'Krant moet terug naar de regio' Harry Loozen haalt Cradle-to-Cradle naar de regio Hulp voor Hospice Zenit Kinderen voor Kinderen Subsidie voor BiblioNu Nieuw Lekker verwennen ELEKTR0FIETS SPECIALIST Uw hond fris en vakkundig getrimd fy> PEEL EN MAAS Nieuwe media brengen het 'grote' nieuws sneller en gratis De toekomst van de regiona le krant stond vrijdag centraal tijdens een forumdebat in hotel Asteria. De vijf panelle den: cultuurkenner Sef Derkx, lector journalistiek Huub Evers, hoofdredacteur Huub Paulissen, regiojournalist René Poels en burgemeester Jos Waals denken dat de krant nog zeker toekomst heeft. Hoewel de bezorgdheid vooral bij de krantenmakers groot is. Het lezersverloop is niet te stoppen, terwijl de concur rentie van snelle en veel goed kopere media (internet, Spits, Metro) alsmaar toeneemt. Hoe kan de regionale krant overle ven? Terug naar de basis lijkt de enige oplossing. De journa listen moeten de straat op en het nieuws in dorpen, wijken en op sportvelden halen. Hier ligt de kracht van het nieuws blad, daar is iedereen het over eens. Alleen dan kan de gedrukte versie van de krant zich onderscheiden van de andere oprukkende media. Het forum vindt plaats ter gele genheid van het afscheid van Meerlonaar René Poels die 35 jaar journalist was bij Dagblad de Limburger en zijn voorloper Dag blad voor Noord-Limburg. Poels is ondanks het flink dalende abon nementenbestand niet pessimis tisch. "We moeten op onze hoede zijn en wakker blijven. Er moet veel meer energie in de regio worden gestoken. Kom uit de ivo ren toren en ga het veld in. Op internet kan iedereen het laatste nieuws gratis vinden. Daar heb ben mensen de krant niet meer nodig", aldus Poels, die MGL-direc- teur Johan Boermann, de uitgever van de Limburgse dagbladen, nog een wijze les meegaf. "Ik heb hem laten weten, wat er ook gebeurt met al die bezuinigingen, je moet van de regio afblijven. Daarin moet je juist investeren. Ik kreeg een bericht terug. Hij was het met me eens..." Jos Waals is bijna zeventien jaar burgemeester Venray. Hij heeft gezien hoe het dagbladkantoor aan het Henseniusplein met een grote redactie midden in de Ven- rayse samenleving stond. "Ze zit ten nu met anderhalve man en een paardenkop in een achterka mertje aan de Stationsweg. Toen ze nog in een kantoor aan de Lan- geweg zaten, zijn de beste journa listen weggejaagd. Met als gevolg dat er nu een non-product op de markt wordt gezet", meent Waals, die de schuld neerlegt bij de almachtige Engelse investeerders. "Als de aandeelhouders de plaats van de lezers innemen, dan is het met de krant snel gedaan." Huub Evers, media-ethicus en lector aan de School voor Jour nalistiek in Tilburg, heeft zijn bedenkingen. "Ik ben niet optimis tisch als ik dagelijks zie hoe jonge mensen omgaan met het nieuws. Ze zijn niet zo geïnteresseerd in regionale zaken. De krant zal niet verdwijnen, maar moet zich zeker zorgen maken. Er blijft een steeds kleinere groep lezers over die voor de krant meer zal moeten betalen." Sef Derkx is bijna de verper soonlijking van het Limburg- gevoel. De Venlose columnist weet dat ruim 90 procent van Limbur gers er trots op is Limburger te zijn. "Er moet een herwaardering komen van de eigen regio", vindt Derkx, die opmerkt dat de zachte 'g' ook landelijk weer gehoord mag worden. Huub Paulissen, hoofdredacteur van de twee Limburgse kranten, zit met een dilemma. De oplage cijfers lopen al jarenlang stevig terug. Toch is de gedrukte krant nog steeds de grote winstgever. Er wordt wel steeds meer geïnves teerd en mankracht ingezet voor internet. Paulissen voegt er ogen blikkelijk aan toe dat de revenuen praktisch nihil zijn. "We moeten heel wat slagen maken om op andere manieren te berichten dan via de gewone krant. De vraag is of we daar de tijd en ruimte voor krijgen", zegt Paulissen, die de hete adem van de Engelse inves teerders in zijn nek voelt. René Poels constateert dat het lezerspubliek op leeftijd is. "Ik schat rond vijftig jaar en ouder. Deze groep wordt steeds kleiner. Jongeren zul je met internet moe ten bereiken. Ze hebben minder binding met de regio en ze nemen via Spits of Metro vluchtig het nieuws tot zich." Huub Evers merkt aan zijn stu denten dat ze het NOS-journaal of NOVA 'journalistiek voor de ouderen vinden'. "Ze hebben het liever over RTL Boulevard". Vol gens Evers kiezen heel weinig aankomende journalisten voor de krant. "Ze kiezen veel vaker voor radio, tv, internet, tijdschriften of bedrijfsjournalistiek. De pure krantenjournalist is er in de oplei ding al niet meer." Huub Paulissen geeft toe dat de krant de jongeren tussen pakweg 18 en 25 jaar nooit echt heeft bereikt. "Onze taak is de groep van boven de 25 naar de krant te halen. Dat is lastig met zoveel andere media die sneller en gratis zijn. Onze kracht is zélf het nieuws maken én duiden. De toe komst ligt inderdaad in de regio. Niet bij het landelijke of interna tionale nieuws. Dat brengen we alleen nog om compleet te zijn." Volgens Waals bereikt nieuws blad Peel en Maas wel degelijk de jongeren van Venray. "Peel en Maas maakt een goed product en het is herkenbaar. Het levert een bij drage aan de Venrayse identiteit." René Poels beaamt het. "Peel en Maas is inderdaad heel bijzonder. Vergeet niet dat de mensen ervoor moeten betalen. Ze schrijven heel gemakkelijk over de regio en ze hebben onvoorstelbaar veel abon nees. Voor De Limburger is het heel moeilijk iedereen zo te bedie nen." Jos Waals vindt dat De Limbur ger veel meer moet investeren in de redactie. "Nieuws is een maat schappelijk product. Het is niet alleen verslag geven, maar ook oordelen. Dat is helaas aan het verdampen in Venray." Sef Derkx verfoeit de 'neokapitalistische aan deelhouders'. "Ze willen er nog meer geld aan verdienen, terwijl de krant toch een cultureel erf goed is. De lezers betalen voor informatie en amusement. Als het nieuws in de krant staat dan is het pas echt waar. Het is een bevesti ging van de werkelijkheid." Paulis sen reageert: "Dat klopt, maar we brengen het wel als allerlaatste." Huub Evers kan zich voorstellen dat de lezers zich gaan roeren als de Limburgse identiteit nog meer in het gedrang komt. Paulissen vertelt dat de provinciale politiek al benaderd is. "We komen zeker in opstand bij een journalistieke vernietiging van de krant. Daarbij zullen we ook de lezers betrek ken." Poels merkt op dat de lezers sterk betrokken zijn. "Ze zeggen niet voor niets: we zijn al veertig jaar lid van de krant." Evers voorziet dat de sanering in de krantenwereld verder zal doorzetten. Steeds meer titels ver dwijnen of fuseren. "De Telegraaf, de Volkskrant en het NRC zullen overeind blijven. Maar een krant als Trouw krijgt het heel lastig. De sanering bij de regionale dagbla den zal verder doorzetten want de oplages blijven dalen. De grote vraag is of de kranten nog vol doende kwaliteit kunnen bieden. Helaas is dat vooral een financieel, economische aangelegenheid." Paulissen ziet de papieren krant steeds meer in de verdrukking komen. "Ooit verliest de krant zijn functie. Dan moeten er wel andere manieren zijn om geld te maken met nieuws. Internet levert nog niet het grote geld op. Stoppen met de krant betekent het kind met het badwater weggooien. We hebben een stevige band met de lezers. De krant is vertrouwd. Daar moeten we ons voortbestaan aan ontlenen. We moeten de lezers binden en ze een podium bieden." In het Raaylandcollege in Venray is voor de tweede keer een verwenmiddag gehouden die de derde klas leerlingen van de afdeling verzorging van het VMBO aanboden aan de gasten van de Zonnebloem. Ook dit jaar was er weer grote belangstelling vanuit de krin gen van de Zonnebloem voor deze bijzondere middag. De 25 gasten werden gesplitst in twee groepen. De ene groep werd ontvangen met een royale afternoon tea. Hierbij hadden de leerlingen een keur aan koekjes zelf voor de Zonnebloem gasten gebakken en daarnaast verrukkelijke luxe sandwiches gemaakt. De ruimte van het Raayland veran derde hierbij al heel snel in een gezellige lunchroom, waar de gasten tijd te kort kwamen om met elkaar bij te praten. Daarna werden de gasten uitgenodigd voor een uitgebreid 'handverzorgingprogramma'. Hierbij smeerden, knipten en wreven de Raayland leerlin gen dat het een lieve lust was. Nagels en handen werden met kennis en kunde letterlijk onder handen genomen. De andere groep stond dezelfde middag te wachten, zij het in omgekeerde volgorde. Van binnen en van buiten verwend keerden de gasten moe maar voldaan weer huiswaarts. Algemeen directeur van de Kamer van Koophandel voor Lim burg, Venraynaar Harry Loozen, heeft de kansen die Cradle-to- cradle voor de regio biedt meteen in oktober 2006 onderkend en is met zijn team aan de slag gegaan om de economische voordelen in Limburg Noord te verankeren. Inmiddels zijn tientallen bedrij ven ermee aan de gang, heeft de Floriade de C2C-principes leidend gemaakt, worden gemeentehuizen en scholen C2C ontworpen en komt er een universitair C2C-insti- tuut. Wat hebben de film An inconve nient truth van Al Gore, de Euro pese doelstelling om 20 procent minder C02 uit te stoten in 2020, de sterk stijgende grondstofprijzen en de nieuwe duurzame inkoopre- gels van 2009 van de overheid met elkaar gemeen? Ze hebben ervoor gezorgd dat veel mensen, bedrij ven en overheden inzien dat er nu écht iets moet veranderen. Cradle- to-cradle (C2C) is een nieuwe manier waarop dingen ontworpen en gemaakt worden. Nog voordat een product gefabriceerd wordt, wordt gekeken wat je ermee kunt doen nadat het niet meer gebruikt wordt. Het C2C-product wordt zo ontworpen dat alle bestanddelen óf helemaal opnieuw voor produc tie hergebruikt kunnen worden, óf helemaal onschadelijk aan de natuur teruggegeven kunnen wor den. Nieuw daaraan is dat materi alen niet hun kwaliteit verliezen, maar juist aan kwaliteit winnen of minimaal gelijk blijven: veilig voor mens en dier, gemakkelijk en snel te demonteren en hergebruiken en daardoor ook goedkoper. En daar zit nu net het verschil: het is niet uit schuldgevoel bezuinigen of minder consumeren, maar afval wordt gelijk aan voedsel: groei is prima en overdaad mag. Het is een keuze voor kwaliteit en effec tiviteit in plaats van efficiency. En er kan ook nog geld mee ver diend worden. Het uiteindelijke doel is een gevarieerde, heerlijke, veilige, gezonde en rechtvaardige wereld met schone lucht, water, grond en energie, waarvan zowel economisch als ecologisch en rechtvaardig wordt genoten. Een wereld waarin we houden van onze kinderen en onze kleinkinde ren en van alle nakomelingen van alle soorten van altijd.Volgens C2C geldt: afval=voedsel. En dat kun je toepassen bij producten, pro ductiewijze, diensten, gebouwen, gebieden en zelfs hele regio's. De bedenkers van C2C, twee hoogleraren: een Amerikaanse architect Bill McDonough en de Duitse chemicus Michael Braung- art zijn door Loozen zelf naar regio gehaald en hebben inmiddels de intentie uitgesproken om de regio als eerste in de wereld C2C te gaan maken. Samen met de overheid, het bedrijfsleven, de kennisinstel lingen en de inwoners. Loozen is mét de bedenkers van mening dat de regio Limburg Noord bij uitstek geschikt is voor C2C omdat hier van oudsher hoogwaardige maak industrie, agribusiness, en logistie ke dienstverlening verankerd zijn. Loozen: "Het mes snijdt zo aan drie kanten: onze bedrijven kunnen hun innovatieve kracht tonen en nieuwe producten ontwikkelen en daarna ook exporteren, de overhe den kunnen het gebied hoogwaar dig en duurzaam inrichten en de kennisinstellingen (middelbare scholen, hogescholen en universi teiten) kunnen samen met bedrij ven de kennis en vaardigheden om C2C te produceren ontwikke len en overdragen." C2C biedt een nieuwe uitdaging en biedt hoop en begeestering. Tientallen jonge mensen uit Nederland, maar ook daarbuiten melden zich hier om ermee aan de slag te gaan. Bedrij ven zijn enthousiast en de overhe den maken op basis van C2C nieu we plannen. Honderden mensen in Limburg zijn inmiddels voortva rend met C2C aan de slag. Univer siteiten en hogescholen zijn bezig om C2C als vak te ontwikkelen en professor Braungart gaat hier vol gend jaar hoorcolleges geven en studenten opleiden. De regio krijgt veel belangstelling in de media: regiobranding in de meest pure vorm: een dure campagne had niet meer effect kunnen hebben, dan de kosteloze publicaties en tele visie-uitzendingen over de regio. Kortom, enthousiasme alom. Effec tief omdat C2C past bij de genen van de regio en de bewoners en bedrijven er zelf mee aan de slag gaan: een betere verankering kun je niet bedenken. Loozen is dan ook blij dat hij in oktober 2006, na het zien van de VPRO-documen- taire Tegenlicht, meteen besloten heeft om de C2C-bedenkers per soonlijk naar de regio te halen en van de gouden combinatie te over tuigen: hij is ervan overtuigd dat een nieuwe industriële revolutie in Lintburg-Noord zal beginnen, een revolutie waarin over 20 jaar het begrip afval niet meer bestaat en waarin Limburg op basis van innovatiekracht en handelsgeest het kristalisatiepunt zal zijn van deze nieuwe beweging. Een regio met een hoogwaardige woon- en werkomgeving waar jonge hoog opgeleide mensen uit de wereld graag naartoe komen om waarde toe te voegen. Enkele voorbeelden: Herman Millar bureaustoel, die na gebruik snel uit elkaar te halen is en bestaat uit onderdelen die helemaal opnieuw te gebruiken zijn. Trigenta T-shirt dat na gebruik als compost op de akker gegooid kan worden en helemaal vergaat, zonder achterlating van enige stof. McDonough-C2C-huis dat ener gie opwekt, water en lucht zuivert en bestaat uit geheel demonteer bare en herbruikbare onderdelen. Jeugdbrandweer Venray naar Venlo Een ploeg van de jeugdbrand weer Venray neemt op zaterdag 29 maart deel aan een jeugdbrand- weerwedstrijd in Venlo. Op deze dag zullen 23 jeugdbrandweer- ploegen uit heel Nederland tegen elkaar strijden om de hoogste eer. De wedstrijd voor de jeugd brandweer is opgedeeld in twee categorieën. De junioren in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar en de aspiranten met een leeftijd van zestien tot achttien jaar. De uitslag van deze wedstrijd bepaalt welke teams door mogen naar de halve finale wedstrijden voor jeugdbrandweer later dit jaar. Elke team bestaat uit zes leden. De bevelvoerder heeft de algehele lei ding over het team. De chauffeur/ pompbediende is verantwoorde lijk voor het gereedmaken van de ondergrondse brandkraan. De waterploeg maakt de brandslan gen klaar, waarna ze als dat nodig is ingezet worden bij het blussen. De aanvalsploeg verkent samen met de bevelvoerder de brand, zij voeren de eventuele reddingen uit en bedwingen de brand. Een goede samenwerking en kennis van materiaal en procedures bepa len de uitslag. CDA naar Vredepeel Het CDA gaat op vrijdag 28 maart op werkbezoek in de Vre depeel bij het PPO en de Dorps raad. De dag begint om 14.00 uur bij het Praktijkonderzoek Plant en Omgeving (PPO). Daar wordt men op de hoogte gebracht van de lopende onderzoeken op het gebied van de Land en Tuinbouw door Mare Kroonen. Hierna gaat de Dorpsraad de aanwezigen bij praten over de leefbaarheid, maar vooral het behoud van de leef baarheid in de Vredepeel en over de activiteiten van de Dorpsraad. Het behoud van de basisschool in Vredepeel is een actueel onder werp. De dag begint bij de locatie van het PPO aan de Vredeweg in Vredepeel. Taart als troost Leden van de SP Venray gaan zaterdag 29 maart om 10.00 uur de medewerkers van het postkan toor in Venray een taart aanbieden. "Wij doen dit, omdat we het ten zeerste betreuren dat de postkan toren gaan sluiten. Dit is voor de mensen die er werken een klap; zij verliezen hun baan. Voor alle gebruikers van het postkantoor zal dit echter ook heel vreemd zijn. Het is nog niet duidelijk waar je straks moet zijn voor een aan tal diensten, die het postkantoor levert", aldus Linda Weijs van de SP Venray. "Als SP betreuren wij deze beslissing en daarom willen wij de medewerkers een taart aan bieden om ze een hart onder de riem te steken." Dronken bestuurder aangehouden De politie heeft donderdag avond rond 23-55 uur een 47- jarige man uit Leunen op de Houbenweg aangehouden op ver denking van rijden onder invloed van alcohol. De politie kreeg een melding dat op de Scheiweg een auto geruime tijd met draaiende motor stilstond. Ter plaatse was de auto net vertrokken. Op de Houbenweg werd de auto echter weer langs de weg aangetroffen. Ook nu draaide de motor nog. De bestuurder bleek onder invloed van alcohol te zijn. Hierop werd hij aangehouden, maar is na ver hoor weer in vrijheid gesteld. Hij heeft een rijverbod van 24 uur opgelegd gekregen. Bende aangehouden De recherche van het poli tiedistrict Venray denkt met de arrestatie van dertien verdachten tien woninginbraken in Venray en enkele gewapende overvallen te hebben opgelost. De meeste verdachten zitten nog vast en het onderzoek is nog volop bezig. De politie sluit meerdere arrestaties dan ook niet uit. In maart arres teerde de politie acht verdachten - in de leeftijd van 16 en 17 jaar en afkomstig uit Venray en Tegelen - voor enkele gewapende overval len dit jaar en vorig jaar. Om welke overvallen het precies gaat, wil de politie nog niet bekendmaken omwille van het onderzoek. Op 29 januari werd een 22-jarige ver dachte op heterdaad aangehouden bij een inbraak in een woning aan de Beethovenstraat in Venray en op 12 februari werd op de Hense- niusstraat een 20-jarige verdachte op heterdaad gearresteerd voor enkele woninginbraken in Ven ray. Verder rechercheonderzoek bracht de politie op het spoor van nog drie andere verdachten. Die verdachten zijn in de leeftijd 16 tot en met 22 jaar uit Venray. Zij werden in februari aangehouden voor een tiental woninginbraken begin dit jaar in het centrum van Venray. De buit bestond vooral uit geld en telefoons. De verdachten zijn inmiddels voorgeleid aan de rechter-commissaris en zitten nog in voorlopige hechtenis. Flyers Internet Communicatie Wordt uw site gevonden door uw doelgroep? Haalt u voldoende business uit uw website? Nee? Met Flyers Internet Communicatie haalt u meer uit uw website door: Een aansprekend ontwerp Communicatieadvies Business monitoring Content Management Systemen Zoekmachine marketing De gemeente Venray maakt het voor Hospice Zenit mogelijk om voor 2008 met een vooraf vastge steld budget van 28.800 euro huis houdelijke hulp in te kopen. De gasten van een hospice zijn hier voor naast familie, mantelzorgers en vrijwilligers afhankelijk van de gemeente. Vanwege de regionale functie van het hospice neemt Venray een regionale verantwoordelijkheid met het beschikbaar stellen van het budget. Sinds maart 2006 is in Venray Hospice Zenit geopend. Gemiddeld verblijven er per jaar tachtig gasten, waarvoor op dit moment tachtigmaal een verzoek voor huishoudelijke hulp moet worden gediend. Dit levert enorm veel administratieve last op voor de vrijwilligers die het hospice runnen. Samen met de gemeente Venray heeft het Hospice gezocht naar een oplossing. Deze is gevon den in het beschikbaar stellen van een budget voor huishoudelijke hulp door de gemeente Venray. Hospice Zenit heeft een regionale functie, de gasten komen uit Ven ray en omstreken (zowel Brabant als Limburg). Een Hospice is een verblijf voor mensen die in hun laatste levensfase verkeren en waarvoor het thuis sterven niet haalbaar is door bijvoorbeeld het ontbreken van voldoende hulp van familie, mantelzorg of omdat de huiselijke omstandigheden niet geschikt zijn. Door de komst van het Hospice wordt een opna me in een ziekenhuis of verpleeg huis voorkomen en krijgen deze mensen de mogelijkheid om te sterven in een kleinschalige hui selijke omgeving. Voor het verblijf in het Hospice is een indicatie van het CIZ noodzakelijk. Door deze indicatie is verpleegkundige zorg gegarandeerd. Voor alle overige hulp zijn de gasten afhankelijk van de gemeente (huishoudelijke hulp), familie, mantelzorgers en vrijwilligers. Maar liefst 165 Limburgse kin deren binden dit jaar de muzikale strijd met elkaar aan. Ze dromen allemaal van één ding: de finale van de provincie Limburg winnen en daarmee een plaatsje bemach tigen in de landelijke finale van het VARA Kinderen voor Kinde ren Songfestival. Op zaterdag 29 maart zetten ongeveer vijftig kin deren uit Venray en omgeving de eerste stap naar deze landelijke roem. Ze laten van zich horen in de Limburgse voorrondes in het Kunstencentrum Jerusalem. Tij dens de voorrondes zingen kin deren tussen de zeven en twaalf jaar live voor een zaal vol publiek. Een deskundige jury beoordeelt de deelnemers niet alleen op hun zangkwaliteit, maar ook op hun presentatie. Per provincie worden twaalf kinderen geselecteerd die, begeleid door een live band en vocals, in oktober mogen stralen in de provinciale finale. De win naar of winnares van de provin ciale finale mag de provincie Lim burg vertegenwoordigen tijdens de landelijke finale die eind 2008 plaatsvindt en op de landelijke televisie wordt uitgezonden. Op 29 maart vinden twee voorron des plaats. De aanvangstijden zijn 10.00 uur en 14.00 uur. De kassa is vanaf een half uur voor aanvang geopend.Vooraf reserveren is niet nodig. Fietswereld Frank Welles Dealer van Gazelle, Sparta en Batavus. Het college van burgemees ter en wethouders heeft voor 2008 een subsidie van ruim 700.000 euro beschikbaar gesteld aan de nieuwe bibli otheekstichting BiblioNu. In deze stichting zijn sinds januari de bibliotheken uit Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Venray onderge bracht. Door deze subsidie kan de stichting een groot aantal diensten ontwikkelen voor de burgers van Venray en wordt een brede informatie- en basis voorziening in standgehouden. In 2008 zal de bibliotheek het aan tal bezoekers/uitleningen en de collectie tenminste op het huidige niveau houden en waar mogelijk het gebruik, vooral door jonge ren, vergroten. In alle vestigingen worden gemeentelijke informatie punten opgezet. De bibliotheek versterkt de samenwerking met de jongerensite LoQal. BiblioNu timmert ook dit jaar weer stevig aan de weg door een groot aan tal activiteiten. Zo zal er gewerkt worden aan leesbevordering, acti viteiten voor scholen, tenminste 6 tentoonstellingen, 4 lezingen rond maatschappelijke thema's, de ondersteuning van RooyNet en informatieverstrekking. Daardoor neemt de bibliotheek steeds dui delijker de rol van 'informatiema kelaar' op zich. Y Meer informatie: www.vooralledierenhetbeste.nl Donderdag 27 maart 2008 - Pagina 7 Interesse? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie Grootdorp 89 5815 AN Merselo-Venray www.flyers.nl 0478-546293 - info@flyers.nl ook voor onderhoud en reparatie Eindstraat 12 Venray, Tel. 0478-581553 Dierenkliniek de Oude Melkfabriek onderdeel vdn Dierenklinieken Horst e.o. Leunseweg 22A Venray-Leunen T 0478 - 58 26 90 I E info@dierenkliniekdeoudemelkfabriek.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7