Peel en Maas splitst mee jg Ingezonden Weekje zonder politiek 1 'Respect voor keuze raad' c Splitsing! BEDRIJFSONGEVAL? Advocaten ijssafon !Èe ^erCeidïng Kurstjens VAN DER PUTT II ff 0 PEEL EN MAAS Donderdag 24 april 2008 - Pagina 3 Nieuwsblad volgt abonnees naar Horst De redactie van Peel en Maas werd de laatste dagen bestookt met vragen over de toekomst van abonnees uit de huidige gemeente Meerlo-Wanssum, die na de splitsing op 1 janua ri 2010 komen te wonen in de gemeente Horst aan de Maas. Nu duidelijk is dat het gaat om de inwoners van Meerlo, Tien- ray en Swolgen, is het moment daar om deze vragen te beant woorden. Wat gaat Peel en Maas doen? Blijft het nieuws blad het nieuws voor en uit deze drie kernen volgen? "Natuurlijk", zegt hoofdredac teur Christ van de Munckhof van Peel en Maas. "Wij blijven gewoon gesplitst werken. Er verandert eigenlijk niet zoveel voor onze redactie, die zich ook na 1 janu ari 2010 gewoon blijft richten op twee gemeenten. We hadden gehoopt dat alle dorpen bij Venray zouden komen, dat was voor ons ideaal geweest, maar zien ook wel wat in de uitdaging die nu op ons bordje ligt. Want we gaan twee grote gemeenten volgen, waar bij we ons in Horst aan de Maas natuurlijk specifiek zullen richten op het nieuws dat voor de dorpen Meerlo, Tienray en Swolgen van belang is. Verder gaan we binnen kort zeker met de gemeente Horst aan de Maas en onze collega's van de Echo in Horst overleggen, want de gemeente Horst aan de Maas is natuurlijk wel een totaal nieuw gebied voor ons. Met de Echo wer ken we op advertentiegebied al enkele jaren samen, wellicht dat we ook op redactiegebied elkaar kunnen versterken." KEUZE NIET MOEILIJK Volgens Van den Munckhof was de keuze om de abonnees uit de dorpen Meerlo, Swolgen en Tien ray trouw te blijven niet moeilijk. "In de huidige gemeente Meerlo- Wanssum valt ons nieuwsblad bij ongeveer 55 procent van de huishoudens in de bus, dat zijn zo'n 1600 abonnementen. In de dorpen Meerlo-Swolgen en Tien ray hebben we in totaal bijna 700 abonnementen. Die lezers laten we absoluut niet links liggen na de fusie, daarvoor zijn ze voor ons veel te belangrijk. Zowel op redac tioneel als op commercieel gebied. We hebben de laatste jaren vooral in de gemeente Meerlo-Wanssum veel tijd, energie en geld gestoken in het werven van nieuwe abon nees. Dat is erg goed gelukt. Dan zou het natuurlijk niet zo slim zijn om die abonnees na de splitsing de deur te wijzen." Lachend: "Al hebben ze daarvoor natuurlijk wel een beetje zelf gekozen." In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Herindeling (1) Groot is mijn ergernis met de houding van de PK in Meerlo- Wanssum en fractievoorzitter Theo Francken in het bijzonder. De uitslag van de peiling door de dorpsraden is duidelijk. De opkomst overweldigend. De PK reageerde furieus en gaf duidelijk aan lak te hebben aan het volk. Het volk was te emotioneel en ondeskundig. Theo Francken rea geerde met boute uitspraken in de pers. Hij gaf onder andere aan dat het voorWanssum zeer belangrijks was om aan te sluiten bij Venray. Ik begrijp Theo Francken goed.Als inwoner van Wanssum heeft hij er alle belang bij dat een zak geld van Venray naar Wanssum gaat. Split sing is geen optie, want dat is niet in het belang van Venray. Nu beste Theo: je uitspraken waren zeer emotioneel en niet helemaal zui ver. Als inwoner van Tienray heb ik tijdens de laatste verkiezingen gestemd op de PK. Deze progres sieve partij was voor het volk. Het grootste deel van de stemmen in Tienray ging naar de PK. Na de ver kiezingsoverwinning en het aan gaan van een coalitie met de PvdA kwamen er morrende geluiden van het CDA en GP'94. Ze laakten de rol van de PK in de coalitieon derhandelingen. Deze waren niet geheel zuiver (toen al). Nu de PK na de dorpsradenpeiling voor Ven ray kiest en opsplitsing afwijst, kan ik maar tot één conclusie komen. De PK leeft in fabeltjesland en regeert als een feodale partij. Niet van deze tijd. Inwoners van Meer lo-Wanssum zijn mondig en niet dom. Beste Theo en PK'ers: koop een witte pruik en ga naar profes sor Barrabas. Met zijn tijdmachine kun je worden teruggeschoten naar de middeleeuwse regenten- tijd. Noem je geen volksvertegen woordiger, want je hebt alleen je eigen belang. Koning Theo regeert met ijzeren hand over een stel jaknikkers. Geniet ervan. Bij de volgende verkiezingen wordt de PK afgerekend!! John van 't Klooster,Tienray Multimate Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray, Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. P.C.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Puft Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl Raadsleden valt zware last van schouders 7 De een meldde zich ziek op het werk, de ander lag al weken woelend en zwetend in zijn bed, met dat lastige 'fusie- spook' naast zich. En weer een ander voelde zich enkele weken een vreemde in eigen dorp. Het is duidelijk: de fusie van de gemeente Meerlo-Wans sum is de politici niet in de koude kleren gaan zitten. Het is maar goed dat nu, na maan den van studeren, vergaderen, discussiëren en vooral naden ken, héél veel nadenken, de kogel eindelijk door de kerk is, zo is de unanieme mening van de fractievoorzitters van de vier raadsfracties PK, PvdA, GP'94 en CDA. "Ik kijk uit naar een weekje zonder politiek", verzuchtte fractievoorzitter Rob van der Heijden na afloop van dé raadsvergadering over de toekomst van de gemeente Meerlo-Wanssum. Fuseren met Venray, met Horst aan de Maas of toch de gemeen te Meerlo-Wanssum opsplitsen? Het was dé vraag die de dertien raadsleden in de gemeente Meer lo-Wanssum de laatste maanden bezighield. Overdag en sommi gen ook 's nachts. En wilden ze er even niet over nadenken, dan werden ze er in hun naaste omge ving wel mee geconfronteerd. Sylvia Gielens (PvdA) is blij dat er nu eindelijk duidelijkheid is en dat er een eind is gekomen aan een 'intensief politiek traject'. "Er is nu duidelijkheid, dat lucht op. Iedereen heeft water bij de wijn gedaan om tot dit besluit te komen. Ik denk dat dit het meest haalbare is voor alle partijen, we zijn tot een compromis gekomen. Natuurlijk hadden wij liever in z'n totaliteit met Horst aan de Maas gefuseerd, maar daar bleek geen meerderheid voor te zijn. Dit is voor ons de tweede beste optie, al is het jammer voor Blitterswijck. Maar we wilden niet dat de afspra ken met de fusiepartners van tafel zouden gaan. Je moet rationeel denken en realistisch blijven. Als PvdA willen we niet verbreken, maar verbinden. Door splitsing gaat zowel Horst aan de Maas als Venray zich met de reactivering van de oude Maasarm bemoeien. Ook dat is belangrijk." DUBBEL GEVOEL Fractievoorzitter Rob van der Heijden (CDA) hield 'een dubbel gevoel' over aan de laatste raads vergadering. "Als ik verlies, dan wil ik de wedstrijd eerlijk verlie zen, op basis van argumenten en inhoud. Dat is in mijn ogen niet gebeurt, want volgens mij had de 4-2-variant van het CDA ook juri dische houdbaarheid, daar zat vol gens mij nog lucht in. Het is maar net hoe je de brief van de colleges van Horst aan de Maas en Venray interpreteert. De PK gaf echter geen argument tegen ons voorstel, maar zei simpel 'njet', en de PvdA zwicht voor de woorden van de burgemeester en de brief van de colleges van B en W Ik voel dat als chantage, allesbehalve demo cratisch hoe het is verlopen, want het primaat van de raad is met alle voeten getreden. Maar het is niet anders, al blijf ik het voor Blitters wijck jammer vinden." Maar ook Van der Heijden is opgelucht dat er nu duidelijkheid is. "Ik kijk uit naar een weekje zonder politiek." PK-fractievoorzitter Theo Franc ken zegt 'een zware week achter de rug te hebben'. Het ene over leg volgde het andere op, en don derdag tijdens een overleg tussen de fractievoorzitters was er vol gens Francken 'nog weinig licht in de tunnel'. "De patstelling bleef." En de druk op zijn fractie nam steeds meer toe. "Wij zijn uitein delijk overstag gegaan, om toch tot overeenstemming te komen en het meest uit ons voorstel te halen. Dat geldt ook voor alle andere partijen. Niemand heeft voor honderd procent gekregen wat-ie wilde, maar we hebben toch een raadsbesluit genomen dat op een breed draagvlak kan rekenen. Wij kunnen goed leven met deze oplossing, al waren we natuurlijk veel liever in z'n totali teit met Venray gefuseerd. En wat Theo Franken (PK, tweede van links) aan het woord. de kritiek van het CDA betreft: je kunt altijd blijven discussiëren over Blitterswijck wel of niet. Wij hebben ervoor gekozen om de brief van de gemeenten zeer zwaar mee te laten wegen bij ons besluit." Of hij blij is dat de kogel nu eindelijk door de kerk is? "Ja, dat kun je wel zeggen, dat is een pak van mijn hart." GP-fractieleider Frans Kerstjens laat zich in gelijke bewoordingen uit. "Gelukkig is het afgelopen, want ik heb even genoeg van al dat vergaderen. Maar als ik terug kijk dan ben ik vooral blij dat iedereen kleur heeft bekend. Wij hebben ervoor gekozen om zo lang mogelijk vast te houden aan een totale fusie van de gemeente Meerlo-Wanssum met Horst aan de Maas, om zo duidelijkheid te krijgen over hoe de stemverhou dingen liggen. Een fusie met Horst vinden wij nog steeds de beste keuze, maar dat was niet haalbaar. Deze 3-3-verdeling was voor ons het maximaal haalbare." Wel zet Kerstjens zo zijn vraagtekens bij de rol van de colleges van B en W van de drie betrokken gemeenten. "Ik vind dat ze te ver zijn gegaan met hun afspraken. Het besluit stond eigenlijk van begin af aan al vast, linksom of rechtsom." Burgemeester Jos Waals van de gemeente Venray is 'erg tevreden' met de splitsings keuze van de raad van Meerlo- Wanssum: Geijsteren, Wans sum en Blitterswijck naar Venray en Tienray, Swolgen en Meerlo naar Horst aan de Maas. "De raad heeft het ver trouwen in ons uitgesproken en we gaan onze uiterste best doen om aan onze opdrachten in Blitterswijck, Wanssum en Geijsteren uit te voeren." De keuze van de raad van Meerlo-Wanssum is volgens Waals belangrijk voor de ontwikke ling van de regio Noord-Limburg. "Het is goed dat het zo gegaan is. Al denk ik niet dat het de beste keuze voor Meerlo-Wanssum is, want van scheiden komt lijden. In mijn ogen was een complete fusie met Venray beter geweest. Maar dat was niet haalbaar, we moeten de realiteit erkennen, en dat doen we ook. Met Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck krijgen we er drie mooie en interessante dorpen bij, een uitdaging." De gemeentesecretarissen van de gemeenten Venray, Meerlo- Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum hebben deze week al de koppen bijeengestoken om het gehele fusieproces voor de toekomst te bespreken. Want de organisaties moeten in elkaar worden geschoven en er moeten snel spijkers met koppen geslagen worden met het oog op de fusie datum van 1 januari 2010."Dat tra ject is deze week al in gang gezet", weet Waals, die zegt dat er geen onderzoek komt naar het imago van de gemeente Venray. "Want we moeten ons ook geen negatief imago aan laten praten. Er zijn tij dens de campagne dingen gezegd en geschreven over Venray die een negatief beeld hebben geschetst en waarmee 40.000 inwoners zijn gepiepeld. En er zijn argumenten gebruikt die niet kloppen, want je kunt toch niet serieus beweren dat Horst aan de Maas meer agra risch is dan Venray met zijn enor me achterland? Wij hebben ons in onze campagne van onze beste kant laten zien, inhoud gegeven aan de voordelen die samengaan met Venray betekenen, maar res pecteren natuurlijk de keuze van de raad." VERTROUWEN Burgemeester Kees van Rooij van Horst aan de Maas 'ziet de toe komst met vertrouwen tegemoet'. "Het is belangrijk dat de raad tot een breed gedragen besluit is gekomen. Dat is op zich al een hele prestatie, zeker gezien de verdeeldheid die er was. Daar mee heb ik de raadsleden ook gefeliciteerd. Belangrijk is ook dat er rekening is gehouden met de wens van de bevolking, dat vinden wij als gemeente erg belangrijk. Het is jammer voor Blitterswijck, maar dit is op dit moment politiek gezien de beste optie, het best voor de balans in de regio." Van Rooij is ervan overtuigd dat de gemeente Horst aan de Maas een samenvoeging met zowel de gemeente Sevenum als de Meerlo-Wanssumse dorpen Meerlo, Swolgen en Tienray aan- Burgemeester Kees van Rooij (links op de voorgrond), burge meestersvrouw Riny Hahn en burgemeester Jos Waals volgen het debat op de voet. kan. "Dat hebben we in het verle den al bewezen, al ging het toen om een fusie op kleinere schaal. Nu krijgen we te maken met een fusie met twee gemeenten, waar van een gemeente wordt opge splitst. Maar in principe gaat het om hetzelfde proces, waarvoor we ook een grotere organisatie ter beschikking hebben. Wij gaan ervoor zorgen dat de burgers er zo min mogelijk van merken en dat de dorpen hun eigen identiteit behouden." Volgens Van Rooij kan het best zijn dat het gemeentehuis in het centrum van Horst vanwege de groei van de ambtelijke organi satie 'een stukje wordt uitgebreid'. "Nieuwbouwplannen zijn er in ieder geval niet. Er zullen werk plekken bij moeten komen, maar we gaan het vooral ook zoeken in iet-toepassingen en flexibele werkplekken." vervolg voorpagina Zijn wens kwam uit, maar niet zonder morren. Want vooral de oppositiepartijen GP'94 en CDA waren absoluut niet te spreken over de 'deal' van de colleges van B en W Fractievoorzitter Frans Kerstjens (GP'94) stelde cynisch 'dat het erop lijkt dat we op dit moment met drie burgemeesters van doen hebben'. "Namelijk één opperburgemeester voor de hele gemeente Meerlo-Wanssum, één voor Wanssum en omstreken en één voor Tienray en omstreken. Wat moeten we eigenlijk met dit schrijven? Het legt weer onge wenste druk op de raad die feite lijk uit eigen wil en op democrati sche wijze wenst te beslissen en niet om alleen maar 'ja' te knikken omdat er nu eenmaal een raads besluit dient te komen." Volgens GP'94 is er in het nieuwe raads voorstel uitsluitend gekeken naar de verdeling van inwoneraantal len, 'zodat de gemeente Venray de grootste blijft'. "Wij willen de mening van de burger echter wél zwaar laten meewegen." MES OP DE KEEL Ook fractievoorzitter Rob van der Heijden (CDA) is de afspraak tussen de colleges van B en W totaal in het verkeerde keelgat geschoten. "Ik vind uw uitleg erg problematisch. "U zet ons het mes op de keel. Dit riekt naar chan tage. De gemeenteraad wordt gekneveld door drie colleges. De 3-3-variant uit de koker van de col leges van B en W doet geen recht aan de uitdrukkelijke verlangens van de inwoners van Blitterswij ck." Met zijn woorden verwees Van der Heijden naar de uitslag van de dorpspeiling, waarin een meerderheid van de inwoners van Blitterswijck koos voor Horst aan de Maas. Ook bij de keuze voor de 4-2-variant van het CDA zijn er volgens Van der Heijden 'voor beide fusiepartners genoeg argu menten om ook bij ons voorstel de toezeggingen gestand te doen'. De keuze voor de 4-2-optie, 'een terugkeer naar de oude gemeente grenzen en voor een sterke platte landsgemeente', past ook beter bij het karakter en de wens van het dorp Blitterswijck, vindt het CDA. "De agrarisch- toeristische as is op Horst aan de Maas gericht, en bij weging van het speerpunt toe risme slaat de balans ook volgens het college door in het voordeel van Horst aan de Maas." PK BUIGT Het vernieuwde voorstel van het college van B en W kon wel op steun rekenen van de PK-frac- tie. Met pijn in het hart, stelde frac tievoorzitter Theo Francken. "De gehele PK-fractie heeft nog steeds de voorkeur om als één gemeente te fuseren met Venray, laat dat heel duidelijk zijn. Maar gezien de pat stelling die er ontstaat, gaan wij als PK dus wel schuiven: omdat het moet, omdat er anders geen besluit te nemen is. Met tegenzin leggen zij ons neer bij splitsen omdat een minderheid van de raad zich niet neer wil leggen bij een meerderheid, en geen keuze wil of wenst te maken welke buurge meente de beste fusiepartner voor onze gemeente is." Het was geen gemakkelijk besluit, om als eerste te buigen, verklaarde Francken. "Voor een totale fusie met Venray was geen meerderheid. Daarom tonen wij nu zwakte, wij buigen. Want dit voorstel is voor ons het meest haalbare en daarmee het best voor de gemeente. En de beloftes van Horst aan de Maas en Venray, dat zij zich samen sterk maken voor Meerlo-Wanssum, is wat mij betreft een zegening." Coalitiegenoot PvdA schaarde zich uiteindelijk ook achter het collegevoorstel. De partij liet haar voorkeur voor een totale fusie met Horst aan de Maas vallen toen bleek dat er voor deze vari ant geen meerderheid te vormen was. De keuze voor de 3-3-variant van het college en niet de 4-2-vari- ant van het CDA is volgens frac tievoorzitter Sylvia Gielens vooral gemaakt op basis van de beloften die de gemeenten Venray en Horst aan de Maas in de gezamenlijke brief hebben vastgelegd. "Een heel lastige keuze, omdat wij eigenlijk altijd de mening van de burger meewegen. Het is jammer voor Blitterswijck, maar dit is het meest reëel. Dit document is de garantie voor een goede toekomst van alle dorpen." BRIEF EFFECTIEF De plotselinge, gezamenlijke steun van de coalitiepartijen PK en PvdA voor het collegevoorstel verleidde CDA-fractievoorzitter Rob van der Heijden, die daardoor de 2-4-variant van zijn partij nipt van tafel geveegd zag worden (7- 6), tot een cynische opmerking. "Dit vind ik tekenend. Er wordt niet meer naar inhoud gekeken. De brief van de burgemeesters is blijkbaar effectief geweest, waar voor mijn complimenten. En ook twee wethouders hebben zich uitdrukkelijk in de strijd gegooid." Maar omdat het amendement van de partij op onvoldoende steun kon rekenen, stemde ook het CDA 'uitermate schoorvoetend' in met het voorstel van het college. "Met pijn in het hart voor Blitterswij ck." Dat was voor GP'94 aanleiding om haar amendement, om toch voor een totale fusie met Horst aan de Maas te kiezen, te laten val len. Want voor deze variant was te weinig (11-2) steun. "We gaan ook maar mee, om een zo groot moge lijk draagvlak te creëren." Honderd procent steun, een stemverhouding van 13 tegen 0, de eerst zo hopeloos verdeelde politiek nam na lang soebatten het collegevoorstel unaniem over. En dat leidde tot tevredenheid bij burgemeester Joep Hahn. "Ik heb waardering voor de discussie, waarin ratio en gevoel met elkaar vochten. Ik heb waardering voor het feit dat er een eensgezind standpunt uit is gekomen, het enig haalbare voorstel, zodat wij ook naar buiten toe recht van spreken hebben." 4c lain Grote Markt 17 -Venray contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 Blitterswijck wisselgeld? Blitterswijck lijkt als wisselgeld te zijn gebruikt zodat de gemeente Venray groter blijft dan Horst aan de Maas. Door de komst van Geijs teren, Wanssum en Blitterswijck krijgt de gemeente Venray er straks 3.520 inwoners bij en komt dan uit op 42.620. De drie dorpen (Meer lo, Tienray en Swolgen) die naar Horst gaan leveren deze gemeente 4.150 nieuwe burgers op. Horst aan de Maas telt nu 29.000 bewo ners. Na de fusies met Sevenum en deels Meerlo-Wanssum groeit Horst aan de Maas naar 40.750. Venray blijft zo na Venlo de groot ste Noord-Limburgse gemeente. Indien Blitterswijck met zijn 1.100 zielen niet naar Venray maar naar Horst was gegaan, dan was Ven ray gepasseerd door Horst aan de Maas, dat dan ruim 300 inwoners meer zou tellen. Kijk...wat mooi Modecentrum Frans Theelen St. Lambertusplein 12 Horst www.mooidemooistemode.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3