'Als het in Venlo regent, druppelt het in Venray' Groene vingers in Venrayse wijk Antoniusveld 'Moedercentrum moet eigen broek ophouden' OTTO breidt parkeerplaats uit ontwerp aanleg onderhoud Senioren wensen consultatiebureau Actie voor Chinese internetdissident Nieuw Uw hond fris ■^en vakkundig getrimd 3 Uitverkoop! Grijp uw kans! creatief vakkundige professioneel PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 24 april 2008 - Pagina 7 Gemeente moet vier keer zo veel afdragen aan Floriade Over vier jaar gaat in Venlo de Floriade van start. In 2002 besloot de gemeente Venray samen met Helden, Horst aan de Maas, Venlo en later ook Gennep een samenwerkings verband onder de naam Regio Venlo te starten. Het doel is de regio Noord-Limburg zoveel mogelijk te laten profiteren van de Floriade die naar ver wachting twee miljoen bezoe kers gaat trekken. De bijdrage aan de Regio Venlo wordt met ingang van dit jaar ver viervoudigd. Van één euro naar vier euro per inwoner. Voor Venray betekent het een extra kostenpost van 117.000 euro. De politiek reageert verdeeld. Het CDA is het meest enthousiast. De SP is vanaf het begin een falie kante tegenstander van de Flori ade geweest. Terwijl de WD ook steeds meer bedenkingen krijgt, zo bleek woensdag in de commis sie Middelen. Portefeuillehouder Heidens ontbrak daarbij. Volgens voorzitter Henk Bisschops had Heidens een vergadering, met andere wethouders van economi sche zaken uit de regio, over de Floriade. Hans Teunissen moest hem vervangen. Teunissen veront- schuldige zich dat hij er te weinig van afweet. "Ik kreeg ook pas van middag te horen, dat ik vanavond in deze commissie het woord moest voeren." Ronald van Hal (SP) wijst de ver hoging van de bijdrage resoluut van de hand. "Wij zijn geen voor stander van de Floriade. Het houdt grote risico's in. Kijk maar naar de vorige edities die niet echt succes vol waren. Het ligt ons zwaar op de maag. Er moet eerst een uitge werkt plan zijn, willen we er geld aan uitgeven." Naast de organisatie van de Floriade, zijn er nog drie andere grote projecten die ermee samen hangen. De ontwikkeling van een Research en Businesscampus, Kla vertje vier (het fysieke hart van Greenport) en een toeristisch- recreatief project. Het is nog niet bekend wat dit laatste precies inhoudt. Dat zal in de loop van dit jaar duidelijk worden. Frans van der Kruijf (WD) is er huiverig voor er zoveel extra geld in te stoppen. "We horen weinig positieve geluiden. Het is allemaal onduidelijk, vaag en er is een gebrek aan informatie. Dat is niet best. We hebben dan ook grote moeite met deze verhoging. Want we weten niet waar het geld naar toe gaat", aldus Van Kruijf die zegt dat hij regionale samenwer king een goede zaak vindt. "Maar niet op deze manier zonder enige onderbouwing." Theo Mulders (Samenwerking) wijst erop dat drie van de vier grote projecten op het Floriade- terrein in Venlo gepland zijn. "En vermoedelijk zal het vierde recre atieve project evenmin in Venray plaatsvinden. Het belangrijkste argument voor de Floriade is toch de spin-off voor de regio. Maar wat kan er wel in Venray komen", vraagt Mulders zich af die het voorstel doet bedrijventerrein De Hulst II aan de Floriade te kop pelen. "Onze vrees is anders dat wij er te weinig van mee krijgen. Want de komst van een Research en Businesscampus is een directe concurrent van De Hulst II. We gaan dit nu zelfs financieren." Toon Loonen (CDA) is positie ver. "Want als het regent in Venlo, dan druppelt het in Venray." Wet houder Teunissen (Lokaal Aktief) heeft zijn bedenkingen. "De vraag is dan wel hoe nat we in Venray worden." Loonen meent dat Ven ray en de regio genoeg profijt kunnen trekken van de wereld tuinbouwtentoonstelling in 2012. "Regionale samenwerking is dan ook een goede zaak", meent Loo nen. "Alhoewel het nu veel op een bureaucratische toko lijkt. Het is allemaal nog te vaag. Er zou ook meer informatie moeten komen." Teunissen verwacht dat de bij dragen van de gemeenten nog wel hoger kunnen worden. "Maar we moeten inderdaad wel de voorde len voor Venray weten. De Hulst II zou er in kunnen passen. Ik zal dit overbrengen aan wethouder Heidens." Binnenkort worden de commissieleden bijgepraat door ambtenaar Marcel Claus die vanuit Venray voor drie dagen per week werkzaam is bij de Regio Venlo. Tientallen kinderen hebben vorige week, vergezeld door ouders, grootouders, gemeen te en wijkraad, de betonnen plantenbakken in de Joke Smit- straat en de Rosa Manusstraat van nieuwe plantjes voorzien. In het aangrenzende Henriëtte Freezerpad werden nieuwe Tientallen kinderen hebben de plantenbakken van nieuwe planten voorzien. knikkerpotjes geplaatst, zodat er niet meer tussen de nieuwe planten geknikkerd hoeft te worden. De grote plantenbakken in de Joke Smitstraat en de Rosa Manus straat waren al geruime tijd een doorn in het oog van bewoners, die dit bij de wijkraad aankaartten. De planten in de bakken waren vaak dor en kapot. Kinderen gebruikten de bakken als speel plaats en vooral knikkerplaats. Dit leidde tot onveilige situaties omdat de bakken zich midden op straat bevinden. De wijkraad en gemeente namen daarom het ini tiatief om samen met de kinderen de bakken van nieuwe planten te voorzien. Onder het toeziend oog van de mensen van NLW gingen enkele tientallen kinderen aan de slag. Na afloop had de gemeente voor alle kinderen limonade en een verrassing. Bovendien moch ten alle kinderen zelf een knik ker uit de automaat halen. Met de knikkers werden de nieuw aange brachte knikkerpotjes natuurlijk meteen in gebruik genomen. Kortingen tot 70% Alle modellen! Politiek: te duur pand en te hoge personeelskosten Moedercentrum Eva, opge richt in 2006, kan op veel sympathie rekenen van de politiek. Maar in de commis sie Maatschappelijke Diensten kwam er ook veel kritiek. Het Moedercentrum zit aan de Paterslaan in een te duur pand terwijl de personeelkosten veel te hoog zijn. De commis sieleden willen dat de jaar lijkse subsidie van 65.000 euro flink wordt afgebouwd. Voor het voormalige gebouw van het Halt-bureau moet jaarlijks 24.000 euro huur betaald wor den. Het Moedercentrum krijgt ondersteuning van een professio nele kracht van welzijnsinstelling Synthese die 36.000 euro per jaar kost. Deze twee posten vormen het leeuwendeel van de exploi tatie. De gemeente geeft aan dat de subsidiëring een structureel karakter krijgt. Daar is de politiek het helemaal niet mee eens. Het Moedercentrum verricht activiteiten voor de ontwikkeling, maatschappelijke deelname en het vergroten van de zelfredzaamheid van vrouwen. Met uitzondering van de PvdA lieten alle partijen zich donderdag kritisch uit maar ze zien tevens de waarde van het Moedercentrum in. "Het gaat vooruit. Er wordt goed werk verricht. Het Moeder centrum heeft recht van bestaan", meent Ingeborg de Barbanson (WD). "Maar ze moeten meer de eigen broek of rok ophouden." Het WD-raad slid vindt dat vrou wen die een cursus of opleiding hebben gevolgd, erbij betrokken moeten blijven. Zij zouden als vrijwilliger kunnen worden inge zet. "Zij zijn ervaringsdeskundi gen. Het is toch ideaal als zij de nieuwe vrouwen gaan opleiden. Dan hoef je minder mensen in te huren. Daar moet het Moedercen trum meer op inzetten. Want deze subsidie moet niet structureel worden. Daar hebben we moeite mee", aldus De Barbanson. Ronald van Hal (SP) spreekt van een prima initiatief. "Maar het aan tal deelnemers van ongeveer hon derd per jaar is niet echt hoog." Van Hal vindt dat het Moedercen trum boven haar stand leeft in het Gemeente verkoopt stukje bosgrond Keizersveld Uitzendorganisatie OTTO op bedrijventterrein Keizers- De parkeerplaats is te klein kampt bij de hoofdvestiging veld met parkeerproblemen, waardoor bezoekers en mede werkers hun auto's vaak op de openbare weg moeten stallen. Passiflora Hoveniers Venray 06 - 20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl Aangrenzend aan de huidige parkeerplaats ligt een klein bos perceel van 373 vierkante meter dat eigendom is van de gemeente Venray. OTTO heeft een verzoek tot koop ingediend om zo de par keergelegenheid uit te breiden. Het college heeft met de verkoop ingestemd tegen een gereduceer de prijs van 32.500 euro. Het parkeren op de weg levert overlast en onveilige situaties op. Op het te verkopen perceel ligt momenteel een voetpad. Dit voet pad kan verplaatst worden. OTTO zal hiervoor op haar kosten zorgen en heeft een herinrichtingsplan ingediend dat door de gemeente is goedgekeurd. Nabij bevindt zich een hoogspanningsmast. Deze mast vormt een belemmering om het perceel te bebouwen. Voor parkeren levert de hoogspan ningsmast geen hinder op. De waarde van het perceel ligt dan ook lager dan de reguliere prijs van 110 euro per vierkante meter voor industriegrond. De gemeente vindt het billijk dat OTTO twee derde van de waarde (73,33 euro per vierkante meter) betaalt. Ouderenbonden teleurgesteld in wethouder Emonts De Centrale van Ouderen verenigingen (COV) pleit al langer voor de komst van een eonsulatiebureau voor oude ren in Venray. Het bureau is gericht op preventief gezond heidsonderzoek, laagdrem pelig en voor alle senioren uitnodigend. De COV reageert dan ook teleurgesteld dat het consultatiebureau te weinig aandacht krijgt in de nieuwe nota 'Lokaal gezondheidsbe leid 2008-2011'. De leden Beckers en Visscher van de commissie Welzijn van de COV hebben al jarenlang overleg met de gemeente. Ze vinden dat er verwachtingen zijn gewekt. "De gemeente toonde zich altijd zeer positief. Vorig najaar was wethou der Emonts zelfs enthousiast over deelname aan de door de gesub sidieerde pilot van de provincie Limburg", zo schrijven Beckers en Vissscher in een brief aan het col lege. "De nota lokaal gezondheids- .die c Modecentrum Frans Theelen St. Lambertusplein 12 Horst www.mooidemooistemode.nl beleid stelt op dit punt ernstig teleur." Alhoewel het consultatie bureau erin toch als een speer punt van beleid wordt genoemd. "Gezien de inhoud is het een volkomen vrijblijvende, nietszeg gende en tot niets verplichtende uitspraak", oordelen Beckers en Visscher. De provincie wil in Limburg vijf pilots starten en subsidiëren. De COV dacht in de gemeente Venray een warme voorstander te vin den. "De wethouder verzekerde ons dat wij (Venray) hiervoor op de eerste rang zaten. Wij hoef den ons niet ongerust te maken." Twee maanden later bleek dat de gemeente toch van de pilot afzag omdat er eerst een meerjarig gezondheidsbeleid moest komen. De COV wijst erop dat de nota gezondheidsbeleid er al anderhalf jaar geleden had moeten zijn. De vorige vierjarige nota liep af op 1 januari 2007. Donderdag in de commissie Maatschappelijke Diensten lichtte H. Visscher de bezwaren toe. Wet houder Emonts reageerde dat hij moeite heeft met de term en de periodieke consultatie. "We zijn het eens over de gezondheidsbe wustwording maar over de manier waarop lopen we uit elkaar. Ik ben niet bij voorbaat een tegenstander maar ik wil eerst kijken op welke manier dit het beste vorm gegeven kan worden", aldus Emonts die zei dat aanhaken bij de provinciale pilot niet haalbaar is. "Want zover zijn we nog niet. Het is nu nog te vroeg. Pas in 2009 weten we meer en wie weet komen we dan toch bij een consultatiebureau uit." Het doel van het consultatie bureau is ouderen meer bewust te maken van hun gezondheid. Het bureau kan gezondheidspro blemen voortijdig signaleren. Het biedt inzicht in een gezonde leef stijl en het geeft informatie over allerlei voorzieningen. De oudere krijgt een advies op maat om zo gezond en actief mogelijk oud te worden. Het con sultatiebureau biedt geen behan deling maar signaleert, adviseert en verwijst door. Het is ook geen eenzijdige medische focus en ook niet gericht op een aandoening of beperking. Het consult richt zich naast de leefstijl en het fysiek, psy chisch, sociaal en geestelijk func tioneren. een abonnement waard ruime pand aan de Paterslaan. "Wij vragen ons af of het wel nodig is om op zo'n dure locatie te zitten. De huisvestingskosten zijn fors. De subsidie van 65.000 euro is nogal wat." Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) zei geschrokken te zijn van de hoge subsidie. "Terwijl maar hon derd deelnemers worden bediend. Het heeft een veel te zware top. Dit gaat ten koste van de laag drempeligheid", meent Lem mens. Wethouder Emonts (PvdA) spreekt dit tegen. Hij wijst erop dat de professionele ondersteu ning juist noodzakelijk is voor de zo belangrijke laagdrempeligheid. Lemmens vindt de organisatie te hoog gegrepen. "Het moet meer van onderuit komen. En het kan ook met minder dure huisvesting. Het Moedercentrum hoeft niet op een A-locatie te zitten." Voor Martijn Wijnhoven (Samen werking) hoeft het huidige pand niet verlaten te worden. "Maar ook wij hebben moeite met de hoge lasten, 65.000 euro is veel geld.Wij vragen ons af of het niet op een andere manier kan", aldus Wijnho ven die vindt dat de subsidie niet in verhouding staat met andere instellingen. "Dit kan precedent werking scheppen. Ook anderen kunnen zo een beroep doen op de WMO-pot." Sjoerd Ewals (CDA) doet het voorstel de subsidie binnen vijf jaar af te bouwen. "Want dit mag niet structureel worden. Net als bij andere verenigingen, moet er meer met vrijwilligers gewerkt worden." Wethouder Emonts (PvdA) zegt een voorstander van subsidieafbouw te zijn. "We moe ten inderdaad de zelfwerkzaam heid bevorderen. Maar het gaat ook om een kwetsbare doelgroep die vaak een grote afstand tot de samenleving heeft. Laagdrempe ligheid en ontmoeting zijn heel belangrijk. Dit moeten we niet onderschatten", aldus Emonts die vindt dat de centrale liggen van het pand aan de binnenring de toegankelijkheid bevordert. De wethouder zei in gesprek te gaan met het Moedercentrum om uit te kijken naar andere huisves ting. Ingeborg de Barbanson weet dat het bestuur zelf al zoekt naar een goedkopere oplossing."Ze zul len steeds meer op eigen kracht moeten doen. We gaan scherper kijken naar de doelstellingen", aldus Emonts die niet bang is voor een precedent. "Want de subsidie wordt vastgesteld op basis van de inhoud." De groep Amnesty Peel Maas vraagt op Koninginnedag van 10.00 tot 14.00 uur de aandacht voor Huang Jinqiu bij haar infor matiestand bij het beeld van de schaapsherder in Venray. Huang Jinqiu is een Chinese internetdis sident die in 2003, na een geheim proces, twaalf jaar gevangenisstraf kreeg vanwege zijn artikelen op een internetforum.Amnesty vreest dat hij gemarteld en mishandeld is en beschouwt hem als gewe- Op de bon In de nacht van vrijdag op zater dag controleerde de politie 1549 bestuurders op alcoholgebruik. In totaal 13 automobilisten werden bekeurd. Elf personen hadden te veel gedronken, één bestuurder reed ondanks een rijontzegging en één bestuurder had geen geldi ge verzekeringspapieren bij zich. De controles vonden plaats tussen 19-30 uur 's avonds en 04.00 uur 's nachts. Er werd gecontroleerd in Horst op de Stationsstraat, in Gennep op de Nijmeegseweg, in Venray op de Deurneseweg en de Zuidsingel, in Venlo op de Zuids ingel en de Kaldenkerkerweg en in Blerick op de Henriëtte Roland Holstlaan. tensgevangene. Huang Jinqiu zit nu al vijf jaar gevangen vanwege zijn mening, Amnesty vraagt om zijn vrijlating. Bij de stand van de groep Amnesty Peel Maas kan men een petitie ondertekenen voor de vrijlating van Huang Jinqiu en tevens een groetenkaart naar hem schrijven. Kinderen kunnen bij de stand op de groetenkaart een mooie tekening maken.De inperking van internet- en pers vrijheid is een van de zorgen van Amnesty International wat betreft de Chinese mensenrechtensitua tie.Twee andere onderwerpen die momenteel door Amnesty worden aangekaart tijdens de Chinacam- pagne zijn de vervolging van men senrechtenactivisten in China en de toepassing van de doodstraf. Natuurlijk voert Amnesty Interna tional ook actie voor de gevangen Tibetaanse monniken. Men kan informatie en acties voor betere naleving van mensenrechten in China en Tibet vinden op www. amnesty.nl/china. een abonnement waard Meer informatie: www.vooralledierenhetbeste.nl (Royal ''JJ> Botania) VAL-EUR Onze bestaande collectie wil niets liever dan naar buiten toe, heel normaalvoortuinmeubels... Maardan moet u ze wel even komen kopen. Dat kan nu voor héle scherpe opruimingsprijzen. Of u nou gaat voorstrak design of degelijke topkwaliteit. Alles gaat de deur uit vanwege verbouwingsopruiming, met kortingen tot 70%. Grijp nu uw kans! www.rienvanmierlotuinen.nl Helmondseweg 1 1 1 5751 PH Deurne Tel. 0493 31 4593 Dierenkliniek de Oude Melkfabriek onderdeel van Dierenklinieken Horst e.o. Leunseweg 22A Venray-Leunen T 0478 - 58 26 90 E info@dierenkliniekdeoudemelkfabriek.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7