SPECIAL Venray en Longa samen terug ff ff PEEL EN MAAS Honderdnegenentwintigste jaargang - week 19 - donderdag 8 mei 2008 Tweeduizend toeschouwers zien tien Venraynaren winnen van Groene Ster WARE KAMPIOEN Dolgelukkige trainer Jan Poels: Colofon a Twee roemruchte clubs keren na een afwezigheid van dertien jaar samen terug in de hoofd klasse. Longa en Venray daalden beide in 1995 af naar de eerste klasse. Longa greep onlangs de titel in de eerste klasse C terwijl Venray vorige week het kampioenschap pakte in de eerste klasse D. Na een magere periode wisten beide clubs hun plek in de hoofdklasse te heroveren. Ven ray verbleef zeven jaar in de tweede klasse en zes jaar in de eerste klasse. De Tilburgers gingen door een nog dieper dal, want de club degradeer de in een ruk door naar de tweede klasse. In 2005 viel Longa zelfs terug naar de derde klasse. Vanaf dat moment werd razendsnel de weg omhoog gevonden. In 2006 pakten de Tilburgers de titel in de derde klasse. Vorig jaar finishte Longa als tweede in de tweede klasse en wist via de nacompetitie de eerste klasse te bereiken, waarin het dit jaar de titel pakte. Venray kwam, verdeeld over twee periodes, elf seizoenen uit in de hoofdklasse. Van 1982 tot 1984 en van 1986 tot 1995 speelde Ven ray 284 wedstrijden op het hoogste amateurniveau. Longa promoveerde in 1975 naar de hoofdklasse en wist twintig jaar stand te houden waarin het 518 duels afwerkte. Na Geldrop, TOP en Baronie is Longa de meeste succesvolle Brabantse hoofdklasser aller tijden. Venray moet in Limburg zes clubs boven zich dulden. EHC (24 jaar), Panningen (23), Meerssen (19), Wilhelmina'08 (17), Limburgia (16) en SVN (15 kenden een langer verblijf in de hoofdklasse. Van dit zestal is nog alleen Meerssen actief op het hoogste niveau. In tegenstel ling tot Venray, dat in 1989 kampi oen werd, slaagde de Tilburgse club er echter nooit in de titel te grij pen. De beste prestaties van Longa waren de tweede plaatsen in 1984 en 1994. Venray pakt titel! Venray-Groene Ster 2-1 (1-1). Doelpunten: 15. Wout Gommers 1-0; 41. Maikel van Kesteren 1-1; 51. Wout Gommers 2-1. Scheids rechter: Goutier (Nijmegen). Toe schouwers: 2.000. Rode kaart: 26. Khalid Hlimi (Venray) vanwege slaande beweging. Gele kaart: Wout Gommers (Venray), Enrico Goffin, Rick van Ewijk en Maurice Verbunt (Groene Ster). SV Venray: Nabbe; Troisfon- taine, Geenen, Scholten en Ooms; Keijzers (78. Custers), Gommers, Crooij en Seijkens; Hlimi en Thoone (69. Idrissi). Door Henk Willemssen Eindelijk! Na dertien magere jaren is Venray terug in de hoofd klasse. Donderdag 1 mei 2008 is een onvergetelijke dag in de Ven- rayse voetbalhistorie. Voor een welhaast ongekende entourage pakt Venray voor de derde keer (na 1982 en 1986) de titel in de eerste klasse en stapt de hoofd klasse binnen. De goede jaren lij ken weer terug te keren op sport park De Wieën. Heel de club is toe aan de terugkeer op het hoogste platform. Toch was het op Hemelvaartsdag nog even sidderen in de rechtstreekse confrontatie met de grootste titelcon- current Groene Ster. Rond de klok van twee uur stroomt het publiek al mas saal toe. De spelers zijn net bezig met de warming-up als er een fikse hagel bui overtrekt. Al snel breekt de zon weer door. De aftrap is zeven minu ten uitgesteld omdat er om half drie nog lange rijen wachtenden voor de poort staan. Als iedereen zijn plekje heeft gevonden, kan de pas 23-jarige scheidsrechter Niels Goutier uit Nij megen de topper in gang zetten. Zonder de balende Luuk Snijders die te veel last heeft van zijn hak. Eric Troisfontaine is zijn vervanger. Ruud Keijzers mazzelt daarentegen. Omdat de wedstrijd al op donderdag is, is de schorsing van zijn vierde gele kaart nog niet binnen. Venray begint, tot groot genoe gen van het massaal toegestroomde publiek, offensief. Freek Thoone krijgt al direct een schietkans, maar hij produceert een afzwaaier. In Heerier- heide verloor Venray op 18 november nog met 5-1 van Groene Ster, dat toen tevens de koppositie overnam. De Zuid-Limburgers met de snelle Maikel van Kesteren krijgen ook een kans. Peter Nabbe is ver uit zijn doel geko men, maar aanvoerder Wout Gommers voorkomt onheil. Even later is er een harde knal van Enrico Goffin die door Peter Nabbe met een knappe reflex uit de benedenhoek wordt gehaald. Dan is het weer de beurt van Venray. Uit een corner van Marcel Seijkens kopt Ruud Keijzers prima in, maar een verdediger haalt koppend de bal van de doellijn. Khalid Hlimi heeft het lastig tegen zijn bewaker Rick van Ewijk die hem heel weinig ruimte geeft. Hlimi is uit geweken naar links, waar hij Enrico Goffin te snel af is. De verdediger haalt de Venrayse aanvaller neer en krijgt geel. Na een kwartier neemt Ruud Keijzers een scherp indraaiende vrije trap. Doelman Patrick Smits kan de effectvolle bal met twee vuisten niet goed wegwerken. De bal ploft voor de voeten van de zeer gedreven Wout Gommers die zich geen moment bedenkt. Met een daverende knal poeiert hij de bal in het doel: 1-0. De Wieën staat op zijn kop. Venray weet dat de aanval de beste verdediging is. Uit een vrije trap van Seijkens kopt de opgekomen libero Daan Geenen schitterend in, maar goalie Smits kan de bal nog net over de lat werken. Dan breekt de 26e minuut aan. In de hoek van het veld raakt Khalid Hlimi in de clinch met zijn belager Rick van Ewijk. Beide spelers maken een slaande beweging. Tot ontstelte nis van de Venray-aanhang incasseert Hlimi de rode kaart en gaat Van Ewijk vrijuit. "Hij hield zijn hand in mijn gezicht", vertelt Hlimi. "In een reac tie trek ik zijn arm weg, maar ik heb zeker niet geslagen. De rode kaart was niet terecht ."Arbiter Goutier heeft het anders gezien. "Het was een duel om de bal. Die speler van Venray maakt een uithaal met zijn arm. Dan kan ik niets anders doen dan rood trekken." De Venray-spelers voelen zich onrecht aangedaan en gaan verbaal in de clinch met de jonge leidsman.Wout Gommers moet het met een gele kaart bekopen. De spanning loopt op. Freek Thooen wordt getorpedeerd door Rick van Ewijk die nu geel krijgt. Gou tier lijkt even de kluts kwijt en heeft een paar dwalingen die in het nadeel van Venray uitpakken. De thuisploeg heeft het even las tig met tien man. Freek Thoone staat voorin eenzaam op een eiland. Vijf minuten voor rust krijgt Thoone samen met Ruud Keijzers plotseling de ruimte. Voordat er iets moois kan ontstaan, gaat de vlag volledig ten onrechte de lucht in. Van buitenspel is in de verste verte geen sprake. Gou tier: "Vanuit mijn positie kon ik het niet goed beoordelen. Ik hoorde aan de reacties van het publiek dat het dubieus was. Maar ik stond er niet goed voor, anders had ik wel laten doorspelen." Het wordt nog erger als Groene Ster direct scoort uit de tegenstoot. Maikel van Kesteren kopt een voorzet vanaf links binnen: 1-1 Op weg naar het kleedlokaal krij- Dolle vreugde bij de Venray-spelers na het behalen van het kampioen schap. gen de arbiter en vooral zijn assistent nogal wat verwensingen naar hun hoofd geslingerd. Het thuispubliek is er niet gerust op. Gezien het laatste kwartier lijkt Venray een loodzware tweede helft tegemoet te gaan. Dan staat echter de ware kampioen op. Vanaf de aftrap zet de thuisclub het offensief in. Freek Thoone en Wout Gommers verschijnen al snel in kansrijke positie voor het doel. Dan neemt Marcel Seijkens een corner vanaf links. Met een steenharde kop bal net onder de lat illustreert Wout Gommers de Venrayse onverzettelijk heid: 2-1. Een prachtig doelpunt. Aan niets is te zien dat de rood-witten met een man minder op het veld staan. Freek Thoone ontsnapt aan aanvoer der Maurice Verbunt die aan de nood rem trekt: geel. Op aangeven van Koen Ooms kan Thoone weer op avontuur gaan. Opnieuw gaat de vlag omhoog en de hele Venray-bank springt op als door een wesp gestoken. Wout Gommers stuurt Thoone nogmaals de diepte in, maar de bal vliegt twee meter naast. Rob Scholten gaat in zijn allerlaatste wedstrijd nog eens mee naar voren. Hij kapt een tegenstander uit en gaat voor de 3-1, maar de bal vliegt rakelings voorlangs. De moe gestreden Thoone wordt vervangen door Farid Idrissi, die al direct een in stelling wordt gebracht door Marcel Seijkens. Groene Ster kan er nauwe lijks iets tegenover stellen. De Venray se wilskracht is de Zuid-Limburgers te machtig. Scholten knalt nog een keer op de keeper en dan is het afgelopen. Het kampioenschap is binnen en het weerzien met de hoofdklasse lonkt. Terecht kampioen Het was ook voor trainer Jan Poels nog even sidderen afgelo pen donderdag tijdens de beslis sende wedstrijd tegen Groene Ster (2-1). Na het verlossende eindsig naal barstte het feest los op sport park De Wieën en Jan Poels ging op de schouders. In 2006 keerde hij terug als hoofdtrainer bij 'zijn' SV Venray met één doel: de hoofd klasse. Het was een bewogen voetbalsei zoen met pieken en dalen. De fantasti sche competitiestart werd afgesloten met de eerste periodetitel.Toen brak een moeilijke fase aan, waarin Venray zijn riante koppositie als sneeuw voor de zon zag verdwijnen. Na de 2-2 bij Heerlen werd verloren van Vinkenslag (0-1) en Groene Ster (1-5). In het eer ste duel na de winterstop bleef Venray bij GSV op 0-0 steken. Met slechts twee punten uit deze vier wedstrijden daalde Venray af naar de derde plek. Op 17 februari thuis tegen SVTOP (3-0) kwam de ommekeer. Een week later werd voor eigen publiek con current Someren met 2-1 verslagen. Venray heroverde de koppositie om die nooit meer af te staan. "Als je in achttien van de 22 wedstrijden boven aan staat, dan ben je de terechte kam pioen", vindt Poels, die geniet van de entourage. Het talrijke publiek doet denken aan de succesjaren die hij zelf als speler meemaakte. "Als je zo kam pioen kunt worden voor zoveel toe schouwers en in zo'n wedstrijd, dat is geweldig", glorieert Poels, die don derdag op zijn trainersstoel heel wat benauwde momenten doormaakte. "Toen we met tien man verder moes ten, wisten we dat het heel lastig zou worden. Maar we zijn blijven voetbal len en hebben voor de aanval geko zen. Groene Ster heeft met een man meer in de tweede helft geen enkele kans meer gehad. Ze kwamen niet meer onder de druk uit. Dit tekent de geweldige instelling van mijn ploeg. We wilden vandaag per se kampioen en moesten dus winnen. De strijdvaar digheid straalde er vanaf. Dit was heel mooi. Ik ben er erg blij mee. Er valt nu een zware last van mijn schouders verzucht Poels. "Dit is niet alleen ons kampioenschap, maar het is van de hele club. Van de voorzitter tot alle vrijwilligers toe." Venray kijkt uit naar het weerzien met de hoofdklasse. Het wordt een bijzonder jaar want vanaf het seizoen 2009/2010 gaat de nieuwe topklasse van start. Komend seizoen promoveren uit iedere hoofd klasse zeven of acht teams. De eerste zes gaan rechtstreeks naar de top klasse, terwijl de nummers zeven en acht nog nacompetitie spelen. Venray wil er graag bij zijn. "We gaan nu bou wen aan een ploeg voor het hoogste Jan Poels:gaat op de schouders na het behalen van de titel. niveau. Komend seizoen is er eenma lig een grote kans om naar de topklas se te gaan. Daar willen als ambitieuze club natuurlijk graag bij zijn. Er zullen nog enkele versterkingen bijkomen. Daar gaan we komende weken eens goed naar kijken. We hebben daarvoor nog tot 31 mei. Het is nu eerst tijd om te genieten van het succes. We gaan feestvieren. Heerlijk, we hebben alle maal een paar dagen vrij." Deze special werd gemaakt naar aanleiding van het behaalde kampioenschap van SV Venray in de eerste klasse D in het seizoen 2007-2008 en de daaraan verbonden promotie naar de hoofdklasse van het amateurvoetbal: Teksten: Henk Willemssen Foto's: Gé Girdes, Henk Lammen en Peter Maas

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13