Februari: maand van het dierengebit Certificaten voor GGZ Incontinentiezorg terug in apotheken 1 Ingezonden Mbo: stage in buitenland populair Uw hond fris en vakkundig getrimd Gunhoek Autorijschool Ven-Rij fÜj) ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Belastingaangifte gehandicapten Meer informatie: www.vooralledierenhetbeste.nl Wim van Delft stelt canon samen met dertig hoofdpunten De Venrayse canon De Hoveniers 0478-571800 Beeldbepalende gebouwen www.ven-rij.nl of tel.: 0478-584340 Toon Hermans Huis Match Kledingbeurs FAUNALAND VAN GROOTEL De Romeinse Put Donderdag 21 februari 2008 - Pagina 7 Veel honden en katten krijgen in de loop van hun leven proble men met hun gebit. Meestal pas als ze volwassen zijn, maar soms treden de problemen al op tijdens hun jeugd. Gebitsproblemen zijn niet alleen pijnlijk, maar kunnen ook gevaar opleveren voor de gezondheid van uw huisdier. Bac teriën kunnen via ontstekingen in de bek in de bloedbaan terecht komen en zo problemen veroor zaken aan hart, lever, nieren en gewrichten! Dat het niet alleen belangrijk is om uw hond of kat op oudere leeftijd te laten contro leren, maar vooral ook bij het wis selen van het melkgebit naar het uiteindelijke gebit. Net als mensen wisselen honden en katten hun gebit eenmaal in hun leven. Het wisselen begint als ze ongeveer 14 weken oud zijn met de voor- tandjes.Tussen de 5 en 6 maanden leeftijd wisselen de hoektanden. Het nieuwe blijvende gebit is hele maal doorgekomen op leeftijd van 7 maanden. De rest van hun leven moeten ze het dus met dit gebit doen en daarom moet al direct op jonge leeftijd goed onderhouden worden. Dubbele hoektanden zijn een veel gezien probleem, vooral bij kleine rassen, is het voorkomen van dubbele hoektanden; de melk- hoektandjes zijn er niet uitgeval len toen de blijvende hoektanden door kwamen. Tussen deze twee tanden kunnen voedsel en haren zich ophopen, met ontstekingen en tandbederf van de nieuwe hoektand als gevolg. Door op tijd melkhoektanden, die niet goed gewisseld zijn, te verwijderen, kan dit vaak voorkomen worden. Bij sommige rassen is de onderkaak veel langer dan de bovenkaak (bij voorbeeld de boxer). We noemen dit een onder-voorbijter. Hierdoor prikken de bovenhoektanden in het tandvlees van de onderkaak. Ook het omgekeerde komt een enkele keer voor: een hond met een te korte onderkaak. Dit heet een boven-overbijter. Bij deze hond prikken de nieuwe onder hoektanden bij het eten voort durend in het gehemelte en dit veroorzaakt pijn bij het kauwen. Door tijdig advies in te winnen bij de dierenarts is het mogelijk om lichte standsafwijkingen van de hoektanden te corrigeren. Bij ernstige standafwijkingen is het zelfs mogelijk om door een spe cialist een beugel aan te laten meten. Het is dus belangrijk om goed in de gaten te houden of de melktandjes tijdens het wisselen wel loslaten en de definitieve tan den en kiezen op de juiste plaats doorkomen. Ook voor deze pup py's is het mogelijk om een gratis gebitscontrole bij Dierendokters Venray af te spreken. Bij kittens zijn er niet zoveel problemen tij dens het wisselen van het gebit. Toch is regelmatige gebitscontrole op oudere leeftijd ook voor katten belangrijk. Veel katten hebben net als mensen gaatjes in hun gebit. Dit veroorzaakt vaak pijnklachten en uiteindelijk veel ontstekingen in de mond. Soms is men dan genoodzaakt om het hele gebit met uitzondering van de hoek tanden te verwijderen. De kat kan dan overigens gewoon brokjes eten, maar dan zonder pijn! Bij kat ten is het poetsen vaak een groot probleem. Ze willen gewoon niet dat men in hun bek komt. Daarom is het een tip om de wangetjes van de kat minstens een keer per dag met de duimen over de tan den en kiezen te masseren. De kat vindt dit meestal wel prettig en zo worden toch veel voedselrest- jes en tandplak verwijderd. Ook met de kat kan men deze maand een gratis gebitscontrole laten uit voeren bij Dierendokters Venray. Dierendokters Venray is te vinden aan de Oude Oostrumseweg 26 in Venray en is elke dag tussen 8.30 en 18.30 uur bereikbaar via tele foonnummer (0478)581336 of (0478)515545. Een groot aantal organisatie onderdelen van GGZ Noord- en Midden Limburg (GGZ NML) heeft eind 2007 het felbegeerde HKZ-certificaat behaald. Het gaat om de organisatieonderdelen Raad van Bestuur, KGT (Kliniek voor Gedragstherapie), Preventie en Informatie, Mutsaersoord, GGZ centrum Roermond (met uitzon dering van de kliniek), RCG Venlo en de divisie Verslavingszorg (met uitzondering van de Justitiële en Sociale Verslavingszorg). Dat wil zeggen dat het zorgpro ces beschreven is, zodat de cliënt precies weet waar hij aan toe is en dat de organisatie werkt volgens vastgestelde kwaliteitsnormen. HKZ staat voor Stichting Harmo nisatie Kwaliteitsbeoordeling in de Zorgsector. HKZ-certificering is een manier om aan te tonen dat een organisatie intern de zaken goed op orde heeft, dat de cliënt centraal staat en dat de organisa tie continu en systematisch werkt aan verbetering van het aanbod. HKZ-certificering wil bovendien zeggen dat het kwaliteitsmanage mentsysteem van GGZ NML vol doet aan eisen die vanuit de sector zelf, door financiers, patiënten/ consumenten en de overheid wor den gesteld. Het HKZ-certificaat is drie jaar geldig. Elk jaar toet sen auditoren of het kwaliteits systeem onderhouden en, als dat nodig is, verder verbeterd wordt. GGZ NML streeft ernaar nog voor het einde van 2008 in zijn geheel HKZ-gecertificeerd te zijn, aan gezien dit keurmerk wil zeggen dat men als organisatie intern de zaken goed op orde hebt, de klant principieel centraal stelt en dat men voortdurend werkt aan verbetering van de zorg- en dienstverlening. In maart begin nen de externe proefaudits van de organisatieonderdelen die vóór het eind van 2008 gecertificeerd hopen te zijn, te weten; de Justi tiële en Sociale Verslavingszorg, RCG Venray, het Centrum voor Autisme en ADHD, het Centrum voor Adolescentenpsychiatrie, het Centrum voor Neuropsychiatrie, de Activiteitencentra, de Foren sisch Psychiatrische Afdeling en de divisie Langdurige Complexe Zorg. Daarmee is de certificering van de totale organisatie een feit. Voor mensen met een handi cap of chronische ziekte kan de belastingaanslag goed nieuws betekenen. Voor 'buitengewone uitgaven wegens handicap of ziekte' bestaat de mogelijkheid belastingaftrek te vragen. Toch is het invullen van de aangifte voor veel mensen een grote klus. Voor mensen met een handicap, beper king, chronische ziekte of mantel- zorger is het belangrijk goed geïn formeerd te zijn bij het doen van de belastingaangifte. Daarom hou den MEE Noord- en Midden-Lim burg en Mantelzorgondersteuning Noord Limburg in samenwerking met Wel.kom, Synthese, Vorkmeer en Familieraad GGZ een aantal informatieavonden. Deze zijn op woensdag 27 februari in Venray, op dinsdag 4 maart in Venlo, op maandag 10 maart in Horn en op woensdag 12 maart in Maasbree. De avonden beginnen om 20.00 uur en duren tot 22.00 uur. Aan melden voor een van deze avon den kan tot maandag 25 febru ari bij het Informatiecentrum van MEE Noord- en Midden-Limburg via telefoon (077)3961555. l' "Mooie manier om aandacht te besteden aan historie Venray" Wat zou iedere inwoner van de Venrayse geschiede nis moeten weten? Op die vraagt probeerde Wim van Delft een antwoord te vinden. De geschiedenisleraar van het Raayland College kwam na een zoektocht uit op een Venrayse canon met dertig onderwerpen en personen. Het waren soms lastige keuzes met veel wikken en wegen. Als richtsnoer gebruikte Van Delft de nationale canon met vijftig hoofdpunten uit de Neder landse geschiedenis. Maandagavond in zaal het Tref punt in Beukenrode maakte Van Delft voor zeventig belangstel lenden zijn top dertig wereld kundig. Daarmee is de Venrayse geschiedeniscanon zeker niet af. De Geschied- en oudheidkundige kring hoopt uit reacties van Ven- raynaren tot een definitieve lijst te komen. "Ik heb slechts een voor zet willen geven", zei Van Delft in alle bescheidenheid. De Waalwij- ker streek in 1972 in Venray neer om les te geven aan het toenmali ge Boschveld College. "Een echte expert ben ik dus niet. Verwacht ook geen honderd procent weten schappelijk werk. Ik vind het vooral de moeite waard om op deze manier aandacht te besteden aan de historie van Venray en zijn omgeving. Voor Limburg zal het veel moeilijker zijn. De provincie is zo'n lappendeken. Mijn petje af voor iemand die daar iets van kan produceren." Als allereerste kwam De Peel uit de bus."Het was een akelige woes tenij. Bij mistig weer en in het donker was het er gevaarlijk. Met de turfmijten als enige rustpunt", zei Van Delft die via de hunebed den, de Romeinen, de middeleeu wen en Karei de Grote door de vaderlandse geschiedenis wandel de. Over Venray is van voor 1200 op schrift helemaal niets bekend. Er zijn wel voorwerpen, zoals 'de Danser van Wanssum'. Het steen tje met een gegraveerd dansend figuurtje is tienduizend jaar oud. Het is gevonden bij de Molenbeek in Wanssum. Van Delft zette het op twee. "Het is onze bekendste vondst uit de oude steentijd." Op drie staan de Romeinse putten waarvan er in Venray een paar ontdekt zijn. "Een duidelijk bewijs dat Venray behoorde tot het groot Romeinse Rijk." Bekend is de gou den helm die in 1910 door een peelwerker tussen Deurne en Helenaveen is gevonden. "Dat is het bewijs dat de Romeinen in Venray zijn geweest." Terwijl Van Delft zijn niet gerin ge kennis doceerde, was het muis stil in de zaal. De leraar kwam er snel achter dat hij vaart moest maken want anders zou rond mid dernacht de canon nog niet com pleet zijn. Op nummer vier staat de fibula. Het is een mantelspeld van rond 500 tot 600 die gevonden is in Antoniusveld. "Een hartstikke mooi exemplaar", vindt Van Delft. "Het geeft aan dat er toen al men sen woonden in Venray." De Willi- brorduskapel in de Geijsterse bos sen met zijn grenspaal en put mag niet ontbreken. De kapel stamt uit de zestiende eeuw. "Ten teken dat het christendom naar onze streek komt." De Petrus' Bandenkerk staat op plaats zes. De Parel van de Peel is van groot belang voor het chris tendom. Wim van Delft noemt het opvallend dat in die tijd - de bouw startte in 1462 - zo'n grote kerk in zo'n klein dorp als Venray is gekomen. Hij vindt het beeld van Petrus Paus het allermooiste. "Een prachtig werkstuk uit een schitterende beeldenschat. Wees er trots op." Het Overkwartier Gelre noemt hij als zevende. Venray behoorde een lange tijd niet tot de Repu bliek Nederland maar viel onder Spaans bewind. Na de Spaanse successieoorlog werd Venray in 1713 Pruisisch tot de komst van de Fransen in 1794. Henschenius (1601-1681) mag uiteraard niet ontbreken. Hij was een van de drie Bollandisten die de Acta Sanctorum schreef. "Het waren Jezuïten die heiligenverha len kritisch bewerkten en uitga ven", aldus Van Delft, die toch zijn bedenkingen heeft. "Omdat het geloof nu niet meer zo belangrijk is als tientallen jaren geleden." De geschiedenisleraar houdt steeds in zijn achterhoofd dat de canon begrijpelijk moet zijn voor jonge ren. Aan het eind van de Franse tijd is Venray zelfs nog negen jaar (1830-1839) onderdeel van Bel gië. De Grondwet van 1848 is een mijlpaal. Zeven jaar later is Venray het toneel van 'sociale onrust'. Dit item komt op de negende plaats. De politieke en economische macht was in Venray in handen van twee families: Van den Boog- aart en Esser. "Er heerste baldadig heid en er werden ruiten inge gooid. Niet dat het al te veel op de kous had.Toch is het aardig om in de canon te vermelden." Op tien staat het treinstation dat in Oostrum ligt. Van Delft ver moedt dat dit is gedaan om de vuile stoomlocomotieven buiten Venray te houden. In de negen tiende eeuw krijgt Venray zo een verbinding tussen Nijmegen en Roermond. De Schaapscompagnie uit de negentiende eeuw is terug te vin den op plek elf. "Heel belangrijk voorVenray"meent Wim van Delft die Cornelis Raedts en de familie Poels noemt die wereldwijd han del dreven. De in Oostrum gebo ren Prof. Dr. Jan Poels is nummer twaalf. De dierenarts ontving in 1921 het eredoctoraat. Poels was onderzoeker en bestrijder van besmettelijke ziekten bij mens en dier. Op dertien en veertien staan de psychiatrische instituten St. Anna en St. Servatius, gesticht door de Zusters en Broeders van Liefde. Niet alleen het 'Enkeltje Venray' is wijd en zijd bekend. Wim van Delft roemt de prachtige bouw stijl en hoopt dat de gebouwen van St.Anna gespaard worden. Hij kon rekenen op instemming van de zaal. Jerusalem is nummer vijftien. De zusters Ursulinen stichtten een school en pensionaat voor jonge dames. "Het was het eerste meisjesgymnasium in Nederland", weet hij.Als oud-leraar van Bosch veld College vindt Van Delft dat de paters Franciscanen op de lijst thuishoren. Niet alleen vanwege de zielzorg maar vooral voor de bijdrage aan het onderwijs aan het Gymnasium Immaculatae Concep- tionis. Op zeventien is Ysselsteyn gezet. Het dorp is in 1921 gesticht. "Zie het als het symbool van de ontginning van de Peel." Dan volgt Henri Poels, dokter in de godsge leerdheid. Hij is bekend als aal moezenier van de mijnwerkers in Zuid-Limburg. Van Delft leest het gedicht voor waarmee Poels in 1897 voor het ouderlijk huis aan de Hofstraat wordt onthaald na zijn promotie. Het Rijke Roomse Leven is op negentien de verzamelnaam van de grote invloed van de geestelijk heid op de Venrayse samenleving. Getuigde de vele kloosters, pro cessies en verenigingen waarvan de naam met 'rk' begint. "Het is niet makkelijk om die sfeer van toen aan de jeugd van nu door te geven", weet hij uit ervaring. Op nummer twintig keert de Grote Kerk terug, vanwege de verwoesting aan het eind van de Tweede Wereldoorlog. Door het bombardement van de Engelsen werd de kerk, met uitzondering van de toren, verwoest. De terug trekkende Duisters hebben later de toren opgeblazen. Van Delft noemt hierbij ook de grote schade en verwoesting tijdens de bevrij ding en de evacuatie van Venray. Na de zelfstandigheid van Indo nesië in 1949 kreeg Venray een Molukse gemeenschap aan de Houten Hoek. "Een bevolkings groep waar we aandacht aan moe ten besteden." Het zijn Molukkers die sterk verbonden waren aan Nederland of knil-militairen op Java die niet terug konden naar de Molukken. Op 22 staat Rank Xerox. Het Amerikaanse kopi- eerbedrijf staat symbool voor de industrialisatie in de jaren zestig. Veelkleurig Venray is afgeleid van Veelkleurig Nederland. "Er kwamen Turken, Marokkanen en andere nationaliteiten bij", zei Van Delft. "Toen ik in Brukske woonde was de Flierefluit nog een witte school, nu is ie zwart. Venray heeft zijn moskeeën en helaas ook zijn integratieproblemen." Wielrenner Peter Winnen is nummer 24. Hij is als schrijver en columnist een bekende Nederlan der die wielerfaam verwierf door begin jaren tachtig twee keer de touretappe naar Alpe d'Huez te winnen. Ook architect Piet van Wim van Delft (l) presenteerde maandagavond in Beukenrode de Venrayse canon. Bergen heeft een plaatsje gekre gen in de canon. Hij is de ontwer per van veel karakteristieke voor oorlogse huizen in Venray. Op 26 staat schilder Johan Jeuken. Van Delft wilde iemand uit de kunst wereld. "Jeuken had de meeste landelijke bekendheid", verklaart hij."Het zou ook Piet van Dongen, die toch meer restaurateur was, Gussen Wie of Piet Hermans kun nen zijn." Het Venrays Mannekoor ('al bijna honderd jaar actief in het Venrayse culturele leven') en har monie Euterpe staan vermeld in de erelijst. Euterpe, opgericht in I860, verwierf in I960 het pre dikaat 'koninklijk'In 1967 werd Euterpe landskampioen. Het car naval, met als symbool vereniging de Piëlhaas, en schutterij 't Zand- akker completeren de canon. Na afloop kwamen de eerste reacties los. De slag om Overloon, schrijver Herman Maas, deken Berden, de schuilkerk op de Gro- teberg, de bierbrouwerijen en de sigarenindustrie werden zoal gemist. "Je kunt er van mening over verschillen. We kunnen samen tot andere keuzes komen", zei Wim van Delft die een dank baar applaus oogstte voor de eer ste aanzet. 1.De Peel 2. Danser van Wanssum 3. De Romeinse put 4. Fibula 5Willibrorduskapel 6. De Grote Kerk 7. Overkwartier Gelre 8. Henschenius 9. Sociale onrust 10. Treinstation 11Schaapscompagnie 12. Prof. Dr. Jan Poels 13. Sint Anna 14. Sint Servatius 15.Jerusalem 16. Franciscanen 17.Ysselsteyn/ontginning 18. Henri Poels 19. Rijke Roomse leven 20. Bevrijding/Grote Kerk ver woest 21. Molukse gemeenschap 22. Rank Xerox 23.Veelkleurig Venray 24. Peter Winnen 25. Piet van Bergen 26. Johan Jeuken 27.Venrays Mannenkoor 28. Euterpe 29. Carnaval/De Piëlhaas 30. Schutterij Na een periode van vier jaar leveren Limburgse apotheken vanaf 1 maart weer incontinentie zorg. Zorgverzekeraar CZ kiest er namelijk voor om weer samen te werken met de apotheker als het gaat om de levering van inconti- nentiemateriaal. Per 1 maart wer ken zeventig Limburgse apothe ken en negen apotheekhoudende huisartsen samen in de overkoe pelende organisatie Apothekers Limburg. Doordat alle aangeslo ten apotheken een speciaal voor incontinentiezorg ontwikkeld scholingsprogramma volgen, zijn alle apotheekteams niet alleen prima is staat patiënten te advise ren bij een juiste productkeuze, maar kunnen zij patiënten desge wenst ook uitleg en instructies geven over het juiste gebruik. In de praktijk blijkt dat patiën ten het zeer waarderen dat de incontinentiematerialen bij de apotheek te bestellen zijn. De apo theek bezorgt de materialen name lijk ook aan huis. Om de informa tievoorziening over de nieuwe situatie zo goed mogelijk te laten verlopen, roepen de apotheken patiënten op zich te wenden tot één van de deelnemende apothe ken. Op www.apothekerslimburg. nl. vindt men alle deelnemende apotheken en apotheekhoudende huisartsen. bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Het blijft een discussie als een heidevuur: hoe om te gaan met je beeldbepalende gebouwen. Nieuwe en oude monumenten en andere bouwwerken die om uiteenlopende redenen behoed moeten worden voor sloop of aantasting. Iedereen kent de voor beelden van panden die er eigen lijk nog hadden moeten zijn, maar waarvan de werkelijkheid anders leert. Maar ook de gebouwen die datzelfde lot dreigt: panden die er nog zijn, maar om allerlei redenen staan te verslonzen. Speculatie van eigenaren, plannen die niet in gemeentelijk beleid passen of gewoon traagheid bij de vergun ningverlening. Het gevolg is leeg stand, onduidelijke bestemmin gen, huurders die elkaar in hoog tempo afwisselen. Zonder lang nadenken kan iedereen zó een aantal van verslonsde gebouwen opnoemen. Het pand Dingus en de witte buren in de Hoenderstraat, het eveneens Witte Huis op de hoek van de Langstraat-Paterslaan en de -ook al witte- melkfabriek Een kort lijstje dat zonder moeite is aan te vullen. Panden waarvan de staat de gemiddelde Venray- naar een dikke doorn in het oog is. Maar waar om wat voor reden dan ook weinig mee gebeurt. Zoals gezegd, de discussie loopt al lang en met iedere sloop of lelijke nieuwbouw laait het heidevuurtje weer op. Helaas blijft de discussie beperkt tot beschuldigende vin gers over en weer. Op dit moment is het rustig aan het front. Mis schien is het daarom het juiste moment om eens een constructief idee te lanceren. Waarom richten we geen fonds op dat beeldbepa lende verslonsde gebouwen in Venray aankoopt, opknapt en ver huurt? Doel is uiteraard behoud van dat moois en er een nieuwe functie aan geven. Een bestuur met deskundige en wijze mannen -die zijn ook in Venray heus wel te vinden- moet bepalen welke panden worden aangekocht en van mij mogen ook kleine spaar ders als u en ik aandeeltjes in het fonds kopen. We kunnen voorzich tig beginnen, bijvoorbeeld met pand Dingus. De eventuele winst wordt uiteraard gebruikt om een volgend project aan te kopen. Wie zouden bij de oprichting van zo'n Venrays erfgoedfonds betrok ken kunnen zijn? Allereerst de gemeente, al was het alleen maar vanwege bestemmingsplannen, vergunningen en regelgeving. Maar in het gemeentehuis is ook een potentieel aan deskundigheid, betrokkenheid en visie aanwe zig. Daarnaast zouden bedrijven en ondernemers zich geroepen moeten voelen om vanuit hun maatschappelijke betrokkenheid mensen en financiën in te zetten. Verder deskundigen (architecten, bankiers) en vertegenwoordigers van organisaties als Venray Monu mentaal. Het hoeft niet meteen om gigantische bedragen te gaan, het kapitaal moet als hefboom of katalysator dienen om minder voor de hand liggende oplossin gen te realiseren. Stel dat twee honderd Venrayse bedrijven dui zend euro in het fonds stoppen en de gemeente naar goed gebruik dat bedrag verdubbelt, dan heeft het bestuur vier ton ter beschik king. Het idee is niet origineel, met een vergelijkbare construc tie zijn in Amsterdam tientallen grachtenpanden van de onder gang gered. Stapje voor stapje. Het motto 'beter goed gejat dan slecht gecomponeerd' is ook hier van toepassing. Minstens zo belangrijk dan het idee is de uitvoering. Wie pakt de handschoen op zonder meteen te roepen dat zoiets voor Venray te hoog gegrepen is? BertAlbers Rijbewijs nodig? Kijk voor speciale aanbieding op: Een buitenlandse stage ver betert de concurrentiepositie op de arbeidsmarkt. Ook mbo- studenten weten steeds vaker de weg te vinden naar een bui tenlandse stageplek. "Terwijl het aantal hbo-en wo-stagiairs dat een stage buiten Nederland zoekt stagneert, hebben we in 2007 juist een verdubbeling in het aantal MBO studenten gezien", aldus Marjolein Brei- kers van stagebemiddelingsor ganisatie Travel Active. Een half jaar stage in het bui tenland wordt door steeds meer mbo'ers gezien als een serieuze onderneming. Hanneke Meesters, studente mbo Horeca aan het ROC Midden-Nederland in Nieu- wegein, vertrok in augustus 2007 om als stagiaire in een resort te werken op Long Island, Australië. "Ik wilde altijd al naar Australië. Nu kwam de kans voorbij om én een buitenlandervaring op mijn cv te zetten én betaald te krij gen. Deze kans laat je dan niet schieten!", volgens Hanneke. De motivatie komt niet enkel uit het avontuur, maar ook toekomstplan nen spelen een wezenlijke rol.Een stage in het buitenland was in het verleden voor veel mbo-studenten financieel niet haalbaar. Waar er voor hbo- en wo-studenten spe ciale beurzen en Europese subsi dieprogramma's bestaan, zijn deze voor mbo'ers minder toegankelijk en buiten de EU zelfs geheel afwe zig. Buitenlandse bedrijven, met name in de horeca, zien deze stu denten echter graag komen. "Wij weten de talenkennis, werkethiek en het niveau van de Nederlandse student op waarde te schatten, en zetten hier dan graag een financi ële vergoeding tegenover", aldus Diana Pilling, de werkgever van Hanneke. Marjolein Breikers van Travel Active ziet dat deze trend in 2008 doorzet: "De eerste stage- aanvragen van de MTRO en Mid delbare Hotelschool studenten liggen er al." Door het compense ren van financiële beperkingen met betaalde stageplekken in het buitenland, zijn de mogelijkheden voor mbo- stagiairs enorm ver groot. Hier maken studenten graag gebruik van. Op www.travelac- tive.nl wordt uitgebreid aandacht besteed aan de mogelijkheden van betaalde stages in de buitenlandse horeca. Het Toon Hermans Huis in Venlo houdt op dinsdag 11 maart de lezing Herstel en Balans, na de behandeling voor kanker. De lezing wordt gegeven door mevrouw L. Meijer en duurt van 19-00 tot ongeveer 21.00 uur. Het Toon Hermans Huis is te vinden aan de Nieuwstraat 4la in Venlo. Aanmelden kan tot een week voor aanvang van de lezing via telefoon (077)3211433 of via e-mail info@ toonhermanshuisvenlo.nl. Het Steunpuntvrijwilligerswerk Match zoekt voor SVV vrijwilligers voor diverse functies. Het gaat om verschillende functies zoals het begeleiden van elftallen, het lei den van wedstrijden, medewer kers voor onderhoud of beheer van materialen. Voor meer informatie: Steun punt Vrijwilligerswerk Venray Match, Marktstraat 8, 5801 BM in Venray, telefoon (0478)516995, e-mail info@vrijwilligerswerkven- ray.nl. Zie ook www.vrijwilligers- werkvenray.nl. Op zondag 9 maart 2008 organi seert Stichting D n Speulbóngerd een beurs voor tweedehands kin derkleding. Voorjaars- en zomer kleding in de maten 80 tot en met 176 kan aangeboden worden. Van de opbrengst gaat 70 procent naar de aanbieder en 30 procent naar D n Speulbóngerd. Voor het aanbieden van kleding, tel: 0478 - 692874 of 0478 - 690000. De beurs vindt plaats in 't Pastoërs- weike aan de Bosweg 5 te Swol- gen van 10.30 tot 12.30 uur. DIERENSPECIAALZAAK VENRAY-HORST Het duidelijkste bewijs dal Veniay een onderdeel was van het grote Romeinse rijk. Er zijn de nodige putten gevonden. Bekend is ook de gouden helm Dierenkliniek de Oude Melkfabriek onderdeel van Dierenklinieken Horst e.o. Leunseweg 22A Venray-Leunen T 0478 - 58 26 90 I E info@dierenkliniekdeoudemelkfabriek.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7