f Ellis Terburg: 'Je mag zijn wie je in wezen bent' Raayland College wint Olympiade I Gen zoekt Boer STUDIO - WIJ STOPPEN - TOTALE LEEGVERKOOP O KORTING Koester uw Monument 10 KORTING <z*td s4%t ART POSTERS, LIJSTEN EN ALBUMS HUIS AANKOPEN??? HULP NODIG!!! Specialist in Grote Schoenmaten Dames t/m maat 46 Heren t/m maat 51 TUIN PARK Workshop 'Tekenen vanuit de ziel' van start Ellis Terburg begon acht jaar geleden met tekenen en schil deren. Niet omdat de Venrayse er talent voor had of creatief was aangelegd. De reden was dat het 'gewoon goed voelde' en ze er plezier in had. Ellis Terburg heeft zichzelf ontwik keld en het proces van bewust wording zelf doorlopen. Nu is ze er klaar voor om iedereen die er behoefte aan heeft, te helpen met ontspanning én bewustwording. Daarom gaat ze van start met de workshop 'Tekenen vanuit de ziel'. "Het mysterie van het leven, de grote vragen, wie ben ik en waar om ben ik hier, zo is het begon nen. Een diep gevoel dat alles één is en liefde de basis is." Creativiteit is voor Ellis Terburg de mooiste manier om dit vorm te geven. Het lag echter niet voor de hand dat ze dit zou doen. Ze had er name lijk weinig talent voor. "Het is echt van binnen naar buiten gekomen. Het was er al die tijd al, maar ik wist het niet. Het zat als het ware opgesloten in me. En nu is het eruit." Creativiteit komt bij Ellis Terburg op verschillende manie ren tot uiting. Ze schildert, tekent en schetst. Maar daarbij schrijft ze ook nog verhalen en gedichten. Het liefst gaat ze intuïtief te werk. "Eerst helemaal ontspannen, dan de kwast of het potlood pak ken en gewoon beginnen, niets moet en alles mag. Ieder mens, iedere gebeurtenis en ieder gevoel is uniek. Daar hoort dus ook een uniek schilderij, gedicht of verhaal bij." Maar Ellis Terburg schildert of schrijft ook op verzoek. "Hierbij is vooral de intentie waarmee of waarom je het cadeau geeft van groot belang. Dit neem ik mee en wordt vaak vertaald in het schilde rij of gedicht." Maar ook een pasfoto, de naam en voornaam, de geboortedatum en een korte persoonsbeschrij ving neemt de Venrayse mee in de creatie. "Door het zien van de foto, het verhaal erachter en de intentie van de gever, gaat de per soon voor mij leven. Dan komen de kleuren en vormen al bij mij binnen en is het een kwestie van gewoon beginnen." Dat Ellis Ter burg een persoon goed kan verta len naar een schilderij of gedicht, wordt bevestigd door de vele posi tieve reacties die ze krijgt. "Het gaat als vanzelf, de mensen her kennen zich altijd in een creatie. De gebruikte kleuren, vormen en woorden geven een goede weer gave van de persoonlijkheid." DE ZIEL Ellis Terburg laat zich nu leiden door haar intuïtie en creativiteit. Dit is haar zo goed bevallen, dat ze heeft besloten dit gevoel te willen delen aan de hand van workshops 'Tekenen vanuit de ziel'."Het is bij deze workshop niet van belang of je kunt tekenen of niet. Het mooi ste is dat er mag ontstaan wat er ontstaat en dat jij mag zijn wie je in wezen bent." Het is iedere week mogelijk om in te stappen. Aanmelden hoeft alleen bij de eerste keer. De workshop vindt plaats in kleine groepjes en ieder een wordt persoonlijk begeleid, immers iedereen is uniek. "Men Ellis Terburg: "Ieder mensiede re gebeurtenis en ieder gevoel is uniek. Daar hoort dus ook een uniek schilderijgedicht of ver haal bij." mag in zijn of haar eigen ritme werken, of dat nu zittend op de grond of staand is. Allereerst is er een ontspanning waarbij gebruik wordt gemaakt van meditatie en yoga. Vervolgens ontstaat er een aantal oefeningen, bijvoorbeeld om materialen te ontdekken. Maar ook een meditatie of een verhaal kan aanleiding zijn om te begin nen met schilderen. En dan, zoals ik het vaak zeg: 'Je mag zijn wie jij in wezen bent'." Er zijn workshops voor volwas sen en voor kinderen. Meer infor matie: www.ellisterburg.com Leerlingen van vwo 5 en 6 van het Raayland College doen jaarlijks mee aan de Natuur kunde Olympiade, een wed strijd waarin hun natuurkun- dekennis wordt getoetst. Uit heel Nederland deden dit jaar 185 scholen mee. De resulta ten van de beste vijf leerlingen telden mee voor het scholen klassement, dat met 214 punten (max. score 250) werd gewon nen door het Raayland College. Op de tweede plaats eindigde het W.L.Gymnasium uit Groningen met 206 punten. Acht leerlingen uit Venray en omstreken zaten bij de beste 10% van Nederland en verdienen hiermee een certificaat. Bovendien zijn er drie leerlingen (Koen Schakenraad, Christiaan Gootzen en Rob Zwitserlood -allen vwo 6-) die doorgaan naar Bovenste rij vlnr: Gera Kruit hof (V5), Thoai Tran (V5), Koen SchakenraadJelco Loenen. Onderste rij: Cindy Nabuurs (V5), Christiaan GootzenRob ZwitserloodWouter Hudales de volgende ronde, waar 48 leer lingen uit heel Nederland aan deelnemen. Daarvan blijven de beste 20 over die in juni een week lang op de Universiteit van Utrecht strijden om de eerste vijf plaatsen voor een afvaardiging naar de Internationale Natuurkun de Olympiade in Vietnam. Geslaagd Aan de Fontys Hogeschool voor Verpleegkunde in Eindhoven zijn Isabelle Lemmens en Irma Lens- sen geslaagd als praktijkonder steuner. Woensdag 2 april voorstelling in Ysselsteyn De documentaire Gen zoekt Boer. Maar is de liefde weder zijds? gaat op zaterdag 15 maart in première in de Balie in Amster dam. Deze documentaire handelt over genetische manipulatie in de Nederlandse landbouw. Door de controverse rondom de intro ductie van GGO-teelt helder in beeld te brengen, daagt de film boeren, belangenbehartigers en een breder publiek uit zich verder te informeren en deel te nemen aan het maatschappelijk debat over gentech in de landbouw. Na de vertoning gaat een panel van onder andere Maaike Raaijmakers (Biologica), Jaap Satter (onder voorbehoud - Ministerie van LNV) en Michel Haring (wetenschap per Universiteit van Amsterdam) in discussie gaan met de zaal. Ook de boeren die in de film aan het woord komen, zijn met collega's, aanwezig. De Nederlandse rege ring tast de mogelijkheden van genetische modificatie in de land bouw af. Het lijkt de juiste weg voor een land met een sterk geïn dustrialiseerd landbouwsysteem. Maar zijn de Nederlandse boeren bereid om de nieuwe technologie te gebruiken? Met de verwach tingen en twijfels van boeren als vertrekpunt, onderzoekt de docu mentaire verschillende aspec ten van gentechnologie in de landbouw zoals coëxistentie van gemanipuleerde, biologische en gangbare gewassen of milieuvei ligheid en gezondheidsrisico's van GGO's. Kunnen de verschillende benaderingen van voedselproduc tie vredig naast elkaar bestaan of zijn ze onverenigbaar in een klein land als Nederland? Door deze kwesties te belichten geeft 'Gen zoekt boer' een stevige aanzet tot discussie. Gen zoekt boer (Dumi- triu/Verbeek, 2008, Nederland) is een coproductie van A SEED Europe en Milieudefensie.A SEED Europe is een internationale actie groep die campagne voert voor het milieu en sociale rechtvaar digheid door rechtstreeks samen te werken met basisorganisaties wereldwijd. De film maakt deel uit van A SEED'S gentechcampagne. Het doel van deze campagne is door middel van informatieavon den en acties publiek en produ cent te informeren en menings vorming over gentechnologie te stimuleren. Ook promoot A SEED gentechvrije zones in Nederland. Milieudefensie is een beweging van mensen die zich lokaal, lan delijk én wereldwijd inzet voor het oplossen en voorkomen van milieuproblemen. Van 25 maart tot en met 11 april trekt een film en debattour langs diverse loca ties in ongeveer acht Nederlandse plaatsen. Bij elke vertoning zijn sprekers aanwezig zijn voor een nabespreking met de zaal. Hier onder treft men een overzicht de plaatsen en data. Wijzigingen en aanvullende informatie komt op www.genzoektboer.nl. of is verkrijgbaar via het A SEED-kan- toor: info@aseed.net, telefoon (020)6682236. Vanaf eind maart kan via deze kanalen ook de DVD van de film besteld worden. Houd de website www.genzoektboer. nl in de gaten voor meer plaatsen en data. Op woensdag 2 april is er vanaf 19-30 uur een vertoning in café/restaurant Roelanzia in Yssel steyn. Zie ook www.roelanzia.nl. Schoolstraat 24, Venray Tel. 0478-512567 Dit werk hangt in de kapel van Servaas en is van Henri Jonas. Het is een van de kruiswegstaties die hij geschilderd heeft. Henri Jonas, in leven van 1878 -1944 als zoon van een meesterknecht -huisschil der te Maastricht.Vele werken zijn er uit zijn hand, gravuren, glas in lood ramen, en ontelbare schilde rijen. Hij trouwde in 1915, waarna zijn vrouw in 1916 overleed en kort daarna zijn vader. Hij besloot om het werk als huisschilder op te geven en ging naar Amsterdam om te studeren aan de Rijksacade mie voor Beeldende Kunst. Door de dood van zijn vrouw en vader was hij zo onrustig geworden dat hij daarna ging reizen door Euro pa enAfrika om zich in 1922 weer in zijn geliefde Maastricht te ves tigen. Hij had zijn enthousiasme weer teruggekregen en leerde in Parijs een gescheiden vrouw kennen. Onder druk van zijn ker kelijke opdrachtgevers kon hij niet met een gescheiden vrouw trouwen. Deze strijd zou hij ver liezen en de innerlijke tweestrijd bracht hem tot diepe depressies. Hij werd opgenomen in ver schillende klinieken waaronder Amsterdam, Heilo, en in Venray de psychiatrische instelling St. Serva- tius. Aangemoedigd door artsen en broeders is hij gaan schilderen, dit als therapie. Liet was ook zijn enige mogelijkheid om met de buitenwereld te communiceren. Hij kreeg hij vele opdrachten in deze instelling. In 1937 huwde hij toch zijn geliefde die inmid dels weduwe was geworden. Zijn vrouw heeft zich na zijn dood ingespannen om alle schilderijen van haar man Jonas, die in de kli niek waren achtergebleven terug te halen. Vele jaren tot aan zijn dood verbleef hij in Venray en in Maastricht. Op Calvarie overleed hij op 15 september 1944 Bron: Spaans Gouvernement Maastricht. Namens SVM Koester Uw Monu ment. Kent u ook een beeldbepa lende plek in Venray of de kerk dorpen? Reacties suggesties kunt u mai len naar koesteruwmonument@ kpnplanet.nl p/a Jerusalem 7 Ven ray. J I JFn il A li Q Patersstraat 35 - 5801 AT Venray 1 wL I CniVI/AlllO Einfo@holtermans-vastgoed.nl V A S T G O E D T 0478-511800 of 06-53331412 Bel voor een vrijblijvend adviesgesprek. Expositie Dit dorp In het Limburgs Museum in Venlo gaat op vrijdag 31 okto ber een tentoonstelling van start met als titel Dit dorp, ik weet nog hoe het was. Bij het horen ervan gaat bij liefheb bers van het Nederlandstalig lied meteen een belletje rinke len. Dit dorp werd door Wim Son- neveld in 1967 op plaat gezet en is inmiddels een evergreen die verankerd ligt in het collectief liedjesgeheugen. Dit dorp, ik weet nog hoe het was gaat over de vele veranderingen die zich in voor bije eeuw hebben voltrokken op het platteland van Noord- en Mid den Limburg en Oost-Brabant. Het dorpsleven is in die pakweg hon derd jaar totaal anders geworden. En de ontwikkelingen gaan door. Door de Reconstructiewet veran dert er komende jaren nog meer. Voor Dit dorp, ik weet nog hoe het was wil het Limburgs Muse um in contact komen met plat telanders die deze veranderingen hebben meegemaakt en erover willen vertellen. Bovendien is het museum op zoek naar oude foto's en familiefilmpjes (8 millimeter/ video) rond huis en bedrijf. Dit dorp, ik weet nog hoe het was is de eerste grote expositie over dit onderwerp. De tentoonstelling vormt het sluitstuk van Boerenerf- goed, een groot driejarig project in Limburg dat cultuurhistorie, educatie, sociale geschiedenis én Reconstructie met elkaar wil ver binden. Boerenerfgoed maakt de houding van de boer tegenover ingrijpende maatschappelijke ver anderingen zichtbaar. Wie mee wil werken aan deze unieke tentoon stelling kan contact opnemen met Stan Linssen van het Limburgs Museum. Hij is op werkdagen (met uitzondering van woensdag) van 9.00 tot 17.00 uur bereikbaar via telefoonnummer (077)3522112. Verdachte overval aangehouden Een 20-jarige man uit Overloon is maandagochtend in zijn woning aangehouden omdat hij ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij een gepleegde over val. Deze vond plaats op 16 sep tember 2007 in de Grotestraat in Sambeek. Een 19-jarige vrouw uit die plaats werd onder bedreiging van een steekvoorwerp gedwon gen tot afgifte van haar tas. Daarin zaten onder andere haar mobiele telefoon en haar portemonnee. Bij inlevering van deze bon ontvangt u* op uw eerste aankoop (ook in sport- en wandelschoenen) Zuid Nederlandse grootste sedert 1975 s www.groteschoenmaten.nl Kom naar de showroom en overtuig u van de vele technische snufjes voor 14 15 16 MAART Honderdnegenentwintigste jaargang - week 11 - donderdag 13 maart 2008 EL EN MAAS -50°/. AANKOOPBEGELEIDING ADVIES IN ONROEREND GOED 6 dagen per week geopend. Do. koopavond tot 21.00 uur www.meeuwis-meijel.nl Heldensedijk 32, Meijel, tel. (077) 466 17 17 Kortingen uitsluitend geldig op grote schoenmaten (heren 47 t/m 51 en dames 42 t/m 46) Geldig t/m 10 mei 2008 Voor Professional en Particulier Vrijdag 9.00 - 20.00 uur Zaterdag 9.00 - 17.00 uur Zondag 10.00 - 1 7.00 uur www.rientiestuinmachines.nl info@rientiestuinmachines.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 19