De Peelstreek opent Röwkoelehof Inwoner Venray scheidt afval meer dan goed Bedrijfsleven denkt mee over toekomst Omroep Venray onderzoekt haalbaarheid tv jjj Leunseweg krijgt in 2010 een derde rijstrook Een rondgang langs de stemlokalen Laat u inspireren door onze keukens en badkamers I R O K PEEL EN MAAS Museum De Peelstreek in Ysselsteyn is deze winter geheel veranderd. Diverse grote land bouwmachines hebben een plaats gekregen in de nieuw gebouwde dependance Rowkoelenhof (te bereiken via de wandelroute van het Rouwkuilen gebied). Naast de grotere landbouwmachines karren en werktuigen staan in een aan grenzende openschuur Den Schop ook tal van ploegen, en andere landbouwwerktuigen. Deze beide ruimtes zijn te bezoeken via de vermelde wandelroute van SBB. Ook is het mogelijk Röwkoelehof te bezoeken. De SBB wandelroute is te bereiken vanaf de Rouwkui- lenweg in Ysselsteyn. Museum De Peelstreek aan de Ysselsteynseweg 113 is heringericht. Nieuw in het museum zijn eenT- Ford uit 1919, een landauer en een kerbrik uit de twintiger jaren van de vorige eeuw. Verder zijn de oude ambachten overzichtelijker gegroepeerd en hebben de smid en de dorpswin kel een prominente plaats gekre gen. De routing in het museum is volledig vernieuwd zodat de indi viduele bezoeker met de nieuw gemaakte handleiding geheel zelfstandig een wandeling door het museum kan maken. Men kan er dan zien hoe onze voorouders leefden en werkten in een tijd dat er nog geen tractoren, mestinjec- toren of maiskneuzers waren. De werkzaamheden werden met de hand gedaan want de factor tijd telde toen nog niet zo zwaar mee. In het museum "de Peelstreek" hangt een sfeer van begin vorige eeuw en worden leven en wer ken met paard en handen duide lijk naar voren gebracht. Nieuw in het museum is ook de kast met klederdrachten uit de jaren '20 en de koetsierskleding van Jan Litjens 'de neus' uit Leunen. Dit compacte en overzichtelijk ingerichte museum is zeker een bezoek waard voor allen die het leven in het begin van de vorige eeuw in De Peel eens willen bekij ken. Ideaal voor een familiedag, buurt - of personeelsfeest. Ook voor kleinere gezelschappen staan deskundige gidsen klaar. Geïnte resseerden kunnen contact opne men via telefoon (0478)541765 of 06-53132288. Venray doet het goed als het gaat om afvalscheiding. Dat blijkt uit de afvalcijfers over 2007. Uit deze cijfers blijkt dat alle verpakkingsstromen goed worden gescheiden. Ven ray voldoet hierdoor met 68% ruimschoots aan de landelijke afvaldoelstelling van 60%. Sinds 2006 kunnen inwoners van Venray vrijwel al hun ver pakkingsafval inleveren bij de verschillende milieuparken. Bij een groot aantal supermarkten kunnen inwoners ook nog blik en petflesjes inleveren. Wethou der Patrick van der Broeck is erg tevreden met de kwaliteit van de afvalscheiding. "Het is goed om te zien dat de Venrayse burger zo bewust bezig is met scheiden van afval", aldus Van der Broeck."Dit is niet alleen goed voor het milieu, we kunnen hierdoor ook de afval tarieven voor de Venrayse inwo ners laag houden." De afvalstoffen heffing is de laatste jaren steeds opnieuw gedaald in Venray. Van 228,49 euro in 2005 naar 197,15 euro. Daarmee is Venray met een zesde plaats een van de goedkoop ste gemeenten in Limburg. Eind 2007 heeft de gemeente ook een zogenaamde sorteerana- lyse laten uitvoeren. Hierbij wordt onderzocht hoeveel procent van een bepaalde afvalstroom geschei den wordt ingezameld. Koploper is de gescheiden inzameling van glas, 97% van deze stroom wordt gescheiden ingezameld. Bij oud papier en karton is dat 93%. Opval lend is ook de hoge respons bij de twee nieuwe gescheiden afval stromen drankenkartons (73%) en kunststof flacons (64%). Alleen de inzameling van KCA (Klein Chemisch Afval zoals onder andere batterijen en gloeilampen) bleef in 2007 achter. "Maar omdat alles cijfers gebaseerd zijn op steekproeven is dat geen ramp", aldus Van der Broeck. Een anders positieve ontwik keling is de afname van de hoe veelheid zwerfafval en illegale dumpingen. Deze stroom is ten opzichte van 2006 met 8% afgeno men tot 91 ton. "Dit is nog steeds te veel", vindt wethouder Van de Broeck. "Maar we zijn in Venray al een heel eind op de goede weg." Eveneens positief is het feit dat er naar schatting 50 procent min der blikjes en petflessen op straat worden weggegooid. Dat heeft volgens Van der Broeck concreet te maken met de invoering van de Venrayse Inzamel Plekken (VIP's) bij vijf supermarkten in Venray. "Door de burger te belonen voor goed gedrag worden veel minder blikjes en petflessen op straat gegooid. Al zijn het er nog altijd teveel." Venray is volgens de wet houder er klaar voor als naar ver wachting in 2010 het statiegeld op bier- en petflessen wordt opge heven. Dat scheelt de supermark ten in Venray op jaarbasis 15.0000 tot 20.000 euro, de kosten die worden gemaakt om de flessen in hun winkel in te zamelen. Van der Broeck: "De doelstelling voor gemeenten is om in 2009 38 pro cent van het kunststof verpak kingsmateriaal in te zamelen. Met 44 procent zaten wij daar in 1997 al boven." Landelijk wordt het Venrayse project met VIP's gezien als een voorbeeld. Het Centraal Bureau Levensmiddelen (CEB) wil het concept zelfs landelijk gaan invoeren. Hoe ziet de economische toekomst van Venray er uit? Welke ontwikkelingen doen zich voor en wat is de rol van Venray daarin? Om daar ant woord op te krijgen stelt de gemeente momenteel een visie op de economische ontwikke ling op. Verschillende partijen binnen de gemeente krijgen de kans om mee te denken en mee te praten. Op dinsdag 15 april wordt in de Witte Hoeve de conferentie over de economische toekomst van Venray gehouden. Wethouder Lei Heidens (CDA) geeft een toelich ting op de economische ontwik keling. Joep Brouwers, adjunct directeur Stichting Brainport Eind hoven, houdt een inleiding waar na werkgroepen aan de slag gaan. Aan het eind van de bijeenkomst volgt een samenvatting en er wor den conclusies getrokken. Voor de conferentie zijn niet alleen ondernemersorganisaties uitgenodigd, maar ook onderwijs instellingen, buurgemeenten en dorps- en wijkraden. In de peri ode na de conferentie zijn er nog enkele bijeenkomsten met de klankbordgroep. Momenteel zet de gemeente een visie op de economische ont wikkeling van Venray op papier. Deze visie moet antwoord geven op vragen als: wat is de huidige economische structuur van Ven ray? Welke positie heeft Venray in de regio? Welke trends en ontwik kelingen doen zich momenteel voor? En wat betekent dit voor de toekomstige, wenselijke ont wikkeling van de Venrayse econo mie? De gemeenteraad van Venray spreekt zich in september uit over de economische visie. Omroep Venray heeft opdracht gegeven voor een haalbaarheids studie naar lokale tv in Venray. Het bureau Bolk en Bolk B.V uit Maas tricht voert deze studie uit voor de omroep. De omroep wil met deze studie onder andere in beeld krijgen welke investeringen nodig zijn om lokale tv te produceren, welke eenmalige subsidies zich kan verwerven en welke financi ële risico's er zijn. Verwacht wordt dat de haalbaarheidsstudie in juni afgerond zal zijn. Bij de studie stelt het adviesbureau een plan op waarin het overheidsbeleid en de wettelijke kaders voor lokale tv in beeld gebracht worden. Daarbij stelt het bureau ook een analyse op over het product, de markt en de middeleninzet toege spitst op de mogelijkheden en de wensen van lokale tv in Venray. Als Omroep Venray uitgebreid wordt met het product tv gaat het om veel meer dan alleen maar het uit breiden van radio naar tv. Het gaat misschien wel om een verdubbe ling van het aantal vrijwilligers en budgetten, indien alles in eigen beheer ontwikkeld en uitgevoerd wordt. Om de mogelijkheden van deze stap goed te kunnen beoor delen zal een ondernemersplan worden opgesteld, gebaseerd op productverbreding en marktver ruiming door het introduceren van lokale tv, dat de omroep ook kan gebruiken voor subsidiever- werving en financiering door ban ken en dergelijke. De kosten voor het onderzoek, 16.000 euro, wor den in zijn geheel gefinancierd door de Stichting CAI. www.irok.nl GALERIE LIJSTENMAKERIJ KUNSTUITLEEN zaterdag 12 april 13.00-16.00 uur opening expositie Iris Slock Liesbeth Minderhoud Het regent zaterdagmiddag pijpenstelen in Geijsteren. Bij stembureau de Aide Schol druppelen rond half twee enkele dorpsbewoners bin nen. Met nog anderhalf uur te gaan is de opkomst al ruim boven de 40 procent. "Ik heb Venray gestemd", zegt een mevrouw beslist. "Na Wans- sum doe ik alle boodschappen in Venray. De meeste kinde ren uit het dorp gaan er naar de middelbare school. En wij spreken dezelfde taal. Als mensen mij vragen waar ligt Geijsteren? Dan antwoord ik 'bij Venray'." Opvallend in alle stembureaus is dat de legitimatiebewijzen ner gens worden gevraagd. De men sen hoeven niet eens hun naam te zeggen. Want achter de tafel kent iedereen de 'kiezers'. Wilbert Hendrix is ook voor Venray. "Het maakt me niet zoveel uit. Maar qua afstand zitten we dichter bij Venray. Ik ken daar ook meer mensen dan in Horst. Zelf ben ik al veertig jaar lid van het Venrays Mannenkoor." Een ouder echtpaar loopt ver scholen onder twee grote para plu's over straat. Ze hebben zojuist gestemd. En allebei op Venray. "Dat is beter voor de haven. Dan komt dat ook eens van de grond in Wanssumzegt hij."We wonen al 51 jaar in Geijsteren. Twee kin deren van ons wonen in Venray", zegt zijn echtgenote. "Ik kom drie keer per week in Venray en bijna nooit in Horst. Als we bij Horst komen, dan hangen we toch aan de laatste mem", meent de vrouw. Haar man vult aan: "In Venray heb je Beukenrode, het Schuttersveld en het ziekenhuis. Dat zijn voor ons belangrijke voorzieningen". Beiden hebben ook voor de split sing gekozen. "Laat drie dorpen naar Venray gaan en drie bij Horst. Dat lijkt me het beste", vindt zij. In Wanssum is om tien voor twee de opkomst 30 procent, een stuk lager dan in Geijsteren. Alhoewel in partycentrum De Zandhoek het op dit moment een komen en gaan is. Een echtpaar kiest voor Horst aan de Maas."Ons gevoel zegt dat dit het beste is", zegt de man. "Maar als we bij Ven ray komen dan accepteren we het ook." Marcel Franssen (20) heeft ook de voorkeur voor Horst. "Venray is teveel op de haven gericht. Ik heb ook niet zo n goed gevoel bij Ven ray. Het is vooral intuïtief. Ik kom vaiker in Venray maar met uitgaan zit ik meer in Horst. Daar hangt een gemoedelijkere sfeer." Een oudere dame heeft op Ven ray gestemd. "Ik ben niet echt een Wanssumse. Ik woon hier nu acht tien jaar maar ik heb niet zoveel contacten in het dorp. Ik ben meer stadsgericht dan dorpsge- richt. Vandaar dat ik voor Venray ben." Een echtpaar komt uit het stem lokaal."Je mag best vragen waarop we gestemd hebben. Maar dat zeg gen we niet", aldus de man terwijl zijn vrouw 'nee' schudt. Even verderop in Blitterwijck heeft om 14.10 uur 38 procent gestemd. De sfeer is gemoedelijk in het stembureau in het gemeen schapshuis. "Moet ik me legitime ren", vraagt een bezoeker. "Nee, dat hoeft niet. We kennen je wel", lacht iemand achter de tafel. "Blitterswijck ligt aan de Maas dus het hoort bij Horst aan de Maas", vindt een mevrouw. "Ik ben voor een splitsing. Geijsteren en Wanssum horen toch meer bij Venray. Horst lijkt me beter omdat het meer dorps is. Het allerbelang rijkste vind ik dat er in Blitters wijck meer huizen komen voor starters en senioren." Voor PietVerstraelen is de keuze niet moeilijk. "Venray is te duur", vindt hij. "Horst aan de Maas lijkt me het beste voor ons. De jeugd van Blitterswijck moet hier kun nen blijven sporten. Anders moe ten ze wellicht naar Wanssum toe, als we bij Venray komen." Man en vrouw komen samen naar buiten. Ze hebben verdeeld gestemd. "We hebben het er de hele week over gehad. We heb ben onze eigen redenen", vertelt zij. "Als ik in Horst ga winkelen kan ik gratis parkeren. Horst lijkt me beter voor Blitterswijck." Haar man ziet het anders. Het echtpaar heeft een vleeskalverenbedrijf. "De agrarische sector is in Venray goed vertegenwoordigd. Ik denk dat we beter af zijn bij Venray. Dat zou ook beter zijn voor de haven en de industrie in Wanssum", meent hij. In Meerlo ligt een half uur voor sluitingstijd de opkomst op 39 procent. "Ik heb op Horst gestemd", zegt een man. "Het is landelijker en ik heb het gevoel dat die gemeente dichter bij de bur gers staat dan Venray." André van den Berg woont bijna vier jaar in Meerlo. Hij is afkomstig uit Grub- benvorst. Hij heeft dus ervaring met Horst aan de Maas. "Natuurlijk heb ik voor Horst gekozen", zegt hij beslist. "Ik heb goede ervarin gen met die gemeente. Het sociale gebeuren staat er op een hoger peil dan in Venray." Dorpsraadslid Martin Janssen zit achter de tafel. Hij is opgewekt. "Het loopt prima hier. Ik heb een vaag vermoeden dat de meesten de voorkeur hebben voor Horst", denkt hij. Een echtpaar heeft zojuist gestemd én is verdeeld. "We zijn afkomstig uit de stad en wonen nu dertig jaar in Meerlo", vertelt zij. "Het is een agrarische gemeente die beter bij Horst past. Ik kom vaker in Venray maar de groenste gemeente wint het vandaag." Haar echtgenoot denkt er heel anders over. "Nee, ik heb helemaal niks met Horst. Ik kom in Venray voor de schouwburg, de bibliotheek en de bioscoop. Ven ray heeft een meer stads karakter. Dat is in mijn ogen beter voor ons." Ook in Tienray regent het flink. Pascal Billekens, oud-doelman van Wittenhorst, heeft zojuist gestemd. Hij lacht. "Wat dacht je? Op Horst natuurlijk. Dat zit nu eenmaal in me. Venray is toch de grote aartsri vaal", weet hij nog van de voetbal velden. De opkomst is in diensten centrum Zonnehof uitzonderlijk hoog met 62 procent. "De mensen uit Tienray zijn heel erg betrok ken. Het leeft hier enorm", weet een mevrouw achter de tafel. "Ook bij de twee burgeravonden waren er heel veel Tienraynaren." Dorpsraadvoorzitter Anthony van Baal constateert tevreden dat de betrokkenheid in zijn dorp groot is. "Dat zie je ook bij onze vergade ringen." Van Baal vermoedt dat de meeste Tienraynaren kiezen voor Horst. Jac Janssen heeft de kran ten goed gelezen."Horst en Venray praten toch in hun eigen voordeel. Daar trek me niet veel van aan", aldus Janssen die het betreurt dat Meerlo-Wanssum wordt opgehe ven. "Ik vind het echt jammer dat de gemeente verdwijnt. Hoe gro ter, hoe onpersoonlijker. Ik heb voor Horst gekozen omdat ik me er meer betrokken bij voel dan bij Venray." Om tien voor drie is het een grote modderpoel voor de ingang van het Pastoërsweike in Swolgen waar het stembureau zetelt. "Het wordt tijd dat Horst of Venray hier iets aan gaat doen", lacht Twan Smeets die de voorkeur heeft voor Horst. "Voor mensen uit Swolgen is de afstand korter. En Horst heeft de financiën beter voor elkaar. Het maakt me eigenlijk niet eens zoveel uit", zegt Smeets die zich afvraagt of groter wel beter is. "Ik heb geen idee hoe het straks voor ons gaat uitpakken..Dat is kof fiedik kijken." Meer dan de helft van de kiezers (55 procent) is geweest. Vlak voor drie uur komt een 84-jarige Swolgenaar het stemlo kaal binnen."Kan het nog", vraagt hij. Er volgt een bevestigend ant woord. "Ik heb vroeger lang in Venray gewoond", vertelt hij. "En toen viel me de gemeente al tegen. Daarom lijkt me Horst het beste .Al zal ik op mijn leeftijd er niet veel meer van merken." Buiten slaat de kerkklok drie keer."Het is zit erop. We kunnen sluiten", klinkt het en de deur gaat op slot. Flinke investeringen voor betere verkeersafwikkeling De Leunseweg krijgt in 2010 een ingrijpende opknapbeurt. De gemeente trekt 950.000 euro uit om de weg te verbre den met een derde rijstrook. In de richting naar het centrum (zuid-noord) komt een dubbe le rijbaan. Andersom blijft er één rijstrook die met een grote middenberm (van 4,5 meter breed) wordt afgescheiden van de dubbele rijstrook. De rotonde Leunseweg-Zuidsin- gel krijgt aan de oostkant een 'bypass'. Zodat het verkeer dat rechtsaf richting Brukske gaat, gescheiden wordt van het ver keer dat rechtdoor gaat naar Vënray-centrum. Vooruitlopend op de werkzaam heden aan de Leunseweg wordt in 2009 een rotonde aangelegd op het kruispunt Leunseweg-Pater- slaan bij de Paterskerk. De kosten bedragen 300.000 euro. De Leunseweg - tussen de rotondes bij het viaduct Deurne- seweg en de Zuidsingel - wordt in totaal ruim vijf meter breder. Dit gaat ten koste van de groenstrook aan de zijde van de sportvelden. Het bureau Goudappel Coffeng heeft een onderzoek uitgevoerd naar dit drukke wegtracé. In de ochtend- en avondspits ontstaan er telkens files. Die komen snel maar lossen ook weer vrij snel op. 's Avonds begint de stagnatie rond 16.45 uur maar tegen 18.00 uur zijn de problemen alweer voorbij. Er is niet alleen gekeken naar het autoverkeer. Dagelijks zijn er grote fletsstromen die via de rotonde Leunseweg-Zuidsingel naar het Raayland College gaan. Daarnaast is er rekening gehou den met allerlei ruimtelijke ont wikkelingen in de omgeving. Zoals de uitbreiding van WoonMax en De Brier (de mogelijke komst van Albert Heijn), een kantorencom plex aan de Zuidsingel, de uitbrei dingsplannen van Wieënhof en de Oude Melkfabriek Een jaar gele den is er de doorsteek over De Hulst II gekomen, de weg de Voor de bij discotheek Zenith. Dit heeft geleid tot een verkeersafname op de Leunseweg. Maar dit is slechts tijdelijk want de Leunseweg zal in de toekomst alsmaar drukker wor den. Er moet daarom iets gebeu ren om de verkeerstoename op te vangen. Een groot knelpunt is de rotonde Leunseweg-Zuidsingel mede door de vele fietsers die bin nen de bebouwde kom voorrang hebben op het autoverkeer. Daar door ontstaan er wachtrijen op en voor de rotondes. Tussen 2004 en 2007, tot de openstelling van de Voorde in mei vorig jaar, kende de Leunseweg een verkeerstoe name van 28 procent. Sinds de komst van deze doorsteek over De Hulst II daalde de verkeersin tensiteit op de Leunseweg weer met 11 procent. De twee belang rijkste zaken zijn de aanleg van een bypass aan de zuidoostkant van de rotonde Leunseweg-Zuids ingel en de uitbreiding naar twee rijstroken in zuid-noordrichting. De twee rijrichtingen worden fysiek afgescheiden door een mid denberm van 4,5 meter. Er is voor deze breedte gekozen zodat auto's met pech er makkelijk kunnen staan zonder het doorgaande ver keer te hinderen. Ook kan de weg dan veiliger worden overgestoken door fietsers en voetgangers. De middenberm wordt alleen onder broken bij de afslag naar de Aca ciastraat. Dit betekent dat auto's vanaf de opritten bij woonhuizen en bedrijven alleen nog de eer ste rijbaan kunnen nemen. Als ze de andere richting uit willen, dan moeten ze keren op de rotonde. Aan beide zijden van de Leun seweg blijven er twee eenrich- tingsfietspaden. Het fietspad met trottoir en groenstrook een de oostkant, langs de huizen en de bedrijven, blijft liggen. Aan de westzijde schuift alles ruim vijf meter op vanwege de midden berm en de derde rijbaan. Op de rotonde Leunseweg- Zuidsingel worden de drie rijstro ken op de zuidelijke en oostelijke tak van de rotonde fysiek van elkaar gescheiden met een tus- senbreedte van minimaal twee meter. Dit wordt gedaan voor de veiligheid van de fietsers die zo gefaseerd kunnen oversteken. De fietsers moeten hier drie rijstro ken oversteken om de overkant te bereiken. Uit verkeersmodellen blijkt dat de wachtrijen voor het verkeer vanuit zuidelijke richting op de rotonde Leunseweg-Zuidsingel in de ochtendspits straks geheel zijn verdwenen. Dit geldt niet voor het verkeer dat vanuit de oost kant (Brukske) komt. Op de oos telijke tak van de rotonde zal in deze spitsperiode nog steeds een wachtrij van bijna 350 meter staan, net zoals in de huidige situatie. De maatregelen bieden ook geen ver betering voor de afwikkeling van het verkeer uit noordelijke rich ting. Op de noordelijke tak van de rotonde Leunseweg-Zuidsingel blijft in de ochtendspits, zoals nu al het geval is, een wachtrij van circa 200 meter staan. Tijdens de avondspits zullen er geen lange wachtrijen meer zijn rondom de rotonde Leunseweg- Zuidsingel. Op alle vier de takken blijven de wachtrijen beperkt tot maximaal 150 tot 200 meter. Nog dit jaar worden er enkele kleine aanpassingen gedaan om de veiligheid en de doorstroming te verbeteren. Zo wordt de rotonde bij het viaduct Deurneseweg vol ledig rondgemaakt.Ter hoogte van Wieënhof komt een doorgetrok ken middenstreep zodat het auto verkeer hier niet meer linksaf kan. Fietsoversteken worden verbeterd en er komt een groter plateau op de kruising met de Acaciastraat. Regenachtige dorpspeiling in Meerlo-Wanssum Meldersloseweg 6 A73 afsl. 11 - HORST Donderdag 10 april 2008 - Pagina 5 Modecentrum Frans Theelen St. Lambertusplein 12 Horst www.mooidemooistemode.nl Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONEN aanpak

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5