Billie Holiday in Schouwburg Venray Doe mee met het literair café Jera on Air geeft nieuwe bands een kans Portrettekenen in Jerusalem Cultuur Noord- Limburg in één gids Wereldwinkel Speelgoed van Vroeger en Nu Vlinders in de buik De zusjes Boleyn PEEL EN MAAS Donderdag 31 januari 2008 - Pagina 9 Billie Holiday's leven is een aaneenschakeling van tragiek. Haar moeder is slechts dertien jaar oud, als die de opvoeding van baby Billie op zich moet nemen. De voorstelling Billy Holiday, gespeeld door Ruth Jacott, is te zien in Schouw burg Venray op dinsdag 12 februari vanaf 20.00 uur. De vader van Billy Holiday, een jazzmuzikant, is bij de geboorte van haar al met de noorderzon vertrokken. Ondanks al het leed dat zij op zeer jonge leeftijd voor haar kiezen krijgt, weet Bil lie zichzelf in de schijnwerpers te plaatsen tijdens optredens in nachtclubs. Ze werkt samen met diverse grootheden, maar stuit op het alom aanwezige racisme in de Verenigde Staten. Maar Billie mag rekenen op een groeiende aan hang. Parallel met het toenemen van de schare fans, groeit ook de ellende in haar leven. Huwelijken stranden, Billie zoekt haar toe vlucht in verdovende middelen en bovendien sterft haar moeder. De ongezonde relatie tussen moeder en dochter lijkt dan nog heviger aan het licht te komen. Na een ver blijf in de gevangenis, waar ze zit wegens drugsbezit, probeert Billie het weer als zangeres. Zonder suc ces. Ze kan de neerwaartse spiraal niet doorbreken en wordt ernstig ziek. Zelfs tijdens die ziekte kan ze niet van de drugs afblijven, met fatale afloop in 1959- Hoe haar leven ook liep, haar grote liefde en passie was haar muziek. En die liefde heeft een ongekend reper toire aan wereldberoemde jazz- en bluesliedjes opgeleverd, zoals The lady is a tramp, Summertime, They can't take that away from me, God bless the child en Strange Fruit. Op maandag 17 december 2007 vond de première van de intieme musical over een grootse vrouw, Billie Holiday, plaats in de Leidsche Schouwburg. Ruth Jacott is Billie Holiday en kent in Edwin Jonker één van haar tegenspelers. Edwin speelt diverse rollen, even als Samora Bergtop. De cast wordt gecompleteerd door Casper Gim- brère. Onder leiding van regisseur Peter de Baan wordt momenteel naar de première toegewerkt. Het script van de musical is, in opdracht van Albert Verlinde en Roel Vente ontwikkeld door Pie- ter van de Waterbeemd, die eer der tekende voor de popmusical Doe Maar! en daarvoor een John Kraaijkamp Musical Award in ont vangst mocht nemen. Reserveren voor deze voor stelling kan door contact op te nemen via telefoon (0478)530999- Het complete programma van de schouwburg staat op www. schouwburgvenray. nl De nieuwe cyclus voor de poëzieliefhebbers uit de regio begint met onderstaande regels. Laat u uitdagen en zendt de goede oplos sing in. Alle deelnemers beginnen weer met nul punten! Dit is de januariopgave: "huizen slaan traag hun bittere ogen op en sterren vallen doodsbleek uit hun banen" Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray. Dit kan tot vrijdag 22 februari. Ook op www. literair-cafe-venray.nl- is deze opgave te vinden! Elke laatste donder dag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwed- strijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een frag ment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Onder grote belangstelling is de Raadselige Roos voor poëzie aan de heerT. Opstal uit Valkenswaard en de Raadselige Roos voor proza aan Mar leen Schmitz uit Oirsbeek uitgereikt. De Witte Hoeve was het decor voor een sfeervolle ambiance, waar op het binnenterras op banners talrijke teksten te lezen waren van vroegere prijswinnaars. De Bijprijs ging naar Ans Kessels uit Stevensbeek, Ook zijn de winnaars van de Peel en Maaswedstrijd 2007, gehuldigd: Mevrouw I. Ophey-Manders en de heer A.Ederveen mochten de prijzen in ontvangst nemen. Bei den scoorden 100 punten. De heer Ederveen behoorde ook vorig jaar al tot de prijswinnaars! De stimuleringsprijs ging naar mevrouw M. Minten. Het Literair Café Venray-regio blijft actief: Donderdag 31 januari wordt ter gelegenheid van de landelijke gedichtendag bij vers winkels in Venray en de gemeente Wanssum een gedicht uitgereikt van een van de winnaars van de Bijprijs van de afgelopen 12 jaar en van de Raadselige Roos 2007. De Bijprijs is de publieksprijs van de Raadselige Roos. Deelnemers zijn: de boekhandels Van den Munckhof, Bruna en Boekhandel Venray, Barto,s Broodjes en IJssalon, Bakkerij Bart, van Dam Groente- en fruitspecialist, De bakkerijen Van Gassel en Gommans, Kaaskenner Ric en Lyanne, Santecraem en September Bloemsierkunst, Slagerij Maurice Verschuuren,VisspecialiteitenThie- len, Bakkerij van Gassel, Landweert, Claessens Groente en Fruit, De Bloemenkorf, Zorgboerderij-boerderijwinkel "Boer Hans", Heide, Sla gerij Bierman-vd Eijnden, Oostrum, Classens Pluimveebedrijven B.V, Oirlo, Gemakshop de Aide Smidse, Verkoeijen Partyservice Vlees bedrijf en van Kempen Fruitbedrijf, alle drie uit Leunen, Boerderij winkel 't Platteland en Bloemenkwekerij Reintjens uit Veulen, Bloem sierkunst Ien en Bloemenkwekerij Reintjens uit Ysselsteyn, Bakkerij Geert en Marlies Verdeuzeldonk, Wanssum, Forellenkwekerij Keyzers- berg, Blitterswijck en Slagerij v.d. Pasch, Meerlo. Behalve van de actie Verzen in de verswinkel kan men dit seizoen nog genieten van de toneelbewerking van Eline Vere op 5 maart en het boekenbal op 7 maart (De Open Dichts how). Twee schrijvers doen Venray aan: Op zondag 6 april Rascha Peper en op zondag 18 mei Judith Koeleme- ijer. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van hetVenrayse Literair Café. Informatie over het boven genoemde of over het werk van het Literair Café kan men verkrijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1,5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948 maar ook op www.literair-cafe-venray.nl. Hemelvaartsdag zit er weer aan te komen, en dus is het weer bijna tijd voor Jera on Air. Dit is het jaar lijkse festival van stichting Jera on Air in Ysselsteyn. Zoals ieder jaar krijgt ook nieuw talent een mooie kans om naam te maken. Om dit te bewerkstelligen is er ook dit jaar weer het Jera's Fight For Fame. Deze jaarlijkse band wedstrijd gaat plaatsvinden op vrijdag 29 februari en zaterdag 1 maart.Tijdens deze bandwedstrijd gaan acht bands strijden om een plaats op het grote podium. De winnaar van Fight For Fame heeft namelijk het recht om Jera on Air 2008 te openen. Voor de 2e en 3e plaats liggen vrijkaarten klaar. Op dit festival gaat de winnaar samen spelen met verscheidene andere grote bands. Op de afgelopen edi tie van Jera on Air speelde onder andere het Amerikaanse Dog Eat Dog en de Mad Caddies samen met de Heideroosjes en Mark Fog- go's skasters. Binnenkort wordt de line-up bekendgemaakt van Jera on Air 2008. Zie ook www. jeraonair.nl. Wie met zijn band dit festival wil openen kan kijken op www.jera70.nl. en zich inschrij ven. Dit kan tot en met dinsdag 12 februari. Om het Jera on Air festival ook dit jaar een succes te laten worden is men op zoek naar enthousiaste vrijwilligers die willen helpen met promotionele zaken als posteren en flyeren op diverse locaties en activiteiten. Ook wordt gezocht naar creatie- vellingen die hun steentje bij wil len dragen aan de aankleding van het festival, en alles daar om heen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Thijs Vogels via t.vogels@student.fontys.nl. of via telefoon 06-41107808. Expositie Pepijn de Jonge Auto Auto is een expositie van schilderijen, tekeningen, objecten, prentenboeken en gedichten van de Venrayse kunstenaar Pepijn de Jonge. De Jonge (Deurne, 1976) studeerde schilderen en tekenen op de Hogeschool in Sittard, waar hij les kreeg van Limburg schilder Lou Thissen. In 2004 maakte hij een voettocht naar Wenen uit res pect voor de Oostenrijkse schil der Friedensreich Hundertwasser. Het is niet de eerste keer dat de Jonge exposeert in de bibliotheek in Venray. In 2005 maakte hij de tentoonstelling Het lied van de Blauwe Vogel. De expositie Auto Auto is de hele maand februari te bezichtigen tijdens de openingstij den. Carnavalsmaandag 4 februari is de bibliotheek gesloten. Natuurwandeling De Werkgroep Wandelpaden Leunen wil op zondag 10 februari vanaf 10.00 uur gezamenlijk de natuurwandelroute lopen. Deze natuurwandelroute de Leunse Paes bestaat uit drie routes van 5, 7 en 10 kilometer. Vanuit AC restaurant kan men de blauwe en de groene route lopen. Deze zijn 6 en 10 kilometer. De wandelrou tes gaan over de veegpaden van het waterschap peel en maasval lei, langs weilanden en akkerland richting herinrichtingsplan de Oostrumsche beek. Men loopt hier de uitgezette route. Men gaat via de Oostrumsche beek het moerasbos in en loopt langs het veegpad het moerasbos uit rich ting de A73- Dan loopt men door de gemeentebossen naar het AC restaurant. De start is om 10.00 uur bij de boom met de bankjes tegenover de ingang St. Catharina kerk. Zorg voor goede kleding, schoenen of laarzen. Koningskerkje zoekt kunstenaars Het Koningskerkje roept men sen op die mee willen doen aan een buitenevenement in Vierlings beek. Centraal staat het beleven van kunst in al zijn uitingsvormen. Kunstenaars die op een of andere manier actief zijn, hetzij beeldend, vertellend, muzikaal, scheppend, dansend of als living statue en interesse hebben kunnen zich tot en met vrijdag 15 februari opge ven bij het Koningskerkje. Graag met fotomateriaal en informatie over de werkwijze en een CVVoor aanmelden of meer informatie zie kristiannetummers@ hotmail .com. De Locht Streekmuseum De Locht in Melderslo is op zondag 3 februari geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Bezoekers kunnen de vaste expo sitie bewonderen die een beeld geeft van wonen en werken in Noord-Limburg van het jaar 1880 tot 1950. Op de bovenverdieping is de expositie Juweeltjes in Tex tiel te bezichtigen. Het gaat om een kleine maar fijne keuze uit de grote textielcollectie van De Locht. Zie ook www.delocht.nl. Sinds deze week ligt hij op tal van uitgiftepunten in de regio: Uit in regio Venlo. Dat is het spoorboekje voor alle culturele activiteiten in Noord- Limburg, van Beesel tot Gen nep. Popmuziek in Lottum, toneel in Venlo, film in Reuver, wereld muziek in Ottersum, een archeo- logielezing in Venray, beeldende kunst in Panningen. Met ingang van februari vindt u het cultuur aanbod van Noord-Limburg in één uitgids, die op tal van uitgiftepun ten gratis mee te nemen is. De redactie streeft ernaar dat de gids veelzijdig en kompleet is. Of dat lukt, is afhankelijk van de cultuur aanbieders. Zij moeten maande lijks gegevens over hun concert, voorstelling of expositie van de aankomende maand insturen, met een digitaal formulier op www. uitinregiovenlo.nl. Een korte ver melding (plaats, datum, tijd, wat) is gratis. Tegen geringe kosten is het ook voor amateurs moge lijk een toelichting van negen of tien regels bij hun voorstelling of expositie te plaatsen en een foto van het gebodene. Dat kan eenmalig of - goedkoper - per abonnement. Daardoor zal Uit in regio Venlo niet alleen de profes sionele kunst vermelden, maar is er ook ruimte voor amateurkunst. Binnen afzienbare tijd is de hele uitagenda ook te vinden op www. uitinregiovenlo.nl. Daarop zullen dan ook annuleringen en andere laatste wijzigingen geplaatst wor den. Uit in regio Venlo wordt uitgegeven door AM-Creation in Venlo en is een voortzetting en uitbreiding van Cultuuragenda Venlo, die tot en met deze maand alleen in Venlo verscheen. Uit in regio Venlo wordt full colour op A4-formaat uitgevoerd. Het Kunstencentrum Jerusa lem start op woensdag 20 febru ari van 19.30 tot 22.30 uur met een korte cursus portrettekenen onder leiding van Jeanny van Lies hout. Deelname aan deze cursus staat open voor iedereen. Enige ervaring in het tekenen en schil deren is wel aan te bevelen maar niet noodzakelijk. Tijdens de lessen worden aan de hand van voorbeelden de geschiedenis van het portrettekenen en schilderen toegelicht. Beginners leren de basisprincipes van het portrette kenen; de opbouw, de proporties, voor-, zij- en driekwart aanzicht. Het gaat vooral om het tekenen van het portret met houtskool en pastelkrijt en in een latere fase acrylverf. Daarbij lettend op ver houdingen en gelijkenis. De gevor derden werken met materiaal naar keuze, afmeting naar keuze, maar er wordt meer naar een eindresultaat gewerkt, een eigen handschrift waarbij de gelijkenis kan worden losgelaten. Voor de gevorderden is er meer aandacht voor het model en de omgeving; het gaat niet alleen meer om het portret zelf, maar om het totaal beeld. Voor meer informatie en aanmeldingen zie www.kunsten- centrumjerusalem.nl of telefoon (0478)585320. De wereldwinkel in Venray heeft in haar themaruimte een nieuw thema uitgewerkt. Er zijn producten van importeur Kinta ingekocht. Kinta importeert artike len gemaakt van natuurlijke mate rialen, zoals hout en speksteen. Deze producten komen voorna melijk uit Kenia en de Filippijnen. Uit Kenia komt het houtsnijwerk, de zeepstenen artikelen en het aardewerk. De Filippijnen leveren onder meer artikelen gemaakt van capiz. De grondstof voor capiz zijn pareloesters. Niet iedere oester bevat een parel, maar als grondstof voor capiz zijn ook de parelloze schelpen geschikt. Deze schelpen zijn niet beschermd. Zij komen in grote hoeveelheden in de zeeën rond Indonesië en de Filippijnen voor. De schelp is licht doorlatend, plat en ovaal. Om er een mobiel van te maken hoeft de schelp alleen gesneden en al of niet gekleurd te worden. Om er andere artikelen van te maken moet de schelp eerst geweekt worden. Ver volgens kan hij bewerkt worden en worden er schalen, windlichten doosjes en dergelijke van gemaakt. Wie nieuwsgierig is, is van harte welkom in de winkel voor meer informatie over deze artikelen. Wandeling Het Toon Hermans Huis Venlo houdt op woensdag 6 februari onder begeleiding van een gids van het Limburgs Landschap en enkele medewerkers van het Toon Hermans Huis Venlo een wande ling met als titel Maascorridor. Denk aan goede wandelschoenen. Er is gelegenheid tot het drinken van een kop koffie of thee. De bij eenkomst is om 13-30 uur bij het Toon Hermans Huis Venlo of om 14.00 uur bij Sur Meuse aan de Helling in Blerick. Opgeven kan bij het Toon Hermans Huis via telefoonnummer (0478)3211433 of via e-mail info@toonhermans- huisvenlo.nl. Indien nodig kan vervoer geregeld worden. In museum 't Freulekeshuus is de tentoonstelling te bezich tigen; Speelgoed van Vroeger en Nu. Deze tentoonstelling duurt tot en met 23 maart 2008. Voor deze expositie werd weer een beroep gedaan op medewerking van inwo ners van Venray en omstreken om hun antieke speelgoed tij delijk in het museum onder te brengen. Samen met de col lectie speelgoed van 't Freu lekeshuus levert dit een vro lijke expositie op. Ook kan er gespeeld worden met heden daags speelgoed dat afkomstig is van de Speel-o-theek. Bij het in bruikleen gegeven, of het geschonken materiaal hoort natuurlijk een verhaal en dat verhaal leest u hier. In de collectie van Museum 't Freulekeshuus bevinden zich verschillende stukken eenvou dig speelgoed die zelfgemaakt zijn. Zoals een bal, gemaakt van nat papier, met brede elastiek jes daaromheen gewikkeld. Zie daar, een perfecte bal om mee te gooien. Er zitten ook een paar proppenschieters bij, ook wel klapbussen genoemd. Die bestaan uit een buis van hout waarin een kern van metaal of hout aan een handvat heen en weer kan schui ven. Een natte prop papier in de voorkant en schieten maar. Deze proppenschieters werden ook wel gemaakt van vlierenhout, met een kern van hout aan een hand vat erin. Deze werken ook uitste kend. Heel leuk zijn de bikkels uit de collectie. Die bestaan uit een set kootjes van schapenpoten. Dit spel werd al gespeeld door de Grieken en Romeinen. Ook bij ons vroeger werd er mee gespeeld. Er konden verschillende figuren mee geworpen worden en er werden zelfs versjes bij gezongen. Nog een grappig stuk zelfgemaakt speelgoed is de tank. Die bestaat uit een garenklosje met getande randen. In de kern van het klosje wordt een elastiekje bevestigd dat met behulp van een stokje kan worden opgedraaid. Dit stokje zit vast aan het eind van het elas tiekje. Wanneer je dan het stokje en het klosje loslaat op een vlakke ondergrond, gaat het geheel er als een tank vandoor! Ook met dit zelf gefabriceerde spul hebben de kinderen vroeger heel veel plezier gehad. Nieuwsgierig geworden? Kom eens kijken op woensdagmiddag, zaterdagmiddag en zondagmiddag, steeds van 14.00 uur tot 17.00 uur. Museum 't Freulekeshuus is gevestigd aan de Eindstraat no. 8 in Venray en buiten normale ope ningstijden kan men er na telefo nische afspraak ook met groepen terecht .Tel 0478 583880. In Zoo Pare Overloon worden op de zondagen 3, 10, 17 en 24 februari de rondleidingen Vlinders in de buik, gehouden. Zijn dieren ook verliefd? Hoe verleiden en versieren dieren elkaar? Een erva ren gids neemt de kinderen met hun (groot)ouders mee door het park en vertelt leuke liefdeswee tjes over de dieren. Na afloop van de rondleiding krijgen de deelne mers een leuke verrassing mee naar huis. De rondleidingen star ten om 13-30 uur en duren ander half uur. Wegens beperkte deelname is reserveren noodzakelijk. Zoo Pare Overloon aan de Stevensbeek- seweg in Overloon is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zie ook www.overloonzoo.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Het hart van de dertienjarige Maria slaat op hol als ze Hen drik VIII voor het eerst ont moet. Maar al gauw blijkt dat Maria slechts een pion is in een spijkerhard spel van haar ambitieuze ouders. Als Hen driks aandacht verslapt, wordt de jonge hofdame geacht haar kennis door te geven aan haar zusje en rivale Anna. En met succes, want Anna is onweerstaanbaar voor Hendrik. Maria moet met lede ogen toezien hoe haar meedogenloze zus alles in het werk stelt om de nieuwe echtgenote van de koning te wor den en hoe haar broer George het middelpunt is van de hofintriges. Maar één man aan het hof heeft de moed om Hendriks macht te trotseren en Maria een leven in vrijheid en geluk te bieden. Philippa Gregory (1954) is Engelands succesvolste auteur van historische romans. Haar roman The Other Boleyn Girl werd in 26 landen uitgebracht, in Amerika in de recordoplage van een mil joen exemplaren. Ze is geboren in Kenia, studeerde achttiende- eeuwse literatuur in Edinburgh en woont in Noord- Engeland.The Other Boleyn Girl is verfilmd met Scarlett Johanson (Maria), Nata lie Portman (Anna), en Eric Bana (Hendrik VIII). De zusjes Boleyn is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 22,50 euro. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9