Joos Linskens, Dorpsraad Merselo en Theo Zeegers, Dorpsraad Oostrum In Venray bindt sport de gemeenschap Henk Ulder, cafébaas en voorzitter van de Dorpsraad Meerlo Gemeente Venray PEEL EN MAAS Donderdag 6 maart 2008 - Pagina 16 Venray, dorp en stad Onze regio loopt voorop als het gaat om dorpsraden. Sterker nog, wij worden als een voorbeeld gezien van hoe zoiets goed functioneert. Maar wat heeft u er als inwoner aan? Theo Zeegers en Joos Linskens weten als geen ander dat er naar de dorpsraden wordt geluisterd. En meer dan dat: "Wij zijn een volwaardige gesprekspartner die bij de gemeente ook daadwerkelijk resultaten boekt." Theo Zeegers, voorzitter van het dorpsradenoverleg en van de Dorpsraad Merselo, weet hoe het ooit is begonnen. "Zo'n 28 jaar geleden werden de eerste dorpsraden rondom Venray opgericht. In het begin werden wij vaak gezien als een klaagclub. Het ging eigenlijk alleen om conflictsituaties met de gemeente. Die tijd ligt gelukkig ver achter ons. We worden nu serieus genomen en functioneren als sparringpartner." Effectief adviesinstrument "In elk dorp organiseert de dorpsraad openbare vergaderingen", legt Theo uit. "Daar kan elke inwoner zijn of haar verhaal kwijt. Van te voren stellen we agendapunten vast. Na de vergadering volgt een verslag. De dorpsraden hebben op hun beurt een gezamenlijk overleg. Elke dorpsraad vaardigt twee leden af naar dit dorpsradenoverleg. Zo weten we van elkaar wat er speelt en kunnen we heel gericht richting de gemeente gaan. Overigens geeft ook de gemeente haar aandachtspunten aan. Het is dus geen eenrichtingsverkeer. Deze werkwijze is prettig omdat we zo heel effectief zijn. We bundelen onze wensen en eisen en krijgen zo veel meer voor elkaar." Identiteit dorpen bewaken "Zoals wij het hier in de regio voor elkaar hebben is uniek!", bevestigt Theo Zeegers. "Wij dragen bij aan de identiteit van de dorpskernen. Of beter nog: het is ons bestaansrecht en onze functie. Zelfstandigheid staat dan ook hoog in het vaandel. Als de dorpsraden er niet waren dan zou het er hier heel anders uitzien. Minder voorzieningen, sportparken, kortom alles wat bijdraagt aan leefbaarheid. Ook de reconstructie van het platteland loopt bijvoorbeeld via het dorpsradenoverleg. Niet voor niets zit er in de gebiedscommissie van de gemeente een dorpsraadslid. Het buitengebied moet goed blijven." Dorpen nemen het voortouw Theo: "De gemeente werkt met Dorp Ontwikkelings Programma's, kortweg DOP. Daarin staat de visie op de ontwikkeling van de dorpen op het gebied van wonen, leefbaarheid, veiligheid, onderwijs, bereikbaarheid enzovoort. Eerlijk is eerlijk: de vrijwilligers vormen het sportieve hart van Venray. Zij draaien de verenigingen en zij maken sportbeoefening in verenigingsverband mogelijk. De belangrijkste bijdrage van de gemeente was tot nu toe: zorgen dat de accommodaties op orde zijn. Inderdaad beschikt Venray over een groot aantal goed onderhouden binnen- en buitenaccommodaties. Zo hebben we tot nu toe hand in hand het sportklimaat goed gehouden. Inmiddels heeft de gemeente zich een helder doel gesteld: alle inwoners moeten kunnen sporten op een verantwoorde manier, die past bij hun aanleg en mogelijkheden. Hoe meer mensen sporten of als vrijwilliger bij sport betrokken zijn, hoe liever. Omdat het goed is voor de gezondheid en ontspanning. Maar ook omdat sport mensen bij elkaar brengt en bindt. De rol van de gemeente Venray is, om te helpen de voorwaarden te scheppen voor een brede sportbeoefening. We regelen indien mogelijk ondersteuning voor verenigingen die te weinig vrijwilligers hebben. Vaak speelt het Huis voor de Sport daarin een belangrijke rol. Het Huis is een bundeling van kennis en ervaring op sportief terrein. Die know how staat ter beschikking van elke vereniging die er behoefte aan heeft. Verder stimuleren we onderlinge samenwerking. We streven naar heldere regels en procedures omtrent subsidie-aanvragen en -afwikkeling. Zodat er eenduidigheid ontstaat en verenigingen weten waar ze aan toe zijn. Wat wel en niet mogelijk is. Kortom, we zijn samen met verenigingen en vrijwilligers in de weer om mensen naar hun eigen wensen en mogelijkheden sportief actief te laten zijn. Samen met verenigingen en andere betrokkenen zoeken we naar oplossingen. We realiseren ons dat het een kwestie is van langere adem om het doel te bereiken. Maar is dat niet altijd zo in de sport? In het hart van Meerlo-Wanssum, in Meerlo welteverstaan, ligt café Oud-Meerlo. Gelegen aan het Pieterpad en diverse fiets- en wandelroutes is het zowat het laatste overgebleven authentieke dorpscafé. Inclusief een gezellig terras waar menig fietser dan ook graag even afstapt voor een hapje of een drankje. Pal naast het café bevindt zich het gemeentehuis van Meerlo-Wanssum. Uitbater Henk Ulder zit wat dat betreft dus bovenop het bestuurlijk centrum in zijn gemeente. Niet verkeerd, voor iemand die tevens voorzitter van de dorpsraad is. Daarbij is hij ook nog eens actief lid van de ondernemersvereniging in Meerlo. Kans gegrepen Henk werkte jarenlang in de tuinbouw. Sinds 1991 runt hij samen met zijn vriendin Anja het café. "Voor de lokale jeugd van 16 tot 86", zegt hij lachend. "In feite zijn wij de enige stamkroeg. Naast de sporthal is ook een café, maar da's logischerwijs meer op het sportende publiek gericht. Ik heb de overstap naar de horeca gemaakt omdat me duidelijk werd dat het werk in de tuinbouw voor mij uiteindelijk te zwaar zou worden. Op een gegeven moment deed zich de kans voor om Oud-Meerlo over te nemen. Die kans heb ik met beide handen aangegrepen." Alert zijn en blijven Een dorpscafé heeft de functie van een lokale ontmoetingsplek. "We kennen eigenlijk iedereen en van de meeste zaken die zich hier afspelen, krijgen we "Onze stem telt!" "Oog en oor voor wat er in de dorpen speelt"

Peel en Maas | 2008 | | pagina 16