De Goede Dood Expositie bij IROK Offerande St. Oda tweede op TEMA 2008 Reünie De Steeg Adelbertvereniging Sixtiesnight Nieuwe shirts voor Euterpe St. Catharina schittert op TEMA Deirdre Angenent in Mariakapel OFFERANDE Niets! PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 10 april 2008 - Pagina 15 Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray pre senteert komende week twee voorstellingen: Lucia Di Lam- mermoor met hoofdrolspe lers Alice Gulipian en Vasyl Grokhol en het tragikomisch toneelstuk over een vrijwillig levenseinde De Goede Dood. Op maandag 14 april vanaf 20.00 uur wordt in de schouw burg Lucia Di Lammermoor met hoofdrolspelers Alice Gulipian en Vasyl Grokhol vertoond. Het stuk telt meer dan 110 mede werkenden en heeft een Neder landse boventiteling. Het verhaal speelt zich af in de late 17e eeuw. Evenals in Romeo en Julia is hier sprake van twee elkaar hatende families. En ook hier bemint de dochter van de ene clan (Lucia) een zoon van de andere (Edgar- do). Lucia's broer dwingt haar, op slinkse wijze, te trouwen met Artu- ro wegens het veiligstellen van het familiefortuin. Edgardo komt hier achter en vervloekt Lucia. Zij wordt waanzinnig en doodt haar kersverse echtgenoot Arturo in het bruidsbed, waarna zij in met bloed besmeurde nachtkleding tussen de gasten verschijnt. Daar zingt zij haar wereldberoemde waanzinscène II dolce suono, waarin zij hallucineert dat ze met Edgardo samen is maar wordt dit ook een 'eind goed, al goed'? DE GOEDE DOOD Het tragikomisch toneelstuk over een vrijwillig levenseinde De Goede Dood is op dinsdag 22 april te zien in de schouwburg van Venray. Hoe kan een mens leven met de wetenschap dat een naaste er morgen om dezelfde tijd niet meer zal zijn? Of hoe valt de onverdraaglijke gedachte aan een zelfgekozen dood toch te verdra gen? Wannie de Wijn koos voor zijn tragikomische toneelstuk De Goede Dood één van de meest ingewikkelde thema's van deze tijd: euthanasie. De familie Kei ler telt drie broers. De oudste is terminaal en heeft gekozen voor een vrijwillig levenseinde. De mid delste broer, de zakenman, blijkt steeds minder onkwetsbaar dan gedacht. De jongste toont zijn emoties pas als hij achter de vleu gel zit. De ex-vrouw van de zaken man is inmiddels de geliefde van de terminale oudste broer gewor den. De dochter kan de zelfgeko zen dood van haar vader niet aan. De huisarts tenslotte, al jaren de huisvriend van de familie, worstelt met een groot dilemma. Naast aan grijpende scènes is er ook ruimte voor de onmisbare humor en spe len livemuziek en zang een belang rijke rol. Het stuk is genomineerd voor de Toneel Publieksprijs 2008. Aanvang 20.00 uur. Voor vragen of reserveringen kan men contact opnemen met Schouwburg Venray via telefoon nummer (0478)530999 of via www. schouwburgvenray. nl Bij Galerie Irok in Horst wordt op zaterdag 12 april vanaf 13.00 uur een expositie met schilderijen van Iris Slock en hedendaags kera miek van Liesbeth Minderhoud geopend. De expositie is te bezich tigen tot en met 15 mei. Slock is aanwezig tijdens de opening. Slock over haar werk: "Mijn onder werp is vrijwel steeds de mens, man/vrouw, mens/dier, de dansen de mens, belevingen en emoties van de mens. Kenmerken in mijn werk zijn poëzie, fantasie en weg dromen van de realiteit. Om dit te verwezenlijken zal ik steeds abstra heren, spelen met lijnen, vlakken en compositie, terwijl ritme en herhaling veel voor komt. Ik hou van een positieve instelling en warme kleuren. Agressie en ellen de komt in mijn werk niet voor. Ik noem mijn werk figuratief abstract. Minderhoud over haar werk: "Actualiteit en clichés spe len een belangrijke rol. Recente indrukken of gebeurtenissen leg gen de basis voor mijn werk. Op ironische wijze probeer ik dit te verbeelden. Dit is voor mij een weerspiegeling hoe ik naar de maatschappij kijk. Tegenstrijdig Boekrecensie in Peel en Maas Een Shetlandse legende ver telt over de Kunal Trows: een mannenvolk dat zwangere vrouwen en baby's steelt en wisselkinderen achterlaat. Negen dagen na de geboorte van een zoon sterft de ont voerde moeder. De zoons bezitten speciale gaven en hebben macht over andere mensen. Maar dat zijn maar mythen... Toch? Tora Guthrie is net op de Shet- landeilanden komen wonen. Op een dag vindt ze in haar achter tuin een gemummificeerd lijk. Het hart is eruit gerukt en in de rug zijn runen gekerfd. Alles wijst op een rituele moord. Als verloskun dige kan Tora zien dat het slacht offer zwanger is geweest. Wat is er met de baby gebeurd? Samen met rechercheur Dana Tulloch pro beert Tora aan de hand van een gevonden ring de identiteit van het slachtoffer te achterhalen. Dat blijkt niet eenvoudig te zijn. Tot haar ontsteltenis ontdekt Tora dat de Shetlandeilanden helemaal niet zo veilig zijn als gezegd wordt. En dat hun bewoners afschuwelijke wanpraktijken te verbergen heb ben die terug te voeren zijn op de genoeg uit dit zich in onschul dige of zelfs grappige beelden. Elk beeld is een gevolg op een eerder gemaakt beeld. Het is niet de bedoeling mijn mening op te dringen; je kunt zelf bepalen wat je ziet of denkt bij een beeld. De interpretatie leg ik bij de beschou wer zelf. Mijn beelden hebben in de loop der jaren in verschillende gedaantes gemanifesteerd: als ste vige perspectivische vertekenin gen. Als ironische observaties van de hedendaagse cultuur En als laatste, meer persoonlijk werk: fragiele, kwetsbare vormen die zich in balans proberen te hou den." Minderhoud studeerde aan de Academie voor Beeldende Vor ming in Tilburg. Daarna maakt zij een wereldreis om vervolgens in 2003 haar eigen galerie genaamd POP in Domburg te openen, waar ook haar atelier gevestigd is. Gale rie Irok in Horst is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 9-30 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.30 uur. Vrijdag koopavond tot 20.00 uur. Op zaterdag is IROK geopend van 9-30 tot 16.00 uur. Zie ook www.irok.nl. legende van de Kunal Trows. S. J. Bolton volgde een toneel opleiding en heeft een MBA. Ze begon haar succesvolle loopbaan in pr en marketing, en werkte onder andere voor de gemeente Londen. Door haar fascinatie voor de Britse traditionele folklore is ze begonnen met het schrijven van haar eerste boek. Ze woont met haar gezin vlak bij Oxford. Offerande is te koop bij boek handel Van den Munckhof. Prijs: 19,95 euro. St. Oda op TEMA 2008 aange toond nog steeds tot de top van de internationale fanfare- en har monieorkesten te behoren. In een overvolle Maaspoort inVenlo werd het optreden van St. Oda, onder lei ding van Frank Steeghs, aangevuld met een combo, dansgroep Mar- tine uit Well, zang van Geert Pelzer, Eigenwijsjes uit Ysselsteyn, een intro van Drumboys uit Ysselsteyn, een bugelsolo van Joel Eijssen en een lichtshow van Fons Thiessen, door jury en publiek als spectacu lair en vernieuwend betiteld. De juryleden, Jos Pommer, Koos Mark, Robert Kuckertz en Bri gitte Nijman, beloonden de dertig minuten durende hoogstaande blaasmuziek en topentertainment met 84,88 punten. Van de zeven tien deelnemende orkesten moest St. Oda alleen Harmonie St.Agnes uit Bunde voor laten gaan, zij behaalden 86,8 punten en werden daarmee overall winnaar. St. Oda gaat zich nu voorbereiden op het 90-jarig jubileumfeest dat gevierd wordt op 19, 20 en 21 september in de hal van de familie Hendrix op De Hees 4 in Merselo. Op zondag middag 21 september gaat St. Oda weer groots uitpakken met een nieuwe en wervelende show. Op vrijdagavond 19 september vanaf 20.00 uur wordt het jubileumfeest geopend met een optreden van de Koninklijke Luchtmachtkapel. Jarenlang was Uitgaanscentrum De Steeg in Leunen dé plek om feest te vieren. Van vrijdag tot zon dagmiddag en -avond was het een huiskamer garant voor gezellig heid. Nog altijd gieren de herinne ringen en verhalen rond tot in de wijde omgeving. 2? na sluiting van De Steeg is het daarom tijd voor een reünie. Achttien of zestig jaar oud, iedereen is meer dan welkom in Zenith op vrijdag 25 april. Wat begon als dorpscafé in 1978 met vele vaste klanten en een sterk verenigingsleven, ontpopte zich in de jaren daarna tot een begrip in het Limburgs, Brabants en Gel ders uitgaansleven. Jong en oud leefde zich uit in De dancing, Pul- lenbar, Cocktailbar en later de'Q. Artiesten als Anouk, Jacques Herb, Divine, Frans Bauer, de Alpen Zusjes, Maribelle, Zangeres zon der Naam en bands als Rowwen Heze, Clouseau, Spring, Baseball, Trip to Trip, Monte Video en Big Deal zorgden iedere week weer voor een spektakel. Dé klapper van vroeger is zonder meer Unity. Deze heren hebben het repeteren weer opgepakt, want tijdens De Steegreünie gaan zij de bezoekers samen met We Two terugnemen in de tijd. Maar de klanten, dat maakte de Steeg tot wat het was. Ton en Hanneke van Dijck hopen veel klanten van de afgelopen der tig jaar te zien op deze speciale avond in Zenith. Het gevoel van vroeger met Classics, Rock en de Top 40 hits van toen en nu door DJ's André bonAparte, Marco, Mar cel Spijkerman en Rob Wibbelink. Op vrijdag 25 april zijn de deuren van Zenith geopend van 21.00 tot 04.00 uur en is de minimum leef tijd 18 jaar. Meer informatie staat op www.thezenith.nl. De Adelbertvereniging Venray houdt op woensdag 16 april de vierde lezing in 2008. Dr. J.A.P.J. Janssen spreekt vanaf 20.15 uur in de Witte Hoeve over de psycho logie van het gebed. Als instituut leidt de religie vandaag de dag een kwijnend bestaan, maar op het individuele vlak, in de hoofden en harten van de mensen, speelt ze nog steeds een belangrijke rol. De religie verdwijnt niet maar individualiseert, hetgeen blijkt uit de afname van het kerkbezoek en het blijvende belang van het (persoonlijke) gebed. Nederland neemt in Europees verband een opvallende positie in: het kerklid maatschap is er opvallend laag, de gebedsactiviteit is opvallend hoog, ook onder jongeren. Het gaat daarbij niet zozeer om het klas sieke vraaggebed als wel om een meer meditatieve variant van bid den. Een opmerkelijk verschijnsel, dat nieuw is, maar dat ook diepe wortels heeft in de vaderlandse geschiedenis. Dr. J.A.P.J. Janssen is hoogleraar cultuur- en godsdienstpsycholo gie, onderwijsdirecteur Psycholo gie en Kunstmatige Intelligentie, verbonden aan de faculteit der Sociale Wetenschappen van de Radboud Universiteit Nijmegen. Professor Janssen doet onderzoek naar het gebed en de religieuze ervaring. Hij bestudeert de ver bindingen tussen de persoonlijke religieuze ervaring, de religieuze traditie en de moderne, cognitieve psychologie.Andere aandachtsvel den van hem zijn: de verhouding tussen kerk en staat en de relatie tussen religie en moraliteit. Zijn boek Nederland als religieuze Proeftuin gaat over de beteke nis van religie in de hedendaagse samenleving. Presentatie jubileumboek Op zondag 20 april vindt er in Schouwburg Venray een zondag ochtendprogramma plaats met folkloristische dansen en een blokfluitmuziekensemble. Folklo ristische dansgroep de Hakkespits viert in 2008 haar 25 jarig jubi leum. Dit vieren zij in de schouw burg met een speciaal programma. De toegang is gratis. Het program ma begint om 11.00 uur en duurt tot 13-30 uur. Er zijn optredens van blokfluitensemble En Bloc onder leiding vanAnsThijssen, uit Venray, en de folkloristische dans groep MiddenTwenthe uit Delden .Tevens wordt het jubileumboek van De Hakkespits, Trouw aan dans en dracht, gepresenteerd. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondagmid dag 13 april gedemonstreerd hoe men op de juiste manier een bepaalde vorm kan geven aan buxus en taxus en ilex-planten Een karweitje dat veel vaardigheid en geduld vereist! Daarnaast is er een demonstratie boter karnen. In de smederij is de smid aan het werk en op de bovenverdieping is de wisselexpositie Juweeltjes in Textiel te bezichtigen. De Locht is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De speciale demonstra ties op zondag beginnen om 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Expositie Nelly Geurts Nelly Geurts uit Venray expo seert in het weekeinde van 12 en 13 april samen met Martin Gielen uit Nuenen en Har van der Linden uit Belfeld in het Oude Kerkje van het Brabantse Middelbeers. Alle drie schilderen ze met een water- verdunbare olieverf, waarmee tevens heel aquarelachtig gewerkt kan worden. Geurts haar werken zijn een weerspiegeling van de kracht en de schoonheid van de natuur en het gehele universum. Kleuren, vormen en gevoel spe len hierbij een belangrijke rol. Via scholing bij topkunstenaars heeft ze zich bepaalde technieken eigen gemaakt, die ze vertaalt in expressionistische, vaak abstracte schilderijen op het doek. Gielen is zijn schildercarrière gestart als aquarellist in 1995. Voor hem was dit een logisch vervolg, na 25 jaar vormgeving als binnenhuisdesig ner en tekenleraar.Zijn schilder werk verraadt zijn oude passie voor lijnen en vormen dat zich heeft ontwikkeld van figuratief naar kleurrijk abstract werk. Hij schildert zuiver vanuit zijn gevoel voor vorm en kleur. Van der Lin den is vooral gecharmeerd van de zogenaamde 'nat in nat' techniek. Met deze techniek kan hij werken in 'gestuurde spontaniteit'. Dit houdt in dat het werk een vorm krijgt die van te voren niet is vast gesteld, maar die wel gestuurd kan worden naar een vorm die men in gedachten heeft. Het kerkje is op zaterdag open van 13.00 tot 17.00 uur en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Meer informatie staat op www.oudekerkje.nl. De Witte Hoeve in Venray is op zaterdag 19 april het middelpunt van muziek- en dansliefhebbers van muziek uit de jaren '50,'60 en '70 tijdens een Sixtiesnight. Deze avond staat ook in het teken van 45 jaar Sparks, een band uit Horst- Venray en nog steeds spelend met drie originele leden.Tevens treden deze avond op 57 Fairlane en Mis ter Blue Diamond himself Riem De Wolff. De Sparks is voor de meeste mensen geen onbekende band. Nadat de zonen van Ben de zang op zich namen is de groep aanhangers alleen maar gestegen. Deze avond gaan er ook gastar- tiesten met de Sparks meespelen, zoals onder andere de dochters en vrouw van Ben. Het reper toire bestaat uit beat, rock roll en sixties- en seventiesmuziek. The Sparks spelen drie sets. De tweede band deze avond is 57 Fairlane uit de regio Eindhoven en ontstaan uit de Lucky Devils. Na een aantal wisselingen bij de Lucky Devils werd besloten om een nieuwe start te maken en de naam te veranderen in 57 Fairlane. In een korte tijd heeft deze band al een naam opgebouwd in het rock roll circuit in Nederland, en verzorgde ook al optredens buiten de landsgrenzen.Als verder hoogtepunt werd er in 2007 ook een fanclub opgericht en de leden hiervan vergezellen de band bij veel optredens. Met een repertoire van rock roll, rockabilly, instru mentaal komt deze band sterk voor de dag.Ok de dansliefheb bers komen volledig aan hun trek ken. Ook deze band gaat drie sets spelen. De derde artiest is Mister Blue Diamond himself, Riem De Wolff. The Blue Diamond waren met onder andere The Tielman Brothers, Black Dynamites, Crazy Rockers de grondleggers van de Nederlandse popmuziek.The Blue Diamonds hadden een wereld hit met Ramona en zijn sinds die tijd altijd op toer geweest over de aardbol. Na het overlijden van broer Ruud een aantal jaren gele den ging Riem solo, en met succes gezien zijn vele optredens de laat ste jaren. Deze avond komen lied jes als Ramona, Litle Ship en Carol aan bod. Kaarten voor deze avond zijn te reserveren via telefoon (0478)580624, (0478)581626 of via mail l-linders@home.nl. In de voorverkoop zijn kaarten verkrijg baar bij Sigarenhuis v.h. Janssen en De Witte Hoeve in Venray. Ook zijn er arrangementen mogelijk [kaarten, overnachting en ontbijt] Informatie hierover is verkrijgbaar via telefoon (0478)581626. Het opleidingsorkest van optreden in vakantiepark Loohorst koninklijke harmonie Euterpe was het orkest voor het eerst te heeft nieuwe shirts. Tijdens een zien in de blauwe shirts met logo. Wat gebeurt er als U niet adverteert Harmonie St. Catharina heeft onder leiding van dirigent Geert Jacobs een wervelende show gegeven bij TEMA 2008 in De Maaspoort in Venlo. Voor een publiek met suppor ters uit Leunen, Veulen, Heide en omgeving brachten het orkest, Don Mulders, Marjolijn Kuenen (foto), Henk Deters, leden van Close Harmony Group Confetti, het combo en dansgroep Impulz een non-stop programma met verschillende muziekstijlen. Dit alles werd ondersteund door een lichtshow. De show werd door de jury gewaardeerd met 81,6 punten. De nog jonge sopraan Deirdre Angenent is toch al een beetje een oude bekende voor de bezoekers van de concerten in de Mariaka pel in Holthees.Al enkele keren, van 2001, 2002, 2004, 2005 en 2006, heeft Angenent een concert verzorgd in deze kapel. Het eerste concert in 2001 gaf ze nog voor aanvang van haar zangstudie aan het conservatorium in Arnhem, het derde en vierde concert waren bij het begin en halverwege die studie, en nu in 2008 na afronding van haar zangstudie in 2007 volgt opnieuw een concert. Het is boei end om te zien hoe een zangeres, van wie iedereen weet dat ze geta lenteerd is, zich in die jaren verder weet te ontwikkelen, en hoe daar door steeds opnieuw het nieuwe concert kwalitatief een grote stap voorwaarts te zien geeft. Op zondag 4 mei is het zo ver, het vijfde concert van Angenent in de Mariakapel.Aanvang 15-30 uur. Dit keer wordt ze op de piano begeleid door Steven Faber. Op het programma staan onder meer de Wesendonklieder van Richard Wagner, en liederen van Chauson, Duparc en Zemlinsky. Deirdre Angenent heeft in 2007 haar zangstudie aan het conser vatorium in Arnhem voltooid. Daarnaast heeft ze de eenjarige opleiding International Lied Mas- terclasses for voice and piano gevolgd aan het conservatorium in Amsterdam, nam ze deel aan het kamermuziekfestival Schier monnikoog, waar ze lessen volg de bij Jard van Nes, en volgde ze een masterclass in Arezzo, Italië, bij Fausto Nardi. Ze vormt al vele jaren een vast duo met pianiste Wies van de Poel, daarin gecoacht door Frank van der Laar en Thom Janssen.Als duo namen ze in 2006 deel aan de Verlaine Masterclass in Den Haag van Meinard Kraak en Rudolf Jansen, en aan de Schu mann masterclass in Amsterdam. Angenent geeft verschillende reci tals en wordt gevraagd als soliste voor koren en orkesten. Ze pro beert zich zo breed mogelijk te ontwikkelen, en zingt daarom lie deren, maar ook opera en oratoria staan op haar repertoire. In 2007 was ze nog te horen als de Con- tessa Almaviva in Mozarts opera Le Nozze di Figaro. Voor deze gelegenheid heeft ze echter met pianist Steven Faber een liederen- recital ingestudeerd. Steven Faber specialiseerde zich al tijdens zijn opleiding aan het conservatorium in kamermuziek en liedrepertoi re. Na zijn examen vervolgde hij zijn pianostudies bij de pianiste Tan Crone. Naast het begeleiden van solisten maakt hij deel uit van diverse ensembles: het Midas Ensemble, het Newman Ensemble en het ensemble NU (muziek uit de 20e en 21e eeuw in wisselende bezettingen). Hij treedt veelvuldig op in kamermuziekseries in bin nen- en buitenland. Als koorbege leider is hij te horen in de eerste pianopartij van de Petite Messe solennelle van Rossini en in de Liebesliederwalzer van Brahms. Kaarten kunnen worden gereser veerd bij voorverkoopadressen in Holthees, de familie Ermers, Kapel straat 3, telefoon (0478)636480 en bij de familie Wijenberg, Gil- destraat 6, telefoon (0478)636390. Kaarten kunnen ook besteld wor den via www.mariakapel.nl, en vanaf een half uur voor aanvang van het concert bij de ingang van de kapel.Tijdig reserveren is geen overbodige luxe. Kunst Cultuur ttis tl LAN 13.' EEN MC>01U>. ttN i n rr.N WERKttiitlntiD fJii?Noü cm OrfiTjnJi' i»«ci cii Gwunrmd» iktmul llir.lki cit ficunpir«fd op «n nvyjttritutt ItfirnJc. - Ttti Gr/ri<un

Peel en Maas | 2008 | | pagina 15