Lintje voor Hay Bexkens Expositie Lindehof 1 Gemeente draagt archief over aan Venray Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Wiel van Berlo en Frits de Swart Meerlo-Wanssumse KBO's. Wet- sum, vrijdagmiddag in zaal't Tref- bejaardenverenigingen uit de uit Tienray zijn vrijdag tot win- houder Dickie Minken reikte de punt in Geijsteren aan de twee gemeente Meerlo-Wanssum naars gekroond van de gemeen- wisseltrofee, beschikbaar gesteld beste kaarters van het jaar uit. bestaat in totaal uit twaalf wed- telijke kruisjascompetitie van de door de gemeente Meerlo-Wans- De kaartcompetitie van de strijden. Alda Janssen en Wiek Lenssen maken documentaire over kindersterfte West-Papoea Een expeditie door de jungle van West-Papoea. Alda Janssen en Wiek Lenssen vertrekken op 2 maart om in de jungle een documentaire te maken over het kindersterftecijfer in deze regio. Voor veel Nederlanders een 'ver-van-mijn-bed-show'. Alda Janssen denkt daar ech ter anders over. Zij verlaat lie ver het welvarende Nederland om de onderdrukten en hulp behoevenden te helpen. Dag matras, hallo boomhut. Het tweetal Limburgers vertrekt op 2 maart naar het binnenland van West-Papoea. Het voorheen genoemde Irian Jaya is op de wes telijke helft het op één na groot ste eiland ter wereld met naar schatting 2 miljoen inwoners, die verspreid over het grote Vogelkop schiereiland en de kleinere, omlig gende eilanden leven. Ter plekke aanwezige missionarissen spreken over een hoog kindersterftecijfer, veroorzaakt door slechte basis voorzieningen in de gezondheids zorg. De in 2002 gestelde millenni umdoelstelling, het tegengaan van kindersterfte, hoeft volgens Unicef hier echter niet te worden toege past. Unicef berekent de kinder sterfte in West-Papoea op 7%. De Nederlandse belangenorganisatie Stichting Duurzame Samenleving Papoea Barat (SDSP) en de aan wezige katholieke missie spreken daarentegen over een percentage van tussen de 25 en 30 procent. GENEESWIJZEN Beide percentages zijn waar heidsgetrouw, maar niet te verge lijken omdat ze anders zijn vast gesteld. Unicef baseert haar cijfers op basis van metingen aan de kust, terwijl SDSP uitgaat van de situatie in het binnenland. De steden aan de kust zijn eenvoudiger bereik baar voor de gezondheidszorg dan het binnenland dat grotendeels bestaat uit 'jungle'. De stammen die hier leven, hebben geen weet van de nieuwe ziektes die transmi granten meenemen. Veel gevaren kunnen dus niet worden verhol pen met hun traditionele genees wijzen. Een tweede gevaar is de afstand tot professionele hulppos ten. De omstandigheden geven geen mogelijkheid tot de 24-uurs service die wij in Nederland ken nen. Voor de stammen is de meest dichtstbijzijnde basisvoorziening gezondheidszorg in oprichting, een poli in Senopi. Te voet in enkele dagen bereikbaar. De expe ditieleden zullen de voettocht ervaren. De totale afstand is nog onbekend, in ieder geval zullen zij bomenstronken en exotische dier soorten moeten trotseren. Verloskundige Alda Janssen gaat de jungle van West-Papoea in om kennis te delen met de gezond heidszorg aldaar en om proberen aan te tonen dat het gehanteerde kindersterftecijfer voor deze regio te laag is. Om een representatieve statistische dwarsdoorsnede van het gehele binnenland te kunnen maken, worden 300 Papoea-vrou wen geïnterviewd over geboorte, kindersterfte, bevalling, gezond heidszorg, etc. Een 'dukun', een traditionele papoeaverloskundige uit Senopi, laat zien hoe zij haar kennis overdraagt op haar klein dochter. De ervaringen en statis tieken van de gehele expeditie zullen resulteren in een documen taire, die VN-organisaties zoals Unicef moet aanzetten tot het bieden van structurele hulp en ondersteuning op het gebied van basisgezondheidszorg in het bin nenland van Papoea. Voor Alda Janssen uit Venlo is het niet de eerste keer dat zij zich verdienstelijk maakt in een ontwikkelingsgebied. "Ik vind het belangrijk om mijn steentje bij te dragen aan het beschermen van bedreigde culturen. Waarden en normen zijn rijke eigenschappen van beschavingen, die niet mogen verdwijnen. Naar mijn mening ver andert de wereld langzaam in een eenheidsworst, dat is zonde." STENEN TIJDPERK Het landschap van West-Papoea zal het de expeditieleden niet gemakkelijk maken. Bergterrein met wilde begroeiing maakt de aanleg van wegen onmogelijk. Autovervoer is uitgesloten. Alda Janssen kijkt er niet tegen op. "We willen graag één dag lopen en één dag in een dorp verblijven, dan weer één dag lopen etc. Maar het zijn de weersomstandigheden die onze vooruitgang zullen bepa len. Ik heb me mentaal redelijk voorbereid door het lezen van boeken maar je weet niet wat je tegenkomt. Voldoende water en Sultana's houden mij op de been." De primitieve omstandigheden houden de verloskundige ook niet tegen. "De mensen leven in bam boehutjes, houden zich warm met een vuurtje en leven van de jacht. Het zijn middelen uit het Stenen Tijdperk, maar ze weten ermee om te gaan. In Nederland maken wij onszelf gek door te denken dat we zoveel nodig hebben om goed te kunnen leven. We sparen we voor een huis, vervolgens een mooie bank, een grotere tv en uiteindelijk hebben we een slot nodig om de boel te beveiligen." Filmmaker Wiek Lenssen uit Swolgen is reeds twee keer in het gebied geweest en heeft met Papoea's rondgetrokken en geleefd. "Je moet jezelf overge ven aan de situatie en mee laten voeren door de lokale mensen. Ik raakte onder de indruk van hun open karakter en puurheid. Samenzijn is voor hen het waarde volste in het leven. Je ziet ze ook werkelijk hand-in-hand lopen. Een komisch gezicht en tegelijkertijd een perfecte weerspiegeling van hun cultuur." Er zijn legio cultuur verschillen met onze waarden en normen. De mannen en vrou wen hebben bijvoorbeeld expli ciete en onafhankelijke taken. De vrouwen zijn verantwoordelijk voor het oogsten van aardappe len, daar mag een man zich niet mee bemoeien, anders ontstaat er ruzie. Mannen weten ook niet wat een bevalling inhoudt omdat dat niet hun 'business' is. Wiek Lens sen hoopt een traditionele beval ling met de camera te mogen bij wonen, maar hoe dat is nog even de vraag. "Communiceren zal in ieder geval geen probleem zijn. Indonesisch is de leukste en mak kelijkste taal ter wereld." MEDICIJNEN De financiën van het project zijn zo goed als rond. Het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking (NCDO), het Thuiskopiefonds, Stichting Duurzame Samenleving Papoea Barat en LI TV hebben forse bijdragen geleverd. En een In de Lindehof Dagactiviteiten loopt vanaf 20 februari tot en met 23 april een tentoonstelling van beeldend kunstenaar Piet van Hout uit Wintelre. Piet van Hout schilderde reeds op jonge leef tijd in verschillende ateliers in zijn omgeving (Peelschilders.) Na een technische opleiding volgde hij de Academie voor Industri ële Vormgeving,Textiel en Grafiek. Hij was jarenlang werkzaam in de grafische industrie en daarna werkte hij op Bronlaak, een antro posofisch instituut voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Naast het schilderen en tekenen ontstond er ook een scala aan grafisch werk: monotypes, etsen, litho's en houtsneden. In zijn werk van de laatste 25 jaar is de natuur de inspirator voor zijn werk. Van- De mensen in West-Papoea leven in erg primitieve omstan digheden. aantal sponsoren heeft zich reeds gemeld. Horstenaar Mare Derix van Bakkerij Derix start de actie 'Medicijnen voor kinderen van Senopi'. Hij bakt speciaal brood waarvan de opbrengst direct wordt omgezet in medicijnen. Alda Janssen is zeer positief over deze actie. "De gelden van zulke acties gebruiken wij voor de aan koop van medicijnen in de hoofd stad Manokwari die we vervolgens doneren aan de poli in oprichting in Senopi. Met deze medicijnen kunnen de uitheemse kwalen die het land zijn binnengedrongen, ook de zieken in het binnenland genezen. De donatie moet een aanzet geven tot ontwikkeling van bemanning en medicijnentoevoer van de post in Senopi. Een eerlijke en effectieve manier om zo een goed doel te steunen." Door bij stelling van de kindersterftecijfers kan de VN structurele hulp gaan bieden in het gebied.Tot die tijd zijn alle bijdragen welkom. Voor meer informatie wieklenssen@ home.nl uit dit gevoel is het scheppen van een schildering als een reis met onbekende bestemming met een koffer vol kleuren. Piet van Hout was ook verantwoordelijk voor de mooie kleuren in de Linde hof. En nu zijn er 23 werken van hem te bekijken. Op zaterdagmid dag 15 maart zal de kunstenaar aanwezig zijn om zijn werk toe te lichten. De toegang is gratis gedurende de openingstijden van de winkel: Maandag, woensdag en zaterdag van 13-30-17.00 uur. Mochten regionale kunstenaars willen exposeren in de Lindehof, dan kunnen zij mailen of bellen naar De Lindehof, Meerloseweg 5, 5861 AB in Wanssum. Website www.delindehof-wanssum.nl, e- mail info@delindehof-wanssum.nl, telefoon: 0478-532625 Kunstwerken Zoals bekend is in Meerlo is een werkgroep in het leven geroe pen die geld gaat inzamelen voor nieuwe kerkramen. De werkgroep wil 50.000 euro binnenhalen. Een onderdeel van de acties in het dorp is van kunstzinnige aard. De werkgroep is op zoek naar kunstenaars en/of hobbyisten uit de gemeente Meerlo-Wanssum die zich hobby- of beroepsmatig bezighouden met het creëren van kunst. De werkgroep wil hen vragen om voor de actie 'Glas in Nood' een kunstvoorwerp beschikbaar stellen. Het plan is om de beschikbaar gestelde kunstvoorwerpen van tevoren op diverse manieren 'in de etalage' te zetten zodat mensen er een bod op kunnen uitbrengen. Dit kan tijdens de SOS-manifestatie en tij dens de wandeltocht en fietstocht in september. Een uitgebreide kerkactiviteit met muziek, zang en rondleidingen staat gepland op 26 oktober. Tijdens deze activiteit worden alle kunstwerken ten toongesteld en kan er ook nog op geboden worden. Daarnaast kun nen de bezoekers tijdens de SOS- manifestatie en bij de wandel- en fietstocht een top drie aangeven van de aangeboden kunstwerken. Van de twaalf meest aansprekende kunstwerken wordt een kalender gemaakt die in november wordt uitgebracht Voor meer informatie kunt u terecht bij Jan Rutten (tele foon 692739), Piet Timmermans (telefoon 692353) of Marlies Jans sen (telefoon 697270). Ingezonden Trots op landschap Steeds vaker wordt er uit eco nomische motieven natuur opge offerd. Vervolgens verrijzen er bedrijventerreinen met enorme eentonig gevormde dozen of worden er stukken land met een waterpas tot op de centimeter nauwkeurig in het gelid gebracht. Veranderingen gaan steeds sneller en de schaal waarop dat gebeurd wordt steeds groter. Zo worden er in Tienray enorme oppervlaktes grind afgegraven in de Diepeling en is er sprake geweest van de komst van een enorme varkens stal. Maar ook op kleine schaal verdwijnt er steeds meer. Zo is het kleine bosje aan de rand van Tien ray in het bouwland in de bocht aan Over de Beek plotseling ver dwenen. Een vertrouwd land schapselement, dat vooral in het voorjaar en 's zomers je in haar weelderige en ongerepte voorko men hartelijk verwelkomde als je vanuit Oirlo naar Tienray reed, is er niet meer en nu het weg is lijkt niemand het te missen. Ik kijk echter in een leegte en voel mij schuldig dat wij ongebreideld de kettingzaag in stukken natuur kunnen zetten die ons zogenaamd in de weg staan. Is er geen ruim te meer voor stukjes ongerepte natuur in een modern ingericht landschap? Natuurlijke bosscha ges die zomaar willekeurig in het landschap opduiken geven juist kleur aan de omgeving waarin we leven. Het is tragisch te moeten constateren dat wat de natuur in jaren heeft doen laten ontstaan het onderspit delft in dienst van het menselijke gemak en de macht van het geld. Jammer! Kunnen wij niet gewoon trots zijn op de kleinschalige land schappelijke kwaliteiten die de natuur in de loop der tijd creëert en dit koesteren? Erik van Maarschalkerwaard, Tienray Een foto van het Blitterswijckse gilde, gemaakt circa 1950. Staand Hay Bexkens (59) uit Tienray is vrijdag tijdens de jaarvergadering van hengelsportvereniging HSV De Vriendenkring benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij ontving de onderscheiding uit handen van locoburgemeester Leo Beterams. De Tienraynaar ontving de onderscheiding vanwege zijn Per 1 maart neemt de gemeente Venray het archief beheer van de gemeente Meer lo-Wanssum over. Dit heeft het college van B en W van Meerlo- Wanssum eind 2007 gevraagd aan de gemeente Venray. Aanleiding hiervoor was het afkeuren van de archiefbe waarplaats door de Provinci ale Archiefinspectie. De aanpassingen van de archief bewaarplaats in Meerlo-Wanssum zouden hoge kosten met zich meebrengen. Daarnaast zou ook het creëren van een bezoekers faciliteit extra investeringen met zich meebrengen. De gemeente Venray beschikt al over goede bezoekersfaciliteiten, een goed gekeurd archief en heeft een professionele archivaris in dienst. Dit zijn drie eisen die de Provinci ale Archiefinspectie stelt aan een gemeentearchief. Het overgaan van het gemeen tearchief betekent concreet dat de archieven tot 1990 van het gemeentebestuur van Meerlo- van links naar rechts: Jan Theeu- wen, Marcel Linskens, Jan Maes. Sjeng Pijpers, BenTheeuwen, Kay Hermans, Sjeng Kleeven (Geijste ren), Pierre Beterams,Jan Hofmans, dhr. Van de Ven (Wanssum), Jan Poels (Wanssum), dhr. Franssen, Sjeng Joosten, Ser Weijers (Well), jarenlange inzet voor De Vrien denkring.Van 1982 tot heden was hij onder meer voorzitter, secreta ris en bestuurslid van de hengel sportvereniging. Maar ook voor biljartvereniging Het Pleintje in Tienray, voorheen De Groene Lan taarn, is hij sinds 1987 in de weer als bestuurslid en vanaf 1992 als voorzitter en/of penningsmeester. Wanssum verhuizen naar het archiefdepot van het gemeen tehuis van Venray. Iedereen die onderzoek wil doen in de archie ven van Meerlo-Wanssum kan vanaf half maart 2008 terecht in de studiezaal van de gemeente Venray. Voor de gemeente Meerlo- Wanssum en Venray betekent dit een uitbouw van de samenwer king. Beide gemeenten werken al langer samen op bijvoorbeeld gebieden als brandweerzorg, regi onale woonvisie en de reconstruc tie van het platteland. Dorpsraad Tienray De dorpsraad van Tienray ver gadert op maandag 25 februari in dienstencentrum Zonnehof. Aan vang: 20.00 uur. De agenda: ope ning. notulen vorige vergadering, bespreking actielijst, inkomende stukken, discussieavond enquête, website, werkgroep Tiensteen, werkgroep AED, ruimtelijke orde ning, leefbaarheid, diverse voor stellen, nieuwe inwoners, uitgaan de post, rondvraag, sluiting. Pietje Derks, Pietje Theuws. Zittend: Frans Verstraelen, Man Reynders, dhr. Van Baarschot,Thei Peeters, Drikus Verberkt (koning), Piet Ingenpas, Bar Franssen, Lei Linskens. Foto: Collectie Heem- kundevereniging Meerlo-Wans sum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel.0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V ri j willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Donderdag 21 februari 2008 - Pagina 11 Meerlo-Wanssum Beste kaarters komen uit Tienray 'We beschermen graag bedreigde culturen' Gilde Blitterswijck

Peel en Maas | 2008 | | pagina 11