Prins Frank III volgt na vijftig jaar zijn opa op 1 i Jubilarissen fanfare Meerlo gehuldigd Politiek snel in gesprek met burgers Scholen doen mee aan project Streetwise Haven Wanssum Oude foto Service rubriek i M PEEL EN MAAS Donderdag 10 januari 2008 - Pagina 9 Jan Jacobs (80) weet hoe zijn kleinzoon het carnaval van 2008 zal beleven. Precies vijftig jaar geleden, in 1958, werd Jan Jacobs voorzien van scepter, cape, medailles en de prinsenmuts. Een maand gele den kwam Frank III (23) uit als jongste heerser ooit van de Swolgense Bokken. Carnaval vieren zit in het bloed van de familie Jacobs. "Heel de fami lie is carnavalmaf en menige 'zoon' heeft al een prinsen muts gedragen. Frank III gaat helemaal los, ik heb vroeger ook beestig veel gelachen", glundert Jan I. Waar zie je tegenwoordig nog zo'n grote betrokkenheid van een familie bij het carnaval? Waar wordt de prins nog democratisch gekozen? Waar hoeft de prins geen zak met geld op tafel te leggen voor drie dagen lol en plezier? In kerkdorpen zoals Swolgen over heerst in ieder geval nog de tradi tionele carnaval. Bewoners vullen een stembiljet in en degene met de meeste stemmen wordt uitge roepen tot prins carnaval. Een eer lijke vertegenwoordiger van het volk. Voor Frank Claessens kwam het telefoontje van de carnavals vereniging als een verrassing. "Ik prins carnaval? Ik ben nog aardig jong, maar ik doe het met alle ple zier!" Moeilijk werd het toen Frank III moest zwijgen tegen familie en vrienden. Zelfs zijn opa, die precies vijftig jaar geleden hoogheid van Swolgen was, mocht niets weten tot op de dag van de presentatie. Zijn moeder was de enige die hij in vertrouwen kon en mocht nemen. "Ik moest het aan iemand kwijt! Af en toe moet je gewoon van je af kunnen praten. En er is er maar een die 145 eieren kan bakken voor het hele vasteloavesgezel- schap", lacht Frank Claessens. Het heeft heel wat moeite gekost om tot 25 november te zwijgen."Ieder een begint te speculeren en wordt achterdochtig. In eerste instantie vroeg men meerdere malen of ik de prins zou worden, later werd het zelfs als feit aangenomen. Ik moest dus uitkijken dat ik geen verkeerde uitspraken deed." Opa Jacobs kan zich de geheimhouding ook nog goed herinneren. "Zelfs tegen mijn vrouw heb ik het niet durven te zeggen. Zoiets moet tot de laatste minuut een verrassing blijven." Jan Jacobs is bekend in Swolgen. Onmogelijk dat hij niet een keer zou worden gekozen tot prins van de Bokken. Opa Jacobs was preses van de carnavalsvereni ging, fanfare en dorpsraad. "Ik ben altijd zeer betrokken geweest bij de activiteiten in het dorp. Logisch dat ik dan ook prins werd. Frank is al jaren lid van de voetbalvereni ging, de fanfare, de carnavalsver eniging en in het weekend regel matig te vinden tussen de mensen. Het is een feestbeest en als je je regelmatig laat zien, maak je goede kans om prins te worden." In het dagelijks leven is Frank Claessens vrachtwagenchauffeur. Zijn motto is dan ook niet zo verrassend: 'dit joar mit carnaval gen stuur of pook ien de hand mar een pluum. Vere op de kop dan zette we mit zun alle de stal op de kop'. Dat hij er een feest van gaat maken, staat buiten kijf. "Ik hoef hem geen raad te geven," zegt Jan Jacobs, "hij gaat vanzelf los en weet dat hij zich als prins netjes moet gedragen." Jan Jacobs kan zich nog herinne ren dat hij de sleutel van het dorp kreeg en drie dagen verantwoor delijk was voor wat er gebeurde. "Ik moest op dinsdag avond de kroegen sluiten en dan was het gedaan,dan is het vasten. Ik weet dat men nu ook doorgaat tot na middernacht, maar de échte carna val is dan afgelopen." Frank Claessens zal het moeilijk krijgen om 12 uur."Vorig jaar stond ik te huilen om middernacht. Dit jaar zullen er meer tranen rollen, vrees ik. Dan ben ik zo intensief met de raad, het bestuur en de nar ren omgegaan." De prinsenreceptie, die dit jaar op 13 januari wordt gehouden in de Bokkenstal, is voor opa en klein zoon de mooiste gebeurtenis van het carnaval. "Het is echt gezellig. Onderste rij v.l.n.r. Frank Claessens, Jan Jacobs Jr, Dennis Jacobs, (jeugdprins) Jan Jacobs Srfopa huidige prins), Fred Pee- ters. Bovenste rij v.l.n.r. Frank Jacobs, Fiets Jacobs, Henk Claes sens (vader huidige prins), Roy Claessens (broer huidige prins jeugdprins). Foto: Marieta Vlem- mix fotografie. Alle familie, vrienden, bekenden, oud-prinsen, noem maar op, zijn aanwezig. In mijn tijd waren er nog maar drie oud-prinsen, maar nu zijn het er meer, waaronder een stuk of zeven uit onze familie", zegt Jan Jacobs trots. "Ik kan niet meer alles meevieren gezien mijn leeftijd, maar ik zal aanwezig zijn. Vroeger heb ik beestig gelachen en ik ben hartstikke blij dat ik mijn kleinzoon vijftig jaar later op hetzelfde podium mag zien staan." Fanfare Eendracht Meerlo heeft zondag in de tot concert zaal omgebouwde sportzaal van 't Brugeind twee van haar jubilarissen gehuldigd. Dat zijn Willem Burgers en Max Timmermans die respectie velijk 50 en 25 jaar muzikant zijn. Voorzitter Noud Janssen prees de uit Ottersum afkomstige Bur gers voor de wijze waarop hij zich al die jaren inzet voor de Meerlose fanfare. In Ottersum heeft Wim Burgers tien jaar gespeeld in het plaatselijk gezelschap en vanaf de dag dat hij in Meerlo woont, veer tig jaar geleden, speelt hij trom bone bij Eendracht. Maar volgens voorzitter Janssen is Burgers meer dan alleen maar een goede muzi kant: hij is ook de tekstschrijver van de fanfare, de toneelspeler en de spreekstalmeester. Als er een nieuw concoursnummer werd ingestudeerd, ging Wim Burgers altijd op zoek naar het verhaal achter de compositie. Met verve vertelde hij dat vervolgens aan zijn medemuzikanten tijdens de repetities. En zo wisten alle muzi kanten alle ins en outs van het nieuwe nummer. De tweede jubi laris is Max Timmermans, die al een kwart eeuw bij het muziekge zelschap is. Max is, volgens voor zitter Janssen, een verenigings man in hart en nieren. Naast het musiceren op de tuba houdt Max ook het afwezigheidsregister van de repetities bij en, zoals Janssen onthulde, Max zelf is de man met het hoogste percentage aanwezig heid. Max beheert verder ook de muziekstukken van de fanfare en dat is een hele klus. Beide jubila rissen kregen onderscheidingen opgespeld door erevoorzitter Piet Coenders en bloemen uitgereikt door de beschermvrouwe van Eendracht Meerlo, mevrouw Heijs. De fanfare zette ook musicus Frans Poels in het zonnetje voor het feit dat hij al twee keer een eigen arrangement heeft gemaakt van het bekende lied Lang Zal Hij leven. Enkele weken geleden leverde Poels weer een nieuwe versie in bij de fanfare en zondag klonk dit nieuwe arrangement in de sporthal van Meerlo voor het eerst. Frans Poels is overigens ook de leider van het koperensemble dat maandelijks in de kerk een dienst opluistert. De huldigingen waren aan het einde van een bijna drie uur durende nieuwjaarstref- Beschermvrouwe Fleijs reikt aan jubilaris Wim Burgers een bos bloemen uit terwijl Max Tim mermans (r) toekijkt. fen genaamd Rundje Muziek. De fanfare onder leiding van dirigent Hans Bruis speelde daarin de hoofdrol samen met de nieuwe lingen Puur Jong en de slagwerk groep onder leiding van Mark Roosengarten uit Blitterswijck. Voor veel Afrikaanse sfeer en ritme tekende de percussiegroep Hakuna Matata uit Venray. Een groep die eerder al een keer op het Wereldfestival van SOS optrad en komende zomer ook op de bühne staan van het Wereldfestival is op zondag 29 juni. Het publiek genoot verder van de zanggroep Just for Fun en de nieuwelingen van de dansgroep Stardancers. Voor 1 april duidelijkheid over toekomst gemeente De politiek gaat waarschijn lijk in februari in gesprek met burgers en ondernemers over de toekomst van de gemeente Meerlo-Wanssum. Zoals bekend zijn na het afket sen van een 'brede fusie' met Venray, Horst aan de Maas en Sevenum nog drie opties in beeld voor Meerlo-Wanssum: een zelfstandige gemeente die veel intensiever gaat samen werken met één of meerdere gemeenten in de regio Noord- Limburg, een 'smalle fusie' met een van de buurgemeen ten Horst aan de Maas of Ven ray of een splitsing waarbij zowel Venray als Horst aan de Maas een deel van de gemeen te Meerlo-Wanssum krijgt. Eind vorig jaar besloot de gemeenteraad een onderzoek te laten doen naar de beste fusieop tie. Eind deze maand is dat onder zoek afgerond. Dan volgen de bur geravonden. Op basis van dit alles zal de gemeenteraad naar ver wachting voor 1 april een besluit nemen over de toekomst van de gemeente Meerlo-Wanssum. Aan leiding voor de onderzoeken naar de toekomst van de gemeente is de wankele positie waarin Meer lo-Wanssum momenteel verkeert. Er is weinig geld, het ambtena renapparaat zit aan de top van z'n kunnen en er komen de komende jaren tal van zware overheidstaken van het Rijk op het bordje van de gemeenten te liggen. Het plafond is bereikt. Onlangs besloot het college van B en W samen met de ambtenarentop van de gemeente alle raadsfracties tot in detail uit te leggen met welke problemen Meerlo-Wanssum kampt om zo snel mogelijk tot een pakket van maatregelen te komen. Het is aan de politiek om een besluit over de toekomst van de gemeente Meer lo-Wanssum te nemen. Bekend is dat de gemeente Venray Meerlo- Wanssum ziet als zijn natuurlijke partner, maar duidelijk is inmid dels ook dat veel burgers voor splitsing van de gemeente Meerlo- Wanssum zijn. Geijsteren, Blitterswijck en Wanssum zijn veel meer op Venray georiënteerd, Tienray, Meerlo en Swolgen op Horst. Uit een enquê te van de dorpsraad van Meerlo bleek onlangs al dat 75 procent van de geënquêteerden het liefst bij de gemeente Horst aan de Maas zou horen als een fusie onvermij delijk is, terwijl slechts 10 procent van de Meerlonaren in dat geval voor Venray zou kiezen. Praktisch verkeersprogramma ANWB De basisscholen in Swolgen, Tienray, Meerlo, Wanssum en Blitterswijck doen mee aan het project Streetwise van de ANWB, een programma voor praktisch en aansprekend verkeersonderwijs voor de groepen 3 tot en met 8 van de basisschool. ANWB Streetwise bestaat uit drie onderdelen: 'Blik en klik', 'Hallo auto' en 'Trapvaardig'. Een team van enthousiaste, professio neel opgeleide instructeurs voert Streetwise uit. Met speciaal ont wikkelde lesmaterialen als elek- tro- en rijlesauto's, zebrapaden, verkeerslichten en opblaasbare auto's wordt de praktijk zoveel mogelijk nagebootst. Tijdens 'Blik en klik' leren de kinderen van groep 3 en 4 over veilig oversteken. Het belang van het dragen van de gordel in de auto wordt geoefend met een elektroauto.Als extra kan de ver- keersouder of leerkracht tijdens dit programmaonderdeel met de I- checkbox van Het Huis opticiens een eenvoudige ogentest afnemen. 'Hallo auto' leert de kinderen van groep 5 en 6 over de remweg van een auto en de invloed van reac tiesnelheid op die remweg. Kin deren nemen zelf plaats op de bij- rijdersstoel van een rijlesauto en mogen zelf remmen. Het dragen van een gordel komt in deze les aan bod. 'Trapvaardig' ten slotte traint de kinderen van groep 7 en 8 in praktische fietsvaardigheid. De leerlingen fietsen over een uit dagend parcours en trainen moei lijke manoeuvres met een zware rugzak op. Hiermee worden de kinderen voorbereid op het zelf standig fietsen naar de middelbare school. ANWB betaalt samen met de partners Volkswagen en Het Huis Opticiens een groot deel van het ANWB Streetwise-programma. Voor dit project worden de komende week een aantal straten afgezet van 8.00 's morgens tot 13-00 uur 's middags. Op vrijdag 11 januari een gedeelte van de Jan van Swolgenstraat in Swolgen vanaf de schoolzone, op maandag 14 januari de Peschweg in Meerlo vanaf de Mgr Jenneskensstraat in Meerlo, op dinsdag 15 januari een gedeelte van de Bernadettelaan vanaf de Kloosterstraat tot aan Venraynaar aangehouden De politie heeft maandagavond een 65-jarige man uit Venray op de Wanssumseweg in Wanssum aangehouden op verdenking van rijden onder invloed van alcohol. De Venraynaar reed over de Meer- losebaan toen hij tegen een ande re auto botste, die werd bestuurd door een 40-jarige man uit Geijs teren. De politie vermoedt dat de Venraynaar midden op de weg reed. Na de botsing reed de Ven raynaar door, maar op de Wans sumseweg kreeg de auto van de man een klapband. De politie trof de Venraynaar bij zijn auto aan. Hij bleek te veel alcohol te hebben gedronken. De man is aangehou den en zit in afwachting van ver der onderzoek vast. de Johan Hofmanstraat in Tienray (Zonnehof blijft bereikbaar), op woensdag 16 januari een gedeelte van de Gouverneur Houbenstraat vanaf de Cuyperstraat tot aan de Tiendstraat in Wanssum en op donderdag 17 januari een gedeel te van de Jan Franssenstraat vanaf Classens tot aan het plein in Blit terswijck. Overval op supermarkt De politie onderzoekt een gewapende overval op een supermarkt aan de Burgemees ter de Weichshavenstraat in Wanssum, zaterdag omstreeks 17.25 uur. De twee overvallers wisten met een buit van enkele duizenden euro's op een scoo ter te ontkomen. De politie is op zoek naar getuigen. De overvallers, twee mannen in donkere kleding met mutsen op, kwamen rond sluitingstijd de winkel binnen. Beiden hadden een wapen en eisten in gebrekkig Nederlands een kassalade. Na ont vangst van de kassalade verlieten ze de winkel en vluchtten op een scooter. Het gaat om twee man nen van ongeveer 20 jaar oud. Bei den hebben een smal postuur. Eén dader is rond de 1.75 meter groot en droeg een zogeheten 'vredes- sjaal'. De tweede dader is iets langer. De politie is op zoek naar personen die getuige zijn geweest van deze overval. Zij vraagt hen contact op te nemen via telefoon nummer 0900-8844. Een oud plaatje van de aanleg van de haven in Wanssum. De foto is gemaakt in 1932 en komt uit de collectie van Heemkundevereni- ging Meerlo-Wanssum. Kent u de personen die op de foto staan? U kunt hun namen doorge ven aan de heemkundevereni- ging, voorzitter Arie Snellen, tel: 692196. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel.0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V rij willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9