Jubileum The Excessum Rascha Peper te gast in Venray Concert in Maashees Workshop in het Koningskerkje Doe mee - met het literair café Expositie VieCuri De stemmen van de Pamano PEEL EN MAAS Donderdag 27 maart 2008 - Pagina 32 Programma Schouwburg Venray Stevie Ann, een nieuw muzi kaal talent vanuit het niets, het creatieve clowngezelschap Mimirichi uit Kiev met hun nieuwe show Plastic Fantastic, de voorstelling Zeg 'ns AAA met onder meer Carry Tef- sen, Hans Cornelissen, Kiki Classen en Coby Timp, Boom Chicago met een gloednieuwe, vlijmscherpe, Engelstalige improvisatie comedyshow en VonBergh met een meertalig programma met songs van Bertolt Brecht en Jacques Brei. Op de kalender van Schouw burg Venray prijken komende week weer enkele mooie en verrassende voorstellingen. Stevie Ann komt op vrijdag 28 maart naar de schouwburg. Soms is daar vanuit het niets een nieuw muzikaal talent. Al vanaf de eerste noten van haar debuutalbumAway From Here was duidelijk dat de Limburgse Stevie Ann niet zomaar een zangeres is, maar een getalen teerd muzikant en componist. Ze onderscheidt zich door haar veel zijdigheid: haar repertoire omvat zowel folkrock en pure country als loungy jazz Niet voor niets kreeg ze als aanstormend talent de Zilveren Harp uitgereikt: "op zo'n jonge leeftijd zo veel mooie liedjes zo goed live kunnen bren gen, is zeer knap en belooft dan ook het nodige voor de toekomst!" Het album werd geproduceerd door Rowwen Hèze accordeonist Tren van Enckevort en zanger en componist Arno Guveau. Stevie Ann gaat het theater in om zich aan het grote publiek te presente ren. Ze wordt daarbij ondersteund door haar vaste begeleidingsband. Aanvang 20.00 uur. MIMIRICHI Na het succesvolle Paper World komt het creatieve clowngezel schap Mimirichi uit Kiev met hun nieuwe show Plastic Fantastic op zondag 30 maart vanaf 15.00 uur naar Schouwburg Venray. Deze keer creëren zij geen wereld van papier maar van 'alledaags' cello faan. Bij hun vorige show beleefde het publiek, jong en oud, het groot ste papiergevecht dat ooit in het theater plaatsvond. Laat je deze keer verrassen door wat er alle maal met plastic mogelijk is. Het belooft een rare mix te worden van clownerie en filosofie. Maar ook een echte familievoorstelling waarbij men niet op de stoel hoeft te blijven zitten. De voorstelling is bedoeld voor kinderen vanaf vijf jaar en volwassenen die zich weer even kind willen voelen. ZEG 'NS AAA Op dinsdag 1 april vanaf 20.00 uur komt de voorstelling Zeg 'ns AAA met onder meer Carry Tefsen, Hans Cornelissen, Kiki Classen en Coby Timp naar de schouwburg in Venray. Nu dokter Lydie en Hans Lansberg van hun pensioen genieten heeft Gert-Jan de praktijk overgenomen. Gert- Jan en Wieb zijn de nieuwe heer en vrouw des huizes en proberen hun eigen stempel te drukken op het 'ouderlijk' huis en de praktijk. Mien kan maar moeilijk wennen, zeker nu ook Gert-Jan's zoon uit een eerder huwelijk, Pim, bij zijn vader is ingetrokken. Pim zet z'n eerste schreden op het liefdespad wat voor de nodige commotie zorgt in huize Van der Ploeg. Mien staat de jonge generatie op geheel eigen wijze met raad en daad ter zijde. Daarnaast komt haar moeder Nel met grote regelmaat aanwaai en bij dochterlief. Ondanks alle drukte probeert Mien de scepter de zwaaien in de multiculturele praktijk van Gert-Jan, maar wan neer de 'assistente van dokter Van der Ploeg' in de lege wachtkamer een zwarte rugzak vindt, slaan alle stoppen door. BOOM CHICAGO Afgelopen jaar wist Boom Chi cago het Venrayse publiek voor zich te winnen. Op woensdag 2 april vanaf 20.00 uur staan de improvisatietalenten wederom in de schouwburg met een gloed- Mimirichi (foto: Ron Schans). nieuwe, vlijmscherpe, Engelstalige improvisatie comedyshow. Met eenTexaanse cowboy in Het Witte Huis en het Westen wilder dan ooit, galoppeert men naar good Ol' Boom Chicago voor Amerikaanse cowboy comedy. Bij dit comedy- spektakel vliegen de improvisa ties en sketches als kogels om de oren. VONBERGH Op donderdag 3 april kan men genieten van liederen van Bertolt Brecht en Jacques Brei. VonBergh brengt een meertalig programma met songs van Bertolt Brecht Jacques Brei en engageert zich met de zowel kritische als gepas sioneerde teksten van deze dich ters. Brecht en Brei, weliswaar geen tijd- en stijlgenoten, verdra gen geen mooi-zingerij. Elk lied is een verhaal waarbij het gaat over mensen, over de tweestrijd tussen hoofd en hart; van liefde en humor tot melancholie en inktzwart cynisme. Dit programma én de cd van VonBergh kregen zeer goede kritieken op de landelijke radio en televisie.Aanvang 20.00 uur. Voor vragen of reserveringen kan men contact opnemen met Schouwburg Venray via tele foon (0478)530999 of via www. schouwburgvenray. nl Toneelvereniging Comedia speelt op zondag 30 maart en zaterdag 5 en zondag 6 april het blijspel Schoolse Perikelen, bestaande uit drie bedrijven van Jos Schepers. Het wordt opge voerd in De Brink in Leunen. Op de zondagen is de aanvang om 19-00 uur en op zaterdag om 20.00 uur. Het stuk gaat over het Diacomes College dat mee doet aan een project waarbij leerlin gen hun lesstof via Internet kun nen bekijken. De directrice kan het geld dat hiervoor beschik baar is gesteld goed gebruiken. Ze neemt twee nieuwe docenten aan en daarmee is haar personeel sprobleem "creatief" opgelost. Dat project kan later wel. Het is een kwestie van prioriteiten stellen. Als onverwacht iemand het minis terie van Onderwijs het project in de praktijk wil bekijken is Lei den in last. Helemaal als ook de Arbo er zich mee gaat bemoeien. Hoezo project? Er is niets! Zelfs geen laptop. Paniek op school. Met hulp van de conciërge en een aantal docenten wordt er een laptop 'gevonden'.Alles lijkt met een sisser af te lopen. Lijkt, want de problemen beginnen pas. Lukt het de directrice en haar team om de problemen op te lossen en de goede naam van de school hoog te houden? Kaarten zijn te bestel len op donderdag 27 maart en op woensdag 2 en donderdag 3 april tussen 18.00 en 20.00 uur via tele foon (0478)581699. Concerten twee ensembles, één passie De blokfluitensembles En Bloc uit Venray en Syrinx uit Horst geven twee gezamenlijke concer ten. En Bloc bestaat uit acht perso nen en staat onder leiding vanAns Thijssen. Syrinx bestaat uit tien personen en staat onder leiding van Al Jacobs. Op het programma staan werken uit de tijd van de renaissance tot aan de twintigste eeuw en enkele werken worden gezamenlijk gespeeld. De leden van beide ensembles bespelen meerdere fluiten, van de soprani- no tot de bas. Het eerste concert vindt plaats op zondag 30 maart om 15.00 uur in basisschool De Vlaswei in Venray. Het tweede con cert is zondag 18 mei om 15.00 uur in het Gasthoes in Horst. Wandeling Het Toon Hermans Huis Venlo houdt op woensdag 2 april onder begeleiding van een van de gasten en enkele medewerkers van het Toon Hermans Huis Venlo een wandeling in Maalbeek in Belfeld. Denk aan goede wandelschoenen. Er is gelegenheid tot het drinken van koffie of thee. Bijeenkomst en vertrek is om 13-30 uur bij het Toon Hermans Huis in Venlo of om 14.00 uur bij café Maalbeker- höhe in Belfeld. Opgeven kan bij het Toon Hermans Huis via tele foonnummer (0478)3211433 of via e-mail info@toonhermanshuis- venlo.nl. Indien nodig kan vervoer geregeld worden. 50+ Wandelen in Merselo De Natuurvrienden houdt op maandag 31 maart een wandeling voor 50 Het is een groepswan- deling van ongeveer tien kilome ter. De start is om 13-30 uur vanaf clubhuis D'n Hoek in Merselo. Het startlokaal is open om 13.00 uur. Er wordt gewandeld door de bos rijke omgeving van Merselo. De Venrayse rockformatie The Excessum viert op zaterdag 19 april haar vijfjarige bestaan in Het Podium in Venray. De band doet dit niet alleen: samen met El Ban- dito, Damn Noisy Kids en These Seats Are Taken belooft dit een te gekke avond te worden. El Bandi- to uit Venray is een punkrockband die zowel covers als eigen mate riaal speelt. Zij zullen deze avond feestelijk openen met een aantal bekende klassiekers én een aantal eigen songs! Damn Noisy Kids uit Nijmegen speelt al een hele tijd samen en zorgen voor een ener gieke live show. Het repetoire van Damn Noisy Kids bestaat uit punkrockmuziek die vergelijke nissen heeft met bands als Millen- colin, Rise Against, Pennywise en Lagwagon. These Seats Are Taken is zeker geen onbekende naam in de lokale muziekscene. Deze band treedt veel op en heeft ook radioplay op 3FM gehad. Zij heb ben meegedaan aan de pinkpop- westrijd Nu Of Nooit. Zij zullen de avond afsluiten met een knallende performance. De band heeft veel verschillende soorten invloeden, en klinkt als Maximo Park, The Hives, The Beach Boys en Franz Ferdinand. The Excessum heeft in vijf jaar niet stilgezeten en heeft samengespeeld met Dreadlock Pussy, Van Katoen en Much the Same (USA). De band heeft inmiddels veel nieuwe nummers geschreven, en is klaar om Venray op zijn kop te zetten. The Excessum heeft als invloeden The Offspring, Avenged Sevenfold, Sum 41 en Rise Against. Deze avond begint om 20.00 uur. Rascha Peper is op zondag 6 april te gast bij het Literair Café Venray in het Theehuis Odapark. Peper werd in 1949 geboren in Driebergen. Ze studeerde Neder lands in Amsterdam en gaf enige jaren les in dit vak. Ze verhuisde in 1983 naar Wenen, waar ze vier jaar woonde, en begon daar te schrijven. In Nederland terugge keerd debuteerde ze in Hollands Maandblad met het verhaal De Waterdame, titelverhaal van de gelijknamige bundel die in 1990 uitkwam. De romans en verha len van Peper worden geprezen om hun verbeeldingskracht en de karaktertekening van de per sonages. Diverse malen waren het kleine krantenberichten over ware gebeurtenissen die Pepers verbeelding prikkelenden en haar inspireerden voor haar boeken. Begin 2008 verscheen de roman Vingers van marsepein die zich afspeelt in 1704 en aan het begin van de 21e eeuw. De levens van twee kinderen worden, al ligt er drie eeuwen tussen, op meesle pende wijze met elkaar verweven. De pers was lovend over het boek: "mooi en onderhoudend geschre ven, meeslepend, een getalenteerd schrijfster, een verteller pur sang, bijzonder innemend, leerzaam, achteloos volmaakte dialogen, sprankelend en een zinderend verhaal". De muzikale omlijsting wordt verzorgd door Emile Broek- steeg. De Venrayse student psy chologie speelt akoestische gitaar in diverse stijlen. In het Theehuis Odapark is Boekhandel Venray present met een breed aanbod titels van wer ken van Rascha Peper. In de pauze is er gelegenheid tot signeren. Aanvang 11.30 uur in het Thee huis Odapark. Meer informatie staat op www.literair-cafe-venray. nl of is verkrijgbaar via telefoon (0478)582948. Fanfare St. Cecilia geeft op zon dag 30 maart vanaf 14.30 uur een voorjaarsconcert in de parochie kerk in Maashees. Fanfare St. Ceci lia bestaat uit 41 spelende muzi kanten. De gemiddelde leeftijd van die muzikanten is nog geen 25 jaar. De Maashese fanfare besteed veel aandacht aan de opleiding van de jeugdleden. Elke leerling heeft een eigen mentor die de jonge muzikant begeleid. Het afge lopen jaar heeft de fanfare er dan ook negen jonge muzikanten bij gekregen. De muziekcommissie heeft voor het voorjaarsconcert, onder leiding van de dirigent Theo Bindels, gezorgd voor een mooi en afwisselend programma. De fanfare speelt muziek spelen uit alle windstreken. Als opening is voor de mars Kings Glory geko zen. Nadat onder meer naar Cacak en Indiana Jones geluisterd kan worden sluit de fanfare af met het nummer Rood van Marco Borsato.Tijdens dit voorjaarscon cert is er een gastoptreden van de slagwerkgroep van de Stedelijke Muziekvereniging De Harmonie Wageningen uit Wageningen. Deze slagwerkgroep bestaat uit zeven tien slagwerkers. Zij spelen in de eredivisie. Dit jaar is de slagwerk- groep, tijdens de NKW (Neder landse kampioenwdstrijden, twee de geworden. Zij spelen onder meer op marching bells, marching xylofoons, marimba's en marching quint. De tentoonstelling Diesseits- Jenseits/van deze en gene Zijde in het Koningskerkje in Vierlings beek duurt tot en met 13 april.Tij dens deze periode staan nog twee activiteiten met Paulien Korte en Majela op het programma. Don derdag 3 april vertellen beide kunstenaressen over hun werk. Woensdagmiddag 9 april geven ze een workshop over plantaar dige verf. In een wederzijds inter view op 3 april praten Majela en Paulien Korte over hun werk en hun filosofie. Ze hebben het over overeenkomsten en verschillen in hun benadering en de materialen die ze gebruiken. Schilderijen, col lages en installaties vertellen een verhaal, dat ieder op zijn eigen manier kan lezen. Meer achter grondinformatie kan voor een extra dimensie in de beleving zorgen. Wat maakt vlaggetjes in de wind bijzonder? Een vel papier aan twee zijden gekleurd met ecoline toe, wat voegt dat toe aan een kansel? Op de foto's is een gedeelte te zien van de installatie, voor gene zijde in de treurberk bij het Koningskerkje en een mobile, lichtjes bewegend rond de kansel. Majela gebruikt vaak plantaardige verf voor haar schilderijen. Samen met Paulien Korte is ze op 9 april in het Koningskerkje aanwezig om uitleg te geven over deze bij zondere verf. Deze middag is geschikt voor kinderen en volwassenen. De mid dag start om 14.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Aanmelden voor bovenstaande activiteiten kan via telefoon (0478)631401. De maartopgave luidt als volgt: Hij kon niet mee. En kwam men hem te na Met lofzangen op zijn ontbloeid geslacht, Dan werd hij nors, en kraakte in de nacht, Geloofde aan stormen, vorst en bloesemscha. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray. Dit kan tot vrijdag 18 april. Ook op www.literair- cafe-venray.nl-. is deze opgave te vinden! Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdie nen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! De goede inzenders krijgen er allen tien punten bij: de dames H. Craghs, J. Cruijsberg, I. Ophey en P. Wennekers en de heren A. Ederveen, L. Lahaij en A. Leijssen hebben nu 20 punten en mevr. M. Minten en de heer P. Weerts 10. De pracht van de opengeslagen vleugels van de vlinder doet de dichteres denken aan de sterrenhemel. De vlinder laat haar met zijn schoonheid de diepste zin van het leven verstaan: men moet die pracht ook in zichzelf zien! De Vlinder De vlinder kwam van perk tot perk gevlogen, tot rustend hij de wieken opensloeg, daar lag op 't blauw, in schemerende bogen, de sterrenhemel, die hij pralend droeg. Op gronden van azuur stond uitgeschreven der sterren stand in fijne stippeling,- en rond die diepten was een zoom gedreven van zwart, waarin de blik besterven ging. Ik sprak, over dit hemelveld gebogen: "doet gij mij zó de diepste zin verstaan?" Een stem: "verstond gij reeds Uw eigen ogen waarin dit alles mag gespiegeld staan"? Ida Gerhardt Nog twee schrijvers doen Venray aan: Op zondag 6 april komt Rascha Peper en op zondag 18 mei Judith Koelemeijer in het Theehuis van het Odapark! Aanvang beide keren 11.30 uur! Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Informatie over het boven genoemde of over het werk van het Literair Café kan men verkrijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. In de middenstraat van VieCuri Venlo is tot en met half april een foto-expositie te bezichtigen van David van Reen. David van Reen (39) was op-en-top sportman toen een ernstig auto-ongeluk een einde maakte aan zijn loopbaan. In het ziekenhuis van Venlo kwam hij na weken wonderwel uit coma, leerde opnieuw lopen en knokte zich door moeilijke jaren heen. Na zijn herstel verbleef hij gedurende een aantal jaren in Afrika, als trai ner van atleten in Kenia en Ethio pië.Tien jaar geleden stichtte hij, samen met zijn vader de schrijver Ton van Reen de Stichting Lalibela, om straatkinderen, gehandicapte kinderen en behoeftige ouderen te helpen (voor informatie: www. stichtinglalibela.nl). Afrika en de Afrikanen trekken hem bijzonder. Tussen de mensen levend, raakte hij bij hen betrokken. Geraakt door hun optimisme en levensvreugde begon hij hen te fotograferen. Het resultaat van jarenlange fotografie is het fotoboek 'Het land van de verbrande gezichten' dat binnen kort bij uitgeverij De Geus zal ver schijnen. Dezelfde uitgeverij zal nog dit jaar zijn eerste roman over het leven in de sloppenwijk Kibe- ra in Nairobi in Kenia uitgeven. De foto's die in de gang van het ziekenhuis worden geëxposeerd, geven een proeve van de inhoud van het boek. Bijzondere foto's, beelden die spreken. Een weerslag van zijn visie op het leven in Ethi opië. Ook laat hij foto's van Kibera en van India zien. Meer foto's zijn te zien op de website van David. www.davidvanreen.nl Boekrecensie in Peel en Maas De stemmen van de Pama no is een prachtige liefdesge schiedenis en een magistraal verhaal over individuele en collectieve lafheid, helden dom en de vele gezichten van de herinnering. Tina, een amateurfotografe, reist naar Torena, een dorp in de Pyre neeën, om foto's te nemen voor een expositie. Daar krijgt ze onver wachts enkele volgeschreven schoolschriftjes in handen waarin het ongelooflijke verhaal beschre ven staat van drie personen tij dens de Spaanse Burgeroorlog en de dictatuur die erop volgde. De schoolmeester Oriol Fontelles heeft zijn dochtertje nog nooit gezien, omdat zijn vrouw hem verliet toen ze nog zwanger was, walgend van zijn goede contacten met de fascistische burgemeester van het dorp. De motieven die Oriol hiervoor had, heeft hij ech ter altijd moeten verzwijgen. Elisenda Vilabru is een snoeihar de zakenvrouw met een wereld wijd imperium. Na de moord op haar vader en broer door het ver zet, zweert ze wraak. Oriol en zij worden verliefd, maar hun liefde heeft geen toekomst. Jaren later zal Elisenda alles doen wat in haar vermogen ligt om Oriol heilig te laten verklaren. Valenti Targa is de meedogenloze burgemeester van Torena, een bewonderaar van Franco en heimelijk verliefd op Elisenda. Elisenda's machinaties hebben ervoor gezorgd dat hij werd benoemd tot burgemeester, op voorwaarde dat hij de moor denaars van haar vader en broer te grazen neemt. Een fatale drie hoeksrelatie, waarvan de gevolgen doorwerken tot in het heden, is ontstaan. Schrijver Jaume Cabré (1946) wordt door zowel critici als lezers beschouwd als een van de belang rijkste Catalaanse schrijvers. Hij schrijft romans, verhalen, essays, theaterstukken en scenario's voor film en televisie. In alle gen res heeft hij belangrijke prijzen gewonnen. De stemmen van de Pamano is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19-95 euro. Comedia brengt Schoolse Perikelen Kunst Cultuur Stevie Ann, Zeg 'ns AAA,Boom Chicago en VonBergh DE STEMMEN VAN DE PAMANO Jfltimc Cab ré

Peel en Maas | 2008 | | pagina 32