inVENtief pleit voor hogere sporthal Verkeerscontroles tijdens carnaval Eetpunt zoekt vrijwilligers Groen licht bouw zeven woningen Vredepeel Toekomst Sciencelink blijft ongewis Gunhoek Laat u inspireren ook voor üw tuin PEEL EN MAAS door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Andere partijen willen niet meer tornen aan raadsbesluit inVEntief verraste donder dag de andere partijen in de commissie Maatschappelijke Diensten. De lokale partij wil dat de nieuwe sporthal een hoogte van negen meter krijgt. In november besloot de gemeenteraad dat de hal zeven meter wordt. Hoewel volley balclub Rooyse VK en de korf balverenigingen pleitten voor een hoger plafond. De politiek wil nu achteraf niet meer tor nen aan het genomen raadsbe sluit. Mieke Beerkens (inVENtief) meent dat de sport in Venray niet gediend is met de gekozen vari ant. "Met name de volleybalclub wordt door deze beperkte hoogte gedurende de levensduur van de hal, dertig tot veertig jaar, in de uitoefening van de sport ernstig beperkt", meent Beerkens. "Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald." De keuze was destijds een hoogte van zeven of tien meter. Vanwege de extra kosten koos de raad voor een sobere en lagere hal die 6,2 miljoen euro kost. inVEN tief deed navraag bij ISA Sport, het instituut voor sportaccommo daties van NOC*NSF. Een hal van zeven meter blijkt doelmatig te zijn voor het bewegingsonderwijs maar de wedstrijdsport wordt hierdoor op achterstand gezet. Volgens het NOC*NSF is een tien meter hoge hal geen sporttechni- sche maat, maar een hal van negen meter wel. Deze maat past in de huidige sportontwikkeling, meent inVENtief. Wethouder Emonts (PvdA) ver klaarde destijds in de raadsverga dering dat de bouw niet openbaar aanbesteed hoefde te worden. Omdat er in Nederland slechts drie bedrijven zouden zijn die voldoen aan de NOC*NSF certifi cering. Volgens inVENtief staan er op zijn minst elf NOC*NSF-gecer- tificeerde sporthallenbouwers geregistreerd. Mieke Beerkens benadrukte in de commissievergadering dat het zeker niet de bedoeling is het krediet van 6,2 miljoen te over schrijden. inVENtief meent dat er voldoende marktwerking is bij sporthalbouwers waardoor binnen het budget kan worden gebleven. "De raad heeft een democratisch besluit genomen", zei Beerkens. "Nee, het is enkel de bedoeling om financieel alle creativiteit uit de markt te halen. Om te bezien of alsnog de sport in Venray geduren de de komende dertig tot veertig jaar beter bediend kan worden." De andere partijen reageerden afwijzend. "We willen de discus sie niet gaan overdoen", zei John Michels (CDA) .Wethouder Emonts zei niet bereid te zijn iets te wijzi- gen."Dat mag ik ook niet.Tenzij de raad anders beslist." Martin Wijn hoven (Samenwerking): "Er ligt een raadsbesluit. Het is dus niet aan de wethouder maar aan de gemeenteraad. Kom maar met een nieuw voorstel in de raad." Ook de WD en Lokaal Aktief vinden dat inVENtief met een initiatiefvoor stel moet terugkomen. Gezien de negatieve reacties lijkt het planne tje van inVENtief een vroege dood te sterven. bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers 0478-57!800 Alcohol in het verkeer speerpunt De politie Limburg-Noord zal in de dagen rond en tijdens de carnaval verkeerscontroles houden met name gericht op het gebruik van alcohol. Een meerderheid van die controles wordt uitgevoerd door mede werkers van het Verkeers- handhavingsteam. Dit team controleert vrijwel dagelijks op diverse plaatsen in de regio op de vijf speerpunten; helm, gordel, roodlicht, alcohol en snelheid. De medewerkers van het Ver- keershandhavingsteam zullen gedurende de carnavalsdagen door de hele regio Limburg-Noord controles met staande houding uit voeren. Iedere verkeersdeelnemer zal bij die politiecontrole moeten blazen. Met de alcoholcontroles tijdens de carnavalsdagen wil de politie de verkeersdeelnemer dui delijk maken dat alcohol en ver keer, ook tijdens deze dagen, niet samen gaan. Carnaval en een pilsje drin ken horen als vanouds bij elkaar. Daar is niets mis mee, zolang het met mate gaat en plezierig blijft. Maar als mensen de keuze heb ben gemaakt om bij het stappen alcohol te drinken, dan moeten ze zich tevoren bedenken hoe ze naar huis gaan. En dat betekent dus de auto thuis laten en vervoer regelen. Spreek af wie de BOB is, zodat iedereen ook zonder verve lende consequenties weer veilig thuis komt. Wanneer tijdens een alcoholcontrole bij een ademtest geconstateerd wordt dat er teveel alcohol is gedronken, wordt op het bureau een ademanalyse gemaakt. Die geeft zeer nauwkeurig aan hoeveel microgrammen alcohol zit in een liter uitgeademde lucht (ug/1). Via een standaardformule wordt het aantal ug/1 omgezet naar het bloedalcoholgehalte, wat wordt uitgedrukt in promilles. Bij relatief lichte overschrijdin genvan de wettelijke alcohollimiet kan de politie een transactie aan bieden; zwaardere overtredingen (boven 350 ug/1) worden voorge legd aan het Openbaar Ministe rie. De straffen voor rijden onder invloed variëren van een boete tot enkele jaren gevangenisstraf. Ook kun je een rijverbod krijgen, kan de rechter een ontzegging van de rijbevoegdheid opleggen en kun je een EMA (Educatieve Maatre gel Alcohol en Verkeer) opgelegd krijgen. Dat is een cursus die drie dagen duurt en verplicht is voor beginnend bestuurders die zijn aangehouden met een alcohol percentage van 220 ug/1 en ove rige bestuurders bij 570 ug/1. De verslavingsinstellingen voeren het programma uit en wie dat niet of onvoldoende volgt, raakt het rijbe wijs kwijt. Bij de beslissing om wel of niet achter het stuur te stappen, moet je ook rekening houden met de 'ontnuchtertijd'. De gemiddelde snelheid waarmee alcohol door de lever is afgebroken is ongeveer een glas per anderhalf uur. Dat 'ontnuchteren' is, de vele fabels ten spijt, niet te versnellen: niet door vooraf goed te eten, niet door koffie, niet door te dansen, niet door liters water te drinken, niet door frisse lucht en zelfs niet door over te geven. Ben je een avondje stevig doorgezakt, dan bestaat de kans dat je de volgende ochtend nog steeds onder invloed bent. Neem ook dan geen risico en laat je rijden. Het gemeenschapshuis van Ysselsteyn is op zoek naar vrij willigers voor het open inloop en eetpunt voor 55-plussers. In nauwe samenwerking met ver tegenwoordigers van de KBO afdeling Ysselsteyn, de dorpsraad, de vrijwilligers van de Samen- Doendag en het bestuur van het gemeenschapshuis, houdt Synthe se Venray vanaf 4 april wekelijks een eet- en ontmoetingspunt voor 55 plussers. Het open inlooppunt biedt inwoners van Ysselsteyn en Vredepeel de gelegenheid tot ont moeting, het onderhouden van contacten, de krant te lezen en spelactiviteiten te doen. Kortom even iets anders doen om de zin nen te verzetten. Het eetpunt biedt inwoners van Ysselsteyn en Vredepeel de gelegenheid om een gezamenlijke warme maaltijd te gebruiken. Om beide voorzienin gen te kunnen realiseren is men op zoek naar enthousiaste en/of kook-grage vrijwilligers. De inloop voor 55-plussers vindt plaats in het gemeenschapshuis Ysselsteyn op vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en de warme maaltijd start rond 12.15 uur. Concreet wordt er gezocht naar een kookvrijwilliger die een warme maaltijd voor de deelne mers verzorgd en daarvoor de inkoop en bereiding voor haar/ zijn rekening neemt. Een gastheer/ vrouw die de ouderen ontvangt en gezelligheid schept tijdens de open inloop en een hand- en spanvrijwilliger. Voor deze vrijwil ligerswerkfuncties is het belang rijk dat men zelfstandig kan werken, over een dosis humor beschikt en goed kan koken voor groepen. Voor meer infor matie kan men contact opnemen met de heer Jan van Gassel via telefoon (0478)542039 of met mevrouw Corry Couwenberg via telefoon (0478)541320. Beiden kunnen nadere informatie ver strekken over de inhoud van het vrijwilligerswerk. Ook kan men zich hier aanmelden. Algemene informatie of aanmelding kan ook bij Synthese Venray via telefoon (0478)517317 (vragen naar Ankie Bongers). 'Rapportages onder de maat' Samenwerking Venray is nog steeds ontevreden over de rappor tages van belangrijke projecten in Venray. De politiek wordt zo frequent op de hoogte gehouden van de laatste ontwikkelingen. Alhoewel de rapportages vaak al achterhaald zijn. Zo besprak de commissie Middelen afgelopen woensdag de voortgang van de Gouden Leeuw en Sciencelink. De rapportages waren opgesteld op 10 december zodat er over de stormachtige gebeurtenissen rondom Sciencelink niets was ver meld. Vorig jaar is besloten de voort gangsrapportages te beperken tot alleen de 'majeure' projecten. Tevens zou de inhoud verbeterd worden. "De infomatie is inder daad iets uitgebreider en het is beter leesbaar geworden", zei Theo Mulders (Samenwerking). "Maar we missen nog steeds de essentiële gegevens. Wanneer is het project gestart? Hoeveel en wanneer is er budget beschikbaar gesteld? Wat was de planning? Hoe staat het met de uitvoering? Deze basisgegevens zouden we graag in de rapportages terugzien", aldus Mulders. "Het zijn vaak langlopen de projecten en we missen inzich telijke informatie." Gewond De politie heeft donderdagmor gen omstreeks 07.00 uur assisten tie verleend bij een verkeersonge val dat op de A73 in Vënrray heeft plaatsgevonden. Bij het ongeval is een 38-jarige automobilist uit Cuijk lichtgewond geraakt. Het ongeval is vermoedelijk ontstaan toen de automobilist met een te hoge snel heid een vrachtwagen naderde. Deze werd bestuurd door een 32- jarige man uit Meeuwen. De auto mobilist week uit naar links maar verloor hierdoor de macht over het stuur. Hierbij raakte de auto in een slip en botste vervolgens tweemaal tegen de vrachtwagen. Het slachtoffer is voor controle overgebracht naar het ziekenhuis. Weerstand tegen zetel gemeente in museumbestuur 't Freulekeshuus en het psychiatrisch museum van Servaashof worden in 2010 samengevoegd. Vooruitlo pend op de fusie is er alvast een nieuw bestuur benoemd dat het Venrays museum moet vormgeven. De politiek en burgemeester Waals hebben er moeite mee dat het college een zetel opeist in het bestuur. Op voordracht van B en W is Ernest Raedts, met een kwaliteits zetel, toegetreden als secretaris en vice-voorzitter van het zevenkop pige bestuur. Voorzitter is Wim de Cloe. Hij is voorgedragen door zowel 't Freulekeshuus als de GGZ Noord-en Midden-Limburg. Van de overige vijf bestuursleden zijn er twee (P. Gijsen en B. Ruyten) voor gedragen door 't Freulekeshuus en drie (A. van Nispen, P. Platzbeecker en F. Sijbers) door de GGZ waar onder een kwaliteitszetel. Burgemeester Waals heeft zich binnen het college verzet tegen de zogeheten kwaliteitszetel. Hij vindt het ongewenst omdat de gemeente een subsidierela tie onderhoudt met 't Freule keshuus. Samenwerking Venray heeft eveneens moeite met de bestuurssamenstelling. "Er kan als onafhankelijk subsidieverstrek ker een ongewenst spanningsveld ontstaan", zei Martin Wijnhoven in de commissie Maatschappelijke Diensten. "Het lijkt of het college een vinger in de pap wil houden. Maar ze moet als subsidieverstrek ker juist onafhankelijk zijn." PvdA, WD, CDA en Lokaal Aktief zetten er eveneens vraagtekens bij. Wethouder Van der Broeck (CDA) legde uit dat het een tijdelij ke situatie is. Als het Venrays muse um in 2010 op de nieuwe locatie op Servaashof is ondergebracht, dan vervallen de kwaliteitszetels weer. Dit is zo gedaan omdat het museum collecties gaat beheren die eigendom zijn van zowel de gemeente als de GGZ. Ook zullen beide financiële betrokken blijven bij het nieuwe Venrays museum. Van der Broeck verklaarde dat de kwaliteitszetels zijn ingesteld op verzoek van 't Freulekeshuus. "Nee, het was echt niet ons idee. We willen ook dat er een duide lijke scheiding is tussen bestuur en subsidiegever. Voor deze inte rimperiode zijn we toch akkoord gegaan. Het is nu de meest prakti sche oplossing. Er moet namelijk de komende jaren nog heel veel gebeuren zoals het goed vastleg gen van de collectie." 't Freulekeshuus en het gestichtsmuseum zijn al tien jaar bezig met een fusie. Beide musea zijn te klein en kampen met plaats gebrek. Na de verbouwing op Ser vaashof krijgt het Venrays museum onderdak in de voormalige kapel en aangrenzende ruimte. Het is een bijzonder en monumentaal gebouw waarin een aantrekkelijk museum goed tot zijn recht kan komen. De collectie van 't Freulekes huus wordt momenteel digitaal vastgelegd. Van de 6000 voorwer pen zijn er nu 4000 digitaal opge slagen, het bestand telt inmiddels 8000 pagina's. Voor schenkingen komt een nieuwe regeling. Want er moet onderscheid blijven tus sen welke schenkingen bestemd zijn voor de gemeente en welke voor de GGZ. De begroting vertoont momen teel een tekort. Er moeten de komende tijd acties ondernomen worden om de begroting sluitend te krijgen. Bij de vaststelling van de museumnota in 1999 heeft de gemeenteraad besloten dat de verkoopopbrengst van het gebouw van 't Freulekeshuus aan de Eindstraat wordt ingebracht in het nieuwe museum. De verkoop waarde is getaxeerd op 245.000 euro. 't Freulekeshuus ontvangt dit jaar 78.445 euro subsidie van de gemeente. Bezwaren dorpsbewoner afgewezen De bouw van zeven wonin gen aan de Keizer Karelweg in Vredepeel kan doorgaan. Tegen het plan waren bezwa ren ingediend door dorpsbe woner P. van Lipzig die vindt dat er onvoldoende rekening is gehouden met zijn belangen. De bezwaren zijn afgewezen. De nieuwbouw in Vredepeel is van groot belang voor de leef baarheid en het voortbestaan van de basisschool. De provincie Limburg heeft eind vorig jaar al toestemming gegeven. De beoogde bouwlocatie heeft nog een agrarische bestemming. Woningbouw is in strijd met het geldende bestemmingsplan. Daar om moest eerst een vrijstellings procedure (artikel 19-1) gevolgd worden. Hiertegen heeft Van Lip zig bezwaar gemaakt. Hij meent dat de ruimtelijke onderbouwing niet voldoet, vooral vanwege de aanwezigheid van het gasvulpunt van het tankstation. Daarnaast belemmert de nieuwbouw zijn vrije uitzicht, het woongenot en de privacy van de woning aan de Johan van Stalbergweg.Van Lipzig denkt ook dat de komst van de zeven woningen een aanzienlijke waardevermindering van zijn huis betekent. De gemeente heeft een overeen komst gesloten met Nedoil over verplaatsting van het vulpunt. Dit zal gebeuren voordat de wonin gen worden gebouwd. De gemeente zegt dat Van Lip zig kon weten, op het moment dat hij zijn woning bouwde, dat er achter zijn huis de toekomstige uitbreiding van de kern Vredepeel zou komen. Dit is ook duidelijk opgenomen in het bestemmings plan Vredepeel, waarin het gebied gereserveerd is voor woningbouw. "Niemand kan een vrij uitzicht op het buitengebied claimen", aldus de gemeente, die aangeeft dat Van Lipzig nu al geen vrij uitzicht heeft door een haag en bijgebouwtjes in zijn tuin aan de zijde van bouw locatie. "Voor de leefbaarheid van Vre depeel en vooral voor het kunnen openhouden van de school, is het van cruciaal belang dat de woning bouwplannen kunnen doorgaan", motiveert de gemeente. "Door de dorpsraad van Vredepeel wordt hier ook met klem op aangedron gen." De gemeente oordeelt dat door de nieuwbouw geen belangen van derden onevenredig worden geschaad. De bouw is nog niet helemaal onherroepelijk. Tegen het verlenen van de bouwver gunning kan opnieuw bezwaar gemaakt worden. WD, PvdA, Samenwerking en inVENtief zijn benieuwd naar de gevolgen voor labo ratoriumpark Sciencelink nu projectontwikkelaar Van der Looy zich na bedreigingen door dierenactivisten heeft teruggetrokken. Veel wijzer werden de partijen niet in de commissie Middelen. "Het is eenzijdige opzegging", zei Frans van der Kruijf (WD). "Welke afspraken zijn er gemaakt over de verdeling van de kosten?" Marius Emons (PvdA) wilde de consequenties weten. "Het is toch van de gekke dat een democra tisch raadsbesluit wordt afgescho ten door ondemocratische mid delen." Het CDA wilde niets over de kwestie kwijt. Volgens Toon Loo- nen hebben de fractievoorzitters onderling afgesproken er het zwij gen toe te doen. Daar bleek niet van iedereen van op de hoogte te zijn. Theo Mulders (Samenwer king) vroeg zich af hoe het nu verder moet met Sciencelink. "Is er al een vervanger voor Van der Looy?" Ook Hans Janssen Groes- beek (inVENtief) wilde weten hoe het met de opvolging zit van de projectontwikkelaar. Wethouder Heidens (CDA) zei dat de gemaakte kosten niet voor niets zijn gemaakt omdat het pro ject nog gewoon doorloopt. "We zijn nu een jaar onderweg. Dat is op het gebied van 'life sciences' nog redelijk kort", aldus Heidens, die meldde dat de gemaakte amb telijke uren vallen onder het regu liere werk. "Er is een accountma nager op pad voor acquisitie en er worden planprocedures voor bereid." TOEKOMST Heidens kon geen antwoord geven op vragen over de toekomst van Sciencelink. "De effecten zijn nog niet helemaal te overzien. Het is wel een zorgelijke situatie. Over een mogelijke opvolger van Van der Looy kan en wil ik niets zeggen. Dit kan consequenties hebben. We moeten ons goed realiseren dat we niet alles in de openbaarheid kunnen zeggen. Want de wereld om ons heen rea geert." Na een groot aantal jaren gefotografeerd te hebben, is het fotoalbum van Rini van de Leur zo goed als vol. Op 1 maart plakken Rini van de Leur en zijn vrouw Franka de laatste foto's in het album en slaan zij het boek defini tief dicht, waarna ze van hun welverdiende pensioen gaan genieten. Met het sluiten van de fotozaak komt een einde aan een periode van meer dan 40 jaar fotografie, waarin ze vele honderden bruiloften en families hebben gefotogra feerd. Rini begon in 1964 als leerling fotograaf in Oosterhout en heeft zich daarna via diverse werkge vers opgewerkt, om uiteindelijk samen met zijn vrouw in 1980 een fotohandel te beginnen aan de Poststraat te Venray. Dankzij het vertrouwen van hun klanten kon den ze in 1988 het huidige pand aan de Patersstraat betrekken, waarin toen tevens werd gestart met een 1-uurservice voor foto's. Met dit nieuwe pand konden ook de mogelijkheden voor verkoop en studiofotografie konden wor den uitgebreid. Vele ontwikkelingen volgden de afgelopen decennia. Sommige pro ducten verdwenen zoals smalfilm en dia, maar ook het zelf ontwik kelen en afdrukken van zwart/wit foto's in de zogenaamde donkere kamers. Nieuwe producten kwa men op de markt, zoals videoca mera's, beamers, alsmede compu ters en printers en de laatste jaren voornamelijk de digitale camera's. Veel is er geïnvesteerd in het op peil houden van de kennis, om hun klanten zo goed en eer lijk mogelijk te kunnen adviseren. De digitalisering van 'het beeld' heeft gezorgd voor een revolutie in de wereld van de fotografie. Nu kan de consument zijn foto's zelf creatief bewerken tot poster, wenskaart of kalender, maar ook kan men nu zelf een fotoalbum samenstellen, waarbij zelfs geen foto's meer handmatig hoeven te worden ingeplakt. Het is een uitdagende maar vooral leuke periode geweest waarop ze met veel plezier terug kunnen kijken. "Wij zullen onze winkel en klanten gaan missen, maar nu is toch echt de tijd aange broken om van de nog openstaan de 548 vakantie- en snipperdagen te gaan genieten", aldus Rini van de Leur. Direct na carnaval start de leegverkoop, waarbij de gehele voorraad met grote kortingen te koop is. Ook de negatieven van studio- en bruidsreportages kun nen dan overgenomen worden. Donderdag 31 januari 2008 - Pagina 5 'Subsidiegever moet onafhankelijk zijn' een abonnement waard Foto-Video Rini van de Leur gaat sluiten Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONEN ïanpak

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5