Nieuw Actie Amnesty Aandacht voor autogordel Schrijf in voor Venrays dictee Venrayse Kinderjury 'Omgeving Kiekweg geen buitengebied' Uw hond fris en vakkundig getrimd MAATWERK GECOMBINEERD MET SERVICE Thuiszorg nodig? PEEL EN MAAS Meer informatie: www.vooralledierenhetbeste.nl FAUNALAND VAN GROOTEL De Internationale Dag tegen Rassendiscriminatie wordt gehou den op vrijdag 21 maart. Amnesty Peel Maas vraagt iedere betrok ken burger om aan zijn gemeente te vragen om discriminatiebe- strijding hoger op de agenda te plaatsen. Men kan hiervoor de voorbeeldbrief op www.amnesty- peelenmaas.nl downloaden. Dis criminatie is ook in Nederland een hardnekkig en omvangrijk pro bleem. Het huidige kabinet stelt dat discriminatie vooral op lokaal niveau aangepakt moet worden. Amnesty International heeft begin 2007 geïnventariseerd of en zo ja, op welke terreinen gemeenten verbeteringen kunnen invoeren. Uit het onderzoek van Amnesty kwam naar voren dat minder dan twintig procent van de Neder landse gemeenten specifiek beleid heeft om discriminatie tegen te gaan. Amnesty International vindt dat in alle Nederlandse gemeenten kansen blijven liggen om discrimi natie effectiever te voorkomen en bestrijden. In het rapport over dit onderzoek Aanpak van discrimina tie door gemeenten, 443 kansen voor verbetering, stonden onder andere de volgende concrete aan bevelingen voor verbetering van antidiscriminatiebeleidFinancieel ondersteunen van een lokaal of regionaal discriminatiemeldpunt: Samenwerken met de antidiscri minatievoorziening, politie en openbaar ministerie in hun regio om antidiscriminatiebeleid te formuleren: In gesprek gaan met lokale belangenorganisaties van bijvoorbeeld migranten, vrouwen, gehandicapten en homoseksue len: Bevorderen diversiteit op de werkvloer en bestrijden van dis criminatie binnen de gemeente lijke organisatie. Alle Nederlandse gemeenten hebben dit rapport ontvangen. De groep Amnesty Peel Maas heeft het rapport persoon lijk aangeboden aan de gemeenten Venray en Horst aan de Maas. Des ondanks zijn de gemeenten Venray en Horst aan de Maas niet zicht baar bezig met het ontwikkelen van antidiscriminatiebeleid. Een reden voor de groep Amnesty Peel Maas om de vinger aan de pols te houden. Maar iedere betrokken burger kan persoonlijk een brief naar zijn gemeente toesturen om te vragen of dit belangrijke onder werp bij de gemeente hoog op de agenda staat. Men kan daarvoor een voorbeeldbrief downloaden van www.amnestypeelenmaas.nl. Deze week start de campag ne 2008 waarin de politie in de regio Limburg-Noord extra let op het gebruik van de auto gordel. Vooral het gebruik van doelmatige kinderzitjes en de autogordel op de achterbank zal de aandacht krijgen. Tij dens de verkeerscontroles zal de automobilist gewezen wor den op het belang van de gor del. De campagne richt zich dit voorjaar op het gebruik van de autogordel op de achterbank. De Landelijke Campagne werkt met het beeld van een jonge vrouw op de achterband van een auto die haar gordel om heeft. Uiter aard nemen de partners van de Limburgse Campagnekalender dit thema over. Daarnaast zal in de campagne ook aandacht besteed worden aan het gebruik van auto gordels bij kinderen. De agenten zullen hen persoonlijk aanspre ken en een "Goochem" aan hun autogordel vastmaken. Zo worden de kinderen ook gewezen op het belang van het gebruik ervan. Reden hiervoor is dat maar liefst 40 procent van alle kinderen tus sen 4 en 12 jaar zonder gordel in de auto zit. In Engeland en Zwe den is dat bijvoorbeeld maar 10 procent. Het Verkeershandha- vingsteam van de politie houdt dagelijks al verkeerscontroles met staande houding. Hierbij is de aandacht al gevestigd op de gor delplicht, omdat door overtreding hiervan veel verkeersslachtoffers vallen. Sinds 1 juni 1975 bestaat in Nederland de verplichting om de autogordel te dragen in alle perso nenauto's, waarin voorin gordels aanwezig zijn. Vanaf 1 april 1992 geldt de draagplicht ook voor gor dels achterin de auto, voorzover die daar aanwezig zijn. Sinds 1990 moeten alle nieuwe auto's stan daard zijn uitgerust met driepunt gordels voorin én achterin. Geen autogordel dragen is te vergelijken met van de hoge duik- plank een zwembad in duiken en tot de ontdekking komen dat er geen water in zit. Met de kantte kening dat je dan de bodem raakt met een snelheid van 50 km/uur. In het verkeer zijn vaak hogere snelheden aan de orde. Gordelge- bruik levert een grote bijdrage aan het verminderen van het letsel en de letselernst bij ongevallen. Cor rect gedragen gordels zorgen ervoor dat bij een botsing de inzit tenden op hun plaats blijven, niet in aanraking komen met onder delen in het interieur en gunstig gebruik maken van de construc tieve veiligheid van de auto. De airbags functioneren overigens alleen dan goed als de inzittenden ook de gordel om hebben. Airbags zijn dus zeker geen vervanger voor gordels. Voor achterpassa giers (vaak kinderen) is dragen van de gordel niet alleen belang rijk vanwege hun eigen veiligheid bij een botsing, maar ook voor de bescherming van de voorinzit tenden. Die kunnen ernstig letsel (m.n. aan nek en rug) oplopen als loszittende achterpassagiers met een harde klap tegen de achter kant van de voorstoel botsen. Binnen de bebouwde kom gebeuren de meeste ongelukken. En juist in die bebouwde kom 'vergeten' veel mensen de gordel om te doen, 'omdat het maar een kort stukje is'. Nog verbazingwek kender is dat de politie regelmatig kinderen 'los' op de achterbank ziet zitten, zonder gordel of goed kinderzitje. Een situatie die zowel voor de kinderen als voor de ouders levensgevaarlijk is. Bij een noodstop met een snelheid van nog geen 50 km/uur vliegen de kinderen over de voorbank rich ting de ruit óf zelfs er doorheen. De autogordel en/of een goed kinderbeveiligingsmiddel zijn dan ook het belangrijkste middel om letselongevallen bij aanrijdingen of plotseling remmen te voorko men. De overlevingskans bij een verkeersongeval is 40% hoger door het gebruik van de autogor del. MGS Rolluiken - Frans Gommers, Ysselsteyn Evangelisatiebus start in Venray Het startschot voor een evange lisatieactie die eindigt in augustus 2015 op het IJmuiderstrand in IJmuiden wordt gegeven op vrij dag 28 maart in Venray. De activi teiten beginnen met de aankomst van de evangelisatiebus lijn 777 op het Schouwburgplein. De bus arriveert om 11.00 uur en blijft staan tot 21.00 uur. Het motto van de dag is Kom in de Bus, alwaar de gehele dag verse koffie en thee, soep en broodjes te krijgen zijn. De mensen van PG Venray (de huiskerk Venray) zijn aanwezig om vragen te beantwoorden, betref fend het christendom, alsmede het verspreiden van flyers boek jes en complete bijbels in diverse talen. Voor de kinderen is er een bijbelse kleurplaat. Voor wie dat wil kan er worden gebeden voor genezing, voor bevrijding of voor alle andere noden. Kijk voor meer informatie op www.gospel-over- nederland.nl. of op www.huis- kerkvenray.web-log.nl. Iedereen is van harte welkom. Benefietconcert voor 'Hier' De gemeente Venray heeft een subsidie van 2000 euro gegeven aan Claire Schlüter, Laura Swinkels, Fenne van den Broek, Kelly Baarslag en Huyen Nguyen, die met deze subsidie een benefietconcert gaan organiseren. Op 4 april begint de kaarver koop van dit benefietconcert, waarvan de opbrengst naar de milieustichting Hier' gaat. Er zijn optredens van Nick Simon, 2- late, Pilot Flame, dj Stef e.a. Dit concert vindt plaats in café 't Podium in Venray op 27 juni, en is voor alle leeftijden toegankelijk. Kaartjes zijn a zes euro in de voor verkoop te verkrijgen bij bakkerij Gommans, D-Company en 't Podi um. Aan de kassa betaal je voor een kaartje acht euro. De leerlingen van het Raayland College hebben voorrang; zij kun nen al op 25 maart kaartjes voor dit bijzondere benefietconcert kopen. Liefhebbers van een robbertje stoeien met de Nederlandse taal kunnen zich nu inschrijven voor het Venrays Voorjaarsdictee. Op tijd inschrijven betekent de zeker heid van een plekje in de schouw burg op maandag 21 april, de dag dat de derde editie van het dictee plaatsvindt. Opgeven kan via www.venrays- voorjaarsdictee. of via telefoon (0478)550044. Het Venrays Voor jaarsdictee, Geheel in het Neder lands! is dit jaar losjes gebaseerd op het centrum van Venray. De gemeente knapt dit en komend jaar onder het motto Centrum op de Schop de winkelstraten en pleinen in Venray op. Die grote beurt voor het centrum hebben de samenstellers als uitgangspunt genomen voor het dictee. Ton Nelissen gaat het derde voorjaars dictee voorlezen. Nelissen is oud topman van bouwbedrijf Dura- Vermeer, scheidend bestuurslid van NOC*NSF en geboren en getogen Venraynaar. Docenten van het Raayland College en de Gilde Opleidingen zorgen voor de snel le correctie van de schriften, ter wijl de deelnemers nakaarten en kijken naar het pauzeprogramma. De winnaar van het Venrays Voor jaarsdictee gaat naar huis met de driedelige Dikke van Dale. Het Venrays Voorjaarsdictee begint om 19-30 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. Het dictee voor vol wassenen wordt dit jaar voor de eerste keer voorafgegaan door het Venrays Kinderdictee. Vanaf 16.00 uur nemen zestig kinderen afkom stig van achttien basisscholen in de gemeente Venray plaats aan de schrijftafeltjes. Zij gaan zich bui gen over een dictee dat gaat over hun eigen wereld. Deze kinderen hebben de voorronde van het kin derdictee op hun school het beste gemaakt. De leerling die het het beste doet wint een mp3-speler voor zichzelf en een wisselbeker voor de school. De 21e editie van de Neder landse Kinderjury is van start gegaan. Alle kinderen tussen de zes en twaalf jaar kunnen tot 14 mei bij BiblioNu Venray terecht om naar hartelust boeken te lenen en hun mening daarover kenbaar te maken. Alle kinderboeken die in 2007 verschenen, komen in aanmerking voor De Prijs van de Nederlandse Kinderjury 2008. De boeken zijn te herkennen aan een rood kinderjuryetiket. Er zijn spe ciale Kinderjuryboekjes gemaakt, waarin kinderen kunnen aangeven welke vijf boeken zij het mooiste vinden. Voor ieder gelezen boek krijgen de deelnemers een stem pel bij het jeugdbureau in de bibliotheek. Op een stemformu- lier kunnen kinderen hun top drie invullen. Er zijn twee stemformu- lieren voor de categorie 6 tot en met 9 jaar en voor 10 tot en met 12 jaar. Leden van de Kinderjury krijgen een echt lees, kies stern- boekje. Hierin kan bijgehouden worden welke boeken allemaal al gelezen zijn. Bij inlevering van de eigen top drie ontvangt elk kind een kleine verrassing. Onder alle ingeleverde Kinderjuryboekjes worden boekenbonnen verloot. Deelnemers aan de Kinderjury van de vestigingen Lottum, Broek- huizenvorst en Venray krijgen ook nog een uitnodiging voor de afslui ting op 28 mei met de schrijfster Mirjam Oldenhave in de vestiging Venray van BiblioNu. Alle uitslagen worden door gestuurd naar de Nederlandse Kinderjury. Zo doen deelnemers van de Venrayse Kinderjury auto matisch mee met de landelijke wedstrijd. De kinderen die hun stem uitbrengen maken kans op een plaatsje in de Senaat van de Nederlandse Kinderjury. Deze 12 Senaatsleden bepalen uiteindelijk welke boeken de prijzen van de Nederlandse Kinderjury 2008 krij gen. Op woensdagmiddag 21 juni word de landelijke uitslag bekend gemaakt. Op vrijdag 21 maart gel den bij BiblioNu de volgende ope ningstijden: De vestiging Horst sluit om 17.30 uur. De vestigingen Venray en Grubbenvorst sluiten om 18.00 uur. De vestigingenAme- rica, Broekhuizenvorst en Lottum en de bibliotheeksteunpunten in Meerlo-Wanssum zijn gesloten. Fantastisch jubileumconcert Ons Genoegen Met een fantastisch jubile umconcert heeft Muziekver eniging Ons Genoegen uit Oirlo afgelopen weekend het 100-jarig jubileum glans gege ven. Schouwburg Venray was vrijdag en zaterdag twee keer volle bak met een gevarieerd programma onder leiding van dirigent Geert Jacobs van Ons Genoegen. Als vrijdagavond tegen elf uur het theatergordijn van Schouw burg Venray langzaam dicht gaat, zie je de opluchting op de gezichten van de muzikanten van Ons Genoegen. Achter de coulis sen wordt al meteen het eerste feestje gevierd. De kop is er af, het publiek heeft met volle teu gen genoten van de première en op een enkel schoonheidsfoutje na stond het programma als een klok. Bij dirigent Geert Jacobs was de ontlading al enkele minuten eerder zichtbaar op de bühne van de Venrayse schouwburg. Als alle muzikanten, zangers en zangeres sen nog een keer Hey Jude van The Beatles inzetten, straalt Jacobs van oor tot oor. Hij klapt, zingt mee en geniet van het succes van het moment. "Je hebt vooraf een gezond stuk spanning in je lichaam en als het programma, waaraan iedereen keihard heeft gewerkt, op zo'n fantastische manier tot een goed einde wordt gebracht, glijdt er iets van je af." Hij glundert, is trots, en terecht. De Oirlose muziekvereniging had voor het bijna 2,5 uur duren de programma onder andere de gastzangers Don Mulders en Ron Barents, als ook het Venrays Man nenkoor uitgenodigd voor dit jubileumconcert. Naast de gasten oogsten vooral de Oirlose muzi kanten veel bijval van het dankba re publiek in de schouwburg. Loes Hellegers met een mooie saxo foonsolo, Henk Jacobs en Marielle Kruithof met een Oirlose bewer king van Guus Meewis' Brabant en zangeres Auke Classens kregen de handen van het publiek op elkaar. In combinatie met de fanfare en de drumband van Ons Genoegen werd een gevarieerd programma geboden met zang en dans. "We hebben als muziekvereni ging bewust gekozen voor een galaconcert", kijkt Jacobs terug op een jaar geleden toen de eer ste voorbereidingen voor het jubileumconcert werden gestart. "De promsconcerten waren toen en zijn nu nog steeds erg in trek, maar we wilden als Ons Genoe gen het jubileum net dat beetje meer cachet geven. Vandaar de keuze voor een galaconcert." In het eerste deel van het program ma waren vooral de traditionele fanfareklanken duidelijk herken baar. Maar met de inbreng van solist Ron Barents en het Venray's Mannenkoor stonden er onder andere ook klassiekers als Bohe mian Rhapsody, When the Saints go marching en Lord of the Dance op het programma. Hoogtepunt voor Geert Jacobs was het bijna veertien minuten durende stuk Music for a Movie Picture van Kees Vlak. Speciaal voor dit con cert was een film opgenomen met Oirlose acteurs die geïnspireerd was op deze muziek. "Vooral dit stuk vergde voor iedereen enorm veel concentratie. Het moeilijkste was om de muziek synchroon te laten lopen met de film." Na de pauze kreeg het concert een meer swingend karakter met de toevoeging van een combo, danseressen van Oirlose bodem en de keuze voor populaire num mers als de Bestemming van Marco Borsato, West Side Story, een Oirlose bewerking van Guus Meeuwis' Brabant, I've got the music in me (prachtig vertolkt door de Oirlose Auke Classens), Brand New Day en Hey Jude. "Het tweede deel was echt genieten geblazen", aldus geboortige Oirlo- naar Geert Jacobs. "Het is dan ook een enorme kick om voor een volle schouwburg te spelen. Dan krijgen de muzikanten ook de echte waardering voor heel veel en hard repeteren. De show heeft bij iedereen een geweldige indruk achtergelaten. En dat is waar je het als muzikant voor doet. Als Ons Genoegen hebben we een prach tig stukje promotie voor de fanfa remuziek laten horen en zien. En natuurlijk was het een prachtige reclame voor het dorpje Oirlo." De Stichting Restauratie en Behoud Sint Jozefkapel Smakt is er al vijf jaar mee bezig: het plannen van de restauratie van de meer dan 300 jaar oude Sint Jozefkapel. Dat is dan ook geen gemakkelijke klus. Maar op 5 mei wordt eindelijk het startsein gegeven voor de restauratie. Eerst zal de bui tenzijde van de kapel worden vernieuwd en opgeknapt. Na de bouwvak zal vervolgens de binnenkant er aan moeten geloven. De stichting waakt ervoor dat de oorspronkelijke staat van de kapel niet verlo ren gaat. Hoogste prioriteit nu is het werven van fondsen, sponsors en donateurs om de restauratie te bekostigen. Al meer dan vijf jaar geleden is het plan ontstaan om de Sint Jozef kapel helemaal te restaureren. Tot die tijd waren het de paters die zorg droegen voor de kapel en de omgeving. Zij zijn in 2006 uit Venray vertrokken en droegen het eigendom van de kapel over aan het kerkbestuur van het rectoraat Smakt. Wel hebben ze tijdens de laatste jaren van hun aanwezig heid een steentje bijgedragen aan de Stichting Restauratie en Behoud Sint Jozefkapel Smakt. Op het moment dat de stichting begon met het plan van aanpak voor de restauratie van de kapel, werd ook gestart met het opknap pen van de omgeving rond de kapel. Er is riolering en verlichting aangelegd, bankjes zijn geplaatst en er is bestraat, zodat een pleintje is ontstaan. Dit is een resultaat van de snelheidsbeperkende wegver smalling die is aangelegd. Ook de steen van Macken is verplaatst en staat nu schuin achter de kapel. De restauratie van de histori sche kapel zal niet gemakkelijk worden. Het echte werk moet vanaf 5 mei beginnen. Het klok kentorentje zal worden gerestau reerd. Het pannendak zal worden vervangen door een leiendak, waarbij meteen een nieuw ventila tiesysteem wordt aangelegd. Ook zal al het voeg- en schilderwerk worden opgeknapt of hersteld. Verder worden de glas-in-loodra- men vervangen en als laatste zul len de twee deuren in de kapel worden vernieuwd. Als alles vol gens schema verloopt, zullen deze werkzaamheden voor de bouwvak zijn afgerond. Niet alleen voor de buitenkant zal de restauratie ingrijpende gevolgen hebben. Ook van bin nen zal het nodige veranderen. De belangrijkste werkzaamheden zijn de volledige restauratie van het stucwerk en het bijbehorende schilderwerk. Ook de vloer wordt helemaal gerepareerd. Daarnaast wordt de huidige elektra geheel vervangen en gemoderniseerd. Het laatste punt van de verande ring gaat over twee schilderijen. Deze zijn twee jaar geleden gesto len en de Stichting Restauratie en Behoud Sint Jozefkapel Smakt denkt erover replica's te maken om de oorspronkelijke aankleding te behouden. FINANCIËLE STEUN De stichting is vijf jaar geleden opgericht om de restauratie van de kapel in goede banen te lei den. Maar een andere taak wordt steeds belangrijker: het verkrij gen van financiële steun. Met de restauratie van de kapel is een bedrag gemoeid van zo'n 310.000 euro. De Sint Jozefkapel is een monument. Dat betekent dat een deel van de restauratie wordt betaald uit het Monumentenfonds. In combinatie met gemeente en provincie neemt zij 117.000 euro voor haar rekening. De totale kos ten van het binnen- en buitenwerk is begroot op 193-000 euro. Aan de hand van fondsenwerving en acties is inmiddels een bedrag van 160.000 euro opgehaald. Er moet dus nog een behoorlijk bedrag worden geworven. De Stichting Restauratie en Behoud Sint Jozef kapel Smakt zoekt daarom spon sors, fondsen en particulieren die een donatie willen doen om Sint Jozefkapel te behouden en in ere te herstellen. De Stichting Restauratie en Behoud Sint Jozefkapel Smakt heeft een aantal acties opgezet om de financiële steun binnen te krij gen. Ten eerste kan iedereen lid van de stichting worden, voor een bedrag van tenminste 45 euro per Piet Bonants poseert voor de St. Jozefkapel in Smakt. jaar. Voor hen zal elke woensdag een H. Mis worden opgedragen in de Sint Jozefkapel. Ten tweede is het mogelijk om een gift te doen. Dit kan via een machtiging of in de kapel in de restauratiepot. Ten derde is er foldermateriaal verspreid in de omgeving en ten vierde zijn er verschillende fond sen aangeschreven, zoals het Prins Bernhard Cultuurfonds. Meer informatie: Stichting Res tauratie en Behoud Sint Jozefkapel Smakt, Pelgrimshuis St. Jozeflaan 52,5817AD Smakt, telefoon 0478- 636228 www.Pelgrimshuis.nl Bewoners van de Kiekweg, Vlie- zenweg en Hardeweg vinden dat hun leefomgeving ten onrechte tot het buitengebied wordt gere kend. Deze buurt in Venray-West, vlak bij Vlakwater, zal daardoor een veel hogere geurbelasting van intensieve veehouderijen moeten accepteren. De buurt valt onder de hoogste geurnorm van veer tien. Deze norm geldt voor het gehele Venrayse buitengebied ter wijl de bebouwde dorpskernen vallen onder de veel lagere norm van drie. De 'Verordening geur- hinder en veehouderij gemeente Venray' heeft van 4 januari tot 15 februari 2008 ter inzage gelegen in het gemeentehuis. Er zijn drie bezwaarschriften binnengeko men, van bewoners van de Kiek weg, Vliezenweg en Hardeweg. De bezwaarmakers wijzen erop dat hun woongebied een aaneen gesloten lintbebouwing is. De woningen Kiekweg 8 tot en met 16, Vliezenweg 1 en 2 tot en met 8 en Hardeweg 4 en 6 zijn als bur gerwoning bestemd in het bestem mingsplan Venray. Kiekweg 15 valt weliswaar onder het bestemmings plan buitengebied maar is ook aangeduid als een burgerwoning De Raad van State heeft vorig jaar nog de milieuvergunning van de maatschap Van Ass aan Kiekweg 21 vernietigd. Omdat er tien bur gerwoningen in de directe omge ving van het bedrijf liggen. Terwijl er verder geen andere agrarische bedrijven in de nabijheid zijn. De Raad van State oordeelde dat er daarom sprake was van een 'overwegende woonfunctie'. Met dit argument dachten de bewo ners sterk te staan. De gemeente denkt er echter anders over. De aanduiding 'woonfunctie' is niet zonder meer te vergelijken met de bebouwde kom van Venray dat een stedelijk karakter heeft. Het college heeft de bezwaarschriften ongegrond verklaard. Bel (0478) 52 62 62 proteion thuiszorg noord-limburg Donderdag 20 maart 2008 - Pagina 7 DIERENSPECIAALZAAK VENRAY-HORST Dierenkliniek de Oude Melkfabriek onderdeel van Dierenklinieken Horst e.o. Leunseweg 22A Venray-Leunen T 0478 - 58 26 90 E info@dierenkliniekdeoudemelkfabriek.nl - Hamstra horramen en -deuren - Garagedeuren - Binnenzonwering - Aluminium overkappingen Sereens - Reparaties alle merken American shutters VENRAY /YSSELSTEYN: Te|. (0478) 569092 STEEGSE PEELWEG 100 E-MAIL: INFO@MGSROLLUIKEN.NL WEBSITE: WWW.MGSROLLUIKEN.NL "Een enorme kick" Startsein restauratie Sint Jozefkapel Smakt huishoudelijke en persoonlijke verzorging verpleging gespec. thuisbegeleiding zorgboerderijen dagvoorzieningen zorg tv consultatie voor senioren zorgalarmering 'tijd voor mensen' www.thuiszorgnoordlimburg.nl tijd voor wensen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7