'Mogelijk DNA-onderzoek in de regio Venray' Joekskapel Nöw-Nöw op 'tour' Wmo-diënt positief over hulp iCH Internationaal Kinderfeest Kg Ingezonden Venray Centraal ontwerp aanleg onderhoud I creatief vakkundige professioneel PEEL EN MAAS Onderzoek naar doodslag op Kathleen Engels-Cremers wordt heropend Advocaat Guus Lina sluit niet uit dat het gerechtshof in Den Bosch beslist dat er in de regio Venray heel gericht een DNA-onderzoek moet worden gehouden om te achterhalen van wie het genetisch materi aal is dat onder de nagels van Kathleen Engels-Cremers is aangetroffen. De vrouw werd in maart 2006 op gruwelijke wijze vermoord in haar woning aan de Wasbloem in Venray. Haar echtgenoot Erik E. is vorig jaar door de rechtbank in Roermond voor de doodslag op Kathleen veroordeeld tot vijftien jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf. De maximale celstraf voor doodslag. Het gerechtshof in Den Bosch bepaalde vorige week dat het onderzoek moet worden her opend. Erik E. heeft altijd ontkend zijn vrouw te hebben gedood. Het gerenommeerde onder zoeksbureau IFS zal het DNA-mate- riaal van een tot dusver onbeken de persoon dat onder een van de nagels van Kathleen is gevonden, onderzoeken. Als uit het partiële DNA een bruikbaar profiel komt en de databank geen match ople vert, dan zal het gerechtshof zich buigen over de vervolgstappen. Eén van de mogelijkheden is dat er een specifiek DNA-onderzoek in de regio Venray wordt gehou den. "Daar zal dan wel een gegron de reden voor moeten zijn", zegt deVenlose raadsheer Lina, die Erik E. bijstaat. "Mogelijk dat die reden er komt als het profiel van het DNA bekend is. In dat geval kun je gericht zoeken." BEESTACHTIGE WIJZE Officier van justitie Ad Clarijs eiste vorig jaar voor de rechtbank in Roermond een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van twintig jaar tegen E., die op 15 maart 2006 zijn vrouw Kathleen doelbewust en op beestachtige wijze zou heb ben vermoord. Met zeventig mes steken werd zij, volgens Clarijs, door E. 'afgeslacht' in hun woning aan de Wasbloem in Venray. De rechtbank deelde die mening, met dien verstande dat er geen sprake was van voorbedachten rade en kalm beraad. Dus geen moord, maar wél doodslag. Daarom ging de rechtbank niet mee in de eis van twintig jaar van het Openbaar Ministerie, maar legde ze wel de maximale sanctie op voor dood slag. Advocaat Lina liet destijds met een weten dat hij in hoger beroep zou gaan tegen de uitspraak van de rechtbank Roermond. Het hof in Den Bosch volgt de redenering van de advocaat en heeft bepaald dat het onderzoek moet worden heropend. Naast het onderzoeken van het DNA-materiaal zal ook het bloedsporenbeeld worden onderzocht. Het hof wil ook dat opnieuw wordt geprobeerd om het exacte tijdstip van het overlij den van Kathleen vast te stellen. Het hof heeft alle onderzoeks- wensen van Lina overgenomen en zelfs bepaald dat de resultaten van de onderzoeken de mogelijkheid openlaten voor nieuwe vervolgon derzoeken. Zoals bijvoorbeeld een DNA-onderzoek in de regio Venray. De advocaat zelf verbaast dat niet. "Het hof wil uitsluiten dat niet alle sporen goed zijn onderzocht. Er zijn de laatste tijd in Neder land verschillende zaken geweest waarbij naderhand bleek dat niet zorgvuldig genoeg is onderzocht en gerechercheerd, en waarbij de verkeerde persoon werd veroor deeld. Ik vind dat de rechtbank in Roermond te gemakkelijk over bepaalde zaken heen is gestapt. De rechtbank achtte het bijvoor beeld niet nodig om het nagel- vuil van het slachtoffer te laten onderzoeken en daaruit een DNA- proflel te destilleren. De vrouw werkte in een modewinkel en zou zodoende met heel veel mensen contact hebben gehad. Bovendien hoefde het DNA onder de nagel niet perse van de dader afkomstig te zijn. Dat zou best kunnen, maar sluit dat dan wel uit door het te laten onderzoeken. Ik ben ove rigens van mening dat het DNA onder de nagel wél van de dader kan zijn. De vrouw heeft zich geweerd toen ze werd gedood. Daarbij is DNA van iemand anders onder haar nagel terecht gekomen. Dat genetisch materiaal zou dus heel goed van de dader afkomstig kunnen zijn. Vastgesteld is dat het niet van mijn cliënt is en niet van hun twee kinderen. En of er daad werkelijk is gevochten, moet ook duidelijk worden uit een nieuwe analyse van de bloedsporen die destijds in het huis van de familie Engels zijn aangetroffen." TIJDELIJKE SCHORSING De volgende zitting staat gepland voor vrijdag 13 juni voor het hof in Den Bosch. Dat zal een zogeheten pro-forma zitting zijn. De inhoudelijke behande ling staat voor het najaar gepland. Advocaat Lina heeft niet overwo gen om een tijdelijke schorsing van de gevangenisstraf van E. te vragen. "Dat heeft niet zoveel zin. Hij is veroordeeld, dus er ligt een uitspraak van een rechtbank. Ver der is de samenleving dusdanig geschokt door deze doodslag, dat het niet uit te leggen is aan men sen dat mijn cliënt tijdelijk zou worden vrijgelaten. Dat begrijpt niemand. Daarom is zo'n verzoek kansloos. Ik heb dat wel met mijn cliënt besproken, en hij begrijpt goed waarom ik zo'n verzoek niet indien. Hij is overigens wel nog altijd zeer strijdbaar. Hij ontkent dat hij zijn vrouw heeft gedood en wil dat de echte dader wordt gevonden. En mogelijk kan dat met het DNA-onderzoek." Volgens de rechtbank lagen ech telijke problemen ten grondslag aan de doodslag. E. had contact met andere vrouwen en onder hield een kortstondige seksuele relatie met een andere vrouw. Dat leverde spanningen op, die op 15 maart vorig jaar moeten zijn geës caleerd. Kathleen zou bij E. weg gaan en dat kon hij niet verkrop pen. Volgens de rechtbank heeft E. zijn vrouw in een vlaag van extre me woede gedood, is daarna gaan klussen en 'ontdekte' vervolgens later in de avond haar ontzielde lichaam. Bloedsporen op de plaats waar hij is gaan werken, steunen die theorie. E. beweert echter dat er 's avonds twee hem onbekende mannen in de woning waren die zijn vrouw hebben verwond. Hij heeft hen weggejaagd en bloed van de hoofdwond van zijn vrouw op zijn hand gekregen dat hij later bij kennissen heeft afgewassen. Volgens E. kwamen de mannen terug en vermoordden zijn vrouw, terwijl hij het eigenlijke doelwit was. Het zou gaan om een afre kening in het criminele circuit. E. is elektricien en kluste bij door meterkasten te bouwen voor wietplantages en illegaal stroom af te tappen. De twee mannen wil den dat E. voor hen ging werken. De rechtbank geloofde niets van het verhaal van de twee mannen, temeer omdat E. pas na anderhalf jaar met die versie op de proppen kwam. Naar de binnenlanden van Brazilië Een jarige oudtante in Brazilië die een Nederlandse serenade verdient? Een geëmigreerde neef die een Nederlands deuntje op zijn bruiloft wil? Of iemand om een andere reden verrassen met de muzikale klanken van joekska pel Nöw-Nöw uit Venray? Het zou zomaar kunnen in de week van 27 april tot 2 mei. Het Venrayse gezel schap treedt dan tijdens hun 'tour' op bij vier Nederlandse nederzet tingen in het zuiden van Brazilië. Meisjes met rode haren in samba stijl? "Nee, gewoon écht Hollands", zeggen Math Vollenberg en Toon Creemers van Nöw-Nöw. Joekskapel Nöw-Nöw reist vrij dag 25 april af naar Frankfurt. Na een reis van 9 uur zal het muzi kale gezelschap landen op Brazi liaanse bodem. Vanuit daar gaat de reis verder naar diverse Neder land se-Duitse-Italiaanse steden en als laatste een echte Duitse nederzetting. Het gezelschap van dertien muzikanten wordt ontvan gen door geëmigreerde Nederlan ders, die na lange tijd graag een deuntje van 'André Llazes of Cor- rie Konings' willen horen. Een bus met chauffeur zal hen naar de ste den Arapoti, Castro, Carambei en Blumenau brengen. Toon Creemers is de geestes- vader van het avontuur. Gren zen overschrijden spreekt hem beroepsmatig aan en hij vroeg zich af waarom dat niet in com- Wie bezoekt uw site nu werkelijk? Flyers Internet Communicatie binatie met zijn hobby mogelijk zou zijn. Tevergeefs werd contact gezocht met Nederlandse neder zettingen in Japan en Dubai. Onge veer een jaar geleden kwam Brazi lië in beeld. "Als je dan toch wilt reizen, waarom dan niet ver weg? Via internet werd contact gelegd met Joop Scheffer uit Carambei. Vooralsnog bleef alles vrijblijvend, tot er om concrete plannen werd gevraagd." In november vorig jaar werd het tijd om de plannen met de rest van de joekskapel te bespre ken. "We speelden al langer met de gedachten, maar of we het écht allemaal wel wilden? Het werd kortom tijd om de knoop door te hakken en elkaar recht in de ogen aan te kijken. Ja of nee? Zin en wil was er. De reis betaalt eenie der zelf. Onderdak werd geregeld door de mensen aldaar en overige financiën worden gedekt door opbrengsten van rommelmarkten. Belangrijk is dat iedereen er met een zin in had. Vanaf dat moment zijn we begonnen met concrete plannen te maken." OP PAD MET DE PASTOOR Toen eenmaal het contact was gelegd met de drie steden Ara poti, Castro en Carambei stuitte Toon Creemers op het Brazilië- forum in Duitsland. Een oproep en de reactie was daar. Math Vol lenberg, die samen met Jan van Stelten als organisator van deze reis zijn bijdrage heeft geleverd: "De broer van een Duitse pastoor in Blumenau bracht ons op het idee om ook in de Duitse neder zetting te spelen. Naast optredens zullen we een dag de supermarkt induiken om daar voor een aantal euro's spulletjes te kopen en deze vervolgens uit te delen in achter standswijken. Samen met de pas toor op pad dus. Vaak is er politie begeleiding nodig, maar voor hem blijkbaar niet. We laten het over ons heenkomen. De muziek, het praten en de ervaringen!" "We hebben wel ervaring met het spelen in Duitsland, maar dat is iets dichter bij huis. In Venray zijn we bijna niet bekend, omdat we grotendeels in het grensgebied spelen. Ons repertoire is zeer geva rieerd, maar bestaat voorname lijk uit muziek van 30 tot 40 jaar geleden waarmee we hopelijk de voetjes van de vloer krijgen. Hoe de mensen in Brazilië zullen reage ren, weten we niet. En wat zij van ons verwachten, is ook een vraag. Wij zetten in ieder geval met volle borst de aloude meezingers in en dan maar hopen dat het publiek aanhaakt. Mocht dat niet het geval zijn, dan kunnen ze meelezen in de tekstboekjes." BIERFEST Blumenau is een Braziliaanse stad van 280.000 inwoners. Volle dig Duits. "Je komt ze overal tegen. Niet alleen de naam verklapt de Duitse invloeden, de jaarkalan der is geheel naar Duitse feesten en partijen ingevuld. De voertaal is voornamelijk Duits. Tot aan de duo-taallessen op de basisscho len. Als klapper op de vuurpijl is het Bierfest van München geheel gekopieerd. Jaarlijks komen er meer dan 800.000 feestvierders naar de stad. Maar let wel: in de Nederlandse nederzettingen staan ook molens en wordt de jeugd tweetalig. Dus het zijn niet alleen 'die gekke Duitsers', maar ook de Nederlanders die veel kopiëren uit hun vaderland." Of de club zich heeft voorbereid op de reis? "In zoverre dat moge lijk is wel. Wij weten ook met wat ons te wachten staat. Fysiek gezien zijn we allemaal klaar voor vertrek. We hebben allemaal de benodigde spuitjes bij de GGD gehaald. Ver der dan 'Portugees voor op reis' zijn we niet gekomen. In de ste den kunnen we met Nederlands en Duits uit de voeten. Het wordt alleen lastiger om met Brazilianen te communiceren. Zoals met onze Braziliaanse privé-buschauffeur. We lijken wel de 'Rolling Stones on Tour' aan de luxe touringcar te zien. We hebben alleen geen tolk. Dus dat wordt wijzen en lachen." Het is bijzonder dat het voltal lige gezelschap van dertien per sonen mee kan en wil. Er is een aantal deelnemers dat zonder partner en kinderen reist. Eén van de leden had zelfs nog nooit gevlogen. Deze 62-jarige muzikant heeft van familie een proefvlucht van Weeze naar London cadeau gekregen en de test geweldig doorstaan. Joekskapel Nöw-Nöw is op zon dag 13 april aanwezig in het wijk- gebouw Veltum. Naast het bezoek aan de rommelmarkt kunnen ook nog (muzikale) verzoekjes voor persoonlijke boodschappen aan geliefden, vrienden en kennissen aan de andere kant van de wereld worden ingediend. De Wmo-cliënten in Venray oor delen positief over de hulp die ze krijgen bij het huishouden. Met een rapportcijfer van 8.4 scoort Venray hoger dan het landelijke gemiddelde van 8.1. Dat blijkt uit een klanttevredenheidsonderzoek dat de gemeente Venray recente lijk heeft uitgevoerd. De cliënten zijn zeer tevreden over de wijze waarop ze worden benaderd. 98 Procent vindt dat men met respect wordt behan deld, 94 procent vindt dat er snel en efficiënt wordt gewerkt en 92 procent is tevreden over de ken nis en vaardigheden van de hulp aanbieders. 66 Procednt van de ondervraagden ontvangt twee tot vier uur per week hulp bij het huishouden. Ook over de keuze mogelijkheid van de aanbieders is men zeer tevreden: 97 procent. De wisseling van medewerkers scoort met 79 procent echter wat lager. Naast de hulp bij het huishouden is onder andere ook onderzocht hoe cliënten de regio taxi beoordelen. Maar liefst 86 procent is tevreden over de prijs en 85 procent is tevreden over de behulpzaamheid van de chauffeur. Minder tevreden is men over de omrijdtijden en wachttijden. Hier over geeft slechts de helft van de ondervraagden aan tevreden te zijn. Het klanttevredenheidsonder zoek maakt onderdeel uit van een evaluatie naar de uitvoering van de Wet maatschappelijke onder steuning (Wmo). Deze wet is op 1 januari 2007 in werking getre den en gemeentes zijn verplicht om de uitvoering ervan jaarlijks te evalueren. In de evaluatie kijkt de gemeente Venray enerzijds terug op de bereikte resultaten in 2007 en anderzijds wordt vooruitge keken naar de uitdagingen die er nog liggen. Denk hierbij bijvoor beeld aan de lokale ondersteuning bij mantelzorg door Match en de Zorgondersteuner, de maatschap pelijke stages en het ontwikkelen van een centrum voor jeugd en gezin. De evaluatie beschrijft in totaal ruim vijftig aanbevelingen om tot en met 2010 op te pakken. Nog voor de zomer doet het colle ge van B en W een voorstel aan de raad over hoe de gemeente Venray dit kan realiseren. Multiculturele dagen op Raayland Op het Raayland College in Venray worden op woensdag 15 en donderdag 16 april twee projecten gehouden waarbij het kennismaken met verschillende culturen centraal staat. Deze BIG MIX dagen worden gehouden voor de bovenbouw VMBO Zorg Welzijn. BIG MIX staat voor mul ticulturele dagen met als doel de acceptatie van leerlingen te ver groten voor wat betreft velerlei culturen en levensovertuigingen. Het programma omvat een scala aan activiteiten. Op school kunnen leerlingen deelnemen aan allerlei workshops zoals; djembé, ontwik kelingswerk, koken van allerlei wereldgerechten en het praten in kleine groepjes met een aantal afgevaardigden van verschillende geloven en levensovertuigin gen. Daarnaast zijn er een aantal excursies naar bijvoorbeeld een moskee, een kerk en het Moeder centrum. Op 17 April houdt het Jongerenwerkteam Synthese Ven ray een culturele uitwisseling CU2 (see you too); het Gidsproject. In het Gidsproject 'gidsen' leerlingen elkaar naar voor hun belangrijke locaties in hun vrije tijd. 's Middag worden beide projecten afgeslo ten met een muzikale happening in de grote aula A. Aanvang 14.00 uur. Josephine Hendrick vierde David Meyer uit Weert Keer heeft afgelopen maandag de provinciale finale van de Nationale Voorleeswedstrijd gewonnen die plaats vond in De Oranjerie in Roermond. Hij mag zich nu de Limburgse Voorleeskampioen 2008 noemen. Josephine Hendricx van basis school De Meulebeek uit Oostrum werd vierde. David las voor uit de GVR van Roald Dahl. De jury, met schrijver Tim Gladdines als voorzitter, koos David omdat hij de kunst van het voorlezen beheerst: hij nam pauze daar waar het hoorde en legde op de juiste wijze emotie in zijn stem. David zit op Basisschool De Keerkring in Cadier en Keer en mag op 21 mei het opnemen tegen de elf andere provinciale voorleeskampioenen tijdens de landelijke finale van De Nationale Voorleeswedstrijd in Muziekgebouw het IJ in Amster- dam.Als tweede eindigde Evie van den Munckhof van Basisschool De Doolgaard uit Horst.Als derde ein digde Janneke Kempen van OBS De Treebeek uit Brunssum. Alle anderen deelnemers zijn als vier de geëindigd, waaronder Josephi ne Hendricx uit Oostrum. Oefenen voor Venrays dictee Al klaar voor het Venrays Voorjaarsdictee? Of toch nog wat trainingsuren nodig? Dat laatste kan, want in dit blad vindt men deze week een oefenronde voor het Venrays Voorj aarsdictee. Wie de fouten uit de zinnen weet te halen en de woorden cor rect spelt, komt op maandag 21 april beslagen ten ijs. Nog ander halve week en dan gaat het derde Venrays Voorjaarsdictee van start. Net als de voorgaande edities een genoeglijk avondje stoeien met taal, waarmee ook nog eens mooie prijzen te verdienen zijn. Thema van het dictee is dit jaar 'cen trum op de schop'. Inschrijven is nog mogelijk via www.venrays- voorjaarsdictee.nl of via telefoon (0478)550044. Op de site vindt men ook oefeningen ter voorbe reiding op het dictee en gasten van theatercafé De Artiest vinden taalspelletjes op hun placemat. Als extraatje alleen deze week in Peel en Maas nog meer zinnetjes en woorden. De Stichting Raad voor Turkse Ouders Venray houdt op zondag 20 april het Internationale Kin derfeest. Op deze dag worden alle kinderen van Venray in het zonne tje gezet. Atatürk introduceerde in 1920 het kinderfeest in Turkije. Hij vond dat de kinderen extra aandacht verdienden. Zij zijn immers de toekomst. Het idee achter dit feest is dat de kinderen, bestuurders van de toekomst, een keer per jaar mogen ervaren hoe het is om in de leiderstoel te zitten en het land te regeren. Zij mogen voor één dag in het parlement plaats nemen en ook de taak van de president 'over nemen'. In Turkije wordt dit feest elk jaar groots gevierd. Kinderen uit ongeveer 65 landen nemen hier elk jaar deel aan. Op de Ven rayse versie van dit Internationale Kinderfeest gaan kinderen volks- dansoptreden verzorgen, gedich ten voordragen, zingen, dansen en muziek maken. Ook zijn er voor alle kinderen internationale spel letjes en worden zij voorzien van drankjes. Voor de toeschouwers zijn er hapjes uit de Turkse keu ken te koop.Alle kinderen en hun ouders zijn deze dag van 13.00 tot 17.00 uur welkom in sporthal De Wette ling in Venray. Kijk||.wat mooi In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Imago van Venray Met veel plezier heb ik vorige week de Peel en Maas gelezen. Het deed me erg goed om te lezen dat de inwoners van Meerlo-Wanssum massaal tegen samenvoeging met Venray zijn. En dat ze hier voor ook de redenen noemde. De Ven- raynaren roepen namelijk al jaren dat er het een en ander mis is. Maar op de een of andere manier worden we niet gehoord, want er veranderd niets. En als we er dan weer eens achter komen dat er een straat, die enkele jaren gele den nog volledig op de schop is gegaan en is ingedeeld, weer voor 1 miljoen verbouwd moet worden, vind ik het niet gek dat mensen zo over onze gemeente gaan denken. Zelf weten we al jaren dat er niet helder naar de toekomst gekeken wordt. En dat sommige projecten compleet naast elkaar heen lopen. Het zal mij mijn billen oxideren of de samenvoeging daadwerke lijk gaat plaatsvinden. Want ook ik denk dat dit besluit allang ergens genomen is en dat er, voor het democratisch beeld, een stemron de is geweest. Ik ben in ieder geval blij dat we niet alleen in Venray zo over onze gemeente denken maar ook ver daar buiten. G. Oudenhoven Venray Op donderdag 17 april houdt Venray Centraal haar voor jaarseditie van de ledenver gadering. Het betreft hier een openbare vergadering waar ook niet-leden welkom zijn. Een van de aandachtspunten deze avond is de wijze waarop Ven ray zich in de regio kan profileren en de discussiëren over de kansen die Centrum op de schop aan de Venrayse ondernemer biedt. Het bestuur van Venray Centraal wil dat de ondernemers als een breed front naar buiten treden. Daarin is en moet ook plaats zijn voor de vele filiaalbedrijven die Venray rijk is. De afgelopen periode is er regelmatig overleg geweest tussen het bestuur van Venray Centraal en vertegenwoordigers van deze ondernemingen. De vergadering wordt gehou den in De Witte Hoeve en begint om 19.30 uur. Passiflora Hoveniers Venray 06 - 20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl Donderdag 10 april 2008 - Pagina 7 Wij monitoren uw site en geven u praktische tips. Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 Modecentrum Frans Theelen St. Lambertusplein 12 Horst www.mooidemooistemode.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7