Umbilical Brothers, opera en carnavalsconcert f Speelgoed van Vroeger en Nu Peter Thijssen Band in De Evenaar Open podium Adelbert- vereniging Archeologie beekdalen Jazz by Kids! Het Rozeneiland wL llll LLill iSiw PEEL EN MAAS Donderdag 17 januari 2008 - Pagina 13 Programma Schouwburg Venray De Umbilical Brothers zijn grappig, creatief, cryptisch en technisch indrukwekkend, Cosï fan tutte is één van de subtielste en meest uitgeba lanceerde opera's aller tijden en het carnavalsconcert in Schouwburg Venray was de voorgaande drie jaren een enorm succes. Deze drie voor stellingen zijn de komende week te zien in de Schouw burg Venray. De Umbilical Brothers zijn grap pig, creatief, cryptisch en tech nisch indrukwekkend. Ze treden op zondag 20 januari vanaf 20.00 uur op in de schouwburg. Geïn spireerd door cartoons, computer spelletjes en mime brengen deze springlevende psychische Austra liërs, een onweerstaanbare kome die. Dwaas gedrag van het hoog ste kaliber. Ze hebben elkaar in 1988 leren kennen op de toneel school in Sydney. Gedurende een les jazzdance tijdens de kennis making brak David direct Shane's neus. Hun wangedrag daar heeft een wereldwijde theatertour tot gevolg gehad en vele prijzen. Tij dens de voorstelling maken ze duidelijk hoe het komt dat ze de wereld hebben veroverd. Hun ori ginele stijl van stand-up comedy gemixt met mime, hun stemmen en acrobatie maakt het zo bijzon der. COSI FAN TUTTE Op maandag 21 januari vanaf 20.00 uur kan men in Schouw burg Venray genieten van Cosi fan tutte. Vorige generaties had den het soms behoorlijk moeilijk met Mozart, en vooral met de drie opera's die hij schreef op tekst boeken van Lorenzo da Ponte. Hoe het goddelijke genie uit Salzburg zulke lichtzinnige onderwerpen had kunnen kiezen, was onbe grijpelijk. Het immorele stuivertje wisselen in Cosi fan tutte is echter tot ver in de twintigste eeuw voor velen onverdraaglijk geweest. Ver scheidene kenners hebben gesug gereerd dat Mozart dit werk tegen zijn zin moet hebben geschre ven. Er kwamen bewerkingen en ingrepen - als het werk al op de planken werd gebracht - waarin de inhoud werd afgezwakt. Fior- diligi en Dorabella kregen dan al halverwege de opera het bedrog in de gaten, maar speelden het spelletje vervolgens mee om hun verloofdes aan het slot eens flink de les te kunnen lezen! Inmiddels zijn wij,'moderne mensen', ervan doordrongen geraakt dat Cosi fan tutte één van de subtielste en meest uitgebalanceerde opera's aller tijden is: een meesterlijke schildering van karakters, relaties en emoties. CARNAVALSCONCERT Na het daverende succes van de afgelopen drie jaar staat er op don derdag 24 januari vanaf 20.11 uur wederom een carnavalsconcert op het programma. Het accent ligt vanzelfsprekend op mooie muziek van populair klassiek tot prachtige bekende songs. Dit alles wordt gebracht met een vrolijke noot. Eerder waren optredens van Umbilical Brothers (foto: Gal lery Administrator Um.Bro Geert Pelzer,Ton Engels en Neut jes Rang samen met het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht te bewonderen. Dit jaar blijft de complete samenstelling nog een verrassing. Voor vragen of reserveringen kan men contact opnemen via telefoon (0478)530999 of via www. schouwburgvenray. nl In museum 't Freulekeshuus is de tentoonstelling te bezich tigen; Speelgoed van Vroeger en Nu. Deze tentoonstelling duurt tot en met 23 maart 2008. Voor deze expositie werd weer een beroep gedaan op medewerking van inwo ners van Venray en omstreken om hun antieke speelgoed tij delijk in het museum onder te brengen. Samen met de col lectie speelgoed van 't Freu lekeshuus levert dit een vro lijke expositie op. Ook kan er gespeeld worden met heden daags speelgoed dat afkomstig is van de Speel-o-theek. Bij het in bruikleen gegeven, of het geschonken materiaal hoort natuurlijk een verhaal en dat verhaal leest u hier. Dit liedje komt spontaan bij je op, als je voor de verzameling poppen staat van Gerry van der Linden-Derickx, geboren in 1949 en jongste uit een gezin van zes meisjes en een jongen. Als klein kind al had Gerry, meer nog dan haar zussen, een bijzondere belangstelling voor alles wat met poppen te maken had. Haar eerste en ook dierbaarste pop kreeg ze van Sinterklaas toen ze acht jaar was en met geelzucht in bed lag. Haar zus Tilly, die geëmigreerd was naar Australië, stuurde haar nog een pop per boot op. Bij aankomst echter bleek, dat door de invloed van het zeewater, de pop lichtelijk gehandicapt was. De pop is haar daardoor des te dierbaarder. Toen ze trouwde gin gen haar poppen mee en vanaf toen groeide langzaam haar ver zameling. Waren het eerst souve nirpopjes, met klederdrachten uit alle landen (250), later zijn het kostbare poppen geworden van onder andere poppenmakers Joke Grobben enAnnet Himstedt. Ook heeft ze poppen van bakeliet en celluloid en van de merken Schild pad Wildebras en Mosa. Ze liggen, zitten of staan in wagentjes, bedjes en stoeltjes. Gerry vertroetelt haar poppen als kinderen. Eenmaal per jaar gaan ze, alle 150, in bad en worden hun kleertjes gewassen, gesteven, gestreken en hersteld. Een enorm karwei. Als Gerry oude poppen krijgt, kan ze daar weken mee bezig zijn om ze op te knap pen. Binnenkort komt haar hele verzameling in een nieuw, aan gepast, onderkomen. Gerry en ook echtgenoot Piet, die net zo enthousiast is, zijn daar heel trots op. Het is een aanwinst in hun knusse, gezellige "Poppenhuis". Nieuwsgierig geworden? Kom eens kijken op woensdagmiddag, zaterdagmiddag en zondagmiddag, steeds van 14.00 uur tot 17.00 uur. Museum 't Freulekeshuus is gevestigd aan de Eindstraat no. 8 in Venray en buiten normale ope ningstijden kan men er na telefo nische afspraak ook met groepen terecht .Tel 0478 583880. Nationale Voorleesdagen De Nationale Voorleesdagen worden dit jaar gehouden van woensdag 23 januari tot en met zaterdag 2 februari. Doel is het voorlezen aan jonge kinderen te bevorderen. Want met voorlezen kan men niet vroeg genoeg begin nen. Het Prentenboek van het Jaar Kleine Muis zoekt een huis, staat centraal tijdens deze voor leesdagen. Ook bij Bibliotheek Venray worden weer tal van acti viteiten gehouden. Op 23 januari wordt om 9-15 uur het startschot gegeven met het Nationale Voor leesontbijt. Een peutergroep van De Blokkendoos komt luisteren naar het verhaal van Kleine Muis. Met lekkere broodjes en iets te drinken. Alle baby's, peuters en kleuters die lid worden van de Venrayse bibliotheek krijgen een vingerpoppetje van Kleine Muis cadeau. 35 Peuter- en kleutergroe pen brengen een bezoek aan de bibliotheek. Het boek van Kleine Muis wordt voorgelezen en daar na worden speelse opdrachten uitgevoerd. Op woensdag 23 janu ari van 14 tot 16 uur is er schmin ken in de bibliotheek. Op woens dag 30 januari van 13-30 tot 14.15 uur én van 15 tot 15.45 uur treedt Hans Schoen op met de voorstel ling Een Grote Dikke Pannenkoek. Een tafelpoppenspel voor kinde ren van 3 tot 7 jaar over een gul zig varken, hongerige kinderen en... over een pannenkoek die uit de pan springt. Kaartjes zijn te koop bij de uitleenbalie.Tijdens de voorleesdagen kunnen peuters, kleuters en hun (groot)ouders een prentenboekenreis maken. Met behulp van een routekaart, met opdrachten, maken zij een tocht langs de tien beste prentenboeken van het jaar. Vanaf 23 januari kun nen peuters en kleuters deelne men aan het voorleesprogramma. Zij lezen daarvoor speciaal gese lecteerde prentenboeken. Op een strippenkaart wordt voor ieder gelezen boek een sticker geplakt. De bibliotheek geeft een cadeau tje als de kaart met vijf stickers vol is. Deelnemers worden ook uitgenodigd voor het bezoek van schrijfster Marianne Busser op 4 juni. Meer informatie is te vinden in de speciale nieuwsbrief van De Nationale Voorleesdagen. Vraag er naar bij Bibliotheek Venray. Lezing steenuilen Het IVN-Geijsteren-Venray/ NHGL houdt op maandag 21 janu ari een openbare lezing over steen uilen in zaal De Kei in Geysteren. Sprekers zijn de heer Deenen van de steenuilenwerkgroep Maas Peel en de heer Ronald van Har- xen, medeoprichter STONE. Aan vang 20.00 uur. De Locht Streekmuseum De Locht in Mel- derslo houdt op zondagmiddag 20 januari een demonstratie glas in lood maken. Het hele proces van ontwerp tot eindproduct wordt gedemonstreerd en toegelicht. Er komt immers heel wat bij kijken zoals de kleurkeuze, het snijden van het glas, het inzetten in lood- profielen, het solderen en het aan brengen van extra verstevigingen. Het is beslist de moeite waard dit kunstzinnig ambacht van dichtbij te bekijken. Dit geldt trouwens ook voor het stoelen matten dat eveneens deze middag wordt gedemonstreerd. Naast de wis selexpositie Juweeltjes in Textiel is ook de speciale expositie De schaatswereld van Frans Stappers te bezichtigen met een verzame ling schaatsen, interessante kran tenknipsels, foto's en boeken over elfstedentochten. Het museum is op dinsdag, donderdag en zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere dagen en tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Köpkesmert De jaarlijkse Köpkesmert vindt dit jaar op zondag 20 janu ari plaats bij Plein 27 in Maashees. Om 11.00 uur is er een gezongen heilige mis, waarna om 13.00 uur begonnen wordt met de verkoop van vleeswaren en de halve var kenskop! Er zijn diverse optre dens tussen de ronden door. De Joekskapel, de Cheerbliekskes en dans duo X-Zone laten zich van de beste kant laten zien en horen! De opbrengst is voor het onderhoud van de kerk! De Köpkesmert wordt altijd gehouden op de eerste zondag na 17 januari, de feestdag van de H.Anthonius met het varken. St. Anthonius is de patroonheilige van de parochie en van het gilde van Maashees. llll Mij Op zondag 20 januari treedt de Peter Thijssen Band op in café De Evenaar in Venray. Het con cert begint om 16.00 uur. De sin ger songwriter Peter Thijssen uit Horst schrijft sinds zes jaar num mers gebaseerd op de gebeurte nissen uit zijn leven. Zoals vaak zijn liefde, verlangen, weemoed en pijn belangrijke onderwerpen. Muziek en tekst zijn één, waarbij de muziek de sfeer bepaalt voor het verhaal. Zo wordt een pal let gecreëerd waarbij de teksten optimaal uit de verf komen en de muziek schijnbaar onopvallend aanwezig is, maar dat is schijn. Juist door de uitstekende muzi kanten in de band van Peter Thijs sen lukt het om dit te bereiken. V-Kick presenteert op zater dag 19 januari het eerste open podium van het nieuwe jaar in café 't Podium. Dit is de plek in Venray waar beginnende bands en andere artiesten hun kunsten kunnen vertonen aan het publiek. Ook deze keer staan er weer drie lokale bands op het programma. De eerste band van de avond is El Bandito. De formatie bestaat uit vijf personen en ze spelen vooral rock/hardrock met een vleugje punk. Denk aan Queens of the Stoneage,The Hives en The Misfits. Hierna volgt No Cause For Concern. Deze band speelt vooral eigen geschreven num mer maar ook covers. Invloeden worden vooral gehaald uit de pop/rock-hoek. Maar ook het sin ger/ songwritergenre behoort tot de stromingen waaruit No Cause For Concern haar inspiratie haalt. No Cause For Concern is in 2004 opgericht door Stijn Schambergen en Etan Huijs, die afgelopen jaar het V-Kick Festival opende. Het percussie-instrument de djembé speelt een grote rol in het muzikale geheel en de songs hebben veelal een melancholi sche inslag. Kenmerkend voor No Cause For Concern is voor de rest nog de veelal meerstemmige zang en de afwisseling tussen sfeervol en opzwepende muziek. F-Act is een pop/rock cover band uit Noord-Limburg en ontstaan nadat de band Wanted gestopt was. Het klikt goed tussen de nieuwe band leden en dat laten ze zien tijdens hun optredens. Het repertoire van F-Act is zeer afwisselend en bestaat uit de nummers van vroe ger tot nu. Ze spelen nummers van Anouk tot Skunk Anansie, van K's Choice tot Evanescence en van 4 Non Blonds tot Krezip.Voor elk wat wils en de muziekliefhebber zal hier van genieten. Het open podium start om 20.30 uur. DeAdelbertvereniging houdt op dinsdag 22 januari vanaf 20.15 uur in De Witte Hoeve in Venray de eerste lezingavond van het nieuwe jaar.Voeding en voedingsmiddelen, zin en Onzin, is de titel van deze lezing die wordt gegeven door professor Dr. Ir. Jos M.G. Lankveld. Voeding is van groot belang voor het onderhoud van het lichaam en hierin wordt voorzien door een groot aanbod aan voedingsmidde len. Deze voedingsmiddelen zijn in de laatste eeuwen sterk in ver schijning en samenstelling veran derd; van producten zoals men die oogst in de woonomgeving naar samengestelde voedingsmiddelen op basis van een grote diversiteit aan ingrediënten. Product- en marktinnovaties hebben het aan bod aan voedingsmiddelen dras tisch gewijzigd. De wetgever ziet scherp toe op juiste etikettering van de voedingsmiddelen maar wordt dat door de consument gelezen en/of begrepen? Wat weet de consument van voeding? Is er een rationele basis om de 'hype' rond de diëten van 'goeroes' te ver klaren? Waarop baseert de weten schap haar kennis? Veel kennis is verkregen op basis van statistiek maar hoe dan om te gaan met het dilemma dat statistiek niet op gaat voor een individu? Er wordt de laatste tijd terecht veel aandacht besteed aan ons voedsel maar zin en onzin worden daarbij vrolijk afgewisseld. Wat is gezond? Kan een voedingsmiddel ongezond zijn of is het de consument die ongezond bezig is? Deze en nog meer vragen, kunnen aan de orde komen tijdens de lezing. De lezing wordt ondersteund middels een powerpointpresentatie en is geba seerd op jarenlange ervaring van onderzoek, product- en marktont wikkeling in de voedingsmiddelen sector. Lankveld studeerde levens middelentechnologie aan de Land bouwhogeschool in Wageningen en bewerkte daar een proefschrift. Hij werkte zijn gehele professio nele carrière in de voedingsmid delenindustrie (Unilever, Zuivel- onderzoek, Campina, Wageningen Universiteit) op het gebied van onderzoek, productontwikkeling, voeding en marktinnovatie. Bij zijn pensionering bij Campina werd hij in 2001 benoemd tot bijzonder hoogleraar in de Zuivelkunde aan de Universiteit van Wageningen. Introducés zijn deze avond van harte welkom. Anders Sterk De Stichting Anders Sterk is een stichting voor en door ouders van kinderen met een GGZ-problema- tiek, zoals AD(H)D, autisme en aan autisme verwante stoornissen. Op donderdag 24 januari houden zij een oudercontactavond met als thema Voortgezet (Speciaal) Onderwijs. Vertegenwoordigers van vier scholen komen vertellen wat zij te bieden hebben. Welk type of niveau onderwijs kan er worden gevolgd. In hoeverre wordt er rekening gehouden met de beperking van het kind? Na de voorlichting kunnen ouders met elkaar nog andere ervaringen uitwisselen. Er zijn infostands aan wezig van de Vereniging Balans en Informatiecentrum MEE. De avond duurt van 19-30 tot 21.45 uur en wordt gehouden in restaurant De Tambourin in Venray. Aanmelden is niet nodig. Nadere informatie is verkrijg baar via telefoon (0485)517217, (0478)512520 of via e-mail info@ anderssterk.nl. Zie ook www. anderssterk.nl. Belangrijk hierbij ook is de hechte samenwerking en het plezier van het samenspel. Verwacht geen rock en roll bij het optreden van de Peter Thijssen Band, maar sfeer volle luistermuziek met teksten in eigen dialect. De band bestaat uit: Peter Thijssen, liedjes schrijver/ zanger, Geert Keysers, nationaal popmuzikant op piano, hij bege leidde onder meer Celine Dion, Anastacia, Eros Ramazotti, Julias Iglesias en Gipsy Kings), John Jans sen bluesband Blue Monday op contrabas, Hans Kempen drums folkband Luna en Latinband Guarana) en JanTeeuwen jazzach- tergrond, autodidact op elektri sche gitaar. Voor meer informatie: www.peterthijssenband.nl. De Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray e.o. houdt op maandag 21 januari vanaf 19-30 uur de lezing De archeologie van de Beekdalen in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beukenrode. De lezing wordt verzorgd door Jan Roymans. Roymans is werkzaam bij het Archeologisch Adviesbu reau RAAP. In dit kader heeft hij meegewerkt aan diverse projec ten waarbij beekdalen betrokken waren. Nederland staat onder druk.Talloze belangen verdringen zich om de schaarse ruimte en willen hun deel. Ook natuuront- wikkelaars en waterbeheerders hebben hun part opgeëist. Vooral in beekdalen worden momenteel grootschalige projecten gereali seerd waarin natuurontwikkeling en waterbeheer richtinggevend zijn. Het realiseren van deze doe len kunnen gepaard gaan met grootschalige graafwerkzaamhe den. Dit biedt mogelijkheden voor archeologisch onderzoek. Tot voor kort was er nauwelijks archeologische interesse voor de beekdalen. Recentelijk uitgevoerd archeologisch onderzoek in beek dalen bewijst dat de beekdalen wel degelijk archeologisch interes sant zijn.Tijdens de lezing wordt dit geïllustreerd met vele bijzon dere archeologische vondsten die de laatste jaren in Limburgse en Brabantse beekdalen zijn aan getroffen. Ook in Venray, Meerlo- Wanssum en omgeving wordt aan beekdalen gewerkt. Zoals gebruikelijk is de verga dering en de lezing ook voor niet- leden toegankelijk. Leerlingen van Kunstencen trum Jerusalem in Venray kunnen op zaterdag 19 januari kennisma ken met jazz- en geïmproviseerde muziek. Deze Jazz bij Kids dag is bedoeld voor kinderen en jonge ren van acht tot en met zestien jaar. Jazz Maastricht, Het Brede Spoor, The Lighthouse of Music de Pop/ Jazzafdeling van de muziekschool Kumulus en het Conservatorium van Maastricht houden samen met medewerkers van Kunstencen trum Jerusalem workshops voor kinderen die geïnteresseerd zijn in muziek. De deelnemers melden zich deze dag bij binnenkomst en komen bij elkaar in de aula. Combo De Wolf speelt Het Liedje van Verlangen, een muzikale thea tervoorstelling. Aansluitend wor den de leerlingen verdeeld over twee verschillende workshops: De kinderen uit de Muziek-Express mogen samen met één van hun ouders een workshop volgen in de aula. Na afloop van deze work shop gaan zij weer naar huis. De jongeren gaan een presentatie volgen waarin jazz verder toege licht wordt. Daarna worden deze laatste deelnemers verdeeld over de verschillende workshops. Deze workshops worden gegeven door docenten van de The Lighthouse of Music de pop/jazzafdeling van de Muziekschool Kumulus in samenwerking met docenten van Kunstencentrum Jerusalem. Als afsluiting vind er 's middags een presentatie plaats van wat er in de workshops is ingestudeerd en gemaakt. De dag duurt van 10.00 tot 16.30 uur. ->ll i-lil Boekrecensie in Peel en Maas In 1492 vluchtten Judita Amram en haar zoon Jocha- nan uit Toledo voor de inqui sitie. Ze komen terecht in Algiers en weten daar een redelijk rustig en aangenaam leven op te bouwen. Totdat de Spanjaarden het weer op de joden hebben gemunt. Jochanan sluit zich aan bij het leger van Barbarossa om tegen hen te vechten. Zijn zoon stuurt hij om veiligheidsredenen met een Arabische karavaan mee rich ting Mekka. De jongen strandt bij toeval op Rliodos, waar een jood se enclave groeit en bloeit. We vol gen een aantal generaties Amram in voor- en tegenspoed, liefde en dood, hoop en wanhoop. In de Tweede Wereldoorlog weet de enclave lange tijd aan de aandacht van de bezetters te ontsnappen, maar uiteindelijk slaat het nood lot hard toe. Een van de Amrams weet Palestina te bereiken. Hij is echter zo zwaar getekend dat hij zijn zoon Jaron verwaarloost. Jaron raakt aan het zwerven. Hij ontmoet de Nederlandse Rosa, die meent dat hij misschien wat levensgeluk kan vinden als hij zijn wortels kent. Rosa gaat op zoek naar zijn familiegeschiedenis, die heftig en fascinerend blijkt te zijn. Sanne Terlouw Het Rozeneiland Het Rozeneiland is een magistrale epische roman over het geslacht Amram. Sanne Terlouw (1959), neerlan dica, is schrijfster en publicist. Ze won in 2000 de Libelle Roman prijs met Het strijkkwartet. Samen met haar vader Jan Terlouw schreef ze de succesvolle reeks over het speurdersduo Reders en Reders, De charmeur (2006) en Venijn (2007). Het Rozeneilend is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. 1 Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13