H 'Gele kaart voor Waals' Themamiddag Wonen en Zorg Straatstenen te koop Kurstjens Laat u inspireren MAATWERK GECOMBINEERD MET SERVICE door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 17 april 2008 - Pagina 5 Voor maatschappelijke stages leerlingen Raayland College Steunpunt Vrijwilligerswerk Match krijgt 47.000 euro extra subsidie van de gemeente Ven- ray. Het extra geld is bestemd voor maatschappelijke stages van leerlingen van het Raay land College en professionele ondersteuning door welzijns- instelling Synthese. De vrijwilligersorganisatie draait met een exploitatie van 75.066 euro. Terwijl in de begroting van de gemeente 28.100 euro is uit getrokken voor Match. Het tekort van 47.000 euro wordt door de gemeente bijgepast uit de reserve van de WMO. Om Match goed draaiende te houden is in 2007 al extra geld uit getrokken voor de inzet van Syn these. Deze ondersteuning loopt nog door tot 16 augustus 2008. Match probeert vacatures voor vrijwilligers bij instellingen en verenigingen op te vullen. Match, dat huist in een pand aan de Marktstraat, heeft al vaker gemeld dat de organisatiekosten dit jaar veel hoger zullen uitvallen. Dit als gevolg van de nieuwe werk zaamheden die komen kijken bij de maatschappelijke stages voor leerlingen uit het voortgezet onderwijs (Raayland College) en de noodzakelijke professionele ondersteuning. De ministeries van VWS en OCW vinden maatschappelijke stages belangrijk voor jongeren om zich zo beter voor te bereiden op het functioneren in de maat schappij. De leerlingen worden meer bewust gemaakt van de bij drage die zij aan de samenleving kunnen leveren. Beide ministeries stellen zich ten doel het aantal vrijwilligers te vergroten en wil len dat er goede en voldoende begeleiding beschikbaar is voor de vrijwilligersorganisaties. Alle leer lingen vanaf het schooljaar 2007- 2008 dienen een maatschappelij ke stage af te ronden. Gemeenten krijgen de verantwoordelijkheid voor het aanbod van stageplaatsen en voor de actieve bemiddeling van de stage en het vrijwilligers werk in het algemeen. Hiermee hoopt de overheid de vergrijzing, die in het vrijwilligerswerk sterk toeneemt, een halt toe te roepen. Het Rijk stelt daarom vanaf 2008 tot 2011 extra geld beschikbaar. Vorig jaar is gebleken dat de taken en doelen van Match niet zonder extra ondersteuning zijn te realiseren. Steeds meer instel lingen en organisaties kloppen voor hulp bij het steunpunt aan. Gelet op de stormachtige groei die Match momenteel doormaakt, is subsidiëring in de komende jaren onvermijdelijk om het hui dige niveau van dienstverlening te kunnen blijven garanderen. Tot 16 augustus 2008 wordt de organisatie nog ondersteund door Synthese op basis van de bekosti ging uit 2007. Het hiervoor beno digde geld is vrijgemaakt door een herprioritering van de diensten van Synthese. De kosten voor de ondersteuning door Synthese tot aan het einde van dit jaar zijn begroot op 17.916 euro. Op 18 december 2007 heeft de gemeenteraad de "Nota vrijwil- ligersbeleid Venray" vastgesteld. Centraal staat de lokale ontwik keling en versterking van het vrijwilligerswerk. Het Steunpunt Vrijwilligerswerk krijgt een pro minente positie toebedeeld. In de nota wordt er al rekening mee gehouden dat de taken van het steunpunt in de toekomst verder zullen uitbreiden. Een strakke coördinatie van de werkzaam heden en een goede aansturing van de uitvoering zijn van groot belang. In de nota wordt ook erkend dat de vergrijzing in het vrijwilligerswerk een toenemend probleem is. Maatschappelijke stages worden genoemd als moge lijkheid het vrijwilligersleger te verjongen. L> Bij het bedrijf Inther in Venray werden vorige week donder dag de prijzen uitgereikt van de manifestatie Kies Techniek. De leerlingen van groepen acht van basisscholen maakten dit jaar een techniekwerkstuk met het thema: spelen met techniek; techniek met spelen. In totaal werden er meer dan 300 werkstukken gemaakt op de basisscholen. Elke basisschool bepaalde zelf welk werkstuk van leerlingen afge vaardigd werd. In totaal werden 45 werkstukken van basisscholen tentoongesteld. Een deskundige jury onder voorzitterschap van Martin Custers (Syntens) bepaalde de winnaars: 1. basisschool Focus (zie foto) uit Venray 2. basisschool St Jozef uit Overloon en 3- basis school Megelsheim uit Meerlo. De stempelkaartenactie voor indi viduele leerlingen (cadeaubon) werd gewonnen door Fleur van basisschool Willibrordus in Geijs- teren, Kjeld van basisschool St Jozef in Swolgen en Janneke van basisschool Kruudwis in Venray. Voor de achttiende keer werd dit jaar op zaterdag de open bedrij vendag gehouden, ditmaal bij Inther en Garage van Haren. Indi viduele bedrijven stelden prijzen beschikbaar. Die gingen naar: MMI Melissa Engels, Custers Hydrau lica Amy Hendriks, Flyers Internet Communicatie Floor Vollenberg, JDS Ingrid Mertens (le) en Sophie van Berne (2e), Manders Automa tion Stan Verstegen en ND Logis tics Matthijs Vermeulen. De kinderjuryprijs ging dit jaar naar de firma Manders Automa tion, een technisch kunstwerkje gemaakt door R. Fransen en leerlingen van het Raayland Col lege). Het was een close finish en de puntenverschillen tussen de bedrijven waren erg gering. Alle bedrijven richtten zich én op kindvriendelijkheid en uitleg en op het product van hun bedrijf. Met nipt verschil won dus Man ders Automation. Redenen die genoemd werden voor de toeken ning van de prijs waren kindvrien delijk; goede uitleg, goede relatie met het product van Manders; technisch interessant en ook leuk om te doen'. Kies Techniekmani festatie wordt in 2009 gehouden bij ND Logistics op 12, 13 en 14 maart. PvdA en Samenwerking zijn niet gerust op de plannen voor een ingrijpende renovatie van de Leunseweg. De gemeente trekt 950.000 euro uit om de weg te verbreden met een derde rijstrook in 2010. Daar naast wordt in 2009 een roton de aangelegd op het kruispunt Leunseweg-Paterslaan bij de Paterskerk. De kosten bedra gen 300.000 euro. Henk Bisschops (PvdA) spreekt van een ingewikkeld verhaal. Hij vraagt zich af hoe het zit met de grondaankopen want de weg wordt aan de westzijde (aan de kant van de sportvelden) 5,3 meter verbreed. Ook plaatst de PvdA'er vraagtekens bij het over leg met de omwonenden. De Leunseweg - tussen de rotondes bij het viaduct Deurneseweg en de Zuidsingel - kan straks alleen nog bij het kruispunt met de Aca ciastraat worden overgestoken. Dit betekent dat auto's vanaf de oprit ten bij woonhuizen en bedrijven alleen nog rechtsaf kunnen. Als ze de andere richting uit willen, dan moeten ze keren op een van beide rotondes. Bernie van Lierop (Samenwer king) meent dat de veiligheid van de fietsers vooral op de rotondes in het geding is. Hij vindt dat de tekeningen vooral onduidelijk zijn en hij ziet geen enkel nut in het 'rond maken' van de rotondes. De gemeente rept over 350 extra arbeidsplaatsen op bedrijventer rein De Brier. Ook vraagt Samen werking hoe staat met de commu nicatie. Tino Zandbergen (inVENtief) ziet ook het gevaar voor fietsers die straks niet meer zomaar de Leunseweg kunnen oversteken. "Denk aan de jeugd die naar de hockeyvelden gaat. Als ze terug- fietsen dan nemen ze het verkeer de fietspad in tegenovergestelde richting." Een voorlichtingsbijeenkomst voor omwonenden en bedrijven is onlangs op het laatste moment afgezegd. Naar verluidt zou er nog geen duidelijkheid zijn over de MGS Rolluiken - Frans Gommers, Ysselsteyn komst van Albert Heijn naar De Brier. Samenwerking en Jolanda Dijkema (SP) zeggen dat toch is afgesproken dat er geen super markt zou komen. Volgens het bestemmingsplan is detailhandel ook niet toegestaan. Wethouder Van der Broeck (CDA) geeft toe dat de communi catie is gestrand 'omdat het ruim telijke ordeningsplan nog niet klaar is'"We kiezen nu voor een ander traject. Het gaat eerst naar de gemeenteraad en daarna naar de bewoners toe." Henk Bisschops is sceptisch. "Het heeft al een hele voorge schiedenis. We moeten de mensen niet opnieuw in het harnas jagen. Het is handiger als we als eerste voor de bewoners de plannen presenteren." De wethouder herinnert eraan dat er al veel commotie is geweest over de ontsluiting van de bedrij ven op de steeds drukker worden de Leunseweg. "Daarom willen nu in een keer met het hele verhaal naar de bewoners toegaan." De komst vanAlbert Heijn heeft uiter aard gevolgen voor de verkeers afwikkeling in de omgeving. Van der Broeck zegt dat het is doorge rekend in het voorstel. Aan de De Brier wil hij zijn vingers niet bran den. "Daar gaat een andere porte feuillehouder over of Albert Heijn er wel of niet komt." De verkeerswethouder zegt dat er in het budget van 950.000 euro geen rekening is gehouden met de aankoop van grond. Van der Broeck rept over extra kosten van twee, drie ton. "Want we maken een keuze voor de veiligheid in de komende dertig, veertig jaar." Van der Broeck maakt bekend dat er wellicht toch een ontslui ting komt aan de achterzijde van de bedrijven aan de Leunseweg bij WoonMax. Een tijd geleden wei gerde de eigenaar van de woon boulevard hieraan medewerking te verlenen.Tot grote ergernis van de aanwonenden die zich berie pen op toezeggingen. Aan de ach terzijde van Praxis en Leenbakker ligt een weg die nu alleen dienst doet voor bevoorrading. "De eige naar staat er nu positief tegenover om deze weg open te stellen voor verkeer", meldt Van der Broeck. "Op voorwaarde dat de bevoorra ding gewaarborgd blijft. We moe ten nog wel een oplossing vinden voor het hoogteverschil van bijna anderhalve meter." Burgemeester Waals liet maan dagavond verstek gaan bij de commissie Stedelijk Beheer. Daar door kon, tot grote ergernis van de commissieleden, het agenda punt over het handhavingspro- gramma niet worden behandeld. Voor aanvang meldde voorzitter Martin Leenders dat Waals niet zou komen. "Stijlloos", zei Tineke Lamers (Samenwerking). "Ik vind dit niet kunnen. Want iedereen heeft dit onderwerp voorbereid." Ingeborg de Barbanson (WD) merkte op dat het niet de eerste keer is dat Waals, als portefeuille houder openbare orde en veilig heid, de commissie in de kou laat staan. "Ik ben hier niet gelukkig mee. Het is toch een kleine moeite om voor een vervanger te zorgen." Tino Zandbergen (inVENtief) lag al vaker met de burgemeester in de clinch. "Zonder opgave van redenen is hij er niet. Ik vraag me af wat wij hier nog aan het doen zijn. Er wordt gewoon gesold met deze commissie. Waals kennende zal hij zich er ook weinig aan gele gen laten." Leenders meldde toen dat Waals naar de raadsvergadering in Meer- lo-Wanssum was, waar gesproken werd over de herindeling. "Een gele kaart voor Waals", opperde Zandbergen. "Die vergadering gaat ook zonder hem wel door." Sieb Nijssen (CDA) herinnerde eraan dat het allang bekend is dat op 14 april de raadsvergadering in Meer- lo-Wanssum is."Waals had dan ook op zijn minst voor een vervanger kunnen zorgen." Martin Leenders zei dat hij Waals opnieuw zal uit nodigen voor de volgende com missievergadering. "En ik zal hem ook dringend verzoeken dan wel aanwezig te zijn." 'Prestatie-afspraken zijn veel te vrijblijvend' Dinsdag in de commissie Stedelijke Ontwikkeling barst te de kritiek op Wonen Ven ray los. Twee weken geleden kondigde de nieuwe directeur Marcel Meulen al een koers wijziging aan om de negatieve spiraal om te buigen. De poli tiek hield zich toen nog op de vlakte. Dinsdag vond de eerste evalu atie van de vierjarige prestatie afspraken plaats. Het ziet er niet best uit. Oplopende wachtlijsten, stagnerende bouwprojecten en er is vorig jaar geen enkele soci ale huurwoning gebouwd.Terwijl er in Veltum wel twee flats met 96 goedkope appartementen zijn gesloopt. Munitie genoeg voor de politiek om stevig uit te halen naar de woningcorporatie. "De resultaten zijn erg mager", con stateert Elianne Sweelssen (SP). "De toekomst ziet er dan ook niet rooskleurig uit. De prestatieafspra ken zijn gewoon te vrijblijvend. Zo komt er niets van de grond. Er liggen al vele jaren bouwlocaties braak waarmee niets gebeurt", ergert Sweelssen zich. Ze doelt ondermeer op het circusterrein in Landweert. "Het is niet best", vindt ook Frans van der Kruijf (WD). "Wat zijn prestatieafspraken waard als er niet gepresteerd wordt", vraagt hij zich af. "Wij pleiten voor stevi ge afspraken met aantallen wonin gen in de vorm van een contract. De kerntaak van Wonen Venray is toch dat er gebouwd wordt voor alle categorieën. De WD kan zich hier absoluut niet in vinden." Bert Linskens (PvdA) vindt het zuur dat er in 2007 geen enkele sociale huurwoning is bijgeko men. Er is een taskforce opgericht bestaande uit Marcel Meulen en de wethouders Lei Heidens en Hans Teunissen. Ze gaan een half jaar alles op alles zetten om bouw projecten van de grond te tillen. Linskens vraagt zich af wat de ver wachtingen zijn. "Vijftien van de 48 afspraken zijn niet gehaald. Het is niet alleen een kwestie van bou wen maar ook van organiseren. Dat moeten ze beter oppakken", vindt Linskens die erop wijst dat het ontbreken aan bouwlocaties funest is. "Een woningcorporatie kan ook moeilijk concurreren met een commerciële projectontwik kelaar. Vooral als je veel voor de sociale huur wilt bouwen." Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) weet dat de corporaties 'heel veel geld hebben'. "Daar doen ze niet graag afstand van. Wonen Venray krijgt steeds meer vermogen terwijl wij steeds min der woningen krijgen. Het wordt tijd dat de touwtjes strakker worden aangetrokken. Wonen Venray moet er maar meer geld bijleggen"vindt Verkoeijen. "Want anders is er over een jaar nog niets gebeurd in Veltum of op het circusterrein.' Verkoeijen vindt dat ook de projectontwikkelaars har der moeten worden aangepakt. "Ze moeten verplicht een bepaald percentage sociale huurwoningen bouwen. Zo niet, dan gaat het plan niet door." Ton Teeuwen (CDA) meent dat het probleem vooral komt door een gebrek aan doorstroming. Vol gens haar zijn er wel voldoende goedkope huurwoningen, maar komen ze niet beschikbaar omdat de huizenmarkt op slot zit. "Wel licht dat we in Brukske een inhaal slag kunnen maken." Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) kan de kritiek grotendeels delen. "Had dit twee weken gele den ook maar tegen de directeur van Wonen Venray gezegd. Ik con fronteer hen hier al iedere keer mee. We gaan met de taskforce vooral een strakke planning met korte termijnen afspreken. Zo hopen we vastzittende bouwpro jecten vlot te trekken." Volgens de wethouder heeft Wonen Venray beterschap beloofd. "Maar op het niet nakomen van prestatieafspra ken staan geen harde sancties. Ik kan Wonen Venray niet het pistool op de borst zetten en zeggen 'ga bouwen'."Teunissen ziet er even min iets in om met de woningcor poraties van Boxmeer of Deurne in zee te gaan. "Want zij hebben helemaal geen grondposities in Venray. Wonen Venray bezit er wel maar die liggen vaak op de ver keerde plek. Hij zijn meestal geen locaties die in aanmerking komen voor woningbouw." Toch ziet Teunissen licht aan het eind van de tunnel. "Als we tempo maken, dan kan er nog dit jaar gebouwd worden. In Brabander, Veltum en op het circusterrein. Maar dan mogen we geen vertra gingen meer accepteren. Anders schieten we weer geen meter op." Teunissen wil ook dat Wonen Venray gedifferentieerd gaat bou wen. Alleen sociale huur lost het probleem niet op. Maar hier ligt wel de nadruk op. Daarnaast moet de doorstroming op gang komen." Ondanks de teleurstellende resul taten van het eerste jaar, gaat de wethouder ervan uit dat alle pres tatieafspraken worden nageko men. Dat geldt ook voor de bouw van goedkope huurwoningen. contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 Geen steun overkapping De Bleek Oppositiepartij inVENtief pleit voor een overkapping van winkelcentrum De Bleek. Niet alleen het pleintje, maar ook beide winkelstraten tot aan de Schoolstraat zouden helemaal overdekt moeten worden. De andere partijen en wethouder Van der Broeck (CDA) reageerden maandag in de commissie Stedelijk Beheer terughoudend. "We hebben nu bij de herinrich ting een unieke kans voor open doel het winkelcentrum deels te overdekken", vindt Wil Musaers (inVENtief). "De Bleek is hiervoor een ideale plek. Een onderzoek is zeker de moeite waard." Wet houder Van der Broeck reageerde dat het in de werkgroepen aan de orde is geweest. "Maar er is geen draagvlak voor. Bovendien zien de bewoners vanaf hun balkon de mensen dan niet meer in de straat lopen." Het project 'Centrum op de schop' draait met een budget van 6,9 miljoen euro. Hierbij is geen rekening gehouden met een mogelijke overkapping. Van der Broeck adviseerde inVENtief om in de raadsvergadering met een voorstel te komen. NIET HA AT .RA AR De andere partijen lieten alvast weten er weinig in te zien. "Dit lijkt niet haalbaar", aldus Tineke Lamers (Samenwerking). "De bewoners vinden nu al dat de bomen meer gesnoeid moeten worden zodat ze een beter zicht hebben op de winkelstraten." Sieb Nijssen (CDA) was evenmin enthousiast. Hij vroeg zich af wat de kosten wel niet zijn. Henk Bis schops (PvdA) wijst naar het over dekte winkelcentrum in de wijk Brukske. "Het wordt al heel snel donker en vies. Een open en fris winkelcentrum is toch het prettig ste." Ook de Ingeborg de Barban son (WD) toonde zich geen voor stander. "Want op het pleintje in De Bleek komen straks prachtige bomen. Die staan toch beter in de frisse lucht." Jolanda Dijkema (SP) vindt dat een overdekte winkelstraat heel mooi kan zijn. "Alleen leent De Bleek zich er niet voor. Daar is destijds bij de bouw ook geen rekening mee gehouden", meent Dijkema. "Bovendien behoren er ook bijzondere winkels bij. De winkels in De Bleek hebben daar voor niet de uitstraling. En ik denk ook niet dat de bewoners het wil len" Theo Olde Daalhuis (Lokaal Aktief) meent eveneens dat er te weinig draagvlak voor is. 't Rommelhöfke Peuterspeelzaal 't Rommelhöfke te Oostrum heeft nog plaats voor peuters in de leeftijd van 2 tot 4 jaar. Voor info en/of aanmelding kunt u terecht op www.rommel- hofke.nl of bellen met tel.:512629 of 585017. Maandag 21 april in De Kemphaan Zoals elk jaar organiseert de commissie Ouderenhuisves ting van de Centrale van Oude renverenigingen weer een informatiemiddag over actu ele onderwerpen die met het wonen van senioren te maken hebben. Dit jaar is gekozen voor het thema Wonen en Zorg. De themamiddag wordt gehou den op maandag 21 april in de grote zaal van De Kemphaan aan het Kenndeyplein. Het begint om 13-30 uur met een openingswoord van Wil Mutsaers, de voorzitter van de commissie Ouderenhuisves ting. Daarna volgt een toelichting van Maud Verhey. Zij is adviseur projecten en producten van de stichting Fokuswonen te Utrecht. Het gaat vooral over aanpassin gen in het ontwerp van woningen voor rolstoelgebruikers. Daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Na de pauze is er een bijdrage van Sjaak Aves kamp, directeur van de Zorggroep Noord-Limburg. Hij geeft interes sante en actuele informatie voor de regio Venray. Zoals de huidige locaties,plannen voor nieuwbouw, kleinschalige woonvoorzieningen, het opzetten van wijksteunpun- ten, langer thuis in eigen huis, domotica, 24-uurs zorg en behan deling, mantelzorg en projecten voor dagopvang. De middag wordt om 16.00 uur afgesloten. In voorgaande jaren kwamen onderwerpen aan de orde zoals het door bewoners zelf testen of hun woning levensloopbesten- dig is, de (brandveiligheid in de woning en de resultaten van het woningmarktonderzoek. Nu heeft de commissie Ouderenhuisvesting gekozen voor het thema Wonen en Zorg in de meest brede zin van het woord. Vooral de combinatie van zorgverlening en het wonen van senioren krijgt deze middag speciale aandacht. Het belooft een zeer leerzame middag te worden en iedereen is dan ook van harte welkom. Het bijwonen van de the mamiddag is gratis. De centrale van alle ouderen verenigingen binnen de gemeente Venray vertegenwoordigt bijna vierduizend georganiseerde leden. Inwoners van Venray krijgen straks de gelegenheid de huidige straatstenen uit het winkelcen trum te kopen. De stenen worden de komende jaren allemaal vervan gen. "Ze worden verkocht aan de aannemer voor hergebruik. En ze brengen nog goed geld op ook", zei wethouder Van der Broeck (CDA) maandag in de commissie Stedelijk Beheer. "Als inwoners uit nostalgie ste nen voor in hun tuintje willen, dan kan dat voor een zacht prijsje. Dit is zo met de aannemer afge sproken." Jolanda Dijkema (SP) pleitte ook voor hergebruik van de bankjes en afvalbakken uit het centrum. "Er ligt nog overal veel zwerfafval. Zoals in Veltum en in Vlakwater. Daar zouden ze een goede plek kunnen krijgen." Van der Broeck weet dat er al enkele verzoeken van verenigingen voor het straatmeubilair zijn. "Wij wil len er graag aan meewerken. Tegen minimale kosten willen we ze verkopen. We gaan de belang stelling inventariseren en ook hier geldt, wie het eerst komt die het eerst maalt." Match krijgt extra geld Focus wint Kies Techniek PvdA en Samenwerking sceptisch over Leunseweg - Hamstra horramen en -deuren - Garagedeuren - Binnenzonwering - Aluminium overkappingen Sereens - Reparaties alle merken American shutters VENRAY /YSSELSTEYN: Te|. (0478) 569092 STEEGSE PEELWEG 100 E-MAIL: INFO@MGSROLLUIKEN.NL WEBSITE: WWW.MGSROLLUIKEN.NL Stevige kritiek op Wonen Venray Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONEN anpak

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5