De speerpunten voor Meerlo-Wanssum bij de fusie Fusiebulletin Meerlo-Wanssum Dit gaat ons aan het hart V We hebben besloten om te gaan fuseren. Maar niet ten koste van alles. We willen er zeker van zijn dat onze speerpunten overeind blijven. Want die gaan ons aan het hart. Maar wat vinden onze fusiepartners daarvan? De gemeenten Venray en Horst aan de Maas geven hun visie op zeven belangrijke speerpunten. Speerpunt 1: sportaccommodaties Wij willen kunnen rekenen op twee kwalitatief goede, eigentijdse buitensport accommodaties in Meerlo-Wanssum. Speerpunt 2: het Nieuwe Wanssum, de rondweg en de reactivering van de oude Maasarm Speerpunt 3: gemeenschapshuisfunctie in elke kern Speerpunt 4: Leefplein Meerlo Speerpunt 5: subsidiebeleid voor verenigingen Speerpunt 6: bouwen naar behoefte in elke kern Speerpunt 7: dorpsradenbeleid PEEL EN MAAS deel 2 Donderdag 27 maart 2007 - Pagina 13 Gemeente Meerlo-Wanssum Wij willen kunnen rekenen op twee kwalitatief goede, eigentijdse buitensportaccommodaties in Meerlo-Wanssum. Horst aan de Maas: "Sportvoorzieningen vinden we belangrijk. Iedere kern moet kunnen beschikken over een sportpark en een gymnastiekzaal. Naast een basisschool en een gemeenschapshuis zijn deze voorzieningen essentieel voor de vitaliteit van een dorp. Al onze sportparken zijn aan gelegd door en eigendom van de gemeente. De zorg voor de kantines en het onderhoud aan de kleedlokalen is een taak van de verenigingen. Hiervoor krijgen zij van ons een vergoeding. Wij onderhouden de velden. Wij steunen dan ook het traject dat Meerlo-Wanssum heeft ingezet voor twee eigentijdse en kwalitatief goede sportaccommodaties." Venray: "Sport is belangrijk voor de leefbaarheid, en voor het meedoen van burgers. Sportvoorzieningen moeten in de dorpen beschikbaar zijn. Is dit niet haalbaar voor elke kern? Dan zoeken we naar mogelijkheden om kernen te laten samenwerken. De plannen van Meerlo-Wanssum voor twee kwalitatief goede sportaccommodaties, passen uitstekend bij onze visie. Wij ondersteunen deze van harte. Ook wij hebben succesvolle ervaring met privatisering." voegen. Het Nieuwe Wanssum omvat de aanleg van een rondweg, de uitbreiding van de haven en het bedrijventerrein. Maar ook de herstructurering/revitalisering van Wanssum en woningbouw. Horst aan de Maas: "Wij zijn partner in het project Gebiedsontwikkeling Oude Maasarm Ooijen-Wanssum en wij vinden dit project erg belangrijk. Realisatie van Het Nieuwe Wanssum is een absolute voorwaarde voor een verantwoorde gebiedsontwikkeling." Venray: "Verbetering van de leefbaarheid van de kern Wanssum is erg belangrijk. Alleen wanneer de rondweg er komt, kunnen we structureel werken aan de verbetering van de leefbaarheid in de kern en aan de bouw van woningen. De rondweg is een belangrijke randvoorwaarde voor de door ontwikkeling van de haven. De grote gezamenlijke economische belangen komen tot uiting in het project Het Nieuwe Wanssum en de koppeling met de gebiedsontwikkeling Oude Maasarm Ooijen-Wanssum. Bovenop de 500.000 euro die Venray eerder toezegde voor dit project, wordt er nog eens 2 miljoen euro voor het Nieuwe Wanssum uitgetrokken." Deze projecten zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Als we de oude Maasarm reactiveren, kunnen we ons beter beschermen tegen hoogwater. En we creëren tegelijk mogelijkheden om natuur, landschap, toerisme en recreatie verder te ontwikkelen, én woonfuncties toe te Vanwege de leefbaarheid vinden wij het belangrijk om in elke kern een gemeenschapshuisfunctie te hebben. Horst aan de Maas: "Wij vinden dat ieder dorp moet beschikken over een basisschool, een gemeenschapshuis, een gymnastiekzaal en een sportpark. We hebben geen subsidieregeling voor gemeenschapshuizen. Het accent ligt op het investeren in de accommodaties." Venray: "Wij vinden dat de dorpen voorzieningen moeten hebben voor basisonderwijs, sport en zorg, en plekken om elkaar te ontmoeten. Het behoud van deze voorzieningen is een speerpunt. Veel dorpen kunnen deze voorzieningen zelf realiseren. Als dat nodig is, kunnen zij rekenen op steun van de gemeente - ook financieel." Met het project Leefplein Meerlo willen we een multifunctioneel complex realiseren met daarin een brede school, een medisch centrum en welzijnsvoorzieningen. Dat willen we dan combineren met woning bouw. De gemeente Meerlo-Wanssum voert de regie over dit proces. Horst aan de Maas: "Bij een fusie zetten we de ontwikkeling van het Leefplein voort. Wij staan volledig achter dit project. Een project van deze omvang kennen we niet in onze gemeente. Ons beleid richt zich op multifunctioneel gebruik van ruimtes, maar ook op deelname aan eikaars activiteiten. En daarbij kijken we ook naar mogelijkheden voor inhoudelijke samenwerking. Het Leefplein past in dat beeld." Venray: "Ook Venray heeft leefbaarheid en participatie hoog in het vaandel staan. Vol belangstelling volgen wij de ontwikkeling van het Leefplein Meerlo. Dit project heeft een voorbeeldfunctie voor andere dorpen en kernen in de regio. Bij een fusie kunnen we het Leefplein nog verder versterken door er een gemeentelijk loket voor de burger te realiseren." Wij koesteren het verenigingsleven en wij willen dit optimaal ondersteunen. Een passend subsidiebeleid hoort daarbij. Horst aan de Maas: "Ook wij hebben het verenigingsleven hoog in het vaandel staan: jaarlijks verlenen we aan 240 instellingen een stimulerings subsidie. Naast stimuleringssubsidies hebben we ook projectsubsidies, waarderingssubsidies en investeringssubsidies." Venray: "We hebben het behoud en de versterking van een actief vereni gingsleven hoog in het vaandel staan. We willen investeren in diverse soorten accommodaties. Als dat mogelijk en nodig is, ondersteunen we verenigingen ook nog op andere manieren." We vinden het erg belangrijk dat er in alle kernen naar behoefte kan worden gebouwd, dus passend bij de verschillende doelgroepen. Horst aan de Maas: "Ook onze hoofdpunten van beleid zijn: werken aan een meer gedifferentieerd woningaanbod en bouwen naar behoefte in alle kernen." Venray: "We kunnen de woningmarkten van Meerlo-Wanssum en Venray niet los van elkaar zien. Dit blijkt onder meer uit een sterke migratie tussen beide gemeenten. In onze woonvisie ligt de nadruk op het bouwen voor de behoeften van de burgers. Uitgangspunt is dat de kernen de ruimte moeten hebben en houden om woningen toe te voegen naar de maat van het dorp." Wij willen graag het dorpsradenbeleid uitvoeren dat in maart 2007 is vastgesteld. Wat houdt dat in? - We werken met jaarafspraken. - We passen de participatieladder toe. - We hebben één gemeentelijk aanspreekpunt voor de dorpsraden. Horst aan de Maas: "We kennen al jaren een coördinator leefbaarheid en een relatiebeheerder dorpsraden. We hechten aan vitale kernen. Dorpsraden vervullen hierin een essentiële rol als hoeders van de vitaliteit van de eigen kern. Alle dorpen werken met een dorpsvisie en een dorpsontwikkelingsprogramma." Venray: "We hebben al tientallen jaren ervaring met het werken met dorpsraden. De dorps- en wijkraden zijn voor ons serieuze partners die zaken echt van de grond weten te krijgen. Samen met kernpartners als dorps- en wijkraden, Synthese, politie en Wonen Venray werken we op een interactieve manier aan gebiedsvisies en de daaraan gekoppelde uitvoeringsprogramma's. Wij noemen dit gebiedsgericht werken."

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13