Carnavalsconcert in Schouwburg Venray Concert Ivo Janssen in Het Theehuis Bibliotheken delen gedichten uit Verzen in de Verswinkel Kunst Cultuur Liederenrecital in Mariakapel Raadselige Roos vijftien jaar 'Love is the only shelter' Expositie Huisman in De Rooijerie Tobie Lolness m i Niets! P PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 24 januari 2008 - Pagina 11 In schouwburg Venray wordt donderdag 24 januari (vanavond) om 20.11 uur het traditionele carnavalsconcert gehouden. Het carnavalsconcert staat garant voor toegankelijke muziek en humor. Het accent ligt op de mooie muziek van populair klassiek tot bekende songs. Dit jaar verzorgt het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht het carnavalsconcert. Een concert vol verrassingen. Men liet zich al eens verrassen door het orkest van de Koninklijke Lucht macht, Neutjes Rang uit Venlo en Geert Pelzer uit Venray. Het orkest heeft speciaal voor Venray een carnavalsconcert gepresenteerd waar de bezoekers enthousiast over waren. De ervaring was zo goed dat ze zonder na te hoeven denken meteen "ja" zeiden op het verzoek om ook dit jaar het carna valsconcert te verzorgen. Zeker is dat het orkest speelt en ook zelf zorgt voor humoristische muzikale acts. Bart Lelievelt gaat accordeon spelen en de zang wordt verzorgt door Ton Engels. Hoe de totale invulling van de avond er uit komt te zien blijft nog een verrassing. In Schouwburg Venray is het op vrijdag 25 januari vanaf 20.00 uur de beurt aan Jetty Mathurin met Zeven. Zeven, het heilige en mys tieke getal. Een getal van tijd en evolutie. Zeven kardinale zonden en zeven werken van barmhartig heid. 'Zeven geesten' gebruik je in Suriname bij een 'wasi'. In de oudheid kende men zeven pla neten, zeven wijzen en natuurlijk Foto: Ron Geurts. de zeven wereldwonderen. Het spectrum heeft zeven kleuren en de toonladder zeven noten. Zeven is ook een werkwoord. Maar wat nog veel belangrijker is is dat het Mathurin haar zevende thea terprogramma is in Schouwburg Venray. Voor vragen of reserveringen kan men contact opnemen via telefoon (0478)530999 of via www. schouwburgvenray. nl Ivo Janssen speelt op zondag 27 januari in het Theehuis in het Oda- park in Venray. Het concert begint om 15-30 uur. Op het programma staan achtereenvolgens zes prelu des en fuga's van J.S. Bach uit het eerste deel van Das Wohltempe- rierte Klavier. Janssen, die vorig jaar zijn grote project beëindigde waarin hij alle klavierwerken van Bach op CD zette, wordt gepre zen om zijn interpretatie van dit monumentale oeuvre. Vervolgens klinkt de Soloduiveldans nr.3 uit 1990 van Simeon ten Holt. In het blad Luister werd de eerder gemaakte opname van de Solo- duiveldansen nr. 2 en 4 met een tien gewaardeerd. Na de pauze speelt hij de sonate nr. 6 van Ser gei Prokofiev. In de Nederlandse en buitenlandse pers wordt Jans sen geprezen om zijn vaardigheid maar vooral om zijn intense muzi kaliteit en verbeeldingsvermo gen. Voor dit concert zijn kaarten verkrijgbaar bij Concertorgani satie Fred H. Renirie via telefoon (0478)582472, e-mail fredh.reni rie.® home.nl of aan de ingang van het Theehuis vlak voor aanvang van het concert. Voor informatie over de komende concerten van deze serie kan men op hetzelfde Foto: Gert Jan van Rooij. adres terecht. Het Odapark ligt aan de Merseloseweg in Venray, schuin tegenover het ziekenhuis Vie Curi. Djembéles Er zijn nog enkele plaatsen vrij in de beginnersgroep djembé op dinsdagavond in wijkcentrum Op 't Nipperke in Venray. In een groep leert men spelenderwijs allerlei ritmes en technieken op deze trommel. Samen muziek maken en plezier hebben staat voorop. Een eigen instrument is niet noodzake lijk. Er staan genoeg instrumenten tijdens de lessen. Waag de sprong en maak kennis met dit bijzonde re West-Afrikaanse instrument. Meer informatie is verkrijgbaar bij Sem Schaning via telefoon 06- 14691025, e-mail info@semper- cussie.nl. of kijk op www.semper- cussie.nl. Wandelen in Merselo WSV De Natuurvrienden Mer selo houdt op maandag 28 januari een wandeling voor 50+. Het is een groepswandeling van onge veer 10 kilometer. De start is om 13-30 uur vanaf clubhuis D'n Hoek in Merselo. Het startlokaal is open om 13.00 uur. Er wordt gewandeld door de bosrijke omgeving van Merselo. Inlichtingen zijn verkrijg baar via telefoon (0478)546496 of (0478)502237. In Venray worden op donderdag 31 januari tijdens de landelijke Gedichtendag ruim 3500 kaarten met gedichten uitgedeeld bij het ziekenhuis, huisartsen, fysiothe rapeuten, apotheken, in de thuis zorg, het Schuttersveld, Beukenro de en uiteraard in de bibliotheek. De zestien eerste kaarten worden op 24 januari officieel door de adjunct-directeur van BiblioNu, Marian van Leth, aangeboden aan de wethouder van Cultuur in Venray, Patrick van der Broeck. De actie wordt gehouden in tien gemeenten in Noord-Limburg en Noordoost Brabant en wordt gehouden door de bibliotheken BiblioNu en Biblioplus samen met schrijfclubs Meralit, Woord in beweging, De pennenstreek, Stich ting Pen Stem en De vrije dich ters Boxmeer. Doel van deze actie is om gedichten zo dicht mogelijk bij de gewone mensen te bren gen. Dit kan het best door direct een gedicht te overhandigen. De actie vindt voor de derde keer plaats en dit jaar is gekozen om de kaarten aan patiënten en cliënten in de zorg aan te bieden. Op die manier wordt er met aandacht een gedicht aan iemand gegeven. De zestien verschillende gedich ten op de kaarten zijn gemaakt door regionale dichters. Deze zijn door een jury geselecteerd uit de inzendingen van de regionale gedichtenwedstrijd. De winnen de gedichten zijn van Else Marie Bijl-Goutier, Sint Anthonis. Rineke Segers, Grubbenvorst. Fieke Bij mans, Wijchen. Willemien Water reus, Helmond. Frits Litmaath, Mal den. PietTunnesen, Gennep. Erna Nielen, Boxmeer. Nicole Aben, Sint Anthonis. Mientje Wever, Boxmeer. Cor Toonen, Cuijk. Ger Eikholt, Milsbeek. Harry Daudt, Grave. Joost Schoenmakers, Well. Marje de Bruijn, Haps. Monica Bosch man, Gassel, Truus Verschuren, Venray. Op 31 januari worden in het ziekenhuis Viecuri in Venray 's morgens tussen 10.00 en 11.30 uur door drie van de winnende dichters Truus Verschuren, Rineke Segers en Joost Schoenmakers de gedichten van henzelf en de ande re winnaars voorgelezen en uitge deeld aan patiënten en bezoekers. Ad Haans zorgt voor de muzikale omlijsting van deze dichterlijke actie. Ook is het deze dag moge lijk om in de zorginstellingen de gedichten te beluisteren. Speciaal hiervoor is door de winnaars een luistercd gemaakt met alle gedich ten. Het volgende gedicht is van Truus Verschuren uit Venray, een van de winnaars, ik zie in de verte kruinen van bomen tegen de blauwe lucht een eend fladdert spetters in het zonlicht stemmen die voorbij komen vermaken de stilte een zoemende bij doet nog laat haar werk. Op de landelijke gedichtendag op donderdag 31 januari hangen ze er weer: de banners met stro fen poëzie van de winnaars van de Raadselige Rozen van de afgelo pen jaren zullen die hele week het straatbeeld sieren in verband met de actie Verzen in de Verswinkel van het Literair Café Venray-regio. Waren het vorig jaar de gedich ten van de prijswinnaars van de Raadselige Rozen van 14 jaar, nu krijgen alle klanten bij de deel nemende winkeliers een gedicht van een van de winnaars van de publieksprijs, de BIJ-prijs, bij de Raadselige Roos als ze boodschap pen doen, cadeau. Ook het gedicht van de winnaar van de Raadselige Roos 2007, dat op zondag 27 janu ari bekend gemaakt wordt, gaat die week over de toonbank bij onder meer de slager, de groente boer, de bakker, de eierhandel, de bloemist en de boekhandel. Na de geslaagde actie van vorig jaar ter gelegenheid van het derde lus trum van het Literair Café, zijn nu ook de winkels in de kerkdorpen in Meerlo-Wanssum van de partij. Bovendien is de actie niet beperkt tot die ene landelijke gedichten dag (donderdag), maar uitgebreid tot de hele week. De prachtig uitgevoerde gedichten zijn te krij gen bij de volgende winkeliers: De boekhandels Van den Munck- hof, Bruna en Boekhandel Venray, Barto,s Broodjes en IJssalon, Bak kerij Bart, van Dam Groente- en fruitspecialist, De bakkerijen Van Gassel en Gommans, Kaaskenner Ric en Lyanne, Santecraem en Sep tember Bloemsierkunst, Slagerij Maurice Verschuuren, Visspeciali- teitenThielen, Bakkerij van Gassel, Landweert, Claessens Groente en Fruit, De Bloemenkorf, Zorgboer derij-boerderijwinkel Boer Hans, Heide, Slagerij Bierman-vd Eijnden, Oostrum, Classens Pluimveebe- drijven B.V, Oirlo, Gemakshop de Aide Smidse, Verkoeijen Partyser vice Vleesbedrijf en van Kem pen Fruitbedrijf, alle drie uit Leu nen, Boerderijwinkel 't Platteland en Bloemenkwekerij Reintjens uit Veulen, Bloemsierkunst Ien en Bakkerij van Gassel uit Ysselsteyn, Bakkerij Geert en Marlies Verdeu- zeldonk, Wanssum, Forellenkwe- kerij Keyzersberg, Blitterswijck en Slagerij v.d. Pasch, Meerlo. Zij zijn te herkennen aan het fraaie raambiljet. Op maandag 28 janu ari geeft burgemeester Waals om 18.30 uur het startschot voor de actie Verzen in de verswinkel in de oude raadzaal van De Rooyerie in Venray. De deelnemende winke liers, de auteurs van de gedichten, de donateurs van het Literair Café en andere belangstellenden zijn welkom! Wat gebeurt er als U niet adverteert De Locht Het zelf maken van wijn is sterk in opkomst. Leden van het Diony- sos-gilde geven daarom op zondag middag 27 januari in streekmu seum De Locht in Melderslo een toelichting bij het proces van wijn maken. Dit proces neemt in feite vele maanden in beslag en kan als zodanig natuurlijk niet worden gedemonstreerd. De leden van Dionysos geven echter wel een vakkundige toelichting. Diverse apparaten en informatiemateria len zijn aanwezig. De zelfgemaak te wijnen (zowel fruitwijnen als druivenwijnen) kunnen worden geproefd. Tevens zijn de smid en de bakker aan het werk. Kinderen mogen een eigen broodje bakken. Op de bovenverdieping is de wis selexpositie Juweeltjes in Textiel te bezichtigen. Het museum is op dinsdag, donderdag en zon dag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere dagen en tijden terecht. Vijfde editie Adje Watje OJC Watjang?!? staat zaterdag 26 januari in het teken van alweer de vijfde editie van Adje Watje! Ooit begonnen als een soort grap, maar toen het voor de eerste keer werd gehouden bleek het een enorm succes: Een avond met punkrock bands uit binnen- en buitenland! samen met het Adje Watje Radje en een hoop gezelligheid, veel bier en natuurlijk de traditie: de strijd om Koning Ad #5: dé formule voor een mooie, gezellige avond. Dat bleek de afgelopen vier jaar zeker zo te zijn. Ieder jaar weer is er een goede line-up met verschil lende topbands. Dit jaar betreden onder andere punkrockbands als Deen Gray, Homer, The Real Dan ger, Wagtale en Stars Over Night het podium. Vanaf 20.00 uur barst het spektakel los! Kijk voor meer informatie op www.watjang.nl. Zondag 10 februari om 15.30 uur vindt het eerste concert van het jaar 2008 weer plaats in de Mariakapel in Holthees. Vanwege de traditie dat rond het feest van Maria Lichtmis het Gilde Onze Lieve Vrouwe Holthees-Smakt zijn gildevie- ring houdt, staat het concert ook qua muzikale aandacht in het teken van muziek, die aan Maria is gewijd. Deze keer zal het concert bestaan uit een lie derenrecital van de altmezzo Jakobijn Wallis, die op piano wordt begeleid door de pianis te Olga de Kort-Koulikova. Voor de pauze zal het Ave Maria in ieder geval zeven keer te beluisteren zijn, in composities van onder andere J.S. Bach/Gou- nod, Franz Schubert, Frans Liszt, Camille Saint-Saëns en Hendrik Andriessen. Na de pauze zal een groot gedeelte uitgevoerd worden van de compositie '25 Songs set to dutch poems van de componist Antoine Oomen.Antoine Oomen heeft 25 ragfijne liederen gemaakt op 25 prachtige gedichten van de grootste dichters uit de Neder landse literatuur. Zo zijn compo sities ontstaan op gedichten van Hans Andreus, Hans Lodeizen, Paul van Ostayen, Martinus Nijhoff, Leo Vroman en Lucebert. Het is heel bijzonder om die mooie teksten gezongen te horen, op fraaie wijze gecomponeerd door Antoine Oomen en prachtig gezongen door Jakobijn Wallis. Jakobijn Wallis studeerde piano en solozang aan het Conservatori um in Maastricht en in Amstrdam. Ze begon haar zangstudie bij Mia Met de schrijfwedstrijd De Raadselige Roos is Venray al vijftien jaar de verbindende schakel tussen amateurschrij vers uit vooral Limburg en Brabant. Enkele landelijke thema- en regionale jeugdwed strijden meegerekend leverde deze activiteit van Literair Café Venray-regio meer dan vijf tienhonderd inzendingen op. Aan de vijftiende wedstrijd voor Zuid-Nederland en Belgisch Limburg doen weer meer dan honderd auteurs mee met 117 inzendingen: 66 gedichten en 51 verhalen. De beste daarvan zijn zoals elk jaar gebundeld. In een extra dikke bundel zijn ook de winnende gedichten en verhalen van de voorgaande veertien wed strijden opgenomen. Prijswin naars en bundel worden gepre senteerd op zondag 27 januari om 11.30 uur in partycentrum De Witte Hoeve in Venray. De prijzen worden uitgereikt door de Ven- rayse burgemeester Waals. De Bij prijs, de publieksprijs voor poëzie, wordt namens de Publieksjury van ditmaal drieëntwintig perso nen overhandigd door André Leijs- sen. De winnaars lezen daarna het bekroonde werk voor. Ook wor den de winnaars gehuldigd van de Dichtregelwedstrijd 2007. Deze eveneens vijftiende wedstrijd in het poëzie herkennen levert twee winnaars op. Het Venrayse podium is niet alleen voor wed strijdwinnaars maar ook steeds voor cabarettalent. Ditmaal gerijpt talent: Bert Kuijpers, Helmonds eerste stadsdichter. Met onder meer oudejaarsconferences op Omroep Brabant maakte hij furo re. Hij verzorgt enkele optredens waarin hij humoristisch en mild toch zijn maatschappijkritische kijk op het leven uit. Na afloop, vanaf 14.00 uur, presenteert party centrum de Witte Hoeve weer een Literair Buffet waarbij deelnemers gedichten en korte verhalen kun nen voordragen. Meer daarover op www.literair- cafe-venray.nl. waar alle verdere informatie te vinden is. De bundel Raadselige Roos 15 Jaar is alleen bij de prijsuitreiking verkrijg baar. Daarna is hij te koop in de Venrayse boekwinkels en verder door overmaking van 7.75 euro op bankrekening 660006111 van Literair Café Venray met vermel ding Roos 15. Het vierde en laatste deel van de kunstmanifestatie Rock My Religion van het Oda park in Venray duurt nog tot 1 februari. 'Love is the only shelter' heeft veel stof doen opwaaien. De regionale pers en landelijke dag- en week bladen besteedden uitgebreid aandacht aan deze spraakma kende tentoonstelling waarin de grote wereldgodsdiensten in verband worden gebracht met geweld. De getoonde kunstwerken spelen zich af binnen de lijnen van het reli gieuze spanningsveld tussen verdraagzaamheid en geweld. Odapark zet de actuele dis cussie hiermee op scherp: als religie vreedzaamheid pro pageert, waarom is ze dan zo vaak aanleiding voor geweld? De media overspoelen ons tegenwoordig met schokkende beelden; alleen dan raakt de berichtgeving over oorlog en geweld ons nog. Ook de kunst werken van 'Love is the only shel ter' zijn confronterend: een heilig boek met een bom erin, een kind met een mitrailleur, een kerkje vol oorlogswapens. Hitler, Saddam Hoessein en Teoctist, aartsbisschop van de Roemeens-orthodoxe kerk spelen de hoofdrol in deze expositie. In 'The end of the 5-year plan' van Cyprian Muresan wordt de aarts bisschop dodelijk getroffen door een meteoriet, David Cerny zette Saddam Hoessein op sterk water en Louise Lawler laat een kleine, knielende en biddende Adolf Hit ler zien. Alledrie de werken zijn scherpzinnige reacties op ande re, spraakmakende werken van hedendaagse kunstenaars. Bij alle drie de werken gaat het om de confrontatie tussen geloven en doden. De werken van de overige kunstenaars, Aad de Haas (NL), Gregory Green (GB), Dominic McGill (GB), Margi Geerlinks (NL), Johan Muyle (B), Jiri David (CZ) en John Isaacs (UK) zijn minder nadrukkelijk, maar in hun nuance wellicht net zo heftig. Odapark, Merseloseweg 117, 5800 AA Ven ray, telefoon 0478 513690, info@ odapark.nl www.odapark.nl. Openingstijden dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur, gesloten op maandag. een abonnement waard Besseling, en studeerde vervol gens bij Cora Canne Meijer, Jos Burcksen en Elisabeth Crooymans. Interpretatielessen ontving zij van onder meer van Felix de Nobel, Roberta Alexander en Robert Holl. Zij volgde operacursussen aan het Mozarteum in Salzburg, en deed met succes mee aan verscheidene concoursen, onder meer in Wenen en Salzburg. Jakobijn Wallis zingt in binnen- en buitenland. Haar repertoire omvat muziekwerken uit de 16e tot en met de 20e eeuw. Zo zong zij onder meer in de Mat- thaus Passie van Bach, de Altrhap- sodie van Brahms, het Requiem van Mozart, het Stabat Mater van Haydn, en zong ze mee in ope ra's als Lucia di Lammermoor van Donizetti en Die Zauberflöte van Mozart. Olga de Kort-Koulikova werd geboren in Istra nabij Mos kou. Al op haar zesde begon zij met pianoles. Na het afronden van haar studies piano en cultuurwe tenschappen in Rusland werkte ze bij de Bibliotheek voor de Kunsten in Moskou, schreef voor Pianiste Olga de Kort-Koulikova. kunstbladen, en begeleidde diver se koren en solisten. Eenmaal in Nederland ging ze door met haar werk als pianobegeleider en koor repetitor. Tegelijkertijd besloot ze haar muziekopleiding te ver breden met een orgelstudie aan het Utrechts Conservatorium bij Reitze Smits, en met de applicatie opleiding koordirectie voor vak musici en met de masteropleiding muziekwetenschap aan de Utrech- tese Universiteit. Naast het geven van piano- en orgelconcerten is Olga actief als pianobegeleider, koordirigent en muziekjournalist. Kaarten voor dit concert kosten 10 euro per persoon, en zijn te bestellen en te reserveren bij de bekende voorverkoopadressen in Holthees: familie Ermers, Kapel straat 3, telefoon 0478-636480, en bij de familie Wijenberg, Gil- destraat 6, telefoon 0478-636390. Kaarten zijn ook te bestellen via de website van de Mariakapel, www.mariakapel.nl. Astrid Huisman-Biemans uit Helmond exposeert tot en met 5 mei in grandcafé-restaurant De Rooijerie in Venray. Huisman heeft schilderlessen gevolgd bij de kunstschilders Jo Manders en Ajo van IJzeren. Ze genoot ver der opleidingen reclame aan het St. Lucas in Boxtel en de docen tenopleiding Beeldende Kunst en Vormgeving aan de Academie voor Beeldende Vorming in Til burg en bezocht de Academie voor Schone Kunsten in België. Huisman schildert vooral mensen, die duidelijk vriendschap uitstra len, iets gezamenlijks zien, voelen, of beleven. In haar beeldend werk gaat ze steeds opnieuw uitdagin gen aan. Ze schildert in olieverf en acryl maar maakt ook gebruik van gemengde techniek. Zo geeft ze volledige expressie aan de vorm en kleur. Vooral het samenspel van de verschillende elementen spreekt veel mensen aan. De kleu ren en vormen, de toets van het schilderen, geven de kracht aan haar schilderijen. In haar werken zijn de toetsen zeer groot opgezet, de kleuren helder en verfrissend. "Een schilderproces is iets wat groeit, wat vorm krijgt, door de manier waarop je gevoel geeft aan de daad van het schilderen, je verf op het doek brengt, de manier waarop je kleuren mengt, de toet sen van je penseel of paletmes. Vaak laat ik mij inspireren door mensen, in al zijn facetten, daar gaat zo veel vanuit. Maar ook door andere elementen zoals dieren laat ik mij inspireren. Het gaat mij vooral om het schilderen zelf, de expressie, de daad van het schilde ren", aldus Huisman. Boekrecensie in Peel en Maas Tobie is op de vlucht. Hij rent als een schicht over de takken. Hij verbergt zich in scheuren van de boomschors. Zijn voeten bloeden, hij is aan het eind van zijn krachten. Zijn eigen menen zitten hem op de hielen. Ze willen hem hebben, dood of levend. Tobie is niet groter dan ander halve millimeter. Hij hoort tot het boomvolk dat al sinds het begin der tijden de reuzeneik bevolkt. Zijn vader heeft hoog in de boom een revolutionaire uitvinding gedaan. Maar omdat die uitvinding het voortbestaan van de boom in gevaar zou brengen, weigert hij hem af te geven. Sindsdien is zijn gezin eerst verbannen naar de onderste takken, toen naar een strafkamp gestuurd, en ten slotte ter dood veroordeeld.AlleenTobie is ontsnapt. Maar voor hoelang nog? Tobie Lolness, een boek van Timothée de Fombelle, is in 22 talen vertaald. Timothée de Fom belle is vierendertig, studeerde Franse literatuur en werkt vooral in het theater.Tobie Lolness is zijn bejubelde debuut als kinderboe kenschrijver. Prijs: 16,95 euro. Timothee de Fombelle Op de vlucht

Peel en Maas | 2008 | | pagina 11