f 'Laat ze lachen en alles komt goed' Gouden bruiloft in Kennedystraat Venray Koester uw Monument TaT Heerlijk genieten STUDIO - LAATSE KANS - NU OP ART - POSTERS O KORTING <z*td s4tt HUIS AANKOPEN??? HULP NODIG!!! Honderdnegenentwintigste jaargang - week 15 - donderdag 10 april 2008 Karin, Renate en Annemarie naar Kidsfestival in Sarajevo "Het allerbelangrijkste is dat de kinderen een hele leuke dag hebben. Een grote lach op hun gezichten en een onver getelijke herinnering, daar doen we het voor." Ze spreken de woorden niet in koor uit: Annemarie Staaks (18 jaar) en Karin Jans (17) uit Venray en Renate Janssen (16) uit Vier lingsbeek. Maar hun gedach ten zijn hetzelfde. De drie mei den nemen van 6 tot 10 juni in Sarajevo (Bosnië) deel aan het Kidsfestival. Om tienduizen den kinderen de dag van hun leven te bezorgen. Onder de vlag van de Stichting Bosnian Child vindt al enkele jaren in Bosnië het Kidsfestival plaats. Vijf dagen lang worden kin deren vermaakt met workshops, dit jaar met als thema circus. Annemarie Staaks was vorig jaar al van plan om naar Bosnië te gaan. Toen kwam het er niet van. "Ik had geen geld", lacht ze, "Maar nu ga ik zeker. Ik heb flink gespaard." Alle drie de meiden zijn leerling van ROC Ter AA in Helmond. De school gaat met ongeveer 25 stu denten naar Sarajevo. "Mijn men tor Bas Luyten heeft de stichting Bosnische Kinderen mee opgezet en is ontzettend begaan met de wederopbouw van dat land. Hij zet zich met name in voor de kin deren die aan de oorlog enorme trauma's hebben overgehouden", verklaart Annemarie haar enthou siasme voor het project. Karin Jans en Renate Janssen kunnen zich hier helemaal in vinden. "We gaan er helemaal voor om de kin deren een leuke dag te bezorgen", vult Karin aan. Renate: "Het thema circus staat dit jaar centraal. Dat wordt door ongeveer 140 vrijwilligers uit Nederland helemaal ingevuld. Streetdancers, breakdancers, trom- melgroepen, beeldende kunst, straattekenen, acrogym, poppen kast en clownerie. Op alle moge lijke manieren wordt door de vrijwilligers in kleinere groepjes het thema gestalte gegeven." "Om alles voor te bereiden, zitten we in groepsvorm iedere week bij elkaar", zegt Karin."De activiteiten voorbereiden, de reis, alles wat er bij komt kijken om het Kidsfesti val tot een groot succes te maken. We hebben er in ieder geval heel veel zin in." De verschrikkingen van de oor log in Bosnië zullen niet aan de drie meiden voorbijgaan. Ze gaan niet geheel onvoorbereid naar Sarajevo."Ik heb verhalen gehoord van leerlingen die al een keer zijn meegeweest", vertelt Annemarie, "En daar word je niet vrolijk van. Het land kampt nog steeds met de naweeën van de oorlog. Huizen die nog half verwoest zijn, kogel gaten in de muren. In de voorbe reiding op de reis is ons ook al nadrukkelijk gezegd niet van de bestaande wegen af te gaan. Over al liggen nog mijnenvelden, het is echt levensgevaarlijk." Onder het motto 'Laat ze lachen en alles komt goed', tracht de Stichting Bosnian Child iets voor deze kinderen te betekenen. Het drietal uit Venray en Vierlingsbeek verheugt zich in ieder geval enorm op het avontuur. "Het wordt een geweldige ervaring. De kinderen verstaan en praten nauwelijks Engels of Duits. We moeten ons dus met handen en voeten ver staanbaar maken", lacht Karin. De jongste, Renate, verwoordt het uitstekend als haar motivatie om naar Sarajevo te gaan aan de orde komt. "Wat ik weet is dat de kinderen in Bosnië heel blij zijn met kleine dingen die voor ons in Nederland heel vanzelfsprekend zijn. Wij groeien hier op met com puters of het de normaalste zaak van de wereld is. Dat beseffen we vaak niet eens." Annemarie doet nog een extra duit in het zakje. "Vorig jaar had den leerlingen blikjes echte cola meegenomen en uitgedeeld aan een familie in Bosnië. Die mensen huilden van blijdschap. Wij kun nen ons dat niet voorstellen. Als wij zin hebben in een blikje cola gaan we naar de supermarkt." Om de kosten binnen de per ken te houden en het Kidsfestival te doen slagen, heeft de stichting geld nodig. De drie studentes doen al het mogelijke om gelden bij elkaar te brengen. Alle kosten komen namelijk voor eigen reke ning. "Een wafelactie op school heeft iets meer dan 110 euro opgeleverd. Daarmee kunnen we weer materialen kopen die we in Sarajevo gaan gebruiken. Daar naast zijn er plannen om tijdens Koninginnedag in Venray een actie te organiseren. We hopen dat de mensen ons enorm steunen, zodat wij op onze beurt de kinderen in Bosnië de dag van hun leven kun nen geven", besluiten de drie stu dentes van ROC Ter AA. Wie Karin, Renate en Anne marie en de kinderen in Sara jevo wil steunen, kan een bedrag overmaken naar de Rabobank 14.82.64.077 ten name van Bos nië for Child Foundation o.v.v. ROC Ter AA. Mensen die op een of andere wijze een bijdrage (finan cieel of in natura) willen leveren aan de actie, kunnen ook bellen met Annemarie Staaks, telefoon 06-29442644. Joost en Greet van de Vorle-Opheij bekend Venrays paar "Dat ik al vijftig jaar getrouwd ben, gaat mijn voor stellingsvermogen te boven. Ik heb het gevoel dat mijn leeftijd veertig, vijftig jaar is", zegt Greet. Gaandeweg in het gesprek met verslaggever Jan Leijsten zal blijken waarom. Toch is het op 3 mei precies een halve eeuw geleden dat Greet Opheij in de huwelijk trad met Joost van de Vorle. Als twintigjarige was ze in Ven ray bij vrienden op bezoek, waar Joost ook regelmatig over de vloer kwam. Er werd een afspraakje voor een bezoek aan de film op maandagavond gemaakt. Zo begon het. Een maand later na het dan sen in Oostrum bracht Joost haar voor het eerst naar huis in Oirlo, waar zij geboren was in een gezin van zes kinderen. Joost daarentegen is een vol bloed Venraynaar uit een groot gezin van liefst zeventien kinde ren waarvan er nog vijf in leven zijn. Moeder van de Vorle woonde op dezelfde plek waar de echte lieden nu nog wonen, op Ken nedystraat 11. Toentertijd was het nog Langeweg 11. Na ander half jaar verkeringstijd werd er getrouwd. Er was immers plek genoeg in de woning die in 1966 door de Van de Vorle's voor tien duizend gulden (4.600 euro) van de woningbouwvereniging werd overgenomen. "Daar hebben we nooit geen spijt van gehad", zegt Greet. "We gingen met de tijd mee en verbouwden nogal eens." De plek aan de rand van het centrum en de grote tuin dragen bij aan het woonplezier. "Nee, ons krijgen ze hier voorlopig nog niet weg." Joost vertrok in 1951 met een lts-opleiding metaal naar de mij nen. Doordeweeks verbleef hij in Zuid-Limburg. Doch ging hij ieder weekeinde naar zijn moe der want hij was immers kost winner. Tevens fungeerde hij als voetbalscheidsrechter, een sport die hem nog altijd na aan het hart ligt. Greet bekwaamde zich na de huishoudschool verder als naai ster. Haar eigen kleren en van die van de kinderen maakte ze zelf. Verstelwerk doet ze trouwens nog steeds. Het vak leerde ze bij de zusters in Tienray, waarna ze ging werken bij atelier Bera in Venray. Het gebouw waarin nu de biblio theek gevestigd is. Zij waren vier jaar getrouwd toen zoon Paul zich aandiende. Hij zou zes jaar later nog een broertje krijgen, Pascal die in 1968 geboren is. Toen in 1966 de door Joost bewonderde Joop den Uyl de staatsmijnen sloot, kwam er voor hem een einde aan zestien jaar ondergronds werk in Emma. Greet: "Naar huidige maatstaven waren het arme mensen, de mijnwerkers. We zijn nog eens in het mijnmu seum geweest. Daar proef je nog de angst die de ondergrondsen hadden." Merkwaardig genoeg hoeft de nooit om een woord verlegen Joost niets toe te voegen aan de woorden van zijn vrouw. Bij zijn volgende baan als kantonnier ervoer hij de voordelen van een vrijer leven in de open lucht dich terbij huis. "Zeker, maar in de mij nen was niet alleen de onderlinge kameraadschap groot, maar ook het salaris was goed. We konden ons toen toch iets meer permit teren, zoals een verbouwing van de woning." Toen de twee zoons groter werden, ging ook Greet weer buitenshuis werken. Ze ging aan de slag bij Paschalis waar ze 27 jaar hoofd van de huishouding was. "Daar was ik graag. Altijd op de fiets naar Oostrum. Maar op het laatst werd ik het toch moe. Ze solliciteerde naar een functie op Servaas waar ze bij De Wis sel haar pensioen bereikte. Maar altijd stond het gezin op de eerste plaats en nooit had ze een volle dige baan. Joost: "Greet heeft altijd het eten om twaalf uur op tafel staan. Het huishouden is bij haar altijd in goede handen geweest." Joost daarentegen was door zijn maatschappelijke betrokkenheid weinig avonden thuis, terwijl Greet haar ontspanning vond bij de vrouwenbond. Ze houdt nog steeds het ruime huis bij, onderhoudt de tuin en voert klusjes uit zoals het repare ren van een stekker. Voor bood schappen doen en koken draait ze de hand niet om. Haar enige kwaaltje zijn de 'bloedvaten'. "Het gaat goed de laatste tijd. Als je maar genoeg loopt en beweegt." Joost kampt al sinds 1995 met de sluimerende oogziekte Macula. Het verergerde in 2003 dermate dat hij zijn rijbewijs moest inle veren. Gelukkig rijdt Greet nog wel auto. "Het is een ouderdoms kwaal", berust Joost. "Ik vind het verschrikkelijk. Toch ga ik nog steeds naar mijn grote voetballief de SV Venray. Al is het meer voor de sfeer. De bal kan ik nog net vol gen maar de spelers op het veld herken ik niet meer." Toch verveelt hij zich nog geen seconde. Overdag trekt hij er veel op uit, naar de markt en de Kemp haan. Daarnaast vertoeft hij veel in het aangebouwde kantoor, dat van alle gemakken is voorzien. Zoals een computer waarin hij onder meer zijn grote hobby, de genea logie, heeft opgeslagen. Er staan veel keurig gerangschikte ordners met als thema's geologie, mijnen, gemeenteraad, sociale zaken en krantenknipsels. Over alle moge lijk zaken dus, maar zeker de poli tiek. Joost is een mens met veelzij dige interesses en heeft een grote lokale politieke carrière achter de rug. Hij was liefst 24 jaar gemeen teraadslid waarin hij niet zelden de luis in de pels van het college was. Trots haalt hij de kranten knipsels tevoorschijn waarin hij 'de stemmenkoning van Venray' wordt genoemd. Een mooie, maar verleden tijd, aldus Joost die Peel en Maas en de krant met een ver grootglas en sterk licht zo goed en kwaad als het kan doorneemt, 's Ochtends leest Greet voor hem het belangrijkste nieuws uit het dagblad voor. Het gouden feest wordt met Pascal, die nog thuis woont, en met Paul en zijn vrouw Netty, de kleinkinderen en ach terkleinkinderen in familiekring gevierd. Deze week weer een boerderij, en wel aan de Timmermansweg 10 in Ysselsteyn. Het betreft een groot woonhuis/stalboerderij uit de wederopbouwperiode. Het woonhuis heeft alle elemen ten voor die tijd een traditionele woning. Het bedrijfsgedeelte is vrij groot. Centraal in de voorgevel een voordeur en links en rechts een woonhuisraam. Het bedrijfsge deelte heeft een grote hooizolder boven de stallen. De ramen van het woongedeelte hebben nog een verticale vorm. De ramen zijn hebben onder het kalf een gedeelde ruit. Het kozijn van de voordeur heeft een gepleisterde wit geschilderde omlijsting. Op de verdieping onder de kap zijn drie ramen in de topgevel opgenomen. De borstwering is vrij hoog. Op de grens tussen (zij)gevel en dak- vlak is een dakkapel opgenomen. Deze dakkapel heeft een voor die tijd gebruikelijke flauw hellend zadeldakje met zinken bekleding. Het bedrijfsgedeelte heeft een gedeelte van de voorstal moe ten afstaan ten behoeve van de woonfuncties. Het stalgedeelte kent drie in groepen geplaatste gekoppelde betonnen stalramen waartussen telkens mestdeuren zijn aangebracht. Achter de boer derij is een afhang gemaakt. Bron architect/bouwhistoricus de heer W Beelen. Namens Venray Monu mentaal, Koester Uw Monument. Reageren en suggesties via e-mail naar koesteruwmonument @kpn- planet.nl. of p.a. Jerusalem 7,5801 ML in Venray. J I TPn |\i| A MC Patersstraat 35 5801 AT Venray lwL I C111VI/AIMO Einfo@holtermans-vastgoed.nl V A S T G O E D T 0478-511800 of 06-53331412 Bel voor een vrijblijvend adviesgesprek. Mieke Janssen uit Swolgen werd begin van dit jaar tot win nares uitgeroepen van de meta morfosewedstrijd Van ramp tot vamp van nieuwsblad Peel en Maas. Naast een fraaie relaxfau teuil van Hofmans Tapijten kreeg zij een verwenovernachting en -ontbijt aangeboden van De Witte Hoeve."En dat was echt genieten", aldus Mieke die zich samen met haar vriend heerlijk liet verwen nen in hetVenrayse partycentrum. "Het ontbijt was erg leuk met de champagne. De man die het ont bijt verzorgde, volgens mij was hij ook kok, legde ons enorm in de watten. Hij deed alles voor ons. Ik kon alles opnoemen wat ik wou hebben aan speciale wensen. Hij bakte nog een lekker eitje met spek, en bracht ons nog een lek ker toetje na. Heerlijk. En de cham pagne was ook lekker, maar toch ook wel vreemd zo bij het ontbijt, 's Avonds smaakt ie toch beter." Mieke denkt nog graag terug aan de wedstrijd die door haar werd gewonnen: "Ik wil iedereen die op mij gestemd heeft nog een keer bedanken. Het was geweldig om allemaal mee te mogen maken." Schoolstraat 24, Venray Tel. 0478-512567 EL EN MAAS AANKOOPBEGELEIDING ADVIES IN ONROEREND GOED 70°/(

Peel en Maas | 2008 | | pagina 17