Knelpunten nieuwe fietsroute Deken Thielenstraat Dolf Jansen schildert voor ProminentenKunst Uitstel aankoop mob-complex Raad halveert subsidie voor Moedercentrum ontwerp aanleg onderhoud I Kurstjens Laat u inspireren... Cl creatief vakkundige professioneel door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 8 mei 2008 - Pagina 5 Schoolstraat vanaf 2010 voetgangersdomein In het najaar van 2009 komt er een nieuwe fietsroute dwars door het centrum van Venray. Begin 2010 krijgt de School straat een grote opknapbeurt. Deze straat wordt dan, net als de Grotestraat, ingericht voor het winkelend publiek waarin fietsers en ander verkeer niet meer welkom zijn. De fiet sers zullen voortaan de Deken Thielenstraat moeten nemen. Vorige week tijdens een infor matieavond in het gemeente huis zagen enkele omwonen den nogal wat haken en ogen aan de plannen. Projectleider Rein Blaauw en verkeerskundige Siemen Hal- bersma gaven ruiterlijk toe dat het een hele puzzeltocht is geweest om een zo veilig mogelijke alter natieve fietsroute te bedenken. Iedereen is het erover eens dat het momenteel een rommeltje is in de Schoolstraat met voetgangers, fiet sers en auto's door elkaar heen. In het project 'Centrum op de schop' wordt de Schoolstraat in 2010 bij het kernwinkelgebied getrokken. "Waar moeten de fietsers dan naartoe?", vroeg Halbersma zich hardop af. Een ding is zeker, de nieuwe route moet zo dicht moge lijk langs de Schoolstraat lopen. Er is gekeken naar een fietspad over de parkeerplaats bij EmTé, door 't Liene en via de onderdoorgang bij het Wijnhuis naar het Schouw burgplein toe. Hieraan kleefden te veel nadelen. Er zou veel par keergelegenheid verloren gaan en de onderdoorgang is te smal voor dubbel fietsverkeer. De verkeers kundigen lieten toen hun oog val len op de Deken Thielenstraat. De fietsers vanaf de noordkant van het centrum (St. Jozefweg, Heuvelstraat) rijden nu via de Eindstraat naar de Schoolstraat. Dit is de kortste en meest mak kelijke weg. Straks loopt de route door de Bontekoestraat, Hoender straat, Deken Thielenstraat en Mer- seloseweg naar het Schouwburg plein. Waarna via de Leeuwstraat en Henseniusstraat de zuidkant van het centrum wordt bereikt. In tegenovergestelde richting geldt dezelfde route. Het lijkt logisch, maar bij het ontwerp kwamen de bedenkers nogal wat beren op de weg tegen. Halbersma spreekt van een 'enor me uitdaging'. "Want de School straat is de snelste route. We moe ten heel wat doen om de fietsers een goed alternatief te bieden" Wethouder Van der Broeck beaamt dit."Want fietsers zijn al dertig jaar gewend om de Schoolstraat te nemen. Die gewoonte verander je niet van de ene op de andere dag. We hebben ook niet de illusie dat vanaf dag één iedereen de nieuwe route fietst. Daar gaan weken, maanden misschien wel een jaar overheen. Het zal wennen zijn aan het alternatief", hield hij de dertig belangstellenden voor. Wat gaat er nu precies gebeu ren? De fietsers op de Eindstraat gaan rechtsaf de Bontekoestraat in. Om te voorkomen dat fietsers toch doorrijden naar de School straat, komt er een plateau op de Eindstraat. In de Bontekoestraat doen zich de eerste problemen voor. Het is en blijft een eenrich tingsstraat voor autoverkeer. Een bewoner ziet de grote stroom fiet sers niet zitten. "Als ik de voordeur uitkom, dan word ik overhoop gereden. Want nu al nemen de fietsers het trottoir als er een auto rijdt", aldus de bewoner, die dage lijks ziet dat auto's ook vanaf de 'verkeerde kant'de Bontekoestraat inrijden. Een mogelijke oplossing is een verhoogd trottoir, want nu loopt het voetpad zonder drem pel over naar de rijweg. De paal tjes kunnen niet verhinderen dat fietsers de rijbaan verlaten. Een andere mogelijkheid is de Bonte koestraat afsluiten voor auto's en nog alleen toegankelijk maken voor bestemmingsverkeer. Na de Bontekoestraat gaat het rechtsaf de Hoenderstraat in. Hier doemen nieuwe conflicten op. Dagelijks rijden hier grote vracht wagens achteruit om supermarkt Em-Té te bevoorraden. Dit is erg gevaarlijk voor fietsers die juist de andere richting opgaan. Hier aan komt straks een einde, want de vrachtauto's kunnen voortaan draaien bij de achteringang van Em-Té. Hiervoor moeten wel zes parkeerplaatsen worden opgeof ferd. De Hoenderstraat krijgt een vrij liggend fietspad van 3,5 meter. "Dan kunnen er vier fietsers naast elkaar rijden", aldus Halbersma BOMEN KAPPEN Dan volgt het kruispunt met de Deken Thielenstraat, het gevaar lijkste knelpunt van de hele route. Hier komt een plateau. De fietsers nemen vanaf de Hoenderstraat linksaf de binnenbocht, deels over het groen in de hoek van de grote parkeerplaats. Enkele bomen moe ten gekapt worden. Ook op het eerste stuk van de Deken Thielen straat komt er een apart fietspad van 3,5 meter waardoor de rijweg wat smaller wordt. De uitgang van de parkeerplaats verdwijnt hier. Alle auto's van en naar het parkeerterrein en 't Liene nemen straks de huidige ingang. Daarvoor moet een groot gedeelte van de pas aangelegde groen strook naast het eerste huis (num mer 16) wijken. De afvalcontainers worden verplaatst naar de ingang van Em-Té. De bewoonster van huisnummer 16 is er erg ongeluk kig mee. "Ik wil niet dat de auto's zo dicht langs mijn muur komen. Nu heb ik al zoveel stankoverlast, dat zal nog erger worden. Ik hoor u alleen maar praten over fietsers en vrachtverkeer. Met de bewo ners wordt totaal geen rekening gehouden." Rein Blaauw nodigde haar uit om in een persoonlijk gesprek naar een oplossing te zoeken. "Want we willen niet uw woon- en leefgenot verzuren." De huidige afsluiting voor auto verkeer op de Deken Thielen straat blijft. Vanaf dit punt wordt het verder ingericht als fietsstraat met rood asfalt. De nu al gevaar lijke toegang naar 't Liene, aan de achterzijde van de verfwinkel van Theuws, verdwijnt. Vanaf de Mer- seloseweg kunnen straks auto's nog wel de Deken Thielenstraat in, maar dit zullen alleen nog de bewoners zijn. Vanuit de Deken Thielenstraat gaan de fietsers linksaf de Merselo- seweg op. Ook dit is een gevaar lijk kruispunt want er wordt vaak hard gereden. Er komt hier een plateau met een inritconstructie waar de fietsers voorrang krijgen op al het andere verkeer. Na de bocht bij de Rabobank loopt de fietsroute langs de rand van het Schouwburgplein naar de Leeuw straat bij Albert Heijn. De reacties liepen uiteen. De meeste waardering oogstte het keerpunt voor vrachtauto's bij Em-Té. Dit is een oplossing waar bewoners al jarenlang om gevraagd hebben. De bezoekers uitten hun zorgen over het ont breken van een veilige looproute. Veel ouderen steken te voet het kruispunt Hoenderstraat-Deken Thielenstraat over. Deze kruising wordt met de komst van de vele fietsers nog gevaarlijker. Rein Blaauw beloofde de situatie nog eens goed tegen het licht te hou den. "Er verdwijnen geen trottoirs en de plateaus plus de smallere wegen remmen het autoverkeer. We hebben gezocht naar een oplossing die iedere weggebrui ker het meeste recht doet." Wet houder Van der Broeck was blij met alle opmerkingen. "Het doel van vanavond was vooral om te luisteren. Ik heb enkele goede suggesties gehoord waar we iets mee kunnen." Voor kinderen met Spierdystrofie van Duchenne f Lions Club Venray houdt op zaterdag 6 september het twee de ProminentenKunst Gala in Zenith in Venray. Iedere twee jaar laat Lions Club Venray twaalf prominente Nederlan ders een schilderij maken. Die kunstwerken worden tijdens een groots opgezet gala met uitgeserveerd diner en enter tainment geveild ten behoeve van kinderen die lijden aan spierdystrofie. In Peel en Maas de komende maanden weke lijks een impressie geven van de voorbereidingen, waarbij vele Nederlandse prominen ten de revue zullen passeren. Deze week: Dolf Jansen. Oudekerk aan de Amstel is niet echt naast de deur, maar dat deer de de Venrayse schilderes Anne Haeyen niet toen ze bij Lions lid Cees Kuiper in de auto stapte op weg naar Dolf Jansen. Dolf was door Cees benaderd voor het maken van een schilderij. Na Fati- ma Moreira de Melo de tweede Nederlandse prominent die een schilderij zou gaan maken voor de veiling tijdens het Prominenten- kunst Gala van 6 september ten behoeve van kinderen die lijden aan spierdystrofie. Dolf Jansen werd in 1963 gebo ren en is een Nederlandse cabare tier, presentator en marathonloper die bekend staat om zijn snelle en scherpe grappen. Hij vormt met Han Sibbel (Lebbis) het cabaret duo Lebbis en Jansen. Nadat ze het Leids cabaretfestival wonnen in 1989, hebben ze een hele serie succesvolle cabaretprogramma's gemaakt, waaronder de laatste jaren ook oudjaarprogramma's. De afgestudeerde criminoloog Doll Jansen is ook zonder Lebbis een creatief man en laat dit op zoveel mogelijk fronten blijken. Hij speelt shows door het hele land, schrijft teksten voor 'Dit was het nieuws', is presentator bij 'VARA Laat', is zeer verdienstelijk op de radio met Kopspijkers, heeft zijn eigen radioshow 'Later wordt het leuk' en speelde bovendien in de film 'Lang leve de Koningin'. Jan sen schreef ook de boeken 'Man zkt. Sport (vrouw geen bezwaar), Stopnaald in een mailljot, 100 op de schaal van lief en zijn al zijn oudejaarsconferences op cd ver krijgbaar. Om Dolf Jansen kan niemand meer heen. En zo wordt het lijstje alsmaar langer en langer. Dolf lijkt hyperactief en probeert zoveel mogelijk te doen in zo wei nig mogelijk tijd. Gelukkig weet Jansen ook hoe hij zich moet ont spannen. Hij is dol op hardlopen en schijnt zelfs de snelste mara thonloper van Amsterdam te zijn. Overal waar Jansen komt zijn de zalen uitverkocht want geen één show is hetzelfde. Jansen improvi seert graag en betrekt het publiek en de actualiteit in zijn program ma's. Maar nu is hij dan toch echt aan de beurt. Ietwat bedeesd (of was het bevreesd?) liet hij de Venrayse Lions weten dat hij nog nooit had geschilderd en dat zijn talent in dat kader te vergelijken was met dat van een struikje broc coli. Goede reden voor Cees en Anne om voor de gastvrouw van huize Jansen een boeketje broc coli met kleurpotloden mee te nemen. Op de grote zolderruimte boven zijn woonhuis kon geschil derd worden. Daar studeerde hij, schreef hij zijn boeken en bereidt hij de duizenden grappen voor die hij doorgaans maakt alsof hij ze op dat moment voor het eerst bedenkt. Zo ook vandaag met zijn eerste echte schilderij. Hij had er al over nagedacht. Zijn partner de fotografe Margriet Jenninga had een prachtige en sfeervolle foto gemaakt van een strand met een bankje op Aruba en dat wilde hij als voorbeeld gebruiken. Even dachten Cees en Anne bij aan komst dat hij al begonnen was, want zijn haar was helemaal groen. Dat bleek echter geen acryl verf, maar het echte spul van de kap per. Dolf is nu eenmaal Dolf en dat kun je niet alleen horen en lezen, maar ook goed zien. Zijn kunst werk werd elk kwartier mooier en hij kreeg er warempel plezier in. Waar zal dit toe leiden? In ieder geval tot een prachtig sfeervol Dolf aan het werk. Schilderes Anne Haeyen instrueert op de achtergrond. schilderij, dat was duidelijk. Zijn vriendelijke Margriet serveerde een lunch voor het gezelschap en na twee uurtjes schilderen was er toch iets ontstaan dat er mag zijn. Dat vond ook de dochter van Dolf aan wie hij het doek heel trots liet zien. Een uniek schilderij dat zeker hoge ogen zal gooien tijdens de veiling van het gala op 6 septem ber. De kans is groot dat Dolt het zelf komt veilen. Aanhouding Twee mannen van 22 en 23 jaar uit Venray en Afferden zijn in de nacht van donderdag op vrij dag aangehouden op verdenking van diefstal. De politie kreeg een melding van fietsendiefstal op de Kempweg in Venray. Ter plaatse bleken twee fietsen klaargezet te zijn om mee te nemen. De mannen werden uiteindelijk in een tuin aangetroffen, waarna een achter volging werd ingezet. De 22-jarige man is ter plaatse aangehouden. De 23-jarige man is uiteindelijk op het Henseniusnlein aanaehouden. 'Geintje' met gasdrukpistool Een 20-jarige jongeman werd vorige week woensdag door de politie aangehouden nadat hij in een woning aan de Wagnerstraat in Venray had geschoten met een gasdrukpistool. Hij schoot 'als geintje' op een huisgenoot die daarbij een kleine verwonding opliep. Naar behandeling op de dokterspost kon hij naar huis. Het verboden vuurwapen werd in beslag genomen. Er is proces-ver baal tegen de man opgemaakt. Gemeenteraad neemt pas eind 2008 een besluit Pas eind dit jaar zal het col lege een definitief besluit nemen over de aankoop van het mobilisatiecomplex in Ysselsteyn. In februari kwam wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) met het plan naar bui ten om vijfhonderd buiten landse werknemers onder te brengen in het mob-complex aan de Timmermannsweg. Het plan viel niet in de smaak bij de bewoners van Ysselsteyn. Tijdens de druk bezochte infor matieavond van 25 februari kwam er veel weerstand. Zoveel dat de fractievoorzitters ter plekke beslo ten het onderwerp voorlopig van de politieke agenda te halen. Dit betekende een streep door de plannen van Teunissen die de gemeenteraad al op 25 maart een besluit wilde laten nemen over de aankoop van het mob-complex dat op 31 december 2008 door Defensie wordt afgestoten. Achteraf komt het goed uit dat de gemeenteraad geen overhaaste beslissing heeft genomen. Want ondertussen is het provinciale beleid zodanig versoepeld, dat er veel meer mogelijkheden zijn om buitenlandse arbeidskrachten te huisvesten. Zo wordt geen maxi mum meer gesteld (dit was twin tig) aan het aantal arbeidskrachten op een locatie. De gemeente mag dit voortaan zelf bepalen. Naast de boerderijwoning is het ook moge lijk werknemers te huisvesten in omgebouwde schuren of stallen of in niet-agrarische gebouwen. De gemeente Venray heeft daar om besloten de besluitvorming over de huisvesting van buiten landse werknemers op het mob- complex uit te stellen tot eind 2008. Op 15 april heeft de commissie Stedelijke Ontwikkeling aan het college gevraagd om de voor- en nadelen van dit nieuwe provincia le beleid op een rij te zetten. Daar door kan de gemeente op korte termijn ook geen besluit nemen. De komende maanden worden gebruikt om de alternatieven, met alle voors en tegens, in kaart te brengen. In het najaar neemt de gemeenteraad een besluit over het beleid dat Venray kiest. Afhan kelijk van dit besluit worden de mogelijke oplossingen voor huis vesting in beeld gebracht. Dit kan bijvoorbeeld huisvesting zijn op campings, vrijkomende agrarische bedrijven of toch het mob-com plex. Er hebben zich de afgelopen periode al veel initiatiefnemers gemeld, zoals het manege in Yssel steyn en Dalland in Merselo, die door de gemeente zijn afgewezen omdat ze niet pasten binnen het beleid. Door de versoepeling van de provincie ontstaat er een ande re situatie met nieuwe kansen. De gemeente gaat de initiatieven opnieuw op hun haalbaarheid onderzoeken. Daarbij wordt geke ken naar het verkeer, de omgeving, natuur en financiering. Pas dan zal duidelijk worden of het mob-complex geschikt en haalbaar is. De verwachting is dat de gemeenteraad pas op zijn vroegst eind 2008 een besluit kan nemen. Het Moedercentrum krijgt voorlopig slechts een halljaar subsidie in 2008. De gemeen teraad vindt de kosten voor de huisvesting (24.000 euro) en de begeleiding door Synthese (36.000 euro) veel te hoog. Wethouder Emonts (PvdA) gaat eerst met het Moedercentrum in gesprek om te bekijken hoe de subsidie kan worden afge bouwd. Dit kan slechts op twee manie ren. Het Moedercentrum zal het riante pand aan de Paterslaan moeten verlaten. De ondersteu ning door een medewerker van welzijninstelling Synthese zal moeten worden teruggeschroefd. Het gaat nu om vijfhonderd uur per jaar tegen een tarief van 72,50 per uur. Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) stond drie jaar geleden aan de wieg van het Moedercentrum. Zij gelooft nog steeds in haar initia tief maar het raadslid ziet in dat er momenteel een heilloze weg wordt bewandeld voor de circa 120 bezoekers. "Het bedrijfsplan is veel te hoog gegrepen. Waarom wordt er een dure hbo'er aange steld. Geef kansloze vrouwen een kans op die baan. Het moet veel meer van onderaf gebeuren. Met inzet van wijkbewoners en bezoe kers." Grebenjak weet dat ner gens in het land een pas opgezet Moedercentrum al over een eigen pand beschikt zoals in Venray. "Er wordt overal begonnen met het huren van een ruimte voor enkele dagdelen. Het ligt meestal in een achterstandswijk. Het pand aan de Paterslaan is te duur, ongeschikt en het ligt niet op de juiste plek." KRITIEK Een jaar geleden toonde de gemeenteraad zich ook al kritisch over de subsidie van 65.000 euro per jaar. Er werd op aangedrongen om in het nieuwe bedrijfsplan een afbouw op te nemen. Wethouder Emonts kreeg dinsdag het verwijt dat hij dit niet is nagekomen. Alle partijen vinden de kosten veel te hoog, alhoewel het Moedercen trum nog steeds op brede sympa thie kan rekenen. De politiek wil dat er meer met vrijwilligers en stagiaires gewerkt wordt. Daar naast moet zo snel mogelijk een nieuw en goedkoper onderkomen worden gevonden. De politiek is geenszins van plan de subsidie van 65.000 euro jaar in jaar uit in stand te houden. Martin Leenders (Samenwerking) stelde voor het onderwerp van de agenda te halen. "Dan kan de wethouder eerst in gesprek gaan met het Moedercen trum om te kijken wat haalbaar is." Leenders vreest voor prece dentwerking omdat ook andere instellingen een groter financieel beroep op de gemeente zullen doen. Het CDA steunde Samen werking. Maar Emonts zag dit niet zitten. Hij probeerde de subsidie voor 2008 toch door de raad te loodsen. "Dit is te kort door de bocht. Het Moedercentrum moet snel duidelijkheid krijgen over de subsidie voor dit jaar.Anders raakt het in financiële problemen." Emonts stelde voor de subsidie daarna geleidelijk af te bouwen. Hij denkt aan een termijn van vijf jaar. De wethouder gaf toe dat de huisvesting niet past. "Het kan inderdaad goedkoper." Hij vindt dat mogelijke precedentwerking niet opgaat. "Het Moedercentrum kan op den duur zelfstandig op vrijwilligers draaien. Maar nu nog niet. Het gaat stap voor stap." Het ging voor Samenwerking en CDA te ver om in te stemmen met de volledige subsidie voor 2008. "We willen eerst weten hoe het zit met de afbouw", zei Leen ders. "Een jaar geleden is dit al toe gezegd. We zijn niet van plan nu 65.000 euro te geven terwijl we er volgend jaar mogelijk helemaal mee moeten stoppen. De wethou der moet na een gesprek aange ven wat haalbaar is. Dan weten we ook wat we kunnen verwach ten en wat het Moedercentrum ons financieel waard is." VERSLAG Tiny Grebenjak vreest dat het Moedercentrum en de bezoekers de dupe worden. "Want de kos ten lopen gewoon door. Dit jaar moet de subsidie zeker doorgaan." Emonts deed het voorstel de sub sidie van 2008 nu veilig te stellen en direct na de zomer verslag uit te brengen over het vervolg. Dit ging Leenders een stap te ver. Hij opperde dan maar voor een halfjaar subsidie te verlenen. Bur gemeester Waals schorste daarop even de vergadering. Emonts nam het voorstel van Samenwerking over. "Dan heeft het Moedercen trum alvast zes maanden subsi die." contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 Brandweer Venray zoekt vrijwilligers De brandweer van Venray gaat op zoek naar zes vrijwilligers. Daarmee heeft het college van B en W deze week ingestemd. De brandweer kampt al langer met een structureel tekort aan vrijwil ligers. Het blijkt in de prakrijk vaak lastig om vrijwilligers te vinden én te behouden. Vóór de zomer start de brandweer daarom met een wervingscampagne Binnenkort presenteert de brandweer een bedrijfsplan, waar in uitgebreid wordt stilgestaan bij allerlei ontwikkelingen die van invloed zijn op de brandweeror ganisatie. Een van deze ontwik kelingen is bijvoorbeeld de regi onalisering van de verschillende veiligheidsdiensten. Alhoewel de werving van de zes vrijwilligers onderdeel uitmaakt van het nog vast te stellen bedrijfsplan, heeft het college besloten om toch alvast met de werving te starten. Naast de zes vrijwilligers gaat de brandweer ook op zoek naar een officier preparatie. Passiflora Hoveniers Venray 06 - 20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONEN tanpak

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5