PIËLHAZEN ^PUFFET fese»*: i SPETTERS sterk in schadewerk de graaf inVENtief verbaasd over toestaan races De Peel UwICT onze zorg 3 DAGEN DE HELFT li intratuin Waals maakt excuses aan inVENtief KOOPAVOND! mij ling «S MAN WOMAN VOORDEEL Rongji specialist voor t<êg<ë"lis;„ sanitair en Nieuwe uitdaging Kevin van Leuven Gouden bruidspaar in Ven ray Verlies SVOC01 En verder: NU TIJDELIJKE VERKOOP VAN ONZE MERKEN BIJ BERDEN MODE li ff Bandoetere www.eetcafedegraaf.nl - Tel.: 511330 «F MEENEMEN VOOR hmutiriiiai.iiM Nieuws uit Meerlo-Wanssum 9 Kunst Cultuur 11 Gemeentelijke mededelingen 17-18 Sport 22-24 Kerkelijke diensten 26 Carnavalszondag _________EN -MAANDAG r^teninecïl nWarme 1 VENRAY Autoschadecenter Venlo Hulsterdreef Autoschade Venray Gevoelige oorlogsinformatie nog geheim in gemeentearchief Venray heeft het gemeente archief nu helemaal op orde. De archiefstukken van de peri odes 1815-1941 en 1942-1990 zijn onlangs overgedragen aan de gemeentearchivaris waar door ze formeel openbaar zijn. Dit geldt echter niet voor alles. Het college heeft besloten voor sommige delen de openbaar heid te beperken. Het betreft gevoelige informatie uit de Tweede Wereldoorlog en van de politie. Een voorbeeld is de lijst van in beslag genomen goederen van NSB'ers en Duitsers in 1945 en 1946. Of de maatregelen tegen misdragingen van gedetineerde NSB'ers, die in 1945 in Venray werkstraffen hebben verricht. Ook is er nog geheime corresponden tie over de zuivering van burgers vanwege hun politieke gezindheid tijdens de oorlog. De gratieverzoe ken van Venrayse burgers uit de periode 1942-1950 blijven voorlo pig eveneens in de archiefkast. Dat geldt ook voor sommige rapporten en proces-verbalen van de politie. Zoals het dossier van het opspo ringsonderzoek naar de dood van H.H.M. van der Vorst in 1969- De gemeente heeft nu de achterstand weggewerkt en heeft tevens vol daan aan het verzoek van de pro vinciale Archiefinspectie in 2002. De archieven zijn nu in een goede, geordende en toegankelijke staat gebracht en ze zijn voor iedereen toegankelijk. Enkele stukken bevatten vol gens het college privacygevoe lige informatie."In verband met de eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer, zoals deze door de Wet bescherming persoonsgegevens wordt gewaarborgd, is het gewenst de openbaarheid van deze stukken te beperken", aldus het college. De beperking van de openbaarheid vervalt 75 jaar na het ontstaan van een archiefstuk of dossier. De geheimhouding mag alleen gelden als de eerbiediging van de per soonlijke levenssfeer in het geding is, indien het in het belang is van de Staat of bondgenoten of van wege het voorkomen van bevoor deling of benadeling van betrok ken personen, rechtspersonen of derden. "Volgens de archiefwet is ieder archief van de overheid na twintig jaar openbaar", zegt archi varis Paul van Meegeren. "Er zijn echter stukken die over personen gaan die nu nog kunnen leven. De openbaarheid hiervan hebben we uitgesteld tot na 75 jaar. Dan kun nen we ervan uitgaan dat deze mensen niet meer in leven zijn. De meeste gemeenten gaan er zo mee om." Er zijn uitzonderingen mogelijk waarbij de gemeentear chivaris dispensatie mag verlenen. Dit geldt alieen indien het belang van geheimhouding niet opweegt tegen het belang van de verzoeker tot raadpleging. "Het komt erop neer dat een onderzoeker, die uit deze stukken wil publiceren, voor af een verklaring ondertekent. Dat hij zelf aansprakelijk is voor een mogelijke schending van de priva cy. We hebben echt geen verleden te verbergen. Maar we willen zorg vuldig met personen omgaan", zegt Van Meegeren. "Zo zijn er lijsten uit de oorlog van mensen die politiek verdacht waren. Jaren later bleek dit helemaal niet zo te zijn. Het was kinnesinne of er was sprake van een vergissing. Vandaar dat we zo zorgvuldig zijn om ver velende situaties te voorkomen." Het archief van de gemeente Venray bevat nogal wat privacy gevoelige' stukken uit de Tweede Wereldoorlog of uit de periode vlak daarna. De papieren zijn nu zo'n zestig jaar oud en zullen dus over vijftien jaar volledig open baar zijn. LEESVERDER OP PAGINA 3- Waals kent zijn klassieken inVENtief vindt dat Waals de weg naar Conossa moet leren ken nen. De lokale partij bedoelt te zeggen dat de burgemeester zich ook eens zou moeten onderwer pen. Dinsdag in de commissie vergadering las Waals inVENtief de les. "Ze kennen hun klassieken niet eens", triomfeerde hij. "Want Conossa bestaat niet. Het moet Canossa zijn", waarna Waals in het Engels een uitleg voorlas. Het komt erop neer dat keizer Hen drik IV zich in 1077 op een rots burcht in Italië onderwierp aan paus Gregorius VII. "Ik wil graag de kennis van inVENtief verhogen met de juiste teksten", aldus Waals. "En als oud-lid van de KVP en nu het CDA heb ik al geleerd dat je je soms met as moet bestrooien." Peking Het is jammer. Erg jammer. Ik was graag naar Peking afgereisd om verslag te doen van mooie Venrayse successen op de Olym pische Spelen. Onlangs tosten we onder alle redactieleden om de enige plaats in het vliegtuig en ja, ik was de man die meteen een Chinees woordenboek in zijn handen gedrukt kreeg. Maar er was echter één 'maar' aan verbon den: minimaal drie sporters uit de regio Venray zouden zich moeten kwalificeren voor Peking, want anders wordt zo'n tripje voor een lokaal sufferdje als Peel en Maas gewoon te duur. Drie sporters, geen probleem. Want met tae- kwondoka Ferry Greevink, hand boogschutter Ron van der Hoff, softbalster Debby Conner en de springruiters Leopold en Mathijs van Asten hadden 'we' toch heel wat sterke ijzers in het vuur. Had den, inderdaad. Want het lijkt er steeds meer op dat we het met een minimale Venrayse inbreng in Peking moeten doen. Helaas, de ene na de andere topsporter met Roojs bloed valt af voor de Spe len. Op dit moment heeft alleen Debby Conner zich met het nati onaal softbalteam gekwalificeerd voor hét sportevenement van het jaar. Vier jaar terug, in Athene, had den we nog Leopold van Asten en Ron van der Hoff die de Venrayse vlag verdedigden, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat ze beiden weer van de partij zijn. Van Van Asten hoor of zie je weinig meer, en Van der Hoff heeft, als ik goed ben ingelicht, nog maar een kleine kans om zich te plaatsen. En Ferry Greevink, dat verhaal is bekend. Hij werd niet geselecteerd voor de Olympische Spelen, maar pakte ondanks die grote teleurstelling afgelopen weekend toch de nati onale titel. Of hij extra boos was? Misschien wel, het tekent in ieder geval de mentaliteit van deze Ven rayse topsporter. Niet bij de pak ken neer gaan zitten, maar pakken wat je pakken kunt.Want het leven is te mooi om te blijven kniezen en topsport is toch een mooi, soms erg hard, vak? Peking, de Olympi sche Spelen zijn ver weg, ook voor mij. Ik heb mijn hoop gevestigd op een verrassing, op iemand uit Ven ray of Meerlo-Wanssum die ineens uit zijn slof schiet en zich erg ver rassend plaatst voor de Spelen. En anders? Tja, dan moet ik het doen met een bezoek aan het Chinese restaurant Peking in hartje Venray. Pekingeend it la minute, met een lekkere zure saus, is de komende weken mijn favoriete gerecht. Hannes SPECIAAL OPTIEK Het St. Antonius Abt Gilde in Blitterswijck heeft dinsdag tijdens de feestdag van de patroonheilige St. Antonius Abt in stijl afscheid genomen van gildepriester Hans te Boekhorst. Te Boekhorst was gedurende tien jaar gildepries ter. Zijn vertrek naar Heythuysen wordt door het gilde betreurd. Aansluitend aan de heilige mis werd een bezoek gebracht aan het St.-Antoniuskapelletje. Ook bij dit kapelletje deed de gildepries ter zijn laatste gebed in zijn gilde- kledij.Vervolgens gafTe Boekhorst zijn gildeattributen, waaronder zijn hoed en sjerp, terug aan het gilde. Hans te Boekhorst kreeg van het gilde als dank een oorkonde overhandigd. In september 1997 werd de uit Hilvarenbeek afkomstige Te Boek- Pastoor Hans te Boekhorst tij dens zijn laatste gildemis in gil- dekledij. horst geïnstalleerd als pastoor van Blitterswijck en Wanssum. In sep tember 2005 kwam daar Casten- ray als derde parochie bij. Hans te Boekhorst was daarvoor acht jaar kapelaan in Nederweert. Hij nam zijn intrek in de parochiewo- ning in Blitterswijck als opvolger van J. Holtus die er van 1980 tot 1996 pastoor was. In de afgelo pen tien jaar heeft hij een sterke band opgebouwd met de dorpen Blitterswijck en Wanssum. Op de zondag na carnaval (10 februari) neemt hij officieel afscheid van zijn drie parochies. Op 17 febru ari wordt hij geïnstalleerd in Hey thuysen. Circuit De Peel is door de rechter gesloten. Toch worden er in 2008 nog in twee week einden autospeedwayraces gehouden op het illegale cir cuit in Vredepeel. InVENtief reageert verbaasd. Dinsdag in de commissie Stedelijke Ont wikkeling wilde de lokale par tij weten waarom de gemeente een uitspraak van de rechter negeert. "Dit is aan de burgers toch niet uit te leggen. Wanneer de rech ter iets verbiedt, dat het college zo'n verbod gewoon naast zich neerlegt", aldus Tino Zandber gen. "Over een voorbeeldfunctie gesproken." De partij vindt het des te vreemder omdat MCC Venray geen toestemming kreeg voor het houden van twee motorcrosswed strijden. "MCC vraagt zich naar onze mening terecht af waarom er met twee maten wordt gemeten." Volgens burgemeester Waals wordt de rechterlijke uitspraak wél nageleefd. "De gemeente kan namelijk besluiten incidenteel een evenement toe te staan dat in strijd is met het bestemmings plan", zei Waals dinsdag in de commissievergadering. Hij noem de het jaarlijkse autospektakel in Veulen als voorbeeld."Ook dit valt onder het evenementenbeleid." Waals is niet van plan ook de motorcrossclub toestemming te geven. "Want die races zijn struc tureel en dat kunnen we niet toe staan." inVENtief heeft het gerucht vernomen dat exploitant Harrie Maessen de gemeente onder druk zou hebben gezet. In ruil voor het saneren van de vervuilde grond op en rond het circuit, zou Maessen het doorgaan van de twee wed strijden hebben geëist. Waals ver wees het gerucht naar het rijk der fabelen. "Die opmerkingen passen goed in een carnavalsbuut", vond Waals. "Onzinnige vragen wor den door mij niet beantwoord." Zandbergen was verbaasd. "Onze opmerkingen zijn serieus. We zit ten hier niet om doldwaze vragen te stellen." Waals bekende dat het toestaan van de twee autoraces nog een andere beweegreden heeft. "Het is uit commercieel belang van de investeerder (Maessen, red.) dat er races kunnen blijven plaatsvin den", verklaarde Waals, die eraan toevoegde dat dit zo zou zijn afge sproken met de provincie en de vrom-inspectie. Ons restaurant is tnet Carnaval normaal geopend. woensdag, donderdag, vrijdag KOOPJES- MAAND PAUL BROUWER MODE TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze showroom en laat u vakkundig adviseren. Keizersveld 22 Venray Tel.: (0478) 55 04 10 i®| www.rongenvof.nl Waals en inVENtief vliegen elkaar regelmatig in de haren. Dinsdag in de commissiever gadering vroeg en kreeg de lokale partij excuses van de burgemeester. Want Waals had de kiezers van inVENtief als 'armlastig' betiteld. "Het is niet aan de burgemees ter om zo'n denigrerend waarde oordeel over onze kiezers uit te spreken", zei Tino Zandbergen. "Het zou de burgemeester sieren als hij openlijk aangeeft het zo niet gemeend te hebben. Blijkbaar was de burgemeester eventjes de weg kwijt." "Ik bied mijn diepste excuses aan", zei Waals op overdreven toon. "Omdat ik niet het volledige profiel van de kiezers van inVEN tief heb geschetst. Ik zou het ten zeerste betreuren als zij daardoor minder stemmen zouden halen." Zandbergen wist niet goed wat hij ervan moest denken. "Ik beluister een cynische ondertoon. Laat ik er maar het zwijgen toe doen..." In de commissie Stedelijke Ont wikkeling van 3 december veegde Waals nog de vloer aan met de lokale partij. Het ging over de ille gale bewoning van recreatiepark De Witte Vennen. "We zullen ons niets aantrekken van inVENtief", zei Waals toen ondermeer. De leden van inVENtief reageerden in die vergadering niet. "Alert rea geren was toen onmogelijk omdat de burgemeester op onderdelen onverstaanbaar was", aldus Zand bergen. Het later afluisteren van de band verschafte alsnog duide lijkheid. De partij is verbolgen."De woorden van de burgemeester zijn op zijn zachtst gezegd niet erg fat soenlijk. Beschaafd taalgebruik en het in waarde laten van mensen en politieke stromingen mag je van een bestuurder op dit niveau verwachten", aldus inVENtief. ;v-, Honderdnegenentwintigste jaargang - week 4 - donderdag 24 januari 2008 EL EN MAAS Neijssi. www.autoschadecenter-venlo.nlwww.hulsterdreef.nl -dJ" "We hebben geen verleden te verbergen Passage 5 5801 BR Venray T. 0478 - 583440 www.mijlingoptiek.nl Afscheid in stijl hotel asteria venray MAASHESEWEG 80a, 5804 AD VENRAY [NL. EN RESERVERINGEN: TEL. 0478-51 1466 VENRAY Grote Markt 21, tel. (0478) 516708 bedrijfsautomatisering bv Bedrijfsautomatisering b.v. Keizersveld 25 5803 AM Venray tel. 0478-585457 email: info@jds.nl www.jds.nl WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 www.paulbrouwer.nl Tegen inlevering van deze inge vulde bon aan onze kassa ontvangt u extra kassa-korting week 4 en week 5 - 2008: 15% kassakorting op sfeer-/trend-artikelen week 5 en week 6 - 2008: 15% kassa korting op droog-/ zijde-bloemen/zijde-planten - Bovenstaande acties zijn niet van toepas sing in combinatie met reeds geldende acties-/aanbiedingen - Deze acties zijn alleen van toepassing bij Intratuin Venray Postcode: Woonplaats: Venray, Langstraat 133, tel. 0478-588585 www.intratuin.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 1