Woonproject voor jongeren Buddyzorg in Noord- en Midden-Limburg De Kruudwis wint prijs Unicef PEEL EN MAAS SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Ex-commissielid Welstand eist een ton Op vrijdag 29 februari wordt het startschot gegeven van het project Centrum op de schop. De nutsbedrijven kunnen als eerste hun werk doen en de riolering in het Schouten straatje wordt vervangen. Het 'echte' werk begint in augus tus, direct na afloop van de Venrayse kermis. Dan gaat fase één van start. De Gro testraat met de dwarsstraten Poststraat, Wilhelminastraat, Passage en Hofstraat worden nog dit jaar heringericht. In 2009 komen de drie grote pleinen (Grote Markt, Hensenius- plein en Schouwburgplein) aan de beurt. De renovatie van het centrum wordt in 2010 afgeslo ten met de Schoolstraat, De Bleek, Kapelaanspad, Markstraat en Schoutenstraatje. Afgelopen don derdag was in het gemeentehuis een informatieavond. Ruud Dubbeld van architecten bureau MTD uit Den Bosch lichtte de plannen toe. Momenteel zijn in de Grotestraat proefstroken aangelegd. Met allerlei tegels en Hondenbezitters moeten hun trouwe viervoeter goed in de gaten houden op het St. Annaterrein in Venray. Dat is de boodschap die Anneke en Peter Bandsma zo snel moge lijk naar buiten willen bren gen om te voorkomen dat in het park nog meer honden vergiftigd worden. Voor hun Pablo komt de waarschuwing helaas te laat. Want maandag morgen overleed de vijfjarige labrador van de familie Bands- ma nadat hij in een bos op het terrein een vergiftigde kippen poot had gegeten. Anneke Bandsma wandelde maandag samen met haar hond Pablo in het noordelijk deel van het bos, grofweg tussen de Over- loonseweg en het industrieterrein Smakterheide. Plotseling zag ze dat Pablo een kippenpoot in zijn bek had. Ze wist hem het vlees nog te ontfutselen, maar bij thuis komst was meteen duidelijk dat Pablo niet in orde was. Hij kreeg buikkrampen, het schuim kwam uit zijn mond en hij jankte van de pijn. Dierenarts Hans van Winden werd snel gealarmeerd, maar hij kon de hond van de familie Bands ma niet meer redden. Binnen een uur was Pablo overleden. Een andere hond, een Drentse patrijshond, die vermoedelijk min der vergiftigd kippenvlees bin nenkreeg, kon maandag nog net in leven worden gehouden door de dierenarts. "Ik heb beide hon den meteen een antigif gegeven, want het was meteen duidelijk dat ze vergiftigd waren. Helaas had de labrador te veel van het vlees gegeten, hij is heel snel doodge gaan." Van Winden vraagt zich af wie 'zoiets verschrikkelijks doet?'. "Want de dieren sterven een gru welijke dood. Ze krijgen steeds klinkers die mogelijk gebruikt kunnen worden. "We weten hoe we het willen, maar we weten nog niet precies welke materialen het beste bij het centrum passen", zei Dubbeld, die hoopt dat het winkelend publiek zijn voorkeur bekendmaakt. "Het belangrijkste is dat het materiaal stroef en vooral vlak is. En niet zoals nu met die al die gaten en hobbels. Het is net een holle vallei. Alles loopt naar een putje", aldus Dubbeld. De lan taarnpalen zijn niet meer van deze tijd en vormen vaak obstakels. Met het weren van fietsen en reclame uitstallingen krijgt het winkelend publiek vrij baan. "De winkelstraat heeft nu een goedkope uitstraling. Het moet aantrekkelijker, 'uitnodi gender' en ook chiquer." De Brabantse architect vindt de Grote Markt de allermooiste plek. "Dit is het brandpunt van het winkelcentrum. Het horecaplein bepaalt de sfeer en de aantrek kingskracht. Nu heeft het geen uit straling, je ziet de parkeervakken nog liggen." De Grote Markt wordt straks het 'historisch kwartier'. Zoals vroeger met grote bomen en minder lucht en stikken, dat geldt overigens ook voor vossen die van het vlees eten. Dit is gewoon een zielige dood voor alle dieren. Je snapt niet dat er mensen zijn die tot zoiets onmenselijks in staat zijn. Dit is echt triest." De politie heeft na de aangifte van de familie Bandsma meteen de GGZ, eigenaar van het terrein, gewaarschuwd. Medewerkers van de GGZ doorzochten dinsdag de bospercelen op het terrein. "Daar bij is geen vergiftigd aas aangetrof fen", zegt een woordvoerder van de politie Limburg-Noord. "Wel zijn in het bos een dode sperwer, Mensana RIBW Noord- en Midden-Limburg heeft in het centrum van Venray een woning geopend waarin vijf jongeren met autismebeper- kingen een woonplek hebben gevonden. De woonvoorziening biedt jon geren de kans om, in aansluiting op een (veelal klinische) behande ling bij de Mutsaersstichting, hun eigen weg te vinden in het alle daagse leven. Mensana biedt struc tuur, regelmatig contact met een persoonlijk begeleider en moge lijkheden om een aantal vaardig heden te verbeteren. De behan delaar van de Mutsaersstichting, waar zij eerder verbleven, blijft op de achtergrond de cliënt volgen. De woonvoorziening is tot stand gekomen door de inspanningen van een gezamenlijke project- de pomp op een centrale plek. Er worden twee materialen gebruikt. Het grijze natuursteen komt langs de gevels te liggen en het mar keert de terrassen. De rode klin kers geven de loopstroken aan. Op enkele prominente plekken wordt een grote boom geplant. Zoals op de hoek bij De Rooijerie en de Hofstraat. Met een houten zitje eronder en een kunstobject worden dit rustpunten in het bedrijvige centrum. De zwarte ijzeren banken keren niet terug. Alle nieuwe banken zijn van hout. "Dat is toch prettiger zitten", vindt Dubbeld. Iemand merkte op dat houten banken erg snel vies wor den, vooral onder bomen. "Dan moeten we ze vaker schoonma ken", reageerde Dubbeld. "Beheer en onderhoud moeten we erop afstemmen. Ook kijken we goed naar welke boom. Een plataan is beter dan een lindeboom." De vier hoekpunten van de Grote Markt worden afgewerkt met een grotere tegel waarin een tekst of symbool gegraveerd kan worden. De archi tect verzekerde dat er meer oog komt voor detaillering en afwer- een dode duif en een dode vos dicht bij elkaar gevonden. Die zijn overgedragen aan de politie." Wie het vergiftigde kippenvlees heeft verspreid, en waarom, blijft gissen. Het kan zijn dat het gaat om iemand die met het vergiftig de kippenvlees de steeds verder richting bewoonde wereld opruk kende vossenpopulatie in het gebied wil uitroeien, maar het zou bijvoorbeeld ook kunnen gaan om dode dieren die zijn overleden na het eten van landbouwgif. ONTSPANNEN Het terrein aan de Noordsingel wordt vaak gebruikt voor wande- groep, en op basis van een samen werkingsovereenkomst tussen de Mutsaersstichting en Mensana RIBW Noord- en Midden-Limburg. De Mutsaersstichting heeft de cliënten goed voorbereid op de overstap naar de nieuwe woon omgeving. Ook heeft de Mutsaers stichting expertise ter beschik king gesteld en er zijn afspraken gemaakt over als een jongere terugvalt en weer meer behande ling nodig heeft. Met ondersteu ning van Stichting Anders Sterk is bovendien een start gemaakt met het vormgeven aan ouderparti cipatie. De Mutsaersstichting en Mensana RIBW Noord- en Mid den-Limburg hebben de intentie om de huidige pilot verder uit te bouwen, zodat uiteindelijk bedui dend meer jongeren gebruik kun nen maken van dergelijke woon voorzieningen. king zoals bij de bomenroosters en de afwatering. Ook het Henseniusplein keert terug in de oude staat met veel bomen. "Niet meer die boles- doorns maar het worden stevige bomen. Het plein oogt nu trooste loos. Het groen heeft weinig bete kenis en er is geen mooie over gang naar het andere plein", vindt Dubbeld. Voor het standbeeld van Hensenius wordt een geschikte plek gezocht, of aan de zijkan ten of midden op het plein. Het Henseniusplein wordt ook groter, het neemt straks een deel van de Schoolstraat in beslag. Deze straat wordt verkeersvrij. Het Schouw burgplein omschrijft Ruud Dub beld als een'onaangename leegte'. "Er staan aan de rand wel bankjes. Maar het is er niet fijn zitten. Het plein is goed voor de markt en de kermis, maar door het jaar heen is het een kale, lege vlakte." Ook dit plein wordt groter. De platanen aan de westzijde wor den een paar meter opgescho ven. Langs de Schoolstraat komen nieuwe bomen met bankjes en sfeervolle verlichting. Het hoog- lingen en om de hond uit te laten. In principe moeten honden er aangelijnd zijn, maar de baasjes laten ze vaak ook los rondlopen. Het terrein wordt verder veel gebruikt door cliënten en mede werkers van de GGZ om er te ont spannen. De Raad van Bestuur van GGZ Noord- en Midden-Limburg, eige naar van het terrein, neemt de zaak hoog op. De directie vraagt extra aandacht van mensen met dieren die gebruikmaken van het voor iedereen toegankelijke park. Ook zijn enkele maatregelen getroffen. Zo zijn cliënten, hun Laagvliegoefening In het kader van een militaire oefening vinden boven en rondom luchtmachtbasis De Peel inVrede- peel vliegactiviteiten plaats met militaire jachtvliegtuigen. Militai ren van diverse krijgsmachtdelen geven vanaf de grond per radio aanwijzingen aan vliegers van jachtvliegtuigen over de exacte locatie van de aan te vallen grond doelen. De deelnemende vliegtui gen vliegen op lage hoogte, van dinsdag 26 tot en met donderdag 28 februari van 9-00 tot 16.30 uur en vrijdag 29 februari van 9 00 tot 13.00 uur. Er wordt volgens Defensie niet gevlogen beneden de toegestane hoogte. Buiten deze vooraf aangekondigde oefeningen op De Peel kunnen dagelijkse vliegoperaties van de Koninklijke Luchtmacht en haar NAVO-part- ners plaatsvinden. Mensen die overlast ervaren, kunnen hierover gratis klagen bij de sectie Geluidshinder van Defensie (tel: 0800-0226033), of per e-mail: stgjz@bdl.af.dnet.min- def.nl. teverschil met het terras voor de schouwburg blijft. Maar het wordt beter uitgevoerd zodat de trap pen meer uitnodigend zijn om er te vertoeven. Er komt vlakbij ook een waterpartij."De verhoging ligt prachtig op het zuiden met zicht over het plein en de waterpartij. Het is voor mensen fijn om er te gaan zitten en rond te kijken. Je hoeft niet per se op het terras van de Artiest te zitten." Voor de week markt en de kermis verandert er weinig. De opstelling zal op enkele kleine veranderingen na intact blijven. Het binnenpleintje in de Bleek zal een metamorfose ondergaan met enkele bijzondere bomen, groen, kunst en verlichting. Dubbeld: "Het is nu een sfeerloos pleintje. Het moet een interessan te plek in het centrum worden." De winkelstraat door de Bleek is te smal om er bomen te planten. Wel komen er boompjes aan de zijkant die het zicht op de 'lelijke' balkons van de appartementen wegnemen. Ook het Schouten straatje is te smal voor bomen. Met klimplanten zal het toch een sfeer voller groen steegje worden. Pablode vijfjarige labrador van de familie Bandsmaover leed na het eten van vergiftigd vlees op het Annaterrein in Ven ray. bezoekers en medewerkers erop gewezen om in geen geval dode dieren of resten aan te raken of mee te nemen. Tevens worden bezoekers via pamfletten en door de beveiliging erop gewezen hun hond altijd aangelijnd te houden. Verder wordt iedereen opgeroe pen om voorzichtig te zijn en eventuele bijzonderheden door te geven aan de beveiligingsdienst van de GGZ of aan de politie. Raadslid Van Dijck heeft wel een baan Twee weken geleden publi ceerde deze krant een overzicht van de betaalde functies van de 25 raadsleden in Venray. Elly van Dijck (PvdA) was een van de tien raadsleden zonder baan. Dit klopt nu niet meer. Per 1 januari 2008 is Van Dijck werkzaam als perso- neelsmanagementadviseur bij zie kenhuis VieCuri. Etalage vernield De politie is op zoek naar getui gen van de vernieling van een eta lage van een winkel aan de Mer- seloseweg in Venray, in de nacht van zaterdag op zondag. Een man zag hoe een andere man twee keer een steen tegen de etalage ruit gooide. Hierdoor werd de ruit vernield. Het gaat om een blanke man van ongeveer 27 jaar, onge veer 1,75 meter lang, met een dik postuur. Hij heeft donkerblonde haren en droeg een diamanten oorbel. De man droeg een don kerkleurige jas. De politie vraagt getuigen te bellen: 0900-8844. De vorig jaar ontslagen com missie Welstand laat het er niet bij zitten. Otto van Dijk, een van de vijf ex-commissie- leden, heeft bij de gemeente Venray een schadeclaim van 100.000 euro ingediend. Het college heeft de claim afgewe zen. De commissie bezwaar en beroep zal de kwestie verder afhandelen. Wethouder Van der Broeck (CDA) besloot vorig jaar tot een andere werkwijze van Welstand. In plaats van alleen achteraf beoorde len, moet de commissie veel meer een begeleidende en coachende rol vervullen voor de bouwaanvra- gers. Deze werkwijze vergt nieu we mensen en andere inzichten, aldus Van der Broeck. Inmiddels is de commissie ARK (Adviesbureau Ruimtelijke Kwaliteit) benoemd. Hierin zit niemand uit de voorma lige Welstandscommissie. De leden voelen zich gepasseerd, onfatsoen- Vervolg voorpagina Studie naar expertisecampus Leerlingen uit de gemeente Ven ray moeten hiervoor nu naar scho len in omliggende gemeenten, zoals naar Venlo. Het vervoer met busjes is vaak niet prettig voor deze kinderen. Bovendien worden ze dagelijks uit hun vertrouwde omgeving weggehaald. Naar aanleiding van het verzoek heeft de gemeente een verkennen de studie uitgevoerd. Het college heeft daarop op 25 september 2007 ingestemd met het uitvoeren van een haalbaarheidsonderzoek naar een expertisecampus. Op 17 december hebben de schoolbe sturen de opdracht verstrekt aan een externe projectleider. In het rapport komen alle aspecten aan de orde. De visie van de school besturen en de inrichting van het onderwijs. Een overzicht van de deelnemende partijen, de geldstro men, de wettelijke voorschriften en procedures, de definitieve loca tie, een programma van eisen met de bijbehorende kostenraming, de planning en de termijn van realisa tie. Basisschool De Toverbal, waar de leerlingen uit Brabander nu veelal naar school gaan, en Focus, de school voor speciaal basison derwijs, worden bij het onderzoek betrokken. Ondernemers kunnen ffkesbijkletsen Venray Centraal heeft een nieuw initiatief ontwikkeld in de vorm van een onderne merscafé. Onder de noemer "ffkesbijkletsen" zal voortaan op de laatste vrijdag van de maand een inloopavond wor den gehouden in Theatercafé De Artiest. Ondernemers kunnen dan vanaf 21.00 uur samen onder het genot van een drankje op informele wijze bijpraten en ervaringen uit wisselen. Het idee leefde al langer onder de Venrayse centrumon dernemers. Het bestuur van Ven ray Centraal heeft inmiddels vier avonden gepland, 29 februari, 28 maart, 25 april en 30 mei. In juni valt de laatste vrijdag samen met Venray Muzikaal Totaal en in juli vervalt de avond in verband met de grote vakantie. Bij voldoende belangstelling zal in augustus de draad weer opgepakt worden. lijk behandeld en in hun goede naam aangetast. De afspraak was dat ze niet hoefden te sollicite ren. Omdat hun kwaliteiten toch voldoende bekend waren op het gemeentehuis. Zonder enig over leg ontvingen ze daarop collectief een ontslagbrief. Deze handelwij ze is totaal verkeerd gevallen. In oktober stapte de commissie en bloc op, terwijl het de bedoeling was dat ze tot eind 2007 zou aan blijven. De opgestapte leden stuur den een gepeperde brief naar de raadsfracties. Hierin halen ze fel uit naar het college en met name naar wethouder Van der Broeck (CDA). In de raadsvergadering van 18 december heeft de raad bij de wethouder erop aangedrongen in Groep 7 van OBS De Pijler uit Rotterdam heeft de Nati onale Spreekbeurtwedstrijd van Unicef gewonnen. De winnaars kregen uit handen van Unicef en KlasseTV een digitaal schoolbord voor hun school. Volgens de jury zat de spreekbeurt van de drie mei den inhoudelijk heel goed in elkaar. Maar vooral de opdracht aan de klasgenoten om een toneelstukje te maken over wat de meiden net had den verteld, vond de jury erg verrassend. De tweede prijs, een schoolreis voor de hele klas naar het Open luchtmuseum in Arnhem, ging naar School met de Bijbel uit Noor deloos. De groepen 7 en 8 van de Kruudwis uit Venray wonnen usb- sticks, inclusief zes maanden gratis toegang tot de educatieve games van KlasseTV. De winnaar van de verloting van het gratis jaarabon nement op KlasseTV is CBS De Wildemaet uit Elburg. Unicef en KlasseTV organiseer den de Spreekbeurtwedstrijd dit overleg te gaan met de voorma lige leden van Welstand. Van der Broeck heeft daarop telefonisch contact gezocht met ex-voorzitter Hans Hoorn. Die verzocht of er ook een delegatie van de gemeen teraad bij dat gesprek aanwezig kon zijn. Van der Broeck wees dit verzoek af omdat de raad hierom niet had gevraagd. De gemeente raad heeft alleen aangedrongen op een 'verzoenend gesprek' tussen Van der Broeck en de ontslagen commissieleden. De ex-leden van Welstand zien vanwege deze afwij zende reactie af van een gesprek. Dat hebben ze in een brief van 15 januari aan de raadsleden bekend gemaakt. Voor het college is de kwestie hiermee afgedaan. jaar voor het eerst. Kinderen kon den hun spreekbeurt filmen en plaatsen op een speciale website. In totaal hebben veertig scholen meegedaan aan de wedstrijd. Op 20 november startte de Nationale Spreekbeurtactie van Unicef. De spreekbeurtactie wordt jaarlijks gehouden op de Internationale dag voor de Rechten van het Kind en stond dit jaar in het teken van Unicefs campagne 'Nooit meer Bang' voor kinderen in conflictge bieden. In 2007 deden er maar liefst 1.823 basisscholen mee aan de Nationale Spreekbeurtactie van Unicef. Er zijn 7.153 spreekbeurt pakketten besteld, wat inhoudt dat er meerdere spreekbeurten wer den gehouden per basisschool. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg t>ejuiste weg At de goede ricktiMj Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching GGZ neemt maatregelen Betaalbaar belasting advies op niveau! www.bba-belastingadviseurs.nl De gemeente Venray zal in 2008 samen met de gemeente Roermond de zogeheten Bud dyzorg voor geheel Noord- en Midden Limburg bekostigen. Zij doen dit vanuit restant middelen van het budget van de Wet op Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) 2007. Buddyzorg regelt voor zieke mensen een buddy, een persoon op wie ze in moeilijke tijden kunt terugvallen. De belangrijkste taak van de buddy is het bieden van emotionele en praktische onder steuning aan de cliënt en diens naaste omgeving. Een buddy is iemand aan wie je zonder pro blemen een verzoek kunt doen voor een boodschap of met wie je ontspannende activiteiten kunt ondernemen. Tevens biedt een buddy een luisterend oor als je daar behoefte aan hebt. In de Buddyzorg wordt alleen gewerkt met vrijwilligers. Iedereen die een ernstige fysieke beperking of een chronische of levensbedrei gende ziekte heeft, komt in aan merking voor buddyzorg. Leeftijd, leefstijl, ziektebeeld, handicap, culturele achtergrond en sek suele geaardheid spelen hierbij geen rol. Mensen die buddyzorg willen aanvragen bellen hiervoor met Stat Limburg (045 - 565 75 90). Zowel de gemeente Venray als de gemeente Roermond is van mening dat de restantmid delen van het WMO-budget 2007 moeten worden ingezet waarvoor ze oorspronkelijk ook bestemd waren. Donderdag 21 februari 2008 - Pagina 3 Veel meer groen in het vernieuwde winkelcentrum Gemeente wijst schadeclaim af een abonnement waard Multimate Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray, Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl 'Honden vergiftigd op Annaterrein Venray'

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3