Te weinig kennis bij nieuwe studenten Gilde Opleidingen Marleen Schmitz wint schrijfwedstrijd J Kunstwerk in Oirlo vernield Computerclub in Le Tambourin 1 Ingezonden Certificaat MEE EM-TE wint winkelwedstrijd ELEKTR0FIETS SPECIALIST PVyers PEEL EN MAAS Donderdag 31 januari 2008 - Pagina 7 De helft van de nieuwe stu denten bij Gilde Opleidingen in Noord- en Midden-Limburg heeft te weinig kennis van rekenen. Dat blijkt uit een eerste test die zij aflegden op het niveau van groep 8 van de basisschool. De verwach ting is dat het bij taal, wat binnen kort wordt getest, niet veel anders zal zijn. Het Limburgse ROC start nu met een groot programma, Back2Basic, om de kennis van stu denten bij te spijkeren. Het programma richt zich niet alleen op taal en rekenen, maar ook de sociale vaardigheden. Gilde behoort met Back2Basic landelijk tot de vooruitstrevende beroeps opleidingen. Een commissie heeft staatssecretaris Van Bijsterveldt deze week geadviseerd om het kennisniveau van studenten in het middelbaar onderwijs te toet sen. Gilde Opleidingen heeft dat dus al op poten staan, en tegelijk het vervolg er aan gegeven met een ondersteuningsprogramma. Hiervoor zijn twaalf extra mensen bij Gilde Opleidingen aangeno men; zij gaan de studenten toet sen op hun rekenvaardigheden en ondersteunen als blijkt dat ze een achterstand hebben. Voor taal en sociale vaardigheden zullen er ook nog eens extra mensen bijko men. Er is alle reden voor deze grondige aanpak, aldus Piet Ver stappen, projectleider van Back- 2Basic. "De kennisachterstand is een onderschat maatschappelijk probleem. Een rekenmachine biedt geen getalleninzicht. Dat heeft een stratenmaker wel nodig om het oppervlak van een straat te berekenen. Dan heb ik het nog niet eens over boekhouders en bedrijfseconomen. En voor taal is het niet anders. Het spellingspro gramma op de computer biedt geen sluitende oplossing. Pas poorten en papsoorten zijn beide correcte Nederlandse woorden. De kennisachterstand hebben de studenten al opgebouwd vanaf de basisschool"aldus Verstappen. Een in verhouding kleine groep studenten (tien tot vijftien pro cent) moet ook bijgeschoold wor den in hun sociale vaardigheden. 'Dan hebben we het over iemand die zich moet kunnen gedragen. Bij een bedrijf op tijd komen, afmelden, uitvoeren wat wordt gevraagd', zegt Verstappen. De meeste ROC's in Nederland zijn wel doordrongen van het pro bleem, maar doen er vaak nog wei nig aan. Dat zegt Marianne Dries- sen van CINOP, de organisatie die Nederlandse onderwijsinstellin gen adviseert over vernieuwingen. Een kleine groep, waaronder Gilde Opleidingen, onderscheidt zich in positieve zin. De vijftiende schrijfwed strijd De Raadselige Roos bracht nieuwe en bekende winnaars op het podium van Literair Café Venray-regio. Met name de categorie proza zorg de voor nieuwe, vrouwelijke gezichten. De prozatrofee ging naar Mar leen Schmitz uit Oirsbeek. Zij won de hoofdprijs met haar vlot en sterk geschreven verhaal Troost prijs, waarin hetzelfde voorval vanuit verschillend perspectief van twee vrouwen wordt beschre ven. Nieuw is ook Marieke Vul- lings uit Horst, die derde werd met haar intrigerend verhaal De lift. De tweede plaats is voor de bekende Reuvernaar Herman Bors, die in 2005 de prozatrofee won. Nu prijst de jury zijn ont roerende verhaal Lazarus in het glas, over de zoon van een mijn werker. De dialectversie won eerder de Veldeke Literatuurprijs 2007. De poëzieprijzen zijn toe gekend aan eerder al uitverkoren dichters. De eerste plaats is voor Toon van Opstal uit Valkenswaard, die ook al in 2003 de trofee won. Nu voor zijn gedicht 'Opwelling' waarin het thema doodsverlangen prachtig wordt verwoord. Ook de BIJ-prijs van de publieksjury is voor een eerdere Rooswinnares (in 2000): Ans van Kessel uit Ste vensbeek glorieert nu met haar ontroerend, origineel gedicht Ver dwaald over het thema dementie. Eerdere winnaar van de publieks prijs (2005) Coenraedt van Mee- renburgh (pseudoniem) uit Vlis- singen won nu de tweede prijs van de vakjury met zijn geslaagd sonnet 'Transitie'. Derde werd met het gedicht Augustus Hans van Helmond uit Valkenburg, die vorig jaar tweede werd bij proza. Zes gedichten en twee verhalen werden beloond met een eervolle vermelding. Bij poëzie voor Leo Wagemans uit Beers (Voor even), Margreet Spoelstra uit Deurne (Vlinderslag), Nico Beemsterboer uit Cuyk (Troost), Marjan Kilkens uit Haelen (www.schoolbank. nl), Har Sniekers uit Thorn (Gene zen) en Arta Verdonk uit Breda (Verdicht landschap). Bij proza zijn eervol vermeld Kitty Schaap uit Berghem (Strop) en Ton Adri- aens uit Weert (Lydia). Aan deze vijftiende wedstrijd voor Zuid- Nederland deden 104 amateur schrijvers mee met 117 inzendin gen: 66 gedichten en 51 verhalen. De bekroonde inzendingen zijn opgenomen in een bundel met een nieuwe omslag. Daarin zijn ook de winnende gedichten en verhalen van de voorgaande veer tien wedstrijden bijeengebracht. De prijsuitreiking werd opgeluis terd door de Brabantse cabaretier Bert Kuijpers, Helmonds eerste stadsdichter. Voor de bundel Raad selige Roos 15 jaar werden ook nog acht inzendingen geselec teerd: gedichten van Arnold Was sen uit Reuver met Brief aan Pater Karei, Catharina Boer uit Nuenen met Wolbrandskerke, Peter Kelle- De prozatrofee ging naar Mar leen Schmitz uit Oirsbeek. naers uit Maastricht met Afscheid, Truus Verschuren uit Venray met geen titel; 'tussen hoge bomen. (beginregel) en Mientje Wever uit Boxmeer met Schatten op zolder en verhalen van Rieks Veenker uit Middelburg met Jos, Jan van den Eshof uit St.-Oedenrode met Marie en Henry de Hoon uit Heer len met Blind. De bundel bevat 44 gedichten en 22 verhalen en is te koop in de Venrayse boekwinkels. Verder is de bundel te bestellen door over making van 7.75 euro op bankre kening 6600 06111 van Literair Café Venray. Meer informatie op staat www.literair-cafe-venray.nl. !r Nadat vorige week een school- ruit is vernield van basisschool Maria in Oirlo, werd afgelopen dinsdag rond 19.00 uur ook het kunstwerk op het Dorpsplein vernield. Bij deze vernieling werd een van de beelden van de sokkel getrokken en een andere beeld uit zijn verband getrokken. Het kunstwerk Zo verscheiden, toch een, is gemaakt door Mieke van Uden uit Geijsteren en symboli seert de samenhang van de Oirlo- se gemeenschap. De politie en de dorpsraad van Oirlo zijn op zoek naar getuigen van deze vernie lingen. Nu moeten de reparaties bekostigd worden van gemeen schapsgeld. Getuigen kunnen zich melden via e-mail dorpsraadoirlo@ dorpenvenray.nl. Sinds enige tijd houdt Compu terclub Regio Venray (CRV) haar clubavonden in Le Tambourin. Deze clubavonden worden elke vrijdagavond van 18.30 en 22.30 uur gehouden, en zijn voor ieder een toegankelijk zijn. Ook niet- leden die vragen hebben over of een probleem hebben met hun computer zijn van harte welkom. De leden van CRV helpen mee om problemen op te lossen of computergebruikers van adviezen te voorzien, bijvoorbeeld op het gebied van beveiliging. De Compu terclub Regio Venray is opgericht in 1990 en stelt zich ten doel om te komen tot verder informatie uit wisseling op computergebied. Ver der worden er gezamenlijk proble men opgelost op het gebied van software en hardware. De hulp die door CRV wordt verleend is gra tis. Maar als een probleem wordt opgelost, wordt van de bezoeker een bijdrage in de kosten gevraagd. Voor dit bedrag is men dan tevens voor drie maanden (proef)lid is. Bijzonder is dat de vrijwilligers van CRV tweemaal per week onder steuning bieden aan de bezoekers van het internetcafé in het Intern Activiteiten Centrum. Op dinsdag en donderdag worden bezoekers daar ondersteund en bijgestaan in het gebruik van de computer, toepassingen van programma's, gebruik van internet en het oplos sen van problemen. Hierdoor wordt het gebruik van de com puter voor de bezoekers een stuk laagdrempeliger en toegankelijker gemaakt. Het houden van de club avonden van CRV is een volgende stap in het vermaatschappelijking- proces binnen Servaashof; samen leving en zorginstelling integreren steeds verder en worden onlos makelijk met elkaar verweven. Hierdoor wordt een gemeenschap gevormd waarin gemeenschappe lijke belangen een plaats hebben. De openbare voorzieningen, zoals in dit geval Le Tambourin, nemen daarbij een belangrijke plaats in om ontmoeting tussen cliënten en samenleving mogelijk te maken. Met de komst van de clubavonden van CRV én de ondersteuning in het internetcafé wordt deze ambi tie concreet gemaakt. Belangstel lenden zijn van harte welkom om bij een van de clubavonden van CRV binnen te lopen en kennis te maken en vragen te stellen. ook voor onderhoud en reparatie Cmet: w ireldtb Fietswereld Frank Welles Eindstraat 12 Venray, Tel. 0478-581553 Dealer van Gazelle, Sparta en Batavus. Woninginbraak in Venray De politie onderzoekt de inbraak in een woning aan de Serenadestraat, die vorige week vermoedelijk tussen woensdag middag 15:45 uur en donderdag morgen 02:15 uur, heeft plaatsge vonden. Bij de inbraak is voor een onbekend bedrag aan audioappa- ratuur en kleding ontvreemd. De inbrekers hebben waarschijnlijk toegang tot de woning gekregen door een raam te forceren. De politie vraagt getuigen contact op te nemen via telefoonnummer 0900-8844 (lokaal tarief). Man opgepakt De politie heeft dinsdagavond omstreeks 18:25 uur een 39-jarige man uit Venray op het Kerkpad aangehouden op verdenking van mishandeling. De politie kreeg een melding dat de man een 65-jarige man en zijn vrouw uit Venray had mishandeld. Ter plaatse bleek de 39-jarige man een woning aan het Kerkpad binnen te willen. De bewoonster vond dit echter niet goed, waarop de 39-jarige man haar enkele malen sloeg. De 65- jarige echtgenoot van de vrouw kon de man vervolgens naar bui ten brengen. Toen de 65-jarige man en zijn vrouw later op straat liepen, kwam de 39-jarige man op hen aflopen en sloeg hij de 65- jarige man. De verdachte kon ter plaatse worden aangehouden. Hij bleek onder invloed van alcohol te zijn. De toedracht van de mis handeling is onbekend. Man aangehouden De politie heeft maandagmor gen omstreeks 09:20 uur een 30- jarige man uit Venray op de Bach- straat aangehouden op verdenking van openbare dronkenschap en ordeverstoring. De politie kreeg een melding dat op de Bachstraat een verwarde man op de grond lag die verbaal agressief was tegen voorbijgangers. Ter plaatse bleek de man onder invloed van alcohol te zijn. Aangezien de man agres sief werd toen agenten hem mee wilde nemen naar het politiebu reau, werd hij aangehouden. Op het politiebureau deed de man alsof hij bewusteloos was. Nadat hij nergens meer op reageerde, werd hij overgebracht naar het ziekenhuis, waar bleek dat de man niets mankeerde. Hij is maandag middag weer in vrijheid gesteld Bromfietser gewond De politie onderzoekt een ver keersongeval op de Leunseweg, dinsdagmiddag omstreeks 15:30 uur. Bij het ongeval is een 16-jarige bromfietser uit Hegelsom gewond geraakt. Het ongeval is vermoe delijk ontstaan toen een 43-jarige automobilist uit Venray, komende uit de richting Venray, rechtsaf wilde. Hierbij zag hij de bromfiet ser waarschijnlijk over het hoofd. De bromfietser kwam hierdoor in botsing met de auto. Hij is met onbekende verwondingen met de ziekenwagen overgebracht naar het ziekenhuis. High tea bij Intratuin Intratuin Venray houdt op zaterdag 9 februari een high tea in het tuincafé. Dit is een leuke gelegenheid om in een sfeervolle ambiance bij te kletsen en te genieten van deze Engelse traditie. Tegelijkertijd kan men de nieuw ste trends spotten en inspiratie opdoen in de winkel. Wie eens wil bijkletsen met een vriend, vrien din, zus of moeder? Verras hem of haar dan met deze gezellige high tea. De high tea bestaat uit koffie of thee en heel veel lekkers voor 12,95 euro per persoon. Reserve ren kan tot en met woensdag 6 februari bij de klantenservice van Intratuin. Noordpool expeditie Het WNF Regioteam Noord en Midden-Limburg houdt op zondag 24 februari een avon tuurlijke oriëntatietocht in de Kasteelse bossen bij Horst. Deze middag begint om 14.00 uur en eindigt rond 17.00 uur. In 2008 zet het Wereld Natuur Fonds zich in voor het behoud van de natuur op de Noordpool. Daarom gaan zij deze zondag samen met een aantal avontuurlij ke WNF-Rangers op poolexpeditie bij de kasteelruïne in Horst. Met goed speurwerk kan men vele pooldieren ontdekken en daar ook veel over leren. Het winnende expeditieteam krijgt een mooie prijs. Het onderwerp van dit jaar voor het WNF is de Noordpool. Bij de Noordpool denkt men aan wit. Daarom is het gewenst om indien mogelijk in het wit naar deze tocht te komen. Dit is een span nende activiteit voor alle kinderen tussen de zes en twaalf jaar oud. Vooraf aanmelden is verplicht en kan tot woensdag 20 februari via e-mail wnfnoordlimburg@hotmail. com. Kijk zeker voor meer nieuws en details over deze activiteit en voor meer informatie over het WNF-Regioteam Noord- en Mid den-Limburg op www.wnf.nl/lim- burgnoordenmidden. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Carnavalskrant Ik ben 14 jaar en zit bij de raad van elf. Ik vind het heel jammer dat er ieder jaar geen foto van de jeugdraad van elf en garde in de carna valskrant staat. Wij zorgen er juist voor dat de carnavalskrant wordt ver kocht en mogen mooi om 10.15 uur de straat op om de krant aan de man te brengen. Heel jammer dat er telkens een foto van ons in de krant ontbreekt. Daan Bruijsten, Venray. MEE Noord en Midden Limburg is samen met MEE Noordoost Brabant en MEE regio De Bosch gecertificeerd volgens de normen van de Stichting Harmonisatie Kwaliteitsbeoordeling in de Zorg sector (HKZ). Dit certificaat geeft aan dat de betreffende MEE-orga- nisaties op alle fronten voldoen aan de vastgestelde kwaliteitsnor men. Hiermee zijn zij een van de eerste organisaties in de zorgsec tor die met meerdere zelfstandige stichtingen volgens een uniform kwaliteitssysteem werken. De HKZ-normen zijn opgesteld van uit het perspectief van de cliënt. Ze toetsen bovendien of de orga nisatie de zaken intern goed op orde heeft, betrouwbare resulta ten kan presenteren en voortdu rend werkt aan het verbeteren van de zorg- en dienstverlening. Het onafhankelijke Keurmerkin stituut heeft gesprekken gevoerd met managers en medewerkers uit de verschillende geledingen van MEE en er is uitgebreid docu mentenonderzoek gedaan. Men was enthousiast over de betrok kenheid van de medewerkers bij de cliënten, over hun professiona liteit en inzet. De MEE-organisaties zullen ook in de toekomst volgens afspraak werken en steeds op zoek gaan naar verbeteringen in het belang van haar cliënten en relaties. MEE is een onafhankelijke, landelijke organisatie die informa tie, advies en ondersteuning geeft aan mensen met een beperking zodat zij zo zelfstandig mogelijk kunnen functioneren. Men vindt MEE aan de Drie Decembersingel 48c in Blerick en aan de Zwart- broekpoort 2 in Roermond. Voor meer informatie zie www.mee- nml.nl. Donderdag 24 januari heeft EM-TÉ Venray de EM-TÉ win kelwedstrijd gewonnen. Zij liet hiermee de overige 79 EM-TÉ supermarkten achter zich. De prijs werd uitgereikt tijdens de jaarlijkse bijeenkomst op het hoofdkantoor in Veghel. De 80 EM-TÉ supermarkten wer den beoordeeld op omzet, klant vriendelijkheid en beheersing van de kosten. Voor het beoorde len van de klantvriendelijkheid werden diverse mystery-guestst ingezet. EM-TÉ Venray scoorde met name hoog op de onderdelen verse producten, presentaties en klantenbenadering. Supermarktmanager Jos Zijl stra is bijzonder trots dat zijn supermarkt heeft gewonnen. "Ik heb een bijzonder team, met 79 medewerkers. EM-TÉ Venray heeft gewonnen omdat alle medewer kers vanaf het begin voor de volle 100% voor EM-TÉ gegaan zijn. Samen hebben we op verzorging van de winkel en kwaliteit van de medewerkers bijzonder goed gepresteerd. We hebben onze prijs, een weekend naar Eurodis- ney Parijs met alle medewerkers en hun partners, echt verdiend. Onze klanten profiteren natuur lijk ook van onze winst, want we komen met extra aanbiedingen." EM-TÉ supermarkten kenmerkt zich door véél aandacht voor top kwaliteit versproducten en per soonlijke service. De klant staat bij EM-TÉ centraal. Opvallend zijn de grote afdelingen dagverse pro ducten als brood/banket, groen ten/fruit, vlees, vis en vleeswa ren/kaas. Met de combinatie van topkwaliteit producten en vak kundig opgeleide medewerkers brengt EM-TÉ het vakmanschap en de ambachtelijke uitstraling weer terug in de supermarkt. De geur van vers gebakken brood, fijn gegrilde rosbief en volop te proe ven producten, maken winkelen weer prettig. Niet voor niets werd EM-TE in 2007 door GfK uitge roepen tot Beste Versverkopende supermarkt van Nederland! Huiselijk geweld in Venray De politie heeft vrijdagnacht een 38-jarige man uit Venray aan gehouden op verdenking van hui selijk geweld. De man viel gedu rende de avond zijn ex-partner, een 42-jarige vrouw uit Venray lastig met telefoontjes en sms-jes omdat hij enkele weken geleden werd veroordeeld voor eerder huiselijk geweld. Hij eiste van haar dat zij naar zijn woning zou komen om de zaak uit te praten. Om de zaak te sussen deed de vrouw dat. In de woning werd zij door de man mishandeld. De gealarmeerde politie hield de man in zijn woning aan. Hij is voor nader onderzoek ingesloten. Tegen hem zal weer proces-ver baal worden opgemaakt voor hui selijk geweld. Wordt uw site gevonden door uw doelgroep? Haalt u voldoende business uit uw website? Nee? Met Flyers Internet Communicatie haalt u meer uit uw website door: Een aansprekend ontwerp Communicatieadvies Business monitoring Content Management Systemen Zoekmachine marketing Interesse? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie Grootdorp 89 5815 AN Merselo-Venray www.flyers.nl 0478-546293 - info@flyers.nl ooo'ic' :oAe 'nfernet Cott*"

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7