Venray en Horst vliegen elkaar in haren 'De slag om Blitterswijck barst los' Ondernemers Meerlo-Wanssum kiezen voor Venray Burgers kiezen voor Horst Advocaten te Venray is óók thuis in het ECHTSCHEIDINGSRECHT en het BESTUURSRECHT SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Waals overhandigt persoonlijk brief op poten aan burgemeester Hahn Het zat er al aan te komen. De kemphanen Venray en Horst aan de Maas zijn elkaar in de haren gevlogen. De strijd om Meerlo-Wanssum nadert zijn ontknoping en de gemeenten halen alles uit de kast om hun 'prooi' binnen te halen. Zo strooit Horst aan de Maas met miljoenen om het prestigieuze project 'het nieuwe Wanssum' financieel mogelijk te maken. Deze handelwijze is bij Venray helemaal verkeerd gevallen. Venray vindt dat Horst vals spel speelt. In een gepeperde brief, die burgemeester Jos Waals persoonlijk overhandig de aan zijn collega Joep Hahn, wordt de vloer aangeveegd met de zuiderburen. 'Een sigaar uit eigen doos' en 'rekenkundig gegoochel' zo typeert het Venrayse college de miljoeneninvestering die Horst aan de Maas toezegt voor het havenproject. Venray vindt juist dat Horst zich in de stuurgroep heel wat minder scheutig opstelt. Venray rept zelfs over bestuurlijk onfatsoen. "Horst denkt te scoren met die brief", zegt Waals. "Dat moeten ze niet doen. Ze moeten de waarheid niet te vrolijk voor stellen." Wat is er aan de hand? De gemeente Venray is al jarenlang nauw betrokken bij de haven van Wanssum. Onder de naam het nieuwe Wanssum' staat er van alles te gebeuren. Een project van bijna 24 miljoen euro dat het kleine Meerlo-Wanssum veel te machtig is. Met behulp van de pro vincie en Venray moet het geld op tafel komen voor uitbreiding van de haven en het bedrijventerrein, woningbouw en een rondweg om Wanssum. Later kwam daar nog de ontwikkeling van de Oude Maasarm tussen Ooijen en Wans sum bij. De gemeente Horst aan de Maas heeft een brief gestuurd naar het college en de raad van Meerlo- Wanssum waarin de miljoenen over tafel vliegen. Op donderdag 3 april kreeg Venray het verzoek van Meerlo-Wanssum om hierop te reageren. Dat gebeurde slagvaar dig want nog diezelfde middag stond Waals bij Hahn op de stoep. De ontwikkeling van de haven, met name de containeroverslag, is van groot belang voor de Venrayse bedrijventerreinen. De container overslag draagt al voor meer dan 50 procent bij aan de inkomsten uit havengelden. Hierdoor zijn de totale haveninkomsten toch gestegen ondanks dat de inkom sten uit buikoverslag zijn gedaald. Het regionaal overslagcentrum, in combinatie met de bedrijven in Venray, is de belangrijkste econo mische factor van de haven. Sinds 1999, toen de ontwikkelin gen goed op gang kwamen, heeft Venray samenwerking gezocht met Meerlo-Wanssum. In datzelfde jaar is er een intentieovereen komst ondertekend. De provincie Limburg is daarna een gebiedsont- wikkeling gestart in Ooijen-Wans- sum. Doel is de leefbaarheid en de veiligheid bij hoog Maaswater te verbeteren. Er is onderzoek gedaan naar de revitalisering van de oude Maasarm. Venray wijst erop dat die voor het overgrote deel in de gemeente Meerlo-Wanssum ligt en slechts voor een beperkt stuk in de gemeente Horst aan de Maas. Deze Oude Maasarm zal bij her- ingebruikname het water weer lozen in de Maas via de haven in Wanssum. Daarmee is de logische koppeling met het project het nieuwe Wanssum' verklaard. De provincie kon als initiatiefne mer ermee instemmen de gebieds- ontwikkeling Ooijen-Wanssum in te brengen in het masterplan voor het nieuwe Wanssum'. Waardoor er niet alleen bestuurlijk maar ook financieel een groot draagvlak is. Tijdens de vergadering van de stuurgroep op 20 maart is er een besluit genomen over het onder zoek naar de noordelijke rond weg om Wanssum. Venray vindt het vreemd dat Horst aan de Maas nu met de aanbieding komt om mankracht en geld te leveren. Terwijl Venray en Meerlo-Wans sum al jarenlang samenwerken in een projectgroep. Nog vreemder vindt Venray het miljoenenaanbod omdat dit totaal afwijkt van de houding en uitspraken van Horst in de stuurgroep. Daarin heeft Horst zelfs de opbrengsten uit zandwinning, als financiering van het project, ter discussie gesteld. Het ondertekenen van de inten tieverklaring werd door Horst aan de Maas zelfs 'op boute wijze getorpedeerd'. Het draait om de sluitstukkades bij Broekhuizen. Deze kades liggen buiten het plan gebied van Ooijen-Wanssum en hebben ook geen direct verband met de Oude Maasarm.Toch wilde Horst de Broekhuizense sluitstuk kades per se in het project onder brengen omdat Horst aan de Maas er zelf het geld niet voor heeft. 'Dit staat in schril contrast met de brief waarin de miljoenen wordt toegezegd', constateert Ven ray. 'Feitelijk wordt er een sigaar uit eigen doos aangeboden aan Meerlo-Wanssum. Omdat het leeu wendeel van deze financiering al geregeld is in de gebiedsontwik- keling Ooijen-Wanssum.' Door de houding van de gemeente Horst aan de Maas kwam op 20 maart de intentie verklaring op losse schroeven te staan. Het college Venray vindt dat dit nu niet meer verzwegen hoeft te worden. De stuurgroep is Horst aan de Maas tegemoet gekomen door Broekhuizen alsnog in het plangebied op te nemen. Horst aan de Maas lag ook dwars bij de prioritering. Horst wilde de prioriteit leggen bij vei ligheid (sluitstukkades in Broek huizen) en niet bij leefbaarheid (de ontwikkelingen rondom Wans sum). Dit standpunt werd door de stuurgroep verworpen. De gemeente Venray vindt het dan ook zeer merkwaardig dat Horst nu in een keer zo'n omme zwaai maakt. Venray spreekt van bestuurlijk onfatsoen om miljoe nen uit zandwinning, woning bouw en recreatie zomaar toe te zeggen aan Meerlo-Wanssum. Het is bovendien onnodig omdat het geld hiervoor al is vrijgemaakt. Venray heeft naast de eerdere 500.000 euro nu ook 2 miljoen euro toegezegd vanuit het herin delingfonds van de provincie. 'Dit betekent dat Venray zonder allerlei rekenkundig gegoochel en met een constructieve opstel ling al meer financiële middelen bijdraagt dan Horst aan de Maas'. Waarbij Venray niet uitsluit dat tij dens de uitvoering van de plannen nog meer geld beschikbaar komt. Het college zegt het jammer te vinden, zo te moeten reageren op de brief van Horst aan de Maas. 'De gemeente Venray staat gewoon voor de investeringen die zijn toegezegd op basis van ratio nele argumenten. Wij betreuren het feit dat de gemeente Horst aan de Maas zowel bij de gebiedsont- wikkeling Ooijen-Wanssum, als bij de plannen rondom het Nieuwe Wanssum, in zo'n korte tijd zulke uiteenlopende en tegengestelde meningen ventileert.' Gemengde voelens over splitsing Meerlo-Wanssum De reacties op het collegebe- sluit, om de gemeente Meerlo- Wanssum op te splitsen, zijn verdeeld. Hanny Rutten, lid van de dorpsraad van Blitters wijck, is ontstemd. "Nee, ik ben er absoluut niet blij mee. Blitterswijck is weer het pech- dorp. Met woningbouw komen we al op de laatste plaats. En nu wordt er gewoon niet naar de inwoners geluisterd. Die willen naar Horst toe. Dat is toch overduidelijk. Maar wij worden zonder argumenten bij Venray gestopt." CDA-raadslid Jan Kuijpers rea geert positief. De oppositiepartij heeft altijd - in tegenstelling tot de andere drie partijen - de optie voor splitsing opengehouden. "Ik ben heel blij dat een totale fusie met of Horst of Venray nu van tafel is",reageert Kuijpers."We zijn niet ontevreden maar er zit meer aan vast. Want Blitterswijck is een groot discussiepunt. Hier wegen de belangen van het Nieuwe Wans sum zwaarder dan de wens van de inwoners van Blitterswijck." Anthony van Baal, voorzitter Kiik....wat een keuze van het dorpsradenplatform, heeft gemengde gevoelens. "Aan de ene kant ben ik blij dat er voor een groot gedeelte naar de inwoners is geluisterd", zegt Van Baal die doelt op de dorpspeiling. "Dit geldt niet voor Blitterswijck. Gezien het belang van het Nieuwe Wanssum is het collegevoorstel begrijpelijk. Maar de inwoners van Blitterswij ck denken er heel anders over." De PvdA kwam als een van de eerste partijen met een standpunt naar buiten: de gemeente moet naar Horst aan de Maas. Fractie leidster Silvia Gielens: "We zien liever geen splitsing. Maar zoals de kaarten nu liggen, denk ik dat we weinig bezwaren hebben. We kunnen de mening van de burgers niet aan de kant schuiven. Dan zouden we in gebreke blijven." Gielens heeft moeite met de inde ling van Blitterswijck bij Venray. Ze wijst erop dat Blitterswijck voor 1969 samen met Meerlo, Tien- ray en Swolgen tot de gemeente Meerlo behoorde. Blitterswijck is nu het buitenbeentje. "We zagen liever dat de oude gemeentegren zen in acht waren genomen. Dat is ook de mening van de burgers", aldus Silvia Gielens die blij is als op 21 april de kogel door de kerk is. "Ja, dan gaat de vlag uit. We zijn toch maar vrijwilligers die voor een heel moeilijke keuze staan. Wij moeten beslissen over de toe komst van een hele gemeente. Dat is niet niks." Arie Janssen is voorzitter van SV United. Met 550 leden is de sport club de grootste vereniging van de gemeente. SV United recruteert zijn leden voornamelijk uit de dor pen Meerlo en Wanssum die straks onder twee verschillende gemeen ten vallen. "Persoonlijk vind ik splitsing hoogst ongelukkig", zegt Janssen. "Maar als voorzitter zie ik niet zoveel negatieve dingen. Het kan soms wat ongemakkelijk zijn, meer ook niet." SV United opteert voor een nieuw sportpark aan de Helling, op Wanssums grondge bied. "Dat komt dan goed uit. Dan zorgt Venray voor het sportpark van ons en Horst voor het andere sportpark in Swolgen. Wij vertrou wen erop dat de raad een verstan dig besluit neemt. We zullen met de gevolgen moeten omgaan." Frans Kerstjens,fractievoorzitter van GP'94, reageert enigszins ver rast op het voorstel. "Gemengde gevoelens. De dorpspeiling heeft blijkbaar zwaar meegewogen. Toch zijn we er nog niet geluk kig mee. Want Blitterswijck moet ook naar Horst toe. Dat gaan we nog proberen. Dan doen we meer recht aan de wens van de burgers. De slag om Blitterswijck is begon nen", zegt Kerstjens strijdvaardig. Truus Knoops is raadslid van de PK. Zij spreekt van dubbele gevoelens. "Dit is vooral pijnlijk voor Blitterswijck. Deze splitsing heeft het dorp niet gewild. Zij zijn de verliezers." De PK was in eerste instantie voor een samengaan met Venray en tegen een splitsing. "Ik hecht veel waarde aan het sociale beleid wat we hier in veertig jaar hebben opgebouwd. Daarvoor kunnen we net zo goed in Venray als in Horst terecht. Deze splitsing is eigenlijk niet wat we willen. Ik kan nog niet zeggen of we het voorstel steunen.Toch hoop ik dat we er samen uitkomen. Het raakt alle burgers van de gemeente", zegt Truus Knoops die geen goed woord overheeft voor de druk vanuit de provincie en het Rijk. "Dit wordt ons opgedrongen en dat vind ik kwalijk. Het is gewoon geen stijl als je ziet hoe hard er gewerkt is om Meerlo-Wanssum Wethouder Brugman (rechts voor) in discussie tijdens de 'DOP-tocht' door haar dorp. draaiende te houden. We hebben het hier toch goed voor elkaar met korte lijnen. Het afscheid van de gemeente gaat niet zonder emo ties. Dit gaat me na aan het hart." Wethouder Carla Brugman (PK) is inwoonster van Blitterswijck. Ze wil niet reageren op het col- legebesluit en de positie van haar dorp. "Nee, want we hebben afgesproken dat alleen de burge meester het woord voert. Ik kan nu even geen reactie geven. Mis schien later een keer." De ondernemersvereni gingen in de regio willen dat de gemeente Meerlo-Wans sum met Venray fuseert. In een brief aan het college van B en W en de gemeenteraad van Meerlo-Wanssum doen de ondernemers een 'nadrukke lijk beroep' op de politiek om een fusie aan te gaan met de gemeente Venray. De ondernemers vinden de herindeling in Noord-Limburg een goede zaak. Het versterkt de bestuurlijke structuur. Door een gezamenlijke regionale agenda kunnen sociaaleconomische uit dagingen beter worden opgepakt. Er ontstaat zo een slagvaardige regio waarin ook het ondernemer schap goed tot zijn recht komt. De ondernemers vinden het van belang dat de bestaande gemeen telijke en sociaaleconomische structuren in stand worden gehou den. Het bedrijfsleven van Meerlo- Wanssum en Venray werken op veel fronten samen en zijn vaak samen georganiseerd. Dit blijkt uit de bijna duizend ondernemers uit deze regio die deelnemen in de Vereniging van Venrayse Onder nemers Verenigingen (WOV). Deze vereniging organiseert jaar lijks een nieuwjaarsreceptie en de uitreiking van de Venrayse Ondernemersprijzen. De onder nemersverenigingen in de regio hebben leden uit beide gemeen- Vervolg voorpagina Toch splitsing Meerlo-Wanssum Ook burgemeester Jos Waals heeft zich groen en geel geërgerd aan de burgeravonden in Meerlo. "Er is baarlijke nonsens over Ven ray verteld. We zouden te duur zijn en het geld niet goed beste den. En meer van die onzin. Het is volstrekt niet waar en bovendien beledigend. Niet alleen voor het college maar ook voor alle ande re 39 000 Venraynaren. Jammer, dat ik me daar niet heb kunnen verdedigen", aldus Waals die nu niet wil spreken van een 'half ei' omdat Venray toch voor geheel Meerlo-Wanssum ging. Anderhalf jaar geleden heeft het college van Meerlo-Wanssum zich al gemeld in Venray voor een fusie. Vooral met het oog op de belangen rond de haven van Wanssum. "Wij hebben hen daarin gevolgd", aldus Waals. "Maar wij hebben ook steeds gezegd dat Meerlo-Wanssum zelf over zijn eigen toekomst beslist. Het moet democratisch verlopen en daar moet je heel voorzichtig mee omgaan. Het college van Meerlo-Wans sum heeft nu anders besloten, gezien de mening van de bur gers. En dat respecteren wij. Wat maakt het nu uit of we 42.000 of 45.000 inwoners hebben?", zegt Waals die ook de hand in eigen boezem steekt. "Het is niet goed gesteld met het imago van Ven ray. Dat blijkt wel. Wij moeten ons veel beter verkopen als centrum gemeente en als stad met alle belangrijke voorzieningen. Daar moeten we het nog eens goed over hebben." ten. Daarnaast zijn veel bedrijven uit Meerlo-Wanssum met hun acti viteiten gericht op de regio Ven ray en ze hebben daar ook veel contacten. Er is meer sprake van een oost-west dan een noord-zuid oriëntatie. Daarbij moeten ook de contacten met Oost-Brabant wor den betrokken. Veel bedrijvigheid in Meerlo- Wanssum concentreert zich rond het havengebied. Deze bedrijven zijn primair gericht op afzet naar en aanvoer van bedrijven op de Venrayse industrieterreinen. Het containervervoer bijvoorbeeld zal naar verwachting een grote vlucht gaan maken. Dit zal zich vooral richten op bedrijven in Venray. De ondernemers vinden een samen voeging van Venray en Meerlo- Wanssum dan ook gunstig voor de economische ontwikkeling in de regio. Door de fusie zullen hiervoor extra gelden beschikbaar komen. Ook voor andere bedrijven in de gemeente Meerlo-Wanssum biedt een fusie met Venray veel kansen en voordelen, vinden de onderne mers. Venray kent een zeer diver se samenstelling aan bedrijvigheid zoals in de (fijn)metaal het mkb en de zorgsector. Ook de agribusi ness en de primaire landbouw is gevarieerd en sterk vertegenwoor digd. Evenals de financieel zake lijke dienstverlening. De ondernemersverenigingen wijzen erop dat Meerlo-Wanssum en Venray beide goed ontsloten zijn. Ze zijn gelegen aan een kruis punt van wegen, de provinciale weg N270 en de A73, en zijn aan gesloten op trein- en waterver bindingen. In de nabijheid ligt de luchthaven Niederrhein. Dit biedt uitstekende kansen voor deze gemeenten om zich gezamenlijk verder te ontwikkelen en om nieuwe en hoogwaardige bedrij vigheid aan te trekken. Behalve economisch richt ook het sociaalmaatschappelijk leven van Meerlo-Wanssum zich gro tendeels op Venray. Er wordt veel gebruik gemaakt van de Venrayse voorzieningen, zoals scholen, winkelcentrum, schouwburg, bios coop en kunstencentrum. Al deze instellingen kunnen profiteren van een samenvoeging van Meer lo-Wanssum en Venray, menen de ondernemers die een oproep doen aan de gemeenteraad om op 21 april voor Venray te kiezen. De verenigingen die deel uitma ken van de WOV zijn:Agribusiness Groep Venray e.o., Business Vision Venray, Industriële Club Venray e.o., Gezamenlijke Ondernemers Wanssum, Koninklijk Horeca Nederland afdeling Venray, Lim burgse Land- en Tuinbouwbond Venray, MKB-Venray, MKB Wel- lerlooi-Meerlo-Wanssum, OOZO- Oostrum, Venray Centraal en VZO Heide, Leunen, Merselo, Veulen, Vredepeel enYsselsteyn. Twee personen gewond Bij een verkeersongeluk op de Beekweg in Merselo zijn vrijdag middag twee personen gewond geraakt. Het gaat om een 33-jarige automobilist uit Berghem en een 34-jarige vrouw uit Venray. De politie heeft onderzoek verricht en daaruit blijkt dat de bestuurder richting Venray reed, ter hoogte van Merselo kreeg hij vermoede lijk een black-out en kwam in de berm terecht. Na een correctie kwam hij in een slip terecht en kwam uiteindelijk aan de andere kant van de weg in de berm tot stilstand. De bijrijdster is door de brandweer bevrijd, de bestuurder kwam op eigen kracht uit de auto. Beiden zijn met nog onbekende verwondingen naar het zieken huis gebracht. VAN DER PUTT het kennismakingsgesprek is gratis telefoon 0478-556677 zie onze website www.putt.nl Vervolg voorpagina Sommige mensen moesten wor den teleurgesteld omdat ze met een paspoort voor een familielid wilden stemmen. CDA-fractielei- der Rob van der Heijden haalt aan dat de opkomst bij de laatste raadsverkiezingen 62 procent was. "Dan is 48 procent een indruk wekkende opkomst. De uitkomst moeten we dan ook zwaar laten meewegen", vindt de CDA'er. Silvia Gielens (PvdA) toonde zich verrast door de uitkomst. "Ik ben blij met deze peiling. De mening van de burgers moeten we zeker meene men." Frans Kerstjens (GP'94) was vooral verbaasd over de uitslag in Wanssum. "Ik had niet verwacht dat hier Horst zou winnen. We zullen rekening houden met deze uitslag." Theo Francken (PK): "Het is moeilijk. Het wordt een zware weging, er zijn meer punten die meespelen." Uitslag dorpspeiling dorp opkomst Venray Horst voor splitsing Blitterswijck 46% 25% 74% 44% Geijsteren 52% 64% 36% 61% Meerlo 44% 16% 84% 58% Swolgen 55% 5% 95% 80% Tienray 64% 4% 96% 91% Wanssum 38% 50% 50% 35% Totaal 48% 23% 77% 62% Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg t>ejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 10 april 2008 - Pagina 3 Modecentrum Frans Theelen St. Lambertusplein 12 Horst www.mooidemooistemode.nl *5*22 Multimate Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray, Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3