DEEL 2 Fuseren als één gemeente: dan staan we sterk Fuseren doe je niet zomaar Hoe gaan we nu verder Gemeente Meerlo-Wanssum Op 13 maart las u op deze plek al over het fusietraject van onze gemeente. Maandag 17 maart vergaderde de gemeenteraad over dit onderwerp. Op die drukbezochte avond heeft de raad besloten dat we gaan fuseren. Waarom? En met wie? En onder welke voorwaarden? We praten u graag bij. Kijk voor meer informatie op www.meerlo-wanssum.nl toekomst gemeente Hoe denkt u over de toekomst van Meerlo-Wanssum? Wilt u meedenken en -praten over de toekomst van Meerlo- Wanssum? Laat uw mening horen op de burgeravonden op 1 en 2 april! PEEL EN MAAS Onze dubbele oriëntatie Het 'Meerlo-Wanssumgevoel' Splitsing zeer lastig proces Te weinig mensen Gebrek aan specialisten Klein en afhankelijk Kom naar een van de burgeravonden De burgeravonden op 1 en 2 april bij zaal 't Brugeind zijn dé momenten waarop u met de verantwoorde-lijke bestuurders over de toekomstplannen van Meerlo-Wanssum kunt praten. U bent welkom vanaf 19.30 uur in of de raadsvergaderingen Op maandag 14 april is de opiniërende raadsvergadering. Hierin discussieert de raad over het definitieve voorstel over de toekomst van Meerlo-Wanssum. Maandag 21 april neemt de raad een definitief besluit over de toekomst van de gemeente Meerlo-Wanssum. Wilt u meer achtergrondinformatie? Donderdag 27 maart 2007 - Pagina 12 Het besluit staat dus vast: we gaan fuseren. Maar vorige week maandag moesten we nóg een beslissing nemen: fuseren als geheel, of opsplitsen? Opsplitsen zou betekenen dat één deel van de gemeente met Horst aan de Maas fuseert, en het andere gedeelte met Venray. Uiteindelijk sprak de raad zich uit om te fuseren als één geheel. Dus óf met Venray óf met Horst aan de Maas. Wat waren hiervoor de overwegingen? Als inwoner oriënteert u zich óf op Horst, óf op Venray. De raad begrijpt en erkent deze dubbele oriëntatie van onze gemeente heel goed. Het lijkt dan logisch om te zeggen: laten we ons maar opsplitsen. Een gesplitste fusie zou het mogelijk maken om uw woonkern aan te laten sluiten bij de gemeente waarop u het meest georiënteerd bent. Het dorpsradenplatform hield op 17 maart een pleidooi om deze optie open te laten en het aan u als burger over te laten. Hiervoor organiseren de gezamenlijke dorpsraden op 5 april een dorpspeiling. Veel van onze speerpunten zoals buitensportaccommodaties, woningbouw en Het Nieuwe Wanssum zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden, dorps- overstijgend en raken u direct. De raad vindt het realiseren van onze speerpunten zwaarder wegen dan de oriëntatie van inwoners. Zeker omdat de oriëntatie niet verandert na een fusie. De gemeente Meerlo-Wanssum zoals we die nu kennen, bestaat bijna veertig jaar. In die tijd hebben we veel gezamenlijks opgebouwd. Denkt u bijvoorbeeld aan de gemeentebrede verenigingen als stichting SOS, volleybalclub Set Up, SV United, scouting De Meulenberg, vriendenkring Meerlo-Wanssum Wqsosz en ons platform gehandicapten. Maar ook het gezamenlijk jeugdorkest van onze muziekverenigingen, de Industriële Contactgroep Meerlo-Wanssum, de stichting Peuterspeelzalen Meerlo- Wanssum, het dorpsradenplatform en het Toeristisch Platform. Onze raad wil dit gezamenlijke 'Meerlo-Wanssumgevoel' graag behouden. Als we als één geheel fuseren, dan weten we zeker dat deze belangrijke verbanden blijven bestaan of in hun geheel overgaan in een groter verband in de nieuwe gemeente. Splitsing van een gemeente komt zeer zelden voor en dat is niet zonder reden. Splitsing maakt onze onderhandelingspositie zwak. We gaan dan twee fusietrajecten in en moeten onze aandacht verdelen. Dit vraagt onevenredig veel tijd en energie van de organisatie die niet ingezet kan worden voor u. Gevolg hiervan is dat onze speerpunten niet die aandacht krijgen die ze verdienen. Ook worden uw belangen aantoonbaar beter behartigd in één nieuwe gemeente. Onze raad wil het maximale voor alle onze kernen en inwoners en dat is bij splitsing niet mogelijk. Daarom spreekt zij zich uit tegen splitsing. Fusiebulletin Meerlo-Wanssum Het afgelopen jaar hebben we al een paar keer de bevestiging gekregen dat onze bevindingen kloppen. Van de bestuurskrachtmonitor van de provincie bijvoorbeeld, en van onderzoeksbureau Van Naem Partners. Om deze redenen heeft de gemeenteraad op 17 maart besloten dat we gaan fuseren. We zijn ervan overtuigd dat dit de beste keus is. Voor u als inwoner én voor de gemeente als geheel. Fuseren doe je als gemeente niet zomaar. Daar moet je goede argumenten voor hebben. Want een fusie betekent nogal wat. Niet alleen voor ons als gemeentelijke organisatie. Maar juist voor u als inwoner. We zetten alle argumenten nog een keer op een rij. De belangrijkste aanleiding voor dit hele traject is de toegenomen werkdruk binnen onze gemeente. In heel Nederland krijgen gemeenten er steeds meer taken bij. En dat is vooral lastig voor kleine gemeenten. Meerlo-Wanssum is met ongeveer 7700 inwoners zo'n kleine gemeente. Ook wij merken dat er steeds meer van ons verlangd wordt. Maar we hebben niet genoeg mensen om al onze taken uit te voeren. Dat gaat straks ten koste van de kwaliteit van onze dienstverlening. Een aantal omvangrijke projecten blijft op de plank liggen, simpelweg omdat we de menskracht niet hebben om ze goed op te pakken. Dat is natuurlijk erg zonde. Uit ons eigen onderzoek bleek het al: we lopen al tijden op onze tenen. Het lukt ons op dit moment nog nét om onze taken goed uit te voeren. Willen we dat ook in de toekomst blijven doen, dan hebben we op korte termijn heel wat extra personeel nodig. Daar hangt een prijskaartje aan, en dat geld hebben we niet. Ook blijkt dat we te weinig specialistische kennis in huis hebben voor grote projecten en complexe taken. Het Nieuwe Wanssum en de ontwikkeling van de haven zijn klussen die om zulke kennis vragen. Omdat onze ambtenaren ontzettend veel op hun bordje hebben, besteden we steeds meer taken uit aan andere gemeenten. Daarmee worden we afhankelijk van wat er gebeurt bij die andere gemeenten. Bij een samen werking zijn we namelijk te klein om ons sturend op te stellen. Een aantal belangrijke beslis singen heeft de gemeenteraad al genomen. Maar het definitieve besluit over de toekomst van onze gemeente valt pas op 21 april. Wilt u meedenken en -praten over de toekomst van Meerlo-Wanssum? Kom dan naar een van de burgeravonden op 1 en 2 april. de Vossenzaal bij zaal 't Brugeind. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. Let op: voor deze avonden hoeft u zich niet aan te melden. De raadsvergaderingen beginnen om 20.00 uur en vinden plaats in de raadzaal van het gemeentehuis in Meerlo. Wilt u tijdens een van de vergaderingen inspreken? Meldt u zich dan van tevoren bij de griffie. Het telefoonnummer is (0478) 699 222. Kijkt u dan op de website van de gemeente (www.meerlo-wanssum.nl). In het dossier Toekomst gemeente' vindt u onder meer het rapport van Van Naem Partners, het overzicht van de speerpunten en de reacties van de gemeenten Horst aan de Maas en Venray op de toekomstplannen van onze gemeente.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 12