Wandelen in Tienray aan de hand van 'krantjes' Kemmerekoor smeert de stemmen In 1994 voelde Meerlo- Wanssum voor één gemeente Maasdorpen 'Groene buffer tussen Venlo en Venray' Boerderij Tienray Meerlo Oude foto Gunhoek ook voor üw tuin Honderdnegenentwintigste jaargang - week 10 - donderdag 6 maart 2008 Het is een jaar geleden dat Huub Driessen van Harrie Raaijmakers en Wiel Nabben, beide inwo ners van Tienray, hoorde dat ze een wandelroute rondom en door Tienray hadden uitgezet en beschreven. Met steun van de pro vincie zou de route, die door z'n vorm de naam'De Acht van Tien ray' kreeg, in een VW-folder wor den beschreven. Huub Driessen zag zijn kans om een geheel eigen invulling aan de beschrijving van deze route te geven. Samen met de hulp van Harrie Raaijmakers en Wiel Nabben, schetsen van Fran- cisca Meedendorp en foto's uit het archief van Hay Verstraelen, is het hem uiteindelijk gelukt. De eerste drie 'Tienderse Wandelkrantjes' zijn inmiddels klaar en zullen bin nenkort te koop zijn. "De opzet van deze krantjes zorgt ervoor dat het unieke 'Tien derse krantjes' zijn geworden", vertelt Huub Driessen. "In de krantjes speelt het door Francisca getekende (carnavaleske) geitje een denkbeeldige gids, die de lezer informeert en waar moge lijk tips geeft. De tekst van Harrie beschrijft de tocht en de beziens waardigheden tijdens de wande ling. Om het geheel inhoudelijk sterker te maken, heb ik er onder meer voor gekozen om foto's van het oude Tienray aan de tekst toe te voegen. Iemand die een krantje leest, loopt in feite door de prach tige omgeving van Tienray maar ook een beetje door de historie van ons dorp. Dat was ook het doel van deze opzet." SFEERIMPRESSIE Het 'ürste' en 'twêde' krantje beschrijven ieder een deel van de route. De speciale editie,'het derde Tienderse wandelkrantje', beschrijft de hele route. Het bevat daarnaast een (foto)sfeerimpressie van het oude Tienray en een rond leiding door de kerk van Tienray met ondermeer een bezoek aan de door vrijwilligers gebouwde replica van de voormalige Lourdes- grot. Het eerste deel van de route beschrijft onder meer een wande ling over het natuurpad langs de Molenbeek en door het open veld. "Deze route is jammer genoeg niet zo geschikt voor mindervaliden, hoewel iedereen natuurlijk altijd de bijzondere kruiswegstaties kan gaan bekijken." "Het tweede deel van de route loopt langs de bezienswaardig heden in ons dorp en door het bos. Deze route voert over goed begaanbare wegen en/of paden. De routes starten bij Hotel St. Joseph en eindigen met tegenbe zoek aan onze grot of weer bij het hotel." GOED DOEL De in de krantjes toegepaste stijl lijkt veel op die van de vorig jaar geïntroduceerde welkomstfolder van Tienray. "Destijds hebben we die in opdracht van de dorpsraad met enkele vrijwilligers uit ons dorp ontwikkeld, om onze nieuwe inwoners welkom te heten en ze belangrijke (dorp)informatie mee te geven." Binnenkort zal 'De Acht van Tienray' officieel geopend gaan worden. Direct na de opening zijn de drie 'Tienderse wandelkrantjes' te koop bij Hotel St.Joseph en bij museum Sorghvliet, het privé- museurn van Wiel Nabben. De opbrengst van de verkoop van de krantjes (vanaf 1 euro) gaat overi gens naar een goed doel in Tien ray. De aankoop van een krantje is overigens ook met diverse Tien derse arrangementen te combine ren. Voor inwoners van Tienray die willen meehelpen om hun dorp te promoten, zal het mogelijk zijn hun naam, eventueel in combi- Huub Driessen: "Iemand die een krantje leestloopt in feite door de prachtige omgeving van Tienray maar ook een beetje door de historie van ons dorp." natie met een korte tekst in één of meerdere krantjes op te laten nemen. "Inwoners krijgen met behulp van deze unieke exempla ren zo de mogelijkheid om hun familie en/of zakenrelaties op een bijzondere manier uit te nodigen om een keer in Tienray te komen wandelen en/of onze grot te komen bekijken." Het maken van de welkomstfol der en de wandelkrantjes was een uitdaging voor Huub Driessen. "Ik heb geen grafische opleiding. Het was derhalve een hele klus. Of er nog meer 'krantjes' konten? Zou goed kunnen, de ideeën zijn er wel. Dus als ik wederom een paar enthousiaste vrijwilligers om mij heen kan verzamelen, is de kans groot. Als 'krantjesteam' hopen wij dat dit initiatief ervoor zal zorgen dat er nog meer creatieve ideeën ontwikkeld gaan worden. Ik wil ook graag de gemeente bedanken voor haar financiële bij drage, waarmee de eerste oplage 'krantjes' kon worden geprint." Nieuwe leden welkom Venray werd toen vierkant afgewezen Promotiekrant Horst aan de Maas voor Meerlo-Wanssum Dirigent Marco Marien van het Geijsterse Kemmerekoor lanceerde onlangs een fantas tisch idee. Om de zangtech niek van de leden te vergroten en de koorklank nóg mooier te laten klinken, gaat hij in de maanden maart en april stemvorming geven tijdens de repetities. Het is de bedoeling dat eerst met het hele koor en na enkele weken ook in kleine groepjes ant woord wordt gegeven op vragen alshoe komt het eigenlijk dat ik soms een tekort aan adem heb?' enhoe vormt een beroepszanger elke keer zo'n mooie heldere en zuivere toon?' .Als blijkt dat de stemvorming iedereen bevalt, is het de bedoeling dat dit een vast onderdeel gaat vormen van de repetities. Het Kemmerekoor 'heeft' dus behalve een enthousiaste dirigent De discussies over de gemeentelijke herindeling in deze regio worden volop gevoerd. In het café, langs de lijn tijdens de rust van het voetballen, in de kantine en natuurlijk ook tijdens kaart avonden. Overal vragen de mensen zich af: Gaat Meerlo- Wanssum bij Venray of toch bij Horst aan de Maas. De meningen zijn sterk verdeeld. Meerlo-Wanssum splitsen? De bevolking wordt er binnen kort over geraadpleegd. Maar het is uiteindelijk de politiek, de gemeenteraad, die beslist. En er staat nog niets vast, dat is een ding wat zeker is. In 1994 stond de herindeling ook al ter discussie. Jacques Pen- ris en René Poels, journalisten van Dagblad voor Noord-Limburg, voelden toen de drie politieke lei ders van Meerlo-Wanssum aan de tand over de herindeling. Aan het woord kwamen Jan Rutten (CDA), Leo Beterams (PK) en Henk Jans sen (GP94). Hoewel ze het toen vaak oneens waren, bleken ze op het gebied van de herindeling op een lijn te zitten:Venray werd vier kant afgewezen, gekozen werd voor één gemeente Maasdorpen. Wat zeiden de drie politici toen? We citeren: De gemeente lijke herindeling. Jan Rutten: "Een gemeentelijke herindeling moet meerwaarde hebben voor de bur ger. Niet de grootte in oppervlakte of het aantal inwoners is daarbij bepalend. Een gemeente als Ven ray zou alleen maar zwakker wor den als ze er nog eens acht of tien kleinere kernen bij zou krijgen. Maar als Broekhuizen en eventu eel Lottum bij Meerlo-Wanssum zouden komen, dan houden die acht negen dorpen elkaar beter in evenwicht dan als ze bij Venray zouden horen." De afweer rich ting Venray wordt door Beterams gedeeld: "Wij zijn voor sterke gemeenten. De gemeente Maas dorpen lijkt ons een reële optie", zegt Beterams. Hij wil er zelfs de dorpen Well en Wellerlooi, aan de oostzijde van de Maas, bij betrek ken. "De Maas als barrière? We hebben toch een brug. De karak ters van de dorpen zijn dezelfde. Venray zien we niet zitten. De afstand burger-bestuur wordt dan groter, voor onze burgers wordt alles maar duurder en we vrezen dat we er als kleinere dorpen toch maar weer bij hangen." Janssen (GP94) is eveneens bang dat aansluiting bij Venray de afstand tussen bestuur en burgers alleen maar vergroot. Van de ande re kant vindt hij dat Meerlo-Wans sum zelf orde op zaken moet stel len. "Wij vinden dat de gemeente eerst een krachtig bestuur moet vormen, zodat ze zelf de discussie kan beheersen. Het Rijk, de minis ter bepaalt hoe en of er herinde- Hoe ziet de toekomst van de gemeente Meerlo-Wanssum eruit? Dat is de vraag waarop de gemeenteraad op maandag 21 april een antwoord geeft. ling komt op basis van het vermo gen van een gemeente om daaraan leiding te kunnen geven. GP94 is voor samenvoeging van Meerlo- Wanssum met Broekhuizen en Lottum." Tot zover het politieke verhaal van 1994. De geschiede nis is bekend: de gemeente Broek huizen en Lottum zijn inmiddels opgegaan in Horst aan de Maas. bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers ws-smoo en een breed repertoire (van licht klassiek tot wereldmuziek, pop en musical) binnenkort ook nog eens leden die zijn ingewijd in de geheimen van de zangtechniek. Heeft u er zelf wel eens aange dacht om ook te gaan zingen, maar twijfelt u eraan of u dat eigenlijk wel kunt? Dan krijgt u nu de kans om twee vliegen in één klap te slaan: meedoen aan inspirerende koorrepetities én deelname aan de stemvormingslessen. Het kost u niets, behalve de inspanning om naar zaal de Kei in Geijsteren te komen waar het Kemmerekoor elke donderdagavond van 19-45 Het Geijsterse Kemmerekoor. tot 22.00 uur repeteert. Marco Mariën en de koorleden ontvan gen u met open armen! Van tevo ren aanmelden is niet nodig, maar heeft u toch behoefte aan meer informatie? Mail dan met Cynthia Siefers, c.siefers-vanlijf@planet.nl. SAMENWERKING De inwoners van Meerlo- Wanssum hebben vorige week een vier pagina's tellend krantje ontvangen waarin de gemeente Horst aan de Maas uit de doeken doet hoe ze denkt over een fusie met Meer lo-Wanssum, waarom de twee gemeenten bij elkaar passen en hoe zij de (gezamenlijke) toekomst ziet. Zoals bekend dingt zowel Venray als Horst aan de Maas naar de hand van de kleine Maasgemeente. Het huis-aan-huiskrantje 'De Nieuwe Tijd' is in een oplage van vierduizend exemplaren in de hele gemeente Meerlo-Wanssum verspreid. De informatiekrant is volgens het college van Horst aan de Maas bedoeld als antwoord op de vragen van de politiek uit Meerlo-Wanssum. Horst aan de Maas heeft onderzoeksbureau Van Naem Partners enkele maanden geleden laten uitzoeken waarom Horst aan de Maas en Meerlo- Wanssum zo goed bij elkaar pas sen. De resultaten van die studie stuurde Horst aan de Maas vorige week met de brief waarin de infor matiekrant wordt aangekondigd naar Meerlo-Wanssum. In de infor matiekrant belooft het gemeen tebestuur van Horst aan de Maas onder meer dat elk dorp over een eigen basisschool, een gemeen schapshuis, een sportpark en een gymzaal moet beschikken. 'Daar kunnen de inwoners van Meerlo- Wanssum op rekenen bij een fusie met Horst aan de Maas'. 'Deze voorzieningen zijn onmisbaar om een dorp leefbaar en levendig te houden. En wij staan voor dorpen met pit en een eigen karakter', legt burgemeester Kees van Rooij in de promotiekrant uit. de Maas graag de krachten met Meerlo-Wanssum willen bunde len op het gebied van toerisme en recreatie. Volgens het college van Horst aan de Maas biedt een fusie met Horst aan de Maas de inwoners van Meerlo-Wanssum tevens de beste garantie op een bloeiende economie met behoud van het landelijke karakter. De twee gemeenten hebben volgens B en W dezelfde historie, dezelfde opbouw, ze delen veel karakterei genschappen en beschikken alle bei over innovatieve, agrarische en industriële bedrijven. GROENE BUFFER Bij een fusie 'ontstaat een leef bare en levendige groene buffer tussen de stedelijke kernen Venlo en Venray'. Verder belooft Horst aan de Maas in het krantje dat er geen landbouwontwikkelingsge- bied aan de Tienraysweg komt en dat er een studie komt naar een grondige facelift van het fietspad tussen Tienray en Horst. Burge meester en wethouders van Horst aan de Maas kondigen het onder zoek aan in de 'aanbiedingsbrief' die onlangs bij raadsleden en het college van de buurgemeente is bezorgd. Het onderzoek, dat er alleen komt als de fusie tussen Meerlo-Wanssum en Horst aan de Maas een feit wordt, zou zich ook moeten richten op de verkeers drukte op de weg en de verlich ting. Ook zullen volgens het col lege van B en W in een eventuele nieuwe gemeente geen nieuwe Vinex-wijken komen. De gemeente Horst aan de Maas wil zich met de informatiekrant aan de inwoners van Meerlo- Wanssum presenteren en input leveren voor de discussies met de bevolking die de komende tijd in Meerlo-Wanssum over de toe komst van de gemeente worden gehouden. Zoals bekend worden in de gemeente Meerlo-Wanssum op dinsdag 1 en woensdag 2 april burgeravonden gehouden voor burgers, ondernemers, verenigin gen en andere belangstellenden. Tevens willen de dorpsraden de inwoners op maandag 3 april tij dens zogeheten dorpspeilingen laten kiezen tussen Venray en Horst aan de Maas. Op maandag 21 april neemt de gemeenteraad het definitieve besluit over de toe komst van de gemeente Meerlo- Wanssum. In 'De Nieuwe Tijd' worden ver der de overeenkomsten en samen werkingsverbanden tussen Meer lo-Wanssum en Horst aan de Maas benadrukt. De gemeenten werken al lang samen als het bijvoorbeeld gaat om maatschappelijke dienst verlening en op sportief gebied met het breedtesportproject Sport 3- Maar ook zou Horst aan Een foto van de boerderij van Van Rijswick aan de Spoorstraat in Tienray. Tevens waren in het gebouw een café en een weeg brug gevestigd. Foto: Heemkunde- vereniging Meerlo-Wanssum. Gemeente Meerlo-Wanssum in vriendschap verbonden met EL EN MAAS

Peel en Maas | 2008 | | pagina 29