Het geheim van vaandel Moj Zat Jeugdprins Job van de Ruuk Jeugdprinsen en -prinsessen in Venray Hazekeutel verrast medeoprichter Jo Driessen Jeugdpaar de Keavers Jeugdprins Job Jeugdpaar Wanssum in Venray Vorstenhal Hazinneavond PEEL EN MAAS Donderdag 24 januari 2008 - Pagina 19 Trouwe lezers zullen zich mogelijk het artikel over het verdwenen vaandel van Moj Zat herinneren. Het vaandel zou gevonden zijn door leden van een andere joekskapel, Rats d'r Naeve. Verbazing alom bij de leden van Moj Zat. Hun vaandel stond en staat immers sinds jaar en dag in hun stam kroeg 't Upke. Reden voor Mieke Rongen van Rats d'r Naeve en Peter Teeuwen van Moj Zat om in dit mysterie te duiken. Bijna een jaar later zijn ze eruit en wijzen ze met het beschuldigende vingertje naar De Piëlhaas. De geschiedenis gaat terug naar 1993, toen De Piëlhaas vijf keer elf jaar bestond en dat onder andere vierde met een tentoonstelling in 't Freulekeshuus. Moj Zat, een van Venrays oudste joekskapel- len, kreeg ook de vraag om een bijdrage aan deze tentoonstelling te leveren. De joekskapel gaf haar originele vaandel af, terwijl Theo (pruts) Jacobs een nieuw vaandel vervaardigde. Vanaf dat moment zijn er dus twee vaandels, een bij De Piëlhaas en een bij 't Upke. Verbazing alom dus bij Moj Zat. "Een eerste reactie was dat het ons vaandel niet kon zijn, maar op de foto in Peel en Maas waren duide lijk kenmerken van onder andere een optreden in Den Engel. Daar werd met het vaandel de degelijk heid van een van de ventilatoren Traditiegetrouw zijn alle jeugd prinsen en -prinsessen in de gemeente Venray weer samen op de foto vereeuwigd. Saskia Hoede- maekers koos deze keer voor het kunstwerk van Gussen Wie om de hoogheden vast te leggen. Op de foto voorste rij van links naar rechts: jeugdprinses Jessie (De Klutetrappers Vredepeel), jeugdprins Job d'n le (De Karklin- gels Oostrum), jeugdprins Tom d'n le (De Zagewetters Merselo), jeugdprinses Robin d'n le (De Hedsbuulen Heide), jeugdprinses Maartje d'n le (De Spurriemok Oirlo), jeugdprins Erik d'n 2e (Ut Dartele Veulen), jeugdprins Djo- wie d'n le (De Hazekeutel Ven ray), jeugdprinses Judith d'n le (Ut Dartele Veulen) en jeugdprin ses Melissa d'n le (De Keavers Smakt-Holthees). Achterste rij van links naar rechts: jeugdprins Eddie (De Schanseknuppels Castenray), jeugdprins Stan d'n le (De Piel- reus Ysselsteyn), jeugdprins Wou ter d'n le (Ut Knolleke Leunen), jeugdprinses Moniek (De Schan seknuppels Castenray), jeugdprins Mare (De Klutetrappers Vrede peel). Een uniek plaatjehet oude en het nieu we vaandel van Moj Zat op een foto. getest"aldus PeterTeeuwen."Toen we onze inmiddels grijze hersen cellen lieten werken, schoot ons te binnen dat we het originele vaandel geschonken hadden aan De Piëlhaas. Een van de beweeg redenen was bovendien dat ons originele vaandel bij deze vereni ging meer overlevingskansen zou hebben dan bij onze joekskapel. Wij zijn dan als joekskapel enorm teleurgesteld in De Piëlhaas, nota bene onze moedervereniging. Kortom meneer de voorzitter, heeft u hier een verklaring voor? Wat is er met ons vaandel gebeurd na de tentoonstelling in 1993? We mogen nog blij zijn dat onze muzi kale collega's van Rats d'r Naeve de emotionele waarde van dit klei nood hebben ingezien." "Inderdaad", zegt Mieke van Rats d'r Naeve."Toen wij dit vaan del vonden, wisten we dat we iets unieks in handen hadden, niet wetende wat de geschiede nis van het vaandel was. Het is dan ook begrijpelijk dat Moj Zat het vaandel niet terug wil kopen omdat het simpelweg niet meer van hun is. Dat moet de Piëlhaas maar doen! Het mooie van het verhaal is dat we als joekskapellen er samen wel een pilske op heb ben kunnen drinken." Inschrijven optocht De grote optocht van Venray wordt gehouden op maandag 4 februari vanaf 13.44 uur. Mee doen kan nog steeds. Alleen, als duo, groep, met of zonder wagen. Inschrijven kan nog op zondag 27 januari in café 't Upke tussen 11.30 en 13.00 uur. Er is ook een andere manier om de optocht te beleven! Al jaren zorgt de com missie optocht en bals voor de perfecte organisatie van dit grootse evenement. En ze kun nen hulp gebruiken. Er is name lijk behoefte aan ordecommis sarissen en verkeersregelaars die tijdens de optocht hun steentje willen bijdragen. Voor verkeersre gelaar dient men wel een 'cursus' gevolgd te hebben. Ordecommis sarissen worden intern voorge licht. De minimale leeftijd is twin tig jaar en men moet over wat natuurlijk overwicht beschikken. Vrijwilligers kunnen zich melden bij www.pielhaas.nl. Kelsmiddég 2008 sfeervol feest Ook dit jaar heeft de Kelsmid dég de hooggespannen verwach tingen waar gemaakt; een afge laden Witte Hoeve, een knallend programma en een gezellige sfeer zorgden voor een fantastisch feest voor de ongeveer 700 bezoekers. Het feit dat er ook bezoekers met valse toegangskaarten bin nen wilden komen, deed daar geen afbreuk aan. De uitstekend functionerende toegangscontrole wist deze valse kaarten keurig te onderscheppen. De organisatie ziet het als een compliment dat bezoekers zo ver gaan dat ze zelfs de kaarten vervalsen. Maar voor het volgende jaar gaat de organi serende AAR zich hier wel tegen wapenen. Het muzikale deel van de middag werd opgevuld door Sjang and the Gang, een inmiddels in heel Limburg bekende Limbo feestband. De band deed de titel van hun nieuwe cd Doorgaon alle eer aan. Hoewel de temperatuur in de Witte Hoeve niet bepaald aan de lage kant was, was er dit jaar ook nog voor gekozen om een extra tropische sensatie in huis te halen; de Caribbean Limbo Girls. Zij zorgden voor een gewel dige show omlijst met flitsende, fleurige kleding en opzwepende klanken. Natuurlijk was ook weer Jan Strik er weer, want wat is een Kélsmiddeg zonder Strik. Puttend uit zijn eigen alledaagse levens ervaring wist hij ook dit jaar het publiek weer tot tranens toe te laten lachen. Het prinselijk trio 2008 liet zich van zijn beste kant zien door onder aanvoering van prins Twan hun carnavalsliedjes te presenteren. Een eerste proeve van bekwaamheid voor de aanko mend aid adjudanten Jack en John. Zij lieten zien dat ze zich op de bühne prima kunnen bewegen. De Hazinneavond wordt dit jaar gehouden op donderdag 31 januari. De avond wordt om 20.11 uur geopend op het bordes van De Rooye- rie. De deelnemende joekskapellen zijn De Pretband, Göt Net, Beatere helft, van Huure Zegge en de Hofbend(e). Joekskapel de Hofbend(e) neemt deze avond de hansworst in ontvangst. Dit omdat zij volgens de hazinne de beste joekskapel van het jaar 2007 was. In tegenstelling tot voorgaande jaren mag deze joekskapel de hansworst behouden voor hun prijzenkast. De hansworst gaat namelijk plaats maken voor een prijs die de hazinnen kunnen verbinden aan het leukste en gezelligste café van de avond. Behalve de prijs voor het café kunnen de hazinnen zelf, door hun stem uit te brengen, ook leuke prijzen winnen! Bij ieder café kunnen ze een stemkaart invullen. De kroegen die met elkaar de strijd aangaan zijn De Klokkenluider, Café de Tijd, De Rooyerie, café t Upke, feestcafè De Koets, De Heeren van Hulsman, Den Oldtimer en De Uitmarkt. Vorst Milton, foto Etoedemaekers Bij de Keavers uit Holthees- Smakt is Melissa Pingen jeugdprin ses geworden en Job Koopmans is de jeugdvorst. Jeugdprinses Melis- sa zal over de jeugd regeren met de leus: 'Carnaval viere doede op ow eige manier, makt nie uut hoe of wat ge duut, als ge ut maar doet mit plezier!'. Jeugdprinses Melissa heeft receptie op carnavalsmaan dag om 16.00 uur in 'tTrefpunt te Holthees. Foto: Frido Smeets. Jeugdprins Niels I Lensen en jeugdprinses Karin II van Meijel gaan bij de Wiendbuule in Wans sum tijdens de jeugdcarnaval dit jaar voorop met de leus 'Lekker nie beej de Piëlhaas liëre, mar ien utWiendbuuleland carnaval viere'. Jeugdprins Niels I en jeugdprinses Karin II houden samen miniplek- skedrager Herman Theeuwen op zaterdag 2 februari 2008 vanaf 20.11 uur receptie in de Wiend- buuletempel (De Zandhoek) in Wanssum. Foto: Angy PhotoDesign Wans sum. Onlangs verraste het huidige bestuur van jeugdvastelaovend De Hazekeutel een van de medeoprichters, Jo Driessen, met de eerste jubileummedail le. De Hazekeutel bestaat dit jaar 4x11 jaar en werd in 1964 opgericht door onder meer Jo Driessen, Jan van Toor, Teng Stevens, Juul Mertens, Mia Cup en Geert van Elswijk. Jo Driessen is nog altijd actief in de carnavalswereld.Als vrijwilliger van de Schaesbergse Vastelaovend Verein werd hij onlangs in het zonnetje gezet omdat hij daar al 3x11 jaar actief was. Reden voor de Hazekeutel om naar Schaesberg te trekken en te benadrukken dat Jo al veel langer, namelijk 4x11 jaar als vrijwilliger de vastelaovend gestalte geeft. De geste van De Hazekeutel werd door de Schaesbergse vastela- ovesvierders zeer gewaardeerd en zij zegden toe om op 1 februari ook naar Venray te komen om het 4x11-jarig jubileum van de Venray- se jeugdvastelaovend mee te vie ren. Die avond is er een receptie met een reünie in de schouwburg van St.Anna. Het voor veel mensen mooi ste feestje van de carnaval vindt een week voor de grote driedaagse plaats. Op zaterdag 26 januari wordt in sporthal De Wetteling namelijk het jaar lijkse Vorstenhal gehouden. Het feest is ter ere van de vorst, die deze avond centraal staat. Tij dens dit deels gemaskerde bal worden de nieuwe pakken van de Venrayse carnavalsvierders aan elkaar getoond. Natuurlijk kan men ook weer een mooie prijs in de wacht slepen als eenling, duo of groep. Het thema van de prins; "Dit jaor draeje weej an 't rad, en tappe mit ollie uut 'n ander vat"; speelt daarbij zeker een rol. Het Vorstenhal start vanaf 20.11 uur. Carnavalsvereniging De Karklin- gels in Oostrum heeft een feest gehouden. En niet zo maar een feest, maar een echt bouwvakkers tfeest. Timmerlui, metselaars en schilders, alles kwam men tegen in een bomvolle Back in Time. Er werd deze avond op zoek gegaan naar een nieuwe uitvoerder, maar voordat deze gezocht kon worden moest er eerst afscheid genomen worden van jeugdprins Sill d'n Urste, jeugdvorst Erik en nar Dave. Zij hebben het afgelopen jaar de kar in Oostrum getrokken maar gaan nu plaats maken voor een nieuw trio. Er was te zien dat er op de bouw van alles fout ging. En aangezien de bouw voor de carnaval af moest zou er toch echt hulp moeten komen. Na enkele testen bleek er toch maar een de beste kandidaat te zijn om dit jaar alle jeugdige bouwvakkers onder zijn hoede te nemen; jeugdprins Job (Linskens) d'n Urste. Samen met vorst Guus (Janssen) en nar Nick (Manders) gaat hij dit jaar als 49ste jeugdprins voorop tijdens de carnaval. Tot jeugdprins van de Ruuk in ses Jolijn Swinkels gaan voorop Blitterswijck is uitgeroepen Job tijdens het jeugdcarnaval in het van Kemoen. lob I en ieuedorin- doro. Vastelaovend

Peel en Maas | 2008 | | pagina 19