Gemeente Venray Sport vergroot leefbaarheid Economische toekomst - bedrijfsleven denkt mee Subsidie voor BiblioNu Bijdrage voor molen Nooit Gedacht Groei Venray in 2007 minimaal Verbeteren reclames en gevels Eenmalige ondersteuning voor kunstencentrum E PEEL EN MAAS Gemeentehuis Openingstijden P'llIIlll Het college van B en W heeft voor 2008 een subsidie van ruim 700.000 euro beschikbaar gesteld aan de nieuwe bibliotheekstichting BiblioNu. In deze stichting zijn sinds januari de bibliotheken uit Venray, Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum ondergebracht. Door de subsidie kan de stichting een groot aantal diensten ontwikkelen en wordt een brede informatie- en basisvoorziening in stand gehouden. In 2008 houdt de bibliotheek het aantal bezoekers, uitleningen en de collectie tenminste op het huidige niveau. Waar mogelijk wordt het gebruik vergroot, vooral het gebruik door jongeren. De bibliotheek versterkt ook de samenwerking met jongerensite Loqal. Daarnaast worden in alle vestigingen gemeentelijke informatiepunten opgezet. BiblioNu timmert ook dit jaar weer stevig aan de weg met een groot aantal activiteiten. Zo wordt er gewerkt aan leesbevordering, activiteiten voor scholen, tenminste zes tentoonstellingen, vier lezingen rond maatschappelijke thema's, de ondersteuning van RooyNet en informatieverstrekking. Hierdoor neemt de bibliotheek steeds duidelijker de rol van 'informatiemakelaar' op zich. Wilt u kwijtschelding van de gemeentelijke belastingen aanvragen? Lever uw verzoek dan tijdig in! De vervaldatum staat op uw aanslag. Kijk ook op www.venray.nl -V> Venray, focus op mensen Donderdag 27 maart 2007 - Pagina 21 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 13 De Stichting Nooit Gedacht krijgt de gemeente Venray 5.220 euro subsidie voor de instandhouding van de molen Nooit Gedacht in Merselo. Eenzelfde bedrag kan de stichting ook van de provincie Limburg verwachten. De Stichting Nooit Gedacht is een groep vrijwilligers uit Merselo, die zich eind jaren '80 over molen Nooit Gedacht heeft ontfermd. De molen verkeerde destijds in een deplorabele toestand. De stichting stelde zich ten doel de molen weer in oude glorie te herstellen. Daarin is ze uitstekend geslaagd. Met behulp van vooral rijks- en provinciale subsidie is molen Nooit Gedacht in de periode 1992-1995 volledig gerestaureerd. Daarbij is onder andere een compleet binnenwerk teruggebracht. Sindsdien verkeert de molen in een goede staat en is hij weer maalvaardig. In het Dorpsontwikkelingsplan (DOP) van Merselo komt bovendien naar voren dat de bewoners de molen een belangrijk element in hun dorp vinden. Eigen middelen De kosten conform het instand houdingsplan zijn berekend op 50.879 euro. Eerder werd een rijkssubsidie van 30.000 euro toegekend. Door subsidies van het rijk, de provincie en de gemeente (door de co-financiering krijgt de stichting nu een subsidie van 10.440 euro) resteert er een kostenpost van 10.439 euro voor de stichting zelf. Om deze middelen bij elkaar te krijgen moet het bestuur zelf initiatieven ontwikkelen. Het bevolkingsaantal van de gemeente Venray is in 2007 met 38 personen gegroeid tot 39.107 inwoners. Dit is het inwonertal op 1 januari 2008. Er zijn 368 kinderen geboren en er zijn 285 mensen overleden, een geboorteoverschot van +83. Het migratiesaldo is -45 doordat er 1.422 mensen vertrok ken uit Venray en er zich 1.377 personen vestigden. Deze cijfers laten zien dat er weinig groei was in 2007. Dit was in 2006 ook het geval. In de laatste kolom van de tabel staan de cijfers van 2006, zodat u ze kunt vergelijken. Mathieu Emonts is als wethouder verantwoordelijk voor het accom- modatiebeleid. Hij is zeker van zijn zaak: "Samen sporten is zo be langrijk voor de binding van de gemeenschap, daar moeten gewoon goede voorzieningen voor zijn. Ik vind dat vanuit elk dorp, klein en groot, goede sportvoorzieningen binnen handbereik moeten zijn". We praten veel over leefbaarheid, maar wat betekent dat nou? Mensen moe ten zich in hun eigen omgeving thuis voelen. Daar gaat het uiteindelijk om. Eigenlijk houdt vrijwel alles wat de gemeente doet daar verband mee. Prettig wonen, onderwijs en zorgvoorzieningen, veiligheid, wegen- en groenonder houd, economie, vrijetijdsbesteding, het heeft er allemaal mee te maken. "Als gemeente moet je je verantwoordelijkheid nemen en er voor zorgen dat de leefbaarheid verzekerd is. Eén van de manieren om de leefbaarheid te vergroten is zorgen voor goede sportvoorzieningen. Het sportpark in Oostrum is daarvan een goed voorbeeld. Als Meerlo-Wanssum en Venray samengaan, zullen we dit beleid zeker voortzetten." In de afgelopen weken heeft de gemeente drie voorlichtingsavonden voor ondernemers georganiseerd over reclame- en gevelverbetering. De gemeente wil ondernemers helpen te voldoen aan het reclamebeleid en de gewenste ruimtelijke kwaliteit. Tijdens de voorlichtingsavonden lichtte de gemeente toe hoe zij de ondernemers in het centrum kosteloos wil helpen om de kwaliteit van hun reclames en gevels te verbeteren. Architecten bureau Clevis-Kleinjans ondersteunt de gemeente bij dit project en was ook bij de voorlichtingsavonden aanwezig. Presentatie en inschrijfformulier Voor ondernemers die op deze avonden verhinderd waren, heeft de gemeente de presentatie op haar website geplaatst; kijk onder het project Centrum op de schop. In deze presentatie kunnen ondernemers zien wat de gemeente voor hen kan betekenen. Ondernemers en pandeigenaren die geïnteresseerd zijn in een vrijblijvend intakegesprek vinden op de website ook een inschrijfformulier. De gemeente hoopt dat meer ondernemers zich aanmelden voor het gevelproject, zodat het centrum van Venray nóg fraayer wordt. Aanmelden kan nog tot 1 juli 2008. Meer informatie over dit project en het reclamebeleid vindt u op www.venray.nl. Voor meer specifieke vragen neemt u contact op met de secretaris van het Adviesbureau Ruimtelijke Kwaliteit Danny Danckaert. Bevolkingsontwikkeling 2007 le kw. 2007 2e kw. 2007 3e kw. 2007 4e kw. 2007 1 totaal 1 2006 Stand begin 39.069 39.124 39.118 39.092 Geboorte 77 89 111 91 368 416 Sterfte 72 75 62 76 285 268 Vestiging 375 294 402 306 1.377 1.387 Vertrek 325 314 477 306 1.422 1.495 Geboorteoverschot 5 14 49 15 83 148 Migratiesaldo 50 -20 -75 0 -45 -109 Saldo toe-/afname 55 -6 -26 15 38 26 Stand eind 39.124 39.118 39.092 39.107 39.107 39.069 500 400 geboorte sterfte vestiging vertrek 300 Inwoners per wijk of dorp vindt u op www.venray.nl >Wonen 81 Leven Feiten Cijfers. Specifieke informatie nodig? Kijk dan in het statistisch jaarboek Venray in cijfers 2007. Dit kunt u gratis downloaden via de website van de gemeente. 200 100 Door de komende vier jaar een aantal vernieuwingen door te voeren kan Kunstencentrum Jerusalem vanaf 2012 structureel 128.500 euro per jaar bezuinigen. Een onderzoek naar de bedrijfsvoering van het kunstencentrum heeft dit aangetoond. De gemeente Venray ondersteunt die vernieuwingen met een eenmalige bijdrage, zo heeft het college van B en w 18 maart besloten. Het Kunstencentrum heeft in de afgelopen jaren het voortouw genomen in de samenwerking tussen de grote cultuuraanbieders in Venray, vooral voor het aanbod aan de jeugd. Daarbij is veel werk gemaakt van de samenwerking met het onderwijs. De verdere uitbouw daarvan is een speerpunt van het gemeentelijk beleid. Ook moet worden gewerkt aan een versterkte ondersteuning van de amateurkunst. De aanpassingen brengen het Kunstencentrum in de positie om ook in de toekomst deze waardevolle rol te kunnen blijven spelen in het Venrayse culturele leven. Goed op orde Uit het onderzoek van K+V Organisatieadvies blijkt dat het Kunstencentrum zijn zaken zowel inhoudelijk als financieel goed op orde heeft. Het beleid van Kunstencentrum Jerusalem past prima bij de doelen die de gemeente stelt. Door het nemen van een aantal maatregelen op het gebied van organisatie en bedrijfsvoering kan het kunstencentrum vanaf 2012 jaarlijks 128.500 euro besparen. Het totale cursusaanbod blijft hierbij gehandhaafd en wordt zelfs verbeterd. De ingrepen die moeten worden uitgevoerd vergen echter een grote inspanning van het kunstencentrum. De gemeente Venray helpt hierbij door in de overgangsperiode eenmalig 156.000 euro bij te dragen. Ook schrapt de gemeente de bezuinigingstaakstelling van 100.000 euro die enige jaren geleden is opgelegd. Op 6 mei beslist de gemeenteraad hierover. Hoe ziet de economische toe komst van Venray er uit? Welke ontwikkelingen doen zich voor en wat is de rol van Venray daarin? Om daar antwoord op te krijgen stelt de gemeente momenteel een visie op de economische ontwikkeling op. Verschillende partijen binnen de gemeente krijgen nadrukkelijk een stem in dit proces. Daarom is op 15 april de conferentie Economische Toekomst Venray. "De input van betrokken partijen is heel belangrijk als het gaat om het opstellen van een visie," vertelt wethouder Economische Ontwik keling Lei Heidens. "De kennis zit bij de mensen zelf. De gemeente is daarom een groot voorstander van burgerparticipatie. Wij nodigen mensen uiten luisteren naar hun ideeën." Ervaring leert dat door burgerparticipatie de betrokken heid van inwoners bij gemeente lijke projecten vergroot. "Neem het project Centrum op de schop," geeft de wethouder als voorbeeld. "Daar hebben we nadrukkelijk alle betrokken partijen opgezocht. Het is dé manier om plannen verder te ontwikkelen." Nieuw bij het opstel len van de economische visie is dat de gemeente nadrukkelijk het bedrijfsleven, het onderwijs en andere betrokken organisaties en partijen vraagt te participeren en hierover mee te denken. Profileren Momenteel zet de gemeente Venray een visie op de economische ontwikkeling van de gemeente op papier. Deze visie moet antwoord geven op vragen als: wat is de huidige economische structuur van Venray? Welke positie heeft Venray in de grotere regio's? Welke trends en ontwikkelingen doen zich momenteel voor? En wat betekent dit voor de toekomstige, wenselijke ontwikkeling van de Venrayse economie? Wethouder Heidens: "En dan moetje niet alleen denken aan de ontwikkeling van onze bedrijventerreinen. Economie is in dit geval een veel breder begrip. Maatschappelijke ontwikkelingen, sociale en culturele activiteiten. Ze beïnvloeden elkaar allemaal. Dooreen economische visie te ontwikkelen wordt de rol van de gemeente Venray duidelijk. Het is een manier om ons te positioneren in deze regio. Wij zoeken daarbij de samenwerking op. Wij spelen een prominente rol in de Regio Venlo, maar zijn ook actief in de Euregio. Belangrijk is datje elkaar versterkt en dat de gemeente de kans krijgt zich te profileren." Aantrekkelijk Want de Regio Venlo is populair; niet alleen voor bedrijven om zich te vestigen, maar ook voor nieuwe inwoners. "Wij zitten in een aantrekkelijk gebied. Goed ontsloten, zowel over de weg als over het water en in de lucht. En als ik kijk naar Venray dan hebben we een heel aantrekkelijk voorzieningenpakket. Schouwburg, ziekenhuis, leuk centrum." Om partijen die een rol spelen bij de economische ontwikkeling van de gemeente bij de visie te betrekken, is er op 15 april een conferentie. Hiervoor zijn niet alleen ondernemersorganisaties uitgenodigd, maar ook onderwijs instellingen, buurgemeenten en dorps- en wijkraden. Lei Heidens: "Wij willen daarmee uiteindelijk tot een economische visie komen die door iedereen wordt gedragen. Naar mijn idee een erg leuk proces, en een goede manier om samen aan de slag te gaan." Na de conferentie zijn er overigens nog enkele bijeen komsten met een klankbordgroep. De gemeenteraad van Venray spreekt zich in september uit over de economische visie. le kw. 2e kw. 3e kw. 4e kw.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 21