m 15.000,00 Peter Nellen Brabants paar prima geaard in Ysselsteyn Koester uw Monument ProminentenKunst Gala 2008 Boek bestellen? HUIS AANKOPEN??? HULP NODIG!!! Mjzvtc&nc&iiïtYvi Honderdnegenentwintigste jaargang - week 17 - donderdag 24 april 2008 prominentenjjUQj Turkse jongeren hebben zater dag rozen uitgedeeld aan cen trumbewoners van Venray. Het is een initiatief van de Haci Bayram moskee in de Eindstraat. De roos is volgens de Turkse moskee de allermooiste bloem en staat sym bool voor de profeet Mohammed die in de rozenweek is geboren. De Haci Bayram moskee houdt deze ook week ook de jaarlijkse herdenking van de heilige profeet. Het doel van de actie is 'om men sen de mooiheid, barmhartigheid, respect en tolerantie van het isla mitische geloof te laten zien', zo meldt het aan de roos bevestigde kaartje. www.vandenmunckhof.nl Auto over de kop De politie heeft maandagmid dag onderzoek verricht bij een verkeersongeval op de Over- loonseweg in Venray. Het ongeval gebeurde even voor zes uur toen een 53-jarige automobilist uit Boxmeer in een flauwe bocht in de berm belandde. Hij verloor de macht over het stuur, sloeg over de kop en kwam in een akker tot stilstand. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht. De politie onderzoekt of hij onder invloed van alcohol was. J I TED IV Jl AMC Patersstraat 35 - 5801 AT Venray E li IVIM!M 9 E info@holtermans-vastgoed.nl V A S T G O E D T 0478-511800 of 06-53331412 Bel voor een vrijblijvend adviesgesprek. Rien en Mien de Laat-van Hellemond in het goud "Met zijn tweeën onder een deken, krijgt men dezelfde gebreken." Het is Rien de Laat ten voeten uit. De van oor sprong Brabander woont met zijn vrouw Mien aan de Tim- mermannsweg, waar zij op Koninginnedag 30 april hun vijftigjarig huwelijksfeest vie ren. Verslagger Jan Leijsten zocht het echtpaar in Yssel steyn op. Rien de Laat is afkomstig van de Heikant, onder de rook van Tilburg. Daar werd hij 74 jaar geleden geboren als zesde in een boerengezin met zeven kinderen. De 71-jarige Mien van Hellemond kwam als jongste op de wereld in een boerenfamilie met acht broers en zussen. Toen vader de Laat een ongeluk kreeg, sprong de toen vijftienja rige zoon Rien thuis in. Hij werd boer en ging al snel het 'grote' werk doen. "Ja, ook koeien kopen. Vader vergezelde me in het begin nog wel eens naar de Bossche veemarkt. Doch als zestienjarige was ik al zelfstandig en het liep. De handel heeft me altijd in het bloed gezeten. Ook hier in Yssel steyn heb ik nog menig beest ver handeld." Mien ging uit wonen bij een gezin waarvan de zoon verkering had met de zus van Rien. Zodoen de kwam Mien eens in Tilburg op bezoek en.Rien: "Het was direct raak, het klikte." Zesentwintig maanden duurde hun verkeringstijd. Mien: "Het was een mooie periode. We hebben wat afgefietst in al die jaren tussen Tilburg en Gilze-Rijen, een tocht van achttien kilometer." Er werd in Heikant een boerde rij gekocht. "Mijn ouders, broers en zussen hielpen me op weg", vertelt Rien. Met zesenhalve hec tare als eigendom, bijna zes hec tare huurgrond en twaalf koeien werd er gestart. In Gilze-Rijen in de St. Petrus Bandenkerk, die Venray blijkbaar niet alleen heeft, werd op 30 april 1958 getrouwd. De bruiloft werd bij de bruid thuis in de versierde stal groots gevierd. Er kwam een kok en het werd een prachtig feest. Rien had het er druk mee op de boerderij. Samen met Mien was er meer dan genoeg te doen op het veld. Maar het was niet alleen de akkerbouw. Ook de minder prettige klussen waren bij boer de Laat in goede handen. Zoals het ledigen van de beerput ten. Dit gebeurde meestal voor zeven uur 's ochtends of na tien uur 's avonds. De burgermensen, die beducht waren voor de stank, kwamen nooit kijken of de put leeg was. "En als ik er twee zowat leeg kreeg eer mijn tank vol was, dan smokkelde ik wel eens. Nooit geen commentaar op gehad", zegt Rien. Omdat uitbreiding van het bedrijf er in Tilburg niet inzat, werd elders uitgekeken. Het oog viel op Ysselsteyn. En zo vetrokken Rien, Mien en de toen tweejarige dochter Marian naar de Moostdijk. Ook de 22 koeien verhuisden mee van Brabant naar Limburg. Ze had den behoorlijk wat melkquotum wat leidde tot een boerderij met 85 koeien en veel meer grond. Van 1964 tot 1985 was het goed boeren. "Er wordt altijd gezegd, dat je op tijd moet gaan genieten", weet Rien."En dat heb ben wij gedaan. Hoewel het was prachtig leven aan de Moostdijk. Je kon er investeren en vooruit met je bedrijf. Mien: "Er was ook saamhorigheid. De boeren werk ten veel samen zoals tijdens de hooitijd. Het was hard werken en toch gezellig." In 1985 betrokken ze een woning aan de Litsenberg nadat het bedrijf aan de kant was gedaan. "Een mooie straat, we heb ben er heel graag gewoond", aldus de bruid. Dochter Marian wilde niet bij Loohorst blijven werken. Ze wilde de horeca in. Pa kocht café-zaal 't Veule, net voor carnaval 1982. Marian zou de zaak tien jaar run nen. Daarna vertrok ze met Theo naar Waalwijk waar ze nu nog wonen met de kinderen Willem, Ruud, Jeroen en Meliene. Daarna heeft Rien tot 1998 het café draai ende gehouden. Tot 2005 hebben ze aan de Litsenberg gewoond, ter wijl ze nu tot grote tevredenheid huizen aan de Timmermannsweg. Met alles gelijkvloers, een gemak omdat de ouderdomskwaaltjes om de hoek komen kijken. Beiden zijn diabetespatiënt en ze moeten vier keer per dag spui ten. Terwijl bij Mien het gezichts vermogen behoorlijk is aangetast. Toch klaagt ze niet. Tv kijken gaat nog wel. De muziekprogramma's en de Nederlandse soaps worden gevolgd. Op maandagavond is er al 35 jaar een breiclubje met (oud) Moostdijkers. Ook zingt Mien in het ouderenkoor. Van de verjaar dagen wordt een feest gemaakt. Rien kaart op zondagochtend in herberg de Peel terwijl het iedere donderdagmiddag rikken is in de kantine van sportpark De Vlies. Biljarten doet hij ook, alhoewel. "Ik ben te gejaagd. Het is een karaktertrek. Ik speel niet zo vaak maar vind het vooral gezellig om bij de mensen te zijn." De reis die ze in 1974 naar Bra zilië hebben gemaakt, was onver getelijk. Het paar is gelukkig in en trots op Ysselsteyn. "We hebben hier altijd graag gewoond." Vroe ger hadden ze altijd stagiaires van de middelbare landbouwschool die zes weken bleven. Met een sta- Voor kinderen met spierdystrofie van Duchenne Turkse moskee deelt rozen uit Een van Venrays fraaiste gebou wen is paviljoen Eugène van Sint Anna aan de Noordsingel te Ven ray. Een gemeentelijk monument. Terwijl de meeste andere gebou wen van de inrichting in 1944 tijdens de slag om Venray zwaar werden getroffen of geheel wer den vernield, heeft dit paviljoen de oorlog vrijwel onbeschadigd overleefd. Het was vroeger de afdeling voor de dames der derde klasse. Men maakte in die tijd onderscheid tussen 'betalende patiënten' en de z.g. 'armlastigen'. Laatstgenoemden werden ver pleegd voor rekening van gemeen te en provincie van herkomst. Welgestelde families moesten ver pleging en verzorging zelf betalen en werden daarom betalende of klasse-patiënten genoemd. De afdelingen voor de klasse-patiën ten waren comfortabel ingericht en straalden voornaamheid uit. Waar andere woongebouwen in de loop der jaren sterk verouder den, heeft paviljoen Eugène zijn oorspronkelijke grandeur nog altijd weten te behouden. Het is een exacte kopie van een van de paviljoenen van de psychiatrische inrichting Caritas in het Belgische Melle. De architect was J. Haché die de bouwtekeningen van Melle ook voor Venray hanteerde. De opdrachtgever, de Zusters van Liefde, hadden geen behoefte aan een nieuw ontwerp en zo komt het, dat in Venray en Melle twee inrichtingen staan, die in menig opzicht als twee druppels water op elkaar lijken. Deze week gaan vrijwilligers van museum Servaas en Freulekeshuus naar België om deze gebouwen te bekijken. De bouwstijl van paviljoen Eugène doet denken aan de archi tectuur van de Franse landhuizen. Kenmerkend zijn het mansardedak met de sierlijke dakkapellen en de arcade met zeven bogen. Het terras en het grote balkon bieden een riant uitzicht op het omrin gende park. Paviljoen Eugène staat op de gemeentelijke monumen tenlijst en geniet daarmee een beschermde status. Bron; Stichting Stadspark dhr.Tw. Van Els. Namens Stichting Venray Monu mentaal; Koester uw Monument. Reacties, suggesties zijn wel kom naar koesteruwmonument@ kpnplanet.nl p/a Jerusalem 7 5801 ML Ven ray. Lions Club Venray houdt op zaterdag 6 september het twee de ProminentenKunst Gala in Zenith in Venray. Iedere twee jaar laat Lions Club Venray twaalf prominente Nederlan ders een schilderij maken. Die kunstwerken worden tijdens een groots opgezet gala met uitgeserveerd diner en enter tainment geveild ten behoeve van kinderen die lijden aan spierdystrofie. In Peel en Maas de komende maanden weke lijks een impressie geven van de voorbereidingen, waarbij vele Nederlandse prominen ten de revue zullen passeren. Wat is spierdystrofie van Duchenne? Uw zoontje is achttien maanden en loopt nauwelijks, hij valt vaak en heeft dan moeite met opstaan, de trap opklimmen kan hij nog niet. Hij heeft een alge mene spierzwakte. Als hij vijf tot zes jaar oud is ontstaat stijfheid in de voet-, knie- en heupgewrichten. Door de voortschrijdende ver slechtering van de spieren kan hij op een leeftijd van tien tot twaalf jaar niet meer lopen. Later ont staan ademhalingsmoeilijkheden die aldoor verergeren. Vaak komen er ook nog hart- en longproble men bij. Voor de ouders, die hun zoon steeds meer moeten helpen, wordt het fysiek en mentaal steeds zwaarder. In de laatste decennia is zijn levensverwachting, als gevolg van betere behandelmethoden, gestegen tot rond de dertig jaar. De oorzaak is een gendefect op het X-chromosoom. In 1986 werd vastgesteld dat daardoor het eiwit dystrofine niet gemaakt wordt. Er is evenwel veel meer onderzoek nodig om het leven van deze jon gens te verbeteren. Meisjes heb ben de ziekte niet; zij kunnen wel draagster zijn en het defecte gen doorgeven. Wat doet Lions Club Venray voor deze jongens? De Lions Club Venray biedt al meer dan twintig jaar een aantal jongens een week vakantie aan op Texel. Samen met hun begeleiders verblijven zij daar een week in een aangepast huis en ondernemen tal van activitei ten. Hun ouders mogen niet mee; zij hebben nu eindelijk een week vakantie. Wetenschappelijk onder zoek via de Stichting Spieren voor Spieren en de ontwikkeling van Op de foto staand v.ln.r.Macha van der Vaart (Stichting Spieren voor Spieren), Rinie de Kruif en Leo Timmers Stichting Tes- selhuus), Wim Weijs (president Lions Club Venray) en Rob van Eijsden (Stichting On Wheels). Dennis en Darren vinden het ook een leuk feestje. aangepaste campers voor de Stich ting On Wheels wordt eveneens door Lions Club Venray financieel ondersteund. Na het eerste Promi nentenKunst Gala in 2006 konden de Venrayse Lions hun goede doe len blij maken met een prachtig resultaat (zie foto). Dat willen ze nu in 2008 royaal gaan overtref fen. De Lions Club Venray wil zich blijven inzetten voor deze kinde ren. giaire uit Ziewert, in het oosten, hebben ze nog altijd contact. Het echtpaar kijkt uit naar de grote dag op woensdag 30 april. Omdat er veel gasten van ver komen, wordt er om tien uur bij Bos begonnen met een koffietafel. Om elf uur is de heilige mis in de parochiekerk St. Oda waar gezon gen wordt door het ouderenkoor. De receptie is van 17.30 tot 19.00 uur in Roelanzia. Boerderijstijl EL EN MAAS De Hulst 9a 5807 EW Oostrum (Venray) Tel. 0478 - 569328 www.peternellenkeukens.nl w CBW-erkend

Peel en Maas | 2008 | | pagina 21