brok niet alleen positieve reacties gehoord. "Er zijn mensen die zeggen dat ze niet meedoen, omdat ze niet voor paal willen lopen. Maar we dwingen niemand. Het is ook geen provocatie of een manifestatie van uiterlijk vertoon. Het is een soort bezinning. Een bedetocht door het centrum voor de zegen van boven voor ons en voor heel Venray." Toeters Ooit een Turk met een klarinet vrolijk toeterend door de Ven- rayse straten zien lopen tijdens carnaval? Of een Marokkaan met een dikke trom erop los zien slaan tijdens Venray Muzikaal Totaal? Nee, ik ook niet, maar als het aan de gemeente Venray ligt, gaat daar verandering in komen.'Meedoen', is namelijk het toverwoord dat onze sympathieke Welzijnswet houder Mathieu heeft bedacht in het kader van de WMO, die tot doel heeft om zoveel mogelijk mensen aan maatschappelijke activiteiten te laten deelnemen. En dat geldt dus ook voor alloch tonen, die bijvoorbeeld lid zouden moeten worden van een muziek gezelschap. Dat is pas integratie, dat is pas deelnemen aan de maat schappij! Ik zie het al helemaal voor me in ons Venray anno 2012. Tijdens de intocht van Sinterklaas toeteren en trommelen vijftig Marokkaanse jongens en meisjes vrolijk 'Daar ginds komt de stoom boot', en met Kerstmis staan tij dens een concert van de Zanger tjes van Sint Frans, met hun haar in een mooie scheiding, twintig prachtige knullen en meiden van Turkse afkomst op de eerste rij. De hostie wordt met smaak opge geten en na afloop slaan ze een kruisje als dank voor alle hulp van boven tijdens het zingen van 'Oh denneboom'. Integratie in optima forma, de cohesie in de samenle ving is fors sterker geworden, de natte droom van Emonts uitge komen. Utopie? volgens mij wel, maar ik ben dan ook iemand van 'de beste stuurlui staan aan wal' Volgens mijn bescheiden mening voelen de meeste jeugdige Turken en Marokkanen zich helemaal niet thuis bij een fanfare of een koor. Die voetballen veel liever, en zaalvoetballen nog veel liever, het liefst op felgekleurde sport schoenen. En als ze dan toch in de muziek gaan, dan kiezen ze toch sneller voor rap. Maar misschien heb ik het mis, en kunnen we over een jaartje of twee een hele boel allochtonen begroeten bij Euter pe, Chrisko of de Zangers van Sint Frans. Ik zou het toejuichen, net als wethouder Emonts, die veel geld wil uittrekken voor allerlei initiatieven die mensen met een achterstand aan het maatschap pelijk verkeer laten deelnemen. Een goed plan, maar of het lukt? De tijd zal het leren. Ik ga in ieder geval mijn best doen en ga voor mijn uit twee leden bestaande bridgeclub ook actief wat Marok kanen en Turken werven. En als we nou eens allemaal oranje pet jes uitdelen onder allochtonen? Met hun steun wordt het Neder lands voetbalelftal zeker Europees kampioen. Dat zou de cohesie in de maatschappij toch al een stuk sterker maken? Of niet? Hup Oranje? Oh, nee, dat is nog een beetje te vroeg. Hup Mathieu! Zet 'm op en maak Venray tot hét maatschappelijke WMO-activitei- tendorp van Nederland! Hannes Nieuws uit Meerlo-Wanssum 11 Kunst Cultuur 12 Sport 19-23 Gemeentelijke mededelingen17-18 Kerkelijke diensten 26 Droom van Bas Roosen en Bianca van Geneijgen valt in duigen Café-restaurant De Maashoe ve aan De Kooy 15 in Wans- sum is failliet. Dat bevestigt Bas Roosen, die drie jaar gele den samen met zijn vriendin Bianca van Geneijgen het voor malige restaurant De Kooy aan de Maas in Wanssum overnam en in het opgeknapte pand vol enthousiasme een nieuw café-restaurant begon. Ruim drie jaar later is hun droom in duigen gevallen. "Ik heb twee weken terug zelf het fail lissement aangevraagd", zegt Roosen. "De slechte zomer van vorig jaar en brand- en stormschade hebben ons de nek omgedraaid. Onze finan ciële buffer was te klein." De zaak is dicht, aan de deur hangt een kaartje met daarop de tekst 'Westens omstandisthe- den gesloten' en ook hun eigen huwelijk, dat voor komende vrij dag stond gepland, gaat vanwege het faillissement niet door. Voor het horecastel, dat twee jaar gele den met een compleet nieuwe formule, de 'dure' kaart van het exclusieve restaurant De Kooy werd ingewisseld voor een 'goed kopere' kaart om zo meer klanten naar het karakteristieke boerderij- bouw aan de Maas in Wanssum te lokken, is de hele gang van zaken een grote teleurstelling. "Zeker", zegt Roosen, die zijn horecazaak in Valkenwaard al eerder van de hand deed om van De Maashoeve een succesverhaal te maken. "We hebben heel veel geld en energie in onze droom geïnvesteerd, maar helaas is het niet gelukt. Aan het aantal klanten lag het niet, we kre gen pfnnpp mensen nver de vlner maar de problemen kwamen alle maal op één hoop. We hebben in ons enthousiasme misschien wel iets te veel geld in het gebouw geïnvesteerd." Aan een doorstart denkt Roosen, die samen met zijn vriendin in het woonhuisgedeelte Hennepkwekerij opgerold De politie heeft dinsdagmiddag een professionele hennepkweke rij opgerold in een woning aan de Monseigneur Hanssenstraat in Oostrum. In de woning werden in totaal ongeveer 660 hennepplan ten en de benodigde apparatuur aangetroffen. Deze zijn in beslag genomen en vernietigd. De poli tie heeft geen aanhoudingen ver richt. van De Kooy woont, helemaal niet. "Nee, dat is onmogelijk. De zaak zal verkocht worden. Volgen de week zal de rechter zich waar schijnlijk over het faillissement uitspreken en wij moeten allebei op zoek naar ander werk." Inbraak in school Bij een inbraak in een school aan de Westsingel hebben onbe kenden in de nacht van zaterdag op zondag zo n twintig laptops en enkele beamers gestolen. CAMPS OPTIEK Een zomers gevoel met een zonnebril van DKNY Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Ijsjes vliegen de deur uit, de is duidelijk: ook Venray en omge- trokken in de afgelopen week erg ter te worden de komende dagen, u op deze foto, die is gemaakt in flessen frisdranken zijn nauwe- ving geniet met volle teugen van veel bezoekers die op zoek waren maar ach: deze zomerse mei- het centrum van Venray, waar het lijks aan te slepen en ook de bar- het fraaie zomerweer! De zwem- naar een beetje verkoeling. maand nemen ze ons niet meer af! ijs gretig aftrek vond. becueworsten doen het goed. Het baden en waterplassen in de regio Het weer lijkt wat koeler en nat- Het was genieten geblazen, zoals 3-GANGEN MENU!!! >*4CE woensdag, donderdag, vrijdag ijs is mijn passie Grote Markt 17 Venray www.pelgrimshuis.nl Tel. 0478-636228 Autoschadecenter Venlo Hulsterdreef Autoschade Venray sandwich Grotestraat 23 - Venray - Tel. 0478-581526 vakkundig adviseren. Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze showroom en laat u Keizersveld 22 Venray (0478) 55 04 10 ww w. rongenvof.nl I»I1»CQS3I9 SPECIAAL OPTIEK DINNERSHOW Entertainment en 4 gangen diner incl. consumpties (exclusief buitenlands gedistilleerd) Data: 19 jan., 23feb.,15 maart, 19 april, 3 en 24 mei Nieuwe show: 13 sept., 11 okt., 8 nov. Kerstshow: 13 en 27 december Maasheseweg 80a Venray Tel. 0478-511466 Ook leuk voor GROTE GROEPEN Honderdnegenentwintigste jaargang - week 20 - donderdag 15 mei 2008 EL EN MAAS EDWIN S. BIANCA Elke laatste maandag van de maand gesloten Grotestraat 48 Venray Tel. 582409 Zondag 25 mei a.s. Vooraf reserveren noodzakelijk DANS- EN PARTYCENTRUM JANSSEN 0478-510500 VENRAY Grote Markt 21, tel. (0478) 516708 RESTAURANT - Z A L E N A C C O M M O D A T I E www.autoschadecenter-venlo.nlwww.hulsterdreef.nl isterk in schadewerk ven ray berdeni 5 5801 BR Venray T. 0478 - 583440 www.mijlingoptiek.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 1