'Driekwart Ysselsteyn tegen plan mob-complex' Elly van Dijck nieuwe PvdA-wethouder Venray krijgt Montessori-school Gemeente vreest nieuwe financiële tegenvaller Gemeente wil sloop vakantiehuisjes Vlakwater 'Gruwelblokken moeten weg' ELEKTROFIETS SPECIALIST Kurstjens Laat u inspireren SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 24 april 2008 - Pagina 5 "Een slecht, ondoordacht en niet goed voorbereid plan", zo typeert Angelique Claassen, bewoonster van de Paardekop- weg in Ysselsteyn, het voorne men van het college om op het mob-complex vijfhonderd buitenlandse werknemers te huisvesten. De Ysselsteynse sprak vorige week in ('namens vrijwel de gehele bevolking van Ysselsteyn') bij de commissie Stedelijke Ont wikkeling. Bijna driekwart van de inwoners steunde de handteke ningacties van de buurtcomités Timmermannsweg, Moostdijk en Paardekopweg. Op donderdag 10 april sprak wethouder Teunissen voor het eerst met de omwonenden. Ange lique Claassen vindt het vreemd dat het bij de wethouder niet om het draagvlak bij de bevolking zou gaan, maar om voldoende steun van de gemeenteraad. "U zult begrijpen dat ons vertrou wen door deze gang van zaken tot onder het nulpunt is gedaald." De Ysselsteynse wijst naar Polencamping Maasvallei in Arcen die door de rechter werd terug gefloten vanwege het ontbreken van een goede ruimtelijke onder bouwing. Bij het mob-complex gaat het om een nog veel meer ingrijpende wijziging van de bestemming: van militaire opslag naar grootschalige bewoning. Het merendeel van de werkne mers heeft werk bij bedrijven in Helmond en Venlo. Daardoor zal het autoverkeer in de omgeving enorm toenemen, wellicht wel met duizend verkeersbewegingen per dag. In Arcen speelde voor de recht bank van Roermond ook mee dat er onvoldoende draagvlak was en dat er geen goed evenwicht is tussen de nieuwe bewoners en de inwoners van Arcen. Claassen vindt het vergelijkbaar met Yssel steyn waar eveneens het maat schappelijk draagvlak ontbreekt. Het levert ook niet de gewenste verbetering van de leefomgeving op. "Het is juist een verslechtering ten opzichte van de huidige situ atie waarvan geen overlast wordt ervaren." Ze ziet problemen opdoemen met de Duitse begraafplaats dat op slechts tien meter afstand van het mob-complex ligt. Daarnaast dreigt de grootschalige huisves ting in aanvaring te komen met andere functies in de omgeving. Zoals de agrarische bedrijven, natuurgebied De Paardekop en de groepsaccommodatie. Claassen vindt het vreemd dat de gemeente geen sociologisch onderzoek wil uitvoeren. Want Ysselsteyn telt na al zo n driehon derd buitenlandse werknemers en daar komen er straks nog eens vijfhonderd bij. "Bij een toename van de bevolking met 30 procent, lijkt een gedegen onderzoek wat dit betekent voor het dorp toch het minste." De provincie heeft vorige maand besloten tot een flinke versoepeling van de huisvesting van buitenlandse werknemers. Zo wordt geen maximum meer gesteld (dit was twintig) aan het aantal arbeidskrachten op een locatie. De gemeente mag dit voortaan zelf bepalen. Naast de boerderijwoning is het ook moge lijk arbeidskrachten te huisvesten in omgebouwde schuren of stal len of in niet-agrarische gebou wen. "De grondslag onder het hele plan is daardoor komen te verval len", meent Claassen. Een logische stap in mijn politieke loopbaan' •V! ''O' I VM' k 9 9'lY l'i j»' Elly van Dijck-Kersten (PvdA) wordt de opvolgster van wethouder Hassan Najja die per 1 mei aantreedt als directeur van Wonen Horst. Elly van Dijck (53) komt uit Smakt en is sinds 2002 gemeenteraadslid. Na de ver kiezingen van 2006 was ze al in de race voor een wethou- derspost bij de PvdA. "Ik zie het als een logische stap in mijn politieke loopbaan", zegt Van Dijck die op 15 mei door de PvdA-ledenvergadering wordt gekozen. Vermoedelijk zal ze in de raadsvergadering van 17 juni worden benoemd. Vrijdagavond tijdens een eten tje in Liessel met de coalitiegeno ten CDA en Lokaal Aktief maakte fractieleider Bert Linskens het nieuws bekend. "Het waren alleen maar leuke reacties die ik kreeg", zegt Elly van Dijck verheugd. "Bert maakte het nog even spannend omdat hij het telkens over een 'hij' had. Het weekeinde daarvoor hebben we de laatste gesprekken gevoerd en zijn we helemaal rond gekomen. Het leek ons het leukste het nieuws nog even vast te hou den tot het etentje van vrijdag." Van Dijck gaat het wethouder schap voor halve dagen combi neren met haar baan als perso- neelsmanagementadviseur bij ziekenhuis VieCuri in Venlo. Deze functie heeft ze sinds 1 januari 2008. "Mijn werkgever reageerde enthousiast en ik krijg alle mede werking om beide functies te com bineren. Ik wil de baan bij VieCuri graag aanhouden, want daar heb ik echt mijn draai gevonden." Ze is Elly van Dijck (r) wordt de opvolgster van wethouder Hassan Najja, Foto: archief Peel en Maas. niet bang dat een combinatie van de twee jobs te zwaar wordt. Dat was voor Najja een belangrijke reden om op te stappen. "Nee, bij Hassen lag het anders omdat hij twee beleidsmatige functies had. Het personeelswerk bij VieCuri ga ik van 32 uur terugbrengen tot twee dagen in de week." Elly van Dijck raakte met de politiek in aanraking als voorzit ter van de dorpsraad Holthees- Smakt. Ze had ook zitting in het dorpsradenoverleg. Zeven jaar geleden werd ze politiek actief als commissielid van de PvdA. Bij de verkiezingen van 2002 stond ze als derde op de lijst en maakte met 312 stemmen haar debuut in de gemeenteraad. Ze werd al snel vice-fractievoorzitter. In 2006 stond ze opnieuw derde en met 370 voorkeurstemmen begon ze aan haar tweede termijn. Door de grote verkiezingswinst groeide de PvdA naar zes zetels en claimde anderhalve wethouder in het col lege met CDA en Lokaal Aktief. Mathieu Emonts behield zijn full- timebaan en voor de parttime functie waren Elly van Dijck en de politiek onervaren Hassan Najja in de race. Het werd uiteindelijk Najja. "Twee jaar geleden had ik inderdaad al interesse. Maar ik heb me later teruggetrokken. Omdat Hassan het nog liever wilde dan ik en hij had tenslotte 878 voor keurstemmen. Ik kon me er toen goed in vinden ook omdat ik het werk in de fractie nog lang niet moe was. Dat ben ik nu trouwens ook nog niet. Maar de kans doet zich opnieuw voor en die wil ik graag grijpen. Het komt niet zo vaak voor dat je wethouder kunt worden." De PvdA'ster weet dat het moge lijk slechts voor een periode van ruim anderhalf jaar is. Vanwege de herindeling zullen er waarschijn lijk in november 2009 alweer verkiezingen zijn. "Ja, ik besef dat het voor een korte periode kan zijn. Het is voor mij ook een mooie gelegenheid om erachter te komen of dit iets voor me is." Najja had de portefeuille bestuurlijke vernieuwing, commu nicatie en leefbaarheid. Daaronder vielen ook de dorps- en wijkraden. Later nam hij de renovatie van het gemeentehuis over van zijn col lega Teunissen. Een politiek gevoe lig onderwerp waaraan een prijs kaartje van 30 miljoen euro hangt. Ook het Masterplan Brukske - waarin 50 miljoen euro omgaat - behoort tot het takenpakket. Elly van Dijck weet nog niet of ze de complete portefeuille overneemt. "Daarover hebben we nog hele maal niet gesproken. We moeten kijken hoe we hier het beste uit komen en wat wijsheid is. Zoiets beslis je nooit alleen." Vanuit haar werk in de dorps raad heeft ze veel affiniteit met leefbaarheid en het gebiedsgericht werken. "Ja, dat vind ik heel leuk om te doen. En ook bij de aanpak van de wijk Brukske ben ik actief betrokken. Het is dus zeker geen vreemde materie. En over de reno vatie van het gemeentehuis weet ik net zoveel als iedereen." Sinds deze raadsperiode is ze voorzitter van de commissie Stedelijke Ont wikkeling en lid van de commis sie Maatschappelijke Diensten. De nieuwe wethouder voelt zich gesteund door alle positieve reacties. Ook haar man Leo en de drie kinderen staan achter haar. "Jazeker, ze zeiden ook 'Elly je moet het doen. Dit is iets wat je altijd hebt gewild'." Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Als de plannen doorgaan dan krijgt Venray volgend jaar Montessori-onderwijs. De gemeente heeft een verzoek ontvangen om met ingang van 1 augustus 2009 een Montes sori-school in Venray op te richten. Dat maakte wethouder Emonts (PvdA) donderdag in de commis sie Maatschappelijke Diensten bekend. De gemeente zal de aan melding opnemen in het 'plan van scholen' waarna het verzoek naar het ministerie van OCW gaat. Er zijn in Nederland momenteel 160 erkende Montessori-basisscho- len met in totaal 40.000 leerlingen. Noord-Limburg is nog een blinde vlek. De provincie Limburg telt zes Montessori-scholen waarvan drie in Maastricht en een in Venlo, Weert en Roermond. Ook in Hel mond is er zo'n school. Het onderwijs is gebaseerd op de opvoedings- en onderwijsop- vattingen van Italiaans arts en pedagoog Maria Montessori. Het meest opvallende is dat in een klas leeftijdsgroepen door elkaar zitten. Volgens Maria Montessori is dit noodzakelijk voor een har monische ontwikkeling. Ook in een gezin wordt een kind omringd door jongere of oudere broers of zussen. Zo kunnen kinderen zich spiegelen aan anderen. Het ene jaar zijn ze de jongsten, de mid delsten of de oudsten in een klas. Het uitgangspunt van het onder wijs is dat een kind een natuurlij ke drang tot zelfontplooing heeft. Onderwijs en opvoeding moeten inspelen op de behoeften van een kind door de juiste materialen en omgeving te bieden. De leerlingen werken individueel of in kleine groepjes. Een kenmerk is dat er geen cijfers worden gegeven. Kin deren krijgen zelf de kans om fou ten te herstellen. De methode is zo ontwikkeld dat een kind zelf merkt wanneer het iets niet goed doet. Het Montessori-onderwijs groeit in Nederland. Sinds 1997 zijn er ook peutergroepen en kinderdag verblijven. Daarnaast komen er steeds meer scholen voor voortge- Nieuws uit Venray en omgeving leest U in zet onderwijs, van vmbo tot gym nasium. Momenteel gaat het om ongeveer 10.000 leerlingen. jj L - ;ch Comfortabel Bedreiging Zondag heeft de politie een 49- jarige Venraynaar aangehouden op verdenking van bedreiging. De man belde zondagmorgen zijn ex-vrouw en bedreigde tijdens het telefoongesprek haar nieuwe vriend. Op het moment dat de verdachte bij zijn ex voor de deur stond veroorzaakte hij problemen waarop de politie hem aanhield. De man is ingesloten. Kijk....dat is flitsend odecentrum Frans Theelen St. Lambertusplein 12 Horst www.mooidemooistemode.nl Weinig animo woningen De Gouden Leeuw Na jaren vertraging is de woningbouw in De Gou den Leeuw onlangs van start gegaan. De woontoren met 29 appartementen plus twaalf lagere appartementen zijn in aanbouw. Maar de verkoop valt tot nu toe bar tegen. Van de 41 woningen is er slechts één verkocht, terwijl drie appartementen onder voorbe houd van de hand zijn gedaan. Projectontwikkelaar 3W Vastgoed heeft bedongen dan de aankoop van de grond gekoppeld is aan de verkoop van de woningen. Ook de bijdrage van 1,3 miljoen euro, die 3W geeft voor de parkeergarage, krijgt de gemeente pas in gedeel tes bij iedere verkochte woning. Het renteverlies bedraagt nu al 260.000 euro. Het dreigt nog veel erger te worden voor Venray. De ruwbouw van de parkeergarage is bijna klaar. Met de afbouw wordt eind dit jaar gestart. Dan verhuist ook het parkeerbureau van het Mgr. Goumansplein naar de parkeerkel der die medio 2009 wordt open gesteld voor het publiek. Boven op de parkeergarage zijn woningen gepland. De ont wikkelaar start pas met de bouw zodra 60 procent verkocht is. Deze drempel dreigt bij lange na niet gehaald te worden. Dit heeft grote gevolgen voor de parkeer kelder die dan met een 'open dak' komt te zitten. Martin Wijnhoven (Samenwerking) vroeg in de com missie Middelen naar de financiële gevolgen als de bovenbouw niet doorgaat. Een helder antwoord bleef uit. Projectleider Patrick Schoenmakers: "Dan moeten we met een tijdelijke voorziening de parkeergarage van boven dichtma ken. Anders kunnen we het niet openen voor het publiek." Overeenstemming met drie van de vijf huurders Kempweg In 2003 heeft de gemeente al een poging ondernomen om de vijf vakantiehuisjes in Vlak water te slopen. De woningen in het bos aan de Kempweg worden sinds midden jaren tachtig permanent bewoond. De bewoners genieten huur- bescherming en de gemeente kan ze niet zonder slag of stoot op straat zetten. Met drie van de vijf huurders is inmiddels overeenstemming bereikt over de beëindiging van de huur. Met de andere twee lopen de gesprekken nog. Ze krijgen bij vrijwillig vertrek een vergoeding van 10.840 euro. Bovendien kun nen ze met een urgentieverklaring worden aangemeld bij Wonen Venray zodat ze met voorrang voor een andere huurwoning in aanmerking komen. De recreatiewoningen zijn een overblijfsel van de voormalige camping Vlakwater. Er stonden er aanvankelijk acht maar er zijn er al drie gesloopt. De woningen werden ooit gebruikt voor het tijdelijk huisvesten van gemeen teambtenaren. Later werden ze Fietswereld Frank Welles Dealer van Gazelle, Sparta en Batavus. verhuurd aan derden met telkens huurovereenkomsten voor één maand. Dit werd gedaan om per manente bewoning tegen te gaan. De laatste twintig jaar zijn de huisjes toch permanent bewoond geraakt. De huur bedraagt slechts 132 euro per woning per maand. De huur is nooit geïndexeerd of ver hoogd. Het bedrag is inclusief kos ten voor gas en water, de elektrici teit wordt wel apart verrekend. De kwestie werd vijf jaar gele den weer actueel toen een van de bewoners bij de gemeente aan klopte om de woning te mogen kopen. Volgens het bestemmings plan is het gebied een bos waarin permanente bewoning niet is toegestaan. De huisjes kampen met flink achterstallig onderhoud en ze zouden grondig gereno veerd moeten worden. Renovatie zou ontzettend duur zijn voor de gemeente die hiertoe als eige naar en verhuurder wel verplicht is. Het adviesbureau Schreven's Bouwkosten uit Weert heeft al in 2001 een rapport opgemaakt over de onderhoudstoestand. Renova tie van de slechtste woning was begroot op 52.000 euro. De ande re vier woningen verkeerden in een iets betere staat. In totaal zou het opknappen van de vijf wonin gen uitkomen op circa 150.000 euro. Anno 2008 zal dit bedrag veel hoger liggen De gemeente vreest dat de woningen onveilig worden als gevolg van het achterstallige onderhoud. In de huisjes bevin den zich gaskachels en geijsers die eens per jaar worden schoon gemaakt en indien nodig worden er reparaties verricht. De gemeente vindt de huidige situatie onwenselijk en wil over gaan tot sloop van de woningen. Daarmee moeten de huurders op vrijwillige basis instemmen. In 2003 zijn ze al van dit voornemen schriftelijk op de hoogte gesteld. De onkostenvergoeding van 10.840 euro bestaat uit een ver- huiskostenbijdrage, een inrich tingsvergoeding en een bedrag voor huurgewenning. De vergoe ding komt overeen met de huur- beëindiging van vorig jaar aan de Paardekopweg in Ysselsteyn. Zodra een woning vrij is van huur, zal die direct gesloopt wor den om het risico van kraken bij leegstand tegen te gaan. Het bosgebied is eigendom van de gemeente. Het gedeelte waarop nu de woningen staan zal worden heringericht als bos. Dit betekent dat het verharde pad tussen de woningen en de lantaarnpalen met alle ondergrondse kabels en leidingen worden verwijderd. De totale kosten voor de gemeente (vrijwillige huurbeëin- diging, sloop en herinrichtingskos ten) worden geschat op 105.000 euro. contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 vervolg voorpagina Waardoor fietsers niet meer plotseling de rijbaan op kunnen. Dit blijkt ook zijn nadelen te hebben want de bewoners van de Langstraat, die naar het dorp fietsen, kunnen nu niet zomaar oversteken. Waardoor vaak het 'verkeerde' fietspad of het trottoir wordt genomen. Een man vertelde hoe hij op 12 maart 's middags rond twee uur vanaf de huisartsenpraktijk het fietspad opreed. Met zijn voorwiel kwam hij al snel in aanraking met de verfoeide rand. Hij viel met zijn hoofd op de rijweg en vanaf dat moment kan hij zich niets meer herinneren. Bril kapot en kleding beschadigd. Hij is een paar uur van de film kwijt. Via ooggetuigen heeft hij zijn val kunnen recon strueren. "Er reed nog een andere fietser die ik wilde inhalen. Toen kon ik geen kant meer op en viel. Er kwam een grote Mercedes aan die net een meter voor me kon remmen. Ik had een zware hersenschudding en een hevige hoofdwond. Per ambulance ben ik naar het ziekenhuis van Venlo gebracht", vertelde het slachtoffer, dat ondertussen al heel wat spe cialisten heeft bezocht. "Ik heb er een hersenbeschadiging aan over gehouden. Daardoor ben ik snel vermoeid en heb problemen met het korte termijngeheugen. Het grote angstbeeld is, dat ik bijna ben overreden. Het is heel onvei lig. Er moet iets komen zodat je niet meer op de weg kunt vallen." Een dame kwam ten val op de rotonde Zuidsingel-Westsingel. Ze had niet in de gaten dat de witte streep plotseling overging in een hoog blok."Ik ben gelukkig niet zo ernstig gevallen. Maar de bochten zijn er te scherp, het is er te eng voor fietsers. En die blokken zijn afschuwelijk." Een andere fietsster kwam ten val toen ze vanaf dezelf de rotonde, bij het witte huis, de Langstraat wilde oprijden. Ze bots te op het eerste blok. "Het is een heel scherpe hoek. Ik viel en mijn nieuwe bril van 500 euro was stuk. Je kunt er niet eens je hand uitste ken omdat je met beide handen moet sturen. Je zit daar helemaal klem tussen het trottoir en die hoge rand. Het is levensgevaarlijk. Ik fiets daar nooit meer." Een bewoner van de Langstraat kwam ter hoogte van garage Strij- bosch ten val. Ook hij viel op de rijweg en had het geluk dat de aankomende auto nog net op tijd kon afremmen. Hij heeft er flinke kneuzingen van knie tot heup aan overgehouden. Een studente stak 's nachts vanaf de Weg in den Berg bij Intra- tuin de Langstraat over om naar het centrum te fietsen. "Ik ben tegen het tweede blok opgeknald. De fiets viel over me heen en lag met m'n spullen op de rijbaan. Er kwam gelukkig geen auto aan. Zelf lag ik op het fietspad. Met mijn hoofd ben ik op die rand gevallen. Mijn kin was open en ik had een bloedneus." Haar moeder maakt zich zorgen omdat haar dochter nog steeds last heeft van haar kaak. Ze had de kapotte jas bij zich en wilde, net als de anderen, een schadeclaim indienen. Verkeerskundige Siemen Hal- bersma van de gemeente vertelde dat deze blokken in meerdere plaatsen in Nederland worden gebruikt. "Maar nergens zijn de ervaringen zo bizar als hier in Ven ray." 'l 1 V i? %f_- t>ejuiste weg In de goede rlohth^g Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching Bezoek onze showroom: QflL Heidseweq 33, Venray-Heide 1 T 0478 533000 3 3 1 de COMFORTABEL www.comfortabel-wonen.com W0NENaanpn/r ook voor onderhoud en reparatie Eindstraat 12 Venray, Tel. 0478-581553

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5