Financieel reddingsplan Kunstencentrum 'Vaak is de gezamenlijke ruimte te klein' r. i Steun voor inrichting heemkundelokaal Tarief regiotaxi per 1 mei omlaag FNV steunt mensen met een laag inkomen Opknapbeurt boogprieel Anna Gunhoek Laat u inspireren ook voor üw tuin door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Kunstencentrum Jerusalem steeds dieper in rode cijfers Kunstencentrum Jerusalem is diep in de financiële proble men verzeild geraakt. De afge lopen twee jaar leverden een nadelig exploitatiesaldo van ieder bijna 70.000 euro op. Er is momenteel een negatief eigen vermogen van 123.500 euro. De gemeente Venray moet flink bijspringen om de financiële huishouding weer op orde te krijgen. De eerder aangekondigde bezuiniging van jaarlijks 100.000 euro is definitief van de baan. De gemeente geeft een eenmalige bijdrage van 156.000 euro en de subsidie wordt jaarlijks met 7.000 euro verhoogd. Het kun stencentrum gaat een reorga nisatie doorvoeren die moet leiden tot een kostenbesparing van 128.500 euro per jaar. K+V Organisatieadvies licht te de bedrijfsvoering door. Het onderzoek kostte de gemeente 17.500 euro. Dat het kunstencen trum niet meer rond kan komen, heeft drie oorzaken. De loonkos ten voor het personeel stijgen har der dan de gemeentelijke subsidie die uitgaat van een jaarlijkse kos tenstijging van 1 procent. Er moet flink geld bij de kunsteducatieve projecten voor het basis- en voort gezet onderwijs. Daarnaast kampt het kunstencentrum nog met de erfenis van de failliete stichting Kunstzinnige Vormgeving Noord- Limburg (SKVNL) uit 2004. De Venrayse muziekschool nam toen de vrije academie en de ballet school van de failliete boedel over. Dit viel samen met de opgelegde bezuiniging van 100.000 euro. Door de slechte communicatie vertroebelde de verhouding met de gemeente. Het kunstencen trum heeft gewaarschuwd voor de negatieve financiële gevolgen voor de fusie met de SKVNL. Dit werd genegeerd. Ook de politiek uitte kritiek op het college omdat de bezuiniging slecht onder bouwd was en dat er nog steeds geen cultuurbeleidsplan was. Dit beleidsplan is er in 2007 geko men. Sinds het aantreden van de nieuwe cultuurwethouder Van der Broeck (CDA) is het vertrouwen met de gemeente weer enigszins hersteld. Het onderzoeksrapport van K+V heeft aangetoond dat er stevige ingrepen nodig zijn om het Venrayse kunstencentrum te behoeden voor een dreigende ondergang. In de huidige situatie zal het exploitatietekort van circa 70.000 euro nog jarenlang voort duren. Voor een betere bedrijfsvoering moeten er juist investeringen wor den gedaan in het gebouw en de iet. Voorwaarde is dat de gemeen telijke subsidie minimaal op het huidige peil blijft. Daarnaast moet er flink bezuinigd worden. Vol gens K+V kan er jaarlijks 128.500 euro geschrapt worden in de kosten. Er komt een reorganisatie waarin er bezuinigd wordt bij het personeel, de huisvesting en de overige (organisatorische) kosten. Om daadwerkelijk ingrijpende en structurele maatregelen te nemen, geeft de gemeente in 2008 een bij drage van 60.000 euro en in 2009 nog eens 20.000 euro. Voor een efficiëntere benutting van het gebouw plus mogelijke inkomsten uit onderverhuur aan verenigingen of bands, moet de bestaande werkwijze gewijzigd worden. De accommodatie is in beheer bij de 'Beheersstichting gebouw Jerusalem' die zich vooral toelegt op onderhoud en instand houding van het gebouw. Dit blijkt in de praktijk een belemme ring voor een optimaal en flexibel gebruik van de beschikbare ruim tes. De gemeente werkt een voor stel uit om het gebouw over te dragen aan het kunstencentrum. Dit kan jaarlijks een besparing van 17.500 euro op het beheer en onderhoud opleveren. K+V Organisatieadvies meent dat een verhoging van de tarieven geen haalbare kaart is. De tarieven lig gen al op of boven het gemiddel de van vergelijkbare instellingen. Ook het afstoten van de afdeling Beeldende Kunst wordt afgeraden. Vermindering van activiteiten is ook in strijd met het gemeentelijk uitgangspunt: een breed aanbod voor alle bevolkingsgroepen. Het is van groot belang dat er een sluitende exploitatie komt. Dit is nodig voor een gezonde bedrijfsvoering en de mogelijk heid om reserves op te bouwen zodat exploitatierisico's kunnen worden opgevangen. Het kun stencentrum torst nu nog de ver liezen uit het verleden met zich mee. Om schoon schip te maken moet eerst het negatieve eigen vermogen van 123-500 euro wor den weggepoetst. Door het ophef fen van bestemmingsreserves kan Kunstencentrum Jerusalem zelf 47.500 euro bijdragen. Het restant van 76.000 euro lapt de gemeente bij. Om nieuwe tekorten te voorko men, zal de gemeentelijke subsi die meer in de pas moeten lopen met de loon- en prijsontwikkeling. Voorlopige berekeningen laten zien dat er jaarlijks 7.000 euro bij- moet. Het kunstencentrum stelt een nieuw beleidsplan op waarin de koers voor de komende jaren (inhoudelijk, financieel en organi satorisch) wordt uitgezet. Woongroep 50+ in Venray creëert bijzonder burengevoel Als je willekeurig mensen vraagt naar wat ze onder een woongroep verstaan, wordt er in de regel een stereotype beeld geschetst, namelijk het beeld van een commune. Maar daar is bij Woongroep 50+ absoluut geen sprake van, vindt bewoner Herman Eibers. "Het klopt dat we samenwo nen in een appartementen complex, maar we hebben allemaal nog een zelfstandig leven. Wel staat iedereen altijd met raad en daad klaar voor de ander en is een gemeen schappelijke ruimte ingericht. Die is vaak te klein, zo druk en gezellig is het. Dat geeft een hecht burengevoel. En dat is nou precies het gevoel dat we willen creëren." Het idee voor Woongroep 50+ ontstond in 1992. Vijf jaar later werd daadwerkelijk een apparte mentencomplex ter beschikking gesteld. Dit werd mede mogelijk gemaakt door de gemeente Ven ray en de stichting Synthese. Het gaat om 24 ruime driekamerap partementen met daarbij de geza menlijke ruimte. In deze ruimte is iedere bewoner 24 uur per dag welkom. Dit kan voor de meest uiteenlopende redenen zijn, zoals voor ontspannende activiteiten als kaarten, sjoelen en koffiedrinken. Daarnaast wordt vier keer per jaar een brunch georganiseerd voor alle bewoners. Er is zelfs de moge lijkheid om de ruimte te huren voor een feestje. Maar ook voor een serieus gesprek is er altijd een luisterend oor aanwezig. Op de vraag wat het wonen in Woongroep 50+ zo leuk maakt, antwoord Herman Eibers zonder te aarzelen: "Het plezier om men sen om je heen te hebben, die voor je klaarstaan. Zowel in goede als in slechte tijden. Het idee daar achter is dat de jongere bewoners de ouderen ondersteunen, maar niet zoals een wijkverpleger. Er wordt een ongedwongen omge ving gecreëerd, waarin iedereen zichzelf kan zijn. Niets moet en alles mag, zowel met een lach als een traan." Wat een woongroep speciaal maakt, is volgens Herman Eibers de sociale controle. "Natuurlijk hoef je als bewoner niet elke dag naar de gezamenlijke ruimte te komen. Maar na een aantal dagen gaat het wel opvallen en wordt er ook aandacht aan besteed. Ook zijn er bewoners die, voor dat ze naar bed gaan, een kaartje aan de buitenkant van hun deur plakken. Wanneer dat kaartje na een bepaald tijdstip niet is wegge haald, weten de andere bewoners dat er iets aan de hand is. Zo geven we de sociale controle vorm." BESCHERMING Waarom gaat iemand wonen bij Woongroep 50+? "De naam geeft de belangrijkste reden al aan. Je woont namelijk zelfstandig, maar toch binnen de bescherming van een groep. Vooral ouderen geeft dit een veilig gevoel. Maar ook voor de familie is dit een gerust stellend idee. De tweede reden is dat het een schitterend complex is. Niet alleen van buiten, maar ook van binnen. Alle voorzienin gen zijn aangepast aan de wensen en behoeften van de senioren. De derde reden is de ligging van het complex: op loopafstand van het koopcentrum en alle belangrijke voorzieningen in de gemeente Venray. Eigenlijk is het de ideale omgeving om te genieten van de dagen na een leven vol werk en drukte." Woongroep 50+ in Venray is er voor iedereen. Het maakt niet uit waar je vandaan komt of wat je doet, iedereen is van harte welkom. "Natuurlijk moet je je prettig voelen bij het idee achter Woongroep 50+, maar verder zijn er weinig barrières. Behalve de leeftijd natuurlijk. Gewenst zijn mensen tussen de 50 en 60 jaar, zodat er ook weer aanwas van onderaf komt. Zo kunnen de jon gere bewoners de ouderen blijven ondersteunen. Daarnaast wordt er tijdens verschillende infor mele afspraken beoordeeld of de nieuwe bewoner(s) in de groep passen, maar dat levert over het algemeen geen problemen op." Meer informatie: www.wonen- 50plus.nl en 0478-587199- De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray is volop bezig met de inrichting van haar nieuwe onderko men. Het betreft het voorma lige Rabobankkantoortje aan de Lollebeekweg. Het gebouw tje is eigendom van de Numac Groep die een vestiging heeft in het voormalige Boeren bondsgebouw in Castenray. Het kantoortje was sinds enige tijd niet meer in gebruik en wordt door Numac voor het symbolische bedrag van één euro per jaar verhuurd aan de Castenrayse heemkunde- groep. Na een grondige opknapbeurt wordt het kantoortje inmiddels volledig geschikt gemaakt als archief- en werkruimte. In het gebouw staan drie grote archief kasten, twee grote vitrinekasten en één kleine en er is een muur kast voor opslag van materialen. Numac heeft ook twee bureaus met stoelen beschikbaar gesteld. Andere inventarisspullen, zoals een tafel met zes stoelen, een wandkapstok, een koffiezetap paraat, serviesgoed en een water koker zijn alle geschonken door inwoners van Castenray. Voor de inrichting van het heemkundelokaal heeft de firma Teunesen Zand en Grint BV uit Gennep een bedrag van 1000 euro beschikbaar gesteld. Vanaf 1975 is de firma Teunesen bezig met een ontgrinding aan de Die- peling in Klein Oirlo dat tot Cas tenray behoort. De Castenrayse heemkundegroep heeft een goed contact met de firma Teunesen. Regelmatig is er een onderhoud over de voortgang van de ontgrin- dingswerkzaamheden en door de heemkundegroep is in samenwer king met de Archeologische Werk groep Venray verschillende keren een archeologisch onderzoek ver richt op het terrein van de Diepe- ling. Met de financiële steun van de firma Teunesen heeft het heem kundig genootschap de mogelijk heid gekregen om een etalagepop aan te schaffen. Deze is voorzien van vrouwenkleding uit 1900, waaronder een pelerine en een toer. De kleding is een schenking van de familie Emonts uit Cas tenray. Oma Emonts heeft tot aan haar dood in 1956 deze kleding nog gedragen en de heemkunde groep is blij deze nu te kunnen exposeren. De groep is nu ook nog op zoek naar een mannelijke pop, waarvoor men nog een oud trouwpak heeft. Over enige tijd wordt ook de buitenkant van het gebouw nieuw in de verf gezet en wordt ook de tuin nieuw aangelegd. Wanneer dat alles klaar is, zal het gebouw officieel geopend worden. De gemeenteraad heeft zijn zin gekregen. Het zo omstre den verhoogde gehandicap tentarief van de regiotaxi wordt teruggedraaid. De coa litiepartijen CDA, PvdA en Lokaal Aktief dienden dinsdag een motie in die op raadsbre- de steun kon rekenen. Vanaf 1 mei 2008 geldt weer het tarief van 0,35 euro per zone. Dit goedkope tarief blijft mini maal twee jaar in stand. In de laatste twee commissie vergaderingen verzette wethou der Emonts (PvdA) zich nog hevig. Maar dinsdag moest hij zich wel neerlegen bij een unanieme raad- smeerderheid. Het college had eind 2007 besloten het tarief voor de regiotaxi dit jaar twee keer te verhogen voor reizigers met een WMO-indicatie. Op 1 januari is het tarief per zone al gestegen van 0,35 naar 0,40 euro. Per 1 juli zou een prijs gelden van 0,45 euro. De commissie Maatschappelijke Diensten verzette zich in januari direct. Vooral omdat er nog steeds zoveel klachten zijn over de regio taxi. Bovendien was de politiek gepasseerd en was er geen goed overleg geweest met het Gehan dicaptenplatform. Vanwege de ondermaatse kwaliteit heeft Veo- lia vorig jaar van de regio Noord en Midden-Limburg een boete opgelegd gekregen van 60.000 euro. Hiervan komt 4.800 euro ten goede aan de gemeente Ven ray. De politiek vindt het niet de rijmen dat de gemeente extra geld binnenkrijgt terwijl de gebruikers, die er het meeste last van hebben, juist meer moeten betalen. De twee prijsverhogingen zouden de gemeente 6.000 euro opleveren. De politiek had nog een ander argument dat door wethouder Emonts nog steeds wordt bestre den. In februari 2007 zou de afspraak zijn gemaakt dat de vaste (forfaitaire) reiskostenvergoeding van 250 euro kon worden afge schaft maar dat tegelijkertijd de regiotaxi het goedkope tarief zou behouden. Desondanks zag Emonts dins dag geen andere mogelijkheid dan de tariefsverhogingen weer onge daan te maken. Hij heeft nog geke ken of de boete van Veolia van 4.800 euro kon worden terugge geven aan de reizigers. "Ik heb dit overlegd met het Gehandicapten platform. Maar ook zij vonden een verlaging van het tarief de beste oplossing. Dit is ook het meest praktisch." Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) kon ongelucht ademhalen. "Ik ben hier heel gelukkig mee. We heb ben eindelijk de strijd gewonnen." Voor veel mensen met een laag inkomen of een uitkering is het leven te duur geworden. Heel vaak hebben deze mensen recht op een financiële aanvul ling door hun gemeente. Maar meestal weten ze dat niet. FNV Bondgenoten heeft een com putersysteem waarmee razend snel kan worden bekeken of u recht heeft op financiële steun van uw gemeente. "Ik leef van een klein pensi oen," zegt mevrouw Aalderink. "Op een spaarrekening heb ik nog een appeltje voor de dorst en ik heb een eigen huis. Ik had nooit gedacht dat ik van mijn gemeente een bijdrage in mijn vervoerskos ten zou krijgen. Nu kan ik mijn kleinkinderen nog vaker bezoe ken." Mevrouw Aalderink is vol gens Henk van Egmond een mooi voorbeeld. Henk is adviseur soci ale voorzieningen van FNV Bond genoten. "Deze mevrouw had een redelijke draagkracht en kwam dus niet in aanmerking voor bij zondere bijstand. Wel kwam zij in aanmerking voor een bijdrage in de vervoerskosten. En dan gaat het om een leuk bedrag. Ik zeg altijd: laat ons gewoon een berekening maken. U heeft helemaal niets te verliezen. U kunt er alleen iets mee winnen." Niet alleen mensen met een bijstandsuitkering, ook part time werkenden, gepensioneerden, gedeeltelijk of volledig arbeidson geschikten en mensen met een minimuminkomen kunnen de eindjes niet meer aan elkaar kno pen. Iedere gemeente heeft weer andere regels waaraan moet wor den voldaan om voor extra geld in aanmerking te komen. FNV Bond genoten beschikt over een com putersysteem waarin alle regelin gen, extra potjes, aanvullingen en extra voorzieningen van praktisch alle gemeenten in Nederland zijn opgeslagen. "Wij kunnen snel zien of iemand recht heeft op financiële bijstand door de gemeente (denk aan huur- toeslag, zorgtoeslag, kinderopvang- toeslag) of op kwijtschelding van gemeentelijke belastingen," zegt Henk van Egmond. "Soms krijgen mensen wel een huur- of zorg toeslag, maar die blijkt dan te laag te zijn. Ook dat kunnen we snel berekenen. Het kan al snel tientjes, soms honderden euro's per maand schelen!" Voor zaken als Huur-, Zorg-, Kinderopvangtoeslagen en de TBU worden mensen doorver wezen. Veel mensen die van een laag inkomen moeten rondko men, hebben 'loketvrees', weet Henk van Egmond. "Ze vinden het ook eng om bij ons te komen. Ze zijn bang dat ze juist iets moeten betalen, in plaats van iets te ont vangen. Of ze zijn bang dat wij hun gegevens doorspelen aan de gemeente of uitkeringsinstantie. Fietser gewond De politie onderzoekt een ver keersongeval dat donderdagavond omstreek 19.50 uur heeft plaats gevonden op de rotonde Nieuwe Maasheseweg/Noordsingel/Oost- singel. Bij het ongeval is een 14- jarige fietser uit Venray gewond geraakt. Het ongeval is vermoe delijk ontstaan toen een 4l-jarige automobilist uit Venray op de rotonde geen voorrang verleende aan de jongen. De jongen is met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis. Maar dat doen wij niet." De advi seurs sociale voorzieningen van FNV Bondgenoten werken onaf hankelijk van bestaande instanties. "Mensen komen vaak bij ons als ze al heel erg in de problemen zitten. Vaak zijn de door instanties van het kastje naar de muur gestuurd. Als mensen schuldhulpverlening nodig hebben, dan verwijzen wij ze door. Plannen voor schuldsa nering worden door de gemeente gemaakt." De laatste jaren is het aantal aanvragen voor extra finan ciële steun toegenomen, vertelt Henk van Egmond."Vroeger waren het vooral oudere mensen die het niet konden bolwerken. De men sen die nu bij ons aankloppen zijn van alle leeftijden. Soms hebben ze behoefte aan een eenmalige bijdrage, bijvoorbeeld omdat hun wasmachine kapot is gegaan en ze geen geld hebben voor een nieu we. Maar steeds vaker hebben ze een structurele bijdrage nodig. De situatie waarin mensen verkeren is soms echt schrijnend. Ik kan het niet vaak genoeg zeggen: bel ons op ons gratis telefoonnummer en laat ons berekenen waar u in uw gemeente recht op heeft!""Ik was dolblij toen ik hoorde dat we een flatje kregen," zegt Merel van der Aar. "Mijn dochtertje en ik hebben een tijd bij mijn moeder gewoond, nadat mijn man en ik waren gescheiden. Ik heb een bijstands uitkering en mijn moeder heeft het ook niet breed. Van vrienden heb ik een paar meubels gekregen, maar vloerbedekking is heel duur. Ik zat met de handen in het haar. Je kunt toch niet op kaal beton wonen?" Het was toeval dat Merel op een verjaardagsfeestje hoorde van de service van FNV Bondgeno ten. "Ik dacht: als ik recht heb op extra geld, dan hadden ze me dat bij de gemeente toch wel verteld? Maar goed, nee heb je en ja kun je krijgen. En ik bleek dus wel dege lijk in aanmerking te komen voor bijzondere bijstand. Eerlijk gezegd was ik stomverbaasd over het bedrag dat we kregen. Ik heb er verf, kwasten, behang en vloerbe dekking van gekocht. Drie weken geleden zijn we verhuisd. Mijn dochtertje en ik beginnen een nieuw leven. Zo voel ik dat." Wie ook voor extra financiële steun in aanmerking wil komen kan contact opnemen via gratis tele foonnummer 0800-9879870. Ook mensen die geen lid zijn van FNV Bondgenoten kunnen tot 1 juli een beroep op deze dienstverlening doen. Meer informatie over deze dienst staat op www.fnvbondge- noten.nl. onder het kopje Recht op extra geld van de gemeente? Laat het door ons uitzoeken. bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers 0478-571800 Voor het zesde jaar op rij kwa men de leden van de Veulense APK afgelopen zaterdag in actie voor de jaarlijkse opknapbeurt van het monumentale boogprieel op hetAnnaterrein in Venray. Tijdens manifestatie De Waan in 2002 boden de leden van het Veu lense gezelschap aan om deze ber ceau eens grondig onder handen te nemen. Het unieke monument je was ernstig in verval geraakt, maar de Veulense oud-prinsen herstelden het ijzeren construc tiewerk, zorgden voor nieuwe aanplant, snoeiden en zaagden en alles kwam er weer piekfijn uit te zien. Ze besloten om het monument te adopteren en voor het onderhoud te blijven zorgen. "Het is ons petekindje"; aldus Ger- rit Reintjes. Dankzij de inspannin gen van de Veulense oud prinsen is een bijzonder Venrays monu mentje behouden gebleven. Wie zin heeft in een lentewandeling kan eens een bezoek brengen aan het Annapark met zijn lanen en monumentale bomen. Het prieel ligt naast gebouw Eugène, links van het hoofdgebouw. Het werd gebouwd in 1936 en was bestemd voor de recreatie van de zusters en de patiënten van de klasse afdeling. Een dergelijk prieel had tot doel om de dames te bescher men tegen het zonlicht. Voor de zusters was het een geliefde plek om samen te bidden en te zingen. Mooi Functioneel High-tech Comfortabel Donderdag 27 maart 2008 - Pagina 5 c a Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONEN ianpak

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5