Gemeente Venray eist wandelpad Ysselsteyn op De Diepeling trekpleister voor archeologen en stenenzoekers - Synthese start project Ikra Valse start Stimuleringsfonds Miljoen euro voor religieus Limburgs erfgoed Protest tegen onbemand tankstation Verb e Gunhoek Laat u inspireren ook voor üw tuin door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Donderdag 20 maart 2008 - Pagina 5 Wie is de eigenaar van een pad langs het hek van voor malig vliegveld De Peel? Over die vraag is een geschil losge barsten dat nu bij de hoogste bestuursrechter, de Raad van State in Den Haag, wordt uitge vochten. De gemeente Venray trok tot nu toe aan het kortste eind. Donderdag betoogde de gemeente in een hoger beroep bij de Raad van State dat zij de eigenaar is van het pad bij de Meerselsepeel in Ysselsteyn. De eigenaar van het naastgele gen landbouwperceel zou het pad onterecht hebben inge pikt. De zaak kwam aan het rollen toen het ministerie van Defensie klaagde over een hek dat door landbouwer A. Donkers was vast gemaakt aan de afrastering rond het vliegveld. Met dat hek pro beerde Donkers te verhinderen dat het pad door fietsers en wan delaars kon worden gebruikt om naar een achtergelegen bos te gaan. Volgens Donkers trok nie mand zich wat aan van het bordje 'Eigen weg', dat hij had geplaatst. De advocate van Donkers zegt dat hij het pad te goeder trouw in eigendom heeft gekregen. Hij veronderstelde dat het zijn eigen grond was. En omdat de gemeente nooit eerder het pad als zijn eigen dom heeft geclaimd, is Donkers op grond van een zogenoemde verjaring eigenaar geworden. De gemeente reageerde met een dwangsom van 5000 euro. Donkers moest het hek weghalen, omdat hij een openbare weg had afgesloten. Voormalige ambtena ren van de gemeente getuigden daarvan bij de Raad van State. Zij hebben in het verleden meer maals het pad onderhouden om het toegankelijk te maken. De voorzieningenrechter in Roer mond vond vorig jaar dat Venray geen overtuigend bewijs had gele verd dat hij de eigenaar is van het pad. Metingen door het kadaster waren volgens de rechter niet dui delijk genoeg. Hij veegde daarom de dwangsom van tafel en gaf de gemeente de opdracht om de zaak opnieuw te bezien. Venray nam hiermee geen genoegen en stapte naar de Raad van State. Volgens een woordvoer der van de gemeente heeft de voorzieningenrechter de zaak veel te vlot afgewezen. Hij zou onvol doende hebben gekeken naar de feiten. Bovendien had de rechter het bij een voorlopig oordeel moe ten laten, zodat er ruimte zou zijn voor een nader onderzoek voordat er een tweede rechtszitting kwam. Maar dat is niet gebeurd. De Raad van State gaat dit onderzoek nu alsnog doen. Maar rechter W van den Brink gaf wel aan dat hij het een zaak van niets vindt. "Er wordt nu wel veel drukte gemaakt om dit pad, maar wat wil de gemeente daar nu eigenlijk mee?", stelde Van den Brink. Volgens de gemeente is het van groot belang dat het pad voor iedereen toegankelijk blijft. De uitspraak volgt over zes weken. Ontgrinding door firma Teunesen gaat door tot 2012 De ontgrinding van De Die peling begon in 1975. De firma Teunesen uit Gennep zal wel licht nog tot 2012 grind en fijn zand ophalen uit de immense waterplas. Het gebied op de grens van Tienray en Casten- ray is zo'n 75 hectare groot waarvan tweederde deel water. Voor archeologen en stenen zoekers is het een geliefde plek. Donderdag organiseerde de heemkundevereniging Meerlo- Wanssum een avond over de geschiedenis van De Diepeling. Zeventig belangstellenden waren naar het Zonnehof in Tienray gekomen. Ze kregen een lesje geo logie van Ben Ahlers, die liet zien hoe de werelddelen in de loop van de tijd op hun huidige plek terecht zijn gekomen. Het grind en het zand van De Diepeling kan wel tweeënhalf mil jard jaar oud zijn. Ahlers vertelde dat alle stenen ooit vloeibaar zijn geweest. Hij vermoedt dat het materiaal hier tussen 260.000 en 380.000 jaar geleden terecht is gekomen. Het werd aangevoerd door de Maas die in die tijd liefst 35 kilometer breed was. De rivier liep toen grofweg tussen Asten en Weeze in Duitsland. Veel stenen komen uit vulkanische gebieden in Duitsland.Want de Rijn gebruik te de Maas ook als overstort. In 1930 werd de grindlaag ont dekt. De overheid wilde weten wat er zich allemaal in de bodem bevond. Op liefst 23.000 plek ken in het land werden door de geologische dienst uit Delft boringen gedaan. Ook in Oirlo, in Leunen en in het Laagriebroek bij de Oostrumsche beek. Aan de hand van de gegevens werd een geologische kaart van Nederland samengesteld. Begin jaren zeventig werden de eerste gronden in Castenray en Tienray aangekocht. Het was gewoon weiland of bouwland.Vol gens Castenrayer Hay Strijbos is hier vroeger een ven geweest, het Spekven. De Diepeling is echter genoemd naar het beekje de Diepe Leng. In 1975 begonnen de eerste ontgrindingen. Het gele zand zit zo'n vijf, zes meter diep. De kie zels zitten in een laag daaronder. Met een enorm werktuig wordt de kiezels en het zand opgezogen en vervolgens getransporteerd over een band, gezeefd en gese lecteerd. Het materiaal wordt ver werkt tot metselzand en beton of wordt gebruikt voor de bouw of aanleg van wegen. Het werkeiland ligt precies op de gemeentegrens van Venray en Meerlo-Wanssum. Zeventig procent van De Diepe ling ligt op Venrays grondgebied. Vroeger liep hier de weg Valken berg, de verbinding tussen Casten ray en Tienray, die nu grotendeels is opgeslokt. De laatste uitbrei ding is nu aan de noordoostkant tot aan Roland in Castenray. Het graven gaat tot ongeveer twintig meter diep. Het gewonnen zand en grind komt uiteindelijk op grote ber gen terecht waarna het kan wor den afgevoerd. Archeologen uit Castenray hebben er vuurstenen bijlen gevonden die tussen 8.000 en 10.000 jaar oud zijn. Ook zijn er stenen pijlpunten gevonden en andere gebruiksvoorwerpen uit de late steentijd. Vermoedelijk hebben hier 5.000 jaar voor Chris tus al mensen gewoond. Ook zijn er bronzen mantelspelden gevon den uit de Romeinse tijd. Naast de bergen zand en grind is er ook een berg met 'afval'Dit zijn grotere stenen, tussen de vijf en tien centimeter, die voor Teunesen geen enkele economische waarde hebben. Ze worden dan ook weer teruggestort in het grindgat. Voor dat het zover is hopen de stenen zoekers hun slag te slaan. Zoals Henk Jacobs uit Horst die sinds 1989 regelmatig bij de Diepeling is te vinden. Hij is naar eigen zeg gen verslaafd geraakt aan het ste nen zoeken. "Ik meld me eerst bij het kantoor en vrijwel altijd krijg ik toestemming om te gaan zoe ken. Je vind ze vooral bij afzettin gen van zand, grind en klei. Ik heb er duizenden uit heel Europa tot in Australië toe. Daar ben ik vorig jaar nog geweest." Op de biljart tafel heeft hij een deel van zijn imposante collectie uitgestald. Het zijn fossielen en agaten. Fos sielen zijn in de aarde versteende organismen. Jacobs heeft fossielen van hout, walnoten, zaden en den nenappels. "Ik heb deze week nog veertig dennenappels gevonden. De noten gooide ik eerst weg. Ik wist niet dat het fossielen waren." Ook heeft hij veel zeeorganismen zoals schelpen, zee-egels en kora len. Soms zit er iets heel anders tussen. Een wervel van een walvis, een tand van een oerpaard (wel licht twee miljoen jaar oud) en een barnsteen met muggen. Hij liet foto's zien van enkele prachtige agaten. Stenen met een schitterend lijnenspel en alle kleu ren van de regenboog.Agaten wor den ook wel groeistenen genoemd. Het is zeer hard kwartsgesteente. Voor Jacobs is iedere vondst weer even spannend. "Want aan de bui- Voor archeologen en stenenzoe kers is De Diepeling een geliefde plek (foto:H.Verstraelen). tenkant kun je vaak niet zien hoe ze er van binnen uitzien." Thuis wordt met een diamantzaag de steen doorgesneden. "Agaten heb ben vaak luchtbellen. Het mooiste is een helemaal dichte bol. Ze heb ben soms breuken of scheuren. Dat komt door het transport door de rivier." Bij een bedrijf in Duits land laat hij de agaten slijpen en polijsten. "Kijk eens wat mooi. Het lijkt wel een schilderij. En dit is net een gezicht. En deze heeft diepte, het lijkt wel of je erin kunt kijken", vertelt Jacobs vol enthou siasme. Het werkt aanstekelijk. "Kom, morgen gaan we allemaal bij De Diepeling zoeken", merkt een dame lachend op. Uitverkoop! 2e Paasdag geopend Kortingen tot 70% ^Ék Alle modellen! Op vrijdag 28 maart is PvdA- gedeputeerde Odile Wolfs te gast bij Synthese. Bij de Venrayse wel- zijnsinstelling ondertekent zij de intentieovereenkomst van het project Ikra met alle deelnemende partners. Dit zijn Raayland College, Gilde opleidingen, schoolbestuur SPOy gemeente Venray, Stelcom en Synthese. Stelcom is een wel- zijnsinstelling voor de allochtone gemeenschap. Ook wethouders van de gemeente Venray zijn bij de ondertekening aanwezig. De gemeente heeft vorig jaar aan Synthese een eenmalige subsidie van 50.000 euro toegekend. Vanaf januari 2008 is Synthese met het driejarige project Ikra van gestart gegaan. Ikra is ontleend aan de islam en betekent letterlijk "leer". Dit project draait om leren: leren met elkaar, van elkaar en vooral ook blijven leren. De aanleiding van dit project is dat er diverse signalen zijn van zowel onderwijs- instanties als welzijnswerk die wij zen op knelpunten met betrekking tot allochtone jeugd, leerlingen en hun ouders. Door de samen werking met diverse organisaties, instanties en niet te vergeten de allochtone ouders en de jeugd is dit project tot stand gekomen. Het doel is om onderwijsparticipatie en ondersteuning van allochtone ouders te verbeteren. Het is gericht op een betere onderwijsloop baan en uiteindelijk ook betere kansen op de arbeidsmarkt voor hun kinderen. De eerste stappen zijn gezet om het project vorm te geven. Tegelijkertijd is begon nen om een brug te slaan tussen diverse organisaties, instanties en de allochtone ouders. Project Ikra wordt mogelijk gemaakt door de provincie Limburg, het Oranje fonds, gemeente Venray, stichting Kinderpostzegels, de Fundatie Van den Santheuvel-Sobbe, stichting Louis Speth, scholengemeenschap pen, Stelcom en Synthese. bezoek onze site: www.gunlioek.nl Venray De Hoveniers 0478-57IH00 Statuten onwerkbaar, vergeefse zoektocht naar voorzitter Bijna drie jaar geleden werd de stichting Stimuleringsfonds Maatschappelijke Doelen opgericht door de gemeente Venray en GGZ Noord- en Midden-Limburg. Het fonds beschikt over 350.000 euro dat besteed zou worden aan maat schappelijke doelen in Venray. Er is in de afgelopen tijd heel weinig gebeurd. De stichting heeft nog altijd geen voorzit ter gevonden waardoor er nog geen enkel project is gehono reerd. Al het geld bevindt zich nog in kas. De statuten blijken onwerk baar te zijn. Volgens de gemeente struikelt de zoektocht naar een voorzitter telkens over de 'onmo gelijke' statuten. Zonder voorzitter kan er geen enkel besluit worden genomen. Om de impasse te door breken heeft het college onlangs besloten de statuten te wijzigen. Het Stimuleringsfonds is in 2005 noodgedwongen opgericht. Het toenmalige Vincent Van Gogh Instituut lag in de clinch met de gemeente over de ambtelijke kos ten die gemaakt zijn voor de ont wikkeling van Servaashof. Een ver gelijkbare situatie doet zich voor bij de ontwikkeling van St. Anna. Alleen zijn bij St. Anna de bedra gen nog vele malen groter en zijn de gemeente en de GGZ al jaren in een juridisch steekspel verwik keld. Bij Servaashof weigerde de GGZ alle plankosten, die de gemeente had gemaakt, te vergoeden. Over een bedrag van 350.000 euro werden beide partijen het niet eens. Het bleek voor de gemeente wettelijk onmogelijk deze kosten te verhalen. Er is toen een com promis bedacht. De GGZ stort de 350.000 euro in een fonds zodat het gemeenschapsgeld niet voor de Venrayse samenleving verlo ren gaat. Er werd een stichting opgericht met drie bestuursle den. Namens de gemeente nam wethouder Emonts plaats in het bestuur. De GGZ leverde ook een bestuurslid terwijl er als derde een onafhankelijke voorzitter zou komen. De politiek was des tijds ontevreden over de opzet en stuurde wethouder Heidens terug naar de onderhandelingsta fel. Maar er veranderde uiteinde lijk niets waardoor de partijen de stichting toch maar - met tegenzin - accepteerden. Twee beoogde voorzitters zijn na enkele gesprekken afgehaakt. Het struikelblok bleek artikel 4 te zijn. Hierin staat dat de helft van het vermogen besteed moet wor den aan maatschappelijke doelen die de gemeente voorstelt, en de andere helft aan doelen vanuit de GGZ. Achteraf blijkt deze 50-50 rege ling in de strijd te zijn met de werkwijze die beide partijen voor ogen hadden. De opzet is dat par ticuliere organisaties rechtstreeks een aanvraag bij de stichting kun nen indienen. Met als doel dat alle burgers van Venray maximaal kun nen profiteren van de activiteiten. Door de bepaling in artikel 4 lid 11 kan dit echter uitsluitend door de gemeente of de GGZ. Beide partijen hebben evenwel nooit de intentie gehad om zelf projecten te bedenken. Ze zitten ook met op deze bemoeienis te wachten. Bij vergaderingen van de stich ting heeft ieder bestuurslid één stem. Dit betekent dat de GGZ en de gemeente hun mening kunnen geven over een voorstel. De voor zitter kan vanuit zijn onafhanke lijke positie een neutraal geluid laten horen. Gezamenlijk moeten de drie bestuurders in staat zijn de gelden zo goed mogelijk te beste den over doelen waaraan zowel de gemeente als de GGZ waarde hecht. De provincie Limburg stelt 1 miljoen euro beschikbaar voor het behoud van het reli gieus erfgoed. Met dit geld worden kerken, kloosters en andere religieuze gebouwen in Limburg zoveel mogelijk gerestaureerd. Het jaar 2008 is uitgeroepen tot het landelijk Jaar van het Religieus Erfgoed. Voor Gedeputeerde Staten reden om met het beschikbaar stellen van dit bedrag aan dit the majaar een bijzondere invulling te geven. GS waren hiertoe opgeroe pen door een motie van Provinci ale Staten. Limburg is rijk aan religieus erf goed. 500.000 euro zal worden besteed aan de instandhouding van kerken, kloosters en andere religieuze gebouwen. Voor de restauratie van kruisen, kapellen en bijzondere grafmonumenten is 250.000 euro beschikbaar. Ook voor de restauratie van religieuze interieurs en de verbetering van de toegankelijkheid van gebou wen is 250.000 euro uitgetrokken. Gedeputeerde Noël Lebens (CDA) lichtte deze provinciale ondersteuning aan het Limburgs religieus erfgoed op donderdag 13 maart toe tijdens een bijeen komst op het Oude Kerkhof in Roermond. Over de restauratie van kruisen en kapellen zei hij:"In 2007 zijn deze objecten van devo tie provinciedekkend geïnventa riseerd en geïnspecteerd. In 2008 worden ze aan de hand van een renovatieproject hersteld. Hier gaan Limburgse leerlingbouw plaatsen, oude ambachten en soci ale werkplaatsen onder leiding van de Monumentenwacht Limburg mee aan de slag. Daarmee blijft niet alleen ons erfgoed behouden, maar wordt ook werkgelegenheid geschapen." In het Jaar van het Religieus Erf goed staat iedere maand een ande re provincie centraal. In maart is dat Limburg. De bijeenkomst op het Oude Kerkhof vormde de aftrap voor een breed aanbod aan activiteiten. Tevens markeerde deze het begin van de door de stichting Monumentenwacht Lim burg in 2008 uit te voeren inven tarisatie van 'behoudenswaardige' Limburgse grafmonumenten. Bedreiging De politie heeft zondagmorgen bij discotheek Zenith in Oostrum een 24-jarige Pool aangehouden op verdenking van bedreiging. De man zou een 28-jarige man uit Venray verbaal hebben bedreigd met de dood. De verdachte werd overgebracht naar het politiebu reau waar hij voor nader verhoor werd ingesloten. Een 25-jarige man uit Venlo en een 27-jarige man uit Tegelen werden zondag morgen aangehouden voor open lijke geweldpleging en mishande ling. Twee mannen van 22 en 49 jaar uit Venray zouden door het tweetal zijn geschopt en geslagen. De twee verdachten zijn geboeid overgebracht naar het politiebu reau waar zij voor nader onder zoek in verzekering zijn gesteld. Dievegge opgepakt Dinsdagmiddag omstreeks één uur is een 18-jarige vrouw uit Overloon betrapt door de detec tiepoortjes van een drogisterij in de Steenstraat in Boxmeer. Zij had twee flesjes parfum met een totale waarde van vijftig euro, in haar zak toen zij zonder te beta len de winkel wilde verlaten. De poortjes gingen echter af en zij is door personeel aangehouden en overgedragen aan de politie. Veldeke Veldeke-Venray houdt op dins dag 25 maart een jaarvergadering om 20.00 uur in de Witte Hoeve in Venray De voorzitter brengt verslag uit over het afgelopen jaar en kijkt nog even vooruit naar het komende jaar. Ook wordt er afscheid genomen van voorzitter Wim Baken, die meer dan twaalf jaar de vereniging op deskun dige wijze geleid heeft. Eenieder die hem deze avond de hand wil schudden is van harte welkom. De gemeente wil Samba Oil toestemming geven voor een onbemand tankstation met autowasserij op de hoek Henri Dunantstraat-De Hulst. De gemeente vindt deze loca tie prima geschikt. De tank stationhouders Van Gerven (Raadhuisstraat), Vollenhoven (Deurneseweg) en Lucassen (Leunen) verzetten zich erte gen. Ze vinden dat de gemeen te met twee maten meet. Samba Oil heeft zijn naam intus sen gewijzigd in Aqua Mentha. Het bedrijf is al langer in de slag met de gemeente voor een onbe mand tankstation zonder lpg. De benzineprijs kan veel lager zijn dan bij de bemande stations. De drie bezwaarmakers wijzen op de afspraak dat alleen een nieuwe tankstation is toegestaan, wan neer een bestaande benzinepomp op een ongewenste plek wordt opgeheven en gesaneerd. Door mee te werken aan het plan van Aqua Mentha wordt deze afspraak geschonden en meet de gemeente met twee maten, zo redeneren Van Gerven, Lucassen en Vollenhoven De zaak lijkt wat gecompliceer der te liggen. Op bedrijventerrein De Hulst II was tot 2006 de moge lijkheid voor oprichting van een tankstation. Dit moest dan wel een zogeheten verplaatsingsgeval zijn. Het aan de Stationsweg gelegen tankstation GHV zou hiervoor in aanmerking komen. Het voldeed aan de voorschriften voor vesti ging in De Hulst II. De gemeente heeft destijds de grond eerst aangeboden aan tank station Lucassen uit Leunen dat vanwege de bouw van de woon wijk Korenmolen in de knel raak te. Toen die verplaatsing toch niet doorging, is de grond verkocht voor andere bedrijfsdoeleinden. GHV was hierover boos en de gemeente geeft toe dat er ver wachtingen waren gewekt. De gemeente heeft toen samen met GHV en Aqua Mentha gezocht naar een vervangende vestiging op een andere geschikte locatie. Dat is uiteindelijk de hoek Henri Dunantstraat-De Hulst op De Hulst I geworden. Niet GHV maar Aqua Mentha gaat zich hier nu vestigen. GHV heeft schriftelijk verklaard verder af te zien van een verplaatsing in de gemeente Ven ray. Waarna de gemeente het licht op groen heeft gezet omdat GHV nu geen locatie meer kan claimen. Woninginbraak De politie onderzoekt de inbraak in een woning aan de Aletta Jacobsstraat die zondag tus sen 14.30 uur en 23-30 uur heeft plaatsgevonden. Bij de inbraak werd voor een onbekend bedrag aan sieraden en computerappa ratuur ontvreemd. De inbrekers hebben vermoedelijk toegang tot de woning gekregen door een raam te forceren. De politie vraagt getuigen die iets gezien hebben contact op te nemen via telefoon nummer 0900-8844. Mooi Functioneel High-tech Comfortabel VAN MIERLO Royal VBotnnia Onze bestaande collectie wil niets liever dan naar buiten toe, heel normaalvoortuinmeubels... Maardan moetuzeweleven komen kopen. Dat kan nu voor héle scherpe opruimingsprijzen. Of u nou gaat voor strak design of degelijke topkwaliteit. Alles gaat de deur uit vanwege verbouwingsopruiming, met kortingen tot 70%. Grijp nu uw kans! www.rienvanmierlotuinen.nl Helmondseweg 1 1 1 5751 PH Deurne Tel. 0493 31 4593 Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL W0NENaanpa/r

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5