Renovatieplan raadhuis voor bureau A'dam Gemeente komt met eigen boek Boekenbal in schouwburg Laat u Inspireren Sterretje in uw autoruit? PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Zaterdag 23 februari in Venray Sportcentrum-zwembad De Sprank van 10.00-17.00 uur De opknapbeurt van indu strieterrein Smakterheide is voltooid. Afgelopen woensdag is dit in een feestelijke bijeen komst met de ondernemers en Parkmanagement Venray gevierd. In september 2007 werd gestart met de werkzaamheden. Er zijn enkele fietspaden aangelegd, goten langs de weg vervangen, bochten opgeknapt en rommelige opritten en toegangen naar bedrij ven verbeterd. Met een budget van 350.000 euro, waarvan 150.000 euro subsidie van de provincie, is de klus geklaard. De ondernemers zijn blij met het aanpakken van de knelpunten maar ze vinden dat er meer moet gebeuren om Smakter heide veiliger en toegankelijker te maken. De Spurkt en de Metaalweg zijn voortaan de twee grote ont sluitingswegen. Zij nemen deze functie over van de Macroweg en Spurkterweg. Vooral op de Macro- weg is het verkeersonveilig. Er gebeurden regelmatig ongelukken waarbij zelfs al dodelijke slachtof fers zijn gevallen.Aan één kant van de Spurkt en Metaalweg is een vrij liggend fietspad aangelegd. De opzet is al het verkeer zoveel mogelijk buitenom het bedrijven terrein te leiden. Veel wegen heb ben fietssuggestiestroken gekre gen. De opzet is dat daardoor het autoverkeer snelheid mindert doordat de wegen smaller lijken. Veel goten van klinkers waren stuk gereden. Ze zijn aan een kant van de Energieweg, de Smakterweg en deels de Macroweg - een totale lengte van drie kilometer - ver vangen door betonnen goten. Ook bochten, inritten en plantsoenen zijn opgeknapt. Op de Smakter weg vanaf de Paul Burgmanstraat tot voorbij de NLW Bedrijven is een trottoir aangelegd. De opdracht voor het ontwerpen van een com pleet renovatieplan voor het gemeentehuis is gegund aan Soeters Van Eldonk. Een opvallende keuze omdat dit architectenbureau uit Amster dam aanvankelijk buiten de boot viel. De gemeente had in eerste instantie vijf bureaus geselecteerd. Doordat RAU Architecten zich uit de proce dure terugtrok, kwam Soeters Van Eldonk als eerste afvaller alsnog in beeld. Uiteindelijk gaat dit bureau nu met de hoofdprijs aan de haal. Er is een Europese aanbeste dingsprocedure gevolgd. Op de openbare publicaties van eind oktober 2007 hebben 36 archi tectenbureaus gereageerd. Een interne selectiecommissie heeft de aanmeldingen beoordeeld. Er is gekeken naar de omvang van het bureau, de beroepskwalificaties, de financiële basis en de referen ties. Vijftien bureaus zijn als goed tot zeer goed beoordeeld. Medio december 2007 zijn de vijf best scorende kandidaten uitgenodigd om deel te nemen aan de tweede fase van de selectieprocedure. Dit waren de bureaus Inbo architec ten, Erick Egeraat Associates, Hans van Heeswijk, RAU Architecten en Kraaijvanger*Urbis. Halver wege de tweede fase trok RAU Architecten zich terug. Om toch voldoende keuzemogelijkheden te houden, besloot de gemeente de nummer zes uit de beoorde ling, Soeters Van Eldonk, alsnog aan het rijtje toe te voegen. De vijf overgebleven architecten ontvin gen een informatiepakket met het programma van eisen. Ze konden hierop een concrete aanbieding doen en een visie presenteren. Deze presentaties hebben plaats gevonden op 25, 29 en 30 januari 2008. De selectiecommissie heeft allerlei aspecten beoordeeld. Zoals de ervaring van de architect, de visie op multifunctionaliteit en flexibel kantoorgebruik, de visie op de monumentale aspecten van het gemeentehuis, de visie op specifieke ruimten en functies, de visie op duurzaamheid en kosten bewust ontwerpen, de samenwer king en communicatie met andere specialisten en het gevraagde honorarium. Deze zaken zijn in de eerste fase van de procedure niet aan bod geweest. Voor iedere presentatie heeft de commissie een rapportcijfer gegeven. De beoordeling viel zo uit: Erick Ege raat Associates 6,2 - Inbo architec ten 7,0 - Kraaijvanger*Urbis 7,5 - Hans van Heeswijk 7,9 - Soeters Van Eldonk 8,0. Op basis van deze uitslag heeft bureau Soeters Van Eldonk de voorkeur gekregen. De gepresenteerde visie van het win nende bureau werd door de com missie als interessant, compleet, kansrijk en goed aansluitend bij de vraag beoordeeld. Van belang was ook dat Soeters Van Eldonk de meeste ruimte bood voor 'het gesprek' met de opdrachtgever. Het college heeft vorige week de keuze van de selectiecommissie bevestigd. Zodra de contractbe sprekingen succesvol zijn afge rond, kan de gunning definitief plaatsvinden.De verbouwing gaat begin 2009 van start en moet eind 2010 gerealiseerd zijn. Het gehele pand wordt onder han den genomen, behalve de nieuwe publiekshal. Het gebouw krijgt een nieuwe indeling met ruimere werkplekken, vergaderruimtes en facilitaire voorzieningen. Ook alle technische installaties (ventilatie, elektriciteit en verwarming) wor den vernieuwd. Bij de renovatie wordt rekening gehouden met de historische delen van het gebouw. Er is in totaal circa 30 miljoen euro mee gemoeid. Het gemeente huis aan de Raadhuisstraat is sinds de jaren zeventig in gebruik. Het voormalige Ursulinen-klooster is niet meer van deze tijd. Door de vele kleine ruimtes heeft het gebouw een gesloten karakter. Dit draagt niet bij aan de openheid en toegankelijkheid die de gemeente voor ogen heeft. Uit onderzoek blijkt dat de werkomgeving in het gemeentehuis niet meer vol doet aan de eisen die zowel de gemeente als de arbodienst aan een goede werkomgeving stelt. Het gebouw vertoont veel gebre ken. De werkplekken zijn te klein en het klimaat is slecht te regelen. Het gebouw kampt met tocht, lekkages, achterstallig onder houd, ruimtegebrek en soms zelfs onveilige situaties. Bovendien zorgen verouderde installaties en de slechte isolatie voor een hoog energieverbruik. Dit betekent een ongewenst hoge belasting van het milieu. Er is ook overwogen om een compleet nieuw gemeentehuis te bouwen. De gemeenteraad wilde dit niet en heeft de voorkeur gege ven aan renovatie van het huidige pand. Een belangrijk argument is dat het klooster gezichtsbepalend is voor Venray. De goede bereik baarheid en de centrale ligging zijn ook een voordeel. Ook zal het moeilijk zijn voor het huidige gebouw een nieuwe gebruiker te vinden. Jong in Venray De gemeente Venray heeft zich met 'Jong in Venray' op de uitgeversmarkt begeven. Het fotoboek, vervaardigd door Lobke en Mijntje Wis- mans, geeft een beeld van diverse generaties Venrayna- ren en hun bezigheden. Het boek is donderdagochtend aangeboden aan Leon Frissen, commissaris van de koningin. Het boek is mogelijk geworden dankzij een bijdrage van het Prins Bernhard Cultuurfonds. "Wij heb ben ervoor gekozen om het geld te besteden aan een project met jonge kunstenaars. Bovendien was de gemeente op zoek naar een mooi relatiegeschenk. De keuze viel uiteindelijk op Mijntje Wismans. Deze fotografe heeft al meer werk voor de gemeente Ven ray gemaakt en al diverse interna tionale exposities gehouden van haar werk. Haar zus Lobke, jour naliste bij Omroep Brabant, heeft de foto's voorzien van pakkende uitspraken", licht burgemeester Jos Waals het project toe. "Wij hebben Mijntje destijds een vrije opdracht gegeven met als thema 'Jong in Venray'." Voor Mijntje stond het onder werp al vrij snel vast. "Als fotograaf ben ik in de voetsporen getreden van mijn vader. Dat gegeven, in de voetsporen treden, heb ik als rode draad in het boek gebruikt. Families, soms twee, soms drie generaties, waarbij personen in de voetsporen van hun ouders zijn getreden, zakelijk maar ook als het gaat om hobby's." Mijntje erkent dat het zoeken naar kandidaten niet gemakkelijk was. "We zijn in totaal anderhalf jaar bezig geweest. Het is wel mooi dat we heel veel geboren en getogen Venraynaren in het boek hebben staan." "Ook bijzonder is dat je men sen ontmoet die je anders nooit ontmoet. Je woont je hele leven al in Venray en je leert op een leuke manier steeds nieuwe mensen kennen", stelt Lobke. In haar ogen en die van haar zus, was dit een 'superopdracht'. Het eerste exemplaar van het boek is donderdag ochtend in het Odapark overhandigd aan de gouverneur van de provincie Lim burg.Alle inwoners van Venray, die dit jaar 15, 45 of 65 jaar worden, krijgen het boek toegezonden. Daarnaast krijgen alle nieuwe inwoners van Venray het boek overhandigd. Het boek is verder te koop voor twaalf euro vijftig bij de gemeente Venray, het Odapark en boekhandel Van den Munckhof in de Grotestraat in Venray. Op vrijdag 7 maart vindt in de Venrayse schouwburg alweer het vierde jaarlijkse boekenbal plaats. Deze mani festatie wordt georganiseerd door Schouwburg Venray, Literair Café en de bibliotheek. De avond begint met het pro gramma De Open Dichtshow- Deel Twee onder leiding van de woordkunstenaars Frank van Pamel en Jan J. Pieterse. Zij presenteren een muzikale, cabareteske dichtavond. Een weergaloos hilarisch rijmfestijn vol verse verzen en verrassende gasten. Cabaretier Frank van Pamelen en puntdichter Jan J. Pie terse laten zich door alles inspi- reren.Van het sportnieuws in de krant tot de lokale middenstand, van de wereldpolitiek tot de geur van het publiek. Om tot een wer kelijk interactieve samenwerking te komen, heeft de organisatie ervoor gekozen de voorstelling in de foyer te laten plaatsvinden. Als extra gasten treden nog twee muzikale cabaretiers op: Johan Hoogeboom en Bas Marée. De avond staat aan het begin van de landelijke Boekenweek, met als thema 'Van oude menschen en de dingen die voorbijgaan'. De bezoe kers kunnen tijdens het boekenbal tevens genieten van een optreden van 2 Late, een groep afkomstig van het Kunstencentrum Jerusa lem. Verder maakt Fotoclub Venray foto's in stijl (foto's in sepiasfeer zijn te koop) en kunnen de bezoe kers ook genieten van de muziek van Young Voices en Koen Mijn- ster. Het literair café en de boek handels zijn er voor de verdere culturele entourage. Het evene ment begint om 20. 00 uur, een entreekaartje kost 15 euro. Kaart jes met 3 euro korting zijn te koop bij de bibliotheek, voor leden van BiblioNU en het Literair Café. Jongen gewond De politie onderzoekt een zwaar ongeval, maandagmorgen omstreeks 08:00 uur op het kruis punt Nieuwe Weg/ Vredepeelweg in het Brabantse Oploo. Bij het ongeval is een twaalfjarige jon gen uit Vredepeel zwaargewond geraakt. Het ongeval is vermoe delijk ontstaan toen de jongen fietsend het kruispunt overstak en hierbij geen voorrang verleende aan een van links komende auto. Deze auto werd bestuurd door een 18-jarige man uit Sint Antho- nis. Een traumahelikopter is inge zet om eerste medische hulp te verlenen. De jongen is met onbe kend letsel met de ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. Veiligheidsplein op beurs Tijdens de Bedrijven Kontakt Dagen Noord op dinsdag 26 en woensdag 27 februari bij Zon Fresh Park in Venlo is er voor het eerst een groot veiligheidsplein. Het plein is een samenwerking van de politie Limburg-Noord, Intergarde, Lsb groep, Van Tienen Milieuadvies en Hefgra opleidin gen en brandpreventie. Zij treden gezamenlijk (stand B 450) naar buiten onder de naam veiligheids plein. Verschillende veiligheidsbe- drijven hebben ieder hun eigen boodschap en product, maar zien een meewaarde in één plein op het gebied van veiligheid. Het concept brengt individuele vei- ligheidsbedrijven samen op één herkenbaar plein voor bezoekers. Het veiligheidsplein zal zowel op de BKD Noord als de BKD Zuid aanwezig zijn. Man gewond De politie onderzoekt een een zijdig verkeersongeval, in de nacht van vrijdag op zaterdag, op de Spurkterdijk in Oostrum. Bij het ongeval is een 18-jarige man uit Venray gewond geraakt. Het onge val is vermoedelijk ontstaan toen de man, komende uit de richting Stationsweg, in een bocht met zijn wielen in de berm terechtkwam. Door een corrigerende beweging ging de auto rollen en kwam op zijn zijkant tot stilstand. Het slacht offer werd door de brandweer uit zijn auto geknipt. Hij is met been- en hoofdletsel overgebracht naar het ziekenhuis. De man bleek onder invloed van alcohol te zijn. Gratis autoruitreparatie Bij zwembad De Sprank in Venray wordt zaterdag 23 febru ari van 10.00 tot 17.00 uur de mogelijk geboden de voorruit van de auto te laten inspecteren op kleine beschadigingen. Deze kun nen indien mogelijk ter plaatse worden gerepareerd. Een kleine beschadiging kan door allerlei invloeden van buitenaf gaan door scheuren. Als een ruit eenmaal begint te scheuren is vervangen nog de enige mogelijkheid. Dit is een kostbare zaak en om dit te voorkomen is een reparatie moge lijk. Een ruitreparatie is vanaf WA geheel gratis, dus geen eigen risico en geen aantasting van no-claim. Wel de groene kaart of polis mee brengen voor de juiste gegevens. De regeling geldt niet voor ZLM- verzekerden. Noordpool expeditie Het WNF Regioteam Noord- en Midden-Limburg houdt op zondag 24 februari een avontuurlijke ori- entatietocht in de Kasteelse bos sen bij Horst. De middag begint om 14.00 uur en eindigt rond 17.00 uur. In 2008 zet het Wereld Natuur Fonds zich in voor het behoud van de natuur op de Noordpool. Daarom gaat men samen met een aantal avontuurlijke WNF-Rangers op Poolexpeditie bij de kasteelru- ine in Horst. Met goed speurwerk kan men veel pooldieren ontdek ken en daar over leren. Wie ver dwaalt, komt misschien wel oog in oog te staan met een ijsbeer! Het winnende expeditieteam krijgt een prijs. Het onderwerp van dit jaar voor het WNF is de Noord pool. Bij Noordpool denkt men aan wit. Daarom dient men zoveel mogelijk in het wit naar deze tocht te komen. Deze activiteit is bedoeld voor alle kinderen tus sen de zes en twaalf jaar. Kijk voor meer nieuws en details over deze activiteit en voor meer informatie over het WNF-Regioteam Noord en Midden-Limburg op www.wnf. nl/lim burgnoorde n m i d de n Ellen Poels (Heide) onderzoekt twee verschillende therapieën Ellen Poels uit Heide is samen met een projectgroep bezig met haar afstudeerfase. Ze studeert podotherapie aan de Paramedische Hogeschool van Fontys. Het doel van de projectgroep is onderzoek doen naar mensen met hiel- spoor (hielklachten). Daarbij vergelijken de studenten twee verschillende therapieën. Maar om een waardige vergelijking te maken, zijn proefpersonen nodig. Een oproep aan de lezers van Peel en Maas. Samen met Pieter Bas van Wie- ringen uit Eindhoven en Eefje Huijbers uit St. Oedenrode is Ellen net begonnen met afstuderen. De projectgroep van de opleiding Podotherapie wil twee therapieën met elkaar gaan vergelijken. The rapieën die beide hielspoor moe ten verlichten: de MBT-schoen en de podotherapeutische zool. Daarvoor zoekt de projectgroep minstens 24 vrijwilligers, die de gratis therapieën acht weken lang willen testen. Deze proefperso nen dienen uiteraard allemaal last te hebben van lage hielklachten. Want alleen dan kan de project groep bekijken of de patiënten baat hebben bij de therapieën. Wanneer heeft u last van hiel spoor? Ellen:"Wanneer u pijn heeft onder de hiel en aan de onderkant van de hiel, bijna onder de hak. Alles wat daar pijn doet valt onder hielklachten. Dat noemen wij ook wel hielspoor." Hielspoor komt het meest voor bij mensen in de actie ve levensfase, vaak in combinatie met een afwijkende voetstand. De pijn wordt veroorzaakt door een niet-bacteriële ontsteking aan het peesblad. Poels: "Meestal is dit het gevolg van overbelasting. De ken merkende klacht bij een hielspoor is een nauwkeurig aan te duiden, felle pijn onder de hiel. Soms lopen mensen met hielklachten gewoon rond met de klachten, een enkeling draagt een speciale zool. In beide gevallen kunt u meedoen aan het onderzoek." MBT (Masai Barefoot Techno logy) is het eerste schoeisel dat een positief effect heeft op het hele lichaam. De schoen is begin jaren negentig uitgevonden door een Oostenrijker, Karl Müller, die een eenvoudig inzicht ten grondslag heeft liggen aan de speciale schoenen. "Het menselijk lichaam is volgens hem gemaakt om blootsvoets te lopen op een zachte, natuurlijke bodem. Tegen woordig lopen we echter uitslui tend op een harde, vlakke grond. Müller liet zich inspireren door de Masai-stam: semi-nomaden die opvallend gezond en atletisch zijn en nauwelijks rug- of gewrichts klachten hebben", aldus Poels. "Deze schoen ontlast de gewrich ten en strekt de houding. Over de schoen wordt gezegd dat hij hielspoorklachten zou verhelpen. Maar aangetoond is dat niet. Met de schoen sta je korter op je hiel en is de druk lager. De schoen heeft namelijk een ronde zool die zorgt voor een rollende bewe ging in het lopen. Dat vermindert houdingsklachten. En dat is ook bewezen. Wij gaan onderzoeken of het ook bevorderend is voor hielspoor." De projectgroep gaat de MBT- schoen afwegen tegen de podo therapeutische zolen. Deze zolen staan bekend als weldoeners voor hielspoor, dat is ook weten schappelijk bewezen. "Deze zolen meten wij individueel aan, onder toezicht van een vakdeskundige", aldus Ellen. "Na afloop van het onderzoek mogen de deelnemers de zolen ook houden. Bovendien kunnen zij vrijblijvend onder con trole blijven staan bij Fontys. In principe hebben alle proefperso nen een gratis behandeling, en dat is natuurlijk mooi meegenomen. Fontys Hogescholen sponsort de speciale zolen. De andere twaalf proefpersonen krijgen een MBT- schoen op maat." Enige spoed heeft de project groep wel.Vóór 1 maart wil zij alle proefpersonen binnen hebben. Dus reageer snel. Nadat u con- Ellen Poels (Jinks) doet samen met haar medestudenten Eefje en Pieter Bas onderzoek naar mensen met hielspoor. tact op heeft genomen wordt er een datum geprikt waarop u een intakegesprek kunt hebben. Aan de hand daarvan kijken de studen ten of u inderdaad last heeft van hielklachten en wordt u gevraagd een enquête in te vullen. "Het onderzoek is heel patiëntvriende lijk", legt Ellen uit. "Van te voren bekijken we in hoeverre de pijn op een schaal van 1 tot 10 wordt beoordeeld, na acht weken bekij ken we dat nogmaals. In die acht weken dient de persoon ofwel de zool of de schoen intensief te gebruiken. De keuze voor zool of schoen maken we steekproefs gewijs, omdat het onderzoek op geen enkele manier beïnvloed mag worden." Heeft u hielklachten en wilt u mee doen aan het gratis onder zoek, neem dan contact op met de projectgroep van Fontys Hoge scholen. Dat kan per e-mail met Ellen Poels: 134558@student.fon tys.nl. Of u kunt telefonisch con tact opnemen met Eefje Huijbers: 0499 471173. Van u wordt 100% medewerking gevraagd, waarbij u ofwel met een gratis podothe- rapautische zool of met de MBT- schoen naar huis keert. NahtKrlïjl<x fckvüKMfd, dejoYvriett strvmKf in tnimrcki-tcctHKr www.rienvanmierlotuinen.nl Donderdag 21 februari 2008 - Pagina 5 Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kosteloos laten repareren, geen eigen risico en geen aantasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Autoruitservice zorgt voor de afwikkeling met alle verzekeraars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reclamestand. niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Opknapbeurt Smakterheide voltooid Proefpersonen gezocht met hielklachten Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL \N0UEUaanpak www.rienvanmierlotuinen.nl VAN MIERLO

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5