Hoe gaan we nu verder? Fusiebulletin Meerlo-Wanssum Het raadsvoorstel ligt er Wat zeggen onze buren over onze speerpunten '-ff IÉ I fttM I Op 8 april heeft het college van b&w haar raadsvoorstel afgerond. Hierin stellen burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad een bepaalde keuze voor, met argumenten waarom zij dit voorstellen. Op 21 april neemt de raad haar definitieve besluit, en dit voorstel van b&w zal zwaar meewegen. Nog dit weekend ontvangt u van ons een folder met daarin de beangrijkste punten uit het raadsvoorstel. U kunt het ook nu al inzien via onze website. Onder het kopje Toekomst Gemeente staan alle relevante stukken verzameld. Tijdens de avonden van 1 en 2 april vroeg u specifiek naar een aantal speerpunten. De Wmo. De realisatie van het nieuwe Wanssum. Sportaccommodaties. Toerisme en recreatie. Het dorpsradenbeleid. Voor Meerlo-Wanssum is het van cruciaal belang dat een toekomstige fusiepartner onze wensen op een aantal belangrijke gebieden kan en wil waarmaken. Alleen: wie? Venray of Horst aan de Maas? Een overzicht. Een aantal belangrijke beslissingen heeft de gemeenteraad al genomen. Maar het definitieve besluit over de toekomst van onze gemeente valt pas op 21 april. Wilt u meedenken en - praten over de toekomst van Meerlo-Wanssum? Kom dan naar de raadsvergaderingen van 14 april en 21 april. Kom naar de raadsvergaderingen van 14 en 21 april! Kijk voor meer informatie op www.meerlo- wanssum.nl toekomst gemeente PEEL EN MAAS deel 3 Sociaal- en zorgbeleid inclusief Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) Reactivering oude Maasarm, Het Nieuwe Wanssum en instandhouding Haven Sportaccommodaties Toerisme en recreatie Speerpunt dorpsradenbeleid en DOP's Kom naar de raadsvergaderingen Wilt u meer achtergrondinformatie? www.meerlo-wanssum.nl Donderdag 10 april 2008 - Pagina 13 Gemeente Meerlo-Wanssum Op het gebied van de Wmo willen we dat hulpbehoevende burgers en de mensen in hun omgeving zelf een rol spelen. De burger is eerst zelf aan zet. Vervolgens bekijken we wat familie, vrienden en kennissen kunnen. Ten slot te zorgt de gemeente voor een vangnet voor kwetsbare groepen inwoners. Ons minimabeleid is gebaseerd op vier peilers: tegemoetkoming in bijzon dere noodzakelijke uitgaven, inkomensondersteuning, beperking van vaste lasten en bevorderen van rondkomen en participatie in de samenleving. Venray: "Ons Wmo-beleid is erop gericht de voorzieningen Wmo toe te snijden op de vraag van de klant. Zo behoudt de klant zijn of haar zelf standigheid en daarmee kwaliteit van leven. Vier thema's bepalen de mate waarin iemand zelfstandig kan functioneren: mobiliteit, de leefbaarheid van de woonomgeving, zorghulpstructuren en sociale relaties en hoe de onder steunende welzijnsorganisaties lokaal samenhangen. Een fusie met Meerlo- Wanssum biedt een kans om in de uitvoering samen te werken met Horst aan de Maas." Horst aan de Maas: "Ons uitgangspunt in het Wmo-beleid is dat iedereen mee moet kunnen doen. Algemene voorzieningen gaan voor specifieke voor zieningen in welzijn en zorg. Maar we zorgen voor voorzieningen in alle ge vallen waarin burgers die nodig hebben om beperkingen op te heffen en zo goed mogelijk te kunnen functioneren. Ons minimabeleid onderscheidt zich doordat de inwoners via regellichte aanvraagprocedures snel in aanmerking komen voor de diverse regelingen. Na toekenning van een vergoeding of bijdrage volgt automatisch ieder jaar een nieuwe toekenning. Mensen heb ben zelf de plicht om tussentijdse wijzigingen aan de gemeente te melden." Deze projecten zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Als we de oude Maasarm reactiveren, kunnen we ons beter beschermen tegen hoogwater. En we creëren tegelijk mogelijkheden om natuur, landschap, toerisme en recreatie verder te ontwikkelen, én woonfuncties toe te voegen. Het Nieuwe Wanssum omvat de aanleg van een rondweg, de uitbreiding van de haven en het bedrijventerrein. Maar ook de herstructurering/revitalisering van Wanssum en woningbouw. Venray: "Onze haven is een belangrijk middel in de realisatie van Venrays regionale taakstelling om bedrijventerreinen te ontwikkelen. De haven ver sterkt dit speerpunt. Zij maakt dat we een extra vervoersmodaliteit kunnen bieden aan bedrijven die een locatie zoeken. Dit maakt dat we een groot belang hebben bij de verdere ontwikkeling van de Haven en dus het nieuwe Wanssum. Dit blijkt ook uit de financiële toezeggingen 2,5 miljoen). We zijn dan ook een volwaardige partner in de gebiedsontwikkeling Ooijen- Wanssum." Horst aan de Maas: "Het Nieuwe Wanssum heeft bij een fusie met ons topprioriteit. De realisatie van Het Nieuwe Wanssum is een absolute voor waarde om tot een verantwoorde gebiedsontwikkeling te komen. Ook zien we mogelijkheden om de gebiedsontwikkeling te koppelen aan andere Zandmaasprojecten. Al met al zijn we een volwaardige partner in gebieds ontwikkeling Ooijen-Wanssum." Ons streven is twee kwalitatief goede buitensportaccommodaties (Noord en Zuid) te realiseren. Momenteel hebben we er nog zes, maar die zijn van mindere of onvoldoende kwaliteit. Venray: "Wij onderschrijven het belang van buitensportaccommodaties. Het liefst voor iedere kern. Lukt dat niet, dan in ieder geval via samenwerking met andere kernen. We hebben ervaring met het aanleggen en privatiseren van sportaccommodaties en zullen hier ook na een fusie gebruik van maken." Horst aan de Maas: "We gaan door met de plannen die we op dit gebied hebben ingezet. Verschil met Venray is dat we de accommodaties (niet de kantines) aanleggen en in eigendom hebben. Het onderhoud aan de kleed lokalen is geprivatiseerd, de velden onderhouden we als gemeente zelf." Wij richten ons op kleinschalige, extensieve recreatie. Wat betekent dit? - We werken eraan mee het bestaande bedrijfsleven te verbeteren via uitbreiding. - We steunen nieuwe initiatieven die voldoen aan kleinschaligheid en het stempel 'agrarisch' of 'natuur' dragen. - We steunen initiatieven die het aandeel aan toeristische overnachtingen vergroten. - We vervullen de rol van ambassadeur bij derden zoals hogere overheden. - We stemmen ontwikkelingen af met buurgemeenten. - We volgen ontwikkelingen in de regio en helpen met de uitvoering ervan. - We stimuleren de waterrecreatie door de verdere ontwikkeling van de Diepeling. - We ondersteunen initiatieven voor dagrecreatie. Venray: "Ook wij richten ons in het buitengebied op kleinschalige extensieve recreatievormen en de verdere ontwikkeling van wandel- en fietsroutes die passen bij het landschap, de rust en de ruimte. Hier is sprake van een over lap met de belangen van Meerlo-Wanssum." Horst aan de Maas: "We voelen ons zeer verantwoordelijk voor een regio nale aanpak van toerisme en recreatie en willen hierin een leidende rol vervullen. Toerisme en recreatie zijn voor ons een belangrijk speerpunt. Grootschalige dagrecreatieve voorzieningen plannen we in beginsel in het gebied Park Peelbergen. Verder moeten de toeristische ontwikkelings mogelijkheden langs de Maas passen bij de schaal en identiteit en dus worden opgewaardeerd." Centraal in ons dorpsradenbeleid staan de jaarafspraken: wat gaan we doen en wie gaat wat doen? Deze afspraken zijn een eerste stap om te werken aan onderling vertrouwen. De basis voor de jaarafspraken komt uit de DorpsOmgevingsProgramma's van onze kernen. Hierin staan de projecten die we willen realiseren en de door de bewoners opgestelde ontwikkelingsvisie. Venray: "In Venray zijn we een stuk verder en richten we ons op het gebiedsgericht werken. Daarbij werken we structureel samen met onze part ners in een bepaald gebied. Het gaat dan om producten en/of diensten die het individuele belang overstijgen en waarvoor een gebiedsgerichte aanpak een meerwaarde heeft. Bij deze samenwerking zijn behalve de dorpsraden partij ook de politie, Synthese en Wonen Venray betrokken. We hebben een aantal medewerkers voor dit thema aangenomen. Zij zijn het aanspreekpunt en coördineren het gebiedsgericht werken. Horst aan de Maas: "Ook wij werken op een gestructureerde manier met dorpsraden. Hiervoor hebben we de coördinator leefbaarheid en de relatie beheerder dorpsraden aangesteld. Horst aan de Maas werkt nu aan het vormgeven van de participatie." - Op maandag 14 april is de opiniërende raadsvergadering. Hierin discussieert de raad over het definitieve voorstel over de toekomst van Meerlo-Wanssum. - Maandag 21 april neemt de raad een definitief besluit over de toekomst van de gemeente Meerlo-Wanssum. De raadsvergaderingen beginnen om 20.00 uur en vinden plaats in de raadzaal van het gemeentehuis in Meerlo. Wilt u tijdens een van de vergaderingen inspreken? Meldt u zich dan van tevoren bij de griffie. Het telefoonnummer is (0478) 699 212. Kijkt u dan op de website van de gemeente (www.meerlo-wanssum.nl). In het dossier 'toekomst gemeente' vindt u onder meer het rapport van Van Naem Partners, het overzicht van de speerpunten en de reacties van de gemeenten Horst aan de Maas en Venray op de toekomstplannen van onze gemeente. Mfiorfo-Wanssum Wilt u reageren of wilt u contact Geopend: Eindredactie realisatie: met de gemeente opnemen? Bel of ma t/m vr 9.00-12.00 uur en afdeling communicatie mail ons of kijk op do tevens 17.00-19.00 uur. Fotografie: archief gemeente Telefonisch bereikbaar: Ontwerp en opmaak: ma t/m wo 8.30-12.30 uur en Studio Accent, Venray Beatrixstraat 2 13.30-16.30 uur; do 8.30-12.30 uur, Postbus 1400, 5864 ZG Meerlo 13.30-16.30 uur en 17.00-19.00 uur; T: 0478 - 699 222 vr 8.30-12.00 uur. E: info@meerlo-wanssum.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13