Politiek Venray draait hoger tarief regiotaxi terug 'Venray heeft prachtige agrarische sector' SV Venray:geen kunstgrasvelden Maessen maakt illegaal circuit onklaar Advocaten te Venray is óók thuis in het MILIEURECHT en het HUURRECHT SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS In de raadsvergadering van dinsdag 25 maart zal een overgrote raadsmeerder- heid besluiten het verhoogde gehandicaptentarief van de regiotaxi terug te draaien. Het CDA zal wellicht met een motie van deze strekking komen. Wethouder Emonts (PvdA) slaagde er in de commissie Maatschappelijke Diensten niet in de partijen op andere gedachten te brengen. Zelfs de PvdA liet haar wethouder don derdag vallen. Het zit de politiek al langer dwars dat het college op eigen houtje het tarief voor de regiotaxi dit jaar twee keer verhoogt voor reizigers met een WMO-indicatie. Op 1 januari is het tarief per zone gestegen van 0,35 naar 0,40 euro. Per 1 juli geldt een prijs van 0,45 euro. In januari verzette de com missie zich al. Vooral omdat er nog steeds zoveel klachten zijn over de regiotaxi. Bovendien was de politiek gepasseerd en was er geen goed overleg geweest met het Gehandicaptenplatform. Vanwege de ondermaatse kwa liteit van het vervoer heeft Veolia vorig jaar van de regio Noord- en Midden-Limburg een boete opge legd gekregen van 60.000 euro. De commissieleden vinden het niet de rijmen dat de gemeente zo extra geld binnenkrijgt terwijl de gebruikers, die er het meeste last van hebben, juist meer moeten gaan betalen. De twee prijsverhogingen leve ren de gemeente 6.000 euro op. Wethouder Emonts verklaarde dat de reden voor de tariefsverho ging niet het geld is, maar om meer in de pas te lopen met andere gemeenten en met het openbaar vervoer. Dit zou ook zo zijn afge sproken binnen de WMO. De com missieleden raakten allesbehalve overtuigd. "Dit zit me heel erg hoog", zei Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief). Zij vindt het onvoorstel baar dat het college zo'n besluit neemt terwijl er zoveel klachten zijn. Bovendien zijn er in februari 2007 afspraken gemaakt. De vaste (forfaitaire) reiskostenvergoeding van 250 euro werd afgeschaft maar dan zou de regiotaxi het goedkope tarief behouden. "We hebben diverse keren bij elkaar gezeten. Het is triest dat de afspra ken niet worden nagekomen. Het gaat om 6.000 euro. Het is toch te belachelijk om over te pra ten", zei Grebenjak die vindt dat de boete van Veolia terug moet naar de gedupeerde gebruikers. Daar waren de andere partijen het helemaal mee eens. "Ik ben niet overtuigd van de noodzaak van deze tariefsverhogingen", zei John Michels (CDA) die oplossin gen heeft. "Of de malus komt ten goede aan de gebruikers of de tarieven gaan weer omlaag. We zijn bereid hiervoor een motie in te dienen." Leonie Cals (WD) vindt het vreemd dat de gebrui kers geen baat hebben bij de boete die is opgelegd aan Veolia. Martin Wijnhoven (Samenwer king) steunt CDA en Lokaal Aktief. "Want je kunt niet iets duurder maken terwijl de kwaliteit minder wordt." Ook SP en PvdA schaarden zich achter CDA, Lokaal Aktief en Samenwerking. Mathieu Emonts reageerde dat de boete vooral bedoeld is om Veo lia een prikkel te geven de kwali teit te verbeteren. De 60.000 euro wordt verdeeld over de Noord- en Midden-Limburgse gemeenten. De wethouder wist niet hoeveel Ven ray hiervan krijgt. "Dit bedrag gaat naar de WMO-voorziening. Want daar komt het ook vanaf." De meeste klachten, bijna de helft, gaan over het te laat komen van de taxi. Op twee en drie staan respectievelijk het helemaal niet komen opdagen en de tarieven. Emonts vindt dat sommige klach ten - zoals het niet opkomen - zwaarder moeten wegen in het bonusmalussysteem. De wethou der wijst erop dat de gedupeerden een schadeclaim kunnen indienen bij Veolia. Hij is vooralsnog niet van plan de tarieven te verlagen. "Dan kunnen we beter kijken hoe we de malus ten goede kunnen laten komen aan de klanten." Voorzitter Toon van Hoof neemt na 25 jaar afscheid van LLTB - ...?T A Toon van Hoof uit Vredepeel neemt op donderdag 20 maart afscheid als voorzitter van de LLTB-afdeling Venray. De varkenshouder werd in 1983 landbouwbestuurder bij de toenmalige afdeling Merselo- Vredepeel. Hij heeft in de afge lopen 25 jaar heel wat fusies en veranderingen meegemaakt. Van Hoof kijkt terug op een mooie en leerzame periode. "Venray heeft nu een prachtige agrarische sector. Je ziet hier geweldige bedrijven. Of het nu kippen, koeien of varkens zijn. Het zijn in deze streek heel goede ondernemers die met recht trots zijn op hun bedrijf. Ze lopen qua kennis en ont wikkeling voorop." Sinds de laatste fusie op 1 janua ri 2001 is Toon van Hoof voorzitter van de afdeling Venray. Het werk gebied omvat de gemeenten Ven ray en Meerlo-Wanssum. Daarnaast zit hij in het provinciaal bestuur van de Limburgse Land en Tuin bouw Bond. Die bestuursfunctie in Roermond houdt hij nog aan. Zeven jaar geleden telde de Ven- rayse afdeling bijna zeshonderd leden. Het zijn er nu nog ruim vier honderd. Een teken dat de sane ring in de landbouwsector hard is gegaan. "In 2001 en 2002 had je de opkoopregeling. Toen zijn veel bedrijven gestopt. Het aantal veehouderijen zal nog verder afne men maar het aantal dieren daalt niet. De bedrijven worden steeds groter. In Vredepeel zie je nog zes of zeven boeren die melken. Toen ik hier in 1978 kwam had ieder een koeien." Toon van Hoof is geboren in 1955.Toevallig het jaar waarin Vre depeel is gesticht. Ruim de helft van de inwoners van het Peel- dorp is van Brabantse komaf. Na de ontginning werden de kavels gelijkelijk verdeeld tussen boeren uit Venray en die uit Brabant. Ze kwamen vooral uit het land van Cuijk en de omgeving van Bakel en Milheeze.Van Hoof is afkomstig uit het Brabantse Mortel, een dorp vlakbij Gemert.Als oudste uit een boerengezin met negen kinderen. "We hadden vroeger een gemengd bedrijf, zoals iedereen in die tijd. Later werd het een varkensbedrijf. Mijn moeder werkte volop mee. Als oudste voelde ik de verant woordelijkheid voor mijn jongere broers en zussen. Wellicht dat ik daardoor het bestuurswerk ben gaan doen. Op mijn zestiende zat ik al in het bestuur van de KPJ. Het is belangrijk verder te kijken dan je eigen erf en iets voor anderen te betekenen. Je kunt zo je talenten benutten." Min of meer per toeval kwam hij in Vredepeel terecht. Met zijn vrouw was hij in 1978 op zoek naar een eigen plek om een bedrijf te stichten. Ze kochten de boerde rij van Cornelissen aan de Twist- weg. "Er was twaalf hectare grond bij. Daar hadden we het geld niet voor. Tien hectare verkochten we aan de buurman en de rest hielden we zelf. Nee, de grond is hier niet geschikt voor tuinbouw. Ik heb wat grasland waarop schapen gra zen." Het jonge stel startte dertig jaar geleden met zeventig zeugen en een paar honderd vleesvarkens. "In het begin werkte ik nog drie dagen per week in loondienst. Bij de Brabantse veecentrale, een coöperatie voor afzet van biggen. Mijn vrouw werkte toen veel op het bedrijf. Na vijf jaar heb ik mijn baan opgezegd. We hebben het bedrijf daarna steeds verder uitge bouwd." Tegenwoordig vormt hij met zijn oudste zoon Anton een maatschap. Het bedrijf telt nu 470 fokzeugen en tweeduizend vlees varkens. Vorig jaar heeft Van Hoof het bedrijf aan de overkant van de Twistweg gekocht. Het wordt nu verbouwd voor zijn zoon. In het najaar is de boerderij opgeknapt en zijn de stallen klaar. De maat schap wordt dan met nog eens tweeduizend vleesvarkens uitge breid. "Dat is een mooie omvang. Je moet als ondernemer blijven investeren en de markt goed vol gen. We hebben vier kinderen. En ook de twee dochters, die beiden in de kinderopvang werken, zijn bereid in te springen als de nood aan de man is." Het dieptepunt was de varkens pest in 1997. De besmetting trof zijn buurman en binnen een straal van een kilometer moesten alle varkens worden geruimd."Behalve rond het Zwartewater was er toen in heel Vredepeel geen enkel var ken meer. Het betekende een flin ke aderlating. Het heeft vier, vijf maanden geduurd. Eind december konden we de stallen weer vullen met biggen. Toen klapten in 1998 de varkensprijzen helemaal in. Dat was ook heftig. Maar ik wil er niet om treuren. We hebben ook genoeg goede jaren gehad." PIEKEN Ook in de tweede helft van 2007 waren de biggenprijzen laag. Van Hoof spreekt van de varkenscyclus die drie jaar duurt: een goed, een middelmatig en een slecht jaar."De pieken worden wel steeds hoger en de dalen dieper. Momenteel is het voer heel duur. Dat komt voor al door de hoge energieprijzen. Het is wereldwijd." Hij denkt niet dat de omstreden megastallen met 35.000 varkens dé toekomst zijn. Hier in Venray zie je al bedrijven met zo'n tien duizend varkens. "Ook met een kleinere omvang is er best een goede boterham te verdienen. Ik keur die megastallen niet af. Het is aan de ondernemers om zich te ontwikkelen en te inves teren. Maar ik snap de weerstand van de mensen wel. Toch zijn het vooral vooroordelen." Toon van Hoof snijdt een gevoelig punt aan. De agrarische sector is de laatste decennia vervreemd geraakt van de mensen. De bedrijven werden meer gesloten en dierenziektes als varkenspest, mond- en klauw zeer en kippengriep bezorgden de landbouwsector een slechte naam. "Boeren werden als crimi nelen gezien. Alles was negatief. Het is gelukkig al aan het draaien. De waardering komt voorzichtig terug.We moeten nog meer begrip kweken. In de zeventiger jaren leef den de boeren en de burgers veel dichter bij elkaar. Mensen kochten bij de boerderij hun aardappelen, eieren en groenten. Maar de con sumenten zijn ook veel verder van hun voedsel af komen staan. In de schappen bij de supermarkt liggen kant-en-klaarpakketten. De men sen hebben vaak geen idee waar het vandaan komt." Hij vindt dat er een mooie taak ligt voor de agrariërs om de kloof te verkleinen. Het is vaak: onbe kend maakt onbemind. Het dieren welzijn is een heikel punt. "De var kens hebben het nu veel beter dan pakweg twintig jaar geleden. Toen stonden ze vaak nog vast aan een riem. De dieren hebben nu meer ruimte, ze staan in een betere stal en ze krijgen beter voer. De bees ten produceren nu ook meer als toen. Dat zouden ze niet doen als ze zich niet happy voelen. De eisen zijn inderdaad strenger geworden. En dat is goed." Van Hoof vindt het een uitste kende zet dat de LLTB zich vier jaar aansloot bij de jaarlijkse ver kiezing van de Venrayse Onder nemersprijs. "Ook al was er wat scepsis. De agrariërs zijn het niet gewend om zo naar buiten te treden. Wë hebben nu al enkele publieksprijzen gewonnen. Het is goed voor de sector om zich zo te profileren." De LLTB is met zijn tijd meege gaan. In 1984 fuseerde Merselo- Vredepeel met Vënray-Oostrum. In 1996 kwant de samenvoeging met Leunen,Veulen en Heide. Daarvoor was de afdeling Wanssunt al aange sloten. In 2001 maakten Saweco en de Ysselsteynse boerenbond de fusie helemaal rond. "Vroeger was de voorzitter almachtig. In de bestuursvergadering was het vooral luisteren naar wat hij ervan vond." De LLTB is een moderne standsorganisatie geworden. De afdeling Venray Meerlo-Wanssum is de grootste van Limburg en telt ook de meeste grote bedrijven. Vëbra van de familie Van Bakel in Vredepeel is met 1100 koeien zelfs het grootste melkveebedrijf van Nederland. Net zoveel koeien als Merselo inwoners telt. Veertig Toon van Hoof neemt afscheid als voorzitter van LLTB Venray. procent van de Limburgse kippen huist in Venray en Meerlo-Wans sum. "Er heerst hier een gezonde concurrentie. De ondernemers maken elkaar sterker want ze willen niet graag voor de ander onderdoen." Toon van Hoof ziet de landbouw niet uit Nederland verdwijnen. "Integendeel. Let maar op. In 2030 is de land- en tuinbouw wellicht nog de enige echte productie sector in Nederland. Steeds meer bedrijven vertrekken toch naar de lagelonenlanden. Maar vers en goed voedsel moet dichtbij huis geproduceerd worden. Je gaat toch geen verse sla in Oekraïne halen? Specialisatie en schaalvergroting zullen wel verder doorzetten. De sector staat in Nederland op een hoog niveau. De productie die wij uit één hectare halen, daar hebben ze in het buitenland wel tien hec tares voor nodig." Bij de herstructering van de LLTB in 2003 is afgesproken dat de zittingstermijn voor bestuurders voortaan maximaal twaalf jaar is. De langstzittenden zullen allen in 2008 afscheid nemen. "Ik heb het werk met veel liefde en plezier gedaan. Het heeft me inderdaad veel tijd gekost. Mijn vrouw en oudste zoon hebben het allemaal prima opgevangen." Tijdens de jaarvergadering van 20 maart in Ysselsteyn zal Diederik Nijen- huis, varkenshouder uit Merselo, de voorzittershamer overnemen. "Een prima opvolger. Mits hij door de leden wordt gekozen", lacht Van Hoof. "Of ik nu veel tijd over houd? Denk het niet. Ik heb hob by's genoeg. Zoals bij de histori sche werkgroep van Vredepeel. Wë hebben bij het vijftigjarig bestaan een heel archief opgebouwd. Wë weten nu precies wie hier allemaal vanaf het begin heeft gewoond. Dit jaar ben ik sowieso druk met het nieuwe bedrijf. En ik lees graag veel terwijl ik amper televisie kijk. En verder handbal ik nog altijd. Bij de veteranen van Gemert." Door het afblazen van het multifunctioneel centrum (mfc) ziet SV Venray de komst van twee nieuwe kunstgrasvel den in rook opgaan. Het mfc zou gebouwd worden aan de Zuidsingel tegenover het Raay- land College. De voetbalclub wilde hiervoor twee sportvel den afstaan. In ruil hiervoor had de beheers stichting van sportpark De Wieën twee kunstgrasvelden bedongen. Pas vorige week werd de sport parkbeheerder door de gemeente op de hoogte gesteld dat de 'deal' voorlopig van de baan is. Donder dag in de commissie Maatschap pelijke Diensten stelde Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) vragen aan wethouder Emonts. Van den Hoek is niet te spreken over de gang van zaken. Volgens hem zou er wel degelijk een akkoord bereikt zijn tussen de beheers stichting en bureau Oranjewoud, dat in opdracht van de gemeente de onderhandelingen voerde. Het onderhandelingsresultaat was een kunstgrasveld en een Wetraveld. Een kunstgrasveld kost circa 400.000 euro terwijl een Wetraveld, dat deels uit natuurlijk gras en deels uit kunststof vezels bestaat, met 250.000 euro een stuk goedkoper is. SV Venray gaat voor twee volledige kunstgrasvel den. De voetbalclub zou dan zelf het restant van circa anderhalve ton bijpassen. Tom van den Hoek zegt dat de stichting maandenlang niets meer heeft vernomen van de gemeente. Terwijl er volgens hem toch overeenstemming was bereikt. "Er is na afloop zelfs een glas wijn op gedronken." Volgens wethouder Emonts is er geen sprake van een akkoord. Het col lege heeft vorige week dinsdag Venrayse gewond De politie onderzoekt een ver keersongeval letsel dat maandag morgen rond 7.00 uur plaatsvond op de A73- Bij het ongeval raakte een 40-jarige vrouw uit Venray gewond. Een 46-jarige man uit Venray reed in de richting van Nij megen. Voor hem reed de 40-jarige vrouw. Door onbekende oorzaak reed de man achter op de auto van de 40-jarige Venrayse. Het slachtof fer is met nekklachten ter observa tie in het ziekenhuis opgenomen. definitief besloten van de deal af te zien. In een brief aan de beheersstichting wordt gemeld dat de besprekingen gestopt zijn. Nu alleen de bouw van de sport hal doorgaat, heeft de gemeente de twee voetbalvelden langs de Zuidsingel niet meer nodig. Het college wil ook aan alle onzeker heid een einde maken. Het schep pen van verwachtingen kan leiden tot risicoaansprakelijkheid van de gemeente, vermoeden B en W Emonts moest toegeven dat de beheersstichting van de laatste bespreking van 16 oktober 2007 nog geen verslag heeft ontvangen. "Er bestaat inderdaad wat verwar ring over de gemaakte afspraken", zei de wethouder in de commis sievergadering. "Daarom heeft het college nu formeel laten weten dat de onderhandelingen beëin digd zijn." Emonts kende de geluiden dat er al overeenstemming zou zijn bereikt. Om aan deze geruch ten een einde te maken heeft de gemeente op 26 november 2007 in een brief laten weten dat hier van geen sprake is. In december besloot de gemeenteraad de stek ker uit het mfc te trekken. "Op 13 december hebben we laten weten dat de besprekingen bevroren zijn en op 4 maart is de laatste brief verstuurd", aldus Emonts die rea geerde dat er alleen in de informe le sfeer buiten het gemeentehuis' een glas wijn is gedronken is op een goede afloop. De wethouder erkent dat 'de communicatie niet helemaal vlekkeloos is gelopen'. "Maar er kon geen onduidelijkheid zijn. De beheersstichting moet goed op de hoogte zijn geweest." De beheersstichting verwacht dat de deur nog altijd op een kier staat. Emonts sluit inderdaad niet uit dat de onderhandelingen over de aankoop ooit weer worden opgestart. De gemeente heeft het plan voor de aanleg van een eve nemententerrein aan de Zuidsin- gel. Daarmee zouden de pleinen in het centrum ontlast kunnen worden van grote en geluidsover- lastgevende evenementen. VAN DER PUTT het kennismakingsgesprek is gratis telefoon 0478-556677 zie onze website www.putt.nl Ondernemer Harry Maes sen heeft zijn illegale racebaan op industrieterrein De Blakt in Oirlo onklaar gemaakt. Onder toeziend oog van een ambtenaar werd woensdagmiddag het asfalt gedeeltelijk opgebroken. Maessen wil een deel van de baan gebrui ken als fundering voor een nieu we bedrijfshal. De gemeente Ven ray ontdekte de illegale racebaan op industrieterrein De Blakt twee weken geleden. Maessen wilde op de ovalen baan van circa een kilo meter races houden met Pasen en Pinksteren, maar dat mag niet van de gemeente. De Venrayse zaken man en eigenaar van racecircuit de Peel vroeg de gemeente eer der deze week nog per brief of het asfalt dan wel gebruikt mag worden als fundering voor een op De Blakt te realiseren bedrijfs hal. Burgemeester Waals heeft de ondernemer daarop laten weten geen bezwaar te hebben tegen het gebruik van het asfalt als fun dering.'Het asfalt dient echter nog steeds onklaar gemaakt te wor den, zodat het niet als racecircuit kan worden gebruikt', aldus Waals. Maessen legde eind februari de ovalen racebaan aan, zonder toe stemming van de gemeente. Hij legde de baan op eigen grond aan om een uitwijkmogelijkheid te hebben als hij geen vergunning zou krijgen van de gemeente voor het houden van de twee laatste races op het huidige circuit De Peel met Pasen en Pinksteren. Van de gemeente kreeg Maessen vori ge week te horen dat hij de asfalt- baan in Oirlo binnen een week moet opruimen. Ook komen er dit jaar geen autoraces op De Blakt of op circuit De Peel. Circuit De Peel werd vorig jaar gesloten na ruim dertig jaar te zijn gedoogd.Volgens jaar opent Maessen een nieuwe racebaan aan de overkant van de oude plek aan de Bakelsedijk. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Vervolg voorpagina 'Wietteelt verplaatst van maïs naar natuur' De politie weet dat het motor crossen in de bossen flink is toe genomen. Gerard de Baay is direc teur van De Marke, de stichting die de meeste Venrayse bossen beheert. Hij ziet het met lede ogen aan. "Het gebeurt vaak midden in de bossen. Juist op plekken waar we het niet willen. Het is lastig deze groep aan te pakken." Dat beaamt Van Ballegooy. "Maar we zijn van plan binnenkort een klap te maken. Wë gaan de crossers in de bossen en stiltegebieden aan pakken." Een regelmatig bezoek ster van de bossen ergert zich gruwelijk aan het vele dumpafval. Niet zijn alleen vuilniszakken maar ook bergen grof afval of snoeihout. De Baay erkent het. "Als we een melding krijgen, dan wordt het dezelfde dag nog opgeruimd. Maar het is beheersbaar. Het heeft voor ons geen hoge prioriteit." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 13 maart 2008 - Pagina 3 fc ««SS Multimate Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray, Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl t>ejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3