Politiek café in Horst PEEL EN MAAS Donderdag 13 maart 2008 - Pagina 13 DOP Blitterswijck bomvol wensen en ideeën Woningbouw, een opknap beurt voor het karakteristieke dorpsplein en het gemeen schapshuis, behoud van de sportaccommodatie én van BW'2 7, de aanleg van een fietspad tussen Blitterswijck en Meerlo, een voor iedereen toegankelijke picknickplaats aan de Maas en een verbete ring van de verkeersveiligheid op de Oude Heerweg. Het is slechts een kleine greep uit de wensen en ideeën die staan beschreven in het Dorpsont wikkelingsplan (DOP) Blitters wijck, dat dinsdagavond in het restaurant van 't Roekenbosch aan de buitenwereld werd gepresenteerd. Gedeputeerde Noël Lebens (CDA) nam het eerste exemplaar van het DOP in ontvangst. Nee, het is geen verrassing dat woningbouw in het DOP een prominente plaats heeft gekregen. Want door de al ruim tien jaar durende stagnatie van het bouw plan Op de Beete vergrijst de bevolkingsopbouw van Blitters wijck de laatste jaren rap: jongeren trekken weg naar andere plaatsen en het aantal senioren in het dorp neemt toe. En dat is natuurlijk niet goed voor de leefbaarheid in het dorp, dat momenteel zo'n 1.100 inwoners telt en een rijk verenigingsleven kent. In het toe komstplan worden bijvoorbeeld alle (potentiële) bouwlocaties opgesomd, maar wordt aan de gemeente Meerlo-Wanssum ook met klem gevraagd om toekom stige bouwers in eigen beheer op een perceel in het dorp minimaal tien betaalbare woningen te laten realiseren. Want in de afgelopen jaren zijn vooral voor jongeren en jongere gezinnen veel te weinig woningen gebouwd, vinden de DOP-werkgroep en de dorpsraad, die de gemeente Meerlo-Wanssum al jarenlang wijst op het gebrek aan woningbouw in het dorp. Blitterswijck is volgens de dorps raad een prachtdorp als het gaat om het verenigingsleven, het vele vrijwilligerswerk en de mooie lig ging tussen Maas en recreatiepark 't Roekenbosch.'Maar wanneer het gemeentelijk en provinciaal beleid in ogenschouw wordt genomen, is Blitterswijck een pechdorp. De woningbouw stagneert al ruim tien jaar en de beperkte financiën van de gemeente worden oneven redig geconcentreerd in één of twee kernen van de gemeente', vindt de dorpsraad, die zich grote zorgen maakt over de toekomst van het dorp Blitterswijck. Het leerlingenaantal van de basis school neemt bijvoorbeeld fors af, de dorpswinkels zijn in de laatste tien jaar nagenoeg verdwenen en er is onvoldoende aanwas van nieuwe leden bij de verenigingen. De oplossing voor hét probleem van Blitterswijck: woningbouw, om zoveel mogelijk jongeren en jonge gezinnen voor Blitterswijck te behouden en ouderen zoveel mogelijk de kans te bieden om in het dorp te blijven wonen. DORPSPLEIN Het DOP, dat onder de hoede van de dorpsraad door een apar te DOP-werkgroep samen met de bewoners is opgesteld, en waarvoor de dorpsgesprekken en workshops belangrijke 'input' hebben geleverd, zou je kunnen beschrijven als een praktische agenda waarin voor de middellan ge termijn wordt vastgelegd welk beleid en welke projecten uitge voerd gaan worden om Blitters wijck in de toekomst op sociaal, economisch en ruimtelijk gebied leefbaar en vitaal te houden. Een van de belangrijkste items dat naast woningbouw in de agenda voor de toekomst' aan de orde komt is het opknappen en her- inrichten van het karakteristieke dorpsplein in het hart van het dorp. Veel inwoners vinden dat het plein, waaraan het gemeen schapshuis, de school, de kerk en het dorpscafé liggen en waarop tal van feesten worden gehouden, wel een opknapbeurt met nieuw groen en zitbanken kan gebrui ken. Het plein heeft momenteel een 'armetierige, groene aankle ding' en moet net als de dorpsen trees, als het aan de inwoners van Blitterswijck ligt, verbeterd wor den.'De entrees moeten het visite kaartje worden van Blitterswijck', meldt het DOP. GEMEENSCHAPSHUIS Een ander speerpunt in het DOP is het gemeenschapshuis. Het gebouw is ongeveer vijftig jaar oud en staat open voor alle activiteiten uit het dorp. De Blit- terswijckse verenigingen wil len het graag behouden voor de toekomst. Maar het gebouw, dat bijna elke avond nagenoeg is vol geboekt, zou eigenlijk een andere indeling en inrichting moeten krij gen. Nu is het regelmatig te klein voor het houden van bepaalde activiteiten, en de verwachting is dat het multifunctioneel gebruik van het gemeenschapshuis de komende jaren toeneemt. Wel licht dat een vernieuwd gemeen schapshuis ook ruimte kan bieden aan een activiteitencentrum voor de KBO, die de komende jaren te maken krijgt met een sterk stijgend ledenaantal. Momenteel maken de senioren gebruik van een voorlopig activiteitencentrum in de voormalige peuterspeelzaal. In het DOP wordt voorge steld om de knelpunten van het gemeenschapshuis op te nemen in een toekomstplan voor alle accommodaties voor sport, cul tuur, jongeren, onderwijs en hore ca in Blitterswijck. Het behoud van de sportaccommodatie en voetbalvereniging BVV'27, de grootste vereniging in Blitters wijck, de carnavals- en muziekver eniging, het gilde en de zangkoren is volgens veel inwoners ook erg belangrijk voor de leefbaarheid Gedeputeerde Noël Lebens ontvangt het eerste DOP-rapport van dorpsraadvoorzitter Toon van Heesch. van het dorp. Een openbaar toegankelijke picknickplaats aan de Maas, verbe tering van wandel- en fietspaden langs de rivier, het openen van de Maasdijk voor het publiek, dat een nieuw dorpsommetje zou moeten kunnen lopen via de Maasweg, Maasdijk en Veerweg: het is dui delijk dat de inwoners van Blit terswijck veel waarde hechten aan het landschap rond het dorp. Het gebruik van de kasteelruïne voor dorpsevenementen, het her- bestemmen van het vuil- en over slagterrein van Essent, dat gelegen is achter de voetbalvelden van BW, in natuur, en het verbete ren van de verkeersveiligheid op onder meer de Ooijenseweg en Oude Heerweg: het komt allemaal aan de orde in het DOP. Het toe komstplan van Blitterswijck is een dikke pil geworden, waarin tal van plannen, ideeën en wensen staan beschreven. Maar wat nu, hoe nu verder? De plannen op papier zul len toch omgezet moeten worden naar concrete uitvoeringsplannen? Het DOP moet toch geen papieren tijger worden? "Nee, zeker niet", zegt dorpsraadsecretaris Sjaak Sluiters."Wij moeten als bewoners zelf de mouwen opstropen om de voorstellen uit te werken. Maar daarbij hebben we ook de hulp van de gemeente, de woningstich ting en vele andere instellingen nodig. Met de gemeente hebben we de afspraak gemaakt voor de installatie van een werkgroep die aan de slag gaat met de uitvoe ring van ons DOP. De instellingen hebben we uitgenodigd voor een DOP-tocht door het dorp op 8 april. Wanneer we gezamenlijk de schouders eronder zetten, moeten binnen een jaar de eerste resulta ten geboekt kunnen worden." Het actiecomité 'Glas in Nood' dat in Meerlo actie voert om geld bijeen te krijgen voor de vervanging van alle glas-in-loodramen in de kerk, heeft een wel heel bijzondere actie ondernomen. Ze vraagt de gemeentebesturen van de mogelijke fusiepartners Horst aan de Maas en Venray wat het hun waard is om de Meer- lose actie tot een goed einde te brengen. Concreet wordt een financiële bijdrage gevraagd. In de brief schrijft het comité dat het de toekomstige partner van Meerlo-Wanssum veel waard moet zijn om de acties voor de kerkramen tot een succes te maken.'Immers, het kerkgebouw heeft een centrale plaats in de dorpsgemeenschap en is meteen een visitekaartje. Het is een plek voor bezinning en gebed, maar zeker ook bij bijzondere omstan digheden van groot belang', aldus de brief, die namens het actieco mité ondertekend is door voorzit ter Arnold Holl en comitélid René Poels. 'Onze concrete vraag aan uw college is of u onze acties kunt onderstrepen en steunen en daar door de gemeenschap duidelijk te maken dat u de juiste partner bent voor ons'. De discussie over een fusie met Meerlo-Wanssum wordt volop gevoerd. Wat de uitkomst wordt weet nog niemand. Feit is dat Meerlo-Wanssum straks niet meer als zelfstandige gemeente bestaat. Wat wel blijft bestaan is het in 1935 gebouwde kerkgebouw van Joannes de Doper in Meerlo, dat na een bombardement tijdens de oorlog in 1947 weer is opge bouwd. De glas-in-loodramen die toen zijn geplaatst zijn totaal versleten en dringend aan vervanging toe. Verschillende ramen staan bol en op sommige plaatsen zijn er delen uitgewaaid. Het kerkbestuur heeft besloten om de ramen te vervangen en heeft daarvoor een comité in het leven geroepen van dorpsgenoten die deze klus gaan realiseren door het benodigde geld bijeen te bren gen. Dit jaar worden, tegelijk met de discussies rondom de gemeen telijke herindeling, in Meerlo de nodige acties gevoerd om het geld bijeen te krijgen. Zo is er zondag 25 mei een actie met tokkelen en abseilen vanaf de kerktoren. De totale kosten van de restauratie bedragen 160.000 euro. Hiervan wordt door de parochie en het bisdom 110.000 euro opgebracht. De werkgroep wil de overige 50.000 euro bijeenbrengen door middel van verschillende acties in Meerlo, sponsoring en het aan schrijven van fondsen. De stand wordt bijgehouden op de ther mometer die aan de kerktoren is bevestigd. De Tweede Kamerleden Ray mond Knops en Ger Koopmans en Gedeputeerde Ger Driessen organiseren iedere twee maanden een politiek café in het noorden van de provincie Limburg. Tijdens deze bijeenkomsten wordt zowel aandacht besteed aan de landelijke politiek als de provinciale politiek.Thema's waar over gesproken wordt variëren iedere bijeenkomst en worden mede bepaald door de aanwezi gen. Daarnaast krijgt de regionale en lokale politiek eveneens de nodige aandacht. Op zaterdag 22 maart vindt wederom een politiek café plaats. Deze keer is gekozen voor Horst als locatie.Vanaf 10 uur tot 12 uur bent u van harte wel kom om mee te discussiëren over thema's die u de moeite waard vindt om te bespreken. Een van de thema's is herindeling. De locatie is dit keer café-restaurant-zaal de Sport, Wilhelminaplein 9, 5961 ES te Horst. Het telefoonnummer is 077 -3981318. Deze zomer viert de Stich ting Ontwikkelingssamen werking Meerlo-Wanssum haar derde lustrum. Haalt SOS Meerlo-Wanssum het vierde lustrum of wordt het opge slokt door het Mondiaal Plat form Horst aan de Maas of het Mondiaal PlatformVenray? Dat is de vraag die ook SOS Meer lo-Wanssum bezighoudt. Vijftien jaar lang heeft SOS Meerlo-Wanssum aan de weg getimmerd op het gebied van ont wikkelingssamenwerking in de meest brede zin van het woord. Veertig vrijwilligers in de leeftijd van 15 tot en met 75 jaar zijn actief en er is sinds een jaar een SOS Jongerengroep met acht jon geren. Vrijwel iedereen in Meerlo- Wanssum heeft wel eens iets te doen gehad met SOS, is sympa thisant, heeft wel eens een pre sentatie meegemaakt, werkte mee aan een van de wereldfestivals of weet ervan dankzij de acties van de (klein)kinderen op de basis school. Bewustwording staat met grote letters in het SOS-vaandel. Activi teiten in Meerlo-Wanssum die hier bijdragen aan het wij-gevoel en de leefbaarheid van de dorpen én tegelijk mensen in het zuiden met respect voor elkaar helpen om hun dromen waar te maken. Op basis van gelijkwaardigheid. SOS Meerlo-Wanssum is een begrip in de gemeente en in de regio. Het is een handelsmerk geworden. Hoe gaat dat nu straks verder als Meerlo-Wanssum gaat fuseren met Horst aan de Maas of met de gemeente Venray Of wordt Meer lo-Wanssum gesplitst? Wat blijft er dan nog over van SOS? SOS Meerlo-Wanssum is een gemeentelijke stichting die gedra gen wordt door inwoners. Ze werkt autonoom. De gemeente stimuleert. Ze ondersteunt facili tair op een formidabele wijze en draagt op die manier echt bij tot een betere wereld. Zo mag SOS gebruikmaken van de vergadermo gelijkheden in het gemeentehuis, wordt de SOS-post gefrankeerd door de gemeente en mag al het kopieerwerk gedaan worden op het kopieerapparaat van het raad huis. En in de kelder van het raad huis wordt de SOS-voorraad en attributen opgeslagen. SOS is kind aan huis! Bovendien is een amb tenaar belast met de rechtstreeks contacten tussen gemeente en SOS.Ten slotte geeft Meerlo-Wans sum jaarlijks bijna drieduizend euro subsidie (ongeveer 35 euro cent per inwoner) waarmee SOS de organisatiekosten kan betalen. Nog eens zo'n bedrag geeft Meer lo-Wanssum aan de vriendschaps banden met de Poolse gemeente Wasosz.Als dit bedrag erbij wordt geteld, geeft Meerlo-Wanssum jaar lijks 70 eurocent aan internatio nale samenwerking. Wat doen Venray en Horst aan de Maas op het gebied van ont wikkelingssamenwerking? Hoe worden de mondiale platforms in die gemeenten van support voor zien? Horst aan de Maas met 28.500 inwoners geeft het Mondiaal Plat form 45 cent per inwoners (is ongeveer 13.000 euro) per jaar voor bewustwordingsactiviteiten in de gemeente. Scholen, organisa ties e.d. die acties op touw zetten kunnen bij het mondiaal platform aankloppen voor subsidie. Het Mondiaal Platform is een stichting. Goede doelen zoals SOS Meerlo-Wanssum kunnen lid' wor den. "SOS Meerlo-Wanssum is van harte welkom", zegt secretaris Theo Dinissen van het Mondiaal Platform Horst. In Venray met ruim 39 000 inwoners is eveneens een Mon diaal Platform actief, ooit opgezet door de gemeente Venray. Venray geeft jaarlijks 6.783 euro aan het platform. Dat is 17 eurocent per inwoner. De helft minder dan Horst aan de Maas en ook bedui dend minder dan Meerlo-Wans sum nu al geeft! HetVenrayse plat form besteedt het geld aan pr- en bewustwordingsactiviteiten in de gemeente Venray en de organi satie van onder andere de Derde Wereld Dag. "SOS Meerlo-Wans sum is van harte welkom bij ons platform. Ik verheug me erop. SOS is een voorbeeldclub met veel ervaring", aldus voorzitter Piet Kroft van het Venrayse platform. De gemeenten Horst aan de Maas en Venray hebben verder samen met de andere zogeheten Flori- ade-gemeenten in de regio (daar hoort Meerlo-Wanssum niet bij) zich uitgesproken om zogenaam de millenniumgemeente te willen zijn. Dat betekent onder meer dat deze gemeenten de gedachte van duurzaam bouwen en het 'cradle tot cradle"- principe onderschrij ven en uitdragen. Horst heeft ook een millenniumwerkgroep in het leven geroepen waarvoor jaar lijks 12.000 euro beschikbaar is. In deze groep zitten onder meer politici en twee leden van het mondiaal platform Horst aan de Maas. Volgens voorzitter René Poels van SOS Meerlo-Wanssum is het best mogelijk dat het vrijwilligers- platform van Meerlo-Wanssum in de toekomst -of onder de vlag van Venray of onder de vlag van Horst aan de Maas- verder gaat als zelf standige stichting in de nieuwe gemeente. "We kunnen onze orga nisatie wellicht verder uitbouwen en aansluiten als lid van een van de mondiale platformen. We zullen in elk geval met het nieuwe gemeen tebestuur aan tafel gaan zitten om te bekijken of we onder dezelfde condities kunnen doorwerken en financieel worden gesteund. SOS Meerlo-Wanssum is een begrip dat we graag willen behouden en samen met anderen een bijdrage leveren aan een betere en eer lijkere wereld. Het bijzondere is dat we ook sympathisanten heb ben in Horst en in Venray"aldus Poels. Hij wijst erop dat de kleine gemeente Meerlo-Wanssum in ver houding met bijvoorbeeld Venray heel goed voor de dag komt als het gaat om internationale solida riteit. Overigens hebben bestuur en vrijwilligers van SOS Meerlo- Wanssum zich nog niet uitgespro ken over de toekomst van deze organisatie na de fusie. Het begon met een ideetje van koordirigent Marco Mari en uit Wanssum en de plan nen van het Meerlose project Muziekshoppen om iets Afri kaans én iets leuks te doen op het Wereldfestival Meerlo- Wanssum op zondag 29 juni. Vele brainstormsessies later lanceren Marco Mariën en Lucy Vervoort uit Meerlo een uniek plan onder de naam Choir For Kalundu. Een muziekproject waar vierhonderd geoefende en onge oefende zangers en zangeressen een aantal bekende en minder bekende Afrikaanse liederen ten gehore brengen. En de welbe kende, uit Sevenum afkomstige musicalster Moniek Peeters, treedt op als soliste. Dit groots opgezette zangproject staat onder muzikale leiding van de dirigenten Kenny Jansen en Marco Mariën. Het grootste deel van de deelnemen de zangers bestaat uit leden van bestaande koren. Zo hebben Vocal Group Stage Fright uit Lierop, het Kemmerekoor uit Geijsteren, Meerlo's Gemengd Koor, Jeugd koor De Willibrorduszangers, het jeugdkoor van de Brede School te Meerlo, Kinder- en Jeugdkoor De Breetse Krekeltjes uit Maas- bree en Jongerenkoor America hun medewerking toegezegd. Ook KonZaGro uit Koningslust, Bon Apart uit Beringe en Jongerenkoor Tomorrow People uit Venray zul len hun duit in het zakje doen ten bate van dit vocale hoogstandje. In een wervelende show van ruim 25 minuten zat dit megakoor uit groeien van ongeveer honderd kinderen naar bijna 400 koorzan gers! Het project Muziekshoppen is oorspronkelijk een initiatief van het Meerlo's Gemengd Koor, het Kemmerekoor en MuziekMa- kerij Meerlo-Wanssum van Marco Mariën. Het was aanvankelijk bedoeld voor koorleden die naast hun reguliere repertoire ook aan andere muziekstijlen wilden proe ven. Het werden workshops langs allerlei verschillende muziekstij len, en de naam Muziekshop was geboren. Al gauw bleek dat ook niet-gebonden amateurzangers de weg naar Meerlo wisten te vin den. Er werden zes van dergelijke muzieksessies georganiseerd in de jaren 2005 en 2006, die allen tot verrassende resultaten, maar voor al ook tot erg leuke uitvoeringen hebben geleid. Naast de bijdrage aan het Wereldfestival is deze Muziekshop ook een pilotproject. "We willen buiten het normale repertoire ook wat anders gaan doen, iets ver- nieuwends", vertelt Marco Mariën. "Er is sprake van vergrijzing bij veel koren. Veel zangkoren en vocalgroups ondervinden proble men met de aanwas van vooral jonge(re) leden, en het ledenaan tal daalt eerder dan dat het stijgt. Met name in de gemeente Meerlo- Wanssum zijn het vooral ouderen die samen zingen." Met deze shop wordt bekeken of er draagvlak is voor het opzetten van een nieuw permanent regionaal koor, met een nieuw(er) repertoire en stijl, met als uitgangspunt de deelne mers van het shopproject. Zo geven de initiatiefnemers aan de buitenwereld het signaal af dat koorzang nog steeds een fijne hobby is, die vanwege haar laag drempeligheid voor een breed publiek toegankelijk is. Deze nieu we impuls zal de toekomst van de koorzang in onze regio een stap dichterbij zetten. "We geven met dit project nieuwe impulsen voor de toekomst", aldus Lucy Vervoort medeorganisator van het muziek- shopproject Meerlo. Voor geïnteresseerden die al langer met de gedachte spelen om zang als hobby te gaan beoe fenen, is dit muziekshopproject een erg leuke, laagdrempelige en veilige manier om het een kans te geven. Aanmelding als zanger(es) van Choir For Kalundu is moge lijk door een mail te sturen naar: muziekmakerij@hotmail.com Er zijn tot de uitvoering op het wereldfestival 10 tot 12 repetitie avonden op de woensdagavond in muziekzaal De Speulplats te Meer lo. Het inschrijfgeld bedraagt 50 euro per deelnemer. De gedreven koordirigent en initiator Marco Mariën. Opvang nieuwkomers De werkgroep Opvang Nieuw komers heeft een groot tekort aan vrijwilligers die nieuwkomers wil len begeleiden. Regelmatig arrive ren in de gemeente Horst aan de Maas gezinnen die opgevangen en begeleid moeten worden. Deze gezinnen komen veelal uit een asielzoekerscentrum. Een goede opvang en begeleiding zijn een voorwaarde voor een geslaagde integratie. Op dit moment zijn er niet voldoende vrijwilligers die het aantal huidige nieuwkomers kun nen begeleiden. De Nieuwkomers krijgen een inburgerings-program- ma aangeboden van de gemeente Horst. Vrijwillige medewerkers kennen geen vrijblijvendheid, maar worden ondersteund door een professioneel coördinator van de Welzijnsinstelling Synthese. In de startfase wordt u begeleid door een coördinator Vrijwilli gers. U neemt deel aan een werk- groepoverleg dat één keer per zes weken plaatsvindt. Voor meer informatie en een oriënterend gesprek kunt u contact opnemen met Synthese in Horst, Netty de Römph, tel.: 077-3978500 of per e- rnail: n.deromph@synthese.nl Leefbaarheidsagenda voor de toekomst Actiecomité kerkramen Meerlo doet beroep op fusiepartners Meerlo-Wanssum Wat doet SOS Meerlo- Wanssum na de fusie? Wereldfestival: Choir For Kalundu in unieke show

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13