Venray blijft al vijf jaar op 39.000 inwoners steken Noord-Limburg in de race voor Special Olympics Zilveren speld voor Wim Baken Waterschap werkt samen met boeren Film Paul Kronenberg in De Nieuwe Scène Uitverkoop! Grijp uw kans! Thuiszorg nodig? PEEL EN MAAS Donderdag 3 april 2008 - Pagina 7 Kerkdorpen zorgen voor kleine bevolkingsgroei In de loop van 2002 pas seerde het inwoneraantal van de gemeente Venray voor het eerst de grens van 39-000. Op 1 januari 2003 stond de teller op 39-122. De verwachting was dat de veertigduizendste inwoner snel verwelkomd zou kunnen worden. Maar de groei is eruit. In de afgelopen vijf jaar bleef het getal telkens vlak boven de 39-000 schommelen. vorig jaar kwamen er per saldo 37 nieuwe Venraynaren bij, waar mee het bevolkingstotaal uitkomt op 39-107. Net als een jaar eer der zorgen de kerkdorpen voor de kleine plus. Terwijl Venray 56 bewoners minder telt, daar kregen de tien dorpen er 93 inwoners bij. Met de woningbouw wil het nog steeds niet echt vlotten. Het college streeft naar driehonderd nieuwe woningen per jaar. Van de afgelopen jaren werd alleen in 2006 dit streefgetal gehaald. Toen werden er 335 woningen gebouwd waarvan 103 in de kerkdorpen. De oogst van 2007 is met vijftig nieuwe woningen uiterst mager. In Venray nam het aantal huizen zelfs iets af. Dit komt door de sloop van twee flats (96 appartemen ten) in Veltum. Nieuwbouwwijk Brabander zorgde met 43 nieuwe woningen voor de grootste plus. De impasse wordt veroorzaakt door het uitstel van enkele grote bouwprojecten zoals De Gouden Leeuw, Servaashof, St.Anna en de biologische school. De tien kerkdorpen kregen er afgelopen jaar 67 woningen bij. Alleen in Leunen en Vredepeel werd niet gebouwd. Oostrum kende met 31 woningen de groot ste uitbreiding gevolgd door Mer- selo (+15),Ysselsteyn (+8), Casten- ray (+6), Heide (+2), Smakt (+2), Veulen (+2) en Oirlo (+1). De kerkdorpen groeiden naar 11.172 inwoners terwijl de bevol king van Venray licht afnam naar 27.935. Niet alle kernen konden plussen. Vier dorpen zagen hun inwoneraantal iets dalen: Leunen (- 9), Heide (-7), Veulen (-5) en Smakt (-4). Dankzij de forse woningbouw is Oostrum verreweg het snelst groeiende dorp. Met 86 nieuwe bewoners telt Oostrum nu 2.320 inwoners waarmee het Leunen (2.196) en Ysselsteyn (2.180) steedst verder achter zich laat. Terwijl tot twee jaar geleden de drie grootste Venrayse kerkdorpen elkaar nauwelijks ontliepen met alle drie circa 2.150 inwoners. Oirlo is met dertien nieuwe bewoners de tweede grootste stijger waardoor het dorp weer de grens van 1.200 is gepasseerd. Daarna volgt Merselo dat met twaalf personen groeide. Brabander (+135) en Venray- west (+89) zijn de snelst groeiende wijken. Hier is het afgelopen jaar ook het meeste gebouwd. De drie grootste wijken Brukske, Land- weert en Veltum kampen al jaren met een dalend aantal inwoners. De bevolking van Brukske nam met 105 af naar 5.022. Landweert telt 79 inwoners minder maar is met 6.532 nog altijd de grootste wijk. In Veltum bedroeg de afname 41 personen. Inwoneraantal gemeente Venray dorp 2008 2007 saldo Castenray 791 786 +5 Heide 467 474 -7 Leunen 2196 2205 -9 Merselo 1060 1048 +12 Oirlo 1202 1189 +13 Oostrum 2320 2234 +86 Smakt 218 222 -4 Veulen 497 502 -5 Vredepeel 241 240 +1 Ysselsteyn 2180 2179 +1 Tot.dorpen 11172 11079 +93 Venray 27935 27991 -56 Gemeente 39107 39070 +37 FAUNALAND VAN GROOTEL Kortingen tot 70% ÏÊk Alle modellen! Noord-Limburg is doorge drongen tot de laatste drie kandidaten die in aanmerking komen voor de Special Olym pics 2010. De andere kandi daten zijn de gemeenten Alk maar en Assen. Eind vorig jaar hebben elf Noord-Limburgse gemeenten gezamenlijk een bidbook ingezonden om zo de Special Olympics 2010 naar Noord-Limburg te halen. De meeste gemeenten werken reeds samen in het project 'Iedereen kan sporten'. Op 14 april komt de bidcommissie naar Noord-Limburg om de diverse sportaccommodaties te bezoeken. De Special Olympics zijn de nationale Olympische Spelen voor verstandelijk gehandicapten en worden elke twee jaar georgani seerd. Het programma vindt plaats gedurende twee dagen (een week end) in de maand juni en biedt de ruim 1500 sporters uit deze doel groep de mogelijkheid om in wed strijdverband te sporten. Rondom de Special Olympics wordt een omvangrijk programma opgesteld, waaronder de openings- en slui tingsceremonie, een olympisch dorp met feestavonden, clinics en demonstraties en een olympi sche tour door de participerende gemeenten. Noord-Limburg ziet de orga nisatie van de Special Olympics met vertrouwen tegemoet. De gemeenten en de provincie den ken dat de organisatie van de Spe cial Olympics een stevige impuls kan zijn voor de profilering van de regio Noord-Limburg, en dat de spin-off van de Special Olympics naar sportstimulering van verstan delijk gehandicapten groot kan zijn. Velen kunnen immers actief meedoen aan de Olympics. De provincie is bereid gevonden de organisatie van de Special Olym pics 2010 financieel te onder steunen. Met de organisatie van de Special Olympics is ongeveer 245.000 euro gemoeid. De partici perende gemeenten zullen, naast personele inzet en het om-niet inzetten van accommodaties, ook gezamenlijk in totaal 50.000 euro aan directe financiering moeten inbrengen. Dit bedrag wordt naar inwoneraantal verdeeld over de deelnemende gemeenten en komt daarmee neer op een bijdrage van circa 0,23 euro per inwoner. Tijdens de jaarvergadering van Veldeke Venray in de Witte Hoeve heeft Wim Baken afscheid genomen. Hij is twaalf jaar voorzitter geweest van deze vereniging. Onder zijn voorzitterschap is de derde herziene en uitgebreide druk van het Venrays Woordenboek tot stand gekomen, alsook de vertaling van de streekroman Riek zonder Caens van Sjang Hoex over het plattelandsleven rond 1900 en de film Aid Venroj ien beeld. Ook heeft Baken de aanzet gegeven voor het Spreekwoordenboek dat later dit jaar uitkomt.Tijdens deze vergadering is met algemene stemmen de nieuwe voorzitter Colien Jacobs-van den Munckhof bekendgemaakt. Na het officiële gedeelte werd aan het afscheid van Baken een persoonlijk tintje gegeven. Door de heer Lé Giesen, oud-voorzitter van Veldeke-Limburg, kreeg hij het zilveren speldje van verdienste uitgereikt. Ook werd hem een herinneringsalbum, samengesteld door bestuursleden, oud-bestuursleden en bekenden, aangeboden. 500 euro voor Fietsvierdaagse Venray Serviceclub De Ronde Tafel Venray-Horst is een groep mannen tot de veertig jaar, meest ondernemers, die naast het onderhouden van zake lijke contacten ook iets willen betekenen voor de Noord-Lim burgse gemeenschap. Roel Jacobs: 'Teder jaar orga niseren wij daarom een seminar met gastsprekers.Tijdens dit semi nar proberen wij zoveel mogelijk geld in te zamelen voor een aan tal goede doelen. De reden dat wij stichting de fietsvierdaagse een bedrag schenken hangt mede samen de opening van het nieuwe pand Keyserstaete op Keizers- veld 50", aldus Jacobs. De heren Martijn Herder (Inther) en Mar cel Bax, (Bax), beiden lid van De Ronde Tafel hebben hun bedrijf gevestigd in dit nieuwe pand en hebben voor de opening van hun nieuwe onderkomen een goed doel benoemd om een gift aan te schenken, en daarbij viel hun keuze op de Stichting Fietsvier daagse Venray. Het bestuur van deze stichting verzorgt samen met zijn ruim 130 vrijwilligers al jaren hét fietseve- nement van Venray waaraan ieder jaar duizenden deelnemers mee doen uit het gehele land. Aange zien er diverse Tafelaars zijn die zelf regelmatig de fiets pakken, waaronder de heren Herder en Bax en het nieuwe pand langs een invalsweg van Venray staat, was de link met de fietsvierdaagse snel gelegd. Wij zijn zeer vereerd door deze gift, aldus Jan Kreutz, voorzit ter van de Fietsvierdaagse Venray. Wij proberen al jaren ons evene ment laagdrempelig te houden zodat het voor iedereen in Venray toegankelijk is, en daar is deze gift weer een mooie bijdrage in. De Fietsvierdaagse Venray vind dit jaar plaats van 22 tot en met 25 juli. Inschrijven kan via www. fietsvierdaagse-venray.nl. Water langer vasthouden met peilgestuurde drainage Om in de toekomst water langer vast te kunnen hou den streeft waterschap Peel en Maasvallei ernaar om buis drainages peilgestuurd aan te leggen. In 2018 zou dan alle drainage in Noord- en Midden- Limburg -ook de bestaande-, peilgestuurd moeten zijn. Om deze 'missie' succesvol te laten verlopen gaat het water schap nauw samenwerken met de boeren. De boer helpt het water schap bij het in kaart brengen van bestaande drainagesystemen en het waterschap adviseert de boe ren over de sturing van drainages. Water langer vasthouden is van daag de dag in ieders belang. Door water in het buitengebied langer vast te houden hoeft er minder te worden beregend, bespaart de boer op bemestings- en arbeids kosten en wordt tegelijk de ver droging van natuurgebieden een halt toegeroepen. Bovendien kun nen de flora en fauna in het water profiteren van de gelijkmatige belasting van rivieren en beken. De afgelopen jaren is peilgestuurd draineren de beste methode geble ken om water vast te houden. Daarom gaan het waterschap en de boeren samen alles in het werk stellen om peilgestuurd draineren tot hét systeem van de toekomst te maken. Hoe werkt peilgestuurd draineren? Water vasthouden met een waterafvoersysteem: het lijkt een paradox, maar toch wordt het mogelijk met peilgestuurd draine ren. Deze slimme manier van drai neren was een idee van agrariër Ad van Iersel. Hij bedacht dat je aan het einde van het drainagestelsel, bij de beek of sloot, een in hoogte verstelbare uitmonding kunt aan brengen. Daarmee kun je er voor zorgen dat het water dat in drai- nagepijpen terecht komt alleen wordt afgevoerd in het vroege voorjaar: de tijd dat de boer met zware machines het veld op moet en waarin de planten last kunnen krijgen van te veel water. De rest van het jaar kan de overloop of uitlaat zó worden afgesteld dat het water in de buizen blijft staan en rustig de tijd krijgt om in de grond te trekken. De grond droogt dan minder snel uit. Peilgestuurd draineren is vol gens het waterschap hét alterna tief. Circa 60% van de landbouw grond in Limburg is voorzien van buisdrainage. Bij dit systeem monden de drainagebuizen uit in een open watergang of sloot. De buizen liggen op een diepte van 80 tot 120 cm onder het maaiveld. Door buisdrainage blijft het peil van het grondwater continue (te) laag. Daardoor zijn er 's zomers vaak watertekorten, die moeten worden gecompenseerd door beregening. Peilgestuurde draina ge heeft die nadelen niet. De drai nagebuizen monden niet uit in een watergang, maar in een zoge naamde 'verzameldrain'. U kunt zelf de afwateringshoogte van die verzameldrain afstellen. Afhanke lijk van het grondgebruik is dat bijvoorbeeld op 50 cm onder maaiveld voor bouwland, of op 30 cm onder maaiveld voor grasland. Bij het realiseren van een peilge stuurd Noord- en Midden-Limburg is een goede samenwerking tus sen waterschap en boeren erg belangrijk. Aan de hand van het aanmelden van een bestaand drai nagesysteem door de boeren kan het waterschap in kaart brengen waar al peilgestuurd gedraineerd wordt en waar nog niet. Boeren kunnen tot 1 september hun drai- Pensioen iets voor vrouwen? De vakbond ABVAKABO FNV afdeling Noord-Limburg houdt in samenwerking met het pensioen fonds PGGM speciaal voor vrou wen een informatieavond. Het thema is: pensioen iets voor vrou wen? Zeker! Deze avond vindt plaats op dinsdag 8 april in hotel Asteria in Venray. Aanvang 20.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Gastsspreekster is mevrouw van het Hooft van het pensioen fonds PGGM. Zij geeft op een aantrekkelijke, bondige, en duide lijke manier de aanwezigen uitleg geven waarom, heden ten dage, een goed pensioen voor vrouwen zo belangrijk is. Daarnaast is er is spreekruimte gereserveerd voor het stellen van vragen. Regiobe stuurster mevrouw van Dokkum van de vakbond ABVAKABO FNV is ook aanwezig. Indien gewenst, kunnen leden met haar ter plaatse een afspraak maken om hun indi viduele belangen verder te laten behartigen. Leden en niet-leden zijn welkom. Aanmelden vooraf is niet nodig. nagesysteem gratis aanmelden via de website van het water schap, www.wpm.nl. Daarnaast gaat het waterschap de boeren adviseren over de wijze waarop de sturing van drainages het best kan worden ingesteld. Die sturing wordt bepaald aan de hand van de hydrologische omstandigheden. Zo kan in een natte zomer beter worden gekozen voor instellingen die lager zijn dan de gebruikelijke zomerstand. Bij een droge zomer is het omgekeerde het geval. Ook zal het waterschap adviseren bij het aanbrengen van peilgestuurde drainage. In de meest ideale situ atie krijgt tenminste 90% van het perceel van de boer een ontwate ring die minimaal gelijk is aan of groter dan de instelling. Partners steunen project Ikra Afgelopen vrijdag was PvdA- gedeputeerde Odile Wolfs van Limburg te gast bij Synthese. Bij de Venrayse welzijnsinstelling ondertekende zij de intentieover eenkomst van het project Ikra met alle deelnemende partners: Raayland-College, Gilde opleidin gen, schoolbestuur SPOV gemeen te Venray, Stelcom en Synthese. De gemeente heeft vorig jaar aan Synthese een eenmalige subsidie van 50.000 euro toegekend. Vanaf januari 2008 is Synthese met het driejarige project Ikra van gestart gegaan. Het doel is onderwijspar- ticipatie en ondersteuning van allochtone ouders te verbete ren. Het is gericht op een betere onderwijsloopbaan en uiteindelijk ook betere kansen op de arbeids markt voor hun kinderen. In filmtheater De Nieuwe Scène in Venlo draait van don derdag 3 tot en met woensdag 16 april de film Blindsight. Een bijzondere film waarin de Venrayse ontwikkelingswerker Paul Kronenberg samen met zijn blinde Duitse vriendin Sabriye Tenberken, die samen een blindeninstituut in Lsaha (Tibet) hebben, een hoofdrol vervullen. De interesse voor de film is zo groot dat donderdag en vrijdag de bioscoop al bijna is uitver kocht. De film doet verslag van een barre klimtocht van Paul en Sabriye samen met zes blinde tie ners die opgeleid worden in het bijzondere blindenproject van Paul en Sabriye. Het duo startte in Lsaha (Tibet) eind jaren negen tig het blindenproject. De film is na de wereldpremière al enkele keren onderscheiden. Sabriye Tenberken maakte wereldnieuws met twee boeken die ze scghreef over haar barre tocht door Tibet (Mijn weg leidt naar Tibet) en een nieuw boek over de beklimming. Tibetanen beschouwen blindheid als een passende straf voor de zonden van het vorige leven. Een blindenlerares, Sabriye Tenberken, probeert haar leerlingen eigen waarde bij te brengen door in de Himalaya met hen te klimmen. De documentaire Blindsight toont hoe. De blinde Amerikaanse atleet ErikWeihenmayer leverde met het beklimmen van de Mount Everest een grote prestatie. Weihenmayer zag een nieuwe uitdaging in het met zes blinde tieners beklimmen van deze berg. Met Blindsight doet de Engelse Lucy Walker verslag van de drie weken durende tocht. Weihenmayer kwam met de jon geren in contact door de blinde Duitse Sabriye Tenberken, die tien jaar geleden met de Nederlander Paul Kronenberg in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa een blindenschool stichtte. Geen overbodig initiatief, want in Tibet worden blinden als uitschot behandeld. Velen geloven dat blindheid een straf voor slech te daden in een vorig leven. Het werpt eens een ander licht op het spirituele paradijs dat Tibet vol gens sommigen is. De ontberingen zijn groot. Weihenmayer wil kost wat kost de top bereiken, maar voor Tenberken draait het avon tuur om 'samenzijn en plezier heb ben'. De ijzige omstandigheden lossen uiteindelijk het conflict tussen prestatiedrang en gemeen schapsgevoel op. Regisseur Walker, zelf halfblind, was het met haar intense reisverslag dan ook niet Paul Kronenberg samen met zijn blinde Duitse vriendin Sabriye Tenberken. zozeer om het klimmen zelf te doen. Pratend met de ouders van de kinderen, de bergen filmend zoals de jonge klimmers hen nooit zullen zien, zoekt en vindt Walker de zin van deze bizarre, levensge vaarlijke onderneming. Bel (0478) 52 62 62 proteion thuiszorg noord-limburg VAN MIERLO DIERENSPECIAALZAAK VENRAY-HORST (Royal J J' Botania) Onze bestaande collectie wil niets liever dan naar buiten toe, heel normaalvoortuinmeubels... Maardan moet u ze wel even komen kopen. Dat kan nu voor héle scherpe opruimingsprijzen. Of u nou gaat voorstrak design of degelijke topkwaliteit. Alles gaat de deur uit vanwege verbouwingsopruiming, met kortingen tot 70%. Grijp nu uw kans! www.rienvanmierlotuinen.nl Helmondseweg 111 5751 PHDeurne Tel. 0493 314593 huishoudelijke en persoonlijke verzorging verpleging gespec. thuisbegeleiding zorgboerderijen dagvoorzieningen zorg tv consultatie voor senioren zorgalarmering IIIU VUUI I I ICI I3CI I www.thuiszorgnoordlimburg.nl 1 tijd voor wensen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7