Nieuw bestemmingsplan centrum niet naar ieders smaak Nieuwe regels milieu raken Boer Martijn en Marlies genieten nog steeds van elkaar bedrijven Bezwaar tegen ontgronding Mobiele afnamelocatie bloedbank Droom van Venray Kazematten voor vleermuizen fHKt Laat u inspireren door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Een inwoner van Venray komt in het geweer tegen het nieuwe bestemmingsplan 'Centrum'. Volgens hem dreigt dit zijn bouw- en uitbreidings plannen aan banden te leg gen, terwijl hij daar nota bene al jarenlang met de gemeente over in onderhandeling is. Het nieuwe bestemmingsplan is in een eerdere fase al op diverse fronten bijgepunt, maar naar de mening van Wiel Michiels niet vol doende. Hij bezit twee panden in de binnenstad: één aan de School straat en - samen met zijn familie - een ander aan de Marktstraat. In het pand aan de Schoolstraat drijft zijn zoon een restaurant, dat deze graag wil uitbreiden. Het andere pand wil Michiels graag verkopen. Zowel het een als het ander wordt er onder het nieuwe bestemmingsplan bepaald niet makkelijker op. Het nieuwe bestemmingsplan kent namelijk strengere restricties dan het hui dige. Dit dreigt met de uitbrei dingsplannen van het restaurant te botsen, en heeft een drukkende invloed op de verkoopprijs van het perceel aan de Marktstraat. De koper heeft immers minder nieuwbouwmogelijkheden dan voorheen. Tijdens de spoedzit ting op vrijdagmiddag bij de Raad van State bleek Michiels niet erg te spreken over de gang van zaken bij de gemeente. Zowel de gemeente als de media zou meer aandacht besteden aan de vervan ging van een kapotte rioolbuis dan aan een compleet nieuw bestem mingsplan. Het was dan ook geen wonder dat de gemeentelijke informatieavond maar matig was bezocht. De woordvoerster van de gemeente blijft erbij dat Michiels overvraagt. Het nieuwe bestem mingsplan zou wel degelijk ruim te bieden aan nieuwe ontwikke lingen, maar wel op een schaal die binnen het bestaande stadscen trum past. Ook begreep ze niet waarom Michiels een spoedzitting had aangevraagd, in plaats van de uitkomst van de bodemprocedure af te wachten. Ook staadsraad Hoekstra vroeg zich af wat er in de tussentijd mis kon gaan. Volgens Michiels is het heel sim pel. Hij is momenteel in onderhan deling over de verkoop van het pand aan de Marktstraat, en het nieuwe bestemmingsplan dreigt op dat front roet in het eten te gooien. Wat hem daarbij bijzonder steekt, is dat hijzelf al vijftien jaar probeert 'iets moois' van die loca tie te maken. Tot nog toe hield de gemeente echter steeds de boot af. De hoogste bestuursrechter bepaalt binnen enkele weken of er reden is het nieuwe bestem mingsplan te schorsen. De sug gestie van de gemeente om met een maar uitspraak te doen in de bodemprocedure, wees Michiels resoluut van de hand. Programma Boer zoekt vrouw bracht Overloner bij zijn geliefde uit De Mortel Op 1 januari is het nieuwe Activiteitenbesluit in werking getreden. De overheid ver wacht de lastendruk voor het bedrijfsleven te reduceren, door vrijwel alle bedrijfstak ken onder het systeem van algemene regels te brengen. Voor veel groepen bedrijven vervalt daarmee de meldings plicht of de vergunningplicht. Dit heeft zeker voor de metaal- elektrobranche grote gevol gen. Uitgangspunt is dat de bescher ming van het milieu op hetzelfde niveau blijft. Voor de gemeenten heeft de nieuwe wetgeving even eens een grote impact. Elf bestaan de besluiten voor horeca, scholen, kantoorgebouwen, autobedrijven, transportbedrijven, tankstations, hout- en bouwbedrijven, textiel bedrijven, detailhandel en tand artsen worden samengebracht. Daarnaast valt bijna de gehele bedrijfstak van metaalbedrijven onder de algemene regels van de nieuwe wetgeving. Ook de opslag van olie en andere vloeistoffen in ondergrondse tanks of opslag van propaan valt onder het Activitei tenbesluit. Voor veel bedrijven leidt het tot vermindering van administratieve lasten. De nu nog verplichte mel dingen, keuringen en rapportages van bijvoorbeeld vloeistofdichte vloeren of installaties worden ver minderd. Een grote groep bedrij ven hoeft geen milieuvergunning meer aan te vragen. Ook vervalt met het in werking treden van de Waterwet de vergunningplicht om afvalwater te lozen. De bedrijven die wel vergun- ningplichtig blijven, moeten naast de vergunning ook voldoen aan een aantal voorschriften van het nieuwe besluit. Deze vervangen de voorschriften die nu nog in ver gunningen zijn opgenomen. Agra rische bedrijven krijgen alleen voor bepaalde activiteiten zoals het wassen van voertuigen, opslag van propaan en enkele lozingen te maken met het nieuwe besluit. Het besluit is niet van toepassing op de grootschalige IPPC-bedrij- ven. Met het nieuwe besluit wordt meer dan voorheen een aantal milieuaspecten geregeld met zogenaamde zorgplichtartikelen. Deze artikelen bepalen dat een bedrijf zo goed mogelijk moet omgaan met zaken als afvalwater en afvalbeheer, energie, bodem- en grondwaterbescherming. Bedrij ven moeten bijvoorbeeld ook zo zuinig mogelijk gebruikmaken van energie. De wijze waarop zij dit regelen, hebben ze vaak zelf in de hand. Gemeenten kunnen richting geven aan bedrijven om aan de eisen te voldoen. Om het bedrijfsleven te informeren heeft de gemeente een flyer opgesteld die gratis ter beschikking wordt gesteld. Verder is er informatie te vinden op de websites Venray.nl, onder digitale balie, en op vrom. nl/activiteitenbesluit. Liefde én het Nederlandse platteland. De perfecte com binatie voor de hitserie 'Boer zoekt vrouw'. En de goede stap in de richting van romantiek, liefde en een ware relatie voor boer Martijn uit Overloon en Marlies uit De Mortel. Inmid dels wordt de derde serie van Boer zoekt Vrouw uitgezonden. Martijn en Marlies kijken met veel plezier naar de ontluiken de liefdes in het programma. Ook hun relatie begon via dit populaire programma. In de tweede serie van Boer zoekt vrouw kon heel Nederland het keuzeproces en de groeiende liefde tussen Martijn en Marlies volgen. En dat een groot per centage Nederlanders dat heeft gedaan, bevestigen de hoge kijk cijfers. Martijn en Marlies begrij pen de grote populariteit van het programma maar al te goed. "Het programma zet niets in scène, dus alle beelden zijn echt. De mensen zijn gewoon, nuchter en puur. No-nonsense oftewel 'ginne-flau- wekul'-mentaliteit. De presentatie van tien verschillende boeren plus de regio's bedient een grote doel groep. Kijkers van jong tot oud, van noord tot zuid. De combinatie van een vlotte presentatrice, her kenbaarheid van het romantische platteland en de real-life formule maken het programma populair." Het gevoel dat Martijn bij Mar lies had, was goed. Heel goed. Nog steeds. Wekelijks zitten zij voor de buis gekluisterd met hun vrien dengroep en bekijken de ontwik kelingen van de derde serie van Boer zoekt vrouw. Ze vinden het geweldig om ook weer de nieuwe serie te volgen, zeker nu ze lekker relaxed zonder klamme handen kunnen kijken. Diverse vragen klinken er in de woonkamer. Wie zal er volgende week moeten vertrekken? Zal iemand uit eigen initiatief de koffers pakken? Het houdt hen, net als iedereen, bezig. Nu de vrouwen en mannen loge- Een akkerbouwer uit Yssel- steyn wil zijn grond aan de Deurneseweg graag afgraven en egaliseren. Toen de pro vincie Limburg de benodigde ontgrondings vergunning verleende, ging werkgroep Behoud de Peel in beroep bij de Raad van State. Volgens de werkgroep heeft een en ander funeste gevolgen voor het nabijgelegen natuurgebied De Rouwkuilen. Hamvraag is of de verlaging van het perceel wel of niet tot een navenante verlaging van de grondwaterstand leidt, die weer verdroging van het kwetsbare natuurgebied even verderop zou kunnen meebrengen. Volgens de provincie is de kans daarop zo goed als nihil, alleen al vanwege de afstand tussen het landbouw- perceel en de Rouwkuilen. Ook zou nergens beneden de grond waterspiegel worden afgegraven. Behoud de Peel is allesbehalve overtuigd, en denkt dat verdroging van het natuurgebied wel dege lijk op de loer ligt. Beide partijen sloegen elkaar tijdens de zitting van vrijdagmiddag met ingewik kelde berekeningen om de oren om eikaars ongelijk aan te tonen. Staatsraad Wiebenga kapte deze discussie echter al snel af: 'Wij zijn juristen, geen hydrologen.' Hij wees erop dat de inhoude lijke beoordeling al door de vaste adviseur van de Raad was gedaan. Deze kwam tot de slotsom dat de provincie de sterkste papieren heeft, omdat Behoud de Peel zich op een paar verkeerde aannames zou baseren. Volgens Behoud de Peel zitten daarentegen juist de provincie en de Raadsadviseur op het verkeerde spoor.Akkerbouwer J. Berkers kreeg nauwelijks de kans om zijn visie voor het voetlicht te brengen. Hij blijft erbij dat de hele operatie niet alleen beter is voor zijn bedrijf, maar ook voor natuur en milieu. Omdat de wortels van zijn gewassen in de toekomst beter bij het grondwater kunnen, hoeft hij immers voortaan niet langer kunstmatig te beregenen. De Raad van State bepaalt binnen enkele maanden of het perceel wel of niet op de schop mag. ren op de boerderij wordt het echt spannend. Wie zal er uitein delijk overblijven? Boer Martijn herinnert het zich nog goed. "Hoe moet je uitleggen waarom de éne vrouw wel wordt gekozen en de andere niet? Het gaat toch om 'het gevoel' dat je hebt bij iemand." Wekelijks blikken de twee terug op elke aflevering op hun website www.boermartijn.nl. Marlies is bijna klaar met haar studie in Wageningen en is daar naast bezig om haar eigen advies bureau op poten te zetten. Op pro jectbasis zal ze zich bezighouden met marketingvraagstukken, met name in en rondom de agrarische sector. Ze ziet er naar uit om dade lijk fulltime met haar eigen bedrijf je aan de slag te gaan. "Op deze manier is het ideaal om het werk te combineren met het leven op de boerderij .Terwijl ik achter mijn bureau zit, is Martijn druk met de werkzaamheden op de boerderij. Het gevoel dat boer Martijn uit Overloon bij Marlies hadwas meteen goed. En als ik een frisse neus nodig heb, help ik Martijn altijd even een handje." Het programma Boer zoekt vrouw heeft dus duidelijk zijn vruchten afgeworpen, want de twee genieten nog steeds van het resultaat. "Hopelijk ontstaan er ook uit deze serie weer mooie liefdes op het platteland." Vanaf 5 februari gaat San- quin Bloedbank Regio Zuid oost een mobiele afnamelo catie inzetten. Deze mobiele afnamelocatie zal elf van de huidige locaties in de Regio Zuidoost vervangen. In Ven ray zijn 1421 donors. De eer ste afnamedag met de mobiele afnamelocatie is in Venray op vrijdag 8 februari. De afna- metijden zijn van 08.00 uur tot 15.30 uur. Donors krijgen, zoals gebruikelijk een oproep kaart voor een bloeddonatie. Er zijn twee belangrijke redenen voor de overstap naar de mobiele afnamelocatie. Sanquin Bloedbank Regio Zuidoost heeft in totaal 27 afnamelocaties. Van 16 afname- locaties is Sanquin de eigenaar. De andere afnamelocaties wor den gehuurd. De medewerkers van Sanquin Bloedbank moeten de afnamesessie op deze locaties iedere keer opbouwen en afbre ken. Ook transporteert Sanquin Bloedbank de materialen, appara tuur en bloedzakken van en naar de betreffende afnamelocatie. Dit is een bijzonder arbeidsintensief proces. De MAL biedt uitkomst. Zij is het eigendom van Sanquin Bloed bank en is continu uitgerust met de benodigde apparatuur, materia len en opslagfaciliteiten waardoor sessies direct van start kunnen gaan en de omstandigheden gega randeerd voldoen aan de gestelde eisen voor hygiëne, klimaatbe heersing, privacy en veiligheid. De mobiele afnamelocatie is een grote vrachtwagen waarvan de oplegger is omgebouwd tot afnamelocatie. De oplegger wordt op locatie losgekoppeld van de trekker en zorgvuldig geplaatst. In de oplegger vindt de afname sessie plaats. Na afloop haalt een chauffeur de oplegger weer op en brengt deze naar de hoofdlocatie in Nijmegen. Daar wordt de opleg ger schoongemaakt en bevoorraad voor een nieuwe afnamesessie. De standplaats van de mobiele afnamelocatie is in de meeste van de elf gevallen gelegen nabij een gebouw zoals een sportcentrum. Sanquin heeft afspraken gemaakt met de verhuurders over de ont vangst en registratie van en cate ring voor de donors. In overleg met de elf gemeenten heeft Sanquin Bloedbank gezocht naar een goede standplaats voor de mobiele afnamelocatie. Omdat het een grote vrachtwagen betreft, is het niet overal mogelijk om naar dezelfde locatie te gaan als waar Sanquin Bloedbank nu komt. In Venray betekent dit dat de mobie le afnamelocatie komt te staan bij Atletiek Vereniging 't Wisselpunt, Sportlaan 1. De juiste adresgege vens en openingstijden vinden donors altijd op hun oproepkaart. Sanquin Bloedbank wil voor de donors deze overgang zo gemak kelijk mogelijk maken. Donors ontvingen begin december een brief met een uitleg en kunnen met vragen altijd het gratis num mer 0800 5115 bellen. Voor de meest actuele informa tie raadt Sanquin Bloedbank aan regelmatig te kijken op www.san- quin.nl. Fietsendief opgepakt De politie heeft donderdag avond omstreeks 21:00 uur een 17-jarige jongen uit Venray op het Henseniusplein aangehouden op verdenking van fietsendiefstal. Door getuigen werd gezien hoe de jongen de fiets stal. Aan de hand van een signalement kon de jon gen later worden aangehouden. Hij is na verhoor weer in vrijheid gesteld. Gereedschap weg De politie onderzoekt de inbraak in een bedrijf aan de Bree- vennenweg in Leunen, vermoede lijk in de nacht van donderdag op vrijdag. Bij de inbraak is voor enke le duizenden euro's aan gereed schap ontvreemd. De inbrekers zijn vermoedelijk binnengekomen door een ruit te forceren. De poli tie vraagt getuigen zich te melden via 0900-8844 (lokaal tarief). Kinderen uit Venray en omstreken die aangewezen zijn op speciaal onderwijs in Venlo hoeven binnenkort niet meer elke dag uren in een taxi of busje te zitten. Het ziet ernaar uit dat in Venray bin nen enkele jaren De Droom van Venray gerealiseerd wordt: een nieuwe voorziening voor kinderen van 0 tot ongeveer 12 jaar. De ontwikkeling van hun talen ten staat centraal. Vormen van onderwijs en opvang die tot nu toe gescheiden gehouden worden, gaan daarin op. Samen kunnen ze meer bieden dan elke voorziening of school afzonderlijk. De schotten die nu nog bestaan tussen deze voorzieningen en scholen worden doorbroken. Van hoogbegaafd tot kinderen met een verstandelijke handicap kunnen ze dan op een veel natuurlijkere manier de bege leiding krijgen waaraan ze behoef te hebben voor hun leer- en ont wikkelingsproces. In de nieuwe voorziening gaan op: kinderopvang, peuterspeel zaal, buitenschoolse opvang, basisonderwijs, speciaal basison derwijs, onderwijs voor kinderen met een verstandelijke belemme ring, onderwijs voor kinderen met omgangsproblemen of kinderen die om andere redenen een speci aal programma nodig hebben, en mogelijk ook onderwijs voor kin deren met taal-, spraak- of hoor- problemen. Hiermee gaat een lang gekoesterde droom van ouders en politiek in vervulling. Jarenlang hebben zij ervoor geijverd om speciaal onderwijs naar Venray te halen. Dat bleek niet mogelijk op grond van de regels die gelden voor zelfstandig speciaal onder wijs (met uitzondering van De Wijnberg). Sinds enkele jaren zijn De Vijverhofschool en Het Poortje uit Venlo bezig om daar een soort gelijke ambitie te realiseren: samen met scholen van Stichting Fortior en welzijnsinstelling Wel.kom rea liseren zij daar de Talentencampus Venlo. Die ontwikkeling bood ook mogelijkheden voor de oprichting van een Talentencampus in Venray e.o. ONDERZOEK Op dit moment loopt in Venray e.o. in opdracht van de gemeente een haalbaarheidsonderzoek. Als dat onderzoek positief uitpakt, kan ook in Venray een geïntegreerde voorziening gerealiseerd worden. De perspectieven om deze droom te realiseren ogen gunstig. Met de realisering ervan wordt tevens een bijdrage geleverd aan de soci ale integratie van kinderen met een belemmering. Zowel zij zelf als 'gewone kinderen' zullen daar de vruchten van plukken. Met het oog daarop wordt op maan dag 28 januari een intentieverkla ring getekend. De ondertekening gebeurt in een feestelijke sfeer. De ondertekenaars zijn SPO Venray waaronder de beide betrokken Venrayse scholen (De Toverbal en Focus) ressorteren, Stichting Spe ciaal Onderwijs Noord- en Midden Limburg (SSONML) waaronder De Vijverhofschool en Het Poortje vallen en Stichting De Wijnberg voor De Wijnberg. Deze partners gaan voor de realisering van De Droom nauw samenwerken met andere partners (waaronder part ners op het terrein van kinderop vang, peuterspeelzaalwerk, buiten schoolse opvang, en welzijn). Dynamiek scholengroep uit Horst aan de Maas ondersteunt deze ontwikkeling en was van meet af aan ook nauw betrok ken bij de ontwikkeling van de plannen. De ondertekening vindt plaats om 14.30 uur op het kan toor van Stichting Primair Onder wijs Venray (SPOV) aan de Eind- straat in Venray. In Venray gaan medewer kers van de stichting Instand houding Kleine Landschaps elementen in Limburg (IKL) de komende weken een vijf tal kazematten langs de Peel- Raamstelling inrichten voor vleermuizen. De bunkers kun nen na de werkzaamheden voor deze dieren gaan funge ren als overwinteringsplaats. Staatsbosbeheer is eigenaar van de gebouwen langs het Defensiekanaal. De kazematten maken deel uit van de Peel-Raamstelling, die eind jaren dertig van de vorige eeuw werd aangelegd om het zuid oosten van Nederland tegen het Duitse naziregime te verdedigen. Dit gebied is een belangrijk leef- en jachtgebied voor vleermuizen vanwege de aanwezigheid van vele houtsingels en water in de directe omgeving. In de luwte van deze groene en natte elementen komen insecten voor waarop de vleermuizen jagen. Ook de aan wezige kazematten kunnen door herstelwerkzaamheden voor vleermuizen geschikt gemaakt worden om er hun winterslaap door te brengen. Vanaf de herfst tot het vroege voorjaar verblijven de dieren in koele, vochtige maar vorstvrije ruimtes met een min of meer constante temperatuur. Eerder trof IKL al maatregelen aan 34 andere kazematten in het Venrayse. Hiervoor worden de dichtgemetselde toegangsdeuren opengebroken, waarna het puin en zand uit de kazematten verwij derd wordt. Na dit opruimwerk worden stalen toegangsdeuren geplaatst die voorzien zijn van een invlieggat. Op de muren en pla fonds worden richels en oneffen heden aangebracht, waarachter de vleermuizen kunnen wegkruipen. Naar verwachting gaan soorten als de gewone grootoorvleermuis, baardvleermuis, watervleermuis en franjestaart gebruik maken van de ingerichte verblijfplaatsen. Bij de kazematten komen bordjes met informatie over de geschiede nis van deze bouwwerken en de betekenis ervan voor vleermuizen. De uitvoering van de maatregelen vloeit voort uit de aanbevelingen uit het "Actieplan winterverblijven voor vleermuizen in Limburg" van de Zoogdiervereniging VZZ, dat in opdracht van de provincie Lim burg en de stichting IKL is opge steld. De uitvoering van het werk wordt mogelijk gemaakt door een bijdrage van de Europese Unie (Europees Fonds voor de Regiona le Ontwikkeling) en de provincie Limburg. ÈigtnzjKMtkticl tevert zelden ten cictneekarkte mdeltrnin www.rienvanmierlotuinen.nl Donderdag 24 januari 2008 - Pagina 5 Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONEN aanpak www.rienvanmierlotuinen.nl VAN MIERLO Helmondsewei 1 11 Deurne Tel.0493 314593

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5