Prinsenwagen Ysselsteyn wint Piëlhaascup Genieten van kleurrijke, boeiende stoet IJzersterke opening Een lust voor het oog PEEL EN MAAS Donderdag 7 februari 2008 - Pagina 8 Regengod Pluvius is optocht Venray goed gezind "Mak voor de start van de grote optocht van De Piëlhaas in Venray valt de regen met bakken uit de lucht. Paraplu's worden uit auto's getoverd, regenpakken voor de dag gehaald, kinderen van een extra warme capuchon voor zien en in veel huiskamers wordt de website www.weer- rader nog even snel geraad pleegd. Blijft het zo'n honden weer? Dat is de grote vraag als de wagens maandagmiddag om 13.45 uur op de hoek Lan- geweg- Merseloseweg worden opgesteld. Maar zie, regengod Pluvius is de Venray se optocht goed gezind. Natuurlijk, het is koud, maar als de kleurrijke wagens, groepen, duo's, eenlingen en muziekgezel schappen op het punt staan om even over tweeën door de straten in hartje Venray te gaan trekken, breekt plotsklaps een waterig zon netje door. Gelukkig maar, want de deelnemers aan de optocht hebben weer kosten noch moeite gespaard om van de optocht een spektakel te maken. Ook dit jaar blijft de bijna twee uur durende Venrayse optocht boeien tot het einde. Het publiek geniet met volle teugen van de prachtige wagens, vooral de gigantische prinsen wagens van Ysselsteyn, Oostrum en Veulen zijn echte blikvangers, kleurrijk uitgedoste groepen, grap pige duo's en eenlingen en de muziek van de talloze enthousiaste muziekgezelschappen die aan de stoet deelnemen. Actuele onder werpen die dit jaar in de optocht aan bod komen zijn onder meer de opknapbeurt voor Brukske, uitgebeeld door een groep die de wijk letterlijk op de schop neemt, het naderende afscheid van burge meester Jos Waals ('Weej zuke toch vest enne neeje!'), het rookverbod in de horeca, het 100-jarig bestaan van muziekvereniging Ons Genoe gen uit Oirlo, de perikelen rondom de nieuwbouw van café Hulsman en de renovatie van het Venrayse centrum. Ook de heisa rond labo ratoriumpark Science Link wordt dubbelzinnig uitgebeeld door een duo dat de toeschouwers wijs maakte dat er toch 'dier pruuve ien Rooy' komen, om vervolgens snoepjes in de vorm van kikkertjes en varkentjes uit te delen. Gewoontegetrouw wordt ook het publiek, dat rijen dik naar de optocht staat te kijken, uitgeno digd en uitgedaagd om aan de optocht deel te nemen. Bijvoor beeld door de 'cameramensen' en 'journalisten' van de lokale TeeVee FRAAY, die op de hoek Poststraat- Grotestraat zelfs aan enkele agen ten vragen durven te stellen, de groep 'Ok weej zette de bluum- kes bute!', die mensen uit het publiek haalt om letterlijk samen de bloemen en planten buiten de deur te zetten, en de groep Loeëp mit os de Roojse Singels, die toe schouwers probeert te verleiden tot het aankopen van lp-singels. Het afgelasten van de boerenbrui loft in Venray is voor de Piëlreuze Express van de buurt Puttenweg uit Ysselsteyn aanleiding om een ludieke tekst op hun wagen te zet ten: 'Dur het gestoei mit de poes, is er wer gen boeremoes'. Kleurig is de optocht in Venray altijd. De kleur groen is dit jaar bijvoorbeeld prominent aanwezig bij een grote groep die in het mid den van de optocht met de spreuk 'Weej halde mieër van grun as van Rooj' het publiek verrast met veel, heel veel groen. Een andere groep ziet tijdens de carnavalsda gen alle kleuren van de regenboog, waaronder natuurlijk ook de kleur rood. Want rood blijft 'ien Rooj' dé kleur, wat te zien is aan de vele verwijzingen die zowel in kleur als tekst tijdens de Venrayse optocht worden gemaakt naar de Venrayse vastelaovend. 'Weej gaon ower de Roeëje mit os nieuwe trio','Loeëp mit os de Roojse singels', 'Oost West Rooj Best','Roojse Vrollie op de Singel' en de groep van hotel De Klomp die haar gasten over een heuse 'rooye' loper naar bin nen laat lopen, zijn slechts enkele voorbeelden daarvan. De eindcon clusie: een mooie optocht, veel muzikaal spektakel en enthousi aste deelnemers die er ook dit jaar weer een boeiende middag van maakten. En daar hebben we graag Ook Aukje Janssen nam deel aan de optocht in Venray. een 'rooje', koude neus voorover. UITSLAG De prinsenwagen van Yssel steyn is dit jaar als mooie wagen in de optocht van Venray winnaar geworden van de Piëlhaascup. De prinsenwagen van Oostrum werd tweede, die van Veulen derde. De publieksprijs ging dit jaar naar de groep Spektakel.Tot mooiste praal wagen werd de Piëlreuze Express uit Ysselsteyn uitgeroepen, terwijl bij de grote groepen de eerste beker ging naar Roeëkverbod?! Weej zien de segaar. Bij de mid den groepen won Loeëp mit os de Roojse Singels, bij de kleine groe pen Roojse Vrollie op de Singel en bij de eenlingen/paren Assekoeter. De mooiste jeugdprinsenwagen kwam uit Oostrum, Moj gestrikt werd uitgeroepen tot beste joeks- kapel en Sub Matris Tutela uit Oostrum tot beste muziekgezel schap. Jubileumoptocht Ysselsteyn trekt veel publiek De prinsenwagen van De Piëlreus uit Ysselsteyn is winnaar gewor den van de Piëlhaascup tijdens de grote optocht in Venray. De wagen van prins Willie werd maandag uitgeroepen tot mooiste van de optocht. De publieksprijs ging dit jaar naar de groep Spek-takel.Alle uitslagen op een rijtje: Jeugdprinsenwagens: 1. Jeugdprinsenwagen Oostrum 2. Jeugdprinsenwagen Venray 3 .Jeugdprinsenwagen Ysselsteyn Eenlingen en paren: 1.Assekoetsjer 2. Enne echte Piëlhaas duut ok dinsdags mit 3. Kom d'r mar 's op Kleine groepen (3 t/m 9 per sonen): 1. Roojse Vrollie op de Singel 2. Weej neme 't bruukske op de schup 3. Weej gaon ower de Roeëje mit os neeje Trio Midden groepen (10 t/m 20 personen): 1. Loeëp mit os de Roojse Singels 2. Ziede geej geschikt vur 'n garde 3. De Stieve Grote groepen (vanaf 21 personen): 1. Roeëkverbod?! Weej zien de segaar 2. De Regenboog 3. Weej zette alles op de kop Joeks kapellen: 1 Moj gestrikt 222 2 Joekskapel Luuster Efkes 221,5 3 Muziek Express 209 Muziekgezelschappen: 1Harmonie Sub Matris Tutela 2. Fanfare De Peelklank Ysselsteyn 3. MMSK St. Petrus' Banden Venray Praalwagens: 1De Piëlreuze express 2. De Piëlreuzen resepsie kumt naeve, kom un haendje gaeve 3.Weej make ut te boont Publieksprijs: 1. Prinsenwagen Ysselsteyn (win naar Piëlhaascup) 2. Prinsenwagen Oostrum 3. Prinsenwagen Veulen Ook de jeugd nam weer deel aan de optocht in Venray. De vastelaovend in Venray kende een ijzersterke opening met de installatie in het gemeentehuis en de roetsj op het schouwburgplein. De rode draad tijdens de installa tie was vooral de boerenbruiloft. Burgemeester Jos Waals, maar ook vorst Rob van de Kaevers, speel den prima op dit item in. Jos Waals was ouderwets op dreef, maar stak meer de draak met zijn eigen college dan met prins Twan en zijn gevolg. Kwesties als Science Link, de aanstaande herindeling en de Venrayse flirt met Meerlo- Wanssum kwamen uitgebreid aan de orde. Vorst Milton was met het college op stap geweest en toon de aan dat dierproeven ook mens vriendelijk konden zijn. Opvallend was dat Jos Waals, die altijd aan het eind van de 'zitting' de prinsen van Burgemeester Waals overhan digt de ambtsketen aan prins Twan I. Foto Hoedemaekers Ven ray. repliek mag dienen, toen weinig meer te zeggen had. Dat tekende de goede sfeer en de kwaliteit van de sprekers, van wie vorst Rob de hoofdrol speelde. natuurlijk niet vergeten. Dat zijn hobby voetbal is, werd tijdens de optocht wel duidelijk. Want 'De balie blieve ien ut rek...' En zijn achternaam was voor een prachti ge groep aanleiding om als bouten en moeren aan de optocht deel te nemen. Opvallend was ook de deelname van de Zagewetters uit het naburige Merselo, die de Piël reuzen kwamen feliciteren met hun 5x11-jarig jubileum, en van Elvis, die zijn muziek voor de start van de optocht zelfs een toontje lager moest zetten. Wat nog meer opviel? De grote deelname van de jeugd aan de optocht. Deelne mers van drie of vier turven hoog die dapper naast papa of mamma meeliepen om van de jubileumop tocht ook dit jaar weer een succes te maken. En dat lukte, want met ruim veertig inschrijvingen en een fantastische prinsenwagen was de bonte stoet ook dit jaar weer een lust voor het oog. Het is eigenlijk geen nieuws meer: de optocht van carna valsvereniging De Piëlreus in Ysselsteyn is een van de beste in de regio. Ook dinsdagmid dag kon het massaal opgeko men publiek weer genieten van een bonte stoet wagens, groepen en individuen. Voor al het 5 x 11-jarig jubileum van De Piëlreus kwam in de optocht uitgebreid aan bod. Ballonnen, bloemen, taarten, een heuse receptie en het met leg- oblokken bouwen van een feestje: het was maandagmiddag goed te merken dat het dorp Ysselsteyn wat te vieren had. Het jubileum van de plaatselijke carnavals vereniging werd door diverse groepen uitgebeeld, vaak op een uitermate ludieke manier. 'Weej hebben ennen schitterende carna val','Weej bouwe un tieësje','Weej zette de bluumkes buute': de ver wijzingen naar het jubileumfeest waren niet op één hand te tellen. En dat jubileumprins Willie Koonings daarvoor de geschikte leider is, bleek wel uit die ene deelnemer die met zijn leus 'Dizze prins valt ien goeje aerd', met aarde, schop en kruiwagen de lachers op zijn hand kreeg. Ook de achternaam van de prins, Koonings, werd door een aan tal groepen gebruikt als item. Zo was de totale koninklijke familie, inclusief koningin Beatrix, prins Willem-Alexander en prinses Maxima, te bewonderen in de optocht van Ysselsteyn. Zelfs de rode loper werd voor 'Ut Koonin- gshuus' uitgelegd. Dat Koonings een echte dorps- en verenigings man is, en als bestuurslid van tal van verenigingen graag de taken verdeelt, was voor een kleurrijke groep aanleiding om de jubile umprins onder de titel 'van dil- ligieren tot afschuuve' met echte 'sneeuwschuivers' op de hak te nemen. Maar niet alles is hosanna in Ysselsteyn, want in de buurt Merselsepiël voelen zich duidelijk gepasseerd. In 55 jaar tijd hebben ze vanuit deze buurt nooit één prins, jeugd prins of boerenbruidspaar mogen De rode loper werd voor 'Ut Kooningshuus' uitgelegd tijdens de jubileumoptocht in Ysselsteyn. leveren aan De Piëlreus. 'Weej pisse al 55 jaor naeve de pot', zo luidde het motto van een groep uit deze buurt, die met een grote pispot op een ludieke manier aan dacht vroeg voor het 'probleem'. Jeugdprins Stan II (Bouten) werd Houd*3'! dtU*

Peel en Maas | 2008 | | pagina 8